„China let niet op zijn lijden" Dc doop van Prinses Beatrix Inkomstenbelastjng vai[ hetjoon afgehouden? DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN'HOLLANDS NOORDERKWARTIER Bommenregen op Castellon Beslissend onderhoud tusschen Hitier en Mussolini? De kazernebouw te Alkmaar KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) ZATERDAG 7 M E I 1938 66e JAARG. No. 8303 Roode Napoleon bedreigt PekingO Sober karakter der plechtigheid Enorme groei der Duitsche luchtvloot N.V. W.A.C.O.-Aufobusdienstcn Dienst- en Tariefregeling Minister overweegt afschaffing van het bronnenstelsel Nieuwe maatregelen voor 1939 bedoeld Dit nummer bevat 16 pagina's EERBER1CHT DB BILT SEINTI SPANJE HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg.-Mi|. Holland* Noorderkwartier N.V. te Den Helder VOLHOUDEN TOT HET EINDE! Opnieuw komt er een opmerkelijk geluid uit China, dat aantoont, dat China tot het einde wil volhouden en van eenige toenade ring geen sprake is. Generaal Tsjoeng Tsjang, vicevoorzittfr van den uitvoerenden .Toean, heeft verklaard, dat indien Japan zijn politiek ten aanzien van China niet wijzigt, er geen sprake zal zijn van vrede. China is vastbesloten vol te houden tot het bittere einde. Het Chineesche volk is krach tig aaneengesloten in den strijd tegen Ja pan. Het volk let niet op zijn lijden, het let alleen op de verdediging van het land. Een Portugeesche waarschuwing. De Daily Telegraph meldt uit Hong kong, dat de gouverneur van het Portugeesche eiland Macao den Ja- panschen consul-generaal er van in kennis heeft gesteld, dat hij „ge neigd is iedere boot in beslag te ne men, welke geen rekening houdt met de neutraliteit der kolonie." Dit beteekent, dat Portugal Chineesche vaartuigen niet zal toestaan in de wateren van Macao op te treden tegen de Japannee- zen. De waarschuwing is echter ook gericht tegen de Japanneezen. Deze mededeeling van den gouverneur is gekomen na een Japansche klacht dat Chi neesche jonken motorbooten beschermen, die probeeren Japansche oorlogsbodems te beschieten, welke de Chineesche kust blok- keeren, het verluidt, dat onlangs torpedo's zijn afgeschoten naar een vliegkampschip, dat zich in de buurt van Macao ophield. Van het oorlogstooneel. De slag in Zuidsjantoeng verschuift naar den sector Tantsjeng, waar de Japanneezen troepen concentreeren. Aan het front van Taiertsjwang is een periode van kalmte in getreden. Het smalle terrein tusschen de Chineesche en Japansche frontlinie ligt be zaaid met dooden. Men verwacht, dat de ommuurde stad Fauning, 50 k.m. ten Noordwesten van Jentsjeng, in het Noordoosten van Kiang- soe, zeer binnenkort door de oprukkende Japansche troepen genomen zal worden. De Chineesche troepen zijn verdreven uit hun sterke stellingen en hebben zich Don derdag, na een verrassenden Japanschen aanval, uit de stad teruggetrokken. Bom in redaotie-bureau. Voor de derde maal in korten tijd is door een onbekende een handgranaat ge worpen in het gebouw van de pro-Japan- sclie Chineesche krant „Joengpau". Er zijn geen slachtoffers te betreuren. In verband met dit voorval is in de Fran- sche concessie, waar de aanslag is gepleegd, een politiecordon gelegd. De voorloopige regeering te Peiping heeft generaal I.i Fuho benoemd tot opperbevel hebber van het tegen de „communistische benden" in het veld gebrachte expeditiele- ger. Li Fuho heeft een maandelijksch oor logsfonds van 120.000 yoean ter beschik king gekregen. Vermoedelijk staat deze maatregel in verband met het optreden van een soort roode Napoleon Generaal Tsjoe Teh, die een aanval op Pe king voorbereidt. De positie der Japanners is in ze ker opzicht kritiek. Er zijn te Pe king slechts weinig troepen, wijl het grootste deel naar het front in Sjantoeng gezonden is. Dit laatste wordt door de Japanners niet toege geven, maar wel wordt erken*?, dat in den laatsten tijd communisten en andere ongewenschte elementen in grooten getale de stad zijn „binnen- gedroppeld". Te Peking komen, volgens U. P. aan de Msb. nog onbevestigde be richten binnen, volgens welke er nabij Toeng Tsjau, 12 mijl ten Oos ten van Peking heftig gevochten wordt. Ook ten Zuidwesten der stad schijnt een slag geleverd te worden. H.M. de Koningin heden naar Den Haag. H.M. de Koningin is voornemens van daag in den loop van den dag van het Loo naar 's-Gravenhage te vertrekken voor een kort verblijf in het paleis Noordeinde in verband met de doopplechtigheid van Prin ses Beatrix. De doopplechtigheid zal op 12 Mei a.s. in de Groote of St. Jacobskerk te 's-Gravenha- ge, naar de N.R.C. meldt, een zeer sober ka rakter dragen. De dienst zal vrijwel niet van gewone kerkdiensten afwijken. In tegenstelling tot hetgeen bij de trouw plechtigheid is geschied, zullen ditmaal geen tribunes in de kerk worden opgericht. Dit feit wijst er op, dat het aantal gasten en genoodigden bij den doop ook kleiner zal wezen, dan bij de kerkelijke inzegening van het huwelijk van het Prinselijk Paar'. Na afloop van den dienst zal aan het Prinselijk ouderpaar in de consistoriekamer namens den kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente een kerKboek worden overhandigd, dat voorzien zal zijn van een gouden slot, dat vervaardigd is in de werkplaatsen van de Koninklijke Begeer. Geen deputaties langs den weg. De gouden koets dus zichtbaar. Langs de route, welke de vorstelijke stoet zal volgen, zullen volgens de Tel. ditmaal geen deputaties worden toegelaten, zooals bij de vorstelijke huwelijksplechtigheid wel het geval was. Daardoor werd voor het pu- pliek veel van het gezicht van den stoet weggenomen. Behalve de militairen, die langs den geheelen weg staan opgesteld, zullen de toeschouwers dus verder geen obstakels voor zich zien bij het passeeren van de gouden koets met het Prinselijk Echtpaar. Om elf uur vanaf Paleis Noord einde. Het voornemen bestaat dat de vorstelijke stoet te circa elf uur het Koninklijk Paleis Thans 9500 toestellen. Echter gebrek aan geoefende piloten. De „News Chronicle" heeft, aldus „Voor uit", uit welingelichte bron de jongste cij fers ontvangen over de uitbreiding van de Duitsche luchtmacht. Het totaal aantal vliegtuigen be draagt thans 9500, waaronder 5100 militaire, 3900 burgerlijke toestellen en 500 oefenvliegtuigen. De maande- lijksche productie bedroeg in 1937 minder dan 200, en in April van dit jaar 370! Deze uitbreiding is het gevolg van de re organisatie der Duitsche luchtvaartindustrie door Göring in Maart 1937, welke is vol tooid in October j.1. Men heeft de Junker-fabrieken grondig geïnspecteerd, terwijl een groote Silezisclie staalfabriek zich speciaal moest gaan toe leggen op het leveren van yliegtuigstaal. Deze reorganisatie is een duidelijk succes geworden. De kwaliteit dor vliegtuigen is zeer verbeterd, hetgeen blijkt uit de groote vermindering van het aantal ongelukken. Dit is sedert de herfst van 1936 met meer dan 40% verminderd, ofschoon het ook thans nog steeds hooger is dan in Engeland en Frankrijk, voornamelijk door het Duit sche gebrek aan volledig geoefende piloten. De Duitschers hebben echter nog niet alle kwaliteitsmoeiliikheden overwonnen. Het te kort aan geoefende arbeidskrachten en de algemeene verslechting van de Duitsche ïn- dustrieele uitrusting wegens te zware ei- schon, die men er aan heeft gesteld, alsme de het svstematisch bezuinigen op verschei dene grondstoffen vormen evenzoovele vraag stukken, die men nog niet geheel heeft opge lost. Er is alle reden om te yenvachten, dat de productie van militaire \lieg- tuigen in Augustus de -wO per maand zal hebben bereikt. Voor het einde des Jaars venvacht men echter geen wezenlijke vermeerdering h0%e" deze grens. De voornaamste zwakte van het Duitsche luchtwapen blijft het gebrek aan geoefende piloten. Vanaf 15 MEI geheel gewijzigde Vanaf Maandag 9 Mei a f 0.05 verkrijgbaar bij onze chauffeurs en aan onze kantoren. FISCUS WERKTE TOT NU TOE MET FICTIES! - VER LICHTING VAN BELASTING DRUK VOOR LANDHEEREN. Gistermiddag heeft de minister van Financiën de commissie ge ïnstalleerd. welke hem van advies zal dienen omtrent vraagstukken op belastinggebied. Behalve de le den der commissie was bij deze in stallatie ook de secretaris-generaal van het departement van Justitie, Jhr. Mr. A. M. C. van Asch van Wijck aanwezig. In zijn installatierede zeide de mi nister, dat de commissie is ingesteld teneinde hem op belastinggebied van advies te dienen, aanvankelijk over twee vraagstukken: ten eerste een eventueel afwijken van het zgn. bronnenstelsel, dat hier te lgnde bij de berekening der in komstenbelasting geldt; ten tweede een eventueele maatregel, teneinde de drukkende belastingen voor de grootgrondbezitters te verlichten. Bij het toepassen van het bronnenstelsel tracht de fiscus te benaderen, wat iemand geacht kan worden op een bepaald oogen- blik, zijnde 1 Mei, aan inkomen heeft. Voor zoover dit mogelijk is sluit men zich daarbij aan, aan het reëel genoten inko men in het voorafgaande kalender- of boekjaar. Dit systeem brengt echter onver mijdelijk mede, dat voortdurend met aller hande veronderstellingen moet worden ge werkt, welke niet altijd juist zijn. Uok heeft het de ongewenschte consequentie, dat allerlei inkomsten genoten uit bronnen die op 1 Mei niet meer bestaan, buiten be lasting vallen, terwijl bronnen, op 1 Mei wel bestaande, maar waarvan men nog geen inkomen heeft genoten, wel door de belasting worden getroffen. Steeds sterker doet zicli, aldus de minister de vraag gevoelen of wij in Nederland niet, evenzeer als in vele andere landen geschiedt, de in komstenbelasting veel meer moeten heffen zooals men dat noemt bij de bron. Dus bijvoorbeeld de belasting die drukt on de loonen te doen af houden door den werkgever. Een der gelijk systeem van heffing is echter niet mogelijk zoolang het bronnen stelsel gehandhaafd blijft. De moeilijkheden, welke de overgang naar een ander stelsel ongetwijfeld met zich me- brengen, mogen ons, aldus Zijne Excellentie, niet weerhouden, noodzakelijke verbeterin gen aan te brengen, temeer niet, daar de zaak thans dringend om een oplossing vraagt. De leege kasteelen. Bij de behandeling van de begrooting voor bet jaar 1938 in de Staten Generaal, is van verschillende zijden betoogd, dat het vooral de druk van de zware belastingen is, die veroorzaakt, dat veel landgoederen onbe woond blijven of worden. Bij het verzamelen van gegevens dienaangaande is het mij, aldus mr. De Wilde, wel zeer duidelijk gewor den, dat inderdaad veel landgoed- bezitters in de directe belastingen worden aangeslagen tot een bedrag, dat niet meer in redelijke verhou ding staat tot hun inkomen. Het is mij gebleken, dat de belastinghef fing ten aanzien van veel landgoedbezitters niet juist is. Ook anderen treft hetzelfde lot. En ik meen dan ook, dat ten deze door de regeering ten spoedigste maatregelen moeten worden geno men. Indien eenigszins mogelijk zou ik deze maatregelen zelfs willen aankondigen bij het indienen van de begrooting voor het jaar 1939. De gevallen, waarin maatregelen zullen moeten worden genomen, zullen, zoo zeide de minister, veelal wel die gevallen zijn waarin de opbrengst der landgoederen zich geheel of gedeeltelijk beneden den loopen den rentestand bewegen. Duitschland kent het nieuwe stel sel reeds. Dc voorzitter der Commissie, de heer C. W. Bodenhausen, merkte in zijn antwoordrede op, getroffen te zijn door de vraag of voor Nederland de inkomstenbelasting in het ver volg moet worden geheven bij de bron. Bij het besfudeeren van dit probleem zal, aldus spr., de commissie o.m. de redenen naeaan, welke Duitschland er toe geleid hebben, af te zien van bel bronnenstelsel. (Sinds jaren kent men in Duitschland be lastingheffing via de werkgevers. Eed.) aan het Noordeinde zal verlaten om naar de kerk te rijden. Verschillende hooge gas ten zullen op eigen gelegenheid met hofrij- tuigen naar de Groote Kerk rijden. De prin ses Alice van Groot-Brittannië zal in het voormalig paleis van Koningin Emma aan het Lange Voorhout verblijf houden; ook zullen enkele vorstelijke personen in het „Huis Ten Bosch" logeeren. Verwacht wordt, aldus het blad, dat de koning van België rgelrecht met een auto uit Brussel naar Den Haag zal komen, waar hij den dag van de plechtigheid in het paleis aan het Noordeinde zal verblij ven. De eigenlijke doopplechtigheid zal circa kwart voor twaalf een aanvang nemen. Zaterdag wordt het nieuwe doonvont, dat het college van collectanten de Ned. Herv. Gemeente aanbiedt en dat voor de eerste maal zal worden gebruikt bij den doop van Prinses Beatrix, aan de kerkvoogden over gedragen. Gistermiddag hebben ds. E. H. Blaauwen- draad uit Baarn, die, zooals men weet den doopdienst zal leiden, en dr. W. J. de Wilde, scriba van den kerkeraad, een be zoek gebracht aan het kerkgebouw. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat H. K. H. Prinses Juliana Haar Dochter zelf ten doop zal houden. HYMNE TER VRIJHEID! Het beslissend onderhoud tusschen Hitier en Mussolini, zou, naar men zegt, gistermiddag te Rome hebben plaats gehad. De Donau- en Balkan problemen werden openhartig aange sneden. De economische voordeelen, die door Italië toegekend zijn aan Hon garije en Oostenrijk krachtens de protocollen van Rome, moeten na den Anschluss herzien worden. Italië schijnt vastbesloten om aan Oostenrijk toegekende voorrechten slechts voor Duitschland te laten be staan, wanneer Duitschland er in toestemt, belangrijke concessies te doen. De wil tot autarkie van Duitschland wekt n.1. het gevaar op, dat de Donau- en Balkanmarkten sommige grondstoffen, zooals hout, waaraan Italië evenveel behoefte heeft als Duitschland, schaarsch worden. Het Tsjecho-Slowaaksche thema lijkt ach ter den rug en Duitsche kringen geven te verstaan, dat Duitschland zich zal kunnen beroepen op het stilzwijgen van Italië. Voorts meent men te weten, dat de militaire kringen in het gevolg van Hitier er naar gestreefd hebben Ita lië er toe te brengen zijn verplich tingen te verduidelijken voor het ge val, dat het Tsjecho-Slowaaksche oro- bleem een interventie van Rus land, zelfs wanneer die beperkt zou blijven tot het zenden van vliegtui gen en vrijwilligers, met zich mede zou brengen. Troepenparade. Gisteren hebben alle wapens van het Ita- liaansche leger geparadeerd voor den Fueh- Verwachting; Meest matige Noordelijke tot Noordweste lijke wind, zwaar bewolkt met kans op eenige regen» iets kouder overdag. Verdere vooruitzichten; Kouder. rer, die, gekleed in bruin hemd met de fas cistische onderscheidingsteekenen, naast Koning Emanuël en den Duce het schouw spel gadesloeg. In den nieuwen Romei*t*»iien paradepas trokken de tienduizenden officieren en min deren van het leger voorbij. 2500 paarden en honderden pantserwagens, kanonnen, mijnenwerkers en vechtwagens werden in den stoet meegevoerd. Een imposant zang- en dansfeest besloot den dag van gisteren. Voor het eerst werd op dit feest de „Hym ne aan het Imperium" ten gehoore ge bracht. Negenhonderd harmonicaspelers speelden de „Hymne ter Vrijheid". Fuehrer en Duce werden door deelne mers en toeschouwers herhaaldelijk luide toegejuicht. OP HOEK BERGERWEG—HOEVERWEG? Er is te Alkmaar geen enkel ge bouw, waarin de militairen, behoo- rende bij het waarschijnlijk te Alk maar te legeren tweede regiment luchtdoelartillerie, zouden kunnen worden ondergebracht. De A. C. deelt thans mede, van betrouwbare zijde te hebben verno men, dat voor huisvesting zou wor den gezorgd op het terrein, dat de gemeente in de laatste raadszitting aan den Bergerweg van mej. Buren heelt gekocht. Dit terrein is pl.m. 2 H.A. groot en gelegen in den hoek waar de Hoeverweg naar Egmond op den Bergerweg uitkomt. Intusschen hebben B. en W. de raadsleden ervan op de hoogte gesteld, dat er onderhan delingen worden gevoerd met het Departe ment van Defensie, van welke onderhande lingen echter ook aan de raadsleden geen mededeelingen kunnen worden gedaan. Wanneer het inderdaad juist is, dat de militairen gebouwen zullen betrekken op het terrein hoek Berger •wegHoeverweg, zal, zegt het blad, aan de tunnelmisère wel spoedig een eind komen. Het is begrijpelijk, dat het Departement van Defensie, wanneer militairen aan de overzijde van het rangeerterein zijn gele gerd, geen genoegen nemen met den onmid- dellijken toestand, dat lange rijen voertuigen herhaaldelijk op het heen en weer rijden van enkele locomotieven hebben te wachten. Hopelooze taak der linkschen? Regen legt de krijgsverrich tingen aan de fronten lam. Gisteren hebben de vliegtuigen der opstandelingen tot twee maal toe Castellon, de sleutel tot Valencia gebombardeerd. Een 450-tal bommen verwoestten een honderd-tal huizen. Volgens de Daily Express staan de verdedigers van Castellon voor een hopelooze taak. In de stad zou groote paniek heerschen. doch de controle is zeer streng, zoodat het moeilijk is berichten naar buiten te krijgen. Het blad meent, dat Franco eigenlijk reeds heer en meester van Castellon bad kunnen zijn. Maar de colonne, die langs de kust naar het Zuiden moet oprukken, wacht op het einde van de operaties in den sector van Teruel opdat men met beide colonnes Cas tellon zal kunnen aanvallen. Het slechte weer heeft deze operaties echter aanzien lijk. vertraagd. De inwoners van Valencia willen den vrede, verzekert de correspondent ten slotte. Zij verlangen naar voedsel. Zij wenschen te kunnen slapen, heel den nacht lang. zonder telkens te worden opgeschrikt door het ge loei van de alarmsirenes en de explosies van de bommen. Het uur van Valencia zal wel dra komen. Van de fronten valt weinig nieuws te vermelden. Het mi nisterie van defensie deelt mede, dat de re- geeringstroepen in den sector aan de Mid- dellandsche Zee en bij Aliaga met buiten gewone hardnekkigheid tegenstand bieden aan den druk der opstandelingen, en met succes. Aan het front bij Teruel en aan de Mid- dellandsche Zee zijn de operaties giste ren en in den afgeloopen nacht lamgelegd door de hevige regens. Toch zijn de troepen van Franco erin geslaagd hun stellingen te verbeteren bij Alcala de Chivert en Cue- vas de Vinrome. bij Morel la en Elpobo Vil- larroya. Bij Alcale de Chivert werden eeni ge aanvallen van de regeeringstroepen af geslagen en in tegenaanvallen wisten de rcclitschen verder vooruit te dringen. Het gebombardeerde Fransche schip. De gisteren te Marseille ontvangen be richten. volgens welke het mailschip Djen- ne te Valencia zou zijn gebombardeerd, zijn niet juist. Dit schip bevindt zich sinds Dinsdag te Marseille en is nooit naar Va lencia geweest. Het schip, dat gebombar deerd is. is een vrachtschip uit Marseille, de „El Djenn". Italiaansche verliezen in Spanje Men heeft de veertiende verliezenlijst der Italiaansche legionnaires in Spanje be kend gemaakt. Gedurende den slag aan de Ebro zijn tusschen 9 Maart en 30 April 67 officieren en 544 manschappen gesneuveld, 197 officieren en 2219 manschappen wer den gewond, 11 mannen worden vermist, en 3 zijn gevangen genomen. De tolale ver liezen der legionnaires sedert het begin der .vijandelijkheden bedragen 5041,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1