De oudste bijenkorven TEIM W^INI TtfêZ ter wereld fonyenó en tnetijed! KindeAu-hiend Oplossingen raadsels vorige week RultPio-eJbie. Hoe vuil Londen is door Ziezo de zwemhokjes, ik mag schrijven zwemvillatjes, staan weer op de dijk en ze wachten op de leden. Nu, die zullen leker niet lang op zich laten wachten, want al zijn we nog lang allemaal geen wmterzwem- rners, als Mei in het land is, begin je toch langzamerhand naar een heerlijk zeebad te w aSnJïe\Want dat is niet alleen fis, maar ook gezond. Je voelt je een ander Unmt' t6 ln- •ie zwemPak nit het water komt, als toen je er inging, 't Is precies of al je moeheid in het water achtergebleven is als je na een dag van ingespannen werk! s avonds in de golven duikt. Natuurlijk zullen velen van jullie van de zomer ook zwemmen, want door het school zwemmen hebben tal van vriendjes en vrien dinnetjes deze nuttige sport geleerd. Nu ik geloof, dat er geen sport is, die zo gezond en prettig is als de zwemsport. En nu, jongens en meisjes, de taart, wie is die ten deel gevallen? Hier volgen de namen van de gelukkige winnaars, want het zijn er inderdaad twee, en wel: THEA en JACQUES ENGEL, EMMASTRAAT 108. Eet smakelijk, tweetal, als ik vanmiddag langs kom, wip ik vast even naar boven om te proeven of hij lekker is. 't Is dus voor jullie te hopen, dat ik niet in de buurt kom. Jullie boffen er bij, dat het net een taart is, die je loot, anders had ik heus niet geweten of ik een jongens of meisjesboek toe had moeten kennen. Nu, eet smakelijk. Teuntje Kloosterman. Wat fijn zal dat Maandag zijn, Teuntje, als je zusje thuis komt en je opoe komt mee. Dat is waarempel een dubbele verrassing, net zoiets als een verjaardag op Zondag. Twee fijne dingen bij elkaar. Het vriendinnetje, dat schrijft over de schoonmaak van haar moeder en het fijne weer, dat daar de schuld van is, vergat haar naam. Ja, die schoonmaak is een malle uitvinding, want alle Hollandse moeders maken iedere week schoon en dan eens in 't jaar gaan ze de heleboel nog eens op z'n kop zetten. Waarom Maar ik bof, want wij behoeven van 't jaar niet schoon te maken, omdat we straks in een schoon huis komen. Jan Koomen. Dat spijt me voor je, Jan, dat je die fijne vacantiedagen ziek gelegen hebt, dat is jammer, want het was juist zo heerlijk om buiten te genieten. Maar enfin, 't is gelukkig, dat je Weer beter bent, dat de dagen zó lang worden, dat je buiten kunt spelen tot je naar bed moet en dat het vandaag Zaterdag en morgen Zondag is, waarop je dan toch ook fijn vrij bent. Kuna Visser. Ja, Kuna, ik vind kleine katjes ook erg lief, vooral wanneer ze zulke mooie blauwe ogen hebben als die van jou. Maar aan „grote katjes" heb ik een hekel, vooral wanneer ze op twee benen lopen. Jij zeker ook, hé? Tea Geus. Dat versje van jou komt wel heel goed onder het briefje van Kuna Visser, Tea, want jij schrijft ook over zo'n lief katje, maar het versje eindigt met „kleine krabbe kat". Ja, ja, alles wat er lief uitziet is nog niet lief. O ZO! Poesje lief, wat spin je mooi, Als 'k je huidje streel. En wat zijn je pootjes zacht! Zijn ze van fluweel? Krijg 'k ook kopje, snoezig dier. Och! hoe lief is dat! Ai zo, heb j' ook nageltjes, Kleine Krabbekat. Tante Lize. Ingezonden door Tea Geus. Annie de Hoop. Prettig om in een nieuw huis in een nieuwe wijk te wonen, vind je niet, Annie. Naturlijk Iaat je^ ook wat achter in dat oude huis. Veel herinne ringen, maar als de nieuwe woning, zoals bij jou, groter is en prettiger, dan heb je je wel heel gauw aangepast. Arie de Hoop. Ik kan me best begrijpen, dat je geen pen en potlood kon vinden, toen jullie moesten verhuizen en dat het briefje naar mij er dus bij inschoot. Maar nu staat zeker alles weer netjes op zijn plaats, is Tea en Jacques Engel. Ik wist met, dat jullie nog een briefje geschreven hadden ook, Tea en Jacques. Dus nu sta je vandaag zelfs tweemaal in 't Juttertje. Hebben jullie pret gehad op de verjaardag van de Prinses, 't Is fijn, dat daar zo'n actief comité bij jullie is. Simon Visser. Met dat tweede raadsel van je zullen er misschien heel wat invliegen, Simon, want ik was het bijna zelf ook en ik wilde je al schrijven, dat je je vergist had, toen ik zag, dat de vergissing aan mijn kant was. Nellie Keijnhout. Ik denk, dat je Woensdag wel weer naar de Buitenhaven geweest bent, Nellie, want toen was geloof ik heel Den Helder leeg gelopen naar de Buitenkant waar de Java, voor altijd wel licht, naar Indië vertrok, of misschien komt hij nog eens als een oud beestje terug. Sjaantje Keijnhout. Heus, ik ben niet sterk in rijmelarijtjes voor poezie-albums, Sjaantje, maar als je er prijs op stelt, wil ik een van de meisjes van kantoor wel vragen of ze het doet en dan zal ik het wel ondertekenen. Maar dat is niet helemaal echt, hé? Je bent met je verjaardag echt verwend. Tonny Pottinga. 't Is een strop, Tonny, dat je een paar maal vergeten hebt je raad sels in te sturen, want in die paar maal had je net een boek of een taart kunnen winnen. Ik zou maar niet meer over slaan. Marietje Weeda. Ik heb iedere dag een hele massa dingen te onthouden, Marietje, en ik vergeet ook wel eens wat. Wat er met dat versje van jou gebeurd is, weet ik op het ogenblik heus niet. Misschien staat het nog, zodat het nog in 't Juttertje komt, misschien ook is het in de prullemand geraakt, hoewel ik dat laatste niet kan begrijpen. Annie Visser. Ik geloof graag, dat jij blij was met het boek, Annie, en ik hoop, dat je nog eens zo blij kunt zijn. Mary Jurg. Ja, dat raadsel van de vorige week was wat zwaarder dan anders, Mary, maar dat geeft toch niets? Vooral jij, die tot de geroutineerden onder de puzze laars gaat horen, schudt ze uit de mouw. Of niet? Sientje Korbee. Dus jij hebt een opoe, die nog niet grijs is, maar zo'n beetje peper en zout kleur. Nu, ik ben nog lang geen opa, als ik het beleef, zal 't nog minstens wel een kleine twintig jaar duren, maar er lopen bij mij ook al grijze haren door, al zijn ze nog te tellen. Ik denk, dat het komt door de zorg over al die briefjes van en voor jullie. Hennie Korbee. Nee, naar de speeltuin zal ik maar niet meer gaan, Hennie, daar ben ik een beetje te oud voor, al houd ik er heus wel van eens flink te hollen en van de rutchbaan te glijden en plezier te hebben. Jopie Groenemeyer. Inderdaad, Joop, die zetter was de vorige week in een royale bui en heeft jullie een „n" te veel gegeven in het raadsel. Bali, Annie en Cor v. Bijnen. Ja, 't Is fijn, dat je vader al acht maanden weg is, want nu kan je alvast beginnen met streep jes op de muur te zetten hoelang het nog duurt en je kan de nieuwe manen gaan tellen en de kalenderblaadjes aftellen. Nee, ik ben Zondagmiddag niet langs jullie huis geweest, hoor. Ik kom Zondag heel weinig in de stad. Repelsteeltje. Je mag wel raadsels in zenden, Repelsteeltje, maar alleen onder voorwaarde, dat je mij de oplossing erbij geeft. Ik ga er zelf niet aan puzzelen, daar ontbreekt me heus de tijd voor. Antoon Vos. Ik geloof, dat wij van de week geboft hebben, Antoon, jij en ik, dat we elkaar net op kantoor ontmoetten. Jij was het toch? Toen je je briefje in de bus ge stoken had, heb ik het er gauw uitgehaald om te zien van wie het was en het jouwe lag er bovenop. Jij bent het vriendje, dat het mooiste schrijft. Ja, met je veertiende mag je een schuilnaam nemen. Welke neem je? „Schoonschrift" misschien? Gerard Jellema. De hele Hoofdgracht was Woensdag een groot parkeerterrein ge worden, Gerard, zo druk was het. Op de dijk kon je over de hoofden lopen. Die vlieg tuigdemonstratie was prachtig, vond je niet? Klaas Jellema. je kan ook in de stad wel plezier hebben, Klaas, als je niet naar de duinen kan en vooral nu er zulke fijne speel tuinen zijn, is het goed in Den Helder. Wij moesten ons vroeger op straat vermaken en dat ging ook best. We speelden geloof ik veel meer leuke spelletjes dan jullie tegenwoordig. Rovertje en doorzettertje en schuilhokkie en nog veel meer. Jan Strous, Vlissingen. Ik vind het leuker als je je eigen naam houdt, Jan, maar als je het wilt mag je natuurlijk volgende week met je schuilnaam ondertekenen, om dat je de leeftijdsgrens bereikt hebt. Wat leuk, dat je er een broertje bij hebt, maar die dreumes is wel erg dicht achter jou jarig, n.b. één dag verschil. Die verjaardagen vieren jullie straks vast samen. Piet Strous, Vlissingen. Die kleine Nico doet zeker de hele dag niets anders dan slapen en slapen en nog eens slapen, hé, en af en toe even z'n ogen open, om naar z'n broertjes te kijken. Of kijkt hij nog niet naar je? Maar het zal toch niet zo lang duren of hij volgt je met z'n ogen. Loes Flotat. ja, dat is inderdaad wel een beetje een tragisch besluit, Loes, maar het is toch wel een fijn geschreven versje. Ik zal het hieronder laten volgen. 'T SCHEEPJE. door J. H. Speenhoff. Er dreef een scheepje in de sloot, Een scheepje zonder roer, Dat heel allenig zeilen ging En door de biezen voer. Het was een klompje van 'n kind. Met touwtjes en een mast. Het raakte in 't groene kroos En niemand hield 't vast. De moeder had 't zeil gemaakt Met nog een vlag erbij. De vader had het opgetuigd, Toen was hun jongen blij. Het scheepje draaide heen en weer En zeilde langs het gras, Toen ging de vader aan z'n werk En moeder aan de was. Maar toen 't tijd van eten werd, Keek moeder angstig rond, Omdat ze aan de waterkant Alleen het scheëpje vond. Hun lieve dreumes was er niet, Ze vloog naar buiten toe. Ze riep een naam wanhopig uit, Maar niemand zei er: „Joe!" Er stond een scheepje op de kast, Dat was millioenen waard. Wanneer de vader er naar keek, Dan trok tie aan z'n baard. En als de moeder 's avonds laat Het in haar handen nam, Dan noemde zij een lieve naam, Waar „Oe" en „Ie" in kwam. Jongens en meisjes, ik stop hier, alle briefjes zijn beantwoord, maar ik wil jullie toch nog even aan één ding herinneren, dat je morgen niet vergeten mag. „Moederdag" is het morgen en dan mag je moeder wel eens echt verwennen. Ze is het waard, ver geet dus niet haar morgen een verrassing te bereiden, iets waarvan je weet, dat je haar er een genoegen mee doet. Dat behoeft geen geld te kosten. Geef iets van jezelf, doe mor gen iets voor Moeder, waarmee je haar ge noegen doet, dat heeft ze veel liever dan iets anders. Uiver, Lek, Zak, Vlek, Kriel, Bal, Kaf. De fabriek was Zuivelfabriek. II. Kanariekooi. Goede oplossingen ontvangen van: Jan en Piet Strous, Vlissingen; Gerard en Klaas Jellema; Tiny en Beppie Vink; An toon Vos, Tini v. Brederode, Tiny Bakker; Annie Krijnen; Leon en Loeki v. d. Wal; Ali Teunissen, Cor. v. Bijnen; Gerda Berkhof, Keizerstraat 102; Bali, Annie en Corrie v. Bijnen; Corrie v. Zoest; Jopie Groenemeijer; Wynand Kerstens; Hennie Korbee; Han Grötzinger; Hiske Zits; Sientje Korbee; Annie en Co Visser; Mary Jurg; Tineke en Joop Potjes; Marietje Weeda; Eduard v. d. Pol; Johan' v. d. Pol; Tonny Pottinga; Nellie en Sjaantje Reynhout; Simon Visser; Sientje Hooiveld; Willie Krijnen; Thea en Jacques Engel; Henny v. Os; Nelly Visser; Leontine, Coentje, Fritsje en Neeltje Coster. Ik maakte een reis door Abessinië. De ene dag na de andere reed ik te paard door het hoogland. De grond was droog en ge barsten, het gras kort en geheel en al afge graasd. Grote kudden buffels zwierven rond. De acacia's bloeiden en vervulden de lucht met een heerlijke geur. Opeens zag ik iets nieuws, iets bijzonders, dat ik nog niet eerder had ontmoet. Aan de rand van een klein walletje stonden twee grote cylindervormige dingen. Dikke rookwolken kwamen er onder uit, waar door de leemlaag aan de binnenkant hard werd gemaakt. Ik stond voor bijenkorven, waaraan juist de laatste hand werd gelegd. Dit is de alleroudste manier waarop ooit bijen zijn gehouden. Later was ik nog herhaaldelijk in de ge legenheid om dergelijke bijenkorven van dichtbij te zien. Wanneer ze dicht bij de woningen staan, vallen ze niet zo op. Te gen de zuidelijke muur van een schuur wa ren dan met lianen en latten zes korven vastgemaakt en daarnaast lagen in gaffel vormige staken nog vijf korven. Drie daar van hadden een omhulsel van palmblade ren en werden door banden van lianen bij elkaar gehouden, de twee andere waren van een taaie grassoort gemaakt. Maar ge woonlijk hangen de korven in de bomen. Ik kan mij nu het Abessijnse land niet meer voorstellen zonder wiegelende bijen korven in de bomen. Op een keer zwierf ik te voet door de weilanden. Tussen het gras, dat hier hoog groeide op uitgestrekte vlakten, staken de distels hun blauwe kogels, soms zo groot In plaats van raadsel RIJMEN EN DICHTEN (invulraadsel) Een vogeltje zat op een tak En zong zijn Lente- Hij voelde zich op zijn Want honger had hij niet. Zijn wijfje piepte met hem mee En werkte aan haar Zjj voerde het met heel zacht dons 't Was voor de jongen Kom, zeide zij toen tot haar man, Haal jij nu nog wat stroo! Waarmee ik verder bouwen Het staat niet netjes Zij maakten saam het nestje af Toen legde zij een ei Terwijl hjj haar te eten Want het was in de (Vul de rijm-woorden in, zodat het versje klaar is). In plaats van een raadsel deze week een vers, dat je af moet maken. Als dat nu niet gemakkelijk is. Wie wil ruilen 79 punten D.E. voor 30 Sunlight- Vim- of Rinso-bonnen. Adres Tea Geus, Vlamingstraat 10, Den Helder. als een vuist, omhoog. Ook andere mooie inheemse planten waren hier te vinden, die alle omzwermd waren door bijen. Maar het allermooist was de reusachtige Abessijnse wolfsmelk, die wel wat van een cactus heeft. Ik kwam langs een laag afdakje. Ik was moe, want ik had al ver gelopen en het was warm. Opeens hoorde ik een ge suis om mijn oren. Meteen voelde ik een pijnlijke steek achter mijn rechter oor en nog een op mijn linker hand; bijensteken! Onder het afdakje stonden namelijk twee bijenkorven, waarvan de bewoners door een rokend vuur verdreven werden, omdat oe eigenaars de honing er uit wilden ha len. Op elke markt is ook honing te krijgen. Evenals „berberi" een soort Spaanse peper en de plant die voor de bierbereiding wordt gebruikt. Maar de honing wordt niet alleen zo maar als gewone honing gebruikt in dit land. Heel veel „tetsh" wordt ervan ge maakt, een soort honingwijn, die in grote aarden vaten wordt gemaakt en bewaard. Om het te bereiden wordt een bak honing vermengd met vijf maal zoveel water en dat wordt een dag weggezet. De volgende dag worden er takjes van de „geshob"- struik, die ook voor het bier wordt ge bruikt, bijgedaan. Na een dag of vijf, zes is de wijn dan klaar Die bijenkorven en die vaten met wijn zijn in alle dorpen te vinden. Ik ben ook eens uitgenodigd op een Abes- sijns gastmaal! Om een rond van stro ge vlochten tafeltje zaten we gehurkt op de grond. Vreselijk sterk gepeperd vlees met een soort saus was er in grote hoeveelhe den. De tong gloeide en het tandvlees brandde als je daar wat van had gegeten. Soms kreeg ik tranen in de ogen van dat scherpe eten. Maar de honingwijn, die we er bij kregen, maakte weer veel goed. Die verzachtte en verkoelde de brandende smaak van de spijzen. Niet gauw zal ik die maaltijd vergeten onder de geurende aca cia, met de fonkelende sterren boven mij, midden in het vreemde, eenzame land. De directeur van de gasfabriek in Lon den, Sir David Milne-Watson, heeft op een vergadering van de „Nationale Vereniging voor Rookbestrijding" een lezing gehouden en enige cijfers genoemd, over de rook en het roet van Londen. Volgens hem komt er in Londen ieder jaar 75000 ton roet naar beneden, en een ton, is, zoals jullie weten, 1000 Kg. Op iedere vierkante mijl valt ruim 400 ton roet. Al dat vuil kost de be volking van Londen jaarlijks een schat van geld. Vier millioen pond Sterling, dat is on geveer 32.000.000 gulden, wordt er per jaar uitgegeven om de schade te herstellen en gevels, muren, ramen en deuren schoon te maken. Iedgar rice ÏBURROUGHS la No. 59. Zo gebeurde het, dat, toen Tarzan in het water van de rivier sprong, de Kinsaid, of schoon niet zichbaar in de donkere nacht, zijn weg kruiste. Terwijl hij zwom kwam de herinnering aan het pas achter hem liggende avontuur met de reusachtige krokodil in hem c i Maar ofschoon hij twee keer iets langs z n benen voelde strijken, in de modderige diepte beneden hem, gebeurde er verder niets. Toen vergat hij alles omtrent krokodillen in zijn verbazing bij het zien van de donkere massa daar vlak voor hem. Het was zo dicht bij, dat enkele slagen hem er heen brachten; tot zijn grote verwondering kwam zijn uit gestrekte hand met de scheepsladder in aan raking. Terwijl de vlugge, lenige aapman over de railing van het schip klom, hoorden zijn scherpe oren het geluid van een gevecht aan de tegenovergestelde kant van het dek. Zon der geluid te maken rende h\j naar de bewuste plaats. De maan kwam door de wolken en zijn scherpe ogen zagen de gestalten van twee mannen, die met een vrouw vochten. Het eerste wat een van de matrozen wist, dat er een nieuwe kracht op het schip aan het werk was, en een zware hand legde zich op ieders schouders. Zij werden van hun prooi losgetrokken en een diepe stem vroeg: „Wat is hier aan de hand Voordat zij tijd hadden om te antwoorden, was de vrouw, op bet ge luid van agn stem opgespjongen. Met een zachte kreet van vreugde snelde zij naar de nieuw aangekomene toe. „Tarzan!" riep ze. De aapman smeet de matrozen naar het voor dek, waar ze over elkaar heen rolden en daarna nam hij zijn vrouw in zijn sterke armen. Zij hadden slechts enkele ogenblikken tijd voor hun begroeting. Nauwelijks hadden zij elkaar weergevonden, toen zij de gestal ten van een half dozijn mannen bemerkten, die over de railing van de Kinsaid klommen en'naai hen toe stormden.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 15