De Brabantsche Briet van De Tsjechische kwestie in nieuw stadium? Ook do Zuidelijke Zuiderzeepolder dioei! Volkenbondspersoneel bijeengeroepen Eindexamens FLB*S+ en Lycea Predikbeurten Ongelukkige huwelijksreis Financiering door een bijzondere leening KTBEKICHTEN Ê5* Ulvenhout, 5 Mei 1938. Amico, In den winterjas, mee den kraag op, hebben we Zondag, den eersten dag van Mei, langs de lijnen gestaan bij ons Con- cours-Hippique. Sode- petat, wa 'n zuur weer. Den Noordoos ter snéé deur oewen dikken duffel! Den Fielp, nogal vatbaai 80 graden is veui hum, in z'n bakkerij, zoo de normale tem peratuur! den Fielp had 'nen wollen das om zijnen nek gedraaid tot boven z'n ooren. Déérover zijnen jaskraag hoog opgezet en daar boven uit traanden twee rooie oogskes en 'n drupneus. „Fielp, als ik jou aankijk, krijg ik winter teenen," zee ik. „Kekt dan de haanderen kaant huit," raaide- n-ie me aan: „dan krijgde misschien t wel zo mersproeten!" „Ge zit er goed warm in." „Wa g'aan hoew heigeri doet, doede haan ginnen rotten happel, Dré!" En toén trok ie z'n schouwers nog wat hóoger op en schurkte z'n eigen 'ns lekkèr binnen z'nen jas. „Maar t zal toch blij zijn has da peefdenspul ier gedaan is waant eh, we gaan toch z-z-z-zekers nog p-p-p-pr-propke leggen," bibberde-n-ie: „a-ha- has ik de prijzen eb huitgerekt." „Zal nie gaan, Fielp! Tenminste wa mij-n- aangaat. Onzen Dré en z'n Wieske zijn over, zie, daar gunder staan ze, bij Trui en nou Wil 'k m'nen huis nie in den steek laten. D'n Blaauwe was er natuurlijk ook bij. Da's te zeggen: bij de kijkers! Nouja da's heele- gaar gin schande: 99 van de Sport bestaat nou eenmaal uit er-naar-kijken! Maar den Tiest was op z'n zomersch. Ze motten 't Hier boven trouwens toch nog al heet-aan-de-teenen leggen, eer den Tiest 't gewaar wordt. Als t heel erg koud is trekt ie hoogstens z'n klak 'n bietje dieper over den kop en als 't 90 graden hoofd. Neeë, den Blaauwe maakt nie veul werk in den schaduw is, hangt ie ze aan z'n achter van z'n eigen en de jaargetijen loopen langs z'n jaske effen af. „Gade gij na hafloop nog 'n bietje proppen, Tiest?" bedelde den bakker. „Och, man," foeterde den Blaauwe: „ik snap nie waar g'over saauwelt! Kek naar de peer den!" „Daar is 't veuls te koud veur!" „Koud???" vroeg den Tiest. „Koud?? In Mei?" En hij beende weg in de richting van den bouw waar de peerden zoolang stonden gestald. Den Jaan was er ook! Vaneigens! Die heeft verstand van peerden, sinds... den lesten Sin terklaas! Hij was natuurlijk „streng, incog nito', want thejretisch zat ie op wa,cht, in dqn Vic 'z'n boschhuis, mee Herman en 'n leeg hand kanon (waarvin ie nog nif weet!). Streng in cognito, ik bedoel daarmee hij bleef bij mij uit de buurt! Daar was nogal veul volk! Maar dat witte, amico! Als er op Ulvenhout iets gaande is, weet ge nie waar de menschen allemaal van daan komen! En toen ik zoo 'ns rond was geweest, ging ik nog efkens naar de stalling. Hah! Daar stond mijnen ruiter! Letterlijk gespoord-en-gelèèrsd! Hij had z'n jockey- costuumke al aan, stond parmantig in de leerzen, maar toch had ie zoolang z'nen jas maar los over z'n schouwers gegooid. „Ha opa!"" zee-t-ie heesch. Ochèrm, wat was 't jonk zenuwachtig! Geren had ie 'ns efkens om m'nen nek gaan hangen, dét zag ik wel, maare... wij waren hier nie alleen 't Was lekker werm in den stal. 't Rook er straf naar de peerden, uie allemaal in prima conditie, afgetraind tot den lesten spier vezel, te stampen stonden van ongeduld. De beesten schenen te voelen, dat 't 'nen bijzon deren dag was. Dré III stond teugen Bles aan. Klopte 'm nou en dan 'ns op den neus, op den nek, ver telde 'm iets...! „Wat denkt ge 'r van, Dréke?" fluisterde- n-ik. Hij gaf gin antwoord. Kneep alleen z'n oogen 'n bietje toe en z'n lippen wierden efkens dun ner. Zóó keek ie me lang en straf aan. Ik wist 't nou! Winnen!" zat in z'n ziele- ment, dat éénen zenuwknoedel gelijk was! „Hebt g'oew nommer al?" Toen dee ie zijnen overjas open en op borst en rug hing 'n kolossale... 1 3 „Opa?" „Dréke?" „Vermoeden ze al iets, vader en... Wieske?" „Niks!" Weer keken we malkaar 'ns aan en 'nen boek vol woorden vlogen heen en weer, terwijl we... zwegen. Dan nam ie Bles bij d^n kop, fluisterde iets in d'ooren van den goeden beest en Dré z'nen zenuwachtigen asem scheen erg heet te zijn, want Bles z'n oor snukte op en neer. Dan neeg Bles z'n groote hoofd opzij, naar m'n baaske en de dikke spierenbussels in den peer- dennek trilden, als Dré ze streelde. Man en peerd waren één, nog veur Dré III in 't zadel zat! Van de training was ik zeker, dus efkens sloeg er 'nen golf van groot geluk deur m'n bloed! Efkens maar! Want ochèrme, ik kénde die rennen. Daar hoefde zoo weinig te gebeuren, 'nen ongelukkigen start, 'nen schrik van 't peerd, 'n kuiltje of boebeltje in de baan, hinder van 'nen anderen ruiter en 't spel was verloren! De muziek op 't veld klonk van verweg in den stal. 't Geroezemoes van 't publiek, 'nen roep, 'nen lach, waarachter allemaal 'n bietje spanning, kost ge gewaar worden, hier in de betrek' elijke stilte van den stal, die 't razend- kloppend hart was van de spanning, die over 't wye veld hong. Toen kwam den Blaauwe binnen. Mee z'n goeie raadgevings. „Dréke, denk er om," zee-t- ie seerjeus: „ge pakt den kortsten weg, horre!" „Kortit 'm nou niet afleien, Tiest," zee ik. „Als ie om zo'nen gekken zet van jou toevallig denkt, midden in race, dan is 't verloren spul!" „Maar da's de bedoeling nie," schrok den braven Blaauwe! „Ik kom 'm alleen maar 'n bietje op z'n gemak stellen! Want denk er om, Dré III. ik ben eigens al jaren Keizer op den boog, ik weet wa wedstrijden zijn: gin zenuwen manneke!" „Maar schieten is gin peerdrijen, Tiest," zee ik. „Maar 'nen wedstrijd is 'nen wedstrijd," zee den Blaauwe: „of 't nou gaat om 't langste over 'n sigaar te doen, dan wel om 't eerste aan den anderen kant van de wereld te zijn mee 'n vliegmachien 't is allemaal kwestie van kalmte." „Veur jou, ja! Maar alle menschen zijn ver schillend, Tiest. Hier, onzen Dré, mot rijen op de zenuwen van 't peerd en van z'n eigen! Ik ken dat kunstje." Den Tiest prakizeerde efkens, keek Dré III 'ns scherp aan, gaf 'm toen 'n hand en zee: „geluk, Dré III." Steuvig en lang kneep ie 'm In den knuist en dan sprak ie: „kek 'ns, Dré, als 't startschot gevallen is, dan dan bestaat er veur jou niks anders meer dan de eind streep! Da's den kortsten weg," dien 'k be doelde. Ge spaart oew eigen nie, oew peerd nie, oew concurrenten nie, ge bijt oew tanden in oew lippen en ge hou-d-één dink in oewen kop! Winnen! Winnen!! Dat motte onder den cours 'n paar keer hardop teugen oew eigen zeggen: winnen! Dé's den kortsten weg, jonk! Win nen!" En telkens als den Blaauwe zee: „win nen", dan keek ie den Dré fel aan en kneep nog 'ns in zijnen knuist. „Dus...?" vroeg ie. „Winnen," zee den kleine verbeten! „Zoo is 't goed, Dré!" Toen verdween ie, dieën goeien kearel, die 't hart altij op de goeie plek heeft zitten. „Dréke, ik ga rou naar de familie, zoo gaauw als ge aan den start komt, dan zeg ik pas teu- !gen oew Vader en Moeder: „let goed op nom mer 13." Ge ziet dus nie onzen kant uit, ge ziet alleen maar naar de eindstreep, ee! En als ge nommer één aankomt..." toen pakte- n-ik z'n kopke tusschen m'n handen: „dan... dan is Bles jouw eigen peerd! Maar ge mot 'm in 't bedrijf houwen tot we samen 'n goei werk- beest gekocht hebben." 't Manneke stond stijf! Tranen sprongen in z'n oogen. Toen toen vioog ie om m'nen nek, net als vroeger als ik 'm onverwachts op kost school bezocht, schroefde m'nen kop tusschen z'n steuvige armen en heesch fluisterde-n-ie: „Opa, opa, goeien lieven opa van me!" Ik voel de z'n leerzen in m'n middel knellen. En ik docht: „nou, Bles zal dalijk weten, dat ie be- rejen wordt! „Nou mot ik gaan, Dré III, denk er om, winnen! Sjuust zooals den Blaauwe zee! Win nen! Den race en... 't peerd!" „Winnen," zee-t-ie terug: „winnen" en ik zag 'm bleek worden. Ziezoo, docht ik. Die boontjes staan in de week. En nou naar Trui en de kinders. „Zeg, Vader," zee Wieske zenuwachtig 't leek wel of vandaag alle menschen over d'r zenuwen waren „weet u ook waar Dréke is. Ik heb 'm van heel den middag nog nie gezien......!" En heur blaauwe moederoogskes verdoften, efkens van 'n bietje teleurstelling. „Sjuust heb ik 'm nog gesproken, Wieske, in den stal. Ge zult 'm dadelijk wel zien ver schijnen, horre!" Toen stootte Trui me 'ns stiekum aan. Sodemaerel, wat genoot, die ouwe-van-me stillekens in 't vooruitzicht van de groote dingen, die te gebeuren stonden Onderwijl liepen de andere nommers af. Den spring- en racecours was 't leste geplaatst, vanweuge dat dieën cours 't hoofdnommer op i't programma was! Enidelijk was 't zoo •.Tijd: De muziek blaasde 'nen pittigen marsch: „intocht der gladiatoren"! En statig, langzaam, kwamen 20 renners te peerd aan den start. Den asem brokte in m'n keel. M'n Truike pakte me onder den arm. En ik voelde, hoe ze me knelde in den bocht van heuren arm. „Welk nommer hee-t-ie?" fluis terde ze heesch. „Dertien." „Ik zie 'm Ik zie 'm. God, Dré, wat zit ie daar kranig en fier tusschen al da peerde- volk." „Waar hebben jullie 't toch zoo druk over?" vroeg Wieske. „Dré, Wies," zee ik, m'n stem was 'n bietfje van streek, amico: „kinder, nou zal ik oe zeggen, waarom ik jullie uitgenoodigd heb. Let op nommer dertien van deuzen troep rui ters......!" Toen gaf ik Wieske m'nen kijkert. Of ze al iets begreep...? Ik weet 't nie. Ze draaide, funnikte aan 't ding, stampvoette om dat ze 't nie baas kon. Toen, ja! Ze tuurde en dan riep mijnen zoon ineens: „Vader, da da da-d-isi-i-i- is onzen jongen!" „Sjuust," zee ik! Wit als 'nen doek wierd Wieske. Toen nam ik ze tusschen Trui en mij in. Ze kost niks zeggen. Eindelijk: „isdat... mijn... jongsk... vader?" De ruiters stonden op 'n rij. Dré zat in den midden, gunstige plekWij zwegen. Alles zweeg. Dit was 't hoofdnommer. Hiervoor was bekans iedereen gekomen! De race mee hin dernissen! 't Schot! Twintig peerden sturmden vooruit! Pracht start! ijk 'nen aankomenden rukwind, zoo ruisch- te 't lichte hoevengeweld over 't veld. Wieske pakte m'nen arm. Drukte heur kopje teugen m'nen jas. Ze dorst nie te kijken. Maar zachtjes maakte ik m'n eigen van heur los. Fluisterde: „kijken, kijken." „Oow... 't zuchte ze: „als er toch maar niks gebeurt." Ocherm, ze trilde als 'n jong blaaike in den wind. „Wies, let op!" zee ik onverwachts en hard. Dat hielp. Ze begost den cours te volgen. Dré lag in de tweede groep. Derdens. Hij stond in de beugels. Lag mee z'n hoofd op Bles. Ik begreep...! Hij sprék mee z'n peerd! En... Bles verstond 'm. Eén, twee, drie... mee enkele passen vloog ie uit die tweede groep. Dré lag alleen tusschen hoofd- en tweede groep. Ik barstte van de zenuwen. „Vooruit!!!" riep ik: „Dréke! naar veuren!" Trui begost mee te roepen. Toen kwamen ze veur den eersten hindernis, 'n Hoog hek werk. Dat kóst-ie! Dat eigenste hek hadden wij in ons eigen wei ook staan en daar zwééfde- n-ie altij óverhenen! De eerste groep raakte bij den hindernis uit malkaar. Nommer één bleef efkens dralen. Nommer twee nam den sprong direct. Sodemearel, dat wierd den Dré z'nen zwaarsten concurrent, dét voelde-n-ik op denzelfden oogenblik. Hah! Dré nam den sprong. Wieske gilde zachtjes. Ik klopte op d'ren schouwer. „Da's koek-eten veur 'm, Wies," stelde-n.ik haar ge rust. En ,-ls dieën hindernis genomen was, dan lag den troep verspreid, mee Dré III als nom mer vier. Nou moesten ze over 'n muurke. Wéér bleef een van de peerden staan. Bles pikte 't namaakmuurke of 't lucht was. Den Dré was nommer twee! Zenuwachtiger wierd 't geschreeuw en ge blèr. Veul hadden Dré III, wijd en jongsten renner, in de gaten en over de wei deinde 't: „Dré III, Dré III, Dré III," allegaar op de maat van Bles en zijn draf. „Heurt ge 't, Wieske?" En trotsch keken heur blaauwe. ongeruste oogskes omhoog, 'n zenuwtrekske spuide langs haren mond onder 't blanke vel en 'k kost nie nalaten deus blonde schoondochterke, dat mjj m'nen Dré III gegeven heeft, 'ns efkens in de kin te knijpen. „Heurt ge 't? Da's veur jouwen jongen, Wies!" „Dré drie, Dré drie, Dré drie!" tot er weer 'n hindernis kwam. 'Nen breejen sloot. Alles zweeg. In spaning. Nommer één zeilde er over! Twee kwam nie goed op de beenen te recht, verloor z'n tweede plaats. Aan... Dré III. Vijf waren al uit de cours. Gevallen, kansloos of gestaakt. Aan den kop gingen Dré III mee zijnen felsten concurrent, dan effen niks, dan drie, die gelijk laggen, dan 'n stuk of vijf schuins achter malkaar, die allemaal om de derde plaats vochten. 't Was 'nen prachtrace! Toen begost nommer één mee de rijzweep te werken. Daar kwam 'n heel stuk zonder hin dernissen. Dré III keek om! Sodepin, daar schrok ik van...! Maar wat deed ie? Hij smeet z'n zwipke weg, ging weer staan in de beugels en lag z'nen kop tusschen Bles z'n ooren. Hij was gatsammen weer aan 't prevelen mee zijnen beest! Gin spoorke van zenuwen meer. Ik wist wat ie teugen Bles zee... „Win nen!" „Winnen,' Bleske!" En ondertusschen van die zachte klaskes mee z'n tong. „Win nen", „Winnen". 't Wierd 'nen nek-aan-nek race tusschen hem en den felsten teugenstander, die bekans van start af nommer éen aan kop lag. „Oooooo— kreunde Wieske. „Wat is er meid?" „Dat ie toch dien een niet kan inhalen!" kreet ze zachtjes, bijtende op heur kneu- seke. Onzen Dré, m'nen zeun, had nog gin woord gezeed. Alleen veegde-n-ie, hier in die kou, 't zweet van z'n veurhoofd. En ik hoor. de 'm mompelen: „God, wat 'n jongen!" Trui bleerde, schreeuwde: „Dré III, Dré III!" Zij maakte telkens 't roepspulleke aan den gang, zonder dat ze 't wist. Toen den lesten hindernis. Struikgewas mee 'nen sloot erachter! Nommer éen vloog er over, Dré vloog er over! Nou den eindspurt. Allemachtig, amico, nou begost mij ook 't zweet uit te breken! Nog 'n telleke en 't was beslecht. En nog hingen die twee aan malkaar vast, mee den andere 'n neus vóór Dré III. „Bles!" riep ik. „Bleske, Bleske!" Men nam den roep over. Bles moest het hooren. Hoorde-n-ie 't? Ik zag 'm d' ooren splitsen. Zég 'm luiste ren. Maar... ocherme... dat kostte 'm tijd! 'n Duuzendste seconde, maar 't kóstte tijd. Den tijd van 'n halve lengte! 'k Had de haren wel uit m'nen kop kunnen trekken! Mijn Dré drie, Dré drie, Dré drie!" wierd er weer gebruld. Hè?? Nóg won den Dré op nommer een. Nóg. Nóg! Nóg!! En toen... amico... toen zweepte den eer ste z'n peerd in de flanken, spoorde 't en be gost, op leven en dood aan de leste vij meter! Wat zou Dré nou doen? vrog ik m n eigen radeloos af. Vijftig meters. En oew peerd nie sparen! Maar toen schoten Dré de leste woorden van den Blaauwe te binnen, vertelde-n-ie me later! „Winnen! Niks sparen! Eén ding! De eind streep!" En wat Bles nog nóóit gebeurd was, ge. beurde 'm nou, hij wierd... fel gespoord! Dan wipte Dré omhoog, gaf de teugels totaal vrij, blies Bles woordekens in, won, won, won op nommer éen mee centimeters, centime ters... Goeie genade, 't hart zat in m'n keel..., de spanning was zóó groot, dat ge den wind in 't jong geblaart kost hooren, nog enkele enkele meters... Wét gebeurde er? Wat voerde Dré daar uit? 't Was of ie op gin peerd meer zat, zoo loch gooide-n-ie z'n eigen van 't zadel. Efkens, 'n tiende seconde was Bles zonder ruiter. En in dét oogenblik sprong Bles 'nen me ter vóór den concurrent. Aan de eindstreep! Amico, ik heb nog nooit zo'n spanning mee gemaakt! 'n Uur later bonsde m'n hart nog! Wat 'n ingeving, om bij de drie leste passen zoo uit 't zaal te veeren, dat 't peerd efkens zonder gewicht is en dus! dus altij 'n hon derd vijftig pond vóór is, op den teugenstander! Wat was 't goed gewist, dat den Blaauwe, ouwen wedstrijdwinner, den Dré efkens was komen trainen in de allerleste minuut! Ik ben m'n peerd kwijt! Zekers! Maar veur gin duuzend guldens had ik 't wil len houwen! Die twee, Dré en Bles, die hóóren bij mal kaar! Wieske heeft staan simmen van plazier! M'nen zeun keek naar z'n jongske of ie 'm nog nooit goed gezien had. En Ulvenhout? Ulvenhout nam Dré III op de schouwers en huldigde den besten ruiter, dien 't ooit bezeten heeft! Den spiets van den Fielp was er eenen mee ermen-en-beenen. En gefuifd amico, plazier g'adü Van den Fielp z'n propke is niks meer gekomen, dat verstade! Maar nou schei 'k er af. Veul groeten van Trui, van m'nen piqueur en als altij gin horke minder van oewen t.a.v. DRE. Engeland en Frankrijk zouden adviseeren Henlein gedeeltelijk zijn zin te geven. Welingelichte kringen te Parijs zijn van meening dat naar aanleiding van de Fransch-Britsche besprekingen de gezanten van beide landen opdracht zullen krijgen den leiders van Tsjecho-Slowakije den raad te geven ten gunste van de Du.tsche min derheid tot de uiterste concessies te gaan. Concessies, voorzoover vereenigbaar met de onafhankelijkheid van den staat. Een be vestiging van dit bericht is echter noch te Londen, noch te Parijs te krijgen. Wel wordt vernomen, dat de Britsche ge zant te Praag opdracht heeft om met zijn Franschen collega te overleggen, wanneer het juiste moment is in verbinding te tre den met de regeering van Tsjecho-Slowa kije, doch men weet niet, of reeds een oogenblik is uitgezocht. Een definitieve oplossing en verzoening tusschen de centrale regeering van Tsjecho- Slowakije en deze minderheid zal pas tot stand komen, indien de regeering te Ber lijn, welker verbinding met de partij der Sudetenduitschers buiten twijfel is, zelve een vriendschappelijke regeling binnen het kader van den staat Tsjecho-Slowakije aanneemt. De Fransche cxyministcrprcsidcnt Tardieu schrijft in het weekblad Gringorie o.a. dat Frankrijk met Tsjecho-Slowakije ver-bonden is door twee verdragen, welke nog steeds van kracht zijn. Gaan wij nu, omdat Duitschland twin tig keer het verdrag van Versailles heeft geschonden, uitroepen, dat dat verdrag dood is? In ieder geval, aldus Tardieu, om terug te komen tot Midden-Europa, het is niet aan het Frankrijk van 1938, den erf genaam van het Frankrijk van 1914 op de overeenkomsten, welke het teekende, de theorieën van het vodje papier van Beth- mann Hollweg taoe te pasen. Men kan on derhandelen over wijzigingen, maar men heeft niet het rescht ze nietig te verkla ren. Ministerraad te Praag. Officieel wordt medegedeeld, dat de be perkte ministerraad gisteren is voortgegaan met de bespreking van zekere bijzonderhe den van het nationaliteitonstatuut. Men hield zich in het bijzonder bezig met ecni- ge vraagstukken, die steeds actueeler wor den in verband met het feit, dat de Fran sche en Britsche regeeringen hün gezan ten hebben opgedragen de Tsjechoslowaak- schc rcgcering de raadgevingen over te brengen, waarover beide regeeringen het bij de besprekingen te Londen eens zijn ge worden. Dit zou dus wijzen in de richting dat Engeland en Frankrijk inderdaad de bovenomschreven stappen zouden hebben gcdaanl Avenol handelt raadselachtig. Zal hij aftreden? Gaat het om salarisvermindering? Heeft de Pers het gedaan? De Volkenbondssecretaris Avenol heeft een raadselachtig besluit genomen. Het ge- heele personeel, aldus de N.R.Ct., alleen de portier, liftjongens, werkvrouwen enz. uit gezonderd, is opgeroepen tot een gemeen schappelijke bijeenkomst hedenmiddag. Dit is voor het eerst sinds het bestaan van den Volkenbond, dat een dergelijke oproep tot het geheele personeel is gericht. Over de reden hiertoe, wordt de grootste geheimhou ding in acht genomen. Zal Avenol aftreden? Men vraagt zich af of Avenol, ondanks de verleden week gegeven tegenspraak, toch van plan zou zijn als secretaris-generaal af te treden, zooals volgens de verleden week in Londen loopende geruchten, de wensch van Neville Chamberlain zou zijn, die het voor de toekomst van den Volkenbond raad zaam zou achten, dat dé Geneefsche inter nationale instelling onder geheel nieuwe leiding wordt gesteld. Op het ontslag van Butler verleden week als directeur van het internationaal Arbeidsbureau zou dan thans dat van Avenol als secretaris-generaal van den Volkenbond volgen. De eindexamens aan de R.H.B.S. te Den Helder, allen dit jaar afgenomen worden op 24. 25, 27, 28, 29 en 30 Juni en 1 Juli, die aan de R.H.B.S. te Alkmaar op 1, 2, 4, 5 en 6 Juli voor wat de A afdeeling en 8, 9, 11, 12, 13, 14 en 15 Juli voor wat de B-afdeeling be treft. Deskundigen zijn voor Den Helder: Mevr. G. Faber—Gouwen tak te Amsterdam, dr. W. P. Jorissen te.Leiden en G. Bolkcstein te Am sterdam. Voor Alkmaar, afd. A: Mevr. W. do Vrecse- van de Poll te Voorschoten; dr. C. Visser te Delft en mevr. A. C. Engelhart—Knappert te Utrecht. Voor Alkmaar afd. B: ir. F. J. Heyligers te Utrecht, dr. R. Brinkman te Groningen en mej. dr. A. Duinker te Haarlem. De eindexamens der afdeeling hoogere burgerschool A. van het Gemeentelijk Ly ceum te Den Helder zijn vastgesteld op 29 en 30 Juni en 1 Juli: deskundigen mej. dr. G. H. J. van der Molen te Aerdenhout; J. van Dijk te Amersfoort en mr. F. H. Poser te 's-Gravenhage. Voor het R.IC. Lyceum te Alkmaar wor den de eindexamens gehouden on 27 en 28 Juni; deskundigen zijn dr. N. H. Kolkmeyer in de Bilt (U.), dr. L. Seckles te Utrecht en mevr. H. Ph. OvereynderMesenig te Lei den. Gisterochtend heeft de rechtbank te Zut- fen uitspraak gedaan in de zaak tegen H. J. H., arbeider te Gorsel, die terecht had gestaan wegens oplichting van de woonin richting Vergeer te Zutfen, voor een bedrag van 4300 gulden. De verdachte had met deze goederen, een huis te Warnsveld ingericht, dat hij met zijn aanstaande vrouw zou gaan bewonen. Op de huwelijksreis was hij er van door gegaan, zijn bruid aan haar lot overla tende. De eisch was zes maanden gevangenis straf, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis. De rechtbank sprak den verdachte, die zich uitgegeven had voor reclasseerings- ambtenaar, vrij. ZONDAG 8 MEI. Ned. Herv. Gemeente. Anna Paulowna, vm. 10 uur, Ds. Vorstman. Ilippoiytushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Beek. Doop. Den Oever, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Doopsgezinde Gemeente. Hippolytushoef, vm. 10 uur, Ds. de Wilde. Evangelisatie. Rreezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer O. Deen. Den Oever, nam. 4.30 uur, de heer O. Deen Gedeputeerden van Noordhollanj dringen op spoedige uitvoering Ged. Staten van Noordholland hebb«n zich met een schrijven tot den Raad van Ministers gewend, waarin zij een pleit voe. ren voor versnelde uitvoering van de inpol. dering van de ZuidsJijkc polders in de a[ gesloten Zuiderzee. Zij wijzen er in jjt adres op, dat het aantal werkloozen in de hoofdstad des lands nog zeer groot is einde Maart bedroeg dit aantal nog 53575 betgeen 933 meer is dan in Maart 1937 en dat de uitvoering van genoemde wer. ken een goede gelegenheid zoude bieden een niet onaanzienlijk deel van die werkloozen daarbij aan arbeid te helpen, terwijl aan dit werk ook het groote voordeel verbonden ls dat daardoor nieuwe bestaansbronnen wor den aangeboord. Gedeputeerde Staten spreken voorts de meening uit, dat de verschillende bezwaren welke tegen eene vervroegde uitvoering van die inpoldering naar voren zijn gebracht niet van zoo ernstigen aard zijn, dat zij niet zouden kunnen worden overwonnen en dat de dringende noodzaak om een grooter aantal werkloozen aan werk te helpen, het voor die vervroegde uitvoering noodige tref fen van afzonderlijke maatregelen zoowel ten aanzien van de aanschaffing van het benoo- digde materieel als ten aanzien van de per soneelsvoorziening wettigt. Wat den financieelen kant van de zaak betreft, wijst het college op de mogelijkheid om voor de vervroegde uitvoering van dit groote werk, waarbij tal van werkloozen ar beid zullen kunnen vinden, een beroep te doen op het Nederlandsche volk, bijv. door het uitschrijven van eene bijzondere leening tegen een rentetype lager dan het normale. Gedeputeerde Staten verwachten, dat een dergelijk beroep in ruimen kring weerklank zal vinden. ANNA PAULOWM Bouwvergunning* B. en W. verleenden vergunning tot deiï bouw van een dubbel woonhuis in 't Bosch* je aan nievr. de wed. Van der HorstStam* mes en den beer C. Keijzer. De lieer Chr. Dekker te Schagen is met de architectuur van het te bouwen perceel belast. WlERlNdEN Burgerlijke stand van 25 April t.m. 6 Mei 1938. Geboren: Hilda Marianne, d. v. S. Koord en M. Koster; Petronella Anje, d. v. T. Ho* ving en J. Leijenaar; Jan, z. v. M. Tijscn en G. M. Kingma; Klaaske, d. v. P. Vogel zang en T. Schipper; Meintje, d. v. J. E Kaptein en A. Asjes. Ondertrouwd: G. W. Waiboer en T. Kooriï M. C. Hollander en G. W. Koorn; J. Ansinki en G. v. d. Velde. Gehuwd: Gcene. Overleden: Jacob Tijscn, 74 jaar, cchtg. v. M. Kool; Dirk Klein, 63 jaar, echtg. G. Mul* der. Dienstplicht. Het jaarlijksch onderzoek van militaire klecding zal in deze gemeente plaats vin* den in het Raadhuis te Hippolytushoef, op 30 Mei a.s., voor de lichting 1926, des nam. 2 uur, en voor de lichting 1929 des nam. 2.45 uur. POLITIE. Verloren: een pak hakbijlen. A v/AJl A A 1'Y LI iOI LU Inl. bij den Kem.bode. ALKMAAR, 6 Mei. Aardappelen 4—4.90, aardbeien 9—31, an* dijvie 22—23, asperges 1241, bloemkool 1 12—18, idem II 810, gele kool 5.908.F kropsla 15.20, komkommers 712, Plf, 5.50—7, peterselie 5.—, postelein 0.09—1D- J rabarber 4—7, raapstelen 0.70—1-40, raaU' 1.20—2.80, selderie 0.703, spinazie 0.12—" snijboonen 0.43, tomaten 32—35, wortelen -17, witlof I 8—11.50, idem II 5—7- ALKMAAR, 6 Mei. Kaasbeurs. KI. Edammer 10 plus, a(1.n' bod 4580 stuks, verkocht 3900 stuks, !'nJs f 1920.50: Commissie 40 plus. aanbod 'l\) pillb. clcti»'" verkocht 140 stuks, prijs f 19.5025.50 F 50 Kg. Totaal: annbod 4720 stuks, verkoe 4010 stuks. Aanwezig 1 fabriek. ALKMAAR, 6 Mei. Op de lieden gehouden Graanmarkt ren aanvoer en prijzen als volgt: 15 voertarwc 7.50—7.75, 1 HL. rogge 6.— IIL. gerst chev. 7.257.75', 149 Hl-- ^a\. f46.50, 22 IT.L. hoonen, w.o.: bruine 11-; citroen 11—14, duiven fi.50—9.50 en booncn 21—22: 2 IIL diversen; 21 H.L. em ten, w.o. kleine groene 10—10.25. ora"\*. 1625 en vale erwten 712. Tota"' n0nxp 245 ILL.'s Alles ner 100 Kg. Handel m-' ALKMAAR, 0 Mei. Kaasmarkt. Aangevoerd 36 zijnde 108.000 Kg.: Fabrieksbaas k K„# f21.50, boerenkaas kleine f21.50 per ->0 Handel matig. RROEK OT> T.ANOENUT.TK. 7 Me'. fl Aanvoer: 650 Kg. ra ba-hor f 5.30, F' Kg. D. witte konl f 8.509?0. NOORDSE1'PWOl'DE. 7 Mei. Aanvoer: 500 Kg. peen 3 90. kleine P 2.19, ronde kool 8.60—10.00. 2900 K" kool 8.108.S0, D. witte okol 8.60 lO-"0-

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 10