Ex-wethouder staat heden terecht Nederlandsche officieren naar de Britsche Vijf kamp Kampioenschap N.H.VJB* Uit onze omgeving SCHAGEN Ook een zijner cliënten voor den rechter mm .Leve de Koningin" Op enthousiaste wijze werd H. M. de Koningin bij Haar aankomst te Vlissingen ter onthulling van een borstbeeld van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik in den gevel van de .De Ruyterschool na een zanghulde op het perron door de kinderen toeaejuicht Eenige maanden geleden heeft het Neder- landsch Olympisch Comité van Engeland een uitnoodiging ontvangen tot deelname aan de Britsche Vijfkamp door een drietal Nederland sche vijfkampers. Nadat achtereenvolgens de eerste luitenants der Artillerie C. Tonnet en onze oud-stadge- nooten Feith en Van den Bosch, alsmede luite nant der Infanterie F. van der Horst en de tweede luitenant der Huzaren W. van Hellen- berg Hubar voor dezen uiterst zwaren wed strijd in training waren gegaan en ten slotte van deze officieren de kapitein Tonnet, de luienant M. P. Feith en D. W. van den Bosch waren aangewezen, stak de gespannen inter nationale toestand een spaak in het wiel en konden eenige officieren om dienstredenen niet voor uitzending in aanmerking worden ge bracht. Thans heeft het N.O.C. officieel bekend ge maakt, dat de eerste luitenant der Artillerie M. P. Feith en de tweede luitenant der Huza ren W. van Hellenberg Hubar ons land in den Britschen Modernen Vijfkamp zullen vertegen woordigen. Deze wedstrijd wordt van 10—15 Mei te Camberly nabij Aldershot (alwaar ook de op leidingsschool voor de Britsche Cadetten staat) gehouden en omvat: 1. schieten met pistool op afstand van 25 meter op een manschijf, weke slechts 2 secon den zichtbaar blijft. 2. Zwemmen vrije slag 300 m. 3. Schermen op den dagen om 1 treffer. 4. Paardrijden, cross country van ongeveer C000 m. 5. Veldloop van ongeveer 4000 m. Behalve onze landgenooten, die wij veel succes toewenschen, nemen aan dezen wed strijd een 40-tal Britsche Vijfkampers deel uit alle deelen van het Rijk. C.S.V. 1—Atlas 1 Z Slechts door een 20-tal supporters verge zeld (HRCAjax en de verre afstand waren hier natuurlijk niet vreemd aan), trok Atlas naar Castricum om daar C.S.V., kampioen van 1 A, te bestrijden. Dit was een zware opgaaf. C.S.V. toch was dit seizoen op eigen veld on geslagen en volgens de bladen aldaar, zou ook Atlas wel met de kous op den kop naar het verre Noorden moeten afreizen. C.S.V. is volledig, terwijl Atlas een 3-tal in vallers heeft voor de Ruiter, Schenk en Riede- man, voor wie Petrus, Slotemaker en De Boer invielen. Petrus redt twee maal keurig; de beide verdedigingen beheerschen volledig de situatie, totdat bij een goed opgebouwden C.-aanval de rechtsbinnen onhoudbaar inschiet (1—0). Nu pakt A. beter aan, een schot van De Boer scheert de lat en 1.-buiten Lokkers staat een paar maal buitenspel. Wanneer spil Buis en l.b. Lokkers van plaats verwisselen, schijnt het veel beter te gaan. Na enkele heftige C-aanvallen, meestal ge leid door den snellen 1.-buiten en besloten wordt met een schot tegen de paal, trekt de A.-voorhoede, nu uitgestekend gesteund door de halflinie, die haar verdedigende houding laat varen, ten aanval en eenige minuten voor de rust speelt midvoor Beijer den bal keurig vrij en scoort keihard den gelijkmaker in het net. Na de thee pakt C.S.V. weer stevig aan en bjj een strubbeling voor het A.-doel is het de l.-back van Atlas, die per ongeluk den bal in eigen doel werkt en zoo C.S.V. goedkoop aan de leiding helpt (21). Lang hebben de Castricumers hier geen pleizier van, want geen minuut later valt een boogbal van Lok kers voor het C.-doel. De keeper krijgt den bal niet onder controle en de stand is weer gelijk. Vanaf dit doelpunt tot aan het einde is Atlas vrijwel doorloopend in het offensief geweest, enkele uitvallen van de rood-zwarten daargelaten. Het derde doelpunt laat echter nog op zich wachten. Wel worden tal van corners op de C.-veste afgevuurd, welke vaak een gevaarlijk karakter droegen, doch geen succes opleverden. Dan een snelle C.-aanval, die besloten wordt met een hard schot, bijna laat de A.-keeper den effectvollen bal glippen, doch hij herstelt zich, en retourneert het leder het veld weer in. De stormloopen op het C.- doe' beginnen weer en nu met meer succes. De 3e goal scoort Buis. na goed opbrengen van den spil. terwijl J. Wijker de overwinning zeker stelt door op kalme wijze no. 4 in het doel te werken. Nog zien we een harden kop bal van den midvoor. doch de C.-keeper werkt den bal uit den hoek corner. Gedoelpunt wordt niet meer en met een verdiende 42-overwin- ning verlaten de Atlanters het veld, de C.S.V.- ers met de wetenschap achterlatend, dat ze toch wel te kloppen zijn op eigen terrein. HAVEN VAN NIEUWE DIEP. Aangekomen van Bar (Zuid-Engeland) met bestemming Riga, de Nederlandsche motor schoener „Coeta" (als bijlegger wegens ruw weer). Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng. s.s. „Falcon". Aangekomen van Noord Brabant en ver trokken naar Finland de Ned. m.s. „Zee meeuw". VERSCHIJNSELEN' VAN MOND- EN KLAUWZEER BIJ DEN MENSCII Aan de beteekenis van het mond- en klauwzeer bij den mensch heeft, aldus de Tel., dr Wagenaar in de „Med. Klin." onlangs een artikel gewijd. Hij wijst er o.m. op, dat besmetting van den mensch betrekkelijk weinig voorkomt; geheel uitgesloten is zij niet; zij kan ook in den vorm van kleine blaasjes zich uiten en wel op de plaats, waar de verwekker is binnengekomen, later kan de ziekte zich over het geheele lichaam uitbreiden. Ook kan de ziekte bij den mensch met koorts verloopen, net als bij het dier. Overigens kan de mensch als over brenger van' 't virus fungeeren en wel door dat de verwekker aan de oppervlakte van het lichaam blijft hangen of wel doordat er via de kleeding, als de mensch met zieke dieren in aanraking was, een hernieuwde be smetting plaats vindt. ANNA PAULOWNA. Meifeest in Veerburg. Zondagavond was de zaal van „Veerburg" ondanks het gure weer, weer geheel bezet, met hiertoe opgekomen feestgangers. De voorzitter der afdeeling S.D.A.P. open de de vergadering met een kort welkomst woord. De verschillende nummers werden zeer goed gezongen, hoewel het merkbaar was, dat enkele sopranen ontbraken. De heer L. R. Arkum van Amsterdam sprak daarop een propagandistische rede uit, waar in hij den toestand, zooals die zich thans in de omringende landen aan ons voordoet, onder de loupe nam. Naar sprekers meening is onze regeering, hoewel deze toch de democratie voorstaat, te laks in de bestrijding van de werkloos heid en werkt zij daardoor, hoewel onbe doeld, toch mede aan de verbreiding van het extremisme onder onzé' bevolking. Met een oproep, om zich achter de vanen der arbei- dersbeweging te scharen, besluit spreker. (Applaus). Meispel. Na de pauze werd het Meispel „Wij Erf genamen" van Halbo C. Kool opgevoerd. Dit Meispel dat ons in de eerste acte de middel- eeuwsche Meiviering laat zien, een Mcivie- ring met zang en dans, welke later, toen het kapitalisme zijn intrede deed, geheel verlo ren is geraakt, geeft ons in de tweede acte datgene te zien, wat hiervoor als surrogaat diende, n.1. de kermis, zooals die voor 40 of 50 jaar terug nog werd gevierd. De declamatie van mej. Ilavenhoek sloeg in. De voorzitter sprak tenslotte nog de hoop uit, dat velen van het dezen avond gege- vene iets zouden meedragen en zoo moge lijk aan anderen zouden overdragen. BREEZAND. UITVOERING ZANGVEREENIGING. (Niet van den gewonen correspondent.) Gezien de omstandigheden (het „uitgezoch te" lenteweer, Meifeest in „Veerburg", in verschillende andere zalen „Vrij bal") moch ten directeur en leden van de zangvcreeni- ging „Vriendschap" over de opkomst, Zon dagavond in de zaal van den heer J. Borst, niet ontevreden zijn. Het programma opende met vier zang- nummertjes, waarvan „Gebed uit der Frei- schütz" en ,,'t Boschbeekje" zeer goed wer den gezongen, terwijl we ook niet mogen vergeten „Woudconcert", een oude melodie, bewerkt door M. C. de Rovaart. Daarna traden voor ons op: The Heic Boys, waaronder ook eenige „girls", die het zeker, wat haar prestatie's betreft, niet te gen haar manlijke collega's behoefden af te leggen. Van deze „band" die onder de eminente leiding van den heer Rijkers staat bevielen ons het best: „Goud en Zilver" van Léhar, en de daarop volgende tango. Na de pauze kwamen de „boys" met een radio-show, voortreffelijk in elkaar-gezet door den heer Sicsling. De omroeper deed z'n werk uitstekend, terwijl ook „Peter Pech," die den goede gedachte had gehad „Knelia" thuis te laten, veel bijval oogstte. Slechts deze opmerking: Peter had voor dit succes o.i. niet aangeschoten" behoeven te zijn! Als extra-nummer kregen we nog een arrangement van den directeur, dat vlot werd gespeeld, waarna het woord weer aan de zangvereeniging was. Deze gaf te# twee den male een viertal nummers ten beste, waarvan vooral „Wiegelied" van Schubert, en „Heimwee" van Weber, goed tot hun recht kwamen. Het was een mooie avond die z'n einde vond in een gezellig bal; de dansmuziek werd door eenige „bovs" verzorgd. Vandaag staat de hoofdpersoon van het belastingdrama, dat niet alleen Schagen maar geheel ons Noorderkwartier reeds maanden be zig houdt, tegelijk met een zijner cliënten voor de Arrondissements rechtbank te Alkmaar terecht. Gedagvaard zijn J. G. L. B„ geboren te Spanbroek, 5 April 1889, wonende te Scha gen, en J. Sch., geboren te Barsingerhorn 13 April 1887, wonende te Schagen, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Alkmaar, teneinde terecht te staan terzake: A. Verdachte B., dat hij te Schagen in het eerste halfjaar van 1937, terwijl hij het bedrijf uitoefende van koopman in manufacturen, confeetie- goederen en tapijten, de naar den eisch van zijn bedrijf ingerichte balans als voor geschreven bij artikel 6 van het Wetboek van Koophandel en weergevende den toe stand van zijn voormeld bedrijf per 31 December 1936, zijnde deze balans een ge schrift, bestemd om tot bewijs te dienen van dien toestand per genoemden 31en De cember 1930, valschelijk heeft opgemaakt met het oogmerk om dezelve als echt en on- vervalscht te gebruiken of door anderen te doen gebruiken, uit welk gebruik nadeel kon ontstaan, zulks door opzettelijk val schelijk en in strijd met de waarheid in deze door hem eigenhandig ondertcekende balans een deel van den op den balans datum 31 December 1936 in zijn bedrijf aan wezigen voorraad goederen, van welk deel van den voorraad hij de aanwezigheid had geconstateerd, althans had doen constatee- teeren en aan welk deel van den voorraad hij naar de regelen van goed koopmansge- bruik een geldswaarde van f 13166.71 of daaromtrent had toegekend, niet onder de bezittingen te vermelden en die balans op zettelijk valschelijk en in strijd met de waarheid af te sluiten met een kapitaal- saldo van f 38633.28, terwijl het op 31 De cember 1936 in zijn bedrijf belegde kapi taal f 13166.71 hooger, althans aanmerkelijk hooger was dan f 38633.28. Verdachte Sch., dat hij ten tijde en ter plaatse als boven vermeld opzettelijk den verdachte J. G. L. B. behulpzaam is geweest bij, althans op zettelijk gelegenheid, middelen of inlichtin gen heeft verschaft tot het plegen van bo venomschreven misdrijf, door opzettelijk, terwijl hij als boekhouder, althans als ac countant, althans als belastingadviseur van voornoemden J. G. L. B. fungeerde en als zoodanig volkomen op de hoogte was van den toestand van diens bedrijf en bij het samenstellen van bovenbedoelde balans met hem ruggespraak had gehouden en wist, dat B. een deel van den op den balansdatum 31 December 1936 in zijn bedrijf aanwezi- zigen voorraad goederen niet in de balans onder de bezittingen wilde opnemen, althans dat B. zijn boekhouding over het jaar 1936 wilde afsluiten of doen afsluiten met een zoodanige balans dat daaruit niet de ge heele omvang van het op 31 December 1936 in zijn bedrijf belegde kapitaal zou blijken, na onderling overleg in de door hem, Sch., samengestelde concept-balans opzettelijk val schelijk en in strijd met de waarheid niet op te nemen een deel van den op dien ba lansdatum 31 December 1936 in het bedrijf van B. aanwezigen voorraad goederen, van de aanwezigheid van welk deel van den voorraad, en van de door B. daaraan toe gekende geldswaarde hij volledig op de hoogte was, en dienovereenkomstig het ka pitaal per 31 December 1936 met f 13166.71 of daaromtrent, althans 'n aanmerkelijk te laag bedrag vermelden en vervolgens genoem den B. deze aldus valschelijk en in strijd niet de waarheid opgemaakte concept-ba lans in handen te stellen, opdat B. aan de hand daarvan in zijn balansboek een op Na de plechtige onthulling van een borstbeeld van wijlen Z. in den gevel van de .De Ruyterschool te Vlissingen door legde de vorstin bloemen aan den voet van het gedenkteelce holde borstbeeld K. H. Prins Hendrik H, M. de Koningin, n. Inzet: het ont- gelijke wijze ais no\enomsenreven ver, valschte balans per 31 December 1936 kon inschrijven en daarvan een door hem, b., onderteekend afschrift kon maken, hetgeen B. ook heeft gedaan; B. Verdachte J. G. I»- B.: Ie, Dat hij te Schagen althans te Alkmaar als belastingplichtige aan wien door de zorf? van den Inspecteur der Directe Belastingen te Alkmaar 2e Afdeeling een aangiftebiljet B voor de belasting naar het Vermogen be lastingjaar 1 Mei 1937 30 April 1938 was uitgereikt, op of omstreeks 8 Mei 1937 op dit biljet de aangifte van zijn vermogen naar den toestand op 1 Mei 1937 voor zich zeiven opzettelijk onjuist en/of onvolledig heeft gedaan, zulks door dit door den mede- verdachte J. Sch. ingevulde en door hem zelf onderteekende aangiftebiljet gedateerd 8 Mei 1937 op of omstreeks dezen datum aan voornoemden Inspecteur te Alkmaar te doen toekomen, nadat daarop achter vraag 27a betreffende den omvang van zijn ver mogen belegd in zijn onderneming in ko lom I overeenkomstig de bij dat aangifte- biljet overgelegde vervalschte balans als onder A omschreven was opgegeven f38.633 terwijl dit in werkelijkheid naar hem be kend was, moest zijn f 51.799.althans aanmerkelijk hooger dan f 38.633.uit welke opzettelijke onjuiste en/of onvolledige aangifte voor 't Rijk nadeel kon ontstaan; 2e. dat hij te Schagen althans te Alkmaar als belastingplichtige, aan wien telkens in de maand Mei van de jaren 1934 en 1935 door de zorg van bovengenoemde Inspec teur een aangiftebiljet voor de belasting naar het Inkomen respectievelijk voor de belastingjaren 1934/1935 en 1935/1936 was uitgereikt, telkens in of omstreeks de maand Mei der jaren 1934 en 1935 op die. biljetten de aangifte der opbrengsten over de kalenderjaren 1933 en 1934 uit de res pectievelijk op 1 Mei 1934 en 1 Mei 1935 bestaande bronnen van zijn inkomen voor zichzelven opzettelijk onjuist en/of onvolle dig heeft gedaan, zulks door deze door den mede-verdachte J. Sch. ingevulde en door hem, verdachte, onderteekende aangiftebil jetten telkens in of omstreeks de maand Mei dier beide jaren aan meergenoemden Inspecteur te Alkmaar te doen toekomen, nadat daarop als totaal zuiver inkomen was vermeld: op het eerstbedoelde biljet f4890.83 en op het tweede biljet f6701.37, niettegenstaande dit naar hem, verdachte, bekend was aanmerkelijk te laag was en wel over het kalenderjaar 1933 f 2000.of daaromtrent te laag en over het kalender jaar 1934 f 994.27 of daaromtrent te laag, uit welke beide opzettelijk onjuiste en/of on volledige aangiften telkens voor het Rijk na deel kon ontstaan; Verdachte J. Sch.: dat hij ten tijde en ter plaatse als sub B le en 2e vermeld telkens den verdachte J. G. L. B. opzettelijk behulpzaam is geweest bij, althans telkens opzettelijk gelegenheid, middelen of inlichtingen heeft verschaft tot het plegen van de beide hierboven onder B. omschreven misdrijven, door, terwijl hij fun geerde als diens boekhouder, althans ac countant, althans belastingadviseur, en daar door volkomen van den finantieelen toe stand van hem en van zijn bedrijf en van de finantieele uitkomsten van dat bedrijf op de hoogte was, telkens opzettelijk al de on der B. le en 2e omschreven aangiftebiljetten onjuist en/of onvolledig in voege als respec tievelijk sub. B le en 2e omschreven in te vullen en den verdachte B. ter onderteeke- ning voor te leggen, die dezelve daarna; telkens heeft onderteckcnd. Als getuigen zijn o.a. gedagvaard de beide Rijksaccountants, de heeren Steenken eni Van der Maat, alsmede Majoor Holema. Beklaagde Sch. zal verdedigd worden door mr. Scholten te Alkmaar; beklaagde B. door mr. dr. Buiskool, alhier. AMSTERDAM, 2 Mei. n Veemarkt. 339 Vette koeien!: le kw, 7480 ct., enkele hooger, 2e kw. 66?2 ct., 3e kw. 5064 ct. per Kg. slachtgewicht; 50 melk- en kalfkoeien f 180240 per stuk, 60 vette kalveren: 2e kw. 5260 ct., 3e kw, 4250 ct. per Kg. levend gewicht; 136 nuchtere kalveren f 59 per stuk, 68 schapen f 19—27 per stuk, 527 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 Kg. 6364 ct., zware varkens 6162 ct., vette varkens 5860 ct. por Kg. slachtgewicht Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Runderen, matige aan voer, handel stug en prijshoudend. Vette kalveren, weinig aanvoer, handel slepend, iets lagere prijzen. Nuchtere kalveren, korte aanvoer, handel vlug, dezelfde prij zen. Schapen, korte aanvoer, handel kalart prijzen lager. Varkens, behoorlijke aanvoer, inzet vlugge handel voor vleeschvarkens, lagere prijzen, vooral bij afloop. AMSTERDAM, 2 Mei. Binnenlandsche granen. '(Boerennolee- ring); Rogge f7—7.50, Chev. gerst 7.25—7.50, wintergcrst 7.25—7.50, haver 5.80—6, duive- boonen 910.25, paardeboonen 89, groene erwten 8.5010, alles per 100 Kg., karwij- zaad 10.75, blauw maanzaad 1617.50, bei de laatste per 50 Kg, ALKMAAR, 2 Mei. Aardbeien 12—22, andijvie 1619, appelen 8.50—11, bloemkool T 16—20, 'idem II 8.50— 11-50, gele kool 6.60—8.20, kropsla 2—8, komkommers 7—13, prei 4.60—7, postelein 1.031.15, rabarber 48.50, raapstelen 1-20 —1.50, radijs 3.20—3.80, selderie 1.30—2. spi nazie 0.12—0.72, snijboonen 50.wortelen! 15—16, witlof I 9.50—12.50, idem II 8,—. PURMEREND, 3 Mei 1938. Koeien totaal 400 stuks: 180 vette koeien 0.63—0.72; Gelde 130—240; Melk 180—300; Stieren 0.54—0.60; 8 paarden 90—175, 30 vet te kalveren 0.300.60; 900 nuchtere kalveren v. d. slacht 717: 127 vette varkens 0.52— 0.54; 36 magere 26—40; 290 biggen 15—24; i60 schapen 17—34; 80 bokken 3—13; 80 lam meren 811. BROEK OP LANGENDIJK, 3 Mei 1938. 2400 bos Rhabarber f 3.70—4.80; 4700 kg. noode kool f 8.10—10.60; 7800 kg. gele kool f 7.4010; 7400 kg. d. witte kool f-9.10f9.90 42 kg. tomaten A f 60—64; C f 54.— NOORDSCHARWOUDE, 3 Mei 1938. 200 kg. BI. Eigenheimers f 4.504.70: 10Ö kg. peen f 2.40; 5500 kg. roode kool f 9.10— f 10.—; 4600 kg. gele kool f 7.50—10; 25400 kg. d. witte kool f 8.70—10.30

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8