IN SMAAK TRIUMPH 1 CENT VIPGINIA Aqenda Tweedaagsche excursie rond de Zuiderzee DE „TRIUMPHATOR Zaterdag 7 Mei 1938 Tweede Blad En naar de prachtigste^ plekjes op de Ze zwemmen weer! Joh. de Heer spreekt Weekoverzicht Heldersche Visscherij Een vertrouwd en zorgvuldig expediteur: „ESONA £),e m-teJk in Zeilen en Zxmladieen Luth. Kerk Dankbetuiging Helder zicht Nutsspaarbank tc Den Helder Nog enkele dagen dan wordt de klok een uur stil gezet: de zomertijd wordt ingeluid! Geen donkere dag kan dat ver hinderen. De zomer is straks in het land en wij merken het nu reeds aan de heer lijke koestering van de zon, aan het overal uitbotten van de boomen en planten, aan het verrijzen van de clubgebouwen van de zwemvereenigingen en aan de zomer- jtoiletjes, die uit de kast gekomen zijn. En met den zomer kondigen wij ook onze excursies aan. Uitstapjes waaraan de laatste jaren meer dan duizend van onze abonné s deelnamen, die evenzoo- yele propagandisten geworden zijn voor de goedkoope en leerzame tochtjes, die de Heldersche Courant haar abonné's aan biedt! Op veler verzoek zullen we dit jaar Voor het eerst een meerdaagsche excursie inlasschen. Vorig jaar kregen we reeds wenken in de richting van vierdaagsche uitstapjes. Voorloopig zullen we met een ïocht van twee dagen beginnen. Een tocht, die ons veel te zien en te genieten zal geven en ons zal brengen op plekjes, waar de meesten nog nimmer geweest zijn. Toch zal de tocht niet vermoeiend Worden. Wij zorgen er bij onze uitstapjes ivoor, dat men niet langer dan hoogstens eenige uren in de bus zit en zich dan even kan verpoozen. Onze tweedaagsche excursie gaat rond ide Zuiderzee. Het worden twee volle da gen. Wij stellen ons voor den eenen dag 's morgens om half acht, of uiterlijk acht uur te vertrekken en den tweeden dag niet voor negen of tien uur in Den Helder 'te arriveeren. Die twee dagen zullen tot het uiterste benut worden. Den eersten dag vertrekken we dus 's morgens vrij vroeg van Den Helder, Via Wieringen rijden we over den Af sluitdijk naar Leeuwarden. Op den Af sluitdijk zal men gelegenheid hebben het monument te bezichtigen en te beklim men. Men heeft van bovenaf een prach tig panorama, zoowel naar de Friesche als naar de Noord-Hollandsche kust. Bij de geweldige sluiswerken zal even worden gestopt. Via Harlingen en Franeker gaat het dan op Leeuwarden aan. Hier rijden we langs de aardigste plekjes, om een indruk van de stad te krijgen en dan gaat het regelrecht weer door verschillende leuke Friesche dorpen en stadjes, o.m. Hee renveen, naar het Oranjewoud. Een prachtig boschrijk plekje in Friesland, be roemd om zijn schoonheid. In het zeer be kende Hotel „Tjaarda wordt de meege brachte lunch geconsumeerd, terwijl daar 's middags een uitstekend diner wordt ge noten. Hotel „Tjaardais niet alleen zeer fraai gelegen, maar biedt tal van moge lijkheden tot gezonde ontspanning. Er is een groote speeltuin, zooals men die wel licht tevergeefs elders in ons land zal zoeken. Er is een belvedère vanwaar men een prachtig uitzicht heeft op deze schit terende omgeving. Er is een dwaaltuin, Waarin men zeker verdwaalt en een lach- kabinet, waar men niet tot bedaren komt. Kortom, er is hier ontspanning voor uren, terwijl zij, die het rustiger aan willen leggen kunnen genieten van een prachtige wandeling door de boschrijke omgeving, met eenige zeer mooie buitens, o.m. dat Van graaf v. Limburg Stirum. We brengen in deze omgeving den geheelen middag door, gebruiken in het hotel, dat bekend staat om zijn goede keuken, een heerlijken maaltijd en gaan dan versterkt en verkwikt na al het genotene, via Meppel en Zwolle, naar een van de vriendelijkste dorpjes op de Veluwe, Epe. We vergeten niet om in Stap horst met zijn typische kleederdrach ten en zijn wonderlijke boerenwonin gen, die bijna alle hard-blauw ge schilderd zijn, even rond te neuzen. Het Hotel „Dennenheuvel", te Epe, in de mooiste omgeving, grenzend aan het bosch, met prachtig breede terrassen, zal ons dien nacht logies bieden. Ruime fris- sche kamers. Een omgeving om de zomer- vacantie door te brengen. Men stapt van uit het hotel zoo de prachtigste bosschen in, waar eekhoorntjes en andere bosch bewoners vlug en behendig rondtippelen en van boom tot boom springen. „Den nenheuvel" heeft een uitstekenden naam. s Avonds zullen we hier in de omgeving nog wandelingen kunnen maken en met leergierigen zal een bezoek worden ge bracht aan den beroemden kunstpotten bakker Lanooy. In „Dennenheuvel" wordt den volgenden morgen ontbeten en vandaar maken we een schitterende autotocht naar de „Hooge Veluwe", via Apeldoorn, waar natuurlijk langs het Ko ninklijk paleis gereden wordt. <vt h<y»j jj Van het landgoed „de Hooge Veluwe" behoeven we niet veel te vertellen. De reputatie ervan is tot over onze grenzen doorgedrongen. Met de autobus kunnen we het uitge strekte landgoed in eenige uren op ons gemak bekijken. Men heeft hier de prach tigste bosschen, groote heidevelden, typi sche zandverstuivingen, een groot kasteel, gelegen aan breeden vijver en omgeven door een schitterend onderhouden tuin. Dit alles kunnen we rustig bezien. We gebruiken hier een heerlijken koffiemaal tijd en gaan dan 's middags tijdig weg om tegen den avond Amsterdam te bereiken. Ook deze tocht is buitengewoon mooi, daar hij dwars de Veluwe over en door 't Gooi gaat. In Amsterdam verpoozen we nog eeni- gen tijd en gebruiken een warmen maal tijd om daarna de thuisreis te aanvaar den. Voor dezen tocht, die Maandag 13 en Dinsdag 14 Juni gehouden wordt, schre ven wij reeds de tien deelnemers in, die den prijs voor een tweedaagschen excur sie met onzen winterwedstrijd wonnen. Het maximum aantal deelnemers voor dit uitstapje zal dertig bedragen, dit mede in verband met de beschikbare ruimte in het hotel te Epe en ook, omdat het onderling contact daardoor gezelliger kan zijn. De kosten voor dezen tocht, die bijna 500 kilometer groot is en ons voert door de prachtigste plekjes van ons land be draagt, met inbegrip van het nachtlogies, twee warme en twee koude maaltijden, 9.75. Bij aangifte tot deelname wordt 2.50 per persoon betaald, terwijl de rest van de reissom een week voor het vertrek betaald wordt. Men kan, naar verkiezing, ook wekelijks een bepaald bedrag storten. Inteekenbiljet: Ondergeteekende wenscht deel te nemen aan den Zuiderzee- en \eluwe- tocht o 13 cn 14 Juni a.s. Over het bedrag van f2.50 kan direct beschikt worden^terwijl hij (zij) de rest van de reissom wekelijks/ (ineens), s.v.p. door slaan wat men niet wil zal betalen. Naam- (heer/dame) gehuwd/onghuwd Al ls het water nog niet op tem peratuur. We hebben ze weer in hun element gezien, de dapperen, de onverkleumbaren. Ze waren er weliswaar in kleinen getale en het bad duurde slechts kort, maar tóch.ze zwom men weer, de eerste H.Z.V.-ers en de eerste F.M.-ers. We keken naar hen, verscholen ach ter den kraag van onzen nog niet opgeborgen ulster en we begrepen 't niet. Of liever gezegd, we begrepen het rechte niet van het pleizier, dat ze er in hadden. Maar ze hadden compleet lak aan dien huiverigen landrot en staken al plensend en crawlend even de hand op bij wijze van herkenning... Ja, we zullen hen nog vele malen ontmoeten in de komende maanden, nü was 't nog maar een ontmoeting „van zee naar land", straks hopen we ons baantje mee te trekken, straks als de kachel op zolder en de zon lekker stovend aan den hemel staat... Wij waren niet de eenigen. die eens pools hoogte kwamen nemen. Hoe kon het ook an ders na de prachtige propaganda van de H.Z.V. van j.1. Woensdag, welke de oogen van hen, die nog in hun winterslaap waren, opende voor de prachtige gelegenheid, die den Dijk biedt voor het zwemmen en die de harten deed popelen van hen, die reeds lang trouwe com paranten zijn daar op de steenen „in den bocht". Het signaal voor den eersten duik in het zoute zilt is gegeven. H.Z.V. heeft den winter verkort en de zomer in den Helder binnengehaald. Dat velen aan haar oproep gevolg zullen geven en zich zullen aan sluiten bij de veilige categorie van ge controleerde en toch volkomen v r ij e zwemmers en zwemsters. De Dijk: daar zal het weldra weer daveren van de ge zonde pret, daar zal de gezondheid weer met emmers opgedaan worden. Op den laatsten avond der Driedaagsche conferentie, heeft gisteren de bekende Mara- natha-predikér, Joh. de Heer, uit Driebergen, gesproken. De zaal was tot de laatste plaats bezet en met groote aandacht heeft men ge luisterd naar het woord van den bijna 73- jarigen, nog vitalen Zoeklichtredacteur, die met kracht van overtuiging sprak over de toekomstverwachting van den Christen, in verband met de wederkomst van Christus. Met tal van schriftuurplaatsen, daarbij wijzend op de teekenen van den tijd, wees spreker op de vervulling van de profetie. Hij waarschuwde met ernst voor het anti-semi- tisme en wees op de belangrijke beteekenis en taak van het volk der Joden. De heer Kits, leider van de openlucht- evangelisatie in Nederland, opende de samen komst en sloot haar met een opwekkend woord. Vandaag en morgen worden er nog samen komsten gehouden, uitsluitend voor de jeugd tot 30 jaar. Ook deze zullen plaats hebben in het Chr. Militair Tehuis, Kanaalweg. Hoewel nog vroeg in den tijd loopt het met de haringvisscherij op het eind. De weken lang aanhoudende Noorden en N. Oostelijke wind, hebben de toch al geringe aanwezigheid dermate ongunstig beïnvloed, dat er einde April al bijna geen haring meer werd gevan gen. Behoudens een enkele uitzondering was dit haringseizoen voor de visschers een misluk king. De haring was mooi van kwaliteit en door den geringen aanvoer, zoowel hier ter stede als op Wieringen en Harlingen, zeer duur. Maar als de vangst dan zoo uiterst gering is, als thans dit seizoen het geval geweest is, kan de visscherij niet loonend gemaakt worden. Misschien dat, nu de wind wat af neemt nog een enkel tal haring gevangen wordt, we wachten af. Geep wordt alle dagen iets gevangen, maar het zijn slechts geringe hoeveelheden. Met het verdwijnen van het zeewier, schijnt het aanstonds ook met de geepvisscherij gedaan. De kustvisschers moesten voor het grootste deel tengevolge van het ruwe weer binnen blijven, zoodat ook de aanvoer van Noordzeevisch uiterst gering was. De prijzen voor tongen, schol en schar, wijting, etc. worden iets beter, maar zijn nog niet op peil. Garnalen werden alleen op bestelling ge. vischt. Levende garnalen 1.351.50 p. lit, gekookte garnalen 16 ct. per k.g. Bewaren van Hooi binnen de bebouw de kommen der gemeente Adres VOORSTEL TOT VERHUUR VAN GEMEEN TEGROND AAN J. KAAN. Door den heer J. Kaan, Vijzelstraat 209, al hier, is verzocht het aan de gemeente in eigen dom toebehoorende terrein, hetwelk gelegen is achter de voormalige Louise-stichting aan de Jonkerstraat en een gedeelte uitmaakt van het perceel kadastraal bekend in Sectie C, no. 4749, te mogen huren tegen een jaarlijkschen huurprijs van 120 voor de vestiging van zijn betonbedrijf. Aangezien tegen den verhuur van bedoelden grond geen bezwaar is, en de geboden huur prijs voldoende is te achten, stellen B. en W. voor aan het verzoek van Kaan te voldoen. 19 2e. 3e. Door het raadslid A. Uithol is het volgend voorstel ingediend: „Ondergeteekende, A. Uithol, lid van den Raad, heeft de eer voor te stellen artikel 165 van de Algemeente Politie-Verordening voor de Gemeente Den Helder, als volgt te wijzigen: Art. 165. Hooi mag alleen in de bebouwde kommen der gemeente worden bewaard, mits wordt vol daan aan de volgende voorwaarden: le. De ruimten bestemd voor het opslaan van hooi moeten geheel van steen worden op getrokken en van een betonnen vloer voor zien worden, terwijl de wanden door eter- niet en gipsplaten brandvrij moeten wor den bekleed. De hooiopslagplaats moet worden voor zien van metalen luchtkokers met goed werkende zuigkappen. De opslagplaats mag niet in directe ver binding staan met ruimten waarin open vuur of open licht gebruikt wordt of aan wezig is. Het voorstel was voorzien van een toelich ting. In hun opmerkingen schreven B. en W. o.m. aan den Raad: In de eerste plaats vestigen wjj er Uw aan dacht op, dat de opmerking van den Commis saris van Politie, dat de voorgestelde wijziging geen zin heeft, ihderöaad juist is. Immers, wij kunnen, op grond van het bepaalde bij artikel 6, 2e lid, der Algemeene Politieverordening dezer gemeente, tot het bewaren van hooi bin nen de bebouwde kommen der gemeente ver- gunning verleenen als ontheffing van het ver bod van artikel 165. Voorwaarden, als door adressant voorgesteld, zouden, hoewel zij vol gens den Opperbrandmeester geen enkelen waarborg bieden, zonder bezwaar aan een der gelijke vergunning kunnen worden verbonden. De meening van laatstgenoemden functio naris komt in het kort hierop neer, dat wijzi ging der Politieverordening, als wordt voor gesteld, het gevaar, dat aan het bewaren van hooi binnen de bebouwde kommen der ge meente verbonden is, niet weg neemt. Hij is er voorts van overtuigd, dat practisch geen maat regelen zijn te treffen, welke tot gevolg zullen hebben, dat de bezwaren, welke tegen het be waren van hooi binnen de bebouwde kommen der gemeente bestaan, zullen worden opge- ifianJi tai dank Tot viermaal toe kraaide deze week de roode haan en dat er onder dit kwar- tet hanen ook enkele aankomende haan tjes bleken te zijn, is uitsluitend en alleen te danken aan den moed, volhar ding en zelfopoffering van het perso neel. dat, huis en hof verlaten hebbend, Maar er zijn anderen, wier daden men te licht aanslaat. De stille blus- schers zouden wij hen gaarne willen noemen, en dan gaan onze gedachten uit naar den burgervader, die steeds als haantje de voorste de rooie haan pleegt te ontmoeten. Bravissimo! En zouden wij zwijgen over den opper-blusscher. den heer Dokter en meneer van der Hoeven, die als een niet aarzelt daden van heldhafUgheid te Siameesche tweeling meestai plegen, waarvan men nauwelijks de lijküjdl ,mis en haard v(°daten ten. weerga tn den lande zal vinden. eiWe zich te zengen en roosteren aan We hadden het genoegen alle bran- iekkend vuur en verstikkende rook. den te mogen aanschouwen en hebben Bravo, bravo, bravissimo! ons keer op keer verbaasd ovep de won- jn iaatste instantie zijn daar de spuit- deren van dapperheid, gedemonstreerd gasten zeiven, meestal varieerend tus- bij laaiend vuur en loeiende rookgor- Schen ](j en fio jaar, en waaronder men dijnen. Wonderen van dapperheid, en zoowef militairen, politieoneele dienaren dan denken wij vol trots terug aan ge- afs doodgewone burgers pleegt aan te leverde bravourstukjes bij den brand in treffen zijnde een manifestatie van de de Kanaalwegsche drogisterij, die ten meest volkomen eenheid inzake het name staan van den man die in normale spuitwerk. gevallen op het Casino-tooneel achter z{jn bet, <f;e beer 0p beer bij moe de decors verscholen is. Een held. dec de Vrouw thuiskomen, in welhaast Niets meer en niets minder. En daar is nog smeulende staat om aldaar in ver- Casino s jonge meneer, die. gewapend band met bedorven have verre van met een bluschapparaat dood en verderf vriendelijk ontvangen te worden, trotseerde en zich als een baarlijke En iedere keer moeten zij het weer vuurbestormer recht in de vlammen wierp. Hulde. Dapperheid. ook gedemonstreerd door vlammenridders en vuurvreters als constateeren, dat het bij brandblusschen voor hen voornamelijk stank voor dank geeft. Zij versagen echter niet, deze dappe- de heer Winter, die nimmer in het vuur- ren en blijmoedig wacht de garde op peloton ontbreekt. Ook al een roode het kraaien van den nieuwen haan. Wie hanenvechter van zuiver allooy. Bravo, volgt. iiitnMaHiiiiNimiiimtttiiiiiinHimiitMtmmtt i HlHl heven. Deze meening wordt door ons gedeeld. Wjj kunnen ons met de uitgebrachte adviezen vereenigen en wjj meenen daarnaar overigens te mogen verwijzen. B. en W. meenen daarom de aanneming van het voorstel te moeten ontraden. Op veler verzoek zal in de Luth. Kerk, W ee- zenstraat, een Jeugddienst plaats vinden. In dezen dienst hoopt Pred. Ds. W. J. F. Meiners voor te gaan, terwijl de orgeliste Mej. Aafje Kamp eenige orgelsoli ten gehoore zal brengen. Deze dienst is voor iedereen toegankelijk. Bij den ingang der kerk zullen programma's met de te zingen liederen worden aangeboden. Naar aanleiding van den gelukwensch van de Chr. Oranjevereeniging, gezonden ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana, verzoekt het bestuur ons te willen meedeelen, dat men van den Kamerheer van de Prinses, de daarvoor gebruikelijke dankbetuiging heeft ontvangen. Een abonné uit Castricum schrijft ons, naar aanleiding van ons bericht, dat wij kort ge leden plaatsten over helder zicht op een avond, dat zij van Castricum uit het licht van den Brandaris van Terschelling kon zien. Een afstand van 85 km. Inderdaad schijnt men bij zeer helder weer over zoo'n afstand te kunnen zien. Opgave uitsluitend betreffende de Nuts spaarbank te Den Helder, Polderweg 1, over de maand April 1938. Op spaarbankboekjes werd in den loop der maand April ingelegd 199.520,43 en terugbe taald 224.223,53, derhalve meer terugbetaald dan ingelegd 24.703,10. Het aan inleggers verschuldigde kapitaal be draagt thans 3.230.809,97. In den maand April werden 136 nieuwe boek jes uitgereikt; het aantal in omloop zijnde boekjes steeg hiermede tot 11.548. Onder deze nieuwe boekjes zijn begrepen 15 boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van 1.—). De lediging der spaarbusjes in den loop der maand leverde een bedrag van 2.880,69 aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes bedraagt thans 2300. NATIONALE RECLASSEERING. Koopt een speldje. De commandant der Marine heeft het comité van uitvoering van den Nationalen reclassee- ring, dat vandaag een speldjesdag houdt, medegedeeld, dat er geen bezwaar is, dat door militairen hét speldje zichtbaar gedragen wordt. B\j het laatst gehouden examen slaagden te 's-Gravenhage voor 3en Stuurman Groote Handelsvaart de heeren W. J. Reverman en N. Spiekman. Geslaagd te Alkmaar voor het aldaar gehouden examen voor kraamverzorgster, uitgaande van het Wit Gele Kruis: J. Groo- tendorst. GESLAAGD: Aan de Amsterdamsche Huis houdschool is geslaagd voor het le gedeelte van het examen voor huishoudster voor in richtingen Mej. W. van der Hout, Den Helder. Nat. Hist. Museum, geopend: Woensdag van 35 uur, Zaterdags van 710 uur.; iedere le Woensdag in de maand van 8—10 u.; iedere le Zondag in de maand van 35 u. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—12 en van 13.30 17 u.. Zaterdag van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Mannen zijn geen Goden" en „Drie Malle Invallen". Rialto, Spoorstraat, half 8: „Een Dag op de Renbaan". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Sterker dan de Wet" en „Verborgen Harts tochten". Heden: Musis Sacrum: Eindbal Dansinstituut „Po lak". Zondag 8 Mei. Casino, 3.30 en 8 uur: Jazzband Jack de Vries. R.-K. Volksbond, 8.15 uur: „Zingende Jantjes". Maandag 9 Mei. Musis Sairum, 3 uur: Liebig-mlddag voor de Nederl. Ver. v. Huisvrouwen. Licht op g uur 4 min. Barometerstand Den Helder *60.4 Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Temperatuur lucht 8.3 Laagste temp. lucht gisteren 6.9 APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van A. P. Hoolmans, Spoorstraat. Van Maandag 9 Mei tot 16 Mei wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door W. Kingma, Kanaalweg.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5