Woensdaésche Mijmerij De tweede Schager belastingzak Een zilveren schip op de „Nieuw Amsterdam" Eed van trouw aan Hitlcr geweigerd S* A+ mannen vergisten zich „Jij had niet het geld, maar het geld had jou te pakken" Eisch: 8 maanden gevangenisstraf Autodief voor den rechter Waar moet het vleesch ingeblikt? de reddende dakgoot. Jehudi Menuhin gaaf trouwen De Staatsbruidsgiften in Duitschland Van paleis naar gevangenis Na Mars komt Mcrcurius De verdediging. „Fan Mali". Een fan is, zooals u weet, In het An gelsaksisch spraakeigen een lanatic, of fanatiekeling. En de „fan mail" is de post, die de lievelingen der wereld van hun fa natieke bewonderaars ontvangen. Greta en Mariene, Mae en Paula, en ook de mannetjes van Hollywood, zij krij gen allen een fan mail, waarvan de om vang ons periodiek door hun propaganda- ministeries wordt medegedeeld. Men zegt, dat deze omvang als maatstaf geldt voor hun populariteit. Als dat zoo is, is dat ook het eenige nut van de fan mail. Want dat een film-ster ooit al die waschmanden, res pectievelijk verhuiswagens vol halfzachte lectuur doorworstelt, zal wel niemand ge- looven, die zulke brieven niet zelf schrijft. En wie kan hun ongelijk geven? Ons aller streven is, gezond te blijven. Dit houdt tevens in, dat we niet graag onpasselijk worden. En nu mag een filmster nóg zoo ijdel zijn, er is geen maag bestand tegen het vijftigduizend maal per week lezen van ontboezemingen als: „Ik vind het een eenige film." „Ik vind het een doddige film." „Ik vindt het een schattige film." „Ik heb gewoon gehuild." „Ik heb tranen gelachen." „Vindt u dat vrouwtje óók zoo zielig?" „Is het geen engel?" „Wat hebt u u héérlijk in die rol ver plaatst." „Wat hebt u een denderend hoedje op. Hoe krijgt u uw oogen zoo groot? Zijn uw tanden echt? Hebt u ook de Holly- woodkuur gevolgd? Is het waar, dat u leeft van twaalf oesters per dag? Hoe krijgt u uw handen zoo smal? Hoe komen die guitige kuiltjes in uw wangen? Wilt u een eenzamen kantoorbediende diep ge lukkig maken en met hem trouwen en als dat te veel verlangd is, mag ik dan uw autogram?" „Nee, ik geloof het niet, dat de film sterren zich door dezen poel van geeste lijke ellende heenwerken. Ik betwijfel zelfs, of hun secretarissen er gezond bij zouden blijven. Ik denk, dat de karrevrachten, na door de propagandaministeries bovenge noemd gewogen te zijn, linea recta naar de aschbelt van de gemeente Hollywood doorrijden tenzij de filmsterren zoo in telligent zijn, eerst door den duveltoejager van een der assistenten van hun jongsten secretaris de postzegels daarvan te laten afknippen, alvorens de brieven naar de mestvaalt door te expedieeren. U zult misschien vragen: waarom zoo scherp, waarom zoo hatelijk, mijn waarde? Omdat ik duidelijk wil doen uitkomen, dat ik op de fan mail der filmgoden niet jaloersch ben. Natuurlijk, ik zou daar ook niet het minste recht op hebben. Ik heb zware enkels, lompe beenen, borstelige, on regelmatige wenkbrauwen, een vale, enfin, onschoone teint, een laag, wijkend voor hoofd, vierkante handen, allesbehalve een wiegenden gang. Ik ben mij dus zeer wel bewust, dat niemand prijs stelt op mjjn portret of mijn handteekening, ja zelfs op mijn sigarenbandje. En tochen toch Het hooge woord moet er dan maar uit. Ik heb óók een fan mail. Niet zóó omvangrijk, niet zóó honing zoet, maar ik héb er een. Eens in de drie maanden is er een lezer, die mij schrijft. Ik heb er tot dus ver uit bescheidenheid over gezwegen: het is niet de gewoonte, dat een journalist over zichzelf spreekt of zich beroemt op successen. Maar er kan een oogenblik komen, dat de omstandig heden hem veroorloven, zijn reserve voor een énkelen keer op te geven. Dat hij an deren deelgenoot wil maken van zijn in tiem geluk. Ziehier. Na mijn stukje in deze rubriek van den vorigen Woensdag, ontving ik de volgende charmante briefkaart, helaas ano niem: Wat betreft uw stukje van gisteren avond, moet ik zeggen, dat u de „Sunday Express" goed nageaapt heeft. Maar wanneer ziet men een Hollander iets an ders doen dan in het licht staan door an deren ontstoken. De „Sunday Express" heb ik op de hoogte gesteld van uw spot ternij Een lezer". „Lezer", ik dank u voor de tip. Sedert 1926, toen ik voor het laatst in Londen was, heb ik de Sunday Express niet terug gezien. Maar het blad moet erg grappig zijn, te oordeelen naar uw mededeelingen. En ik zal mij er zeker op abonneeren. Mis schien, dat ik er inderda&d nog eens aar dige ideeën uit opdiep! Een uitvoerig en goed gedo cumenteerd pleidooi van Mr. Dr. Buiskool. Veel belangstel ling. Om half drie moest daarna terecht staan 'A. Sch., uit Schagen, wegens het afleggen yan een valschen eed en ontduiking der suc cessierechten. Verd. zou op 30 Nov. *30 ter terechtzitting yan het Kantongerecht voor den Kantonrech ter ter voldoening aan het voorschrift van artikel 51 der Successiewet van 13 Mei 1859, eooals deze later is gewijzigd en aangevuld, in de nalatenschap van wijlen Arie Sch. Arend's zoon, overleden den 19en Mei 1930, de memorie van aangifte voor de betaling der successierechten beëedigende, monde ling persoonlijk opzettelijk eene valsche ver klaring onder eede heeft afgelegd, zulks door opzettelijk in strijd met de waarheid op d e wijze zijner godsdienstige gezind heid te zweren, dat hij alles, wat tot die nalatenschap behoorde, had aangegeven, terwijl hij wist dat niet in die memorie was vermeld doch opzettelijk verzwegen de na volgende posten: a. f 1000.in deposito geplaatst bij het Noordholl. Landbouwcrediet; b. 6 pandbrieven elk nominaal, groot f 1000.rentende 4'/2 pet. Noordholl. Grond- crediet; c. f 10123.73 contanten. De publieke tribune is geheel bezet met belangstellenden. De rechtbank is als volgt samengesteld: Mr. A. M. Ledeboer; rechters Mrs. Ubbens en Fruin, griffier Mr. Couvee. Het Openbaar Ministerie wordt waargeno men door Mr. v. d. Feen de Lille. Verdediger van verd. is Mr. Dr. Buiskool uit Schagen. Pres.: U heeft den eed afgelegd bij den Kantonrechter, inzake de nalatenschap van wijlen uw oom Arie Sch. Verd.: Ja zeker. Pres.: U hadt ook geteekend de Memorie yan Successie. Verd.: Ja zeker Edelachtbare. Pres.: Dus u waart precies op de hoogte? Verd.: Dat is niet geheel waar; ik ver trouwde geheel op J. Sch., die beweerde dat m'n zaak volkomen in orde was. Pres.: Maar dat bedrag van f10423.73 aan contanten, werd toch later door uw moeder in wier huis uw oom overleed, gevonden. Is dat. niet verdeeld? Verd.: Ja, later wel. Pres.: Wist u niet, dat dit geld gevonden werd? Verd.: .Ta, ik wist dat dat gevonden was. Pres.: Dus voor u den eed aflegde en de Memorie van Successie deelde. Verd.: Ja. Pres.: Maar dan moet het iedereen frappee ren, dat dit bedrag niet opgenomen was in de Memorie van Successie. Mr. Ledeboer leest een briefje voor uit 1930, waaruit blijkt, dat verd. in successie een actieve rol heeft gespeeld. Verd.: Dat deed ik op last van m'n broer. Pres.: Dus u waart een willig werktuig in de handen van uw adviseur J. Sch. Dat is on aannemelijk. En wat betreft de onder a en b ten laste gelegde? Verd.: Daar weet ik niéts van; daar heb ben we nooit een cent van gehad. Pres.: Dat zeg ik niet; het gaat over het afleggen van den valschen eed. Wist u niet, dat al deze posten niet in de Memorie van Successie voor kwamen? Verd.: Nee, Edelachtbare, Mr. Fruin: En u heeft tegenover de deskundigen een volledige beken tenis afgelegd. Verd,: Dat was uit zenuwachtig heid. Pres.: Maar steeds zenuwachtig? 't Is fraai. Voorgeroepen wordt als get. Majoor E. F. H., brigadier bij de Rijksveldwacht te Scha gen, die verklaart verschillende stukken bij verd. in beslag te hebben genomen. Pres.: Verd. heeft u verhoord ook niet waar? Get.: Ja'verd. zeide nu eens zus, dan weer zoo. Tenslotte heeft hij bekend, zonder eenige pressie onzerzijds. Ik heb hem zijn verkla ring nog voorgelezen en heb hem gezegd: „Je hoeft niet te teekencn, als de verklaring niet in strijd is met de waarheid". Verd. Dat kan ik me niet meer herinne ren. Get. noemt verd. een bijzonder man, maar die toch drommels goed weet wat hij doet. De verdediger van verd., mr. dr. Buiskool uit Schagen, vraagt get. of zijn cliënt niet totaal van streek was?? Mr. Ubbens: Dat is toch geen reden om een meineed af te leggen? Pres.: Hij had het geld niet te pakken, maar het geld had hem te pakken. Pleiter wijst erop, dat op demzelfden dag dat de Memorie van Successie werd opge maakt ,ook de boedelscheiding werd op gemaakt. In die boedelscheiding kwam eeu som aan contanten voor van f 24.000; dus pleiter vindt het heelemaal zoo gek niet, dat zijn cliënt niet heeft opgemerkt, dat er ruim f 10.000 uit de Memorie van Suc cessie was gelaten. Get. P. de B., veearts te Schagen is niet verschenen, aangezien hij geopereerd moest worden. De Pres. leest de schriftelijke verklaring van P. de B. voor. Verd. zegt, dat hij bij den veearts is ge weest. Ik was daar ook al zenuwachtig. Pres.: Heb je de B. niet verteld, dat het ging om een belangrijke erfenis en dat een en ander alsnog was goed te maken?. Verd.! Dat herinner ik me niet meer. Dan wordt gehoord de get. desk. C. M. S„ rijksaccountant te Haarlem, die verklaart inzage te hebben gehad van de boeken van het Noordholl. Landbouwcrediet en van 't Noordholl. Grondgebied. Pres.: En zijn dit afschriften daarvan? Get. desk.: Absoluut. De get. desk. toont dan de rechtbank ver schillende papieren inzake de erfenis van wijlen A. S. Pres.: U heeft namens de erven S. last ge geven 2 pandbrieven te verkoopen? Verd.: Ik moest dat doen, maar wist hee lemaal niet dat ze er waren. Get.-deskundige, de president en de Officier bekijken dan verschillende stukken.'Ook de v erdediger interesseert zich lievig voor de zaak en mengt zich nu en dan in het gesprek, dat aan de tafel der rechters ge voerd wordt en waarvan niets is te vol gen. Pres.: Verdachte heeft in uwe tegenwoor digheid eenige bekentenissen afgelegd. Get.-desk.: Absoluut, dat heeft verd. ge heel vrijwillig gedaan. De verdediger gelooft niet, dat zijn cliënt ooit heeft bedoeld, dat de gelden die niet opgegeven waren, aan z'n oom hadden toe behoord. Get. P. J. v. d. M., eveneens rijksaccoun tant te Haarlem zegt, dat aanvankelijk verd. de schuld geworpen heeft op zijn broer J. Sch. Later heeft verd. een volledi ge bekentenis afgelegd. Pres.: In volle vrijheid? Get.desk.: Geheel in volle vrijheid. Spe ciaal wat betreft het contante geld. Hij heeft zeer goed geweten, dat de Memorie van Successie niet in orde was. Requisitoir. De Officier van Justitie requisitoir ne mend, begint met te zeggen, dat deze verd. belast was met de tenuitvoerlegging van 't testament van zijn oom Arie Sch. De me morie van Successie werd onder eedc af gelegd en zeker zou het daarmede afgeloo- pen zijn, als niet bij den heer J. Sch. alle boeken en bescheiden in beslag werden ge nomen. Deze verd. is dus feitelijk een slachtoffer geworden van de praktijken van J. Sch. Eerst heeft verd. alles ont kend later heeft verd. een bekentenis af gelegd. Vermoedelijk zullen wel mieer menschen uit Schagen als slachtoffers straks hier moeten terecht staan. Verd. neemt nu het standpunt in, dat hij wel wist dat er geld gevonden was, maar dat hem niet bekend was, dat dit geld uit de er fenis kwam van oom Arie. Maar een en ander heeft verd. niet kunnen bewijzen. In blind vertrouwen op J. Sch. heeft verd. het onder a, b en c verzwegen. Maar als men iets verzwijgt, dan moet men toch weten, dat het er in heeft ge staan. Verd. was niet heelemaal een vreemde op het gebied van successie rechten en liep niet heelemaal aan den leiband van een ander. De pandbrieven zijn wel degelijk door verd. gekocht. Ook heeft verd. geweten, dat f 1000 in deposito geplaatst hadden moe ten zijn. Misschien is a twijfelachtig, maar b en c zijn wettig en overtuigend bewezen. De Officier noemt een meineed een zeer ern stig feit en requireert daarom een gevan genisstraf van 8 maanden, De verd. zegt volkomen onschuldig te zijn. KOSTBAAR SIERAAD VOOR DE DIRECTIE VAN DE H.A.L. Het nieuwe vlaggeschïp van de Holland-Amerika-Lijn, de „Nieuw Amsterdam" voert op zijn eerste reis naar de nieuwe wereld een zeldzaam schoon sieraad mede, dat bij aankomst te New-York door de Nederlanders in de Vereenigde Staten aan de directie der H.A.L. zal worden aangeboden. Met den aankoop van dat geschenk had zich de Nederlandsch-Amerikaansche Kamer van Koophandel te Amsterdam be last, die, in overleg met den binnenhuis architect, den heer H. T. Wijdeveld, de keus liet vallen op een geheel in zilver uit gevoerde reproductie van „De Halve Maan", het schip dat door de kamer Amsterdam der Vereenigde Oostindische Compagnie in 1609 werd uitgerust en dat toen onder commando van Henrv Hudson de eerste reis der Hollanders naar Amerika vol bracht, de historische zeetocht, die de aan leiding zou worden tot de stichting van New-York. Onder de artistieke leiding van genoemden architect is „De Halve Maan" door de Schoonhovensche Zilverfabriek II. Hooykaas volko men natuurgetrouw nagemaakt, ccnerzijds naar de teekeningen van de werf, anderzijds ooi een leven dig geheel te verkrijgen, naar een teekening, zooals het schip er in volle zee moet hebben uitgezien, dus met bolle zeilen en wapperen de vlaggen. De fa. Hooykaas heeft er een waar ju weel van zilversmeedkunst van gemaakt. Tot in de kleinste bijzonderheden is alles aan dit miniatuurschip, dat toch altijd nog 80 c.M. lang en 70 c.M. hoog is en een gewicht van 3% Kg. aan zuiver zilver heeft, uitgevoerd. De eeheelc kiel is uit een plaat zilver vervaardigd en de onberispelijk strakke zeilen zijn met de hand uit vlakke zilverplaten^ geslagen. Alle finesses zijn sie raden op zichzelf en nergens is ook maar eenigszins van de beschikbare gegevens afgeweken. Van de masten waaien van voor naar achter de stedevlag van Am sterdam, de Statenvlag en de Prinsevlag terwijl de boegspriet een Geusje draagt. Het uitzonderlijk fraaie kunstproduct zal op de „Nieuw Amsterdam" geplaatst worden op een groote, blauw gespoten metalen bol, die de wereldzee voorstelt en waarop in relief de golven zijn voorgesteld. Dat onder deel is uitgevoerd door A Mutters te 's-Gravenhage. De verdediger van verd., mr. dr. Buis kool zegt, dat indertijd voor het kanton gerecht te Schagen onder eede door verd. is verklaard, dat bij de successie door hem is verklaard, dat de Staat der Neder landen niet is benadeeld. Dat is heel wat anders dan de Officier heeft ten. laste gelegd. De officier heeft beweerd, dat zijn cliënt gezworen heeft, dat hij heeft opgegeven al les wat Oom Arie had nagelaten. Maar dat is heel wat anders dan benadeeling van 's lands schatkist. Op dezen grond zal vrijspraak moeten vol- gen. De verdediger zegt voorts, dat hier van een valsche memorie niet kan worden ge sproken. Spr. meent ontkennend te moeten antwoorden, dat a, b en c tot de nalaten schap van Oom.Arie behoorden. Het is een dergelijke ingewikkelde geschiedenis ge weest, dat verd. het nooit heeft kunnen be grijpen. Temeer ook, omdat alles was gere- geid door den heer J. Sch. en de moeder van verd. De verdediger ontkent, dat de f 1000 in deposito en de pandbrieven tot de nalaten schap van Arie Sch. behoorden. Die nala tenschappen zijn als hutspot door elkaar gegooid. Immers, gelden gingen van het eene deposito over op het andere. Wat de deposito betreft is evenmin bewe zen dat dit geld bezit was van Arie Sch. Wat betreft de f 10423.73 is gezegd, dat dit geld gevonden was in haar huis. Er zijn tal van veronderstellingen, dat dit geld niet was van Oom Arie. Niemand kan zeggen, waar dit geld is vandaan gekomen. Dit geld is later onder de kinderen ver deeld, kon dus dit geld niet door de moeder zijn verzwegen en dat het afkomstig was van Jacob Sch., die in 1927 was overleden. Het staat dus geenszins vast, dat deze drie posten hebben behoord tot de nalatenschap van Oom Arie. Tenslotte vraagt spr. zich af of verd. een en ander geweten heeft, toen hij op 13 No vember 1930 voor den kantonrechter te Schagen de memorie van successie toeken de? Pleiter ontkent zulks, juist omdat hij handelde op instagnatie van J. Sch., die toentertijd een vertrouwensman was in Schagen. Mr. Dr. Buiskool hecht geen waar de aan de bekentenissen van zijn cliënt, gezien de mentaliteit van verd., en zijn zonderlingheid. Deze man heeft zich een opgejaagd wild gevoeld. De accountants zeggen in hunne rappor ten, dat verd. sterk stond onder suggestie van J. Sch. Spr. meent, dat het tenlaste ge legde niet is bewezen en is van oordeel, dat een veroordeeling op het vooronderzoek niet mag volgen. Wij hebben hier veeleer psy chische sporen, maar daar mag men niet op afgaan. De accountants zijn fiscale onder zoekers en geen gerechtelijke onderzoekers. Daarom mag de Rechtbank niet aannemen, dat hier opzet van meineed aanwezig is geweest. Daarin ziet pleiter een zeer groot gevaar! Mr. Dr. Buiskool concludeert, dat op 30 November 1930 verd, niet willens en wetens een meineed heeft afgelegd en vraagt daar om vrijspraak voor zijn cliënt. De Rechtbank zal heden over veertien da gen uitspraak doen. Ten nadeele van een garage-houder te Den Haag heeft de 24-jarige F. H. M. van der L. een auto verduisterd. Hij huurde den wagen voor twee dagen, doch verkocht het voertuig in het Zuiden des lands. Voor de Haagsche rechtbank ter verant woording geroepen, deelde verdachte mede, dat hij in België deelgenoot van een firma kon worden, als hij over 10.000 Belgische francs beschikte. Geld had hij niet, de ver duistering was een laatste noodsprong. De Officier van Justitie eischte tegen hem een gevangenisstraf van acht maanden waarvan vier voorwaardelijk. De Neutrale Bond van personeel in de voedingsbedrijven heeft aan den ministers van Sociale Zaken en van Economische Za ken een schrijven gericht, waarin hij eraan herinnert, dat het inblikken van vleesch in fabrieken hier te lande eertijds tot zeer ernstige protesten van de zijde van het pu bliek heeft aanleiding gegeven. Adressant geeft daarom in overweging het inblikken van vleesch voortaan niet in de vleeschfabrieken te laten geschieden, doch zulks te doen plaats hebben in de openbare slachthuizen. GEWEIGERD DE POLITIE IN TE LICHTEN. De rechtbank veroordeelde gisteren een politieke vluchteling die hier te lande zon der papieren verbleef en bij arrestatie wei gerde op te geven bij welke vrienden hij vertoefd had gedurende zijn driejarig ver blijf in Nederland, tot een gevangenisstraf van een maand. De kantonrechter had hem tot vijftien gulden boete veroordeeld, doch de ambtenaar van het O.M. was tegen deze beslissing in appel gekomen. De officier eischte tegen hem eveneens een maand ge vangenisstraf. Gisternacht zijn de woning en een schuur van den veehouder II. Leyendekker te Gets- wederzij] nabij Sexbierum (Fr.) afgebrand. De bewoners konden zich met moeite in veiligheid stellen. Een inwonende knecht liet zich door een dakvenster in den dak goot zakken en kon zoo den grond bereiken. Het pand brandde geheel uit. Het vee was in de weide. Een hond kwam in de vlam men om. OPZIENBARENDE PROCLAMATIE VAN DS. NIEMöLLER'S PLAATS VERVANGERS Le Figaro publiceert hel volgen de telegram uit Berlijn: Terwijl dr. Niemöller zich in een gevangenis of in een concentratiekamp ophoudt, heeft dr. Muller, die voorloopig de leiding op zich heeft genomen van de Belijdeniskerk in Pruisen, zoo juist een moedigen daad verricht door gedachtenvrijheid te procla- meeren en te weigeren te gehoor zamen aan het decreet, waarbij alle protestantsche predikanten worden verplicht den eed van trouw aan Hitier af te leggen. In een brief door dr. Muller ge richt aan den nationaal-eocialisti- sohen commissaris voor de kerken in Pruisen verklaart hij: „Gij hebt geen enikel kerkelijk gezag en het is niet onze plicht u te gehoorza men, wanneer het de religie be treft." Aunerikaansche ontvangt scha deloosstelling. Het Weensche radio-station heeft dezer dagen bekend gemaakt, dat wegens de voorgekomen acties tegen Joodsche kooplie den, op last van gouwleider Bürckel pa trouilles S.S.-lieden zijn opgeroepen, ten einde verdere excessen tegen te gaan. De bevolking en in het bijzonder den partij leden werd bevolen, onherroepelijk te ge hoorzamen aan de wenken der van een hakenkruisband voorziene S.S.-lieden. De „Evening Standard" vermeldt een ty pisch voorval, dat zich dezer dagen in de straten van Weenen heeft afgespeeld. Twee S.A.-lieden hielden een Joodsch uit ziende vrouw aan, en bevolen haai1, de straat schoon te vegen. Toen zij daartegen protesteerde, en zeide, dat zij niets had, waarmede zij dit kon doen, eischten de S.A.-lieden, dat zij hiervoor haar bontcape zou gebruiken. Op deze wijze verrichtte zij de haar opgelegde taak tot tevredenheid der S.A.-mannen. Daarop vroeg zij echter hun legitimatiebewijs, en vertelde hun, dat zij Amerikaansch staatsburgeres was, en levens, dat zij een schadeloosstelling van honderd pond zou eischen ter vergoeding van de onherstelbare schade aan haar cape cn drie schilling voor haar werk. Het geval bereikte gouwleider Bürckel, cn de eisch werd toegewezen De beroemde violist kiest een Australische tot levensgezellin. liet is bekend geworden, dat de beroemde violist Jehudi Mehuhin nog deze maand te Londen in het huwelijk zal treden met Nola Nicholas, een te Melbourne (Australië) woon achtige jongedame. Nieuwe bepalingent Het Duitsche Abeidsfront heeft de bepa lingen omtrent de bruidsgiften, die aan vrouwelijke leden van 't front bij haar huwe lijk worden uitbetaald, in dien zin gewij zigd, dat deze, nadat zij drie jaar lang lid van het front waren en haar contributie be- taald hebben, een bruidsgift van 30 RM ont vangen. Voor elke twee jaar, die zij langer contributie betaald hebben, wordt de bruids gift met 10 RM verhoogd. Blijft het huwende lid verder werkzaam, dan gaat haar lidmaatschap na de uitbe taling van de bruidsgift nieuw in. Wordt geen bruidsgift verlangd, dan kan men die later, wanneer men definitief ophoudt met werken alsnog aanvragen. Oud-vriend van koning Carol gearresteerd. De politie te Boekarest heeft een vroege- ren vriend van den Roemeenschen koning, piofessor Ionescu, hoogleeraar in de philo- sophie aan de universiteit van Boekarest, gearresteerd. Hij wordt beschuldigd in zijn huis vergaderingen van de IJzeren Garde te hebben gehouden. Professor Ionescu is van de generatie van koning Carol en lange jaren was hij een vertrouwd vriend van den koning, die hem dikwijls raadpleegde, doch sedert de professor de IJzeren Garde daadwerkelijk steunde, heeft men hem niet meer in het paleis gezien. Handelsbesprekingen na den Anschluss. vUi rï,e oorlogsgod Mars zijn voor Oosten rijk half uit de scheede getrokken zwaard voorloopig weer heeft opgeborgen, is het terrein vrij voor Mercurius, de god van den handel cn de dieven. Havas meldt uit Berlijn: Duitscli Italiaansche onderhandelingen, welke een oplossing moeten brengen voor verscheidene commercieele vraagstukken welke zich voor de beide landen voordoen als gevolg van de aansluiting van Oostenrijk, zijn gisteren te Berlijn begonnen. De Italiaansche delegatie staat onder lei ding \an senator Amadeo Giannini, directeur van de afdeeling handel van het ministerie van buitenlandsche zaken, die gisterochtend te Berlijn is aangekomen. De Duitsche delegatie staat onder leiding van Clodius. De DuitschItaliaansche besprekingen zul ten ongeveer een week duren. De op dit punt reeds met Hongarije gehouden bespre kingen hebben tot principieele overeenstem- ming geleid. VEE VERBRANDT JAMMERLIJK. In den vorigen nacht ontstond brand in fle boerderij, bewoond door den heer M. de te .Hardegarijp. Het geheele perceel en de, inboedel werden een prooi der vlammen. lijf koeien, een paard, een kalf. een geit cn eenige kippon kwamen in <Ie v lammen om. De oorzaak van den brand is met bekend. Alles was verzekerd.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8