Texelsch nieuws Concert „De zingende Jantjes" Boventallige leerkracht school Julianadorp Voorstel tot verkoop van perceel aan A. Dokter Aanvullingsagenda Gemeenteraad Aankoop van Grond aan den Middenweg Oprichten van een voorbereidende klasse aan de zeevaartschool „Onderling Belang" viert feest Voorstel tot wijziging van de algemeene politieverordening Motorbotsing Nieuw Mailschip De natievlag voor het s,s. „Nieuw Amsterdam" IJmuidens vischhallen worden uitgebreid Jeugdzang en jolijt. Voor een vrijwel tot de laatste plaats bezette R.K. Volksbondzaal heeft gisteravond ten derde male het Roomsch-Katholieke Knapenkoor „De Zingende Jantjes" een concert gegeven. Ditmaal werkte aan de uitvoering mede de concertklasse, bestaande uit 34 jongens en een opleidingsklasse, in feite dus de allerjongste juniores, bestaande uit 25 Jantjes. Gezamen lijk hebben zij wederom bewezen een groot publiek eenige uren te kunnen boeien en amuseeren, respectievelijk door een goeddeels zeer behoorlijke vertolking der nummers en enkele intermezzi, waarover- direct meer. Een woord van waardeering voor de verantwoorde lijke instantie mag hier ongetwijfeld geuit worden, gezien het zeer gunstige resultaat. Wij weten hoe moeilijk het is met dergelijk materiaal te werken en als men dan zang van een dusdanige kwaliteit mag beluisteren is er ongetwijfeld reden tot dankbaarheid. Het concert ving aan met een vertolking van het bekende „Stella Maris", gezongen door beide klassen. Een mooi lied, aan de uit voering waarvan echter ,nog eenige onvol komenheden kleefden. Het nog niet geheel ingezongen zijn, was hieraan echter wel voor namelijk debet. Volgde voor de concertklasse een drietal nummers, n.1. „Het voorpaar is gekomen", „O Bone Jesu" en „Slapedoe", die alle drie stemmig gezongen werden. Het eerste liet ons de „Jantjes" hooren als een reeds goed geschoold ensemble, dat zich kennelijk met maat en rhytmisch gevoel van zijn taak kwijt. Niemand zal verwachten hier een smettelooze vertolking voorgezet te krij gen bij een koor, dat een nog zoo pril bestaan leidt, maar de w ij z e van zingen demon streerde een groote mate van vocaal begrip. „Slapedoe" is van de hand van den heer B. Steinroth, die hiermede een zeer melodieus nummertje componeerde, terwijl Geri van der Zee de tekst vervaardigde. De uitvoering was prijzenswaardig en lokte een spontaan applaus uit. Hierna volgde een tweede optreden van de opleidingsklasse. Wederom een paar nummer tjes waarin de benjamins hun eerste proeve van koorzang lieten hooren. Als wij ons niet sterk vergissen, schuilt hierin materiaal, het welk voor de toekomst der concertklasse een belofte inhoudt. Mogen wij er wel de aan dacht op vestigen, dat men juist voer deze klassen niet al te moeilijke nummers kieze. Een publiek optreden is weliswaar met de kereltjes uitermate dankbaar, doch het bij brengen van de primaire beginselen is en blijft hier zonder eenigen twijfel hoofdzaak. De „Zangles", waarin men de jongelui zag op treden als dirigent, lokte enkele malen stor men van enthousiasme uit en het valt moeilijk te bepalen wie dit nummer meer amuseerde: het auditorium, dan wel de uitvoerenden zelf... In het laatste nummer voor de pauze ver schenende vermaarde Mills Brothers. Vijf jongens, zwarter dan zwart, gestoken in volledig jaquet, vuurroode lippen, die hun „negro spirituals" en Hollandsche liedjes voor de „mike" zongen. Een besluit van deze klasse, dat ovaties uitlokte. En terecht: het wds ook kostelijk! Door de Mills Brothers werd namens alle Jantjes een cadeau aan de leiders aangeboden, welke geste natuurlijk ten zeerste in den s sk viel. Het programma na de pauze ver meldde uitsluitend nummers der concertklasse, zoowel van geestelijken als algemeenen aard, en waarvan de aanwezigen ongetwijfeld even zeer genoten zullen hebben. Zij tenslotte nog gememoreerd, dat kapelaan Van Ginkel een kort openingswoord sprak, waarbij hij de mede werkers aan het programma hartelijk dank brachto.a. mevr. C. Morée—Dol) en een lans brak voor het koor om dit ook geldelijk te steunen. Een orkest onder leiding van den heer L. van Loo zorgde voor de entr'acte muziek, waarbij eenige leden gelegenheid kregen zich solistisch verdienstelijk te maken. Er zal geen enkele bezoeker gisteravond den Volksbond verlaten hebben, die reeds thans niet uitziet haar het eerstvolgend optreden van de Heldersche „Zingende Jantjes". B. en W. schrijven aan den Raad: Zooals U bekend kan zijn, is bij het openbaar lager onderwijs in deze gemeente sinds 1 Ja nuari j.1. nog slechts één boventallige leer kracht werkzaam, t.w. aan school no. 1 te Julianadorp. In verband daarmede wordt de begrooting der gemeente mede als gevolg van de aan de bijzondere scholen te betalen vergoeding ingevolge art. 100 der Lager On derwijswet 1920 jaarlijks belast met een uitgaaf van 8300.— a 8400.Door ons is overwogen, welke maatregelen dienden te wor den getroffen, om van dezen financieelen last te worden bevrijd. Bij schrijven van 20 November 1937 hebben wij ons daarom tot den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen gewend met het verzoek, om voor het jaar 1938 rijksver goeding in uitzicht te willen stellen voor een extra-leerkracht voor de school te Julianadorp. Naar onze meening toch was, te meer nog om dat de school wordt bezocht door een aantal leerlingen uit de gemeente Callantsoog, hier aanwezig een bijzonder geval, als bedoeld in artikel 56. tweede lid, der Lager Onderwijswet 1920. Blijkens brief van 20 April j.1. acht de Minister voor inwilliging van ons verzoek ech ter geen termen aanwezig. In verband met deze mededeeling zal een beslissing moeten worden genomen omtrent de vraag, of bedoelde boventallige leerkracht al dan niet gehandhaafd moet worden. Op grond van een en ander stellen B. en W. voor: a. het aantal leerkrachten van de o.l. school no. 1 te Julianadorp met ingang van 16 Mei 1938 terug te brengen van 5 op 4; b. aan Mej. T. Bakker met ingang van de onder a. genoemden datum, wegens ophef fing der betrekking, eervol ontslag te ver- leenen als onderwijzeres aan die school. B. en W. teekenen hierbij nog aan, dat de Inspecteur van het L.O., de Commissie van Bijstand voor het Onderwijs en de Commissie van Toezicht op het L.O. zich met het voren staande kunnen vereenigen. B. en W. stellen den Raad voor: a. aan A. Dokter, te Den Helder, te ver- koopen het perceel, gelegen aan de Dijkstraat no. 65 aldaar, ter oppervlakte van 2 a, 41 ca, voor de som van 4525. b. te bepalen, dat de kosten van overdracht voor rekening van den kooper komen. Aanvullingsagcnda voor de vergadering van den Raad der gemeente Den Helder op 10 Mei 1938. Ingekomen Stukken. Verzoek met nadere toelichting, van W. Morée om het daarheen te leiden, dat zjjn beide kinderen, die scholen der gemeente bezoeken, aldaar onderricht zullen ontvangen in de spel ling der Nederlandsche Taal volgens De Vries en Te Winkel. (Voorgesteld wordt adressant te berichten, dat deze aangelegenheid niet tot de bevoegd heid van den Raad behoort). Begrooting. Voorstel tot vaststelling van verschillende wijzigingsbegroo tingen. Onderwijs. Voorstel om het aantal leerkrachten van school 1 te Julianadorp terug te brengen van 5 op 4 en tot het verleenen van eerval ontslag als onderwijzeres aan die school aan Mejuf frouw T. Bakker. Voorstel betreffende het oprichten van een voorbereidende klasse aan de Zeevaartschool. Verkoop grond. Voorstel om Burgemeester en Wethouders te machtigen te besluiten omtrent verkoop van grond, te Huisduinen, aan H. Walboom. Voorstel betreffende den verkoop van grond aan de Laan. Dijkstraat 65. Voorstel tot verkoop van perceel Dijk. straat 65. Algemeene Politieverordening. Voorstel tot wijziging van de Algemeene Politieverordening. Electriciteitsbedrjjf. Mededeeling betreffende de electriciteisvoor- ziening. Benoemingen. Voorstel tot het benoemen van een hoofd van school 4. Voorgedragen worden: 1. R. Gravemaker, onderwijzer aan school 4. 2. W. C. J. Veth, onderwijzer aan de school voor het centraal 7e leerjaar. 3. R. Windsma, onderwijzer aan school 6. Voorstel om H. R. Kousbroek, gerekend met ingang van 1 Maart 1938 te benoemen tot tij delijk leeraar in de handelswetenschappen aan de handelsavondschool. Aanstonds na het tot stand komen van het uitbreidingsplan „West", zijn met den eige naar van het tusschen de woningen aan de Balistraat en den Middenweg gelegen perceel, kadastraal bekend sectie E, no. 48, onderhan delingen aangeknoopt om te komen tot aan koop van dat perceel. Die onderhandelingen en ook de later, met kortere of langere on derbrekingen herhaalde, pogingen om in het bezit van het terrein te komen, hebben even wel nimmer tot gunstig resultaat geleid, om dat geen overeenstemming over den prijs kon worden verkregen. De zaak is daarop eenige jaren blijven rusten. Toen evenwel het vorige jaar bij ons Col lege plannen werden ingediend voor bebou wing van den, achter het Vereenigingsgebouw der Herst. Apostol. Zendingsgemeente aan de Sumatrastraat, gelegen grond, hebben B. en W. daarin aanleiding gevonden om nogmaals te trachten den eigendom van meergenoemd per ceel te verkrijgen. Ook al moesten B. en W. medewerking aan de uitvoering van bedoelde plannen weigeren, omdat anders tot aanleg van een doodloopend gedeelte der geprojec teerde Ceramstraat zou moeten worden over gegaan, het was te verwachten, dat, daar er langzamerhand gebrek aan goedkooperen grond kwam, nieuwe plannen zouden worden ingediend, hetgeen intusschen ook geschiedt is. De laatste onderhandelingen hebben nu tot dit resultaat geleid, dat de eigenares bereid is het perceel aan de gemeente te verkoopen voor den prijs van 2.— per M2., of totaal 13.840.-, welke prijs B. en W. aanvaard baar achten. Aangezien voor het verkrijgen van een regelmatig voortschrijdende bebouwing het bezit van het bewuste terrein voor de ge meente van groot belang is, meenen B. en W.. dat de thans geboden gelegen, om dit perceel in. eigendom te verkrijgen, moet worden aan gegrepen. Onder mededeeling, dat de Commissie van bijstand voor het Grondbedrijf zich met den aankoop kan vereenigen, stellen B. en W. voor een desbetreffend besluit te nemen: In het algemeen zijn de leerlingen van den twee-jarigen cursus der Zeevaartschool alhier bij de aanmelding te verdeelen in twee groe pen: a. zij, die in het bezit zijn van een U.L.O.- diploma, of die drie klassen van een H.B.S. hebben doorloopen (al dan niet be vorderd tot de 4e klasse) b. zij, die een of twee klassen van een H.B.S, dan wel twee of drie klassen van een 3- of 4-jarigen U.L.O. school hebben door loopen. Beide categoriën van leerlingen voldoen aan de officieele toelatingseischen. Het valt echter niet te verwonderen, dat, te meer nu tegenwoordig de leerlingen van dezen cursus uit practisch alle deelen van ons land ko men, er onder categorie b. verschillende leer lingen zijn, die het onderwijs, vooral dat in de wiskunde-vakken, in de eerste klasse niet snel genoeg kunnen volgen. Nu de behoefte daaraan zich weer sterker doet gevoelen, meent de Directeur, en B. en W. kunnen zich daarmede volkomen vereeni gen, dat het oprichten van een voorbereiden de klasse thans van beteekenis kan zijn, zoo wel voor de school als voor de leerlingen zelf. Daardoor kan in vele gevallen worden voor komen, dat leerlingen een klasse van den twee-jarigen cursus moeten doubleeren, welk laatste toch altijd op het zelfvertrouwen een nadeeligen invloed uitoefent. Deze voorbereidende klasse zou dan zonder Rijkssubsidie moeten worden in stand gehou den. De door de leerlingen verschuldigde ver goeding kan worden bepaald op 20.per maand en per leerling, de maand Augustus niet medegerekend, zoodat per jaar wordt be taald 11 X 20,De lessen kunnen worden gegeven door de leiders (niet-leeraar) van het internaat, tegen een vergoeding, welke uit het exploitatie-overschot wordt betaald. Op die wijze komen derhalve uit de oprichting en instandhouding van een dergelijke klasse geen kosten ten laste van de gemeente. Bovendien zullen de meeste dezer leerlingen wel in het internaat inwonend zijn, zoodat uit dien hoofde de gemeente nog voordeel zal hebben, ben. B. en W. stellen den raad voor: a. te besluiten, dat de leerlingen van den twee-jarigen cursus, welke daarvoor in aanmerking komen, worden geplaatst in een afzonderlijke afdeeling, aan te duiden met den naam „voorbereidende cursus": b. te bepalen, dat voor de leerlingen, welke den voorbereidenden cursus bezoeken, een vergoeding is verschuldigd van 20.per maand c. aan de leiders van het internaat, die be last worden met het onderwijs aan den voorbereidenden cursus, een vergoeding toe te kennen, te betalen uit het exploita tie-overschot, tot een maximum bedrag van 800.per leider en per jaar; d. te huren van mevrouw A. E. WoudMid- delie, te Velsen, het bovenhuis, plaatselijk genummerd Binnenhaven 6, tegen een huurprijs van 5.75 per week, water tot de normaal toegestane maximum hoe veelheid in begrepen en verder onder nader door ons te bepalen voorwaarden; e. een crediet te verleenen van 40.ten einde het onder d bedoelde perceel tot het daartoe bestemde doel in te richten. OVERTREDING VAN DE ARBEIDSWET. Een drietal personen werd gisteren weer het slachtofer van bovengenoemde wet. DE KWAJONGEN. Een bewoner van het Ankerpark deelde op het hoofdbureau mede, dat een kwajongen een ruit van zijn woning had ingepikt. LIEVER ZITTEN DAN BETALEN. Een persoon, die nog op het lijstje voor kwam voor 4.of 3 dagen hechtenis is naar Alkmaar overgebracht om zijn 3 dagen uit te zitten. Rijk-gevarieerde Cabaretavond, ver zorgd door het Alex de Meester- ensemble. Zaterdagavond was Casino tot op de laatste plaats bezet en zoowel gelijkvloers als op de „eerste verdieping" vielen louter en alleen vroolijke gezichten te ontdekken van „Onder ling Belang" leden, waarvan de eerste helft was uitgenoodigd om middels het bekende Alex de Meester-ensemble z'n zorgen weg te lachen. A.s. Zaterdag komt 3e andere helft van „O.B." aan de beurt en wij kunnen haar adviseeren den avond vrij te houden. Het is dubbel en dwars de moeite waard. Te 8 uur beklom de voorzitter van „Onder ling Belang", de heer L. van Loo, het tooneel, teneinde in een kort woord het groote aantal aanwezigen het welkom toe te roepen. Speciaal werden door hem genoemd burgemeester Rit meester, Wethouder van der Vaart, het hoofd bestuur der „Centrale" (de heeren Perdok en Steketee) en het bestuur der vereenigingen van Beambten van 's Rijkswerf. Tot hun spijt waren verhinderd de directeur der Werf. Ir. S. Visman, en de beide wethouders de Boer en Smits. Na allen een genoeglijken avond ge- wenscht te hebben, gaf de heer van Loo de leiding over aan het gezelschap van Alex de Meester. Het is een verdiend compliment, als wij zeggen, dat O.B. voor haar feestelijke bijeen komsten doorgaans met iets goeds voor den dag komt en ook ditmaal werd daar geen uit zondering op gemaakt. Integendeel, het was een uitvoering, een 40-jarig bestaan meer dan waardig en geen enkel lid zal spijt gehad hebben zijn Zaterdagavond voor dit feet te hebben gereserveerd. Alex de Meester en Han Theunisse hebben eer van hun werk gehad en zagen kans de zaal (en balkon!) eenige uren op de meest aangename wijze bezig te houden. In een bij zonder rijk-geschakeerde cocktail van liedjes, praatjes, sketche's, voordrachten, acrobatiek, en andere uitingen van het moderne cabaret, heeft men er kans toe gezien de titel der non-stop revue „Lach je zorgen weg' 'te ver wezenlijken en bij een terugblik op dit alles zou men werkelijk niet weten aan wie de eerepalm uit te rijken. Speciaal gereleveerd moet in ieder geval worden de radio-televisie-proloog van Alex de Meester, waarin deze een stuk „Onderling Belang"-geschiedenis de revue liet passeeren. Reeds direct daverde de lach door de zaal en keer op keer barstte het applaus los bij het noemen van pioniers-namen et cetera. Een betere en tevens origineeler ouverture had hier niet bedacht kunnen worden. Voortsja voorts volgde er een revue, waaran deelgenomen werd door Annie van Aalten, Piet Kohier, Alex de Meester, Karei Baars, Jeanne Horsten, Han Theunisse en niet te vergeten Berny, de brenger van het „Japansch Melange-Act." en equilibrist en Fantasio, de muzikale clown. Ieder onderdeel van dit programma was prima verzorgd, zoo dat er niet één geweest is, die zich ook maar een minuut verveeld zal hebben. Integendeel! Tusschenn de bedrijven vond de heer Perdok nog even gelegenheid het woord te voeren namens de „Centrale". Ook hij ging in vogel vlucht nog eens de zoo eervolle geschiedenis van „Onderling Belang" na, wees op het zeer verdienstelijke werk der voorgangers en op het in den loop der jaren bereikte, en huldigde het tegenwoordige bestuur. Hartelijke woorden, die met een daverend applaus onderstreept werden. Te half 12 was de revue ten einde en was het de heer van Loo, die wederom ten tooneele verscheen, ditmaal om de artisten hartelijk dank te zeggen voor datgene, wat zij dien avond gepresteerd hadden. De 4 dames werden in de bloemetjes gezet, waarna Alex de Meester op zijn beurt bestuur en publiek dankte voor de bijzonder aangename wijze, waarop men had mogen werken. Nog diverse uurtjes knoopten de Onderling Belangers tenslotte aan dit cabaret-deel van den avond vast, teneinde zich op de rhythmen van Casino's band ook middels talriike dansjes naar hartelust te vermaken. De leiding van 't bal berustte bij den heer Jac Polak. Een geslaagd feest! Bestrijding van ontucht. B. en W. schrijven aan den Raad: In het, bij de voor U ter inzage liggende stukken gevoegde, schrijven van den Co™" misaris der Koningin in de provincie Noord- holland van 15 Februari j.1., dat handelt over de bestrijding van ontucht en prostitutie, wordt medegedeeld, dat uit een door den Mi nister vap Justitie ingesteld onderzoek is ge bleken, dat de grootere gemeenten in den re gel verordeningen bezitten, welke, naast de bepalingen van meer algemeene strekking van het Wetboek van Strafrecht, nadere strafbepalingen tot bestrijding van ontucht en prostitutie inhouden. Deze bepalingen blij ken een gunstige werking te hebben. Aangezien, echter in sommige gemeenten een doeltreffende gemeentelijke regeling ont breekt, dan wel niet voldoende voor hand having wordt gezorgd, vestigt de Commissa ris der Koningin, op verzoek van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken, de bijzondere aandacht van de daarvoor in aanmerking komende gemeentebesturen op het belang der onderhavige aangelegenheid; In het schrijven wordt gesteld, dat nadere gemeentelijke strafbepalingen ook in deze gemeente be zwaarlijk kunnen worden gemist en wordt het verzoek gedaan een spoedige totstand koming van de hier bedoelde bepalingen te bevorderen. Met name worden genoemd be palingen ter bestrijing van de z.g. straat, prostitutie en de z.g. verkapte bordeelen, ter wijl zoo wordt gezegd uiteraard het treffen van nadere gemeentelijke strafbepa- palingen ook ten aanzien van andere punten gewenscht kan zijn. Er wordt op gewezen, dat de z.g. straatprostitutie, de vorm van ontucht, die in het openbaar de meeste aan stoot geeft, belangrijk kan worden tegen gegaan door een juist geredigeerd z.g. tippel verbod. Verder wordt gezegd, dat ter bestrij ding van de z.g. verkapte bordeelen een aan artikel 250 bis van het Wetboek van Straf recht aansluitende gemeentelijke regeling van veel nut kan zijn. Elders op deze punten bestaande bepalin gen worden ter vaststelling aanbevolen. Wij merken naar aanleiding hiervan op, dat van de noodzaak om naast de bepalingen van het Wetboek van Strafrecht nadere strafbepalingen tot bestrijding van ontucht en prostitutie te bezitten, voor wat deze ge meente betreft, tot dusver weinig is geble. ken. Slechts een enkele maal is het voorge komen, dat de desbetreffende bepalingen van dit Wetboek niet toereikend waren en de be hoefte aan nadere strafbepalingen zich deed gevoelen. Ofschoon de z.g. straatprostitutie alhier sporadisch voorkomt, kan het echter ook voor deze gemeente van nut zijn een bepaling ter bestrijding hiervan in het leven te roepen. Na het opnemen van een derge lijke bepaling in de Algemeene Politiever ordening zal kunnen worden opgetreden in gevallen, welke' zich weliswaar maar zelden voordeden, doch waarin tot dusver met een waarschuwing moest worden volstaan. Een, ter bestrijding van de z.g. verkapte bordeelen, aan artikel 250bis van het Wet boek van Strafrecht aansluitende regeling, komt ons, met den Commissaris van Politie, niet noodig voor. Deze hoofdambtenaar heeft ons medegedeeld, dat de bepaling van artikel 250bis van genoemd Wetboek voor deze ge meente tot dusver toereikend is gebleken. Verbod voor geluksspelen in café's en in winkels. Wij achten verder op enkele andere punten aanvulling en wijziging van de Algemeene Politieverordening nog noodig. Hieromtrent merken wij het volgende op. In onderscheiden café's, sigarenwinkels en kapperszaken in deze gemeente worden z.g. cijfer- en fruitautomaten en andere speel apparaten gebezigd, waarbij, tegen voldoe, ning aan zekere voorwaarde, meestal be staande in het inwerpen van geldstukken of van tegen een bepaald bedrag aan te schaf fen speelpenningen, aan het publiek gelegen heid wordt gegeven mede te dingen naar prijzen of premiën, welke worden uitgeloofd ten behoeve van de deelnemers, die door ge bruikmaking van bedoelde automaten als winnaars worden aangewezen. Van deze automaten wordt een druk gebruik gemaakt, voor het meerendeel door personen, die zich dit het minst kunnen veroorlooven, en voor een belangrijk gedeelte door jonge menschen, voor wie dergelijke automaten beslist een ge vaar moeten worden genoemd. Talrijk zijn de klachten, ook elders in den lande, dat menschen met een zeer beschei den inkomen (waaronder steuntrekkenden) hun kans op deze automaten beproeven en daarbij vaak naar verhouding zeer belang rijke bedragen, welke zij geenszins kunnen missen, verspelen. In verband hiermede wordt in onderscheidene gemeenten tegen het ge bruik van deze automaten opgetreden. Wij achten het noodig, dat ook hier maatregelen tegen dit euvel worden getroffen. Geen hinderlijke en geraasmakende bedrijven. Ons bereiken soms klachten over hinder, lijke en geraasmakende bedrijven, welke aan omwonenden overlast veroorzaken. Wan- ne?r hetgeen voorkomt zoodanige be drijven niet onder de Hinderwet vallen, zijn wij niet in staat daartegen maatregelen te nemen. Het komt ons gewenscht voor door opneming van een desbetreffende bepalin" een nieuw artikel 188 bis in de Alg<£ meene Politieverordening hierin te voorzien. Geen verkapte bedelarij meer. Enkele Jaren geleden is in deze verorde ning een bepaling opgenomen, krachtens welke het venten aan een vergunning werd gebonden. Dit is geschied, omdat de inwoners vaak overlast van allerlei venters ondervon den, welke vaak den vorm van bedelarij aan nam. Een hinder van soortgelijken aard leveren de opkoopers z.g. op. Wij bedoelen hiermede de niet bona-fide opkoopers, men schen, die van elders komen, en hier in lo^e menten verblijven, en ook anderen, die tls deze-handel loonend is, het beroep van'lom penkoopman ter hand nemen en door aan de huizen der inwoners aan te bellen en langs de straat te schreeuwen dit beroep trachtln uit te oefenen. Het spreekt vel vanzelf dat de contróle op deze lieden ook zeer moeilijk is. Wij zouden dit opkoopen, zooals ook te Amsterdam is geschied, willen laten vallen onder het begrip venten, waardoor het even eens aan een voorafgaande vergunning wordt gebonden. In dezen geest worden verschillende wijzi gingen en aanvullingen van de Politieveror dening voorgesteld. Op den hoek van de JulianastraatWilhel. minalaan, te Den Burg botsten hedenmorgen 2 motorrijwielen. Het eene bestuurd door een eoon van den Heer C. Dros, uit Eierland en het andere door een zoon van den heer J. c. Roeper te Den Burg. Op beide motorrijwielen bevond zich een duo-passagier. Zij werden allen gewond en moesten zich onder genees kundige behandeling stellen. De motorrij wielen werden ernstig beschadigd. Voor den Rott. Lloyfl, Het zoojuist ontvangen jaarverslag van den Rotterdamschen Lloyd meldt, dat deze reederij op het oogenblik met de Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen on derhandelt over den bouw van een snelvarend passagiersschip. De reederij hoopt eerlang tot de bestelling te kunnen overgaan. Het schip zal dan in het begin van 1941 worden geleverd. Door de Vereeniging „De Princevlag" is Zaterdagmiddag aan boord van de „Nieuw Amsterdam" de natievlag aangeboden als een symbool van de groote waardeering van het Nederlandsche .volk voor het pracht stuk werk, dat tot stand is gebracht. Terwijl de leden in hun kleurige uniformen, opgesteld op het ach terdek, den vlaggegroet brachten, werd het dundoek geheschen aan den mast en het rood wit blauw woei breed uit tegen den donkeren hemel, toen plechtig het „Wilhelmus" klonk over de rivier... TSJECHISCH SPEELGOED VOOR PRINSES BEATRIX. De Tsjechoslowaaksche minister van on derwijs, dr. E. Franke, zal namens zijn re geering, een verzameling Tsjechoslowaaksch speelgoed, bestemd voor Prinses Beatrix, doen aanbieden. Werk van een jaar. Het Staasvisschershavenbedrijf te IJmui- den gaat uitbreiden. De plannen daartoe, aldu3 de heer C. Oud, directeur van genoemd bedrijf, dateeren reeds van 1931. De enorme haring- aanvoeren in 1937 wettigen thans maatregelen te treffen om de exploitatiekosten voor reederij en vischhandel zoo laag mogelijk te maken. Op drukke dagen moesten de schepen veel te lang wachten om gelost te worden. De totale lengte van de vischhallen zal na de uitbreiding 590 meter bedragen. Reeds in het najaar hoopt men een gedeelte van de nieuwe hal voor den verkoop van visch gereed te hebben, doch het geheele werk zal ongeveer een jaar vorderen. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Blitar, t., 7 Mei v. P. Said. Buitenzorg 7 Mei van Rotterdam. Dempo, u., 6 Mei van Marseille. Siantar 6 Mei van Rotterdam. SOekaboemi 7 Mei van Batavia. I' OTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alhena, t„ 6 Mei van Rio Janeiro. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Calchas 6 Mei van Kobe. Menesteheus 5 Mei te Hamburg. Perseus 6 Mei te Suez. Polydorus 6 Mei van Belawan. Sarpedon 6 Mei van Hongkong. EMZETCO UJN. Jonge Elisabeth arr. 6 Mei te Antwerpen. Jonge Johanna 7 Mei te Beyroet. KON. NED. STOOMBOOT ftLVATSCHAPPIJ. Ajax 6 Mei van Danzig. Aurora 7 Mei van Rotterdam. Breda 6 Mei van Chimbote. Deucalion 6 Mei te Varna. Euterpe 7 Mei van Amsterdam. Ganyymedes pass. 7 Mei Ouessant. Medex 6 Mei v. New York. Oranje Nassau 6 Mei van New York. Orion 6 Mei van Nemours. Perseus 6 Mei van Amsterdam. Pluto 6 Mei van Kopenhagen. Venezuela 6 Mei van Curagao. KON. HOLL. LLOYD. Zaanland 5 Mei te Hamburg. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Bilderdijk 7 Mei van Rotterdam. Binnendijk 5 Mei van Havanna Boschdijk Mei te Vera Cruz. Burgerdijk arr. 7 Mei te Antwerpen. Delftdijk 5 Mei van Christobal. Dinteldijk 7 Mei van Londen. Lochmonar 6 Mei van Victoria (B C Spaarndam 5 Mei te Sorel. Tiradentes 6 Mei te Norfolk. Veendam 7 Mei van N. York. JAVA—NEW-YORK-LIJN. Rhexenor 4 Mei van New Orlcans Weltevreden 7 Mei van Sabang. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. °KniwU d«U£', t" 6 Mei van Singapore. KON. PAKETVAART MAATSCHAPPIJ. Barentsz 6 Mei van Mauritius. SttVER-JAVA PACIFIC-LIJN. Madoera 6 Mei van Singapore. JAVA—CHINAJAPAN LIJN. Tjikarang 6 Mei te Manilla, jisarvea 5 Mei te Hongkong. XX KON' HOLI- LLOYD. w°ltffla"d' u" 6 Mei te B. Aires, tcrland, u„ pass. 7 Mei Ouessant. HOLLANDWEST-AFRIKA LIJN. \1-Dri;'. 6 Mei van Duela. EREENIGDE NED. SCHEEPVAART MIJ. (Holland—Afrika Lijn). Rar Hf fUi" 7 Mei van Mombassa. Se "I J1 ,m; t" 6 Mei t0 Kaapstad. Serooskerk 7 Mei te Hamburg. springfontein 7 Mei van Hamburg. 'HollandAustralië Lijn). leliskerk, t., 6 Mei te Port Natal 'Holland—Oost-A/.ië I.ün). erk' l" 6 Mei va" Kobe. Zuiderkerk, t, 5 Mei v. Colombo (Verb.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6