Heeren- en Kinderkleding HERMAN NYPELS' Samen 182 jaar op den Levensweg Wil CüWIINl OI ©BOSC©PilNI? Dagelijks Zaterdag 7 Mei 1938 Derde Blad 17 Mei zit de Callantsooger Dirk de huwelijksboot Vos 65 jaar in 40 Schipbreukelingen haalde hij uit de Noordzee nieuwe zendingen de BETERE SOORTEN voor LAGEN PRIJS. Kledingmagazijnen DEN HELDER Uitbreiding avondcursussen Ambachtsschool RicdloSAexdeA,: Dolle klucht met de Marx-brothers JAwlL-JAexiteA: Mannen zijn geen goden Stabilisatie poging in Frankrijk Voorstel tot verkoop van grond Te zam en 182 Op den Nieuwediepschen dijk hebben een paar zeeridders het ons verteld: of we wel wisten, dat 17 Mei ouwe Dirk Vos en z'n vrouw 65 jaar de huwelijksboot be voeren We zjjn er heengegaan van de week, naar Callantsoog, dat zich in zoete verge telheid ligt te koesteren achter de Zwa- nenwatersche duinen. Een eiland van rust in een zee van gejakker en tempo. Een dorado van landelijkheid en bezinning. Maarten Mooy, een der leidende leden van de reddersgarde in het dorp, heeft ons naar het huisje gebracht. Dat daar er gens aan den hoofdweg ligt, midden in het land. Een dobbelsteen, zóó neergeworpen tusschen de paarse pinksterbloemen en de door den lentewind sidderende vergeetmy- nieten, bewaakt door een stoycjjnsche geit en een stuk of vijf kippen, die ver wonderd het bezoek opnemen en ons zelfs nastaren als we de rammelende klink heb ben gelicht en binnen zijn getreden. Daar zitten, in de oude kamer met de zeegroene balken en de vele snuisterijen langs den kant Dirk Vos en z'n vrouw. Aan tafel, waarop een waxinelichtje staat te sputteren. Maarten Mooy heeft ons ingeleid: gezegd wie we waren en wat we wilden en de beide oudjes hebben ja-geknikt en gezegd, dat ze het begrepen. Dirk Vos is oud. Meer dan 90 jaar heeft de Voorzienigheid hem reeds geschonken, maar zijn vrouw wint het: zij vertelt met trots, dat ze 92 moet worden. Samen 182 levensjaren... er zijn er die het voor minder doen Sjouwen en pezen. Een oude mahonieklok tikt luid seconde na seconde weg. Door de twee miniatuur-ruitjes komen twee reepen zonlicht. Een ervan valt op het muurschild, waarop met zilveren let ters geschreven is: „Dient elkander uit Liefde"... Op de leunstoel die reeds generaties mee ging en nog intact is, ligt een hond. Hjj merkt niet eens, dat er bezoek is. Ook een methusalem. Dirk Vos vertelt ons. Eerst wat hortend, nog niet op dreef gekomen, dan sneller en met overtuiging, van zijn leven, dat voorbij gegaan is, bijna 91 jaar lang. Een leven van hard werken. Van sjouwen en pezen, een leven, dat maar één grond-kenmerk heeft: aanpakken. Fortuna heeft hem zelden ontmoet üi dit leven. Reeds als jonge kerel werkte hij on der Den Helder op het strand aan de duin- beplanting en 32 jaar lang behield hij de baan. 32 jaar lang was Dirk Vos verplicht de vele, vele kilometers heen en terug te loopen, die zich strekken van paal 1 tot paal 15, en is e wonder, dat hij lacht om de knapen van het jaar 1938 en hun afstandmarschen Een verbeten leven aan de zee, tusschen het stuivende zand, sjouwen met wilgen hout en helm, worstelend met bazaltblok- ken en verroeste einden rails. Regen stormsneeuwzengende zon. Wer- ken tot je krom wordt, terwijl de badgas ten in helgekleurde trico's voorbijflaneer- den. Dirk Vos: één uit een millioen. Lid der garde, Dirk Vos zou vergeten zijn, als hij alleen maar aan de zeewerking zijn krachten gege ven had. Maar hij was méér: hij was zeeridder en sedert vele jaren behoort hij tot de Cal lantsooger garde. Ook daar heeft hij ons van verteld: hoe hij vele jaren als roeier in de vlet gezeten heeft en keer op keer er op uittoog met de andere kerels van het dorp om het zeebeest, dat over de 3 banken huist, te bevechten. Als daar de wilde Noord-wester over de duinen kraakte, als het helm op de duinkam- men stond te fluiten en te gieren en het strand één golvend veld geworden was van wit-vlokkend schuim, waarover de Callants ooger moedertjes met angst en vreeze staar' den. Heldendaden staan op Dirk Vos' naam, bra- voerstukken, uitgehaald vele tientallen jaren geleden. We vragen bijzonderheden en lang, heel lang, denkt de oude patriarch na. Nu woelt en werkt het daar in het brein onder de grijze haren, nu wordt er heftig gezocht tus schen de stukken levensfilm, die zijn blijven hangen. Avontuur ter zee. En hij vertelt: van de visschersschuiten, die op de gronden geslagen waren en waarvoor geen Callantsooger meer een cent gaf. Van de Engelsche stoomboot „Fredic Snowden, die met man en muis dreigde te vergaan in het zicht van land, van de „Karei Johan", die hier ten onder ging en van de Noorsche bark „Jenny", waarbij speciaal Dirk Vos zich weerde als een baarlijke zeeduivel. Bij deze redding werd hem het eerebrevet van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding maatschappij verleend. Hij wijst er op en we zien het aan den wand hangen. Oud en geel en vol vlekken, maar toch: een brevet! Bevend gaat de vinger langs de regels... en we volgen Wij reiken XJ als een bewys onzer tevredenheid en oprechten dank, dit getuig schrift uit met toevoeging van onzen liar- telijken wensch, dat Uwe edele pogingen ten allen tijde eene welverdiende waardeering mogen vinden. 23 October 1870. en daaronder sierlijk de krul van de handtee- kening van wijlen den heer H. de Booy. De dood van aangezicht tot aan gezicht. Hierbij was het ook. dat Dirk Vos om zijn leven vocht als nimmer te voren. Een set zee had hem uit de vlet geslagen en hul' i dreef hij op de kokende brekers van h een hel geworden water. Op het laatste Pi ment werd hij opgepiktvoor de zooveel- ste maal had Vos den Dood van aangezicht tot aangezicht gezien. Zoo gaan de jaren voort. Vele brengt hij er door in de vlet en daarna 25 als vuurpijl- richter, waarin hij een virtuoos was. Zelden miste de pijl met de lijn z'n doel, want Dirk Vos had een scherp oog. Later werd de balans opgemaakt en bleek, dat hij 44 menschen uit de Noord zeegolven haalde. 44 Menschen, die hun leven te danken hebben aan dezen stok ouden Callantsooger, die door de wereld vergeten in een verborgen Noordhol- landsch dorpje woont. Laatste avontuur. Wat is je laatste avontuur geweest Vos, vragen we? „Leste avetuur... da was verleje week me neer. In 't geitekot Daar zit ik de rommel skoon te maoke en la me nou het worfeltje op de klink schiete. Nou... en daar zattik. Moederziel alleen in 't kot Een uur heb ik zo gevange gezete, totdat me kleinzoon kwam om 't bed op te skudde. Die het me bevrijd, maar ik heb van nijdigheid die worfel stuk gehakt. Sal me niet meer gebeuren, daar kè je verzekerd van zijn!" Zeldzaam huwelijk. Het moedertje zit zachtjes te knikken. Volgt alles wat er besproken wordt. Een vriende lijk menschje met haar kapothoedje, en nog opvallend gaaf gezichtje. Een échte moeder! We hooren ook van haar bijzonderheden. Hoe ze samen geleefd hebben, al die lange jaren samen. Engoed geleefd. Een ouder- wetsch, gedegen huwelijk. Een zeldzaamheid in deze tijden Beiden zijn Callantsoogers, geboren en geto gen. Nooit er vandaan geweest en hun laat ste wensch zal zijn er ook begraven te wor den als de rijd gekomen zal zijn. Maarten Mooy, die als een paar maal ge probeerd heeft er tusschen te komen, kan zich niet meer inhouden. „Moet U ze zien meneer, as 't winter is. Dan skuiven ze smorgens hun stoelen bij de kachel en blijven daar met z'n tweetjes de heele dag zitte. Net as op 'n plaatje!" Vijf gulden belasting. Rijk hebben ze het niet. Ze kunnen er net van komen, van het tuintje, dat wat groen ten oplevert, van de paar eieren der kippen, van de melk van de geit en de geldelijke bij drage van het Doms Rijkersfonds, de Red- dingsmaatschappij en ouderdomsrente. Het gaat krap, heel krap aan, en het is alleen het moedertje een raadsel, waarom ze van dit weinige nu nog 5 gulden belasting moet be talen Rijker zijn de oudjes met kleinkinderen ge zegend: ze hebben er 17 in totaal. Van een enkele hangt een portretje aan den wand. We vragen de oudjes, hoe ze zich voelen en het blijkt, dat dit voortreffelijk is. Vader wordt een beetje krom, maar hij leest nog zonder fok en moeder heeft 't wat op de luchtwegen, maar kan ook nog best, aldus zijzelf, wat jaartjes mee. „Maar", voegt ze er direct aan toe, „assu nog 'ris werommekomt, dan vóór zevene saves meheer, want anders benne me geslote...!" Maarten Mooy, die er met z'n dikke zestig jaren een kind bij is, lacht en fluistert: „och... och... z^komt uit een geslacht van lui die je gewoon mot doodslaan, anders blyve ze leve. Haar tante werd 102...!" 17 Mei zijn ze 65 jaar getrouwd. Hebben ze elkander „uit liefde gediend"... 65 jaar... Dan zullen de oude vrienden komen om de gerimpelde handen te drukken, en met ontzag zal men fluisteren van de 182 jaren die deze beide menschen afgelegd hebben, waarvan 130 gezamenlijk. Dien dag zullen ze elkander wellicht aanzien en heel innig met elkander spreken. Misschien zal ook een stuk van de film uit het verleden worden afge draaid maar niemand zal het weten. Alleen Dirk Vos en z'n vrouw, die elkaar uit liefde gediend hebben. Door het Bestuur der Vereeniging „Am bachtsschool voor Den Helder en Omstreken" wordt bjj schrjjven van 19 April j.1. bericht, dat het voornemen bestaat om de winteravond cursussen der school uit te breiden door ook praktijkonderwijs te doen verstrekken aan metaalbewerkers, motorrijtuig- en rijwielher stellers, electriciens, timmerlieden en meubel makers. Zooals uit het schrijven blijkt, is de aan leiding tot deze uitbreiding het omzetten der dagschoolopleiding van een 3-jarige in een 2-jarige opleiding waardoor het vormen van geschoolde vaklieden belang rijk is benadeeld. Bovendien moet, zoo schrijft het Bestuur verder, rekening worden gehouden met de sterk doorgevoerde mechanisatie, waardoor het zeer gewenscht is, dat de praktijkroutine, welke des daags in de fabriek of op het werk wordt opgedaan, aangevuld wordt met die oefeningen, welke noodig zijn om den grond slag te leggen voor den aanstaanden all-round vakman. Het voornemen bestaat om 4 avonden per week onderwijs te doen geven, n.1. 2 avonden praktijk, 1 avond vakteekenen en 1 avond al gemeen vormend onderwijs. Voor het vaktee kenen en het algemeen vormend onderwijs zul len de leerlingen ondergebracht worden bij die der gemeente-avondvakteekenschool. De extra kosten, uit bovenbedoelde uitbrei ding voortvloeende, zullen naar raming, in totaal 1916.20 bedragen, zoodat de kosten voor de gemeente op 30 of rond 580 per jaar moeten worden gesteld. Het Bestuur verzoekt den Raad de wensche- lijkheid tot oprichting en instandhouding van de hierboven genoemde cursussen te willen uitspreken, hetgeen noodig is in verband met het bepaalde bij art. 25, 6e lid, der Nijverheids onderwijswet en ter verkrijging van recht op subsidie uit 's Rijks kas. B. en W. achten bovenbedoelde opleidingen, nu de driejarige dagschoolopleiding in een tweejarige is veranderd, van zeer groote be- teekenis voor de leerlingen en er is naar hunne meening dan ook alle aanleiding om hiertoe van gemeentewege medewerking te verleenen. Ook de Commissie van Bijstand voor het On derwijs kan zich, blijkens haar bij de stukken gevoegd advies, met de uitbreiding ten volle vereenigen. In verband met het vorenstaande stellen B. en W. voor in dien geest te besluiten. JACK DE VRIES' INTERNATIONALS. Een van onze beste orkesten uit de Band wereld komt Zondag in Den Helder. Niemand minder dan de van Tuschinski bekende Jack de Vries' Internationals door zeer toevallige omstandigheden, de maand Mei vrij heeft de actieve Casino-directie geëngageerd, om ge durende deze maand eenige malen in Casino op te treden. Het geldt hier een eerste-rangs orkest met een binnen- en buitenlandsche reputatie. Groucho, Harpo en Chico Marx, in „Een dag op de Renbaan". (Rialto). Het moet wel een zeldzame Nurks zijn, die dezer dagen de Rialto binnenwandelt en er uit komt zonder dat zijn al of niet expressieve lach zich vermengd heeft met de daverende lachsalvo's van hen, die goedlachscher zijn dan hij. Men heeft eigenlijk dubbel pleizier als men de dolle klucht „De Marx-brothers op de renbaan" bijwoont. Eerstens om de schier ein- delooze serie dwaze invallen van het beroemde Amerikaansche trio en tweedens om het plei zier van zijn buurman, de zich op de knieën slaat bij het aanschouwen van zooveel clow nerie-in-het-groot. Men denke niet, dat de lotgevallen van de drie gebroeders zich alleen beperken tot de ge noemde renbaan, neen, er gaat zeer veel aan vooraf voor hun paard, dat de even miracu leuze als in dit milieu passenden naam „Hooge Hoed" draagt, op de race verschijnt en... na tuurlijk wint. Er gaat zeer veel aan vooraf, dolvermakelijke situaties in een hotel, deze verwikkelingen in een operatiekamer, enzoo- voort, enzoovoort. Het heeft geen zin, dat alles hier te vermelden, het gaat allemaal in zoo'n razend tempo voorbij en men is over de eene clownerie nog niet uitgelachen of een nieuwe stelt uw lachspieren opnieuw op de proef. Tusschen al dien onzin door zijn er toch weer andere momenten, we denken b.v. aan de voor treffelijke harpsolo van broeder Marx II en aan de technisch knappe en ook geestige piano- voordracht van Marx III. Ook de liefhebbers van „swing" komen aan hun trek, want wat een aantal negers op dit gebied laat zien is waarschijnlijk nog niet vertoond. Zelfs voor een goed stukje zang is nog ruimte overge laten, om van het nymphenballet nog maar niet eens te spreken. Zoo bevat deze klucht eigen lijk alles, wat er maar voor redelijke en onre delijke eischen aan gesteld kunnen worden en men bezoeke de film dus niet om er hoogere filmkunst te aanschouwen. Alleen om zich eens te verlustigen aan Amerikaanschen humor, waarvan de Marx-brothers de voor naamste dragers zijn. Gisteravond draaide voor de eerste maal in het Tivoli-theater de film „Men are no Gods' waarvan de vertaling luidt: „Mannen zijn geen goden", een gevleuglde zin uit een der meest boeiende drama's van Shakespeate: Othello. Deze film werd vervaardigd door United Artist en wel onder super-visie van Alexan- der Korda en ook hiermede heeft de Britsche cinematografie voor de zooveelste maal be wezen in staat te zijn werk te produceeren dat met het beste uit de andere centra kan wedijveren. Het is een film, die zich kenmerkt door 'n opvallende mate van originaliteit inzake de uitbeelding van het gegeven terwijl dat ge geven zelf eveneens de moeite waard is. Het is de simpele geschiedenis van een redactioneele secretaresse van een van de groote Londensche bladen, die door een toeval in kennis komt met een vermaard acteur, en vertolker van de Othello-rol. Hij is echter getrouwd en de film laat zien op welke wijze een noodlottig conflict vermeden wordt. Deze film bezit tal van kwaliteiten. Daar is dan in de eerste plaats het bijzonder goede spel van de hoofdrolvertolkster, Miriam Hopkins, die ook thans weer bewees tot op merkelijke prestaties kapabel te zijn. Een vrouw, die men al sedert vele jaren op het witte doek ziet, doch van wie gezegd kan worden dat haar talent nog op een zeer hoog peil staat. Voor liefhebbers van tooneel biedt deze film eveneens diverse superieure momenten, terwijl er voorts op gewezen kan worden, dat ditmaal de vertaling van de Shakespea- reaansche strofen in goed Hollandsch ge schiedde. Hiervoor is zeker een pluim ver diend. Overigens een film van zeer sterken dramatischen inslag, evenwel, zonder haast 'n enkele maal in het theatrale te vallen het. geen, gezien het onderwerp, lang niet een voudig was. De beeldmontage, het rhythme... het is alles ten zeerste verzorgd en ook al behoort deze film niet tot de topklasse, hij behoort ongetwijfeld tot de meer dan goede. De Ritz-Brothers. Als tweede hoofdfilm draait een honderd procent American talky. Een film van een Amerikaansch college, en waarin men het fameuze trio, de Ritz Brothers ziet optreden. Zij, die deze broeders reeds eerder mochten aanschouwen weten wat hier geboren wordt, en hun die dat buitenkansje tot nu toe ont ging. kunnen wij adviseeren hun lachspieren bij dit summum der dwaasheid te komen ont spannen. Waarlijk... men moet hier lachen. Om het groteske wat genoemde broeders uithalen en die kans zien ook de meest onwaarschijnlijke situatie's logika in te blazen. Als luchtige tegenhanger van „Mannen zijn geen goden verricht deze film echter zijn goede diensten. Frankrijk tracht zijn binnenlandscha politiek weer eenigszins in het rechte spoor te brengen, om daarvoor natuurlijk tevens meer kracht naar buiten te krij gen voor zijn politiek. Men laboreert daar al eenige jaren en nu sedert kort het volksfront (voorloopig?) van het poli. tieke tooneel verdwenen is, tracht Dala- dier orde in den binnenlandschen chaos te scheppen. De N. R. C. vergeleek den toestand van heden met dien van 1925. Toen heeft Poin- caré met krachtige hand ingegrepen, waar door er weer vastheid kwam, het vertrouwen werd hersteld en een stabilisatie van het betaalmiddel mogelijk gemaakt. Tien jaar lang is men er toen in geslaagd den franc op den gestabiliseerden koers te houden, doch de les was spoedig vergeten. Men ver viel in de politiek weer van kwaad tot erger en toen er tenslotte bij de stembus een meer derheid kwam voor een volksfront, waarvan niet alleen de communisten deel uitmaakten, maar waarin ook de vakbeweging zeggen schap had, liep de zaak al heel gauw spaak. Reeds in de jaren, welke aan de vorming van het volksfront voorafgingen, was de kapitaalvlucht weer toegenomen. De sociale maatregelen van Blum wakkerden haar nog aan, doch de belangrijkste factor daarbij was de zwakheid van de regeering tegenover de vakbeweging en de arbeiders in het algemeen. De sociale maatregelen legden een bepaalden last op aan het bedrijfsleven, welke misschien te consolideeren ware geweest. Doch het feit, dat de arbeiders met de overheidsmaatrege len nog niet tevreden waren, trachtten steeds meer af te dwingen en daarmee telkens de productie stillegden, bracht een dusdanige onzekerheid teweeg, dat men niet meer wist, waar men aan toe was en huiverig werd zijn geld in industrieele zaken te beleggen. Het productiecijfer daalde en de verhoogde pro ductiekosten, benevens de onzekerheid nopens de termijnen van levering, hadden een zeer ongunstigen invloed op den export. De kwestie van het economisch herstel werd als zoo vaak een kwestie van her. stel van orde en vertrouwen. Zoolang het volksfront aan het bewind bleef, was dit herstel niet te verwachten, de leiders mochten enkele goed bedoelde pogingen ondernemen, zij misten de kracht om hun volgelingen te dwingen het hunne bij te dragen om deze pogingen te doen slagen. Het is dan ook voor vele Franschen niet alleen, maar ook voor velen in het buiten land, die Frankrijk een goed hart toedragen of belang hebben bij een gezonde positie van dat land, een opluchting geweest, toen het volksfront den strijd opgaf en Deladier een kabinet vormde, dat althans niet meer ge dwongen was de vakvereenigingen naar de oogen te zien. Dit kabinet wil nu trachten door de positie van den franc in overeen stemming te brengen met de algemeene po sitie des lands op financieel gebied weer vastheid te verkrijgen. De maatregel daartoe komt neer op een devaluatie, welke voorloo pig de franc een waarde geeft van 179 in het pond sterling, iets meer dan vijf cent. Er zyn gelukkig teekenen, dat dit ver trouwen begint weer te keeren, maar het is voorloopig nog een uiterst teer plantje, dat met groote behoedzaamheid en liefde zal moeten worden opgekweekt en die liefde en behoedzaamheid zullen vooral moeten be staan in een krachtige bescherming tegen den binnenlandschen vijand. Het zal spoedig ge noeg bIjjken of Daladier en de zijnen de ware behoeders voor dit plantje zijn. Aan de fa. Gebr. Riemers. De firma Gebr. Riemers heeft een aanvraag ingediend om vergunning voor den bouw van een blokje van drie woningen op het perceel op den hoek van de Oude Kerkstraat, waar thans een bouwval staat. De voorgevel van den bouwval wijkt echter binnenwaarts terug. En daarom hebben B. en W. als eisch gesteld, dat de nieuwe woningen met den voorgevel in het verlengde van het bestaande, vrij nieuwe, bebouwing ter plaatse komen. Dan dient ech ter een driehoekvormig stukje grond, thans behoorende tot de straat, ter oppervlakte van ongeveer 9 m2, op de bij de stukken gevoegde situatieteekening aangegeven en aan de ge meente toebehoorend, door de aanvraagster te worden aangekocht. Deze heeft in haar schreven van 4 dezer medegedeeld, dat zij het bedoelde grond- strookje van de gemeente wil koopen, voor den door het College gevraagden prijs van 3.75 per m2. De Commissie van Bijstand voor de Gemeen tewerken en Plantsoenen stemt, evenals de Directeur van Gemeentewerken, met dezen grondverkoop in. B. en W. stellen den Raad voor op grond van een en ander daartoe te besluiten. AANSCHAFFING GORDIJNEN BIJZON DERE SCHOOL KEIZERSGRACHT. Het Bestuur der Schoolvereeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen", alhier, richt zich bij schrijven van 31 Maart j.1. tot den Raad met het verzoek, ingevolge artikel 72 e.v. der L.O.wet 1920, medewerking te willen verleenen voor het aanschaffen van drie stellen nieuwe gordijnen ten behoeve van de bijzondere lagere school aan de Keizersgracht. De thans in ge bruik zijnde gordijnen zjjn door langdurig ge bruik onherstelbaar versleten. B. en W. stellen den Raad voor de gevraagde medewerking te verleenen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 9