Geweldige vuurzee te 's-Hertogenbosch Alkmaar garnizoenstad Bloedbad Dc E 6 viel als een blad van een boom neer Verdachte brand Postvluchten op Indië Liever Amerikaan dan Tsjech! Istanboel wordt herbouwd Twee fabrieken en een portierswoning geheel vernield De beslissing aan den Alkmaarschen Raad Had Rotterdam geen schuld? Geen vlucht naar Helsingfors in Rotterdamsche huiskamer Zigeunerkamp vernietigd VELE WONINGEN ONTRUIMD. VER BRANDE PERCEELEN VERZEKERD. Gisterochtend om half acht is in Den Bosch een felle brand uitgebro ken in de lampenkappenfabriek en grossierderij in electriciteitsartike- len van A. Voets, gelegen achter den Ouden Boomgaard, hoek Westwal. Toen de arbeiders de fabriek bin nen gingen en aan hnn werk wilden gaan, sloeg een geweldige rook hen tegen. Zij ontdekten een begin van brand. Spoedig werden de politie en de brandweer gealarmeerd, doch in korten tijd nam de brand zulk een omvang aan, dat aan blusschen niet te denken viel. Het vuur vond in den grooten voorraad zeer brandbare artikelen gretig voedsel en zette het geheele fabriekscomplex in lichter laaie. De brandweer, die kort na het uit breken van den brand aanwezig was, stond voor een moeilijke taak. Zij tastte het vuur met al haar ma teriaal aan. Huizenhoog sloegen de vlammen omstreeks acht uur op en deelden zich mee aan het nabij ge legen fabriekscomplex van de N.V. Nederlandsche Sigarenfabriek v.h. Eugène Goulmy en Baar en de por tierswoning, gelegen aan den West- wal, die nog tijdig ontruimd kon worden. Ondanks het krachtige optreden van de brandweer, is het gebouw van de firma Voets met inboedel ge heel verloren, evenals de naastge legen fabriek van de firma v.h. Goul my en Baar en de portierswoning. Vijf minuten nadat de gemeentelijke brandweer het eerste alarm had gekregen, verscheen zij met het eerste materiaal op het terrein van den brand. Zooveel mogelijk werden slangen aangekoppeld óp de water leiding, waarvan de druk reeds verhoogd was, terwijl na een kwartier al het in de stad aanwezige materiaal volop water gaf uit de Dommel. Toen wij om kwart voor acht op het ter rein van <len brand aanwezig waren, steeg uit het midden van het platte dak der fa briek en magazijnen een rookzuil, die deed denken aan een vulkanische uitbarsting. Geweldige rookmassa's stegen op. Aan red den van materiaal en machines viel reeds lang niet meer te denken. Om vijf minu ten voor achten begonnen de vlammen door de gesprongen ruiten aan de kozijnen te likken en het lot van dit groote gebouwen complex was toen reeds bezegeld. De brand weer stond machteloos en kon zich alleen bezig bonden met het nathouden van een gevelmuur, die na korten tijd, gelukkig naar binnen, instortte. De wind kwam uit Zuidelijke richting, wat in dit geval zeer gelukig genoemd mag worden voor de tal rijke woningen, die aan de Zuidzijde liggen. Vanzelfsprekend waren de menschen daar zeer geschrokken, omdat in de voorkamers een onhoudbare temperatuur hocrschte en do verf als het ware van de deuren werd afgeschroeid. Terwijl men bezig was rpet het nathouden der belendende perceelen, bleek de brand nog niet bezworen te zijn. De Nederlandsche sigarenfabriek van de firma v. h. Goulmy en Baar en de porfierswoning, gelegen langs 'den Westwal, werden aangetast, cn wel in die mate, dat ook dit gebouw grootendcels een prooi der vlammen werd. Qroote voorraden tabak werden in veilig heid gebracht, maar men moest toezien, dat machinerieën en een groote partij grondstof fen in de vlammen opgingen. Intusschen was ook het geheele magazijn van de firma Voets met den grond gelijk gemaakt, terwijl het kantoorgebouw en woonhuis van de firma regelmatig werd natgehouden, zoodat door de plafonds wa tervallen van lauw water naar beneden stortten. Met koortsachtige ijver werden de brand weerlieden in hun streven de vuurzee te stuiten geholpen door burgers en arbeiders van de fabrieken, terwijl de Tilburgsche brandweer en die uit Vught assistentie verleenden. Zeer gelukkig mag het geacht worden, dat de brand niet vroeger is uitgebroken. Zooals begrijpelijk, werden de aangrenzende perceelen zooveel mogelijk ontruimd en wat maar ecnige waarde had, in veiligheid ge bracht. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets met zekerheid bekend, maar er wordt gefluisterd, dat gis termorgen een ontploffing hoeft plaats gehad in de lakafdeeling van de firma Voets, van waaruit het vuur zich verder zou hebben ver plaatst. Persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet voorgekomen. Er ontstond nog even een opschudding, toen een jongetje werd ver mist. Het bleek later, dat het ventje bij kennissen was gebracht. In de .dichtbevolkte buurt heersehe trou wens een paniekstemming; overal zag men menschen met huisraad vluchten naar het nabij gelegen Berenwoudhofje, dat eveneens ontruimd moest worden. Honderd man personeel werkloos. Mag het een geluk heeten, dat de perceelen verzekerd zijn, een zeer ie betreuren gevolg van dezen groo ten brand is, dat ongeveer honderd man personeel werkloos wordt. Het vuur bedwongen. Om half twaalf was het vunr be streden en was het tevens een feit, dat de magazijnen en fabrieken der iirma Voets geheel vernield waren. De fabrieksgebouwen van de Neder landsche Sigarenfabriek v.h. Goulmy en Baar zijn geheel uitgebrand en alleen de voorgevel van dit gebouw staat nog overeind. Omtrent de schade valt nog niets definitief te melden, hoewel deze zeker vele duizenden guldens zal be dragen aan grondstoffen en gefabri ceerde sigaren. De firma Voets is voor een bedrag van tachtigduizend gulden verzekerd. De Tilburgsche brandweer is tegen twaalf uur ingerukt, terwijl de Bossche brandweer zich daarna nog met het nablusschingswerk bezie hield. Door de meisjes van de R.K. Huishoud school „Mariënberg" werd aan de brand weerlieden, de E.H.B.O.-leden, politie en andere op het terrein aanwezige personen koffie, thee en brood verstrekt. Het loslaten van den motor blijkt een gelukkige omstandig heid! Zooals men weet, werd het ongeluk met het marine-vliegtuig E. 6, dat Dinsdagmid dag in de Waddenzee neerstortte, veroor zaakt door het loslaten van propeller en motor. Door dit loslaten van de propeller draaide de motor dol en raakte van het vliegtuig los. Het toestel viel hierop als een blad van den boom van een hoogte van pl.m. 1200 meter naar beneden. Indien de motor niet was losge raakt, dan zou het vliegtuig diep in den modder zijn geboord en zouden de vliegers er niet zoo goed zijn af gekomen. Terwijl men met het onderzoek van de E. 6 bezig was, kwam het bericht hintten, dat de E. 1 te Eelde was neergestort. Van alle nadere F.K.-vliegtuigen die nog op het kamp aanwezig waren, werden hierop de motor en de propeller verwijderd om ze aan een grondig onderzoek te onderwerpen. Voorloopig zullen ze niet meer opstijgen. De toestand van de slachtoffers. De korporaal-vliegtuigmaker de Hair zal binnen eenige dagen het hospitaal kunnen verlaten, terwijl in den toestand van den zwaar gewonden officier-vlieger A. Prins een lichte verbetering is ingetreden. VESTIGING 2e REGIMENT LUCHTDOEL ARTILLERIE. GOED NIEUWS VOOR DE WERKLOOZENI ZAL DEFENSIE DEN BOUW VAN EEN VIADUCT BEVORDEREN? Gistermorgen is bij het Gemeente bestuur van Alkmaar Ingekomen een brief van den Minister van Defensie, waarin wordt medegedeeld, dat de Minister, na de gevoerde onderhan delingen, zich in beginsel bereid ver klaart, te Alkmaar het 2e Regiment Luchtdoel-artillerie te vestigen, zoo de Raad van Alkmaar, onder goed keuring van Gedeputeerde Staten, zich vereenlgt met de daaromtrent in dc stukken opgenomen voor waarden en bepalingen. Tot de voorwaarden behoort, dat de Ge meente Alkmaar in erfpacht, tegen een ca non van f 1.per jaar, aan het Rijk afstaat voor den bouw der kazerne en als oefenter rein een oppervlakte grond ter grootte van 20.29.15 H.A. in totaal, n.1. het terrein, lig gende ten Westen tegen den driesprong Ber gerwegHoevcrweg, waarvan een groot deel aanvankelijk bestemd was voor het Bosch plan. Voor zoover het terrein zal dienen voor kazernebouw, zal het moeten worden opgehoogd tot pl.m. 50 c.M. boven N.A.P. Bo vendien zal de Gemeente moeten zorgen voor demping van slootcn op het oefenterrein en voor draineering van het terrein. Burgemeester en Wethouders zul len omtrent deze aangelegenheid zoo spoedig mogelijk, nadat de be trokken commissies zijn gehoord, een voorstel doen aan den Raad, zoo- Pensionhouder en boekhouder staan terecht. Op 9 December van het vorige jaar, 's avonds te ruim acht uur ontstond brand in een pension voor werkloozen, gelegen aan het Jonas Daniël Mcyerplein te Amsterdam. Het fraaie, oude huis brandde voor een groot gedeelte uit en de inboe del van twee verdiepingen ging in vlammen op. De brandweer was spoedig ter plaatse en zij wist het vuur tot het perceel te be perken. Twee oude menschen konden nog juist op tijd het brandende perceel ver iaten. De twintig werkloozen, die in het pension een onderdak hadden gevonden, waren met den pensionhouder op diens uitnoodiging gaar een schouwburgvoorstel ling om een „Sinterklaasfeest" te vieren. De politic vond de feiten hoogst verdacht en arresteerde den 34-jarigen pensionhou der J. T. en diens 45-jarigen boekhouder H. P.. Twee en veertig getuigen. Gisteren stonden beide verdachten voor de arrondissementsrechtbank te Amsterdam terecht. Het O.M. had 29 getuigen a charge opgeroepen; door dc verdediging waren der tien getuigen gedagvaard. Aan den pensionhouder is uitlokking van brandstichting ten laste gelegd, hij zou aan den boekhouder de gelegenheid tot brand stichting hebben gegeven door de bewoners uit te noodigen voor een schouwburgvoor- stelline. zoodat hij ongestoord in het nage noeg verlaten perceel zijn gang kon gaan. De twee verdachten worden bovendien be schuldigd van poging tot oplichting van de verzekeringsmaatschappij. Zij zouden een zeer „geflatteerde" schade- staat hebben ingediend, waarop meubelen als verbrand waren opgegeven, die nooit in huis zijn geweest. Een verzekeringsexpert had den ochtend na de brand een onderzoek ingesteld, hij had de resten van 't meubilair nauwkeurig onderzocht en was Ia>ter tot de conclusie ge komen, dat de schadestaat voorwerpen be vatte, die niet waren verbrand. Brandmeester van Driest vertelde, dat de brandweer om 8.11 werd gealarmeerd. Drie minuten later was de spuit voor het per ceel. Het huis brandde als een fakkel. De oorzaak van den brand kon getuige niet öngeven. Er was een sterke rookont wikkeling en he vuur greep verwonderlijk snel om zich heen. Een der getuigen, een man, die in het pension bij zijn zuster op be zoek was vlak voor de brand uit brak, zag een man bliksemsnel langs een glazen deur het huis verlaten. Wie het was kon hij niet zeggen, maar onmiddellijk daarna stond de trap in brand.*. Pres. tot één der pensiongasten: Waarom gingen jullie eigenlijk naar den schouw burg? Get.: Verd. vertelde me, dat hij een meevallertje had gehad en op die wijze reclame wilde maken voor zijn pension. Van ameublementen in het huis was vol gens hem en ander getuigen sprake ge weest. ,,'t Was zoo armoedig, er hingen zelfs geen gordijnen en het meubilair van een der slaapkamers bestond slechts uit een ijzeren ledikant." Eenige getuigen décharge wisten te ver tellen, dat de inboedel niet zoo armoedig was als gezegd wordt. Ook zou verdachte geen geldgebrek hebben gehad. De behan deling die de menschen in het pension on dervonden, was zeer goed. - Daar eenige getuigen a decharge niet va ren verschenen, schorste de rechtbank d verdere behandeling tot Maandag a.s. te twee uur. De instorting aan den Valken- steeg. Van de zijde der gemeente Rotterdam deelt men ons mede, dat de berichten in de pers, als zou de firma Mikx meermalen ge waarschuwd hebben, dat haars inziens de thans ingestorte muur aan den alkensteeg gevaar opleverde, onjuist zijn, hetgeen trou wens door de firma zelve wordt onderschre- ven. Wel is juist, dat in December 1936 door de bouwpolitie een zeer grondig onderzoek naar den toestand van den muur is inge steld, waarbij echter is gebleken, dat de muur niet, het minste gebrek vertoonde. Ook nadien zijn geenerlei klachten aangaande den toestand van den muur ingekomen, ter wijl er evenmin andere aanwijzinyjui zijn geweest, die tot het treffen van voorzienin gen aanleiding zouden hebben kunnen ge ven. Lockheed Super Electra kan niet worden gemist! De K.L.M. deelt mede, alsnog besloten te hebben, geen vliegtuig af te vaardigen voor de opening van de nieuwe luchthaven te Helsingfors. De eenige Lockheed Super Electra, welke zich in ons land bevindt en waarmede de vlucht zou worden uitge voerd, kan thans bezwaarlijk enkele dagen gemist worden voor deze bijzondere gele genheid. Man takelt zijn huishoudster met mes toe. De vrouw zwaar gewond. Ten huize van den heer J. B. aan den Hoofdweg 21 te Hillegersberg heeft gistermorgen omstreeks elf uur een ernstige vechtpartij plaats ge had, welke, naar gevreesd wordt, aan dé 35-jarige mej. M. Schnittert, huishoudster van B., het leven zal kosten. Den iaatsten tijd scheen liet tussehen B. en mej. S., niet te boteren. Herhaaldelijk kwamen twisten voor, zonder echter ernsti ge gevolgen met zich mede te brengen. Gistermorgen is het echter tot een uit barsting gekomen. B. zat aan het ontbijt en toen zijn huishoudster hem een glas warme melk bracht, viel hij hevig tegen haar uit, omdat volgens zijn meening de melk te heet was. De vrouw ging daarop naar de keuken om wat koude melk bij te voegen. dat op 19 dezer een beslissing zal kunnen worden genomen. Tot zoover het communiqué! De gemeente-secretaris van Alkmaar, mr. Koelma, was zoo vriendelijk ons naar aanleiding van bovenstaande aangelegenheid een onderhoud te verlccnen, zoodat we in de gelegenheid zijn, hieraan nog het een en ander toe te voegen. Schadepost. De voorwaarden, welke de minister stelt, beteekenen voor de stad een schadepost, die minstens op een ton is te taxeeren. Natuurlijk moet dit belangrijke offer door verschillende voordeelen worden goedge maakt. De plaats, waar de kazerne zal verrijzen, is de vork, gelegen tussehen Bergerweg en Hoeverweg, de grond ,die enkele jaren ge leden door de stad werd aangekocht ter uitvoering van het boschplan en waaraan onlangs werd toegevoegd een strook grond gekocht van de wed. v. Buren. In verband met een en ander zou het boschplan komen te vervallen. De plaats is uit den aard der zaak zeer gunstig gelegen voor een kazer ne. Deze toch komt te liggen aan drie groote wegen, die naar Alk maar, naar Bergen en naar Eg- mond. De verbinding met het te Bergen aan te leggen vliegveld kan nauwelijks beter zijn dan van hieruit. Bovendien ligt het ter rein buiten de stad, hetgeen zoowel voor de gemeente als uit een militair oogpunt ge- wenscht schijnt. De voordeelen. De voordeelen nu, welke voor Alkmaar aan de onderhavige plannen zijn verbon den, zijn allereerst te vinden in het feit, dat zich een groot aantal officieren en on derofficieren in de gemeente zal moeten vestigen. Deze vormen een koopkrachtig publiek, hetgeen de gemeenschap op ver schillende wijzen ten goede komt. De mid densfand zal er de gevolgen van ondervin den, evenals b.v. de gemeentelijke fiscus. Bovendien zullen de wellicht 600 of 700 man, die doorloopend in Alkmaar gelegerd worden, er mede toe bijdragen, dat de druk te en de bedrijvigheid hier toeneemt, zij 't natuurlijk ook in veel mindere mate, dan door het kader geschiedt. Daarnaast zal een kazerne altijd als afnemer voor tallooze goederen en als werkgever optreden. Tot op zekere hoogte is de vesti ging van een garnizoen in Alkmaar te vergelijken met de vestiging van een industrie. Alkmaarders, die tot dusverre werkloos waren, worden er natuurlijk niet direct door aan den arbeid gezet, immers het geheele ka der komt van buiten. Daartegenover staat echter, dat de bestaanszeker heid dezer menschen dooreen geno men grooter is dan die van perso nen, te werk gesteld in een indus trie. Vooral in onze dagen kan men, helaas, plotseling voor het feit komen te staan, dat een onderneming haar bedrijf moet stop zetten. Een tweede voordeel is zonder twijfel, dat de belangstelling voor het uitgestrekte bouw terrein, hetwelk de stad nog bezit, aan den Bergerweg, zal toenemen. Naast deze voordeelen van meer blijven- den aard staan enkele tijdelijke, voorname lijk voortspruitende uit het bouwrijp ma ken en het egaliseeren van gronden, zoo mede uit den bouw der kazernementen zelf. Het is wel aan te nemen, dat het personeel zal worden aangevraagd via de Alkmaarsche arbeidsbeurs, zoodat vermoedelijk voor den eers ten tijd met een belangrijke daling der werkloosheid mag worden gere kend. Indien de Alkmaarsche raad, waaraan nauwelijks te twijfelen valt, de plannen aan vaardt, zal spoedig met de uitvoering wor den begonnen. Want, defensie rekent met een vestiging te Alkmaar van het garni zoen in het jaar 1939. Het spreekt vanzelf, dat door een en an der de kwestie van het viaduct mede in een ander licht wordt geplaatst. Het is niet onwaarschijnlijk, dat defensie op den duur met den tegen- woordigen toestand geen genoegen zal nemen Wat dan kan gebeuren valt nog met geen mogelijkheid te voor spellen, echter, we weten het, de fensie is in deze dagen zeer mach tig! Zoo de gemeente in haar streven om te' komen tot een viaduct, den steun zou ver krijgen van het departement van oorlog, dan stijgen haar kansen zéér belangrijk. Alles bijeen genomen ziet het er naar uit, dat Alkmaar behoorlijk haar portie zal zal krijgen van de opleving, voor zoover die wordt veroorzaakt door de huidige mentali teit, die uitgaat naar sterkere bewapening. De voorstelling onzer stad om de crisis de baas te blijven, scheen welhaast hopeloos! Do vestiging van een garnizoen biedt intus schen nieuwe en dit maal gelukkig rooskleu rige perspectieven. Oehoe (heenreis) Nandoe (terugreis) Emoe (heenreis) Ibis (terügreis) Gier (heenreis) Torenvalk (terugreis) Buizerd (heenreis) Vertrek ran Aankomst te Singap. 12 Mei Band. 12 Mei Athene 12 Mei A'dam 12 Mei Basra 12 Mei Jodhp. 12 Mei Rang. 12 Mei j Jodhp. 12 Mei A'dam 12 Mei j Athene 12 Mei Band. 12 Mei jSingap. 12 Mei A'dam 14 Mei Bij haar terugkomst in de kamer sprong B. plotseling op haar toe en gaf haar met een hard voorwerp een klap op het hoofd. De vrouw stortte neer en sleurde daarbij den man met zich mede. Er volgde een hevige vechtpartij. B. slaagde er in eenige messen van de tafel te grijpen en bracht daarmede mej. S. talrijke steken, toe, hoofdzakelijk in het gezicht. Zij beet hem een vinger af, Van een mes, dat in haar mond terecht kwam, beet de vrouw het lemmet geheel af. De vrouw verweerde zich krachtig en bracht den man talrijke verwondingen toe, Zij beet zelfs zijn rechter wijsvinger ge- heel af. De geheele kamer was overal met bloed gesmeurd. Op 't ontzettend tumult kwal men de buren toesnellen en toen zij aan schouwden was er gaande was, waarschuw, den zij terstond de politie, Deze verscheen onverwijld op het tooneel van den strijd en stelde B. in arrest. Dr. Jongerius in aller ijl ontboden, verleende de vrouw de eerste hulp, waarna zij in ernstigen toestand in het ziekenhuis „Eudokia" te Rotterdam werd opgenomen. Vier bebloede messen, De politie heeft in totaal vier bebloede messen in beslag genomen, terwijl ook de afgebeten vinger werd medegenomen. De man werd eveneens verbonden en is naar het politiebureau aan den straatweg te Hilligersberg overgebracht en in bewaring gesteld. Onze Oost* PERS-HETZE TEGEN JAPAN. Chineesch blad tijdelijk verboden* Het drukken van de „Tav Konk Siang Po" is, naar de N.R.Ct. meldt, bij gouvernements besluit van 10 Mei, wegens hetze tegen Ja pan voor den tijd van 14 dagen verboden* De politieke inlichtingendienst heeft de persen verzegeld. In de Nieuwe Wereld is nog plaats voor de Westersche beschaving. In een te Cleveland (V.S.) gehou den lezing heeft Thomas Mann, de bekende schrijver en Nobelprijs winnaar, die Duitschland verlaten heeft, zijn voornemen te kennen gegeven om Amerikaansch staats burger te worden. Zoo lang het donkere tijdperk in Europa aan houdt, vormt Amerika de toever laat van de Westersche beschaving, aldus Mann. In 1937, na zijn vertrek uit Duitschland, aanvaardde hij een aanbod voor het staatsburger schap van Tsjecho-Slowakije. Hij zeide, dit te willen opgeven, even als zijn woning in Zwitserland. - n Na een eerste leening van 1.400.000 Turksche ponden van de regeering verkregen te hebben, is het gemeen tebestuur van Istanboel in staat te beginnen aan het groote plan om van de oude stad een moderne woon plaats te maken. Het werk zal worden uitgevoerd volgens de plannen van een Franschen stedebouw- kundige. De voorbereiding hiervan heeft drie jaar geduurd. Het geheele werk zal vijf jaar duren en vele millioenen Turksche ponden kosten. Istanboel zal dan bijna ter taal veranderd zijn. De haven van Galatai wordt gemoderniseerd en vergroot. f® beroemde groote bazars zullen een vernieu wing ondergaan. Hun Oostersche bekoring wordt opgeofferd aan de hedendaagsch® eischcn van reinheid en hygiëne. Het voor naamste doel der verbouwing is evenwel* de schoonheid van de groote gebouwen uit t Byzantijnsche tijdperk te doen uitkomen- De Huizen welke tegen de Aya Sopht# (thans een museum) en tegen de z.g. Blau we Moskee staan aangebouwd, worden ver wijderd, zoodat deze in hun volle schoon heid zullen prijken. Voorts wordt er ecu universiteitswijk gebouwd en een dieren park ,de oude Byzantijnsche wallen worden geresorteerd, alsmede parken en speelplaat sen aangelegd. Wolkbreuk boven de Oostelijk® Karpathen. In de Oostelijke Karpathen is door een wolkbreuk en overstroomingen groote scha de aangericht. Twee kinderen verdronken cn vele huizen werden vernield. Bruggen wer den weggeslagen en de verbinding met het district is verbroken. Een groot Zigeuner kamp is volkomen verdwenen, militaire11 werken mede aan de hulpverlcening.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2