Sport DA MIMI Texelsch nieuws De Avro-revue UiMcAe\jg £&^&eAicAtai Kehïïc en Zending* Een juist gekozen naam Over „Rijno" Tomatensap llit het politierapport Vervoer naar alle plaatsen per „ESONA" Wat Is dit 'u G E It n A A N Frankrijk heeft een tekort aan visschers Xennii Tennisclub t,Animo" Politierechter Alkmaar HP Hf PP M SI' '"J'M mMH MM MS 1 Bi'Bfij De hartvormige cachets welke zoo buiten gewoon goed helpen bij Gevatte koude, Griep en allerlei pijnen, kregen den naam van Mynhardtjes, omdat ze hartvor mig zijn en gefabriceerd worden door den be kenden Apotheker-fabrikant Mijnhardt te Zeist. Deze naam duidt dus zoowel den vorm als den fabrikant van dit geneesmiddel aan. Gisterenmiddag hield de heer Steijna, Be drijfsleider van de Riji.o Tomatenproducten- afdeeling van de My. „De Betuwe" N. V., Tiel in het Alg. Tehuis v. Militairen, Spoor straat een causerie over het nieuwe product van de fabriek, n.1. het „Rijno" Tomatensap. De heer Steijns wees er o.a. op, dat een groote hoeveelheid Hollandsche tomaten hier geen afzetgebied kan vinden, doch niettegen staande dit importeert Nederland aan toma- tenproducten, omgerekend naar versche vruchten nog een zeer belangrijk kwantum tomaten. De Hollandsche tomaat blijkt bij uitstek geschikt te zijn om hiervan niet alleen een smakelijk, doch vooral een gezond sap te be reiden, daar zooals bekend, de tomaat rijk is aan vitaminen, vooral vitamine A en C. Zoo bevat de tomaat bijv. zeven maal meer vita mine A dan het sap van sinaasappelen. De Mij. „De Betuwe" in Tiel nu verwerkt het sap van eerste kwaliteit Hollandsche tomaten volgens een speciaal procédé, waar voor zij de alleenrechten heeft voor Nederland en Koloniën. Het belangrijkste van deze werk wijze is, dat het sap niet aan hooge tempera turen wordt blootgesteld, dat geen conser veermiddelen worden gebruikt en ook geen kleurstoffen. Voor deze werkwijze worden alleen eerste kwaliteit, gave tomaten vereischt en tevens een steriele verpakking. Het groote voordeel van deze werkwijze is, dat men in staat is een sap te bereiden, dat in alle op zichten voldoet aan de eischen, die men aan de versche vrucht mag stellen. Het gehalte aan vitaminen blijft volkomen behouden, het geen door proefnemingen werd bevestigd. Volgens dit procédé maakt de Mij. „De Betuwe" 3 soorten tomatensappen n.1. Rijno Tomatensap zonder kruiden, dat voor babies en zeer jonge kindertjes wordt voorgeschreven. De inhoud van de flesch blijft gedurende 6 4 7 dagen goed, mits de flesch direct na gebruik weer gesloten wordt en op een koele plaats bewaard. Het tweede product is Rijno tomatencock- tail. Dit is tomatensop waaraan eenige voor de gezondheid onschadelijke kruiden zijn toegevoegd en tevens een weinig zout (0.8%) Oudere kinderen en volwassenen, die hieraan de voorkeur geven, kunnen tomatencocktail gebruiken, ofschoon het tomatensap Naturel ook zeer veel door volwassenen wordt ge bruikt. Het derde product is Rijno Tomatenpuree Naturel voor soep. Rijno Tomatenpuree is niet aan hooge temperaturen blootgesteld en bevat geen conserveermiddelen en geen kleurstoffen Ieder der aanwezige dames heeft een fleschje Rijno tomatensoep en een fleschje tomaten puree Naturel voor soep meegekregen, zoodat een ieder zich ervan kan overtuigen, welk een prima product uit „alleen Hollandsche Toma ten" kan worden bereid. Mevrouw Postuma heeft voor de demonstra tie een woord van welkom gesproken en aan hot einde ervan den heer Steyns dank gebracht voor zijn lezing. BIJZONDERE KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS. Aan bovengenoemde onderwijsinrichting wordt gevraagd een leeraar voor schrijven. Wij verwijzen naar de advertentie, opgenomen in dit nummer. NATUURHISTORISCH MUSEUM. Vanavond zal het Natuurhistorisch Museum geopend zijn van 8 tot 10 uur. Bij voldoende belangstelling zal er om half negen een rond leiding, vooraf gegaan door een korte toe lichting met lichtbeelden, plaats vinden. POSTDUIF AANGEVLOGEN. Linkerpoot: gummiring 814 O. Rechterpoot: Aluminiumring 3-36-6494. Linkervleugel ge kneusd. M. de Jong, Schagenstraat 98. VERBODEN VUURWERK. Gisterenmiddag was een jongen in de stad bezig,met het spelletje: brandende lucifers naar voorbijgangers te gooien. De politie kreeg er lucht van en verbaliseerde deze brandbom-werper. AANRIJDING. Gisterenmiddag kwam op de Spoorbrug een wielrijder in aanraking met het achterwiel van een wagen, tengevolge waarvan de fiets beschadigd werd. In der minnen werd deze kwestie geregeld. WAS HIJ LEVENSMOE. Gisteren werd politiehulp verzocht van een ouderpaar, dat mededeelde, dat het 6-jarig zoontje de beenen had genomen, zonder zijn bestemming te hebben achtergelaten. Eerst gisteren avond werd het knaapje ont dekt door den pontonbrugwachter bij 't Zand, die het jongemensch naar huis deed terug- keeren. ÏÏlwiittd^AicAten Bij Kon. besluit van 28 April zijn, met ingang van 1 Mei, bevorderd tot luitenant-kolonel der mariniers kapitein der mariniers M. R. de Bruijne en tot luitenant ter zee der 2e klasse by de Kon. marine-reserve luitenant ter zee der 3e klasse A. Krijgsman. De off. van gez. Ie kl. bij de zeemacht W. A. Borgeld, is met 30 April tydelyk belast met den geneeskundigen buitendienst te Vlisisngen De luit. ter zee 2e kl. J. N. J. v. d. Meij, met 5 dezer geplaatst bij het departement van De fensie, zal worden werkzaam gesteld bij de Hle afdeeling A (personeel zeemacht). De off. van gez. 2e kl. C. van der Ploeg, met 5 Mei geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord, is bestemd voor plaatsing a. b. Hr. Ms. „Johan Maurits van Nasasu". Juffrouw Snip en juffrouw Snap. Reeds Zaterdagavond waren al de kaarten voor deze A.V.R.O.-revue die in Pen's Schouwburgzaal gisterenavond werd gegeven geheel uitverkocht, terwijl men zeer velen nog heeft moeten teleurstellen. Aanwezig waren pl.m. 450 personen. Ook hier weder heeft het bekende „Bonte- Dinsdagavond-trein"-gezelschap een over groot succes behaald. Piet Muyselaar (Juffr. Snip), die een inleidend woord sprak en de aanwezigen uitnoodigde met de A.V.R.O. dezen avond „de bloemetjes eens buiten te zetten", had direct volop contact me t het publiek, dat direct de bekende refreinen enthousiast meezong. Het programma bood zeer veel afwisseling. Allereerst, na de inlei ding, kregen de aanwezig uitstekend solo zang te hooren van den heer Jean du Bela, die de aanwezigen volop deed genieten van zijn omvangrijk bariton-geluid. Onbedaarlijk heeft daarna Willy Walden het publiek doen lachen, „Als de man, die zich verzekeren wilde". Hierna volgde het uit het A.V.R.O.-programma bekende 'zang nummertjes, „Het geluk gaat je tienmaal voorbij gezongen door Piet Muyselaar, die later ook het zangnumer „Let op het jaartal" zong en met deze populaire num mers, waarbij ook het publiek krachtig mee zong, zeer veel succes oogstte. In de „Bus- patient was Willy Walden (over bekend als Juffrouw Snap) weder geheel in zijn kracht. De propaganda-rede, die gewoonlijk op een A.V.R.O.-avond wordt uitgesproken, werd dit maal gehouden door den heer Guus Weitzel, den bekenden A.V.R.O.-omroeper. Spr. wees in een korte rede op het groote nut dat van de Luistervink-avonden uitgaat om een gezond Vereenigingsleven te behou den. Het is, zei spr., niet zoo moeilijk om een hoog peil te breeiken voor een Radio-omroep- vereeniging, als op dit hooge peil te blijven, waarbij ten volle het contact met de luis teraars blijft bestaan. Het geweldig succes, dat wij bereikt hebben met de „Bonte Dins dag-avond-trein" een succes, zoo groot, dat wij de zangnummertje, hierbij gegeven, zelfs in het Engelsch hebben moeten ver talen heeft ons den weg gewezen, in welke richting gewerkt moet worden. Onze tour- nooi-programma's hebben wij dan ook in die richting ingericht en met veel succes is dit gezelschap dan ook overal opgetreden. Spr. eindigde met het uitspreken van den wensch, dat men ook hier een aangenamen indruk van het A.V.R.O.-werk zou meenemen naar huis en bij voortduring tot de A.V.R.O-vrien- den zou blijven behooren. Na de pauze vlogen weder verschillende voordrachten, allereerst „Op het Perron", een alleraardigst nummer door mej. Tini Marvon en P. Muyselaar. Daarna volgde „De Huis knecht", waarin ook mej. Marvon optrad en Willy Walden weder een groot lachsucces wist te behalen. Het mooiste uit het gansche programma was ongetwijfeld het schitterend vioolspel van Nina Dolce, die een drietal solo's ten beste gaf. Ook konden de muziekliefhebbers nog ten volle genieten van enkele uitstekende accor deonnummers van Frans van Capelle. Een succesnummer voor de heer Willy Wal den was vervolgens nog „De oom uit Ame rika". Terwijl ten slotte Juffr. Snip en juffr. Snap nog ten tooneele kwamen, die als altijd „de kroon op 't werk zetten." In prettige stemming en geheel voldaan over dezen A.V.R.O.-avond ging men daarna huiswaarts. SCHIETWEDSTRIJD BIJZ. VRIJWILLIGE LANDSTORM. Op Dinsdag 10 Mei a.s. wordt te De Koog op het strand een schietwedstrijd gehouden voor den Bijz. Vrijw. Landstorm. De wedstrijd vangt aan om 2 uur. Hierbij zullen o.m. aan wezig zijn, de voorzitter v. d. Nat. Land stormcommissie, Gen.-majoor Duymaer van Twist, Gen. de Jong, Burgemeester Middel hof, voorzitter Gewestel. afd., e.d. Waarschijn lijk zal de Minister v. Binnenlandsche zaken ook aanwezig zijn. Na afloop heeft een lunch plaats in het bad-hotel „Prinses Juliana", te De Koog, voor alle deelnemers, waarna de prijsuitreiking wordt gehouden. DE EXPORT HARINGVANGST 1937 GERUIMD. De destijds verschenen berichten- dat de export-haringvangst 1937 vrijwel geheel ge ruimd was, hetgeen voor dezen tyd een niet veel voorkomende gebeurtenis is, zijn niet te optimistisch gebleken, aldus wordt ons mede gedeeld. Met het restant, de partjj van ca. 4000 va ten, bestemd voor Rusland, is de export- haringvoorraad 1937 inderdaad geruimd.. De maanden Januari en Februari 1938 hebben aan deze ruiming wel den grootsten stoot gegeven. In deze maanden zyn belang- ryke hoeveelheden haring en bokking naar verschillende landen verzonden. De vraag naar haring van het vorig jaar houdt zelfs tot Augustus aan. Op het oogen- blik is de voorraad bij de exporteurs waar schijnlijk te gering om aan al deze aanvragen te kunnen voldoen. STIJGENDE OMZET IN DEN RIJKSVTSCHHAL TE IJMUIDEN. De vischomzet in de afgeloopen maand ana den rijkvischafslag bedroeg 527.S39.93 tegen in de maand April van het vorige jaar 436.759.93. Gedurende de eerste vier maanden van het jaar bedroeg de omzet 2.370.796,76 tegen die in de overeenkomstige periode van het vorige jaar 2.246.269,49. De omzet was dit jaar dus 124.527,27 hooger. rfrr, ra» U had het misschien niet eens gezien De vooras van een fiets. Daar let je nooit op. Toch is dat een van die kleinigheden, waar Uw veiligheid van af hangt. U kunt er op vertrouwen bij een Germaan. daar heb je wat aan N V RIJWIELINDUSTRIE f J V. WERVEN. MlfPIL HET HARINGSEIZOEN IN DE WADDENZEE. De „N. R. Crt." schryft: Wat gevreesd werd, is uitgekomen: het haringseizoen is voor de visschers aan de Wad denzeekust een groote teleurstelling geworden. Men kan zeggen, dat 1938 het slechtste haring jaar is geweest, dat men er ooit heeft gekend. Het is thans den visschers duidelijker dan ooit geworden, dat de haringvangst in den onder gang begrepen is. Zal er het volgend jaar nog een haring zwemmen in de Waddenzee? Aldus vragen de visschers en rookers en andere be langhebbenden zich niet zonder vrees af. Van de eerste weken af, dat de netten in zee stonden, is het reeds misère geweest. Ook was de vangst van jonge vischjes in dit seizoen zeer miniemook om die reden mag men aan nemen, dat de Waddenzee voor de haring geen voldoende voortplantingsmogelijkheden biedt. Uiteraard is deze gang van zaken zeer te leurstellend geweest voor de betrokken vis schers. Op hoop van zegen werden de netten uitgeworpen; doch de zegen bleef uit wat zal er van de hoop dan worden Sommige vis schers zitten door nieuwen aanschaf van mate rialen op zware lasten; doch van afbetaling is geen sprake geweest. In de meeste gevallen hebben de haringvisschers de gemaakte onkos ten niet eens kunnen besommen. Te Harlingen en Makkum is de stemming onder de kust- visschers dan ook in mineur. Nu is de hoop weer gevestigd op de ansja- vis... Doch de kustvisschers hebben hun netten reeds uit zee gehaald. Sinds eenigen tijd ondervinden de Fransche reeders groote moeilijkheden bij het samen stellen van de bemanning van hun visschers- vloot. In de „Courrier Maritime de France" pu bliceert de heer André Mérienne, vooraan staande reeder van Frécamp, een artikel welke een ware alarmkreet is. Want hij en zijn collega's vragen zich met angst af, waar zij de elementen vandaan zullen halen om de bemanning te vormen voor de haringvis- scherij, welke in Juli een aanvang neemt. Het is geen loonkwestie: de bemanning wordt goed betaald. Doch in Normandië, die eertijds bijna uitsluitend met visschers was bevolkt, vindt men er geen meer. Sinds twee jaar heeft het grootste gedeelte der visschers vaarwel gezegd aan de vis- scherij en zijn vertrokken de eene om met de koopvaardijschepen te varen, waar ze het niet zoo lastig hebben, de andere om een be trekking aan de Spoorwegen te bekleeden. De jongere generatie kiest een plaats in de in dustrie of wordt gargon d'hötel". Niemand wil zich nog in de visscherij begeven. Kan hieraan iets gedaan worden? Men wendde reeds voetstappen aan bij de bevoeg de overheid: Het Zeewezen. Doch deze schijnt belangrijker vraagstukken op te lossen te hebben! De reeders zijn waarlijk ontmoedigd en aarzelen hun vischnetten, welke ook steeds in prijs stijgen, in gereedheid te brengen, te gen het aanstaande haringseizoen. Ze doen slechts de hoogstnoodige herstellingen aan hun oude booten (gemiddelden ouderdom 31 jaar te Frécamp), en in plaats van ze door nieuwe te vervangen verkoopen ze de oude op den vreemde. „Als dit zoo voortgaat, zoo eindigt de heer Mérienne zijn artikel, zal Frankrijk binnen kort niets anders te verbruiken hebben dan haring, afkomstig van Holland, Noorwegen, Engeland, of Duitschland en zal men deze twee maal duurder betalen." BOND VAN GEPENSIONN. BIJ DE NED. SPOOR- EN TRAMWEGEN. Door bovengenoemden Bond is een adres aan Z.E. den Min. van Waterstaat en leden van de Tweede Kamer verzonden. Door de dagbladen is een weergave gedaan van de nieuwe richtlijnen die in de Pensioen wet voor het Spoorwegpersoneel tot uitdruk king zullen worden gebracht. Volgens deze voorstellen zal de Spoorweg directie de bevoegdheid krijgen het personeel op 60-jarigen leeftijd te pensionneeren, ook zal dan aan wachtgelders met den leeftijd van 60 jaar en ouder pensioen worden toegekend: verder zal op 55-jarigen leeftijd door het per soneel pensioen kunnen worden aangevraagd en wordt de mogelijkheid geopend dat aan 55- tot 60-jarige wachtgelders eveneens pen sioen wordt verleend. Het bestuur heeft met gemengde gevoelens kennis genomen van deze voorstellen, zoo wordt in dit adres o.m. gezegd: Te vreezen is, zoo meent het bestuur, dat waar de tegenwoordige regeering zich ont trekt aan de verantwoordelijkheid welke in 1912 door den Staat is aanvaard, namelijk „De volledige waarborging der pensioenaan spraken van het personeel" dat bij nog zwaar dere belasting van het pensioenfonds, dit weer als motief voor handhaving der pensioenkor ting. zal worden gebruikt Zij meenen dan ook dat nu de tijd daar is, dat de in 1912 aanvaardde verantwoordelijk- beid voor een onaantastbaar pensioen door den Staat opnieuw wordt bevestigd; de tegenwoor dige pensioenkorting wordt teruggenomen en tevens volledige waarborgen voor de toekom stige pensioenen wordt gesteld. VERHOOGD CONTINGENT LICHTING 1938 Van het extra-contingent dienstplichtigen van de lichting 1938 (in totaal 4600 man) worden 80 dienstplichtigen ingedeeld by de Zeemacht. Uitslagen competitiewedstrijden, Een stijf N.O. „briesje" zorgde afgeloopen Zondag ervoor, dat het verblijf op een tennis baan allesbehalve prettig was. Gewapend met meerdere truien en dikke winterjassen trok het eerste Animo-team naar Haarlem, maar ook daar woei het behoorlijk. De Tennisclub „Groenendaal" speelt dit jaar met 3 teams in de 2de klasse, aangezien er een team verleden jaar degradeerde. Daarom was het natuurlijk te voorzien, dat er in T.C.G. I zeer sterke spelers zouden zitten om het ver loren terrein te herwinnen. Verleden week werd een groep-genoot met 80 ingemaakt. Verder deden de diverse kleedkamergesprek- ken het ergste vreezen, want een der T.C.G.- speelsters zou lange jaren kampioene van Haarlem geweest zijn en een der heeren had reeds enkele jaren in de le klasse gespeeld, enz., enz. Inderdaad was bijvoorbeeld de dames- double minstens een klasse sterker dan de onze, vooral het netspel was buitengewoon goed. In snel tempo werden de 4 singles en de damesdouble verloren en zag het er zeker naar uit, alsof 't weer een 80 overwining van T.C.G. I zou worden. Onder steeds groeiende spanning werd de heerendouble uitgevochten; prachtige rallies en goed snel netspel wisselden elkaar af en zoo werd, volkomen verdiend, het eerste puntje binnengesleept. Aangezeni de le T.C.G.-speelster een spiertje gescheurd had, en er een invalster moest spe len, werd de le mixed doublé vrij gemakkelijk door Animo gewonnen. De laatste partij bracht weer zeer veel spanning, aangezien het tot kort voor 't einde leek alsof de combinatie Mevr. Van DijkKapt. Van Rhijn het 3de winstpunt zou aanbrengen. De meerdere rou tine van T.C.G. won tenslotte, Het uitkomen in deze sterke 2e klasse heeft in ieder geval heel veel animo om goed te oefenen gewekt en het is te hopen, dat er over eenige weken revanche gegeven kan worden. Hierbij de gedetailleerde uitslagen: Mevr. BadenMevr. v. d. Klashorst 36; 3—6. Mevri v. DijkMevr. Max 26; 26. G. E. F. van DijkW. Kermer 36; 16. W. J. van RhijnJ. ten Have 06; 26. Mevr. Baden en G. E. F. van Dijk versus Mevr. Scholten en W. Kermer 62; 63. Mevr. Van Dijk en W. J. van Rhijn versus Mevr. Max en J. ten Have 36; 62; 57. G. E. F. van Dijk en W. J. van Rhijn versus W. Kermer en J. ten Have 86; 64. Mevr. Baden en Mevr. Van Dijk versus Mevr. v. d. Klashorst en Mevr. Max 06; 26. Het tweede Animo-team wist het dezen keer tot een gelijk spel te brengen tegen Bakkum I, dat met vele goede bekenden op bezoek kwam. Dat er hevig gestreden is, bewijzen wel de cijfers, vooral de le heeren single en de 2de mixed-double gaven zeer veel spanning. ,Mej. M. BijlMej. H. de Jong 46; 57. Mej. L. VismanMevr. Martens 26; 62' 6—4. G. J. Feenstra Kuiper—H. Horjus 63; 2—6; 3—6. Jhr. J. W. H. S. Laman TripL. A. Res 3—6; 6—8. Mej. M. Bijl en C. J. Feenstra Kuiper versus Mej. H. de Jong en W. Uhl 61; 62. Mej. L. Visman en Jhr. J. W. H. S. Laman Trip versus Mej. J. de Haan en H. Horjus 8—10; 6—1; 8—6. C. J. Feenstra Kuiper en D. Kruys versus L. A. Res en W. Uhl 63; 36; 36. Mej. M. Bijl en Mej. L. Visman versus Mej. H. de Jong en Mevr. Martens 06; 60; 75. Volgende week komt Heemstede te gast bij Animo I en het tweede gaat naar Beverwijk. rZitting van Maandag 2 Mei.) EEN ZWAKKELING. De volgende verd. D. D. te Den Helder, liceft 15 November 1937 terecht gestaan we- geus weerspannigheid. liet onderzoek werd toen geschorst om eenige getuigen te hoo ren. De eerste get. G. de H. te Den Helder zegt, dat als verd. dronken is, hij tegen een ieder te- keer gaat. Ook tegen de politie. Hij wil wel, maar laat zich gauw meeslepen door z n vrienden. En als hij dan begint te razen en te tieren, dan vinden z'n vrienden het fijn. Politierechter tot verd. Dat ziet er niet rooskleurig voor je uit. De heer J. II. W„ reclasseeringsambtenaar als getuige gehoord, zegt, dat op 3 Maart verd. alweer dronken is geweest. Politierechter tot verd.: Waarom heb je dat nu na 15 November gedaan? Verd.: Verkeerde vrinden; het stuit mezelf tegen de borst. Politierechter: Laat get. de H. aan get. W. dadelijk berichten als het weer mis is. De zaak wordt aangehouden tot 31 Octo- ber; verd. kan dan toonen, dat hij zijn leven beteren wil. GELD VAN LOTEN VERDUISTERD. Verd. S. V., die verpleegd is in „Zonne straal wordt door den directeur verzocht bloemetjes te verkoopen en verduistert geld. Als get. wordt gehoord A. Chr. de Fr., be drijfsdirecteur van „Zonnestraal", te Hilver sum, die vertelt, da" verd. oorspronkelijk f 14.25 aan verkochte loten heeft verduis terd. Verd. heeft daarvan f8 terugbetaald. Politierechter: Is het voor oud-patiënten met een beetje verleidelijk loten te gaan verkoopen? Get.: Dat gebeurt haast altijd. Bij dezen verd. is het de eerste maal goed gegaan; de tweede keer evenwel heeft verd. geld ver duisterd. Verd.: Ik heh de directie van „Zonne straal gevraagd, het geld te mogen afbeta- Onderstaande partij werd gespeeld tyden» dezelfde wedstrijd waar ook de partij uit de vorige rubriek gespeeld werd. Wit Zwart Wit zwan D C. W. Rab Veenstra 1 33—28 18—23 2. 39—33 j2 3; 44-39 7-12 4. 34-30 sterker f, bier direct 3127 4. 20—24 5. 31—27 i4„J 6. 37—31 10—14 (sterker is hier 20—25 enz.) 7, 4137 (vervalt in dezelfde fout, hier had 7. 30—25 gespeeld moeten worden, de zwarte linkervleugel is dan moeilijk te ontwikkelen) Op 8. 31—26 volgt het bekende zetje door 24—29 en 29—34 enz. 8. 5044 2126 9. 3025 4jq (Wit heeft thans het nadeel, dat aan de Hol landsche opening is verbonden n.1. het eerst zijn spel te moeten verklaren, hij heeft hierbij de keuze tusschen 27—22 enz. en 40—34 waarvan de laatste verreweg de makkelijkste is). 10. 40—34 24—29 11. 33X24 20X40 12. 45X34 15—20 (thans blijkt duidelyk dat 9. 5—10 de voorkeur had, schijf 5 is nu moeilijk in het spel te brengen. 13. 38—33 1 2—17 )hier had 11—17, 17—22 enz. de voorkeur). 14. 42—38 17—22 15. 28X17 11X22 16. 47—42 1—7 17. 33—28 22X33 18. 39X28 (de witte linkervleugel is thans topzwaar en moeilijk te ontwikkelen.) 1.8. 20—20 19. 34—30 7—12 20. 27—22 (een ruil die vroeg of laat toch moest komen. 20. 18X27 21. 31X22 12—18 22. 3731 26X37 (beter als 22. 18X27 enz., waarop zwart reeds rekening heeft te houden met 2218 enz.) 23. 42X31 18X27 24. 31X22 8-12 25. 36—31 gedw.12—18 26. 31—27 10—15 27 4439 (wit laat hier een mooie gelegen heid voorbijgaan om de stelling weer vrijwel gelijkwaardig te maken door 27. 2217, ver hindert 27 door 1711 en 2722 enz. Op 27. 2429 volgt 3833 en 30—24 enz.) 28 27 (verhindert thans 22—17 door 711 enz.) 29. 3933 7—12 30. 48—42 een blunder 30. 1621' 31. 27X16 18X27 32. 32X21 23X32 33. 38X27 12—17? (veel sterker is hier direct 33. 1420 en 1318 enz. 34. 21X12 13—18 35. 12X23 19X37 36. 30X10 14X5 37. 27—22 37—42? (direct 38 is hier winnend) 38. 22—17 42—47 39. 16—11 47—29 40. 4943 een grove blunder. Op1 40. 2520 en 117 had wit nog groote remisekans. 40. 291 natuurlijk. Na nog enkele onbe langrijke zetten door wit opgegeven. Een door beide spelers vrij zwak gespeelde partij, die ons van Rab zeer tegenvalt, daar deze speler veel beter kan. Tot slot een probleem, waarvan de herkomst ons onbekend is, die wij echter speciaal op verzoek van den heer Rab plaatsen, en die hij dan ook opdraagt aan de heeren van Excel sior, in het bijzonder aan J. Jeninga en Veenstra. mi m. mmm ipijjii De cijferstand is: Zwart 19 schijven op: 3, 5, 7, 9, 10, 11, 12, 16, 17, 19, 23, 25, 28, 25, 32, 33, 37, 38, 45. Wit 18 schijven op: 6, 14, 20, 21, 26, 27, 30, 34, 39, 40, 41, 43, 44, 46, 47, 48, 49. Wit speelt en wint. De oplossing van het probleem van W. v. Ravesteijn wordt in de volgende rubriek ge plaatst. J. STOLL. len met 50 cents per week. Maar dat is ge weigerd. Ik wil evengoed nog betalen. De Officier van Justitie, requisitoir ne mend, zegt. dat er van reclasseering niets te verwachten is. Mr. v. d. Fcen de Lille eisch- te een gevangenisstraf voor den tijd van 10 dagen. De Politierechter, uitspraak doende, ver- oordeelt tot een voorwaardelijke gevangenis straf van 14 dagen met een proeftijd \an jaren. TOCHT VAN NIEUWE DORNIER. Batavia, 3 Mei. De nieuwe Dornier, de X-2, is gisteren uit Soerabaja voor een inspec tietocht langs Straat Makassar naar Tarakan vertrokken. Des midadgs te 13.00 uur kwam het vilegtuig daar aan. (Aneta). INTERNATIONALE ZONDAG VAN HET VRIJZINNIG PROTESTANTISME. 8 -MEI 1938. Gelijk de laatste jaren gebruikelijk was, zal nu wederom aan alle Vrijzinnige predikanten, kerkeraden en besturen worden gevraagd een kerkdienst te bestemmen, om de aandacht te vestigen op het Vrijzinnig Protestantisme, ~00' als zich dat georganiseerd heeft in het Inter nationaal Verbond voor Vrijzinnig Christendom en Geloofsvrijheid. Van dit Internationaal Vei - bonddat thans 21 ledengroepen telt, benevens twee groepen, die buitengewoon lid van he Verbond werden, welke groepen in 17 landen, over de geheele aarde verspreid zijn, is 00 Nederland lid, doordat de Centrale Commissie voor het Vrijzinnig Protestantisme, die alle vrijzinnige kerken en groepen in Neder land omvat, lid geworden is. Bedoeling van de Internationale Zondag °P 8 Mei a.s. is aan de Nederlandsche Vrijzinnige Protestanten in herinnering te brengen, hoevelen over de geheele wereld zij zich ver bonden kunnen weten en in welke benarde om standigheden in vele landen deze geestverwan ten ver keer en.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6