en Defensie „Oranje op ile borst, Bewegingloos staan de K.L.M. in West-Indië boert goed! Postvlucbten op Indië Chineesche spionnen*.*** Nederl* deelneming aan de Amerikaansche wereld tentoonstelling Nederlandsche gedachte in het hart' Drastische bezuinigingen dreigen Het tweede plan Deterding Danszaal uitgebrand Invoermonopolieheffing aardappelen Luchtnet belangrijk uitgebreid Oude man overreden en gedood Amsferdamsche familie beroofd Sporen van den guerilla-oorlog êk Haringvloot vaart niet uit fruitteelt-demonstratiebedrijf OP BEPERKING RIJKSUITGAVEN AANGEDRONGEN. DE IJSCO BELAST VOOR DE LANDSVERDEDIGING? Bijna algemeen is de Eerste Kamer van oordeel, dat moeilijk te ontko men is aan aanvaarding van het ontwerp van wet houdende tijdelij ke voorziening tot- versterking van de opbrengst van de inkomstenbe lasting en van de dividend- en tan tièmebelasting tot gedeeltelijke dek king van de Defensie-uitgaven, al dus lezen wij in het zoo juist ver schenen Voorloopig Verslag. Betreurd wordt, dat de regeering naast het Defensieplan, waarvan de uitvoering naar hare eigen schatting in de jaren 19.18 tot 194-2 achtereenvolgens 34.8. 44.8, 52, 60 en 62.1 millioen zal beloopen, ook thans nog geen meer omvattend dekkingsplan heeft kunnen stellen. Verscheidene leden vragen de Re geering of deze bereid is ten bate van de werkloosheidsbestrijding te doen hetgeen noodig is, zonder zich, gelijk ten aanzien van de Defensie uitgaven, voorloopig al te zeer met de mogelijke financieele gevolgen bezig te houden. Van handhaving van ons zelf standig volksbestaan, is, aldus de ze leden, niet slechts sprake bij een krachtige defensie, doch óók ibij de werkloosheidsbestrijding. Andere leden merkten op, dat inhalen van den achterstand op het gebied van onze personecle en materiecle strijdkrach ten vóór alles noodzakelijk is. Voorts meenden zij en tal van leden sloten zich hierbij aan bereids te moeten waarschuwen tegen eene, zij het ook mati ge, verhooging der personeele belasting. De ze belasting, welke materieel sinds de wet van 15 Juli 1929 tot herziening van de fi nancieele verhouding tusschen rijk en ge meenten, aan de gemeenten is afgestaan, en waarop door dezen een onbeperkt aantal opcenten mag worden geheven, drukt nu reeds zwaar op groote groepen der bevol king, vooral tengevolge van de vele, vaak 200 en meer bedragende opcenten. Zou de druk van de personeele belasting, dezen sluitpost der begrooting van vele gemeen ten, nog worden verzwaard, dan zouden bij de contribuabelen drastische bezuinigingen worden uitgelokt, waardoor de werkloos heid weer zou worden uitgebreid. Verhoo ging dezer belasting, ter dekking van de fensie-uitgaven, zou bovendien met de te genwoordige functie van die heffing vol komen in strijd zijn. Wat de omzetbelasting betreft, verklaar den deze leden ook tegen verhooging hier van ernstig bezwaar te hebben, wijl zij vreesden, dat het bedrijfsleven daardoor te zeer zou worden geschaad. In het algemeen, zoo werd van andrre zijde opgemerkt, moet het voor de econo mische opleving van ons volk in hooge mate onwenschelijk, ja, verderfelijk wor den geacht .verdere verhooging en uitbrei ding van de thans reeds zoo zwaar druk kende belastingen in te voeren, veel meer moet worden gezocht, om de noodige mid delen voor de defensie te verkriigen in de richting van bezuiniging op andere uitga ven van het Rijk. Van een ernstigen be- zuinigingswil der Regeering was dezen le den tot nu toe niet voldoende gebleken. Deze bezuiniging, zoo zeiden zij, zal alleen dan mogelijk worden, wanneer de overheid zich van ver schillend terrein van het maatschap pelijk leven terugtrekt en aan de maatschappij overlaat een deel van de taak, die zij geleidelijk op hare schouders heeft genomen. Naast deze bezuiniging zou een aanzien lijk bedrag kunnen worden verkregen, door de uitgifte eener rentelooze nationale de- fcnsic-prcmieleening, waarbij ook kleine coupures van b.v. f 10 zouden moeten wor den beschikbaar gesteld. Belasting op snoepgoed voorge steld! Sommige leden zagen als wenschelijk middel tot verdere dekking van uitgaven een fiscale verhooging van het tarief van inkomende rechten en gaven mede in over weging een radio-belasting, een koffiebe- lasting en een belasting op snoepgoed als gebakjes en ijswafelen. Eenige leden zouden gaarne vernemen, of het niet in de bedoeling der regeering ligt de kosten van den achterstand in onze be wapening ad f 173.000.000 te vinden door geldleening, en, indien ja, of die leening spoedig kan worden tegemoet gezien. Aandere leden achtten de uitschrijving gewenscht van eene rentelooze leenine of een leening tegen zeer lage rente, bijv. iy2 pet. Van weer andere zijde werd sterk be twijfeld of zoodanige leeningen zouden sla gen. In verband met het interview, dat wij dezer dagen gepubliceerd hebben onder het hoofd: Nog een tweede plan-Deterding, verzoekt Dr. Dijt ons mede te deelen, dat hij op het oogen- blik niet meer als gevolmachtigde van den heer Deterding optreedt Bouw van het Nederlandsch pa viljoen vastgesteld. Zooals uit mededeelingen over den bouw van het Nederlandsche paviljoen op de Wereldtentoonstelling te New-York in 1939 bekend is geworden, staan vorm en op pervlakte daarvan thans vast. Het paviljoen valt, behalve een zooge naamde eereruimte, te onderscheiden in twee hoofddeelen, een Nederlandsch en een Indisch. In de eere-vestibule en de daarop aan sluitende open cour, zal gelegenheid be staan, op treffende wijze gedachten als die van de rijkseenheid, de aanrakingen tus schen de Vereenigde Staten en ons land en wat dies meer zij, tot uiting te brengen. De Indische sectie zal in de allereerste plaats een beeld geven van de wijze, waar op Nederland zijn taak ten opzichte van de buiten Europa gelegen deelen van het rijk in cultureel opzicht dit woord in ruimen zin te nemen heeft opgevat en waarop Nederland die taak vervult. Ten aanzien van de Nederlandsche afdee- ling (waarhij ook de West zal worden on dergebracht) heeft het verschil in maatstaf, welke aangelegd zal moeten worden voor inzendingen, welke op cultureel, en die, welke op economisch terrein liggen, geleid tot het besluit, een zekere splitsing toe te passen, in deze beide soorten van inzen dingen. Een deel der economische inzendin gen zal ondergebracht worden in een door het tentoonstellingsbestuur vlak voor het Nederlandsche paviljoen op te richten ge bouw. Het is duidelijk, dat een verzameling in zendingen van individueele belangstellen den geen volledig representief beeld kan geven van wat Nederland in economisch opzicht niet alleen voor de Vereenigde Sta ten, maar in de wereld te beteekenen heeft. Het is om die redenen, dat de individu eele inzendingen gezamenlijk zullen worden ondergebracht in de door het Amerikaan sche tentoonstellingsbestuur bij het Neder landsche paviljoen beschikbaar gestelde ruimte, en dat de ruimte in het Nederland sche paviljoen bestemd zal worden voor het representatieve beeld van economisch Ne derland als geheel. Met het vorenstaande is niet gezegd, dat het comité op naamloo- ze inzendingen in groepsverband geen prijs meer zou stellen. Eigenaar ontdekt* zalf d* brand. Door tot nog toe onbekende oorzaak is vannacht omstreeks 3 uur brand uitgebro ken in het Negro-Palace „Mephisto" te Rot terdam, waarvan de eigenaar J. P. te on geveer 11.43 zijn zaak verliet om zich naar zijn op de tweedë verdieping gelegen wo ning te begeven. Eenigen tijd nadat hij zich ter ruste had begeven, werd hij wak ker, door een schijnsel en toen hij daarop naar buiten keek, bemerkte hij een rooden gloed. Hij spoedde zich naar beneden en daar bleek hem dat er brand was uitgebro ken aan den voorkant van de groote zaal en het vuur zich in korten tijd verder naar binnen verspreidde. Het duurde dan ook niet lang of de geheele parterre was uitge brand. De brandweer, die inmiddels was gealarmeerd, heeft na een half uur spui ten met vier stralen op de waterleiding en een op de motorspuit den brand weten te blusschen. De geheele parterre is evenwel uitgebrand en van den inboedel, waaron der zich ook bevonden de instrumenten van een Rotterdamsche band, kon niets worden gered. De heer P. is tegen brand verzekerd. De bovengelegen verdieping, bewoond door den heer P. en een Amerikaansch mu sicus, heeft eenige rookschade bekomen. Verhooging gaat 11 Juni ln. De Minister van Economische Zaken heeft in de bijzondere omstandigheden, welke zich in de afgeloopen week ten aanzien van de aardappelvoorziening hebben voorge daan, aanleiding gevonden om de verhoo ging van de monopolieheffing op den in voer van aardappelen, van f 3.tot f 5. per 100 Kg. welke op 1 Juni a.s. in wer king zou treden, eerst te doen ingaan op 11 Juni a.s. Het passagiersaantal laat een sterke stijging tien. Voor de tweede maal binnen een jaar zal de K.L.M. op 15 Mei a.s. haar luchtnet in de West uitbreiden en wel zoo, dat de reeds druk be vlogen lijn van Curagao naar Aru ba, in plaats van drie maal, vier maal per week zal worden bediend. Van deze vier diensten zijn er twee doorgaand naar Barranquilla, in Columbia, terwijl de derde van deze vier aansluiting geeft tot de Co- lumbiaansche plaats Cucuta. Dit is voor het eerst dat de K.L.M. een geregelde dienst op Columbia zal on derhouden, ofschoon zij reeds eerder, en wel met de „Snip", een beleefd heidsbezoek had afgestoken. In Cucuta geeft de Hollandsche machine bovendien aansluiting op de diensten der Columbiaanache luchtvaart maatschappij „Scadta" die haar vliegtuigen via Baca- ramanga naar de hoofdstad Bogota zendt. Een tweede uitbreiding, die eveneens met de maand Mei ingaat, is "t vergrooten van de frequentie op de li.,,'.'1 ftaar La Guaira, die., nu van tweemaal op driemaal per week wordt gebracht. Van de vijf dagen in de week dat er tusschen Curagao en Aruba wordt gevlogen, zullen er met ingang van dien datum bovendien twee dagen zijn met een dubbelen dienst. Het passagiersaantal in de West gaat zeer sterk vooruit: wanneer men bedenkt dat de jaren 1935 en 1936 resp. 400 en 600 passagiers ople verden, dan doet het feit dat de maand April van dit jaar alleen reeds meer dan 750 passagiers bracht wel zeer gunstig aan. Daarbij moet men echter bedenken, dat in twee jaar tijds het luchtnet in West Indië van ruim 700 km. tot ruim 1500 km. is uitgebreid. eD twee lijnen die nu met half Mei zullen worden bevlogen, zijn merk waardigerwijze de langste welke de K.L.M. in de West in exploitatie heeft, n.1.: respec tievelijk 400 k.m. en 340 k.m. L»» Massa bijeenkomst van Eenheid door Democratie. Meer dan vijf duizend personen waren gisteravond bijeen in de Apollohal om de nationale demonstratie van de Nederland sche beweging voor Eenheid door Democratie bij te wonen, waar Mr. J. J. R. Schmal, Dr. W. Banning, Mr. G. A. Boon en Mr. P. J. Oud het woord voerden. In zijn openingsrede wees de voorzitter, Prof. Goudriaan, erop, dat het een misver stand is, dat Eenheid door Democratie de weg baant naar een volksfront volgens Fransch model. Het werkelijke doel van E.D.D. is een positieve zaak: het kweeken van een groote liefde, een groot verantwoor delijkheidsgevoel en een groote opofferings gezindheid voor de oude Nederlandsche vrij heidsrechter zonder welke het Nederland sche volkskarakter niet kan bestaan. In dit doel zijn alle zes groote democratische par tijen volstrekt een, ondanks verschil in be ginsel, ondanks verschil in politiek inzicht. Mr. Schmall zeide het te betreuren, dat vele Roomsch-Katholieken en anti-revolution- nairen zich verre van E.D.D. houden. Spr. cncludeerde, dat de democratische gedachte in Nederland hecht verankerd is. Moedig voorwaarts, Oranje op de borst, de Neder landsche gedachte in het hart en nooit of te nimmer andermans knecht, aldus eindig de Mr. Schmal onder daverend applaus zijn rede. Dr. W. Banning wees er op, dat princi- pieele meerwaardigheid der democratie zich in het hooger geestelijk gehalte van haar practisch opvoedingswerk uitspreken. Geeste lijke volkskracht blijkt uit de wijze, waarop een volk deel heeft aan de cultuurgoederen, aan het historisch geesterbezit. De socialis tische arbeidersbeweging hecht vooral daar om aan het behoud der democratie, en is een van haar sterkste pilaren. Ons volk blijve een rijke veeleenheid, die vrijheid als gezag, arbeid en recht, eigen waarde en internati onale rechtsorde hoog weet te houden. Na de pauze sprak mr. Boon. Deze be streed de opvatting als zou er slechts een strijd zijn tusschen de twee extremistische groepen: communisme en fascisme. De strijd gaat niet tusschen deze beide ideologieën, die onderling zooveel gemeen hebben, er is een derde mogelijkheid en dat is de as, die loopt van Amerika over Vertrek van Reiger Jsingap. 10 Mei (heenreis) I Wielewaal I Athcne 10 Mei (terugreis) Oehoe (heenreis) Nandoe (terugreis) Emoe (heenreis) Ibis (terugreis) Jodhp. 10 Mei Jodhp. 10 Mei A'dam 10 Mei Band. 10 Mei Aaakei&at te Band. lo Mei A'dam 10 Mei Rang. 10 Met Basra 10 Mei Athene 10 Me! Singap. lo Met Canada, Australië en Zuid-Afrika naar ve le van de meest ontwikkelde en welvarende staten van Europa, de as van de democra- tie. Mr. Oud spreekt, Tenslotte voerde mr. P. J. Oud het woord. Wanneer er een ding is, dat volkomen met geest en traditie van ons volk in strijd is, aldus spr., is dat het stelsel van de dicta tuur. In de landen, waar de dictatuur heerscht, heeft men nooit de democratie ge- kend. De politieke democratie kenmerkt zich door het binden van het gezag aan de verantwoordelijkheid. Ook in het oude Duitschland van voor den wereldoorlog was hiervan geen sprake. De ministers ge- voelden zich niet verantwoordelijk tegen over de volksvertegenwoordiging, maar te genover den keizer. Na eenige historische opmerkingen wees spr. er op, dat ons democratische bestel geleidelijk is gegroeid. Na den wereldoor log heeft men internationaal het democrati- sche beginsel onjuist toegepast, ware het anders geweest had men de Duitsche re publiek een eerlijke kans gegeven dab. zou de dictatuur daar nooit vasten voet hebben gekregen. Tot de huidige binnenlandsche toestan den komende, behandelde spr. het werk loosheidsvraagstuk. Veel is er ook op dit gebied door de democratie verricht, al maken wij met onze groote werken - b.v. de droogmaking van de Zuiderzee niet zooveel reclame als de ministers in dp dictatuurlanden met hun openbare werken, Vroeger was die propaganda niet noo dig, maar de tijden dwingen ons thans ge tuigenis af te leggen voor het behoud van ons hoogste goed: De geestelijke vrijheid. Het is noodig om de gelederen te sluiten om die geestelijke vrijheid, waarin de grootste zedelijke en moreele waarden op gesloten liggen, met kracht te verdedigen, De democratie, die eeuwige kracht, zal nooit voor altijd verloren kunnen gaan, mits we samen strijden voor onze geestelij ke vrijheid. (Langdurig applaus). Niet op voorrangsweg gelet. Op den rijksstraatweg bij Limmen is gis teravond om zeven uur de 70-jarige gepen- sionneerde agent van politie, T. Vos, uit Heiloo, die per fiets den weg wilde overste ken, door een auto, bestuurd door den heer D. de Boer uit Alkmaar, aangereden en op slag gedood. De man had niet op het ver keer van dezen voorrangsweg gelet. Het lijk is naar het stadsziekenhuis te Alkmaar ver voerd. Maandagavond hebben inbrekers tijdens afwezigheid der bewoners hun slag gesiagen in een woning in de Plantage Parklaan te Amsterdam. Alles werd overhoop gehaald, laden en kasten geopend en de inhoud over den vloer gespreid. Vijfhonderd gulden en eenige waardevolle sieraden waren de niet onbe langrijke buit. ACHTER HET JAPANSCHE FRONT. (door onzen bijzonderen correspondent.) In een vorig artikel gaf onze bij zondere correspondent te Peking eenige indrukken van den gruwe- lijken Chineesclien guerilla-oorlog; als treinpassagier op het traject Tsingtao-Tsinanfoe was onze. mede werker in staat eenige interessante waarnemingen te doen. Thans schildert hij hieronder de doorloo- pende bedreiginguielke de guerilla oorlog vormt voor de Javanners, die in koortsachtige haast den ver nielden spoorweg langs genoemde route herstellen. PEKING, Mei 1938. Langs den militair belangrijken Sjantoengspoonveg van de haven Tsingtao naar de provinciehoofd stad Tsinanfoe wordt een guerilla- oorlog gevoerd. Het geheele meer dan 330 kilometer lange traject toont de sporen van den oorlog. De stations, die met hun prikkeldraad versperringen en barricaden iets van kleine vestingen weg hebben, werden door de Chineesche troepen op hun terugtocht uit Sjantoeng to taal vernield. Japansche posten staan achter de ver- snerringen. De gebouwen zijn platgebrand. Tedere boom, elk bosehje langs den spoor weg. dat aan Chineesche benden dekking zou kunnen bieden, is gekapt. Dat zijn de sporen van den Chineeschen terugtocht en de Japansche spoorwegbeveiliging. Er zijn echter ook vele sporen van de overvallen der benden. Honderden meters rails moeten ln koortsachtigen haast door Chinee sche koelies onder Japansch toezicht opnieuw gelegd worden, wijl aan vallende guerillabenden den spoor weg vernielden. Over afstanden van vele kilometers zijn de telefoonpalen gekapt, de draden doorgesneden. Overal wordt vlijtig aan het herstel van de schade gewerkt. De Japanners laten nieuwe draden trekken, nieuwe palen zet ten. die misschien morgen reeds weer ver nield zullen zijn. Honderd meter daarvan verwijderd, achter een opgeworpen dek king, ligt een Janansche machinegeweer- troep. om de werklieden tegen de overvallen der Chineesche vrijscharen te beschermen. Op een flinken afstand van de ma chinegeweren staan bewegingloos een paar Chineesche boeren naast hun ezels. Zijn zij de spionnen van de benden, die ergens ten noorden van den spoorweg in de dorpen van deze uitgestrekte laagvlakte van Sjantoeng liggen? Geheimzinnige signalen. „Kijk daar eens", zegt mij een Japansche infanterist met wien ik nu reeds sinds ve le uren op een proviandkist in den goede renwagen hok. Kameraadschappelijk heeft hij met mij zijn sigaretten en legerconser- ven gedeeld en hij bezit zelfs een lepel, die door de geheele bezetting van den volge- propten wagon gebruikt wordt om uit de conservenblikken schijfjes sinaasappel op te visschen. „Ziet U daar bij dat dorp die vliegers op stijgen? Deze vliegers gebruiken de benden als signalen, als telegraaf. Op het oogen- blik weten zij reeds, dat onze trein hier stil houdt." Bij Chowtsoen staat een Japansche pant sert rein onder stoom. Goederenwagons, door zeefd met kogels, staan er naast. Japansche soldaten laden houweelen, spaden en rol len telefoondraad uit. Scharen Chineesche boeren rennen schreeu wend langs den trein, bieden eieren te koop aan en brullen „tamago, tamago, arritago", op z'n Japansch, waarvan zij, handige kooplieden als zij zijn, reeds een paar brok ken hebben opgevangen. Japansche artille risten in hemdsmouwen galopneeren lachend in een stofwolk op kleine Chineesche po- nies en houden een wedren langs de leem kleurige huizen, waar onder vijfvoudig ge streepte Noordchineesche vlaggen kleurige propagandahiljetten het ontstaan van de nieuwe pro-Japansche regeering in Peking verkondigen. Motorpantserwagen met machi negeweren. Plotseling klinken een paar scher pe commando's. Een bontbeschilder de pantserauto van speciale con structie wordt voor onzen trein op de rails geplaatst. Het belangrijkste wapen voor de bescherming van den spoorweg, dat door de Japanners ook veel op de Mantsjoerijsche tra jecten gebruikt wordt. Een motorpantserwagen met machinege weren, die op de rails rijdt, maar door het aanbrengen van rubberbanden iets, wat zeer snel in «ijn werk gaat ook op straat wegen gebruikt kan worden. Met belangstel ling kijken allen de pantserauto na, die met enorme snelheid over de rails schiet. Ook onze trein gaat thans vertrekken. De machinist trekt de kinriem van zijn stalen helm wat steviger aan. De soldaten instal- leeren zich weer in hun hoekje van den goederenwagon en amuseeren zich met hun koffergramofoon, die de nieuwste schlager uit Tokio laat hooren. Heden bespreking met den Rijks* bemiddelaar. In verband met het conflict in. het haring- visscherijbedrijf heeft de Rijksbemiddelaai den betrokken reeders verzocht, het monste ren tot a.s. Zaterdag op te schorten. Verder heeft de Rijksbemiddelaar partijen! bijeengeroepen voor een conferentie, hedert te houden op het departement van Sociale! Zaken. De Centrale Bond van Transportarbeiders en de R.K. Transportarbeidersbond „St. Bo- nifacius" hebben besloten niet aan te mon steren, zoolang geen overeenstemming met de reeders over de loonen is bereikt. De leden van den Chr. Transportarbeiders bond monsteren ook nog niet aan, zoodat de haringvloot heden niet uitvaart. TOEZICHT MIDDENSTANDSCURSUSSEN IN NOORDHOLLAND. Districtscommissaris benoemd* Teneinde het contact met afdeelings- eni schoolbesturen te vergemakkelijken en het toezicht op de middenstandscursussen doelmatig te kunnen organiseeren, heeft het bestuur van het Instituut voor Mid denstandsontwikkeling besloten om voor1 verschillende gebiedsdeelen* districtscom missarissen aan te stellen. Als zoodanig is benoemd voor Noordhol- land benoorden het Noordzeekanaal, d^ heer W. D. Niestadt te Schagen. Het schriftelijk examen voor het Mid denstandsdiploma Algemeene Handelsken nis (volledige opleiding) wordt afgenomen! op 1 Juni a.s., het mondelinge, zoowel voor degenen, die bij het schriftelijk werk voldoende cijfers behaalden als voor de deelnemers aan het vereenvoudigd examen! (spoedcursisten) begint als regel op 22 Juni- van den Eoonomisch-Technologischen Dienst der Prov. N.-Holland te Schelllnkhout. Grondbewerking klaargekomen* In de afgeloopen maand is de grondbe werking, die ieder voorjaar plaats vindt ge heel klaar gekomen. Gp het nieuwe bedrijf wordt wekelijks de grond doorgewerkt, hoofdzakelijk met de cultivator, om het on kruid weg te krijgen. De bespuiting voor den bloei met Bordcau- sche pap is tijdig klaar gekomen, zij het met eenige moeite in verband met de weini- gev,-n)ede sPr°eidagen. Nu de bloei bij ver schillende soorten zoo goed als afgeloopen! is, kan weer spoedig begonnen worden met de eerste bespuiting na den bloei. Voor pe len wordt hiervoor genomen: Bordeauschë pap ter sterkte van voor appelen wordt gebruikt: 1 Californische pap, voofl een paar der gevoeligste soorten wordt ge bruikt y2 Cnlifornische pap, waaraan toegevoegd y2 Cal-mo-sul. Aan dezd sproeimiddelen wordt toegevoegd 0.3 pet, loodarsenaat ter bestrijding van vretende insecten, terwijl ook gebruik wordt gemaakt van een uitvloeier om de werking der sproei middelen nog te verhoogen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2