't HOEKJE OUDERS W aar Christendom en Islam elkaar ontmoeten Tob nooit! Dc wonderen van Bombay Karaktervorming VOOR DE Dc Levenschool van Borgman fa." Reeds van oudsher vormde de Middelland sehe Zee „de oude Wereldzee" tusschen Europa, Azië, Afrika, langs welker kusten zich de wereldgeschiedenis afspeelde, ten tijde van Joden, Phoeniciërs, Carthagers, de kustvolken van Klein-Azië, de Grieken en Romeinen. Deze beteekenls bleef zij behou den in de Middeleeuwen, toen Venetië en Genua den handel beheerschten. Ook nu staat zij weer in het brandpunt der belang stelling door de jongste gebeurtenissen op politiek gebied, maar hoe wisselend het po litieke spel aan haar oever ook mag zijn, de schoonheid van de Middellandsehe Zee biyft onveranderd de zelfde. De Middellandsehe Zee! Wie denkt bij het uitspreken van dezen naam niet aan een diepblauwe watervlakte, die onder een stralend warme zon als het ware, zwaar adem schijnt te halen? Dit gebied is we reldberoemd, om zijn bizar gevormde kus ten, om zijn liefelijke inhammen in de brui ne en grijsgrauwe rotsen, waarop eeuwig ruischende bosschages zich donker afteeke- nen. Aan ieder plekje rondom de Middel landsehe Zee schijnen tallooze herinnerin gen aan vervlogen eeuwen verbonden. In het algemeen zijn de menschen er vroo- DE ROTS VAN GIBRALTAR. OOK de straat van Gibraltar, een der gevoeligste punten aan de Zuidelij ke kust van Europa heeft haar ge schiedenis. Vele der Europeesche naties hebben de uitstekende rotspunt willen be zitten, om van hier uit hun invloed op de Middellandsehe Zee te kunnen oefenen. Engeland heeft in 1704 het pleit gewonnen en heeft op en in de rots uitgestrekte for tificaties aangelegd. Doordat het dakvor- mig gebergte met zijn drie kruinen, slechts door een lage, van lagunen doorsneden landtong met het continent verbonden is, krijgt men voorbijvarende, den indruk, dat de rots met zijn steile wanden loodrecht uit het water oprijst. Op deze landtong is een vijfhonderd meter breede strook grond, neutraal en onbewoond; zij vormt de grens tusschen het Engelsche en het Spaansche grondgebied. Op een der drie kruinen ligt het Signaalhuis. Wat wel het meest opvalt zijn enkele reeds op grooten afstand zicht bare vlekken op de bergwanden, die aan pleisters doen denken. Dit zijn de zgn. wa- tervangvlakken, waarop het regenwater opgevangen kan worden om naar een aan tal groote reservoirs geleid te- worden, ten - De sultan Achmed Moskee in Istanboul. lijk en opgeruimd. Daardoor doen deze streken aan den vreemdeling, die er voor eenigen tijd vertoeft met vacantie zich voor als een waar paradijs. IN de geschiedenis speelt dit gebied een rol van overwegend belang. Cultuur, wetenschap en beschaving, zij hebben alle hun oorsprong, hetzij in Griekenland, hetzij in het Romeinsche rijk. Toen men in de Noordelijke streken nog geen geschie denis schreef, en slechts barbaarsche volks stammen ronddaalden en elkander bevoch ten en van cultuur nog geen sprake kon zijn, stond Griekenland reeds op het top punt van zijn beschaving. Deze werd la ter voor een groot gedeelte geimiteerd en nagevolgd door Rome, om van daar uit naar de Germaansche streken te worden overgebracht. Talrijke bouwwerken en ruines getuigen nog van dien bloei, eeuwen her rondom de Middellandsehe Zee, waar aan omstreeks het jaar 450 een einde kwam, toen de koning der Vandalen, Geiserich ge naamd, een inval deed en Rome plunderde. Over de eilanden Sicilië, Corsica, Sardinië en de Balearen breidde hij zijn macht uit, maar kort na zijn dood geraakte ook dit groote rijk in verval. Het typeert den geest dier tijden volko men, dat deze koning zich noemde: „heer over alle landen en zeëen". Europa en een stukje van Afrika was voor die dagen de wereld. Sedertdien heeft dit gebied onder wisselende heerschappijen altijd in de be langstelling der volkeren gestaan. Want na de Vandalen kwamen de Arabieren en de Mooren. Later betwistten Italianen, Tur ken, Franschen en Engelschen elkaar dit bezit. Men mag veilig zeggen, dat die be langstelling tot op den huidigen dag on verflauwd dezelfde is gebleven. Wie aan boord van een zeestoomer uit den Atlantischen Oceaan de Middelland sehe Zee binnenvaart, ondergaat de eene verrukking na de andere, wanneer hy aan de linkerzijde de hoog oprijzende rots van Gibraltar en Ceuta ziet liggen, terwyl aan de andere kant zich de vlakke Afnkaan- sche kust afteekent. In dat oogenbl.k kan men twee werelddeelen tegelijkertyd zien: zonder dat men zich er rekensc ap jan geeft, dat hier twee culturen elkaar raken, maar de schoonheid, die men zoo °x®rv dig om zich heen ziet, verhindert, dat de reiziger zich hierin verder verdiept. behoeve van de watervoorziening. Aan de Westzijde verheft zich terrasvormig aan de voet het gelijknamige stadje Gibraltar. De meeste gebouwen, die nog herinneren aan de tijden, dat hier Arabieren en Mooren woonden, zijn thans ingericht als magazij nen. DE BALEAREN EEN GELIEFD TOERISTENCTRUM EEN geliefd doel voor vacantiereizen is ook de eilandengroep der Balearen en daarvan in het bijzonder het eiland Mallorca. Nergens ontplooit zich de schoon heid van de Middellandsehe Zee zoo in vollen omvang als op deze Spaansche eilanden, die tot voor enkele jaren vrij wel „terra incognita" waren. Niettemin hebben de Phoeniciers, het energieke koop vaardij volk uit de oude geschiedenis, de bewoners van Carthago, de Romeinen en de Vandalen de strategische waarde van deze eilandengroep ingezien en hebben, evenals de Mooren na hen, daar gekoloni seerd. En toen Engeland de hegemonie in de Middellandsehe Zee bevocht, zette het tegelijkertijd troepen af op Menorca, het kleine Baleareneiland en op Gibraltar. En Het Eliasklooster Santorin In Griekenland, dat rijk Is aan herinneringen uit Grieken- lands bloeitijd. toen Engeland met Napoleon zijn krachten moest meten, was 't eerstgenoemde eiland nog eenmaal een belangrijke troef in de handen van Engeland. Dan volgen Sardinië en Sicilië. Ook hier wordt de nuchtere Westerling overweldigd door de bloeiende, echt Romaansche schoonheid. Te weinig denkt hierbij de be zoeker aan de belangrijke rol, die deze eilanden gespeeld hebben in de ontwikke ling der Europeesche geschiedenis. Hier ontmoetten Christendom en Islam elkaar. Talrijke plaatsen aan de kust der Mid dellandsehe Zee strijden om het hoogste toeristenbezoek. Het zijn de beide Rivièra's met Nizza en Monte Carlo, het woelige Genua, maar bovenal Venetië, de stad van de gondels en de groote paleizen. Was de zucht naar rijkdom in deze stad niet zoo allesoverheerschend geweest, dan zou Ve netië ook thans nog een rol van belang hebben kunnen spelen in het leven rond de Middellandsehe Zee. Dan volgt Griekenland met zijn talrijke ruines. Iedere schrede zet men hier op een bodem, die zijn geschiedenis heeft. Alle bouwwerken herinneren aan de machtspo sitie, die Griekenland innam, toen het de hegenomie in de Middellandsehe Zee had Maar toen binnenlandsche onlusten zijn kracht verzwakten, moest zij de hegemo nie afstaan aan het Oosten Istamboel! ook heden nog een zeer bezienswaardige stad, de poort, die toegang verleent tot het Oosten. Vervolgens komt Palestina in zicht, waar de wieg van het Christendom stond. De Noordkust van Afrika heeft zoowel in haar oude als nieuwe geschiedenis een rol gespeeld. Reeds voor het begin onzer jaartelling toen Alexandrië groot was en Carthago nog bestond; in later tijd, de af- geloopen twee eeuwen, wordt Afrika's Noordkust, het doelwit voor de macht der verschillende Europeesche staten: Italië, Frankrijk, Spanje en Engeland om hier vasten voet aan den grond te krijgen. Maar dit alles vergeet de reiziger, die op een der moderne,'zeer luxueus ingerichte plezierschepen, gelegen in een luie dek- stoel, de kusten langs vaart. Hij ziet alleen de schilderachtige schoonheid van het land en voelt de zachte deining van de rustige zee, die hem in slaap zou kunnen wiegen, maar hij wil niet slapen. Hij wil zien, ge nieten, zooveel als maar eenigszins moge lijk, om de herinnering hieraan als een blijvende schat mee door zijn leven te dragen. Het schip brengt hem bij de kusten van Afrika, vaart tot in de onmiddellijke nabijheid der Spaansche bergen, op welker toppen, ondanks de kracht der zuidelijke zon, in Mei nog sneeuw ligt. Elke dag brengt hem nieuwe verrukkin gen en toont hem plaatsen, die van cul tuur haast oververzadigd zyn. Hij ademt de sfeer van vervlogen eeuwen. Wanneer hij dan terug komt op het eiland Madeira, dat over het algemeen het uitgangspunt is voor een Middellandsehe Zee-reis, is het hem of hij vertoefd heeft in een sprook jesland. De liefhebbers van merkwaardige licht verschijnselen zullen zich verheugen, als zij eens een bloempot met Diomatus fraxi- nella krijgen. Deze plant is afkomstig uit Chineesch-Turkestan en licht vooral, wan neer het stormt. Zij ziet er dan uit, of zij bezaaid is met glimwormen. De natuuronderzoekers schrijven dit ver schijnsel toe aan de verdamping van een zeer lichte olie, waarmee de bloem door drenkt is. Men behoeft echter niet op een storm te wachten, om met deze plant de kamer te verlichten. Het is voldoende, als men het uiteinde van haar stengel in brand steekt. Dan brandt de olie, zonder de plant te beschadigen; integendeel, zij groeit krachtig door! Tegenwoordig wordt deze wonderbloem in verschillende exemplaren in den Botanischen Tuin te Bombay ge kweekt. In hoeverre hebben wij deze In eigen hand? Menigmaal is de vraag opgeworpen: „heeft de mensch het in zijn hand, zichzelf te veranderen? Het antwoord op die vraag is niet zoo eenvboudig en zou eigenlijk moeten luiden: „Ja en neen". Zeer zeker kan degene die dit ernstig wil zichzelf matigen en wijzigen. Ieder mensch heeft eigenaardigheden in zijn aanleg, die een zoo uitgesproken karakter dragen, dat deze nooit geheel zullen verdwijnen. Wel is het mogelijk, om ongewenschte eigenaar digheden in intensiteit te doen afnemen, hoewel ze zich waarschijnlijk toch altijd, zij het sporadisch, met de oude kracht zullen blijven vertoonen. Een vos verliest wel zijn haren maar niet zijn 3treken. En velen ma ken hun leven moeilijker dan noodig is door vast te houden aan het standpunt: „ja, zoo ben ik nu eenmaal, daar kan ik niets aan doen, men moet mij nemen zooals ik ben." Velen van ons hebben een lange en harde leerschool noodig om te ontdekken, dat onze eigen fouten tenslotte altijd het hardst op ons eigen hoofd neerkomen, ^.en ons beken de jongeman hac' een uitgesproken roeke- loozen aanleg. Hij stortte zich hals over kop in riskante ondernemingen, zonder eerst onderzoek te doen naar het wat en hoe, hy flapte er in drift alles uit, wat hem voor den mond kwam en maakte zich daardoor veel vijanden. Daardoor liep alles, wat hij ondernam falikant uit, en op een dag was hy er leelijk aan toe en zonder be trekking, zonder geld en zonder vrienden. Ten einde raad was hij nu bezig zyn laatst- overgebleven vriend zonder redelijken grond uit te maken voor alles wat onaangenaam was. Deze liei hem stil praten, en zei, toen hij ademloos zweeg: „was het niet onver standig van je om naar aanleiding van zoo'n kleinigheid uit die zeer behoorlijke betrekking te loopen?" „Ja, maar ik was driftig en dan flap ik er alles uit, zoo ben ik nu eenmaal." „Ja," luidde het antwoord, „ik ben pre cies geweest zooals jij, met een dolle kop overal tegenin, tot ik ontdekte dat je, zoodoende het hardst van alles tegen jezelf en tegen je eigen belangen ingaat. Je komt er niet met: „zoo ben ik nu eenmaal", we moeten ons allemaal min of meer aanpas sen aan het leven en aan onze omstandig heden. Wil je een raad van mij aannemen? Ga zoo gauw mogelijk naar dien chef van je toe en zeg dat het je spijt. Je bent een goede kracht en hy is een ruimdenkend mensch, misschien neemt hij je terug". „Dat kan ik niet," viel de jongere man uit, „zeggen dat iets my spijt, zoo ben ik nu eenmaal". „Ja, en met dit standpunt, waar je zoo geweldig trotsch öp bent, belandt je eerst daags in het stempellokaal Bedenk nu maar eens, dat je je niet kunt permitteeren om te blyven, zooals je nu eenmaal bent, dat je het tot nu toe, niet ver gebracht heeft. Wees wijs en redt die baan, als het nog gaat". De driftkop volgde den raad op, hoe wel het een bittere pil voor hem was. daarna begon hy met naar kalmte en zelfbeheer- sching te streven en geen genoegen te ne men met zichzelf „zooals hy nu eenmaal was". Het was niet gemakkelyk, maar het loonde de möeitë. De eerste maal, dat men tegen een karakterfout ingaat, is dé moei lijkste. Dr. JOS DE COCK. Taormina op Sicilië. Gezicht op de ruïnes van een Grieksch theater. Is zy geschikt voor algemeene toepassing? Volgens Borgman is het hier in Neder land de groote onderwijskwestie, of Bewe gingsonderwijs absoluut verboden moet blij ven ten bate van het bankonderwijs, dat voor 100 onze scholen beheerscht. Ik kan me voorstellen, dat B. enthousiast is voor zyn levenswerk en dat hy vurig verlangt naar verdere uitbreiding van hetgeen hij na moeizamen arbeid tot stand heeft ge bracht. Ik kan ook begrijpen, dat het hem pijnlijk moet zyn, te bemerken, dat zijn enthousiasme slechts door een enkelen on- derwysman wordt gedeeld. Maar ander zijds moge B. wel begrijpen, dat hetgeen hy als het eenig goede ziet, sterk gekleurd is door den bril, waardoor hy het beziet. Het is nu eenmaal met alle ieuwe dingen zoo, dat de wereld er voorloopig sceptisch tegen over blijft staan. Zeer sterk is dit op onder- wysgebied De strijd, welke thans byv. ge streden wordt voor de vernieuwing van het onderwijs in den geest van hetgeen in Bel gië en andere landen reeds verwezenlykt is, is in dit opzicht leerzaam voor ons en voor B.l Of er een absoluut verbod van bewegings- onedrwys volgens B is? Ik geloot het niet. Indien dit zoo ware, zou ook B. in zijn school geen onderwijs op deze wijze kunnen geven en... onze lager onderwijswet laat werkelijk veel ruimte om experimenten te nemen. Ik geloof dan ook niet, dat het ver bod B.'s onderwys tegenwerkt, doch veeleer de opvatting van zyn collega's, die er vooralsnog geen belangryke voordeelen in zien. Hetgeen trouwens ook wel blykt uit B.'s opmerking, dat de heer L. Welling, hoofdinspecteur van het l.o. in Groningen in zyn (B.'s onderwys dus) niets nieuws ziet... B. voert een aantal bewyzen aan ter sta ving van zyn bewering, dat, het bewegings- onderwys den leertijd tot 1/12 verkort. Uitvoerig gaat hy de voordeelen na van beweging voor het lichamelyk welzijn van het kind en hy noemt de zitstilschool van thans de wegbereider tot de ze nuwzieken van onzen tyd! Men ziet het: B. laat geen mogelykheid onbenut om zyn onderwijs te propageeren. Maar ondanks dit alles kan ik niet ontko men aan den indruk, dat hetgeen B. wil niet vatbaar is voor algeheele invoering. Het is hier al weer precies hetzelfde als bij zooveel dingen: de man van het systeem kan niet begrypen, dat de doorvoering van zyn systeem voor anderen zeer, zeer groote moeilijkheden met zich mee brengt. Ieder Nederlandsch onderwy- zer is nog geen Borgman, ik bedoel, be schikt niet over de capaciteiten van B„ be heerscht de wetenschappelyke zijden van dit systeem niet in deze mate, beschikt niet over het inzicht om telkens maar weer het systeem zoo door te voeren als B. Prof. van Poelje heeft dezer dagen opgemerkt, dat de Overheid rekening te houden heeft met den gemiddelden onderwijzer! Wat B. bereikt, zal de gemiddelde onder- wyzer dat met B.'s methode ook kunnen be reiken? Het is B.'s levenswerk geweest en uit den aard der zaak spant men dan alle krachten in, en naar mate men met moei- lykheden, als tëgenwerking, te strijden heeft, zal men trachten deze door ontzettend veel arbeid te overwinnen. Dit getuigt o.m. de samenstelling van B.'s brochure, die hij ge heel gestencild heeft en gratis beschikbaar stelt. Ik heb respect voor B.'s enthousiasme en zijn idealisme, maar de mentaliteit kennende van den Nederlandschen onderwijzer, houd ik rekening met de inderdaad aanwezige mogelykheid, dat anderen van B.'s me thode weinig terecht zouden brengen. Dit beteekent niet, dat ik afwijzend sta tegenover de verschillende voordeelen van B.'s onderwys. Allerminst! Ik acht het bo vendien zelfs wel mogelijk, dat we in onze gewone volksschool heel wat bewegings onderwijs kunnen invoeren. Ik wil verder gaan: er wordt reeds veel aan dit onder wijs gedaan. Wanneer B. met nadruk wyst op de waar de van het tooneelspel voor het onderwys, dan kan ik hem volkomen gelyk geven en mededeelen, dat er reeds heel wat scholen zijn, waarin van deze wyze van onderwys geven gebruik gemaakt wordt. Het is niet mogelyk B.'s brochure op den voet te volgen en te behandelen. Ik wil evenwel opmerken, dat ik 't van zeer veel belang acht, dat men kennis neemt van zijn werk. Ik heb er de vorige maal reeds op gewezen, dat het niet aangaat er hoofd schuddend en schouder-ophalend aan voor- by te gaan. B. heeft recht, evengoed als een Kerschensteiner, een Decroly, een Montes- sori, enz. gekend te worden. Het is geheel en al verkeerd alleen het van uit het bui tenland komende uitsluitend onder de aan dacht te brengen en het te bestudeeren. In dit opzicht zyn wy Nederlanders wel wat te internationaal! Het is dan ook daarom, dat ik belangstellenden met klem wys op de mogelijkheid nader met B.'s werk in contact te komen, n.1. door B. te vragen naar zyn brochure van Kerstmis 1937. Deze wordt gratis verstrekt.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 11