ontvangt den Heiligen Doop Ib DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Weer feller strijd in Spanje Prinses Beatrix verschijnt voor Haar Volk Zanghulde aan het Koninklijk gezin KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER.' TELETOON JO UJNEN) Dit nummer bevat 8 pagina's EERBER1CHT DE BILT SEINTi Felle critiek op Britsch luchtvaartprogramma heldersche courant Uitgave der Uiig-Mi}. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder V R IJ D A G 13 MEI 1938 66e JAARG. No. 8308 Een Vorstenkind „ALLES WIJKT VOOR DE LIEFDE VOOR HET KIND". ONTROERENDE PLECHTIGHEID IN DE GROOTE KERK. Gisteren konden wij reeds een verslag ge ven van een groot gedeelte der Doopplech tigheid van Prinses Beatrix. Eén der hoogtepunten van de plechtige en toch feestelijke gebeurtenissen van dezen Oranjedag vormde de tocht van de Gouden Koets, waarin de Vorstelijke Doopelinge was gezeten, van Paleis Noordeinde naar de Groote Kerk. Een duizendkoppige menigte breekt in luid gejuich uit als Prinses Juliana, ge kleed in een teer groen gewaad met een toque met afhangende gele paradijsveeren zich vertoont. Daar is ook de Prins, achter de Prinses, in Zijn uiniform van Kapitein der Grenadiers De Prins draagt het grootkruis der Belgi sche Kroonorde, welke onderscheiding Hem zoojuist door Koning Leopold is verleend. Wij zien de Prinses instijgen, en naast Haar, ter linkerzijde, neemt Haar Gemaal plaats. En dan een zeer kort moment, maar een hoofdmoment. Uit het donker van de paleishal verschijnt voor het eerst, en nog wel als hoofdpersoon, Prinsesje Beatrix of ficieel voor Haar volk. Zij weet het echter nog niet, en, beseft, rustig liggend in den arm van Haar verpleegster, Jonkvr. Feith, nog niet, waarvoor dit volk juicht en ju belt. Een seconde en het publiek ziet het Prinsesje, of liever de lange doopjurk, in de armen van Prins Bernhard, die het overgeeft aan Prinses Juliana. Ouderweelde. Beide Ouders zitten gebogen over Hun ouderweelde en schikken het doopkleed. Zoo gebogen over Hun lieveling zitten Zij nog, als de gouden koets zich in beweging zet. En tusschen de haag van enthousiaste Juichers door gaat de koets naar de Paleis straat en, goud-glinsterend in de zomerzon, verdwijnt zij voor de oogen van het publiek. Het Wilhelmus klinkt nog na, dat de Ko ninklijke Militaire Kapel heeft ingezet. Dan keert de rust weer terug en de aandacht richt zich op de paleisdeur, waaruit straks II.M. de Koningin en Koning Leopold zul len vertrekken. De stoet der Koningin. Reeds gisteren gaven wij onze eerste in drukken over deze zegetocht. Breede menschenmassa's wachten op het Buitenhof de Koninklijke stoet af. Er lieerscht een volmaakte orde en mili taire discipline, waardoor de taak van de gemeentepolitie zeer gemakkelijk wordt ge maakt. In de wachtende menigte zijn er velen met periscopen, welke het den belangstel lenden mogelijk maken het geheele terrein via de hoofden van de eerste rijen te over zien. Het passeeren van eenige autoriteiten in galatenue, op weg naar de Groote Kerk- biedt eenige malen een afwisseling in het overigens strakke stadsbeeld op dit histo rische plein. De stoet nadert. Te half twaalf nadert op den Kneuterdijk liet eerste gedeelte van den stoet: eerst vier agenten te paard, daarna vier mare chaussees, vervolgens de stoet met de gou- (JPH koets De stafmuziek speelt het Wilhelmus, doch de tonen daarvan worden overstemd door het gejuich van de enthousiaste menschen- massa. De afzettingstroepen staan, met gepresen teerd geweer, stram in de houding, totdat na het voorbijtrekken van dezen stoet net commando „zet af geweer" is gegeven. Dan wacht men op de auto s, waarin H M. de Koningin, gezeten naast Koning Leopold van België, en de overige vorstelijke gasten meerijden. Dit wachten duurt slechts weinige minu ten. De auto's rijden in normalen gang voorbij, terwijl de stafmuziek de Braoan- Qonne speelt. Men heeft even gelegenheid de Koningin en den Belgischen Koning toe te juichen. Koning Leopold draa£ grootkruis van den Nederlandschen Leeuw. De vorstelijke personen wuiven vriendelijk terug. Ook Prins Aschwin, in een Y5ntjf, Woltfnide auto's gezeten, wordt hartelijk toe- Intusschen laat de kranige hfarine-kapel, onder leiding van Leistikow, die n In twee deelen gesplitste groep m aan weerszijden van den ingang der xer staat opgesteld, zoo nu en dan een lieurig marsch hooren. kerkdlengt. Nauwelijks twee minuten nadat alle g digden waren gezeten en ook de o 11 1P in den stoet hebben medegerei 1 gjaa-hf^enonaeii, schrijdt de vorsw*ef' U" bannen, Allen verheffen zich van hun zetels en wenden de blikken naar het pad, dat van de consistoriekamer naar den kansel leidt. Koning Leopold heeft H.M. de Koningin den arm aangeboden. Prinses Juliana en Prins Bernhard sluiten den stoet. Beider gelaat staat ernstig en langzaam begeeft de stoet zich naar de plaatsen voor den preekstoel. Het Prinsesje huilt. Onder den gemeentezang: „Zie op ons neer naar uw barmhartigheid" draagt mevrouw Snouck Hurgronjevan Tets het Prinsesje binnen. Heel teer en stil is de in druk die het Prinsesje maakt Maar spoedig begint het kreetjes te slaken en al spoedig huilt het hard. Mevrouw Snouck, gekleed in lange robe in pastelblauwe kleur, tracht het Prinsesje te sussen en met een kanten zakdoekje droogt zij de oogjes. Maar niets helpt en Prinses Beatrix gaat voort met haar droefheid te uiten. Vertee derde blikken van het Prinselijk Paar, ja van allen die deze oogenblikken meemaak ten, hebben geen uitwerking. Zachtjes en af en toe wat luider weent het witte Prinsesje. Ook als mevrouw Snouck Hurgronje het kindje aan Haar Moeder heeft overgege ven, blijft het Prinsesje huilen. Prinses Juli ana buigt zich naar Haar Dochtertje, pro beert het te sussen en Prins Bernhard kijkt belangstellend toe. Alles tevergeefs. Ds. Blaauwendraad gebruikte als inleiding tot zijn preek het woord Gods (1 Johannes •4 Sb): God is liefde. Dit woord, zeide de predikant, past slecht bij de ervaring die wij opdeden van de wereld, die toch door God is geschapen en door Hem wordt ge leid. Johannes, die dit schrijft, kent de volle werkelijkheid van het leven, zooals blijkt uit het vers, dat er op volgt. En die andere werkelijkheid is Christus, die Gods liefde vertegenwoordigt op aarde. Dat wij zelf en onze kinderen niet zijn zooals wij zijn moeten, doet niets af aan het feit dat God liefde is, als die waarheid maar niet gesteld wordt in oppervlakki- gen zin. En als ergens de weerspiegeling van Gods liefde nog het best bewaard is gebleven, dan in het gezin. En als dat ooit uitkomt, dan vooral als. God ons de zorg toever trouwt voor een kind, een bijzondere gave van hem. Hoe wordt dat dan van alle kan ten met liefde omringd. En ook al zijn de omstandigheden moeilijk en al is de zorg groot, hoe moet alles wijken voor de liefde die naar het kind uitgaat. En daarom spreekt Gods liefde het duidelijkst in het feit, dat ook hij onze jonge kinderen aan neemt, hoewel ze van deze dingen nog niets verstaan. De sacramenten van Doop en Avondmaal zijn als een teeken en zegel, waardoor ons Gods liefde in Christus voor ons en de on zen, wordt afgebeeld. Als we daarom eigen zwakheid zwaar voelen, en dat doen we altijd als het gaat om ons heil en om dat van onze kinde ren, dan mogen we nooit vergeten, dat ook wij zelf zijn gedoopt. En dat in dien doop Gods liefde tot ons gekomen is, en voor altijd. En dat God ons ook de kracht wil geven om onze geloften te betalen en de kracht om tot rijken zegen te worden ge steld ook voor onze kinderen. Daartoe, zoo eindigde Ds. Blaauwendraad, helpe de Almachtige God ook ons Vorstelijk Ouderpaar door Zijn Heiligen Geest. Amen. De doop. Dit was het schoone, het ontroerende mo ment, waarnaar een ieders gedachten te voren reeds waren uitgegaan, toen de deu ren van de consistoriekamer werden ge opend en zich voor de tweede maal een kleurrijke en vorstelijke stoet aan de oogen der toeschouwers vertoonde: de stoet van de Jonggeboren Princesse, de Doopelinge van heden. Voorop ging de dienstdoend grootmees ter van prinses Juliana, Juckema van Bur- mania baron Rengers van Warmenhuizen. Toen kwam mevrouw Snouck Hurgronje, dragende prinses Beatrix en gevolgd door baron Baud en Jhr. Dedel, die beiden fun geerden als kamerheeren-slippenhouders van den doopsluier. De verpleegster van Prinses Beatrix, Jonk- vrouwe Feith, sloot den stoet. Langzaam schreed de kleine groep onder het gemeentegezang binnen en stelde zich ter zijde van den preekstoel op. Ds. Weiter, de hoogbejaarde oud-hofpre diker, die de bediening van den Heiligen Doop zou verrichten, had inmiddels zijn plaats bij de doopvont ingenomen. Nu kwam dan het oogenblik, waarop me vrouw Snouck Hurgronje haar kostbare last aan Prinses Juliana overgaf, die met Haar Kind in de armen, Haar Echtgenoot naast Haar, eenige schreden naar voren ging om Haar Dochter ten doop te houden. Ontroerd klonk de stem van den eerbied- waardigen predikant, toen hij het water op het voorhoofd van de Jonggeboren Prin ses sprenkelde: „Beatrix Wilhelmina Armgard, ik doop U in den naam des Vaders, en des Zoons, en des Heiligen Geestes." Toen breidde ds. Weiter zijn handen zege nend uit over Prinses Beatrix en zeide: „De Heere zegene U, en behoede U, de Heere doe Zijn Aangezicht over U lich ten, en zij U genadig, De Heere verheffe Zijn Aangezicht over U en geve U vrede." Langzaam ging Prinses Juliana, Haar Kind dragende, terug naar Haar zetel. Het orgel zette in de melodie van psalm 134 en plechtig klonk de gemeentezang van de klassieke zegenbede, Prinses Bea trix door allen toegezongen: Dat 's Heeren zegen op U daal', Zijn gunst uit Sion U bestraal': Een overzicht voor het paleis Noordeinde te Den Haag tijdens de grootsche zanghulde der Haagsche scholieren. De vorstelijke per sonen nemen de enthousiaste toejuichingen der kinderen in ontvangst. Hij schiep 't heelal, Zijn naam ter eer', Looft, looft nu aller Heeren Heer. Ds. Blaauwendraad ging daarna voor in dankgebed, waarna de plechtigheid beslo ten werd met den slotzang uit psalm 133: Waar liefde woont, gebiedt de Heer den zegen. De predikant sprak ten slotte den zegen uit. Nog eenmaal klonk de koorzang van „Excelsior", nu met de woorden van het eerste en vierde vers van gezang 50. Daarmede was de godsdienstige plechtig heid ten einde. Na afloop. Prinses Juliana stond op, Prins Bernhard naast Haar, en het Kind rustend in Moe ders armen, verlieten zij het kerkgebouw en begaven zich naar de consistoriekamer. Voor de Prinses en den Prins uit ging de opperceremoniemeester en ook ditmaal wa ren baron Baud en jhr. Dedel slippenhou- der.s Daarachter kwamen de Koningin, Ko ning Leopold en de overige Vorstelijke gas ten, gevolgd door de Dame du Palais, me vrouw Snouck Hurgronje en den dienst doend grootmeester van Prinses Juliana. Om ruim 10 minuten over half een rijdt nadat een eerewacht van lakeien zich voor den ingang heeft opgesteld, de auto van de Koningin voor, waarvan de standaarden terstond worden ontplooid. Kort daarna verschijnen Koningin Wil helmina en Koning Leopold in den gedra- peerden uitgang, waarna laatst genoemde het eerst instijgt. Op hetzelfde moment zet de Marinekapel de Brabanconne in, waarop de vier volg auto's voorrijden en spoedig door de vorste lijke gasten worden ingenomen. Korten tijd later klinken opnieuw com mando's, nemen de vier marechaussees, die den stoet vorafgaan, opnieuw hun plaatsen in en rijden de drie hofrijtuigen voor, waarin de hofdignitarissen spoedig hun plaatsen innemen. Op hetzelfde moment stellen de huzaren zich op aan den kop van den stoet, terwijl de gouden koets voorrijdt. De pijpers van het corps mariniers spe len en Prinses Juliana en Prins Bernhard verschijnen in den uitgang en bestijgen het in de zon blinkende rijtuig. Daarna wordt Prinses Beatrix aan Haar Moeder aangereikt en speelt de marinekapel Verwachting: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind, aanvankelijk licht be wolkt, later toenemende be wolking, met eenige kans op regen, vooral in het Westen, aanvankelijk iets warmer, later iets koeler. Verdere vooruitzichten: Onzeker het Wilhelmus, dat spontaan door de me nigte wordt meegezongen. Terugkomst ten paleize. Te kwart voor een zijn de beide vorsten met de andere per auto terugkeerende vorstelijke gasten ten paleize gearriveerd, waar ook thans weer de juichende menigte hen groet. Toen de klok precies 1 uur wees, schet terde uit de Paleisstraat de Huzaren- marsch, welke de komst van de gouden koets aankondigde. Met vrij groote tus- schenpoozen welke het publiek ruime ge legenheid bood alles waar te nemen, ver schenen dan achtereenvolgens de mare chaussee en de twee galarijtuigen. Toen de inzittenden hiervan reeds het paleis waren binnengetreden trappelde het half eskadron huzaren het plein op, gevolgd door de gouden koets. Bij het zien van de koets met de schit tering van goud en kleuren, maar vooral met de van geluk stralende Ouders erin, barst het publiek in een enthousiast gejuich uit. „Al is 'f Prinsesje nog zoo klein..." Ruim tienduizend Haagsche schoolkinde ren hebben gistermiddag, ter gelegenheid van den Doop van Prinses Beatrix, een aubade gebracht aan de Koninklijke Fami lie. Alvorens de zanghulde een aanvang nam, verschenen Prinses Juliana en Prins Bern hard voor een der vensters van het Paleis Noordeinde. De Prinses droeg Haar Dochtertje op den arm en op dit gezicht begonnen de duizen den kinderen te juichen en te wuiven, dat het een lust was. Even later vertoonden de Vorstelijke Per sonen zich op het balkon en nu werd een keurig lieder-repertoire uitgevoerd, onder leiding van den dirigent J. D. van Rams- horst. Vooral het slot van het programma „Al is 't Prinsesje nog zoo klein", maakte indruk op de Hooge Luisteraars, die na afloop van de kinderhulde den leden van het organiseerend comité en den dirigent Hun compliment maakten over het ten ge- hoore gebrachte. Rechts offensief ingezet. Bom bardementen. Frankrijk zou da landcontrole willen herstellen. Het algemeen offensief der recht- schen in den sectoren Alfambra en Morella duurt voort. Zij hebben weer verschillende dorpen bezet, als Alle- puz, Cantajieva en verschillende heuvels. Een bericht uit Salamanca zegt, dat de rechtsche troepen aan het front van Teruel den vijand een groote nederlaag hebben toegebracht Èr zouden meer dan duizend ge sneuvelden zijn. De troepen van Generaal Garcia Escamez hebben het front der regeeringstroepen ten Noordwesten van Teruel doorbroken over een breedte van 6 kilometer en een diepte van drie kilometer, in de richting van Cor- balan. De troepen van Garcia Valino en Va- rcla hebben zich vereenigd langs den weg van Teruel naar Albocasar, waardoor den linkschen troepen, die in den sector van het massief van Maestreazgo gebleven zijn, de terugtocht werd afgesneden. Bomb ard emen ten. Zoowel Valencia als Barcelona zijn giste ren gebombardeerd. In Barcelona zijn 46 personen gedood en 50 gewond, in Valencia waren er 22 dooden en 80 gewonden. Generaal Yague niet dood? Het door Barcelona verspreide gerucht als zou de rechtsche generaal Yague zelf moord hebben gepleegd, wordt door de rechtsche autoriteiten pertinent ontkend. De generaal voert nog steeds het bevel over het Marokkaansche legercorps. Zal Frankrijk de landcontrole weer invoeren? Naar in Londen vernomen wordt, zou Frankrijk bereid zijn de controle te land weder in te voeren, zij het voor tijdelijk. „Wij halen in de verste verte de Duitsche productie niet, welke het dubbele bedraagt." Bij de behandeling van de begroo ting van luchtvaart in het Engel- sche Lagerhuis ts ernstige critiek uitgeoefend op het te langzame tem po van de vliegtuigproductie. Hoewel tegen Maart de sterkte van de vliegtuigen der eerste linie op 3500 is vast gesteld, acht men dit in verhouding tot de Duitsche luchtmacht ontoereikend. De ar beidersleider Attlee critiseerde het gebrek aan organisatie. Steeds weer zijn optimis tische voorspellingen ongerechtvaardied gebleken. Engeland haalt in de verste verte niet de Duitsche productie, welke het dub» 4>ele -bedraagt van de Britsche.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1