De politiek speelt een rol bij stemming in den Raad Oranje boven HEEMAF 'n GERMAAN De heer Ve*h gekozen als hoofd van Schocd [V Woensdag 11 Mei 1938 Tweede Blad Felle critiek op onbehoorlijk gesteld verzoekschrift Hei ona^uM^ietafi nut vun cuuAuritenïecicirtie Dr. E. HOEKSTRA'S Bloedzuiverende Gezondheid spillen U eiseht Tan het loopvlak Onze tweede excursie en alles is in orde STOFZUIGER Het opknappen van de Fabrieksgracht kost een kwart millioen Gisterenavond is de Gemeenteraad bijeen gekomen voor behandeling van een ellenlange agenda, die slechts weinig stof tot commentaar opleverde. De Burgemeester opende om 8 uur de vergadering en deelde mede, dat de heer Kraak (s.d.) bericht van verhindering had ge zonden. Overigens was de Raad voltallig. Behoudens een kleine opmerking van dr. Feenstra Kuiper (gem.-bel.) werden de notulen van de vergaderingen van 21 December .(middag- en avondvergadering), 22 December (middag- en avondvergadering) en 23 Dec. 1937 en van 1 en 10 Maart 1938 vastgesteld. Mededeelingen. Voor kennisgeving werd aangenomen: Mededeeling, dat aan H.K.H. Prinses Juliana ter gelegenheid van Haar verjaardag mede namens de burgerij, een telegram van geluk- wensch is verzonden. Hierop is van H.K.H. een dankbetuiging ontvangen. Mededeeling, dat uit de provinciale middelen in de kosten van den bouw van lighallen ten behoeve van de vereeniging tot bestrijding der t.b.c. een bijdrage is toegezegd van 1/3 deel der materiaalkosten, voor zoover deze niet ten laste van het Rijk komen, tot een maximum van 1000. Eveneens voor kennisgeving werden aange komen de volgende Ingekomen Stukken. 11. Uittreksel uit het Kon. Besluit van 2 Maart 1938, no. 29, houdende goedkeuring van de verordening op de heffing van opcenten op de Gemeentefondsbelasting: B. Uittreksels uit de Koninklijke Besluiten van 11 Februari 1938, no. 35, houdende goedkeuring op het besluit tot oprichting van een winterdagcursus voor schilders en van een cursus tot opleiding van leerlingen scheepsmaker aan de Ambachtsschool. P. Uittreksel uit het Kon. Besluit van 15 Maart 1938, no. 117, houdende goedkeuring van de verordening op de heffing van schoolgelden voor het onderwijs aan de Handelsavondschool. D. Uittreksel uit het Kon. Besluit van 15 Maart, no. 20, houdende goedkeuring van het besluit van 1 Maart 1938 tot wijziging- van de verordening, regelende de rangen, het aantal, enz. van de ambtenaren der gemeente-poltie. J5. Bericht van goedkeuring van Ged. Staten op de raadsbesluiten van 10 Maart 1938 tot het aangaan van geldleeningen, groot 55.500, 64.000 en 209.000. F. Bericht van goedkeuring van Ged. Staten op de raadsbesluiten van 1 Maart 1938 tot vaststelling van de: 2e wijzigingsbegrooting, dienst 1937; 3e wijzigingsbegrooting, dienst 1937; 4e wijzigingsbegrooting, dienst 1937 en le wijzigingsbegrooting voor de gemeenterei- niging, dienst 1937. G. Bericht van ontvangst van Ged. Staten van: a. de bij raadsbesluit van 1 Maart j.1. vast gestelde verordening, regelende de sa menstelling enz. der vaste Raadscom- missiën, als bedoeld in artikel 60, 2e lid, der Gemeentewet; b. de bij raadsbesluit van 10 Maart J.1. vastgestelde wijziging der Algemeene Politieverordening. Jï. Schrijven van het bestuur der Heldersche Schoolvereeniging, houdende verzoek de mededeeling, dat zijn aanvraag om vergoe ding voor het jaar 1935, als bedoeld in het eerste lid van art. 103 der L.O.wet 1920, is ingetrokken, als niet gedaan te beschouwen. I. Verslag van de Commissie tot wering van Schoolverzuim over het jaar 1937. J. Schrijven van Burgemeester en Wethouders van Barsingerhorn, waarin wordt medege deeld, dat de gemeenschappelijke regeling inzake het gebruik van den destructor te Schagen is goedgekeurd door Ged. Staten bij hun besluit van 6 April 1938, no. 169. K. Jaarverslag over 1937 van het Centraal Comité voor Drankbestrijding „Helder" te Den Helder. li. Dankbetuiging van de familie Verfaiiie voor het besluit van 1 Maart j.1. om den naam van haar vader te geven aan den Strooweg en een gedeelte van den Midden weg. M. Proces-verbaal van opneming van kas en boeken van den Gemeente-Ontvanger. N. Bericht van aanneming zijner benoeming tot tijdelijk leeraar aan de gemeentelijke Handelsavondschool van A. Lever. Een Nederlai.dsche firma, die om de een of andere reden niet bijstér sterk meer g inde kracht van advertentie-reclame, ki g van een der erkende advertentie:bur^n^n advies het toch nog eens met couranten reclame te probeeren. Men besloot te trekken voor advertenties in één courant Al gauw behaalde onze adverteerder me deze bescheiden campagne zoo n succes hij in méér couranten advertenties 1 et plaatsen In Maart vorig jaar was zgn bu g courantenreclame voor die maand reed g stegen tot 620.-, in dunl be!ieP bÉ*__f fn No: in September was het reeds 1 vember 1830.— en in December S1"? reeds de 3000.— te boven, per maand du Hieruit blijkt weer eens de kra<*t. va£ deskundig opgestelde advertentiesj^r een g o e d artikel in c o u r a n t e n geplaatst. Tevens is hiermede aangetoond. h>e_men met een bescheiden budget, k n couranten belegd, op efficiente wijze zaken op kan bouwen. O. Verzoek van K. Bouma om eervol ontslag als Directeur van de Gemeentelijke Han delsavondschool. zoo mogelijk met ingang van 29 April 1938. Het gevraagd ontslag werd eervol verleend. Begrooting. Besloten werd tot vaststelling van de vijfde wijzigingsbegrooting, dienstjaar 1937. Tot vaststelling van de tweede wijzigings begrooting, dienstjaar 1938, met de eerste wijzigingsbegrooting van het gemeentelijk Grondbedrijf, dienstjaar 1938, en tot vaststel ling van de derde wijzigingsbegrooting, dienst jaar 1938. Onderwijs. Voorstel tot wijziging van de verordening tot regeling van het openbaar vervolgonderwijs. Voorstel tot vaststelling der vergoeding, in gevolge art. 101 der L.O.wet 1920 over 1935 en driejaarlijksche afrekening dier vergoeding. Hierbij stelde de heer Schoeff elenber- ger (opp.) de vraag waarom de schoolgeld heffing op school 15 hooger was dan op school 11. Een vraag, die door wethouder De Boer beantwoord werd met de mededeeling, dat school 15 een U.L.O.-school was, waar de schoolgeldheffing vanzelfsprekend hooger is. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe Schoolgeldverordenirig voor het Lyceum. De heer Ran (r.k.) sprak zijn groote vol doening uit, dat bij deze verordening progressie wordt toegepast en hoopt, dat in de toekomst ook bij de lagere scholen progressief school geld zal worden geheven. Hij ziet daarnaar met groote belangstelling uit. De Burgemeester zegt, dat de com missie voor onderwijs met even groote belang stelling uitziet naar het rapport van de com- missie-Zuring, waarin dit onderwerp behan deld wordt. Aangenomen wordt z.h.s.: Voorstel tot uitbreiding van het aantal klasse-lokalen in het schoolgebouw aan de Hoofdgracht, waarin het Lyceum en de Kweek school voor onderwijzers zijn ondergebracht. Voorstel tot toekenning van vergoeding in gevolge art. 13 der Lager Onderwijswet 1920 aan B. Vink. v Voorstel tot toekenning van vergoeding in gevolge art. 13 der Lager Onderwijswet 1920 aan P. Duivenvoorden en 4 anderen. Voorstel tot toekenning van vergoeding in gevolge art. 13 der Lager Onderwijswet 1920 aan R. Wijnstra. De heer Feenstra Kuiper vraagt waarom bij de vergoeding aan Vink voor zijn oudste zoontje een rijwielvergoeding in het tijdvak van April tot October wordt toegekend, terwijl het zoontje van Wijnstra zijn rijwiel het geheele jaar moet gebruiken. Hij wil ook dit kind in den winter per bus naar school ver voeren, in verband met ons ruwe klimaat en de open wegen. Wethouder De Boer merkt op, dat deze kwestie in den grooten afstand zit, die het eene kind heeft af te leggen in vergelijking met het andere. Voorstel tot het verleenen van medewerking voor het aanschaffen van gordijnen voor de bijzondere lagere school aan de Keizersgracht. Voorstel om te verklaren, dat de oprichting en instandhouding van winteravondcursussen voor metaalbewerkers, motorrijtuig- en rijwiel herstellers, electriciens, timmerlieden en meu belmakers aan de Ambachtsschool noodig is. Voorstel tot vaststelling van een regeling tusschen de gemeenten Den Helder en Callants- oog, betreffende het toelaten van leerlingen uit de gemeente Callantsoog op de openbare lagere school 1 te Julianadorp. Ook deze voorstellen worden aangenomen. Schoolartsendienst. Voorstel tot uitbreiding van den Schoolart sendienst. De heer Smith (s.d.) heeft met genoegen kennis genomen van de uitbreiding van den Schoolartsendienst. Zijn fractie heeft echter reeds eerder gewezen op de wenschelijkheid van het aanstellen van verpleegsters. Hij ver zoekt bij de eerstvolgende uitbreiding met dezen wensch rekening te houden. Hij brengt voorts onder de aandacht de positie van den assistent bij den gemeentelijken geneeskundi gen dienst en verzoekt het College daaraan wel aandacht te willen besteden. De heer Mulder (a.r.) is het nog niet be kend welk besluit Schagen heeft genomen. Hij verzoekt daarover inlichting. De Burgemeester wijst in zijn ant woord op de noodzakelijkheid van de uit breiding van den Schoolartsendienst. Er waren reeds 7000 kinderen onder dezen dienst, terwijl het maximum 5000 niet mag overschrijden. Door vermeerdering van het aantal kinderen heeft het gemeen tebestuur toen getracht tot het aantellen van een tweeden arts te kunnen komen. bestrijden de ongemakken ontstaan door on zuiver bloed, herstellen onvoldoende spijsver tering en bevorderen <3e natuurlijke verrich tingen des lichaams. 90 ct. of 1.56 per doos met gebruiksaan wijzing. Verkrijgbaar in Apotheken en Dro gisterijen Vraagt gratis toezending brochure aan Mli. HOEKSTRA, Heerengracht 33, Amsterdam. Nu zijn er 9000 kinderen. Er is dus nog speling voor 1000 kinderen. Er is nog overwogen schoolverpleegsters aan te stellen, maar dat werd te kostbaar. Mr. Mulder deelt hij mede, dat naast de katho lieke scholen van de Zijpe, ook Schagen zich heeft aangemeld. Grondbedrijf. Voorstel tot aankoop van grond aan den Middenweg. Gemeenteverslag. Mededeeling betreffende het niet meer uit brengen van het gemeenteverslag, enz. De heer Uithol (Nat. herstel) juicht elke bezuiniging, die voor de gemeente kan worden verkregen, van harte toe, maar zooals deze bijlage nu aangeeft, zullen de verslagen van de diensten en bedrijven op de Secretarie op eenvoudige wijze worden vermenigvuldigd. Dat klinkt voor een buitenstaander heel aardig, maar voor ons wil het zeggen: wij krijgen weer stencilwerk. De leden van den Raad hebben nu langzamerhand voldoende kennis gemaakt met stencilwerk en we weten het ook naar waarde te schatten, het is aardig voor een circulaire, maar voor verslagen is het naar spr. inzicht absoluut niet voldoende. Het wordt op den duur onbruikbaar. We hebben het reeds eenige jaren ondervonden met de Raadsnotu- len, het wordt op den duur vodden gelijk. Spr. heeft geen enkel bezwaar tegen het afschaffen van het gemeenteverslag, maar als de rest moet worden gestencild, dan wil hij wel verklaren, geef ons dan maar liever niets. Derhalve zou spr. willen voorstellen de ver slagen, indien ze toch blijven bestaan, hij ge- doelt natuurlijk de verslagen van de bedrijven, deze te laten drukken, of anders geheel te laten yervallen. De heer Terra (r.k.) deelt de meening van den heer Uithol over het stencilwerk. De Voorzit t e r meent, dat het duideljjk genoeg is. Het eenigste bezwaar is, dat het wat dikker is. Huurprijzen Woningstichting. Voorstel tot vaststelling van minimum-huren voor woningen van de Woningstichting. Aangenomen. Oorlogsgraven. Voorstel betreffende beschikbaarstelling en het onderhouden van graven van Belgische, Duitsche en Engelsche oorlogsslachtoffers. Aangenomen. Een boomen-boom. Voorstel tot het planten van boomen en heesters, enz. in werkverachaffng. In verband hiermede, leest de voorzitter het adres voor van den bond in bouwbedrijven, opgenomen in ons nummer van gisteren. De heer Bogaard breekt een lans voor het uitvoeren van de beton boom- kransen door het particulier initiatief. Hij heeft waardeering voor het initiatief van het College voor de verfraaiing van onze stad, maar de werkzaamheden, die ge rangschikt moeten worden onder produc tief werk, moeten niet in werkverschaf fing worden uitgevoerd. Hij verzoekt het bedrag van 2025 voor deze post bestemd, uit de bijlage te lichten. De heer Uithol heeft bezwaren tegen de bijlage op financieele gronden. Hij wijst voorts op de tegenstrijdigheid in meeningen tusschen het College van B. en W. en den di recteur van de G.-R. en Plantsoenen, ten op zichte van de kwaliteit van de boomen, ge leverd door de Sierteelcentrale. Ook spr. pleit voor het eventueel uitvoeren in particulier beer. Het College moet het particulier bedrijf niet aantasten. We krijgen anders het idee van den totalitairen staat. (Hilariteit). En hoe gaat het met de bezetting van het per soneel, vraagt spr. Er zal zeker een manne tje meer noodig zijn voor het onderhoud. Als er iets opgeknapt moet worden geeft spr. in ernstige overweging om de Fabrieks gracht eens onderhanden te nemen, want daar is de toestand meer dan treurig. De heer Terra (r.k.) waarschuwt voor het beplanten van te nauwe straten. De burgemeester wil graag van den heer Uithol weten, wat h\j bedoelt met de verbetering van de Fabrieks gracht. Het plan, dat daarvoor indertijd bezien werd, kostte niet minder dan een kwart millioen. Het is dus wel zeer In consequent, wanneer de heer Uithol te gen de uitgave van 8000 gulden is, dat h\j dit naar voren durft te brengen. Het is zeer zeker gewenscht tot de aan planting over te gaan, zoo zegt de burge meester. Op den duur zal het de stad aan merkelijk verfraaien. Er gaat in het object een vrij groot bedrag zitten aan arbeidsloon, wat ons per saldo weinig kost, omdat het rijk er 3i van betaald. Dat moet men niet gering achten. Het is toch al zeer moeilijk om ge schikte werkobjecten te vinden in een ge meente. Wat de opmerking van den directeur van de plantsoenen betreft, merkt de burgemees ter op, dat men niet moet vergeten, dat we de boomen van de Sierteeltcentrale niet cadeau krijgen en dat het rijk er een dienst mee bewezen wordt. Er mogen dus de uiterste eischen aan de kwaliteit ge steld worden. De boomen. door het gemeente bestuur zelf gekocht, zijn van betere kwali teit. het verschil is duidelijk te zien. Het ver schil tusschen afname van de Sierteeltcentrale en van particulieren bedraagt slechts een paar honderd gulden. In het laatste geval zijn we beter af. van Uw fietsbanden heel wal meer dan van Uw schoenzolen. Het moet veel langer mee gaan, het moet zorgen dat Uw fiets licht oopt en dat U nooit slipt. Dat kunt U ver wachten van de banden van een Germaan. daar heb je wat aan Eveneens volgeboekt. Ook onze tweede excursie is volge boekt. Gisterenmiddag werd de laatste plaats bezet, zoodat ook de tweedaag- sche tocht op 27 en 28 Juni door zal gaan. Voor 13 Juni is nog een plaats open gevallen, doordat een van de deelnemers die een gratis bewijs had, verhinderd is. Deze plaats kan dus nog bezet worden. Men kan zich hiervoor opgeven aan het loket. Betreffende de bandenkwestie merkt de burgemeester op, dat het maken in eigen beheer practisch uitgesloten is, omdat het zooveel duurder is, dan het aanschaffen van een bestaande fabriek. Hier worden werkloozen aan het werk gesteld. We hebben er zelfs over gesproken of het niet mogelijk is een eigen fabriek voor tegels op te richten, doch daarvoor zou de afname te gering zijn. Tien arbeiders profiteerei) ervan als het in werkverschaffing wordt uitgevoerd. De heer Boogaard dringt aan op het nemen van een proef in eigen beheer. Hij meent, dat het waarlijk niet zooveel zal kos ten. In de toekomst zouden dan ook trottoir banden in eigen beheer gemaakt kunnen wor den. Laat het geld nn een3 geen rol spelen, adviseert hij. 1400 gulden meer De burgemeester rekent uit, dat het uitvoeren in eigen beheer de gemeente alleen aan arbeidsloon op 1400 gulden meer te staan komt. Met de beplanting is begonnen, omdat het in werkverschaffing goedkooper was. De heer Dol (s.d.) meent, dat we dan alles wel in werkverschaffing uit kunnen voeren, want dan is het allemaal goedkooper. Hij pleit echter ook voor het uitvoeren van productief werk in eigen beheer of door aanbesteding. De heer Ran (r.k.) toont zich ook tegen stander tegen het uitvoeren van dit object in werkverschaffing. Het is nu een klein werk, maar straks gaat het om grootere objecten. De heer Schoeffelenberger (opp.) vreest, dat wanneer dit werk in eigen beheer zal worden uitgevoerd, het product kwalitatief minder zal zijn, dan wanneer men het van een bestaande fabriek bestelt. Toch meent spr. ook te moeten pleiten voor uitvoering in eigen beheer en hij gelooft, dat het niet duur der zal zijn. Althans in de toekomst niet, als men de mallen eenmaal heeft. Wethouder v. d. Vaart (s.d.) wil de kwestie principieel stellen en dan de werk verschaffing nauwkeurig gescheiden houden van normalen arbeid, onder werkverruiming. Alleen wanneer het goedkooper en beter is dan particulier werk, moet het in eigen be neer uitgevoerd worden. De vraag is, of onzen gemeentedienst ingesteld is om dit goedkooper te leveren dan particulieren. Spr. wil bij inschrijving de grenzen van de ge meente niet sluiten. Na nog eenige discussie wordt besloten te stemmen voor of tegen aanbesteding van de betonnen boomkransen. Met 11 tegen 9 stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Verkoop grond. Voorstel tot verkoop van een stukje grond aan fa. Gebr. Riemers. De wjjziging van de Alg. Politieverordening. Afwijzend advies op het voorstel van het lid van den Raad A. Uithol tot wijziging van ar tikel 165 der Algemeene Politieverordening. Hierover ontwikkelt zich een vrij breed voerige discussie, waarin men zich nogal eens op zijpaden begeeft. De Voorzit ter tracht telkens weer de gederailleer de besprekingen op het goede pad te brengen, doch evenzoovele malen mislukt het. Van verschillende kanten wordt de heer Uithol aangevallen, dat zijn voorstel technisch niet juist is, terwijl de landbouwdeskundigen den burgemeester verwijzen naar een schrij ven van drie landbouworganisaties. De burgemeester wijst erop, dat art. 165 door den Raad is vastgesteld en dat er dus practisch gesproken altijd vergunning aan B .en W. gevraagd moet worden om hooi bin nen den bebouwden kom van de gemeente te hebben. Daaraan heeft Bonselaar nooit vol daan. Het voorstel van den heer Uithol is technisch onmogelijk. Nadat het in stemming is gebracht, wordt het met 18 tegen 2 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren Uithol en Feenstra Kuiper. Grensregeling. Voorstel tot grensregeling Koningsweg en Stoepmansteeg. Verhuur opslagterrein. Voorstel tot het verhuren van een terrein aan de Jonkerstraat aan J. Kaan. Onbewoonbaarverklaring. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van woningen aan de Vijzelstraat en Vischstraat. Voor kennisgeving wordt hierna aangeno men, omdat ze zijn ingetrokken: Beroepschrift van J. Bijlsma tegen de wei gering van een bouwvergunning voor het ma ken van een aanbouw achter perceel Timor- laan 12. Beroepschrift van G. J. de Wit tegen de weigering van een bouwvergunning voor het verbouwen van de perceelen Gasstraat 88 en 90. Een verzoek in onbehoorljjken vorm. Verzoek met nadere toelichting, van W. Morée om het daarheen te leiden, dat zijn beide kinderen, die scholen der gemeente bezoeken, aldaar onderricht zullen ontvangen in de spel ling der Nederlandsche Taal volgens De Vries en Te Winkel. (Voorgesteld wordt adressant te berichten, dat deze aangelegenheid niet tot de bevoegd heid van den Raad behoort). De heer Smit (s.d.) wenscht naar aan leiding van den vorm, waarin dit verzoek ge steld is, een verklaring namens de sociaal democratische fractie af te leggen. Ook onze fractie, aldus o.a. de heer Smit, is het volkomen met het College eens, dat de heer Moree moest weten, dat zijn schrijven niet aan den Raad behoorde te zijn gericht, omdat deze nu eenmaal onbevoegd is tot het doen van hetgeen door den heer Moree wordt verlangd. De toonaard van den heer Moree heeft zeer bedenkelijke gelijkenis met die gevoerd door de heeren van de N.S.B. in de Staten-Gene- raal, toen daar het spellingvraagstuk aan de orde' is gesteld. Wanneer iemand, die zegt niet aan poli tiek te doen, mede uithoofde van zijn ambt als Hoofdofficier der Koninklijke Marine, zich de vrijheid permiteert om o.m. het volgende in zijn brief van 5 Mei neer te schrijven: „Naar mijne meening is de spelling volgens De Vries en Te Winkel nog steeds de eenige officieele en worden de verschillende zooge naamde „nieuwe" spellingen bijna uitsluitend gebruikt door geëxalteerde vrouwen, S.D.A.P.- ers. en menschen van Israëlitische afkomst, in 't algemeen dus door de niet- of anti- nationalen, die principieel streven naar wat zij noemen „gelijkheid", maar wat m.i. altijd ontaardt in vervlakking en gemakzucht", moet worden verwacht dat hij terzake op de hoogte is. Het is dezen Hoofdofficier stellig ontgaan, dat de „Vereeniging tot vereenvoudigde spel ling" reeds haar 42ste jaargang deed ver schijnen van haar tijdschrift en dat door die Vereeniging reeds in 1930 aan den toenma- ligen Minister van Onderwijs, op diens ver zoek, een Nota werd gericht, waarin vereen voudigde spelling bepleit werd en welke Nota o.m. onderteekend was door de meest voor aanstaande literatoren. M. de V. Is het oirbaar dat deze, op taal gebied vooraanstaande Nederlanders om nu maar niet te spreken van de onderscheidene Ministers van Onderwijs, behoorende tot de Regeeringen, onder leiding van den door de meerderheid van ons volk zoo hoog geprezen Minister-president, Zijne Excellentie Dr. H. Colijn, te kwalificeeren als niet- of anti- nationalen en gelijk te stellen met geëxalteerde (dus"zenuwoverspannen) vrouwen. Wij zijn van oordeel, dat tegen een dergelijke kwalificatie, gebezigd door een hooggeplaatst vertegenwoordiger van het Gezag, wel in het bijzonder moet worden geprotesteerd. Ditzelfde protest geldt in niet mindere mate de onhebbelijkheid om de Israëlitische bevol kingsgroep en de S.D.A.P.-ers in één adem te noemen met eerder genoemde vrouwen en bij niet- of a n t i-nationalen in te deelen. In zijn brief van 6 Mei probeert de heer Bij óenïieemaf Stofzuiger geeft een oranje dop op den uitlaat aan, of hij voldoende zuigt. Raakt de inlaat verstopt of de stofzak te vol, dan zakt hij on middellijk. Laat eens demonstreeren, "hoe de Heemaf het scherpe stof- zand uit Uw tapijt haaltl Verkrijgbaar bij: HEUSEVELDT N.V., Langestr. 24,76, Achterstr. Houttil, Alkmaar, Telefoon 4170

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5