Mongoolsche aantrekkingskracht Niemandsland in Nederland Postvlucbten op Indjj N.S.B. ers waren Osscbe politie te vlug af! Nog f 1800 000 voor Sociale Zaken noodig fLen/ui, De gevangenhouding van Von Cramm Arakstokerij op Chinccsch kerkhof Verandert de Russische buitenlandsche politiek van koers? De beleediging van minister Goseling Het Concertgebouw-jubileum Vertegenwoordiging v. d. Land bouw in den Economischen Raad Ontdekkingsreiziger bij Keizer Wilhelm Goede resultaten van „Centraal Genootschap" Van dc racefiets onder de vrachtauto PUBLICATlr UIT ONZE OOST Weer negen personen naar Boven Digoel Inval in Nationaal-Socïalifisch kamp gelast WAAROM AFSLUITING DER SOVJET UNIE NAAR HET WESTEN? In de laatste jaren heeft men in den koers van de Moskousche buitenlandsche politiek meermalen ©en opvallende verandering kunnen opmerken: steeds dan, wanneer de Sovjet-Unie in Europa diploma tieke nederlagen leed, was de nei ging waar te nemen, het zwaarte punt van de politieke activiteit naar het Oosten te verleggen. Het typische spiegelbeeld van deze om zwenkingen zijn steeds de onderhandelin gen met Japan over verschillende proble men, die zich om het eiland Sasjalin con- centreeren, geweest. LITWINOF. Als Moskou naar kijkt het Oosten Op en om dit eiland heeft het nimmer aan een aanleiding 'ontbroken tot wrijvin gen tusschen Moskou en Tokio. Er zij hier slechts herinnerd aan het vraagstuk van de uitbating der olievelden en der kolen mijnen alsmede aan het probleem van de visscherijrechten. Meende Moskou in de Europcesche politiek successen te hebben, dan was men bereid, in deze kwesties te- gemoetkqpiendheid^r tegenover -Japan, te' betrachten. Begon zich echter de aandacht der Russen naar het Oosten te richten, dan ontstonden er incidenten en het kwam tot arrestaties van Japansche arbeiders en inbeslagname van Japansche visschers- booten, maatregelen, die dan weer Japan sche reacties opwekten en de atmosfeer met spanning laadden. Ook het incident van het vorige jaar, dat met de bezetting van verschillende eilanden in de Amoer door de Russen begon, met de beschieting van Russische kanonneerbooten door de Japanners werd voortgezet en tenslotte toch nog bijgelegd kon wobden, is een typisch "voorbeeld uit dit hoofdstuk der internatio nale politiek. Geruchten over Litwinoff's positie. Men heeft deze koersverandering o.a. ook daarmede trachten te verklaren, dat men een worsteling tusschen de aanhan gers van verschillende mecningen in de Moskousche buitenlandsche politiek ge loofde te kunnen vaststellen. De verschillende geruchten over Litwinoff's positie werden hiermede in verband gebracht. In hoeverre het vermoeden juist is, dat Litwi- noff een vertegenwoordiger van een Westersch georiënteerde buiten landsche politiek zou zijn, terwijl de Kominternkringen een oriënteering naar het Oosten zouden voorstaan, is niet te onderzoeken. In ieder ge val is het niet oninteressant, dat men juist in Frankrijk deze geruch ten steeds met bijzondere opmerk zaamheid volgt. Zoo heeft dan ook het Moskousche dreige ment, dat de Sovjet-Unie -in geval van een erkenning van het Italiaansch imperium den Volkenbond zou verlaten, in Frankrijk de grootste weerklank gevonden. En het is misschien geen toeval, dat tegelijktijdig daarmede de Fransehe pers zich het hoofd over het mogelijke doel van een Oostersche oriënteering der Russische buitenlandsche politiek breekt. Bij deze overwegingen neemt Mongolië een belangrijke plaats in. Over de strategi sche beteekenis van Mongolië voor de Sov jet-Unie bestaat geen verschil van mccning. F.en vluchtige blik op de kaart leert reeds de flankeerende positie van ditl and tegen over Mantsjoekwo kennen. Maar bovendien nemen de schat ten van het land in de Russische re kening een belangrijke plaats in. Van Moskou uit heeft men in dit opzicht een zeer grondig onderzoek intjesfeld .waarhij de Sovjet-Unie inderdaad slechts de sporen volgt, die de politiek van het tsaristische Rusland heeft nagelaten. Dit enorme gebied, waar aan elk mcnsch een vierkante kilometer land ter beschik king staat zoo dun is het bevolkt le verde reeds tijdens den Russisch—Japan- schen oorlog de kudden vee, die de voeding van het Russische leger garandeerden. De Sovjet-Unie hc^ft geologen en ingenieurs in grooten omvang mobiel gemaakt, om een onderzoek naar de bodemschatten van het land in te stellen en de resultaten van dit Onderzoek zija in een 900. pagina's tellend boek neergelegd. Dit boek is merkwaardig genoeg kort na de verschijning terugge trokken en geheel uit den handel verdwe nen. Intussclien gelooft b.v. Paris Mi di" te kunnen zeggen, dat reeds thans door de Russische onderne ming „Mongolor" buitengewoon rij ke goudmijnen in Mongolië geëx ploiteerd worden. Tientallen kolen mijnen, die ten deele onmiddellijk onder het aardoppervlak zouden lig gen, rijke ijzerertsvelden, fabelach tige schatten aan grafiet, zout, ko per en andere waardevolle ertsen cn mineralen zouden ontdekt zijn. Zeker zal men deze schattingen van Mon golië's rijkdommen voorzichtig moeten be- oordeelen. Het is maar al te goed bekend, hoezeer dergelijke Russische expedities er toe neigen, de door hen gedane vondsten te overschatten. Desondanks bewijst reeds het feit van de terugtrekking van het genoem de boek, dat men in Moskou niet van plan is, de aandacht van andere geïnteresseer den vroeger dan noodig is op deze rijk dommen te vestigen. Het opnieuw opgedoken project van den aanleg van een spoorweg van Irkoetsk aan den Transsiberischen spoorweg naar Oerga in Mongolië toont eveneens aan, dat men in Moskou een dergelijkcn aanleg om stra tegische en economische redenen voor loo- nend houdt. Ook de aanleg van dezen spoorweg is een plan, dat reeds door het tsaristische regime was ontwikkeld. En reeds indertijd had men ook de verdere be teekenis van een dergelijken spoorweg in gezien. Reeds uit deze weinige feiten blijkt, welk een enorme beteekenis een geheel on der Russischen invloed staand Mongolië voor Moskou kan hebben. Tegelijktijdig is de ontwikkeling der dingen in West-Euro pa van dien aard, dat een heroriënteering te Moskou begrijpelijk wordt. Wanneer men wil, kan men ook de nieuw ste meldingen over de plannen van Rus land om de geheele westgrens van de Unie door sterke vestingwerken voor Europa af te sluiten, beschouwen als een bevestiging van het vermoeden, dat Moskou van koers verandert. Misschien behoort zelfs de be perking van het aantal Europeesche con sulaten in Rusland mede tot den veldtocht die de definitieve afsluiting der Sovjet- Unie naar het Westen moet inleiden. Hernieuwde inval van colporteurs. Gistermiddag hebben ruim drie honderd N.S.B.'ers uit alle deelen des lands, wederom een bezoek aan Oss gebracht. Daar zij geheel onver wacht kwamen, konden zij ditmaal niet aan de grens worden tegenhou den. Op verschillende punten reden autobus sen en particuliere auto's Oss binnen: in de buitenwijken ving men met de colportage aan. Tegen drie uur bevonden zich driehon- dend N.S.B.-ers in de kom der gemeente. Het geheele corps der Koninklijke Mare chaussee en de gemeentepolitie waren ook weldra op de been om de orde te handha ven en het verkeer te regelen. Er heeft zich geen enkel incident voor gedaan. Om klokslag vier uur het tijdstip, waarop het colportageverbod te Oss intreedt staakte men het colporteeren. Tegen half vijf waren de N.S.B.'ers uit Oss verdwenen. DE DREIGENDE STAKING IN HET HARINGVISSCHERIJBEDRIJF. Voorwaarden van de reeders. Gisteren heeft de rijksbemiddelaar met partijen inzake het dreigend conflict in het haringvisscherijbedrijf ten tweede male ge confereerd. De rijksbemiddelaar heeft geconstateerd dat de reeders èn bij herhaling èn met den meest mogelijken nadruk hebben verze kerd, dat zij niet bereid zijn verder te gaan dan den termijn van het binnenliggen bij het visschen met meer dan 80 netten te verlengen tot 00 uur, en liet aandeel van den matroos hij de versche haringvisscherij tot meer te verhoogen. De toestand der bedrijven en de verwachtingen voor de toe komst laten naar hun mccning niet toe ver der te gaan. Aan het einde van de besprekingen heeft de Rijksbemiddclaar aan de arbeiders in overweging gegeven als het eenigszins mo gelijk is op deze voorwaarden te monsteren. Bezwaarschrift tegen dagvaar ding ingediend. Naar wij vernemen heeft mr. A. J. van Vessem een bezwaarschrift ingediend tegen de dagvaarding, uitgebracht tegen den heer mr. M. M. Rost van Tonningen, hoofdredac teur van het Nationale Dagblad, die op 12 Mei a.s. vöor de Ilaagsche rechtbank had moeten verschijnen wegens beleediging van minister Goseling. Dit bezwaarschrift zal dus eerst behan deld worden alvorens de zaak eventueel op do openbare terechtzitting dient, De op de begrooting van Sociale Zaken oorspronkelijk uitgetrokken gelden voor het cultureele werk blij ken reeds thans, in verband met den nog steeds toencmenden omvang van dit werk, onvoldoende te zijn om de daaruit voortvloeiende uitgaven te bekostigen. De minister acht het gewenscht, thans tot het aanvragen van de noodige gelden over te gaan, waar tegenover staat, dat de door het Werkfonds toegezegde bijdrage ad i 1.800.000 ten bate van de middelen zal worden geboekt. Voor verhooging der bijdragen voor kampwerk .is noodig f 576.250. voor centrale werkplaatsen f567.187, voor werkobjecten f251.876,en voor cursussen voor en herscholing van werkloozen f 104.687. Louis Zimmerman onderschei den. Minister opent tentoon stelling. Nadat bekend was gemaakt, dat de con certmeester van het Concertgebouworkest, Louis Zimimerman, Koninklijk was onder scheiden, is gisteravond na afloop van het gala-fccstconcert ter gelegenheid van het Concertgebouw-jubileum, de herdenkings tentoonstelling officieel door minister Slo- temaker de Bruine geopend. De minister bracht hulde aan al diege nen, die in den loop der jaren hadden me degewerkt het Concertgebouw en zijn be roemd orkest in stand te houden, in het bijzonder Dr. Willem Mengelberg. De tentoonstelling geeft een grondig overzicht van de historie van ons muziek leven in den loop der tijden en tal van merkwaardige documenten zijn er te zien. Een hiervan is o.a, Valerius' „Gedenk- klank", opengeslagen bij het „Wilhelmus". In de jongste vergadering van de dagelijksche besturen der drie cen trale landbouworganisaties werd uitvoerig van gedachten gewisseld omtrent een van den minister van Econ. Zaken ontvangen schrijven, waarin deze mededeelt in beginsel bereid te zijn te bevorderen, dat een zelfstandige instelling door den gcorganiseerden landbouw in het leven geroepen, op dezelfde wijze als de Nijverheidsraad en de Mid- denstandsraad wordt behandeld. De bedoeling hiervan is, dat de land bouw op volkomen dezelfde wijze als de andere takken van volksvlijt in den arbeid van den Econ. Raad zal worden ingescha keld. Een en ander zal nader onder de oog'en wordert gezien. - - De organisaties zulten zich voorts tot de volksvertegenwoordiging richten met een adres, waarin wordt aangedrongen op vrij stelling van omzetbelasting voor verschil lende land- en tuinbouwproducten met het doel den binnenlandschen afzet dier pro ducten te vergrooten. De Duitsche ontdekkingsreiziger prof. dr. Wilhelm Filchner, die een reis heeft gemaakt naar Centraal-Azië en de noordpoolgebieden, is gisteren op huize Doorn aangekomen. Prof. Filchner zal den ex-keizer, die zoo veel belangstelling voor zijn expeditie toonde, verslag doen van hetgeen hij tijdens zijn reis heeft medegemaakt. Naar men zich herinneren zal, werd prof. Filchner zeven maanden lang te Chotan door de inboorlingen gevangen gehouden. Een optimi»ti*ch Jaarverslag. Uit het jaarverslag van het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings- en 4 a- cantiekolonies blijkt, dat in de 450 afdee- lingen het aantal verpleegdagen, dat in 1936 288.423 bedroeg, steeg tot 300.429. De to tale kosten der verpleging in de elf kolo niehuizen bedroeg f 467.253.73 en leverde een tekort op van f 22.696.90, dat door de op brengst van de weldadigheidspostzegels, le gaten en giften, rente van beleggingen en uit de exploitatie kan gedekt worden. De winterverpleging won terrein, de te genstand wordt steeds kleiner. De resulta ten der verpleging waren goed. Van de 87.2 pet. der kinderen, wier toestand bij aan komst in het koloniehuis matig of onvol doende was, was dit, aan het einde der ver- pleegperiode nog maar 19.6 pet. Zeer prettig was het te bemerken de groo- te beschavende invloed, die van de vacan- tiekolonies uitgaan. Op 14 Mei a.s. houdt het Genootschap zijn algemeene vergadering te Apeldoorn. De heer Daalder uit Bergen, redacteur van „Het Kind," zal een inleiding houden over i,Opvoeding in de kolonichuizcn." Ernstig ongelnk te Amsterdam. Gisteravond om acht uur is in de Veeteelt straat (Betondorp) te Amsterdam, een acht tienjarigen jongen, die op een racefiets zat tegen een vrachtauto, die van den kant van den Middenweg deze straat inreed, doch bijna tot stilstand was gekomen, opgebotst. De jongen liep verschillende ernstige ver wondingen op en verloor het bewustzijn. De G.G. en G.D. bracht hem naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis, waar hij ter ver pleging is opgenomen. Een in scherpe bewoordingen ge steld protest van Amerikaanschc sportmenschen. Zesentwintig vooraanstaande sport lui, w.o. Donald Budge, hebben een schrijven gepubliceerd, waarin er bij de Duitsche regeering op wordt aan gedrongen om Gottfried von- Cramm, die, zooals bekend, op het oogenblik in de gevangenis vertoeft, onmiddel lijk vrij te laten en hem van den op hem geworpen blaam te zuiveren. De onderteekenaars beschouwen de tegen von Cramm ingebrachte beschuldigingen als niet meer dan een uitvlucht, waarbij de ge heimhoudingsmethode, waarmede in deze kwestie gehandeld wordt, gedachten opwekt aan kwade trouw van de aanklagers. Het schrijven zet verder uiteen, dat de Duitsche regeering er niet in geslaagd is, beschuldigingen van grooteren omvang te gen von Cramm in te brengen, zulks ten gevolge van de „duistere stilte, welke zoo karakteristiek is voor dictatoriaal-bestuur- de landen, waar vrije meeningsuiting in woord of geschrift reeds sedert lang heeft moeten plaats maken voor onderdrukking van de nieuwsberichtgeving en censuur." Lemmer verzet de bakens. De Noord-Oostelijke polder opent wijde perspectieven. Na jaren van uitstervend visscherijbedrijf en gestagen teruggang van de scheepvaart beweging zijn er nu te Lemmer voor. het eerst weer hoopgevende teekenen te bespeu ren. Dezer dagen is, bij ministerieele uit spraak, Lemmer tot Friesland's provinciale ITsscImeerhaven gepromoveerd en het be lang daarvan moet men voor deze kust plaats niet gering achten. eHt beteekent, dat in de toekomst de 1000- tons- (en wel licht later de 2000-tons) schepen van over het IJsselmeer te Lemmer zullen binnenval len en langs den prachtigen en kortst mo gelijken waterweg via de Friesche meren streek naar Leeuwarden en Groningen zul len opstoom.cn. De Lemslcr bokking is niet meer... Overigens, zegt de N.R.C., wat de visscherij betreft, men rekent er te Lemmer nauwelijks me^r mee als toekomstige bron van ople ving en welvaart. Weliswaar begint de zoetwatervisscherij er eenigszins toe te ne men. De paling- en aalvisscherij is er niet onbeteekenend, ia eigenlijk zelfs hoofdzaak geworden, terwijl er ook nog al wat snoek en baars wordt binnengebracht. Maar de beroemde „Lemster bokking" van vroeger is niet meer; de rookerijen betrek ken de haring van elders... het tafellaken tusschen Lemmer en het zoute phenomeen is definitief doorgesneden! Als 'n zieltogend kindie houdt de gemeente de visscherij nog in haar armen geklemd, doch heeft intusschen iets geheel nieuws aan het hart gekoesterd: den N.O. Polder! Zegt men „Polder" dan zwaaien er blin kende horizonnen open, in Lemmer, in Vollenhove, in Kampen. Ginds in zee groeit het nieuwe land; de kranen en baggermo lens halen iederen dag een nieuw stuk van .den ringdijk hoven. Is het te verwonderen, dat de burgemeesters der kustgemeeruten u naar het venster voeren, de gordijnen terzijde schuiven en met den vinger wij zend in Zuidelijke en Westelijke richtingen met trotsche verwachting getuigen: „Déar ligt onze toekomst!" Lemmer vooral ziet de dingen daarbuiten vorm krijgen en in stoere lijnen groeien. Op den zeedijk wijst men u het „Nie mandsland" in zee. Niemansland! Kortgeleden is er Iets aardigs gebeurd ter secretarie van Lemmer. Daar kwam op zekeren dag een verhuisbiljet binnenwaai en, waarmee men geen raad wist. Een gezin uit Voorschoten was op dien onbewoonden dijk gaan wonen om er werk zaamheden als voorwerker-keetbaas-canti- nebediening te verrichten temidden eener bevolking van 300 arbeiders. Deze overschrij ving kon echter niet worden aanvaard, wijl de plaats van huisvesting gelegen was bui ten het territorium van Lemmer, dat zich tot anderhalven kilometer zeewaarts uit strekt. Wat te doen? Het vraagstuk is voor gelegd aan den inspecteur van de bevolking in dit rayon, doch intusschen is de publiek rechtelijke figuur van dit. Niemandsland zwevend. Waartoe behoort Niemandsland? Voorloopig nergens hij „Een onhoudbare toestand!" oordeelde mr. Krijger. „Waar moeten die eerste be woners aan den ringdijk voor eventueele burgerlijke rechtshandelingen terecht? Wel ke gemeente moet er surveilleerende diens ten verrichten? Onzen veldwachter zou men er kunnen keeren, want rechtens hebben wij daar niets te maken. Het is dringend noodig. dat er een tijdelijke gemeentelijke indeeling komt, en het is rationeel om dat nieuwe gebied in zee voorloopig bij mijn gemeente in te deelen." Tja. maar hier liggen voetangers en klem men! Friesland en Overijsel zijn hier elkan ders concurrenten, elk van deze provincies zou zoo van harte gaarne den nieuwen pol der aan haar gebied zien toegevoegd. Voor loopig is daar nog geen kans op, want de minister heeft nog onlangs in dezen te ken nen gegeven, dat men de provinciale indee ling van den nieuwen polder voorloopig nog niet mag verwachten. Maar moet dan heel dit nieuwe gebied de perste jaren Nie mandsland blijven? Er zijn hier wel rede nen aanwezig, welke voor een yoorjoopige gemeentelijke indeeling pleiten( Vertrek ven (heenreis) lJodhp' 6 Mei lRan*- 6 Mei ^terugreis) |Jodhp' 6 Mei lBasra 6 Mei (heenreis) Athene 6 Mei |Basra 6 Mei (ferugrete8)1 |Sin*ap' 6 Mei °*h0* s I A'dam 7 Mei (heenreis) RanR. 6 Mei DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN, OOGST 1937. De Nederlandsche AkkerbouwcentraU maakt bekend, dat de denaturatievergoe! ding voor erwten van oogst 1937, welke zim gedenatureerd in het tijdvak van 2 tot en met 7 Mei 1938, f 1.30 per 100 kg. zai dragen voor groene erwten,, door handela. ren gedenatureerd en ^oldoende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse c en f 0.80 per 100 kg voor voedererwten, door telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboonén van den oogst 1937, welke aan de daartoe gw stelde eischen voldoen en door telers o( handelaren zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak, zal f2.30 per 100 kg bedragen. 's Gravenhage, 6 Mei 1938. (Adv.j Bij Gouvernementsbesluit is, naar de N, R. Crt. meldt, de interneering in Boven. Digoel gelast van 9 propagandisten van P.A.R.I. (Partij Republiek Indonesia.) Door accijnsdienst en veldpolitie opgespoord. Te Maoek, ,een kustplaatsje bij Batavia, heeft, volgens het Bat. N.bl., een vechtpartij piaats gehad tusschen veldpolitie en accijns, ambtenaren en Chineezen. De smokkelhandel tiert welig in die streelj waar, vooral als het geregend heeft, nauwe, lijks begaanbare paden zijn. Smokkelen vatj opium, morfine, lucifers, sigarettenpapier, sigarenaanstekers, etc. is echter niet de eenige bezigheid van het, door zijn isolatie, zich vrij onafhankelijk voelende volkje hl daar. De criminaliteit is daar bijna even hoog als het ziekte- en sterftecijfer vanwe» ge de malaria, die daar in dat moerassige! gebied zoo af en toe meedoogenloos huis. houdt. In den slappen smokkeltijd hebben dei clandestiene importeurs echter andere bezig heden. Zij oefenen dan het even clandestie* ne beroep uit van distilleerder. Ambtenaren van den accijnsdienst haddert er de lucht van gekregen, dat ergens in de buurt van het kustplaatsje een geheimd stokerij moest zijn. De groote hoeveelheid arak die gesigna» leerd waren, wezen er op, dat het er eed van behoorlijke capaciteit moest zijn. Sa' men met de veldpolitie van Tangerang ging de accijnsdienst op onderzoek uit, en zie't na een speurtocht van enkele uren werd de arak-lucht al dikker en dikker. Vreemd genoeg leidde het spoor naar een Chi' neeseh kerkhof. Daar, in de open lucht, zag men hoe mannen bezig waren met hei clandestiene bedrijf. De verrassing slaagde bijna volkomen) want slechts één der lieden wist te onP snappen. Althans voorloopig, want twee douane-ambtenaren zetten de vervolging voort. Het werd een wilde jacht, door mort' der en over sawahs, waar de padi al pl' pende was, die eindigde met een worsteling Tenslotte werd ook deze smokkelaar, een Chinees gepakt. De distilleerderij en eeIÏ groote partij arak zijn in beslag genomen. Bevel tot arrestatie van zes tó' ders in de Ver. Staten. De Daily Telegraph meldt uit New York: de campagne voor de beteuge ling der activiteit van de nationaal- socialisten in de Vereenigde Staten is ingezet met de uitvaardiging van bevelen tot inhechtenisneming te gen zes leiders van het Siegfried kamp op Long Island. Dit kamp wordt beschouwd als de yn0' naamste verzamelplaats der bewondera van Hitier in de Vereenigde Staten. De sheriff van Suffolk County heeft opsporing der nationaal socialistische ders gevraagd. Hij treft voorbereidingen om bet kamp in bezit te nemen. Dc kamp plaats, waar de liakenkruisvlag uit hangt, is een terrein van 180.000 M- dat in de oorlogsjaren gebruikt is als exercitieveld. In dc zomermaan den komen er iederen Zondag 20.000 mannen, vrouwen en kinderen. De bezoekers marcheeren er dan in mi litaire formatie. Iedereen spreekt er Duïtsch', men b'.'.'.ff elkaar den Hitlergroet, en alle aanvMJ gen worden er in liet Duitsch gegeven.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2