SPORT O** Elke vluchteling een onge* wenschte vreemdeling Heracles verdiende 2-0 zege op DWS DWV-DOS 3-2 BKC-HZC dag Nederland-Ned. Indië op den Olympischen dag Engelsche league uitgespeeld Atlas I-WFC 4 1-1 Vlieringen School wedstrijden WieJttenneri Zesdaagsche te Londen Nederland wint weer van België Vcrecaiging ter behartiging der belangen van 2e, 3e en 4e klasse voetbalver, in Nederland AtMeüeJb Naar een zuiver Polendom verscherping van het politioneel toezicht op vluchtelingen neder land laat zijn tegemoet komende houding varen, door ETHEL M. DELL iet;2^"^ hLer'"zei Pax kort- "Kom mee DWS-aanval weer onproductief. Circa 55.000 toeschouwers hebben Heracles in het Olympisch Stadion met 20 van DWS zien winnen. Voor de overgroote meerderheid der toe schouwers was dit resultaat uiteraard een groote teleurstelling, doch ook dit deel van het publiek zal hebben moeten toegeven, dat de overwinning werd behaald door het elftal, dat er het beste recht op had. Heracles heeft in Amsterdam een heel goe den indruk achtergelaten. De Almeloërs speel den een solide en technisch voortreffelijk ver zorgde partij voetbal. Ook het tempo, waarin dit spel werd uitgevoerd, liet niets te wen- schen over. DWS daarentegen stelde haar duizenden supporters zeer teleur. Het ontbrak den Am sterdammers blijkbaar aan vechtlust en boven dien was de homogeniteit in de ploeg alles behalve goed. Zooals altijd vormde de achterhoede 't beste deel en was de voorhoede zeer improductief. Aan kansen ontbrak het Slot en de anderen ook in dezen wedstrijd niet, maar wanneer het er op aan kwam deze scoringskansen in doel punten om te zetten, dan bracht men er niets van terecht. In de eerste helft van den wedstrijd had men allerminst de gedachte, dat hier twee ploegen tegenover elkaar stonden, die elkaar bestre den met als inzet het landskampioenschap. Het spel was tam, aan geen van beide kanten werd enthousiast gespeeld en al was het spelpeil dikwijls van zeer goed gehalte, toch kon de wedstrijd in deze periode slechts matig boeien Van de twee aanvalslinies was die der gas ten verreweg het beste. Het groote verschil kwam vooral tot uiting in het benutten van kansen. De Almeloërs waren veel gevaarlijker! Reeds daardoor stichtten zij herhaalde malen verwarring in de verdediging hunner tegen standers. Beide voorhoedes hadden echter vooral in de eerste helft een fout gemeen, zoo wel DWS als Heracles hield het spel te kort, waardoor de achterhoedes steeds tijdig ge legenheid hadden in te grijpen. Deze fout had mede tot gevolg, dat in de eerste helft niet werd gedoelpunt. Na de rust evenwel werd reeds onmiddellijk met grooter enthousiasme gespeeld. Het tempo was hooger dan in de eerste helft, het spel levendiger en interessanter. Eerst waren het de Amsterdammers, die onder aanvoering van Caldenhove het doel der Almeloërs onder druk zetten. Knoef en Kolde- wijn en in laatste instantie Dekkers verdedig den echter met succes. Even onverwacht als het Amsterdamsche offensief gekomen was, verdween het ook weer en nu was het de beurt aan de Oostelijken te trachten de leiding te nemen. Het was in het bijzonder de rechtshalf Entjes, die in het Almelosche offensief, dat toen volgde een groot aandeel had. De aanvallen op het Almelosche doel, waar van er enkele niet zonder gevaar waren, wer- ■den steeds minder en toen de linksbuiten van Heracles, Schlosser, een kwartier voor het einde met een keurig laag schot zijn club de leiding had gegeven, was het met den tegen stand der Amsterdammers totaal gedaan. Heracles kwam steeds sterker in den aanval, welk overwicht de Heracles-midvoor De Jong in de laatste minuten wist uit te drukken in een tweede doelpunt. In een meer spannenden dan fraaien wed strijd is DWV er in geslaagd met 32 van DOS te winnen. De ontmoeting gaf ten aanzien van het vertoonde spel zeer weinig te genieten. Voor de Amsterdammers gold het „er op of er onder" en deze wetenschap kwam in hun spel wel zeer duidelijk tot uitdrukking. Reeds na tien minuten gaf een goed doel punt van hun linksbinnen Boon den DWV-ers moreelen steun, doch toen Dumor'-ier nauwe lijks 5 minuten later gelijk maakte, waren de Amsterdammers weer even ver. Men speelde onbeheerscht en vrij forsch. Een goede aanval der Amsterdammers, be sloten met een voortreffelijk doelpunt van Sinkeldam gaf DWV na 25 minuten spelen weer meer moed en toen nauwelijks vjjf mi nuten later den stand op 31 bracht, scheen het werkelijk, alsof ie thuisclub niet meer bang behoefde te zijn. Nog voor de rust echter slaagden de Utrechtenaren er in den achterstand tot 32 te verkleinen. Het was Schreuder, die een door Dumortier goed genomen vrijen schop over de doellijn wist te werken. In de tweede helft is vrij wel voortdurend DOS aanvallend het sterkst op den voorgrond getreden. L WV, wetende, dat haar tegen, stander reeds met een gelijk spel zou pro- moveeren, concentreerde haar krachten in de verdediging. En met succes, want hoe de Utrechtenaren het na de rust ook probeerden gedoelpunt werd er niet meer. BKC ontving Zondag de twee hoogste elf tallen van HZC te Harlingen, waarin onze plaatsgenoot D. Stellingwerf tijdens zijn af wezigheid uit den Polder enkele jaren gespeeld heeft. BKC 2 klopte HZC 2 met 3—2. BKC 1 kon HZC 1 gemakkelijker baas. Met 61 bleef de thuisclub n.1. in de meerderheid, hoewel zy niet eens erg gelukkig was met schieten. Naar wy vernemen hebben de onderhande lingen tusschen de Nederlandsch-Indische voetballeiders en den heer Lotsy tot resultaat gehad, dat het - Nederlandsch-Indische voet. balelftal op 26 Juni a.s., in het kader van den Olympischen dag in het Stadion te Amster dam, tegen Nederland zal uitkomen ZWITSERLAND—BELGIË. Het resultaat, een 3—0 overwinning der Belgen, op de zeer sterk geachte Zwitsers, is wel eenigszins verrassend. De overwinning van België is overigens volkomen verdiend. Zwak was het spel der Zwitsers in de voor hoede, hetgeen reeds in de ontmoeting tegen Portugal tot uiting was gekomen. De Bel gen waren sneller en speelden géacheveer- der. De drie doelpunten kwamen voor Voor hoof en midvoor Capelle. De rust was met een 10 voorsprong ingegaan. In het Zwit- sersche elftal speelde Minelli zijn 60sten in terlandwedstrijd en hij deed het nog even voortreffelijk als jaren geleden, toen hij de buteerde in de nationale ploeg. Arsenal kampioen. De laatste officieele trap tegen den voetbal heeft Zaterdagmiddag op de Britsche velden geklonken en dit is het volledige eindresultaat van dit seizoen: Eerste divisie: kampioen Arsenal, runners- up Wolverhampton Wanderers; naar de tweede divisie degradeeren Manchester City en West BromwichAlbion. Tweede divisie: kampioen Aston Villa, run- ners-up Manchester United; beide clubs pro- moveeren (laatstgenoemde eindigde gelijk met Sheffield United, waardoor het doelgemiddelde moest beslissen) Barnsley en Stockport County degradeeren. Derde divisie Zuid: Middwall promoveert. Derde divisie Noord: Trenmere Rovers pro moveert. Met een vrij gewijzigd team is het Atlas niet gelukt om de beide punten in Den Helder te houden. En met een gelijk spel kreeg Atlas eigenlijk nog meer dan het toekwam. De Wor- merveerders toch waren heusch niet zoo zwak als waarvoor ze gehouden werden. Atlas speelde lang niet in kampioensvorm en was geen schaduw van wat ze verleden week in Castricum liet zien, enkele spelers, waar onder Verblauw, uitgezonderd. Ook Buis hoort niet op de r.half plaats, hij faalde volkomen en het gemis van F. Bakker werd hier zeer gevoeld. Het begin is al dadelijk voor W., die reeds spoedig een corner forceert, en niet lang daar na met een houdbaar schot de leiding nam. Nu komt Atlas even beter opzetten; ge steund doord en krachtigen Noordenwind wor den tal van aanvallen op het W.-doel onder nomen, doch de afwerking laat veel te wen- schen over. Bij een snellen W.-aanval stopt de A.-keeper al vallend een keihard schot corner, welke niets oplevert. Dan is het weer de beurt aan A., die met tal van schoten de W.-veste belaagt. Een ervan wordt duidelijk zichtbaar achter de lijn gestopt, doch de scheidsrechter kon het van zijn plaats niet zien en laat door spelen. Telkens komt A. terug, evenwel de W.-keeper is in vorm en ook keert de paal een hard schot. Even daarna is het rusten. Na de pauze krijgt W. het windvoordeel en is dan ook meestal in den aanval. Tot doel punten weet zij het echter niet te brengen, daar de A.-verdedigers er stevig „in" zijn. De Atlas- aanvallen dragen absoluut geen gevaarlijk ka rakter, er wordt te veel getalmd en met de verre schoten weet de W.-keeper wel raad. En reeds denken we, dat A. zijn eerste nederlaag in dit seizoenvop eigen terrein lijdt, als het de midvoor Beyer is, die vrij onverwachts met een schot onder de lat succes heeft en den stand op gelyken voet brengt (11). Ook noteeren we nog een keihard schot van G. Wyker, maar de keeper redt brillant. En dan fluit scheidsrechter v. d. Heuvel, die keurig floot, het einde. De wedstrijd droeg een sportief karakter en de verstandhouding in het veld was uitstekend. De schoolwedstrijden werden Zaterdag J.1. weer voortgezet. In de derde ronde kwam eerst Hippo II tegen Den Oever in het veld. Men deelde ons na afloop mede, dat deze match zal moeten worden overgespeeld omdat bij den Den Oever een jongen meespeelde die de school reeds lang had verlaten. We zullen dezen wedstrijd dus verder buiten beschouwing laten. De daaropvolgende match Westerland Oosterland was een der aardigste die wij tot dusverre zagen. Reeds eerder deden wij uit komen, dat Oosterland een goed elftal bezat en Westerland is daar dezen middag dan ook het slachtoffer van geworden. Neen, de strijd om de bovenste plaats is nog lang niet beslecht, daarvoor is het krachtsverschil tusschen Hippo I, Westerland en Oosterland te gering. Vooral de Oosterland-backs blonken uit en de spil Bos, een uitmuntende kracht, verzette bergen werk. Raatjes was overal. Toch kreeg keeper Bergsma handen vol werk. Wigbout en Steigstra gaven prachtige voorzetten en werd ook wel flink geschoten, maar het bleef 10. Na de rust kreeg Oosterland het windvoor deel en nu kwamen zij onhoudbaar opzetten. Het duurde niet lang meer of Bos had gelijk gemaakt en meerdere doelpunten hingen in de lucht. De Qosterland-voorhoede prachtig ge steund door de middenlinie, was uiterst ge vaarlijk. Keurig samenspelend, handig, snel, goede schoten, er was voor Westerland geen houden aan. Spoedig stond Oosterland met 3i voor. Wel wist Westerland, dat intusschen ook niet stil zat, de achterstand nog te verklei nen tot 32, maar de illusie op een gelijk spel werd hen spoedig ontnomen, toen Steiginga er met een ferm schot 42 van maakte. De laat ste minuten gebruikte Oosterland om den voor sprong te consolideeren, zoodat met 42 het einde kwam. Goed gedaan Oosterland. Hippo I zag tenslotte nog kans om Chr. School met 110 naar huis te zenden (rust 50). De wedstrijd speelde zich geheel voor het Chr. School-doel af. Keeper Reijerse weerde zich nog kranig en ook de andere spelers werk ten verdedigend ontzettend hard, maar tegen deze overmacht was men niet opgewassen. De stand is thans: Hippo I Oosterland Westerland Hippo II Den Oever Chr. School gesp. gew. verl. 3 3 3 2 1 v. t. pnt. 33—0 6 14—2 12—5 0—15 1—17 0—21 Hippo I moet nu nog spelen tegen Oosterland en Westerland. Het zou ons niet verwonderen als zij daarbij nog een of twee puntjes-verspeel de. Het lijkt ons zelfs niet uitgesloten, dat de kopgroep van drie met gelijk puntenaantal zal eindigen. Dit kan als Westerland van Hippo I wint en Oosterland van Hippo verliest. Chr. School, dat nu de drie zwaarsten heeft gehad, zal nog wel een paar plaatsjes opklimmen. Woensdagmiddag worden de wedstrijden voort gezet. Zaterdagavond is de Zesdaagsche te Londen beëindigd. Winnaars werden de Belgen Buysse B|üUet met 1348 punten. Op de tweede plaats eindigden SlaatsPellenaars. Wals Piet van Kempen werden derde met 1 ronde achterstand en 1379 punten. In het laatste uur namen de Belgen een ronde, welke hun de overwinning bracht. Thans met 53. Voor een groot aantal toeschouwers is gister middag op het AFC-terrein te Amsterdam de zeventiende korfbalwedstrijd tusschen Neder land en België gehouden, welke, voor de 17de maal! in een Nederlandsche zege is ge ëindigd. „Onze landgenooten wormen met 52, nadat de rust met 10 voorsprong was in gegaan. In een der zalen van Hotel-Café „De Roode Leeuw" te Amsterdam had Zaterdag een algemeene vergadering plaats van de ver- eeniging tot Behartiging van de belangen van 2e, 3e en 4e klasse vereenigingen in Nederland (afd. I), onder voorzitterschap van den heer O. de Vries. Na een woord van welkom van den voor zitter, werden de notulen zonder op- oi aanmerkingen goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken was een voor stel der V.V. „Velox" te Utrecht, waarin werd gezegd, dat zij, die vóór Januari ovei- schrijving aanvroegen, eerst in Septem ber d.a.v. mochten spelen. De vereeniging Velox, wier afgevaardigde het voorstel nog nader toelichtte, zag hierin een groote on billijkheid. Het bestuur verklaarde zich be reid deze belangrijke zaak eens in studie te nemen. Nog werd er op gewezen, dat militaiien moeite hadden vrij te krijgen, om als ze elders waren gelegerd voor hun club uit te komen. De voorzitter zeide, dat er een commissie in het leven was geroepen, waarin ook mi litaire autoriteiten zitting hebben. Spr. ver trouwde erop, dat in den vervolge meei soepelheid zou worden betracht. Bij de verkiezing van drie bestuursleden wegens periodiek aftreden van de heeren O. de Vries, (voorzitter), G. Hohmann en M. J. Lutterot (commissarissen) zeide de heer Bonsema, afgevaardigde van Alcm. Victrix, dat hij het vorige jaar een motie had ingediend, inzake do hooge entreeprij zen bij internationale wedstrijden en spr. betreurde het zéér, dat geen der afgevaar digden op de algemeene vergadering van den K.N.V.B. daarover gesproken had. Ook wilde spr. lagere prijzen voor de werkloo- zen. De voorzitter antwoordde, dat deze motie wel degelijk ter kennis was gebracht van het bestuur. In Rotterdam zijn tal van plaat sen van f3.— op f2.— teruggebracht, doch eenig succes heeft de K.N.V.B. daarmede niet gehad, men bleef namelijk met de kaarten van f2.zitten. Als bondsafgevaardigden naar de verga dering van den K.N.V.B. werden gekozen: Voor de tweede klasse: Lutterot, Scheen en Kruijver; voor de derde klasse: Scherpen- huizen en Hohmann en voor de vierde klas se P. Swart (Oosterpark). Bij de aanwijzing van een afgevaardigde in 't districtsbestuur, wegens periodieke af treding van den heer Cassee (lager voetbal) ontspon zich een onverkwikkelijk debat tus schen den vertegenwoordiger van de Kenne- mers en den heer Cassee. Waar dit debat van zuiver persoonlijken aard was, hoorde het o.i. op de vergadering niet thuis. Met den stem van de Kennemers tegen, werd de heer Cassee herkozen. De heeren Dr. D. J. van Prooije, Jac. F. Lamey en O.. Vries,, .werden bij acclama tie als candiclaten voor liet Pestuur herko zen. De contributie werd hierna vastgesteld evenals het vorige jaar, zoo ook de regeling van den omslag der reiskosten van één af gevaardigde per vereeniging (f 1.50). Hierna sluiting. QUICK WINT DE VONDELPARK ESTAFETTE. A. V. Alkmaar wint in de b- en c-klasse. Onder vrij groote belangstelling is Zater dagmiddag voor de veertiende maal de Von delpark-estafette geloopen. Precies om half vijf werd het startschot voor de b- en c. klassers gelost. De eerste en tweede ploeg van de vierde vijfjarige hadden zich reeds na de helft van den afstand van een flinken voorsprong verzekerd, maar de a.v. Alkmaar kwam steeds meer opzetten, vooral op de 1600 meter en won ten slotte nog met ongeveer 5V2 seconde voorsprong. De Alkmaarders, die in de c-klasse hadden ingeschreven, maakten 'n beteren tyd dan de b-klasser AVV Meteoor 2 die op de tweede plaats eindigde. Derde werd de eerste ploeg van DVV. In de A-klasse luidde de uitslag: 1. Quick (Hes, Takken, Kips, Holkeboer, Hilhorst, Schuyt, Bos, Bekkering, De Ruy- ter) 10 min. 49.8 sec. 2. A.A.C. 11 min. 1.3 sec. 3. De Volewijckers 11 min. 5.4 sec. Leider van eht kamp der Na? tionale Eennheid spoort aan tot strijd tegen de Joodsche ele? menten. in een rede heeft generaal Skwarczynski. leider van het kamp der Nationale Eenheid in Polen, onder meer gezegd, „Wij hebben allen slechts één doel: het welzijn en de versterking van de macht der republiek. De programmaverklaring van mijn voor ganger, kolonel Koe, in Februari 1937 uit- gesproken, vormt den onveranderlijken grondslag van ons werk. Het Poolsche volk bezit blijvende waarden, vooral de vader landslievendheid, godsdienstzin en een die? pe verknochtheid aan de roomsch-katholie? kerk, die in den geest van het volk syno? niein van het Polendom is geworden. Wij moeten komen tot een billijken en. wettigen invloed van de zuiver Poolsche elementen. De koopman en de handwerker moeten propagandisten van een doeltref- fenden economischen strijd met de Joocl- sche elementen worden. De minister van Justitie heeft een rond schrijven gericht tot de procureurs-generaal bij de gerechtshoven en verschillende poli- tie-autoriteiten in zake het .vluchtelingen vraagstuk. Sinds de laatste 5, 6 jaren heeft een voortdurende toevloeiing van vluchtelingen naar Nederland plaats gehad. Ons land herbergt dan ook vele duizenden vreemde? lingen. De regeering is van oordeel, dat de tot nu toe gevolgde gedragslijn beëindigd moet worden. Verschil lende belangen, o.a. economische be langen en de nog steeds aanzienlijke werkloosheid hier te lande maken het noodzakelijk de verdere toela ting van vluchtelingen hier te lan de tegen te gaan. Een vluchteling zal voortaan als een ongewenschte vreemdeling te beschouwen zijn. Onder vluchteling wordt verstaan iedero vreemdeling, die onder den druk der. om standigheden in het land, waar hij verblijft of gevestigd is, dit land verlaat; aan de omstandigheid, dat de vluchteling voldoen? de financieele middelen bezit mag geen reden ontleend worden hem hier te lande toe te laten of te laten verblijven. In verband met de nieuwe gedragslijn zal op de plaatselijke politie een ruimere taak van controle en toezicht komen te rusten. De grensbewaking zal, zooals bekend, worden uitgebreid. Mocht in een enkel geval aanne melijk zijn, dat werkelijk levensge vaar voor een vluchteling te duch ten is bii niet-toelating of terug zending over de grens of mocht een bijzondere en gewichtige reden aan wezig zijn, die twijfel doet rijzen of niet het Nederlandsch belang toela ting toch bepaald wenschelijk doet zijn, dan kan de beslissing van den minister worden ingeroepen. De aangegeven nieuwe gedrags lijn geldt slechts voor nieuw aan komende vluchtelingen en degenen, die sedert 1 Maart 1938 ons land bin nengekomen zijn. In normale zaken-, toeristen- en grensver- keer zal uiteraard zoo weinig mogelijk be lemmerd moeten worden. Wie dit bord voor zich ziet moet éxtra voorzichtig zijn, want hij nadert 'n voor- rangsweg (óók het verkeer van links laten vóórgaan!) FEUILLETON. 55. October zette in met een regenperiode, die het hotel van zijn laatste gasten beroofde, met uitzondering van een paar hoopvolle week enders. Nu kwam Pax' kans, waarvan hy dan ook party trok, om met zijn plan om rijpaarden te houden, te beginnen. Hij ging eenige malen naar Londen, maar in hoofdzaak zocht hij zijn aankoopen niet te ver. Zooals bij zijn eerste onderneming, ging hij met de grootste voorzichtigheid te werk en de paarden, die hij ten slotte kocht, blonken meer uit door ge zondheid en kracht dan in lijn. Zooals Peters zei. was het als bij het huwelijk; gezondheid en humeur nummer één en een knap uiterlijk verscheidene lengtes achter. Waarom? Omdat na een paar weken men het knappe gezicht niet eens meer zou zien, maar altijd merkte men de beide kwaliteiten op, vooral als ze ontbraken. Hij herhaalde deze geestigheid voor Char- lotte, terwyl hij haar hielp afwasschen, en haar antwoord, dat een gelukkig hart het uiterlijk van den mensch ten goede kwam, vond hij buitengewoon ter snede. Jij en ik denken altijd hetzelfde," zei hij terwijl hij krachtig, met zijn hoofd scheef van inspanning, een schotel afdroogde. „Ik heb nooit een vrouw ontmoet, met zooveel ver stand." Charlotte lachte hartelijk over het compli ment. „Goede hemel, man! Daar is niet veel verstand voor noodig om dat te zeggen," vond ze. „Wat?" zei Peters, iets naderbij komend. „Hoe het ook zij, je hebt een gelukkig hart en het staat je goed ook!" „Och, loop rond!" zei Charlotte met een welsprekende beweging van haar elleboog. „Wat een onzin praat je! Maar je bent lang niet de eerste, die zoo iets tegen mij zegt." „Wat zeg je daar?" zei Peters zoo plot seling, dat zij bijna een bord tusschen hen bei den op den grond liet vallen. Peters droogde het bord handig af en wendde zich toen met vooruitgestoken kin opnieuw tot Charlotte. „Je denkt dus, dat het mij om een grapje te doen is?" Charlotte begaf zich weer met zekere waar digheid naar haar afwaschteil: „Er zijn grap pen en grappen," merkte zij op. „Sommige menschen bedoelen hun grappen als ernst. Ik voor mij houd meer van ernst." „Hetzelfde hier," zei Peters. „En ik wasch liever af in de keuken bij jou, dan dat ik naar de Derby-wedrennen mag kijken in de Konink lijke loge daar!" „Gcede hemel," zei Charlotte, „dat heeft nog nooit iemand tegen mij gezegd." „Misschien heeft niemand het ooit ge meend." zei Peters. „Maar ik meen het elk woord wat ik gezegd heb. Zoodra ik je zag, heb ik tegen mijzelf gezegd: „Als je han dig bent, Peters, dan heb je misschien een goede vangst. Dat heb ik tegen mijzelf ge zegd, Charlotte, en nu heb je mij gevangen." „En wil je, dat ik je woorden ernstig op vat?" zei Charlotte, niet in het minst van haai stuk gebracht. „Dat wil ik," zei Peters plechtig, „als het Ja is. Maar als het Neen is, niet. Begrepen? „Je bent erg grappig," zei Charlotte. „Ik voel mij niet grappig," zei Peters. „Wat zal het zijn, Charlotte? Ik heb alles gezegd, wat er te zeggen was. Nu is het jouw beurt." „En als ik nu eens niets wilde zeggen?" zei Charlotte, voor het eerst van haar leven haar aandacht aan haar nagels wijdend. Een zacht licht kwam in Peters groene oogen, Hij sloeg zijn arm om haar heen en drukte haar, met bordendoek en al, aan zijn hart. „Zeg dan maar niets, schat" zei hy heesch. Geef je liefhebbenden ouden Peters een zoen en hij zal het begrijpen. Een zoen van jou is beter dan een boek vol woorden." Charlotte begon te lachen en hief ten slotte haar rond gezicht op om den verlangden kus te geven en ontving den knallendsten zoen, waartoe Peters' lippen in staat waren, terug. „Hè!" zei Peters in vervoering. „Dat was goed! Dat Is de kantoorbel, en ik heb dienst. Ik moet weg." Hij scheurde zich los van de geneugten, die de keuken hem bood. en lachte in gelukkige herinnering op zijn weg naar het kantoor. Het was October en de vroegere schemering was ingevallen. Hij knipte het licht aan in de hall en zag den bezoeker, die door zijn bellen zijn liefdesverklaring zoo ontijdig beëindigd had. Het was een lange man In een zware over jas, en toen hy zich omwendde bij de nade- dering van Peters, zag deze onmiddellijk iets aan den bezoeker, dat hem bekend voorkwam. Hij knipte nog een licht aan. „Wel!" riep hij verrast. „Als het mijnheer Markham niet is! Daar zou nu niemand aan gedacht heb ben! Wat zal de kapitein blij zijn!" „Denk je?" vroeg Chris Markham en stak Peters zijn hand toe met een glimlach, die eerder bitter dan hartelijk was. „Wel, dat is in elk geval prettig om te hooren. Hoe maak je het, Peters? Alles goed?" „Best, mijnheer, dank U mijnheer. Wij zijn op onze pootjes terecht gekomen mijnheer, dat zijn wij," vertelde Peters hem met gepas- ten trots. „Werkelijk? Prachtig!" zei Chris. „Ga nu gauw den kapitein roepen en zeg hem, dat ik hier ben. En ik blyf voorloopig, dus je kunt terugkomen voor mijn koffers." „Uitstekend mijnheer. Heel goed, mijnheer," zei Peters en snelde weg. Maar onder het loopen mompelde hij in zich zelf: „Nu hebben wij de poppen aan het dansen! Ik ben be nieuwd wat er nu gebeuren zal. Wat zal de kapitein wel zeggen?" HOOFDSTUK V. Een vergeefsche tocht. Pax was bijna den geheelen dag uit ge weest. Hij zat bij Cartridge, die reeds eenigen tijd zijn kamer had moeten houden wegens een hevigen aanval van rheumatiek, toen Pe ters binnenkwam met het nieuws. Hij was zoo verbaasd, dat hij er aan twij felde of Peters wel wist, wat hij zei. Maar bij Peters' dringende verklaring: „U weet wel, mijnheer mijnheer Markham, mijn heer van het regiment mijnheer met verlof uit Indië!" begreep hij, dat hij voor ee nieuw en totaal onverwacht probleem ge plaatst werd. Hij stond op. „Het spijt my, Cartridge, ik moet gaan. Ik kom straks terug. Er is onver wachts een oud vriend van mij gekomen." „Laat die oude vrienden naar den duivel loopen," zei Cartridge knorrig. „Nu zal ik weer dronken worden." Pax wendde zich om en klopte hem op den schouder. Er was iets tragisch in die ineen gedoken figuur voor het vuur. „Neen, dat doe je niet, dat mag je niet. Je moet je hoofd helder houden om mij te helpen na het diner. Wees nu geen ezel, kerel!" „Goed," zei Cartridge met een somberen glimlach. „Wij zullen zien wat er aan te doen is. Maar je hoeft je niet te houden, alsof je zonder mij de zaak niet drijven kan, je kunt het slapende." „Onzin!" zei Pax. „Ik heb nog nooit iets slapend gedaan. Hier, Peters! Blijf jij zoolang bij mijnheer Cartridge praten." "Ik moet voor <!e bagage van mynheer Markham zorgen, mijnheer," zei Peters. „Hij blijft logeeren." ja'" vr°eg Pax en liep naar de hall. „wij hebben je hulp niet noodig; Ik zal hel pen, als dat noodig mocht zijn." „Heel goed mijnheer," zei Peters onbewo onbaar hij keek Pax spijtig na. Hij voelde, dat hij heel wat zou missen. Pax' begroeting van den nieuw aangeko mene liet aan hartelijkheid niets te wenschen over en zij wisselden een warmen handdruk. „Myn beste kerel!" zei Pax. „Waarom heb je my in s hemelsnaam niets laten weten?" „Ik wilde je verrassen," grinnikte Chris. „Hoe maak je het, oude jongen? Gaat het? Hoe maken de dames het?" den'" je mij hier gevon' Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8