Een mode jeugd bloemen van en RADOX ri.F.KKERETEN') Ouder- Een mooie hals is een sieraad Moeder kart alles! Zaterdag 7 Mei 1938 Vierde blad Draag een jonge japon! VETPUISTJES wetsch Een beetje wel De zorgen van den tijd hebben op de mode geen invloed. Integendeel, zou ik bijna zeggen. De politieke he mel moge met wolken bedekt zijn, de lente- en zomertoiletten zijn vroo- lijkez, frisscher, jonger dan ooit. De vrouw en haar toilet vertegenwoor digen het optimisme, de levensblij heid, de hoop op een betere toe komst, de zekerheid van het „alles zal reg kom." Jong is de mode, Jonger wellicht dan óóit (vroeger. Dat kan niet verwonderen. Het le- yen in de open lucht, de sport, de betere hygiëne op ieder gebied en de schoonheids- zorg, waarvoor bijkans elke vrouw iederen dag wel een paar minuten over heeft werden ooit enkele minuten beter besteed? bewerken samen het mirakel ons jong te houden, tientallen jaren lang. De mode ondervindt daarvan de terugslag. Vroeger legden de couturiers er zich op toe japon netjes voor het jonge meisje te ontwerpen en weer andere voor de jonge vrouw en voor de dame van „geposeerden leeftijd." Dat gebeurt niet meer. Tusschen het toilet van een twintigjarige jonge dame en dat yan haar moeder bestaat in den grond der zaak geen enkel wezenlijk verschil meer. De dochter is Jong, maar de moe der is niet oud. O, neen, heelemaal niet! En steeds kleiner wordt het aantal japonnen, die duidelijk voor de dame-van-een-zekeren leeftijd be stemd zijn, en steeds grooter dat van de toiletten, die door alle leef tijden gedragen worden. De couturiers wagen het niet meer be paalde kleuren, een bepaalde „coupe" of ook maar bepaalde details te reserveeren voor hun klanten, die de vier kruisjes ach ter den rug hebben. Het is ook niet noodig. De vrouw van veertig is sportief, slank, soepel, in één woord: jong. Waarom zou zij zich dan in kleèren steken, die de ware jeugdige allure missen? Als wij „op leeftijd" komen... „Met een „jonge" japon" is tegenwoor dig een bekend gezegde „slaagt iedere vrouw, die haar jaren de baas gebleven is, er in jong te schijnen. De vrouw heeft meer en meer de leeftijd van haar japon, maar de japon laat niets meer van den leeftijd van de vrouw vermoeden." Is het ook niet beter zóó? Oud worden wij allen, en er komt een tijd, onvermijdelijk, waarop wij van het toilet van de jeugd afscheid zullen moeten nemen. Maar die tijd is voor de meesten van ons zeker nog ver, zóó ver, dat het nauwelijks zin heeft er over te spreken. Natuurlijk, als wij wéór- lijk oud zijn, zien wij er in een wer- Met kwistige hand, werden rose acacia-bloe sems over dit donkerblauwe toiletje gestrooid. MOEDERDAG Moeder kan allesl Moeder wéét alles! Van alle kanten wordt mama bestormd en op elk gebied moet zij raad geven! De oudste zoon komt met zijn huiswerk, het jongste dochtertje met een moeilijken", brief, dien ze alléén nooit af kan maken. De heer des huizes brengt zijn zakelijke zorgen mee naar huis en moeder moet ze hel pen dragen en oplossen. De huishouding moet gedaan, het eten lekker smaken en nog duizend en één dingen méér... Een géén van de huis genooten twijfelt er een oogenblik aan of moe der weet raad, ze laat je niet in den steek, ze helpt, ze kan alles! Ja, moeder dient over oen geniale veelzijdig heid te beschikken! Morgen, den tweeden Zondag in Mei, ls het Moederdagl De dag, dat moeder eens eventjes verwend wordt, waarop ze eens héélemaal zonder zorgen mag zijn! U weet het programma? 's Morgens thee op bed, de tafel al gedekt als ze in de huiskamer komt en bij haar bord: een hulde in den vorm van bloemen of bonbons! Morgen mag moeder geen pan, geen kopje, geen stofdoek aanraken! Lui mag ze zitten in een gemakkelijke stoel en ze wordt bediend door haar staf: man en kinderen! De geroutineerdste kellners zouden haar wenschen niet béter kunnen voorkomen! Want liefde en dankbaarheid zijn de drijfveer voor elke attentie, haar op dezen Meizondag bewezen! Een theelepel Radox in een glas warm water doei wonderen. Eén behandeling verwijdert re. Bij apothekers en erkende drogisten tü.W per pak en f 0.15 per klein pakje. kelijk „jonge" japon belachelijk uit. Is de tijd daar, waarop wij ons als „dame-op-leeftijd" te kleeden heb ben, dan is het beter dat zonder aarzelen te doen en niet te trach ten ons op te tooien met een toilet, waarvan ieder, op den eersten blik, ziet, dat het een vermomming is. Maar dame-op-Ieeftljd is tegen woordig alleen zij, die zich niet meer jong voelt en wier uiterlijk be wijst, dat zij niet meer jong i s- Voor alle anderen blijft de „jonge" japon de aangewezen, en zelfs de éénig-mogelijke dracht. Bloemen en Jeugd zijn één. De japon is de gebloemde japon. De mode heeft dat zóó goed begrepen, dat zij ons dit jaar over stelpt met gebloemde stoffen. Wat al bloe men! Overal vinden wij ze: op de weefsels, waarmee wij ons dezen zomer hopen te tooien, op onze hoeden, op onze tasschen, op onze handschoenen, overal! En niets doet jonger en optimistischer, vroolijker en fris scher aan. Hebt u een aardige namiddag-Japon noo dig? Kiest die dan dezen zomer van „su- rah" of van foulard-zijde, twee weefsels, die nieuwer en moderner aandoen dan „crêpe de Chine". Behalve de beide genoemde stof fen kunt u ook een licht shantung kiezen of wel een, wat steviger, „honan"; van beide weefsels wordt tegenwoordig door de „haute couture" op zeer ruime schaal gebruik ge maakt. Dan, in de derde plaats, zijn er ein- delooze series bedrukte stoffen, die alle op een of andere wijze aan het rijk van Flora herinneren. Hét middagmodel. De „coupe" komt, er veel minder op aan dan de gekozen stof. De laatste vertoont duizend-en-één variaties, maar het model van de japon is bijna onveranderlijk: hoog gesloten corsage, korte, tot den elleboog rei kende mouwen, vrij wijde en korte rok. Zoo ziet de standaard-namiddag-japon er uit. Zij wordt natuurlijk in talrijke varianten gezien, maar tot dezen grondvorm laten zich toch bijna alle toiletten herleiden. Zoo is (door onze Kook- en Huishoudspecialiste.) WARME BROODPUDDING MET SCHUIMSAUS. Nu de eieren goedkoop zijn, wil ik' u nog een smakelijke manier aan de hand doen, om oud brood te ver werken. En wel tot warme pudding. Die dus ook warm opgerend nioct worden en dus in warmen toestand stevig moet zijn. Om dit te bereiken, zou men dus veel meer bindmiddel moeten f*ebruil( voor een gewone pudding, die ook koud worden stijf wordt. Hierdoor 'rc massa echter te compact vvorden. dat men voor een warme puddg middel moet gebruiken. oor eenk voudige warme pudding, n.1. 1' r e' ketelkoek, of onder welke yerschillendehe nemingen dit gerecht wel op tafe gebracht, gebruikt men gism..tnlirlding fijnere soorten als warme 8" nkt en warme broodpudding, word ei i^nnM Voor een warme broodpudding v°or^.er personen heeft, men nood 250 er oud wit brood of wel vijf flmkcsnc den, 50 gr. krenten. 100 gr. rozijnen, oO gr. surade, \0 gr. suiker en 'namelijk het Om de pudding, en we' „met ze in eiwit daaruit, gaar te mak water gekookt worden. Men kan in een speeialen vorni. maa pruiken, er een goed vertinde bus binnrn springt. mits de bovenrand niet naai „tarten is. omdat de pudding dan met te storten u. De vorm met deksel moet eprst voerd" worden, dw z. met boter besmeerd daarna met paneermeel bes i op Daarna zet. men een pan met vater op. daar het beslag, zoodra het kl - vorm in het kokende water moet gebracht worden. Nu kan men beginnen met de krenten en rozijnen te wasschen en de sucade fijn te snipperen. Het ei wordt gesplitst, de dooier zeer luchtig geroerd met de suiker en het eiwit zeer stijf geslagen. Nu kookt men van de melk met het brood een zeer dikke broodpap, voegt daaraan eerst krenten, ro zijnen en sucade, daarna liet eigeel en ten slotte zeer luchtig het eiwit toe. Men vult den vorm nu voor niet meer dan met dit beslag en laat de pudding pl.m. 1 a 2 uur koken, afhankelijk van de grootte. Het beslag is gaar, indien een breinaald, die men er in steekt, er weer droog uit komt. Voor het storten is liet aan te raden, de pudding langs alle kanten met een mes los te steken. Een frlsscne saus. Een frissche saus bij deze pudding is schuimsaus. Voor de genoemde hoeveelheid 'heeft men noodig: 2 eieren, sap van 1 ci troen aangevuld met water tot 2 d.L. en i/„ ons basterd suiker. Het is aan te raden geen gewone, maar basterd suiker te ge bruiken, daar de eerste in combinatie met vruchtensap, wel eens een scherpen smaak K°Men begint, met het ei zeer luchtig te roeren met de suiker. Daarna voegt men onder goed roeren water en citroensap toe. Deze massa laat men nu op den stoom van een andere pan onder zeer goed klop pen dik en schuimig worden. Men moet vooral goed blijven roeren, daar anders de kans bestaat, dat de saus aan den kant al leen dik wordt, wat klontjes veroorzaken zou. Het is niet aan te raden, de saus op het vuur klaar te maken, daar ze niet mag koken en ook spoedig zou schiften. de rokzoom van zeker 95 pet. van alle na middag-toiletten, die gedragen worden, on geveer 35 a 38 centimeter van den grond verwijderd. Dat de rok duidelijk korter ge worden is, kan niet betwijfeld worden. Het is nu maar zaak de hierboven aangegeven grens niet te overschrijden. Het is altijd heel verleidelijk wat te overdrijven, maar iedere overdrijving schaadt, en de vrouw van goeden smaak wacht er zich steeds voor in uitersten te vervallen. Reeds nu strandtolletten. Reeds zijn er ofschoon er, op het oogenblik, waarop ik dit schrijf, een kille Noordenwind waait strandtoiletten te zien. Een der groot ste Parijsche huizen lanceert een ge- heele serie van zulke lichte luchtige pakjes, waarvoor grijs linnen ge bruikt is. De toiletjes hebben een zeer laag rug-decolleté-en kersroöde bretels. De combinatie grijs-kersrood ls heel sma kelijk, maar de bloote ruggen der manne quins hebben me huiveringen bezorgd. Voor het oogenblik werden de pakjes gelukkig in cenlraal-verwarmde salons gedragen, zoo dat er voor longontstekingen en andere na righeden niet veel gevaar bestond. Maar bestemd zijn ze voor een décor van zee en zon en zand, en er behoort meer dan ge wone verbeeldingskracht toe voetstoots aan te' nemen, dat ze in zoo'n décor nog eens practische diensten zullen bewijzen. En toch... zoo'n strandcollectie wekt nieuwe hoop! Eens wordt het toch zomer! Later kom ik op wat er aan het strand gedragen worden zal nog wel uitvoeriger terug. Voor het oogenblik zou ik het eigen lijk over het half-seizoen-bont, moeten heb ben, dat en terecht een groote rol speelt. Maar dat onderwerp is me heusch te treurig. De winter is voorbij en het bont heeft afgedaan. Met volle zeilen varen we licht en warmte tegemoet. We ontvangen den zomer met jeugd en bloemen. Dat hij zich nu niet laat wachten! GERTRUDE. Zullen wij het Moeder vragen De Moederdag, die aanvankelijk slechts in Philadelphia In Amerika gevierd werd, heeft langzamerhand de geheele wereld veroverd! De gedachte van de moederhulde is immers internationaal! Het is in dit verband aardig te constateeren, dat de spreekwoordenschat van wel haast ieder land een complimenteus gezegde aan het adres van de moeder inhoudt. Wij laten hier een kleine bloemlezing volgen: „Op moeders schoot worden de kinderen groot," luidt een oud- Duitsch gezegde, dat ook in Zweden zeer bekend is. Iselin, de Zwit- sersche filosoof heeft eens gezegd: „Van de tien groote mannen, heb ben er negen hun roem aan hun moeder te danken". Een Chineesch spreekwoord luidt: „De hand eener moeder kan alle wonden genezen". Maar men mag niet alleen zachtheid van haar verwachten; zij moet ook weten te straffen. De Finnen drukken dit als volgt uit: „De roede van de moeder is beter, dan het wittebrood van den vreemdeling". Bijna in alle Europeesche talen vindt men het spreekwoord: „De goede moeder zegt niet: wil je, doch: hier heb je". Want de moeder die van haar kind houdt is onuitputtelijk in het bewijzen van haar liefde. De moeder is en blijft het middelpunt van het gezin, en de Turken hebben wel gelijk, wanneer zij zeggen: „Wanneer moeder er niet is, komt er ook geen eten op tafel." Het rijke kanten vestje, de kanten manchetten, zij roepen herinne ringen op aan oude tijdenl En tóch fotogra feerden wij hier de laatste mode! SMETTELOOS WIT OP MARINE BLAUW MENIGE VROUW ZEGT: „Ja, 't ls wel een mooie blouse, een aardig model, maar toch is het niets voor mijblouses met zoo'n lage hals kan ik niet dragen." Wel, als u die woorden tot de uwe zou moeten maken, wordt het tijd dat u aan uw hals de zorg besteden gaat, die dit deel van het lichaam toch wel verdient. Een mooie hals is een sieraad, dat zal elk graag toe geven. En een sieraad onderhoudt men, zoo goed men kan. Is uw hals te mager? Vraagt u dan eerst eens af of u zelf ook niet te weinig weegt. Is dat zoo dan is het middel om een gevul der hals te krijgen meteen aangegeven: u moet zelf wat dikker worden. In de meeste gevallen komt dat uw „schoonheid" over de geheele linie ten goede. De dagen, waarin het vel-over-been alleen mooi genoemd werd, liggen alweer achter ons. Is uw hals té vleezig? Dan is het bijna altijd zaak een algemeene vermagering te ondergaan. Is uw hals ruw, gevlekt? Neem dan tot mas sage uw toevlucht. Masseer den geheelen hals, de schouders en een deel van de borst- streek krachtig met zuivere niet-geparfu- meerde vaseline. Doe dat in een verwarmd vertrek; het is van belang dat de zweet- kliertjes aan het werk gezet worden. Als de huid rose en warm geworden is, neemt dan een plat maar niet scherp voorwerp een boekopener bijvoorbeeld of desnoods een fruitmesje en schraapt de vaseline van de huid. U moet er stevig op drukken, zao- dat de huid vóór het instrument opbolt. Zoo \erwijdert u niet alleen de vaseline, maar ook alle onzuiverheden, die zich in en on der de huid mochten bevinden en die door water en zeep, bij het wasschen, niet be reikt worden. Tenslotte geeft u zich met eau de Cologne een krachtige friction. Zoo wordt uw hals wat hij zijn moet en zoo vermijdt u eók het verdrietige: „Dat kan ik niet dragen, want GERTRUDE,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 13