dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Ernstig vliegongeluk Incident in de Japan bombardeert een verdragshaven De mijnramp in Engeland Belgische Kamer De doop van Prinses Beatrix J ZUID Veilingen inplaats vliegende winkels KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (R LIJNEN) WOENSDAG 11 M E I 1938 66e JAARG. No. 8306 Toestel verloor waarschijnlijk 00 „Dc KoOlj propeller en motor __L- 79 dooden en vele zwaargewonden Een tekort van 1150 millioen franc Dit nummer bevat 8 pagina's Het inkomen van Prinses Juliana JAPAN'S ACTIE IN ZUID- CHINA ^Ytsjekiangj EERBERICHT DB BILT SEINT: Noord Holland koopt Heemskerker duin I ELDERSCHE COURANT Uitgave der UHg.-Mlj. Hollandi Noorderkwartier N.V. te Den Helder Koolhoven E 6 van 1200 meter hoogte in Malzwin gestort. Gistermiddag is het marine-vlieg kamp „De Kooij" door een vrij ernstig ongeluk getroffen. Om even over half drie geraakte een der Koolhoven's, deel uitmaken de van oen groep van drie, die bezig was met het oefenen in groepsvlie- gen, door verlies van propeller en motor stuurloos en kwam tengevolge daarvan bijna rechtstandig naar be neden. Van een hoogte van circa 1200 meter viel het toestel bij een zand bank in het Malzwin. Beide inzittenden werden gewond, waarvan de officier-vlieger waar schijnlijk ernstig. Over den aard van het ongeval het volgen de: Op genoemd tijdstip waren drie vliegtui gen, alle Koolhoven's, aan het vliegen boven het Malzwin, toen een der toestellen, de E 6, door tot nu toe onopgehelderde oorzaak stoornis kreeg. De gevolgen waren ernstig, want de E 6 verloor haar propeller, terwijl zeer waarschijnlijk tengevolge daarvan ook de motor uit het toestel gewerkt is. De inzittenden waren de officier-vlieger der 2e kl. Prins en de korporaal-vliegtuig maker de Hair. Volkomen onbestuurbaar. Daar demachine op het moment dat het ongeluk geschiedde, op ongeveer 1200 meter hoogte vloog, valt te begrijpen, dat het zich voor de inzittenden leelijk liet aanzien. De E 6 was vol komen* onbestuurbaar geworden en dwarrelde naar omlaag. Met een zwaren slag kwam het neer in het Malzwin, in de nabijheid van een der zandbanken aldaar. De inzittenden der beide andere Koolho- vens hadden natuurlijk tot hun ontstelte nis gezien wat zich had afgespeeld met de E 6 en begaven zich oogenblikkelijk naar het kamp terug, alwaar zij den comman dant, kolonel K. van Aller op de hoogte stelden. Direct werd het apparaat tot hulp verleening in werking gezet en in den kortst mogelijken tijd waren maatregelen genomen. Van vliegkamp „De Mok" stegen enkele watervliegtuigen op, die bij het veronge lukte toestel neerstreken. Ook een barcas van de marine spoedde zich naar het wrak van de E 6, terwij! zich inmiddels reeds een tweetal visschersbootjes van Wieringen naar deze plaats begeven hadden. Het bleek dat de beide inzittenden nog in leven waren, en wonder boven wonder, zelfs niet in bewusteloozen toestand. Wel waren ze verwond, de officier waarschijnlijk zelfs ernstig, doch gezien de hoogte van den val mag hier van een wonder gesproken wor den. Nadat de barcas de slachtoffers via het Nieuwe Balgkanaal aan wal gezet had, wer den zij overgebracht in de ambulance-auto's van het Marine Hospitaal en naar deze in richting in Den Helder vervoerd. Sluiswachter hoorde de motor afslaan. Wij spraken direct nadat de E 6 neergestort was de sluitwachter P. J. Brouwer bij het kanaal, die oog getuige van dit ongeluk geweest is. Nog opgewonden over het geziene vertelde deze ons hoe hij op een gegeven moment de motor van het toestel had hooren afslaan, waarna hij het naar beneden zag komen glijden. Even nadat het in het water gekomen was zag hij reeds de inzit tenden op de vleugels kruipen en begreep hij dat alle hoop nog niet opgegeven behoefde te worden. Ook hij heeft toen direct diverse instanties getelefoneerd voor hulp. Wat het toestel betreft, gerekend van de Kooi af ligt het circa 1500 -meter van den tusschendijk af in een hoek, half in het wa ter bij een zandbank. Het is uiteraard ern stig beschadigd. Men zal trachten het zoo spoedig mogelijk te bergen. We waren gistermiddag geruimen tijd op het vliegkamp aanwezig en het behoeft geen verwondering te baren als wij schrij ven dat er, vooral direct na het bekend wor den van het ongeluk, een gedeprimeerde stemming heerschte. Een stemming die zeer zeldzaam op dit vliegveld, dat zoo zel den met tegenslag te kampen heeft, is. Overal stonden groepjes officieren en minderen te praten, terwijl ieder, die óp de plaats van het ongeval geweest was, met vragen bestormd werd. Het duurde echter geruimen tijd alvorens men de meer ge ruststellende tijding vernam. Inmiddels vlogen de toestellen van „De Kooi" af en aan. Ronkend opstijgen en da verend neerkomen op de grasmat, die lag te glanzen in de Mei-zon. De dienst gaat verder... Bij onze informatie hedenochtend aan het Marinehospitaal vernamen wij, dat de officier-vlieger, Prins, een rustigen nacht heeft gehad en buiten levensgevaar verkeert. Gisterochtend heeft, zooals wij reeds meldden, in een mijn te Der- byshire in Engeland een hevige ont ploffing plaats gehad. Oorspronke lijk deed zich de ramp niet zoo ern stig aanzien als zij later zou blij ken zich te ontwikkelen. Om acht uur gistermorgen deed zich nl. een tweede ontploffing voor welke een ware catastrofe veroor zaakte. Officieel is medegedeeld, dat 79 menschen om het leven zijn gekomen, terwijl vijf slachtoffers nog in de schacht liggen. De Markham-mijn is eigendom van de Stanelv Coal and Iron Company Ltd. Zij bevindt zich op 8 K.M. van Chesterfield. Deze maatschappij heeft drie groote mij nen in eigendom. Een ziekenhuis kreeg bericht, een zestig tal bedden gereed te houden. Reeds zijn 41 gewonden binnengebracht. Een redder vertelt. Een der reddingsmanschappen, die het eerst in de mijn, welke ongeveer 800 M. diep is, afdaalden, verklaarde later: „Hel was ons bijna te zwaar, maar als dronken mannen wankelden wij verder, struikelend over de lijken. Op handen en voeten kro pen wij ten slotte verder, tot. wij er in slaagden het uiteinde van den schacht te bereiken. Hier zakten we in elkaar. We werden naar het ziekenhuis gebracht." Gedurende eenigen tijd heeft men nog telefonisch in verbinding gestaan met de ingesloten mijnwerkers. Later kwam er echter van hun -nt g~nn antwoord meer. Sommige lijkfóTazijn dermate verminkt, dat zij onherkenbaar zijn geworden. De reddingscolonnes zetten hun werk zaamheden voort. De manschappen zijn voorzien van gasmaskers. Ook verleden jaar negen doo den. Men brengt in herinnering, dat ook ver leden jaar in de Markham-mijn een ont ploffing heeft plaats gehad, waarbij negen arbeiders werden gedood. Nog een mijnramp. Drie arbeiders, die bezig waren met het laden van een wagen in de Arleydale-mijn in Derbyshire. zijn levend bedolven. Een vierde arbeider kon tijdig worden bevrijd. Regeering stelt vertrouwens kwestie. HET DISCONTO VERDUBBELD. Tijdens de debatten in de Belgische Kamer over de crisisbelasting is een incident voorgevallen. Toen de minister van financiën Soudan het spreekgestoelte besteeg, om zijn rede te houden, wapperden van de publieke tribune pamfletten omlaag. Deze pamfletten luidden als volgt: „Hulde aan de moedige oudstrij ders. Heeren politici van alle par tijen... gaat weg en komt niet te rug. Ontbinding, België voor de Bel gen." Deze pamfletten waren afkomstig van een lid van den bond der oor- logskruisen. Regeering stelt kwestie van ver trouwen. Zooals reeds is aangekondigd heeft de re geering de kwestie van vertrouwen gesteld. Minister-president Janson wees er op, dat bezuinigd moet worden en de begrooting in evenwicht gebracht, doch daarbij mag niet de industrie door de belastingen verpletterd worden. De premier bevestigde voorts het voorstel van den minister van financiën en verzocht de Kamer de beide door de com missie vap financien aangenomen wetsont werpen'te behandelen en er haar stem over uit te brengen. Hij vroeg tevens de instel ling van een commissie bestaande uit par lementsleden behoorende tot de meerder heid, gekozen op grond van hun financieele en economische bekwaamheid. Deze commisie zou dan de door de re geering ingediende wetsontwerpen moeten bestudeeren en de begrooting in evenwicht brengen. Hij besloot met de kwestie van vertrouwen te stellen. De debatten worden heden voortgezet. De fracties vergaderen. 'Na de vergadering van de Kamer zijn de meedcrheidsfracties bijeen gekomen. De liberale fractie heeft haar vertrouwen in de regeering uitgesproken. Zij heeft evenwel nog nief haar standpunt bepaald ten aan zien van de kwestie der onmiddellij ke stemming over de twee door de financieele commissie aanvaarde wetsontwerpen en de vorming eener parlementaire commissie. Heden zal zij opnieuw vergaderen. De socialistische fractie bleek in Wettelijke regeling van het veilingwezen noodzakelijk ge acht. Het is bekend, dat reeds gedurende vele Jaren verschillende euvelen bestaan met betrekking tot het veilingwezen (openbare verkoopingen). Herhaaldelijk is reeds ge tracht om aan de hand van Drankwet, Win kelsluitingswet en Registratiewet, alsmede op grond van aanschrijvingen van den Minister van Justitie aan notarissen en deurwaarders, deze misstanden te bestrij den, doch meestal weten de organisatoren door de mazen van de wet heen te komen. Vooral nu de wet op het opruimen en uit- verkoopen in het winkelbedrijf het den ex ploitanten van vliegende winkels e.d. steeds moeilijker maakt om hun ontwrich tend bedrijf uit te oefenen, wordt in toene mende mate gebruik (of eigenlijk misbruik) gemaakt, van veilingen, om toch beneden den gangbaren kleinhandelsprijs op groote schaal goederen aan het publiek te kunnen .Verkoopen. Op grond van vele ingekomen klachten is het hoofdbestuur van den K.N.M B tot de conclusie gekomen, dat een wettelijke regeling van het veilingwezen urgent is. Aan den Middenstandsraad is dan ook ver zocht om de noodige stappen hiertoe bij de regeering te ondernemen. Door verhooging tekort op hoofd stuk I van de Rijksbegrooting ontstaan. Ingediend is een ontwerp TT1 verhooging van het eerste h0°fdos^u.k <lcr Rijksbegrooting voor het dienstjaa De toelichting luidt: In verband met het huwelijk van Prinses Juliana op 7 Januari is ingevolge de toen geldende g wettelijke bepaling alt e' haar inkomen met in8ang van datum verhoogd van f200.0W 101 f400.000. o Dientengevolge is op arjlk een tekort ontstaan van Het ontwerp van wet strekt aanvulling .van dit tej^ort» Amoy bezet. Buitenlanders ver zocht dit gebied te verlaten. Een poging tot afleiding? Amoy, een verdragshaven, is gis terochtend vroeg door Japansche oorlogsschepen beschoten. Terwijl een zwaar granaafvnur gericht werd op de Chineesche loopgraven, hebben de Japanneezen 500 man aan land gezet. Tijdens de hierop vol gende gevechten hebben de Chinee- zen, naar zij melden, ruim 100 Ja panneezen gedood en 75 gevangen genomen. De Chineesche marine-autoriteiten zijn van meening, dat de Japansche aanval op Amoy slechts een poging is, om de aandacht der Chineezen van het Noorden naar het Zuiden af te leiden, daar een half millioen versche Kwansi-troepen aan het Noordfront is gearriveerd, aldus de Msb. Twee groepen Japansche mariniers, ter sterkte van 1200 man, hebben het hart van het eiland bereikt. In de buitenlandsche concessies op het eilandje Koelangsoe, dat niet direct bedreigd wordt, is het kalm. In een Japansche medcdeeling wordt ge meld, dat het oostelijke deel van het eiland Amoy spoedig door de Japansche landings troepen bedwongen was. Dezft troepen ver dreven de in loopgraven verschanste Chi neesche troepen. Tot dusverre zijn nog slechts weinig Japansche verliezen gemeld. Japansche vliegtuigen hebben boven het in de buurt gelegen eiland Koelangsoe, waarv eel vreemdelingen wonen, pamflet ten uitgeworpen, waarin kennis wordt ge geven van de bezetting en den vreemde lingen wordt verzocht het eiland Amoy te verlaten* Buitenlandsche schepen hebben eveneens het verzoek ontvangen het strijdgebied te verlaten. In Zuid-Sjantoeng is de toestand onveranderd. In West Sjantoeng trachten de Japan neezen het Keizerkanaal over te steken, doch de Chineezen hebben dit tot dusver we ten te beletten. In Z.O. Sjansi bevinden zich thans geen Japansche troepen meer, aangezien het Sa- kaidetachement zich in oostelijke richting teruggetrokken heeft, na in een reeks ee- vechten met de Chineezen 5000 man te heb ben verloren. Ondertusschen hebben de Japanners een machtig offensief tegen Loenghai geopend met een colonne, die van Tsin Sing naar het Zuiden optrekt, waarbij er gevaar be staat, dat zij zich met colonnes, die van Meng Tsjeng naar het Noorden trekken, vereenigen, waardoor de verbinding van Loenghai met Kwei Teh en Soe Tsjau zou worden verbroken. Volgens de buitenlandsche militaire waar nemers zouden zes Japansche divisies met meer dan 100.000 man van Japan uit op weg naar China zijn, om de Japansche fronten in het Zuiden van Sjantoeng en ten Zuiden van Tsin Poe te versterken. In neutrale kringen verwacht men, dat de komende dagen aan alle fronten in de pro vincie Sjantoeng en in den Zuidelijken sec tor van den spoorweg TientsinPoekau he vige gevechten zullen worden geleverd. Handgranaat in een warenhuis. Gisteravond is een handgranaat gewor pen van het dak van een warenhuis aan de Nanking Road te Shanghai, tengevolge waarvan zeven Chineezen gewond werden. De internationale politie cn Britsche mili tairen zetten de wijk af en stelden een on derzoek in, dat evenwel geen resultaat op leverde. e Chineesche luchtvaaqtterreinen tevens vllecsteuupuuteu Japansche vl/egsteunpunten Japansche oorlogshaven 4japansche vloorbewegingen WEHTSJJU) FOENIUGFOE s££p SOEUTOEAO kf= FOETSjhU mM Verwachting: Zwakke tot matige veranderlijke wind, gedeelte lijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, weinig verande ring in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Waar schijnlijk iets zachter. principe bereid, de regeering haar vertrouwen te geven, op voorwaarde echter, dat de andere meerderheids fracties het eens worden. In den loop der bijeenkomst van de recht- sche fracties verklaarden de meeste spre kers zich bereid, voor de beide wetsontwer pen (crisisbelasting en douanerechten en accijnzen) te stemmen, doch wat de door de regeering voorgestelde commissie betreft trad een krachtig verzet aan den dag. Een tekort van 1150 millioen. Het is overigens geen kleinigheid, die overbrugd moet worden, wil de begrooting sluiten. Bij het begin van de vergadering van de kamer heeft de minister van financiën na mens de regeering een uiteenzetting gege ven. Hij verklaarde, dat de huidige econo mische depressie het evenwicht van de begrooting heeft vernield door het vermin deren van de belastinginkomsten. Het tekort bedraagt 1150 millioen franc. De nationale bank heeft haar disconto ver hoogd van 2 procent tot 4 procent. De rentevergoeding voor niet geaccep teerde wissels en promesses is gebracht van ZA op VA procent en voor beleeningen en voorschotten van 3 op 5 procent. Woningtoezicht moet eerst de dakgoten keuren. De burgemeester van 's-Gravenhage heeft in verband met de doopplechtigheid van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix het volgende bepaald: 1. Het is op 12 Mei 1938, den dag der doop plechtigheid, aan een ieder verboden zich te bevinden op daken, dakgoten, dakkapel len torens en dergelijke onderdeelen van ge bouwen, welke liggen aan of in onmiddel lijke nabijheid van, of uitzicht geven op de weg, dien de stoet zal volgen, tenzij voor zieningen zijn getroffen en maatregelen zijn genomen, welke door het gemeentelijk bouw en woningtoezicht zijn goedgekeurd en deze dienst overigens met betrekking tot de vei ligheid geen bezwaren heeft. 2. De bevelen der politie en van het ge meentelijk bouw- en woningtoezicht, te ge ven in het belang der openbare orde en vei ligheid, moeten terstond worden opgevolgd. Bloemenhulde. Ter gelegenheid van de doopplechtigheid zal door een deputatie uit het bestuur der Algemeene Oranje Vereeniging: „Prinses Beatrix" op 12 Mei a.s. om 15 uur een bloe menhulde worden aangeboden aan H. K. H. Prinses Beatrix aan het paleis van het prin selijk paar te 's-Gravenhage. Ook een film van de gebeurtenis in de kerk. De beide journaal film-organisaties Poly goon en Profilti zullen in de gelgenheid worden gesteld om op Donderdag a.s. in de St. Jacobskerk van de doopplechtigheid van Prinses Beatrix een filmverslag te maken. De ceremoniemeester. Er wordt ons medegedeeld, dat als ceremo niemeester bii de doopplechtigheid is aange wezen de luitenant ter zee der le kl. G. v. d. Werf, bijgestaan door den officier-vlieger J. M. Uittenhoudt. Prachtig werkverschaffingsobject. Gedeputeerde Staten van Noord- Holand stellen den Staten voor van de heeren E. L. L. en F. W.W. ba ron van Tuyl van Serooskerken aan te koopen een duinterrein, groot ongeveer 718 ha., gelegen in de ge meente Heemskerk bij Castricum voor de prijs van f 600.000 op nader door Ged. Staten vast te stellen voorwaarden. De bedoeling van de zen aankoop is, aldus het Hsb., dit terrein te voegen bij het duinterrein, dat .het Provinciaal Waterlei ding Bedrijf reeds in bezit heeft. Ge deputeerde Staten achten de groote beteekenis, welke deze aankoop voor bestrijding van de werkeloosheid heeft, een motief voor dit voorstel. De gelegenheid om gedurende ettelijke ja ren een groot aantal arbeiders in het Heems kerker duin onder deskundige leiding te werk te stellen is hier zker aanwezig. Het zal aldus mogelijk zijn aan een groot duin- complex zijn oude luister te hergeven

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1