Marine-vliegtuig bij Eelde verongelukt Gruwelijk ongeluk te Rotterdam DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN'HOLLANDS-NOORDERKWARTIER KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 ft LIJNEN) DONDERDAG 12 M E I 1938 66e JAARG. No. 8307 Geweldige belangstelling van 't publiek Twee jeugdige vliegers gedood Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTt N.V, W.A.GO.-Aufobusdiensfen Dienst en Tariefregeling Gevolg van verkeerd gemeentelijk beleid HELDESSCHE COURANT Ufcgav» ÖWg Ml| HoRocdi Noorderkwortler N.Y. te Den Helder Prinses Beatrix gedoopt Sis deze regelen onder de oogen van onze Jonggeboren Prinses den doop ontvangen en heeft zij haar eersten officieelen rit in de Gouden Koets door de residentie ge maakt.. Reeds vroeg in den morgen verdrong zich een talrijke menigte langs den weg, welke de stoet zou volgen. Er heerschte een feestelijke stemming en het oranje en rood wit en blauw overstroomde als 't ware op nieuw het stadsbeeld. Prompt te 9 uur verzamelden zich op het Malieveld de troepen, bestemd voor het be trekken der eerewachten en eereposten en begeven zich daarna sectiegewijze naar de voor het aangewezen posten. Naarmate de tijd verstrijkt wordt het fees felijk karakter van dezen dag sterker ge accentueerd en als onT 10 uur de eerewacht, bestaande uit twee sectiën grenadiers en twee sectiën Jagers tezamen 100 man sterk zich bij het Paleis aan het Noordeinde heb ben opgesteld, wijst alles er op, dat het weer een echte Oranje-dag zal worden. Helder staat de zon aan een onbewolkte hemel en doet de vroolijke kleuren volko men tot hun recht komen. Precies 10,30 treedt een sectie Mariniers en een sectie Matrozen van de Koninklijke Marine voor de Groote Kerk aan, aan wel ke wacht de Marinekapel met zes tam- bours en pijpers is toegevoegd. Reeds ontwaren wij enkele genoodigden, die, het portaal van de imposante Kerk be treden. Straks te 11 uur zal de Koninklijke stoet zich in de Gouden Koets langs de bekende route naar de Kerk begeven, terwijl de Ko ningin met Haar vorstelijke gasten even later in auto's zal volgen. HET DOOPKLEED. Jurk, mutsje, kussen en sluier van het Prinsesje zullen een geheel vormen, be slaande uit zeer fijne en rijk bewerkte Brusselsche kant. Het doopkleed werd be steld door Koningin Emma voor den doop van Koningin Wilhelmina en ook Prinses Juliana is er in gedoopt. Prinses Beatrix is zoodoende de derde generatie, welke in dit kleed den doop ontvangt. De kantsoort is genaamd Point d Angle- terre en in de voorbaan van de jurk bevindt zich het koninklijke wapen met het devies „Je Maintiendrai" in Point de Gaze. Het Point d' Angleterre is een kantsoort, waarvan de tulle geheel met de naald ver vaardigd is evenals de zich daarin bevin dende jours. Er zijn bloemen van uiterst fijne kioskant in verwerkt. De kleur is, ge zien den ouderdom, niet wit, doch is van een natuurlijk zacht-creme. Het doopkleed, dat door de firma ,,A la Belle Dentelliere" aan het Noordeinde is gereinigd en nieuw opgemaakt, is met strik ken van ivoire satijnen linten gegarneerd en het mutsje bestaat uit Point de Gaze met Brides. Onder de doopjurk is een onderjurk van creme satijn. De stoet der Koningin. Nog Juist konden wij getuigen zijn van het vertrek van den stoet der Koningin. Door de glazen deuren van den hoofdingang van het Palcis Noordeinde zag men reeds vagelijk het beweeg van goudgegaloneerde figuren, de in galacostume gestoken leden der hofhouding, welke komen en gaan, be zig met de voorbereiding van de opstelling van den stoet. De hofauto's zijn voorgere den, de lakeien staan op het bordes gereed. Dan klinkt het gejuich op: H.M. de Ko ningin is met Haar gast den Koning der Belgen in den ingang verschenen, uitgelei de gedaan door den opperhofmaarschalk, Jhr. Boreel van Oldenaller. Een kort bevel heeft geklonken en stram staat de eerewacht het geweer presenteerend. De regiments vaandels der grenadiers en jagers neigen ter neder. De Koninklijke militaire kapel zet de Brabangonne in. De beide Majestei ten beantwoorden even den groet van het juichende publiek. Als de beide vorstelijke personen in de auto hebben plaats genomen, verschijnt Prinses Armgard, die als andere grootmoe der van het jonge prinsesje eveneens har telijk wordt toegejuicht, tezamen met prin ses Alice van Groot-Brittannië. Beide Prin sessen nemen in de tweede auto plaats. De Vorstin van Erbach-Schünberg en Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg volgen dan in de derde auto en de Hertogin van Mecklenburg stapt tezamen met de Gravin van Kotzebue en Prins Aschwin in de vier de auto. Prinses Helena van Arbacli— Schöberg en Graaf Kotzebue sluiten den stoet in den vijfden wagen. De Kon. stoet bij de kerk. Intusschen hebben ook Prinses Juliana en Prins Bernhard alsmede de Koninklijke Doo- pelinge de kerk reeds bereikt. Bij de deur worden zij ontvangen door den opperkamer heer, Mr. Baron van Lynden en door den Kerkvoogd en evenals de andere vorstelijke personen naar den consistoriekamer ge leid, waar onder leiding van den eersten Kamerheer-ceremoniemeester, Jhr. A. G. Sickinghe de stoet zich opstelt. Helaas moesten wij hier onze waarne ming afbreken, daar de krant ter perse moest. Straks zal de vorstelijke stoet de consi storiekamer verlaten en voorafgegaan door Harer Majesteits Opperceremoniemeestër Graaf du Monceau, langzaam de kerk bin nenschrijden. Voorop zullen gaan Z.M. Koning Leopold en H.M. de Koningin, terwijl Prinses Ju liana en Haar gemaal den stoet zullen slui ten. Prinses Beatrix zal dan onder de hoede van mevrouw Snoech Hurgronje, dame du palais, in de constistoriekamer achterblij- ven. Zoodra Ds. Blaauwendr^ad den preek stoel zal hebben betreden, zal het „Excel- sior-koor" zich doen hooren, waarna de ge meente het eerste vers van Psalm 100 zal zingen. De predikant zal zijn preek baseeren Inferieur van de Groote Kerk te Den Haag. op Marcus 10: vers 13 tot 16 en wel het ge deelte, waarin Jezus de bekende woorden spreekt: „Laat de kinderkens tot mij ko men, en verhindert ze niet, want dezulken is het Koninkrijk Gods." Na de preek zal direct volgen het voorle zen van het formulier van den heiligen doop, eindigende met het stellen van de ge bruikelijke vragen aan de ouders. De bediening van den doop zal, zooals reeds gemeld, geschieden door den hoogbe jaarden oud-hofprediker, Ds. Weiter, die met de woorden „Beatrix Wilhelmina Arm gard, ik doop U in den naam des Vaders en des Zoons, en des Heiligen Geestes", de plechtigheid zal beeindigen. Na nog het uitspreken van de zegen en het voorgaan in dankgebed door Ds. Blaauwendraad zal dan tenslotte de terug tocht naar het Paleis Noordeinde plaats vinden. Toestel gleed bij demonstraties boven Groningen af en vloog in brand. De luchtvaartdemonstraties op Eelde en boven Groningen zijn gis teren op wreede wijze verstoord ge worden door een ernstig ongeluk, dat aan twee militaire vliegers het leven heeft gekost. Te ruim vier uur bevond zich een marinevliegtuig uit de Kooi, een Koolhoven tweedekker van het type F.R. 51, de E 1, in de lucht, bemand met twee personen, die stunts uit voerden. De eerste stunt gelukte schitte rend en het publiek was zeer en thousiast. Bijq de tweede stunt even wel stortte het toestel omlaag, waar bij het midden op het vliegveld te rechtkwam. De duizenden toeschouwers zagen met ontzetting het toestel afglijden, waarna het op den grond smakte. Na een hevige knal vloog het toestel in brand. De beide inzittenden, de officier-vlie ger Dusseldorf en de korporaal-waar nemer Hoekstra waren op slag dood. Hun verkoolde lijken zijn later ge borgen. Het toestel is totaal verbrand. Begrijpelijkerwijze ontstond er onder het publiek een paniek en het is een wonder, dat niet meer menschenlevens te betreuren zijn. De verdere demonstraties werden onmid dellijk afgelast. Het ongeluk gebeurde kort na den start, toen de vlieger op ongeveer vijftig meter Verwachting: Zwakke tot mati ge, Oostelijke tot Zuidelijke wind, meest licht bewolkt, waarschijnlijk droog weer, iets warmer. Verdere vooruitzichten: Geleide lijk warmer. J hoogte een stunt wilde uitvoeren. Hij schijnt daarbij het toestel te ver te hebben doorge trokken, met het gevolg, dat het is afgegle den. De slachtoffers. Nader vernemen wij, dat de beide slacht offers van het vliegongeluk zijn de dertig jarige ongehuwde eerste-luitenant Düssel- dorf uit Amsterdam, die een half jaar ge leden uit Indië in Nederland is terugge keerd en de vijfendertigjarige korporaal Hoekstra uit Den Helder. Het stoffelijk overschot van de beide verongelukten is naar het Academisch Ziekenhuis te Gronin gen overgebracht. De oefeningen van gisteravond hebben normaal doorgang gevonden. Nog kan worden gemeld, dat de E 1 niet had deelgenomen aan de luchtgevechten boven Groningen, aangezien de machine als reserve diende. De vlieger heeft op eigen gelegenheid een demonstratie wil len geven voor het publiek, dat zich om het vliegveld had verzameld. Vanaf 15 MEI geheel gewijzigde Vanaf Maandag 9 Mei f 0.05 verkrijgbaar bij onze chauffeurs en aan onze kantoren. OUDE MUUR IN DE BINNEN STAD STORT IN. ACHT DOO- DEN, ZEVEN GEWONDEN. MOEDER EN KINDJE OMGEKO MEN. TRAGISCHE TOONEE- LEN IN HET ZIEKENHUIS. Een gruwelijk ongeluk in het hartje van de oude stad Rotterdam heeft gistermiddag ongeveer 4 uur aoht dooden geëischt, terwijl meer dere personen zijn gewond. Een ou de twee-steensmuur is omgevallen. De brokstukken kwam op straat en aand en overkant in een café terecht. Waar ter plaatse een druk verkeer is, waren, toen de zes a acht meter hooge muur omviel, de gevolgen verschrikkelijk. HOE HET GEBEURDE. Reeds langen tijd vreesde men dat er met den, indertijd door de gemeente Rotterdam opgetrokken muur, iets zou gebeuren. De muur stond eenigszins uit het lood en had volgens deskundigen reeds twintig jaar ge leden moeten zijn opgeruimd. De gemeente liet het brok muur indertijd opgetrok ken om een winkelier te beletten een eta lage te maken, staan, omdat zij het niet eens kon worden met de inwonenden van het belenden perceel, die niet genoeg wilde betalen voor het recht van uitweg. Wel zijn de gevolgen van deze vermoedelijk gemeentelijke nalatig heid tragisch geweest! Ongeveer vier uur, storte de muur op den hoek van Volkersteeg en Hoogstraat plotseling in. Binnen enkele seconden was al les geschied. Toen het geluid van den geweldigen slap was wegge storven en de stofwoijk was opge trokken, kon men de situatie over zien. De aanblik was verschrikkelijk. Hulp kon voor de talrijke slachtof fers nauwelijks meer baten, reeds direct moeten vier personen, waaron der een kindje, dat zich nog in den kinderwagen bevond, gedood zijn. Bij het opruimingswerk haalde men nog drie lijken onder de puin- hoopen vandaan. Zij waren gruwe lijk verminkt. Twee slachtoffers wa ren ernstig gewond, zes kwamen er wonder boven wonder met lichte ver wondingen af. Toen de muur viel... vluchtten een aantal voorbijgangers, die 't gevaar zagen aankomen hevig gillend weg. De benedenpui werd er finaal uitgeslagen, de hardsteenen borstwering en een tus- schengelegen benedenmuur werden circa 25 o.m. anar binnen ontzet. De tusschenmuur naar de trap vertoonde zulke zware scheu ren, dat instorten van het gebouw elk oogenblik werd verwacht. De inmiddels gewaarschuwde politie vroeg assistentie van het corps mariniers. De afdeeling mariniers bevindt zich momenteel in de Harskamp, maar er was juist een detachement teruggekomen, dat morgen de lplechtigheid in. Den Haag moet bijwonen. Onder leiding van den eersten luitenant E. J. Baron de Lewe van Aduard hebben on geveer 25 man mariniers wachtdiensten afzettingsdiensten en hulpdiensten verricht Zij waren uitgerukt met pioniersgereed schap. Het café Van Reese werd in den loop van den avond van voldoende stutbalken voor zien, zoodat het gevaar voor instorting ge weken is. De lijst van slachtoffers. Volgens de laatste gegevens ziet de doo- denlijst er als volgt uit: de 13-jarige S. kok; de 17-jarige IV. Rotmans, krantenbezorger; de 37-jarige mej. J. Offermeyer geb. Bou- mans en haar babv van drie maanden; de 11-jarige mej. A. Roelants, geb. Nuytcn; de 18-jarige L. P. van der Walle. De' zwaargewonden zijn: de 76-jarige H. R. Juch, die o.a. een rechter enkel en een linker dijbeen heeft gebreken en de 36-jarige J. Cornet. De zes personen, die licht gewond werden, konden na verbonden te zijn, zich te voet huiswaarts begeven. Tragische bijzonderheden. Als tragische bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat de twee vrouwelijke slachtoffers dichtbij den betreffenden muur stonden te praten, toen het ongeluk gebeurde. Beide vrouwen hadden ieder nog een doch tertje bij zich en deze meisjes liepen vast door, terwijl de moeders ble ven staan. 0.p deze wijze zijn de jon ge meisjes aan den dood ontsnapt. Aangrijpende tooneelen hebben zich ook in het ziekenhuis aan den Coolsingel afgespeeld- Dezen middag en avond hebben voor het personeel van het zieken huis en van den G.G.D., dat anders wel gewend is bij ongelukken hande lend op te treden, enerveerende oogenblikken gebracht, welke zij niet licht zullen vergeten. Om ruim elf uur was men met de oprui mingswerkzaamheden, waaraan een groot aantal gemeentewerklieden deelnamen, ge reed. De blinde muur die is omgevallen, werd vrij druk gebruikt door de be zoekers van het Asta- en City-theater. Men mag van geluk spreken dat het ongeluk niet even later gebeurd is bij het uitgaan der bioscopen, aan gezien dan waarschijnlijk veel meer slachtoffers te betreuren zouden zijn. In het café van den heer Reese bevonden zich op het moment van de instorting slechts twee be zoekers. Dit waren G. A. Roelant uit de Vredenhofstraat, die slechts lichte verwon dingen aan de hand opliep en de zeeman J. Westerduin, die ongedeerd bleek. Een toevallige omstandigheid was het, dat de kelner, juist naar het buffet was geroepen om een bestelling uit te voeren. Vlak ach ter hem ploften de stukken puin neer, zoo dat hij net de dans ontsprongen is. In het café bevonden zich bovendien nog twee accordeonisten, die voor de muziek zorgden. Een hunner liep een wonde aan het voor hoofd en aan een der oogen op en is daar om naar het ooglijdersgesticht vervoerd. Droevige illustratie van gemeen telijk beleid? Volgens het Hsb. is de indirecte oorzaak een verkeerd gemeentelijk beleid. Als met zoovele kwesties over huizen in de binnenstad, had ook deze muur een geschiedenis. In al die twintig jaren heeft de gemeente nog nooit een emmer ce ment aan dezen muur besteed bij een van de omwoners. Nu is de muur, die geen enkele functie ver vulde, en dien dientengevolge ook onler niemands toezicht stond, ge heel uit zichzelf bezweken, gesloopt door den tijd. die de menschen on gemoeid zijn gang lieten gaan. Halsstarrigheid en onzakelijkheid van de zijde der gemeente, die tot het bittere eind vasthoud aan haar eischen, terwijl de heele stadswijk in verval raakt, hebben in deze .buurt al veel schade veroorzaakt. De muur in de Valkensteeg komt dit beleid op droe ve wijze illustreeren. Toestand der gewonden. Te middernacht werd vernomen dat de toestand .der slachtoffers redelijk wel is.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1