Geuzenbaai JlyendcL Vrijdag 13 Mei 1938 Tweede Blad De heer M.A, Kolster gehuldigd MEN ZEGT HERMAN NYPELS' Sproeten komen vroeg in Sprutol. Bij alle Drogisten. Vliegtuigongelukken bij de Marine De strijd in het verre Oosten 0^)/i VVanneer de Geuzen Geuzenbaai gekend hadden, dan zouden de WndinUiiuLi dat KLEEDING ver de voorkeur heeft Laatste stukje marine uit Hellevoetsluis verdwenen Centrale van rijkspersoneel Russisch cabaret het voorjaar, koop tijdig een pot ÏÏUiAJjveJfóMc&ten Opleidingsmethode der Marine reserve officieren Indiensstelling Hr. Ms. „Brinio" „Hydra'' en „Joh. Maurits van Nassau" Motorbootje in Balgzandkanaal verbrand Durfde de trap niet op uit angst voor haar Rheumatische pijnen Vervoer naar alle plaatsen per „ESONA" Burgerlijke Stand van Den Helder Een zeer verdienstelijk stadgenoot is gis- terenavond gehuldigd. De heer M. A. Kol ster werd zeventig jaar en daarin hadden verschillende corporaties hier ter stede aanleiding gevonden, hun dank te betui gen voor al het werk, dat deze stoere wer ker voor hen gedaan heeft. Aan de uitnoodiging van een huldigings comité hadden velen gehoor gegeven, zoodat de R.K. Volksbond vrijwel geheel bezet was niet genoodigden, o.w. wij opmerkten onze burgemeester en wethouder de Boer, alsmede weth. Smits, Pastoor Koopman en de verschil lende kapelaans van de beide parochies. Van pastoor van Veen was bericht van verhindering gekomen. Vrijwel het geheele bestuur van de Kamer van Koophandel, waarvan de heer Kol ster lid is. Kerkbestuur en armbestuur van de beide R.K. parochies en besturen van verschil lende vereenigingen. De leiding van den avond berustte in de handen van den bijna even oude en even vitalen heer A. J. Leewens, wiens Held. Kath. Gemengd Koor zijn medewerking verleende en van den heer Snel. Ook de muziekvereeniging „Winnubst" had op het tooneel plaats genomen en zorgde voor muzikale opluistering. Verschillende bloemstukken sierden de tafel waarom de jubilaris en zijn familie hadden plaats genomen. Bij het binnenkomen in de zaal van den heer en mevr. Kolster en familie, zong het koor van den heer Leewens een zegezang „Hulde aan onzen zeventig-jarige", waarbij de heer Prinsen een toepasselijke tekst had ge schreven op de muziek van Handel. De heer Leewens huldigt zjjn vriend. De heer Leewens sprak een kort woord van welkom, waarin hij de verschillende autoritei ten en genoodigden welkom heette en welke gelegenheid hij meteen aangreep om den heer Kolster, waarmee hij vriendschap heeft „vanaf zijn vlegeljaren", te huldigen. Gij zijt een humaan en algemeen geëerde persoonlijkheid, aldus de heer Leewens en zoo wel elders, als hier ter plaatse staat gij hoog aangeschreven. U hebt in uw leven moeilijke tijden beleefd, maar uw onwrikbaar vertrou wen op God, heeft u de moed en volharding ge schonken voort te gaan op den door u inge slagen weg. Uw vitaliteit houdt de belofte in voor de toekomst, dat u nog zult blijven wer ken voor kerk en maatschappij. Gelukwensch in poëzie. De heer Grondsma van Alkmaar, die als declamator zijn medewerking verleende, bracht als lid van de Kamer van Koophandel en als vriend van den heer Kolster zijn gelukwensch in gedichten, die getuigden van diepe levens wijsheid en die gekruid waren met humor. Hij spreekt daarbij ook zijn bewondering uit voor de vitaliteit van den heer Kolster, die altijd weer op de bres staat voor de belangen van de visscherij. Gelukwensch van den burgemeester. De burgemeester achtte het een vreugde „ons aller vriend Kolster" geluk te wenschen op dezen feestdag. Eigenlijk was ik verwonderd toen men mij uitnoodigde, zoo zei de burge meester, omdat ik den heer Kolster nog geen zeventig gegeven had. Hij is een buitengewoon blijmoedig man en een oprecht christen. De groote lijst van vereenigingen, die aan deze huldiging meewerken, getuigen er van, dat de heer Kolster iets in zijn leven heeft bereikt Bereikt door zijn groote kracht van christe lijke liefde, 't Is goed dit eens te zeggen, ook voor degenen, die hem omringen. Zijn vrouw mag zich gelukkig prijzen, dat zij zich heeft gegeven om dit werk van haar man te steunen. Het is van groote beteekenis, zegt de heer Ritmeester, dat wij mcnschen als u onder ons hebben, meneer Kolster. Spr. dankt als hoofd van de gemeente voor alles wat de heer Kolster in het belang van de gemeenschap heeft ge daan en hoopt, dat de weg, die de jubilaris nog af mag leggen, lang zal mogen zijn. Dankwoord van Pastoor Koopman. Pastoor Koopman brengt namens het R.K. Schoolbestuur, namens de St. Lidwina Stich ting en namens het R.K. Kerkbestuur een woord van hulde en dank aan den man met zqn jeugdig hart en ongebreidelde werklust en hij wenscht hem toe, dat het woord van de H. Schrift bij den heer Kolster in vervulling mag gaan, dat hij den leeftijd van de zeer sterken (tachtig jaar) zal mogen bereiken, met dezelf de werklust en hetzelfde jeugdige vuur. door de moderne Kleurhoudende stoffen en solide afwerking, gepaard aan keurig passende modellen en lage prijzen in Den Helder en Omstreken De chef van het mjjnen- magazijn te Hellevoetsluis, een luit. ter zee is overge plaatst naar Vlissingen. Met deze overplaatsing vervalt te vens de bezetting van dit ma gazijn, dat nu zal ressorteeren onder Vlissingen. Hiermede is het laatste stukje marine uit Hellevoet- sluit verdwenen. Mijnenmagazijn Hellevoetsluis. Woord van den Voorzitter van de Kamer van Koophandel. De heer Arnts schetst welk een groote stuw kracht de heer Kolster voor de Kamer van Koophandel is geweest en noemt de verschil lende functies, waaraan hij zijn krachten heeft gegeven, waarbij hij vooral sül staat bij het werk, dat de jubilaris in het belang van de Hel- dersche visscherij heeft verricht. Hij dankt mevrouw Kolster, dat zjj haar man steeds heeft af gestaan in het belang van han del en industrie. Namens de K. v. K. biedt spr. den heer Kolster een bureaustoel aan. De heer Fuyk, lid van de Kamer van Koop handel, sprak een hartelijk woord als vriend, terwijl de heer M. A. Grunwald, namens de twee Heldersche collega's in een geestig woord zijn gelukwenschen aanbood en een kistje siga ren aan den heer Kolster en bloemen aan mevr. Kolster offreerde. De heer Leewens* bood hierna een oorkonde namens het comité aan. De heer de Hoogh voerde vervolgens het woord namens de ver. „Volkenbond en Vrede", de heer Luyckx namens de „Hanze", de heer Fring, namens de „St. Vincentiusvereeniging", de heer Stevenson namens de Heldersche Vis- schersvereeniging, de heer v. Diest bracht in een persoonlijk woord de heer en mevr. Kolster den dank namens de N. en Z.-Holl. Redd. Mij. en de heer Snel besloot de rij van sprekers namens Katholiek Den Helder. Na de pauze werd nog een operette voor dames opgevoerd: „De soldaten komen". Het was een genoegelijken avond en voor den heer en mevrouw Kolster een avond, die zeker heel lang in hun herinnering zal blijven. Het algemeen bestuur van de Centrale van vereenigingen van personeel in 's rijks dienst heeft dezer dagen te Utrecht vergaderd. In zijn openingswoord wees de voorzitter van de Centrale, de heer F. Perdok Hzn., op de voorbereiding van een nieuwen aanval in den strijd voor een verbeterde salarispositie. Voort gaan van de Centrale op den ingeslagen weg acht spr. geboden. Hij handhaaft nog steeds, dat de staat als groote werkgever een voor beeld moet geven en een sociaal rechtvaardig loon aan zijn dienaren moet uitkeeren. Daarom wendt spr. zich op bijzondere wijze tot de re geering, opdat zij niet als de draagster worde aangemerkt van wat spr. noemde de dwalingen van het onrechtvaardig oeconomisch stelsel van tegenwoordig, maar, haar verantwoorde lijkheid indachtig, er toe zal 'bijdragen het ver trouwen der arbeiders in het staatsgezag te doen groeien. Aan het slot van zijn openingswoord wees de voorzitter op den verheugenden groei van de neutrale gedachte onder het rijkspersoneel: de Centrale, omvattende 44 vereenigingen, is uitgegroeid tot de grootste groepeering van rijkspersoneel, tellende ruim 9300 leden. Na de behandeling van huishoudelijke aan gelegenheden werden de aftredende function- narissen met algemeene stemmen herkozen. De Centrale zal nogmaals de aandacht van maand- en weekloon tewerkgestelde ryksper- de regeering vragen voor de positie van het op soneel in de 4e klasse-gemeenten. Aangedrongen zal worden op een wijziging in de toepassing van de loonbepalingen bij aan stelling van personeel, ouder dan 21 resp. 23 jaar. Men schrijft ons: Vroolijke Russen komen Zondag in Casino met hun origineel Russisch Cabaret en Dan cing. Het geheel, onder leiding van Ivan Brodsky, bestaat uit een echt Balalaika-orkest met haar typische en mooie instrumenten, iets wat hier nog zelden is gehoord, welk orkest ook echter ter afwisseling en voor den dans, als „Jazz" optreedt. Een uitmuntende zanger met buitengewone stemmiddelen zingt Russische liederen; het danspaar Duo Brodsky geeft in een verbluffend tempo, verschillende stijlvolle Russische dansen. Het Balalaika orkest zingt Russische koren en dit alles wordt telkens afgewisseld door Russische De directie vestigt er de speciale aandacht op. dat deze musici en artisten niet alleen in een Russisch pakje zijn gestoken, doch wer kelijk van Russische nationaliteit zijn. Men zie verder de advertentie. VOLKENBOND EN VREDE. Af deeling Den Helder.) Wfj vestigen nogmaals de aandacht op de bijeenkomst van hedenavond, waar Mr. A. M. Joekes spreekt over: „Drie internationalen toestand en den Volkenbond". Bizonderheden staan vermeld in de advertentie. BINNENBRANDJE. Gisterenmiddag om 5 uur had in de Joubert- straat door het vlam vatten van een petroleum stel, een binnenbrandje plaats, dat met eenige emmers water geblucht kon worden. Toen de brandweer ter plaatse verscheen, was het brandje al gebluscht. Aan boord van de kanonneerboot „Johan Maurits van Nassau", die met 16 dezer weder aan den actieven dienst zal deelnemen onder bevel van den luit. ter zee le kl. jhr. G. A. Berg, worden met dien datum geplaatst de luit. ter zee le kl. Ji J. Hogendoorn (le offi cier) idem 2e kl. L. E. H. Reeser, A. J. Marcus en die der mar-reserve W. J. Snijder; idem 3e kl. J. G. van Couten Piccardt Wieringa; offi cier M.S.D. le kl. A. J. Krom; officier van ge zondheid 2e kl. W. J. M. W. Timmers en offi cier van administratie 2e kl. J. B. Kempees. De kapitein-luitenant ter zee P. Koenraad, aangewezen voor den dienst in Nederlandsch- Indië, zal zijn bestemming volgen per m.s. „Marnix v. St. Aldegonde", 1 Juni van Am sterdam. In het Marineblad van April 1938 schrijft luitenant ter zee le klasse A. H. I. Kramers over de Koninklijke Marine Reserve. Hij be pleit grondige wijziging van de opleidings methode der marine-reserve-officieren. Zijn wensch gaat uit naar een soort kaderschool met eigen gebouw voor reserve-officieren, waarin de officieren van alle corpsen, die niet hun opleiding op het Kon. Inst. v. d. Marine te Willemsoord ontvangen (zooals res. off.-vlieger en zeewaarnemer, adsp. off.- vlieger enz.) hun studiecentrum vinden. De opleiding moet volgens schr. omvatten: een uitsluitend militaire le vorming, een theore- tischen cursus van 7 8 maanden, een prac- tischen tijd op de vloot van ten minste maanden (elk op eigen terrein) en ten slotte kan de resteerende tijd in den officiersrang op de vloot worden doorgerbacht. Maandag 16 Mei a.s. zal Hr. Ms. „Brinio", onder commando van den luit. ter zee le kl. J. S. Bax, iijdienst gesteld worden. Dienzelfden dag zal ook de Hydra" in dienst komen; com mandant hiervan is de luit. ter zee 2e kl. Van Versendaal. Beide schepen zullen nog een week in Den Helder blijven en dan naar hun standplaats Vlissingen vertrekken. Naar wij tevens vernemen, zal Hr. Ms. „Jo han Maurits v. Nassau" eveneens Maandag a.s. in dienst worden gesteld, onder commando van den luit. ter zee le kl. Berg. Over pl.m. veertien dagen zal de „Joh. Mau rits van Nassau" naar Straat Gibraltar gaan om daar de „Nautilus" af te lossen. Na terug komst in Nederland zal de „Nautilus" weer het toezicht op de visscherij gaan uitoefenen. De heer F. Koolhoven, directeur van de N.V. Koolhoven-Vliegtuigen, schrijft aan de N.R.Crt.: In uw ochtendblad lazen wij de beschrijving van het treurig ongeval, overkomen te Eelde aan twee marinie-vliegers op een onzer vlieg tuigen. Over de daarop volgende commentaar hebben wij ons verbaasd, daar ong. 600 en thousiaste en kundige aangestelden onze alom goed bekend staande vliegtuigen bouwen. Ons F.K.-vliegtuig, hetwelk speciaal ge bouwd is als overgangsvliegtuig, heeft gedu rende het gebruik bij de luchtvaartafdeeling hier en in Indië zoowel als bij de marine zijn deugdelijkheid speciaal voor wat betreft goede vliegeigenschappen en sterkte, meer dan be wezen. Van de ong. 80 vliegtuigen zijn aan onge veer zeven stuks ongelukken overkomen, het zij door motorstoring, hetzij door beoordee- lingsfouten van den vlieger. In alle gevailen, behalve dit laatste treurige ongeluX heeft de hechte constructie van ons vliegtuig de inzit tenden voor verwondelingen en erger be spaard. Dit is algemeen bekend. Dat het laatste geval aan het vliegtuig te wijten zou zijn, wordt door alle ooggetuigen eveneens ontkend en ten aanzien van de twee andere gevallen, in uw artikel vermeld, deelen wij u mede, dat het ongeluk op de Kooy door het breken van een luchtschroef (niet van ons fabrikaat en niet door ons ge monteerd) veroorzaakt is, terwijl het onge val te Amsterdam te wijten was aan een maandvlieger, die zijn afstand misschatte en in plaats van op het vliegveld, tegen den zij kant vloog. In dit laatste geval meenen wij zelfs te kunnen zeggen, dat de sterkte van ons vliegtuig dezen vlieger het leven redde. Van alle militaire ongelukken worden na tuurlijk rapporten opgesteld, waarvan wij als fabrikant op de hoogte zijn. Wij kunnen u verzekeren, dat nergens rapporten bestaan, die op ons materieel eenigen blaam voor on gelukken werpen. Onze Nederlandsche vlieg tuigindustrie en in het bijzonder de Rotter- damsche vliegtuigindustrie, staat bekend om haar serieus werken; Nederlandsch materieel wordt alom geapprecieerd. Gistermiddag te omstreeks 4 uur bevond zich in het Balgzandkanaal een motorboot, eigendom van een familie te Den Helder. Men was dien middag bezig het scheepje in te doen varen. Op een gegeven moment hebben de drie in zittenden de boot verlaten en zijn den kant opgegaan. Op het scheepje bleef een bran dende primus achter. Naar men vermoedt, is door de deining, veroorzaakt door een voor bijvarend schip, de motorboot omgeslagen, waarbij de spiritus van de primus in brand gevlogen is. Deze tastte het scheepje dermate aan, dat het geheel uitbrandde. Het ongeluk geschiedde ongeveer 2 kilometer van de sluis van de Kooij af. Eindelijk een middel dat uitkomst bracht. Mevr. G. M. schrijft ons: „Ik had erge rheumatische pijnen in mijn knieën en rug en ook had ik last van hoofdpijn. Ik durfde nooit goed de trap op te loopen uit angst voor pijn. Nu neem ik echter eiken morgen een halve theelepel Kruschen Salts in warm water en ik voel mij een ander mensch. De pijn "is zoo goed als geheel verdwenen." De verschillende zouten in Kruschen Salts hebben ieder een eigen werking bij de bestrijding van Uw rheumatische pijnen, hoofdpijn, enz. Zij ver wijderen de opgehoopte afvalstoffen, welke de oorzaak zijn van Uw klachten, uit Uw orga nisme en sporen Uw afvoerorganen aan tot betere werking. Uw bloed wordt gezuiverd en binnen korten tijd zal er geen sprake meer zijn van rheumatische pijnen of andere klach ten. Kruschen Salts in uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende drogis ten. (Adv.) In het Verre Oosten wordt nog bitter ge streden. We zouden het haast vergeten door alle opeenvolgende gebeurtenissen in eigen werelddeel. Een groote slag staat daar echter voor de deur. Een slag, die zoowel militair als voor het prestige van Japan van de grootste beteekenis is. Men schijnt dan ook van plan alles op alles te zetten om Soetsjou in de provincie Sjantoeng, aan de Chlneezen te ontwringen en aldus den weg vrij te krijgen naar het Zuiden en Nanking en Peking met elkaar te verbinden. Het groote offensief, dat zich thans ontwikkelt en waarbij van beide kanten een half millioen soldaten tegenover elkaar zal komen, moet beslissen over het bezit van den Loenghai spoorweg en Soetsjau, is voor beide partijen van het grootste belang. De Japanners koesteren blijkbaar de hoop, aldus het Hbl., dat als zij er slechts in slagen in Sjantoeng een nieuw groot wapenfeit te presteeren, zij groote groepen invloedrijke Chineezen, die nog steeds trouw zijn aan het bewind van Tsjang Kai Tsjek, tot afvallig heid kunnen bewegen en aldus een nieuw stabiel Chineesch regiem in Noord China kunnen installeeren, dat de positie voor Japan aanzienlijk zou vereenvoudigen. Japan heeft zich feitelijk vastgewerkt in een situatie, waarin het geen andere keuze heeft dan hetzij zich terugtrekken, hetzij met alle macht ten koste van groote offers doorzetten. Aangezien de doeleinden van Japan op het continent en het prestige van Japan zoowel tegenover China als tegenover de rest der wereld het eerste niet toelaten, zoo is het wel gedwongen op den eens ingeslagen weg tot het bittere einde voort te gaan. Of het Ja- pansche leger in China beschikt over de stalen zenuwen om de guerilla-tactiek, waar toe de Chineesche legerleiding haar toevlucht heeft genomen, te weerstaan, is de vraag. Het feit, dat de Japanners zich thans feitelijk terugtrekken op het Oostelijk front, bewijst, dat deze tactiek haar doel althans gedeelte lijk niet heeft gemist. Hirota zelf heeft een paar dagen geleden verklaard, dat ofschoon hij optimistisch gestemd was, hij toch vreesde dat wegens het verzet van Tsjiang Kai-tsjek de oorlog een langdurige historie zou blijken. Oe sleepboot .Amsterdam" wordt eigendom van Bureau Wijsmuller. Men ziet hier diverse genoodigden op het moment dat de maatschappjjvlag gehesrhen wordt. (Cliché IJmuider Courant). Nat. Hist. Museum, geopend: Woensdag van 35 uur, Zaterdags van 710 uur.; iedere le Woensdag in de maand van 810 u.; iedere le Zondag in de maand van 35 u. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u.. Zaterdag van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Wie doodde Mary Clay?" en „De Helle veeg". Rialto, Spoorstraat, half 8: „De Wereld wil bedrogen zijn" en „Zij is gevaarlijk". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Het wrekende water" en „De Sperwer", Heden: Musis Sacrum 8 uur: Vergadering „Volken bond en Vrede". Zondag 15 Mei: Casino, 3.30 en 8" uur: Russische Dansband en Cabaret. Dinsdag 17 Mei: Kegelhuis, 8.30 uur: Filmavond fotohandel H. W. Zegel. Musis Sacrum, 2.30 uur: Bijeenkomst Ned. Ver. v. Huisvrouwen. L|cht op 8 u. 15 m. Laagste temp. lucht gisteren 8.4 Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 763.7 Temperatuur lucht 11.5 GESLAAGD: Voor de bakercursus van het Wit Gele Kruis, Is Dinsdag geslaagd onze stadgenoote, mcj. S. Grootendorst. van 12 Mei 1938. BEVALLEN: N. SleuterKiefte, z. GETROUWD: M. v. d. Hert en M. K. Nie- len. OVERLEDEN: J. J. Larsen, 90 J., m.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5