Opnieuw marinevliegtuig Veertig varkens verbrand Marken blijft Zondags gesloten N.V^V, tegen verbod van vrouwenarbeid Zes vrachtauto's verbrand Oorzaak nog onbekeod I in ZeC geStOTt Twee Japansche torpedojagers ia den grond geboord Duitschland sluit verdrag met Mandsjoekwo Uit onze omgeving Slechts materieele schade. Opnieuw is de Marine vlieg- dienst door een vliegongeluk getrof fen en daarmee zouden bijgeloovi- gen gelijk gekregen hebben, dat er altijd drie ongelukken achter elkaar moeten gebeuren. In de historie van het vliegwezen weten ze dat aan te toonen. Noodseinen. Den Helder, de Marinestad, werd er gis termiddag om vier uur door opgeschrikt. Een vliegtuig in zee gestort. Honderden menschen spoedden zich naar den Dijk en daar ver in het water, onder de Texelsche kust, zag men een vliegtuigvleugcl boven water uitsteken, het toestel scheef wegge zakt in het Marsdiep. Van een vliegtuig, dat in de nabijheid lag. werden vuurpijlen afgeschoten. Telkens weer schoot een pijl naar boven end aaide in breeden bocht, als een felle vuurvlam, naar beneden. Een noodkreet! In spanning volgde men het gebeuren op den Helderschen Zeedijk. Men meende in de omgeving van het vliegtuig eenige menschen te zien zwemmen. Van Den Helder uit wer den vletten van den dijk te water gelaten en zoo vlug men kon roeide men naar de plaats van het ongeluk, dat echter minstens drie kilometer van de Heldersche kust was. Maar ook aan den overkant had men de noodseinen opgevangen En op de Mok was de hulpdienst oogenblikkelijk georganiseerd. Met een motorboot spoedde men zich naar de plaats van het ongeluk. De „Gelderland" keert terug. Hr. Ms. Gelderland, die juist de haven van Nieuwediep zou binnen- loopen, keerde oogenblikkelijk terug. De O. 16,die ook naar de haven voer, ging eveneens naar 't verongeluk te vliegtuig. Maar sneller nog was er het betonningsvaartuig van het Loodswezen, de „Amsterdam", die bij Texel een lichtboei opgepikt had en deze juist naar Nieuwediep zou sleepen. Kapitein Minneboo veran derde onmiddellijk van koers en be gaf zich naar het vliegtuig, dat in zinkenden toestand was. Van alle kanten zag men nu motorbooten en sleepbooten naar de plaats van de stran ding gaan. In grooten haast. En ook een T. vliegtuig, de T.23, een van het type, waarvan er vorig jaar in Indië twee ver ongelukten, daalde in glijvlucht op het water en taxide naar het zinkende vlieg tuig. Intusschen had de „Amsterdam" de bemanning reeds aan boord geno men. Het waren de officier vlieger 3e kl. J. L. den Hollander en den korporaal vliegtuigmaker Doolaard. De officier had een lichte verwon ding in het gelaat, de korporaal mankeerde oogenschijnlijk niets. La ter bleek, dat hij een voetblessuur had opgeloopen. Van het Wachtschip te Den Helder was een sleepboot en motorsloep, de laatste met ver plegend personeel van het Marine Hospitaal, naar de plaats van het ongeluk gegaan. De motorsloep nam de twee vliegers van de Amsterdam' over en ging daarmee naar Den Helder terug, waar beide menschen in het Marine Hospitaal ter observatie werden op genomen. „Amsterdam" hijscht toestel op. Nadat de sleepboot van het AVachtschip de lichtboei van de „Amsterdam" had over genomen, bracht deze oogenblikkelijk zijn laadboom naar buiten om het zwaar geha vende vliegtuig aan boord te nemen.Het toe stel was een C 7 AV. lesvliegtuig. Het had op het water willen landen, omdat een col lega genoodzaakt was geweest, wegens mo torstoornis een noodlanding te maken Toen de redder vlak bij het water was, stortte hij plotseling neer en was dus van redder dren keling geworden. Het was een geluk, dat er zooveel marineschepen in de nabijheid wa ren Het toestel was zwaar beschadigd. De rechtervleugel was door den val totaal afge rukt. Een drijver was geheel verdwenen. Het roer was eveneens afgebroken. Het toestel zag er zwaar gehavend uit en het mag nog een wonder heeten, dat de inzittenden er oogenschijnlijk zoo goed zijn afgekomen. Nadat de „Amsterdam" zijn laadboom naar buiten had gebracht, werd het toestel in gehaakt en langzaam opgeheschen. Zwaar hing het aan bakboordzijde neer. De „Am sterdam" maakte geringe slagzij en voer met zijn last naar de haven van Nieuwediep. Het afgebroken roer werd later door de v. Meer land binnengebracht. Het ongeluk gebeurde ongeveer 8 900 M. uit de Texelsche kust, ten Oosten van het vliegkamp „De Mok". De marine-autoriteiten, we spraken op het Havenkantoor nog even den commandant van het vliegkamp „De Kooij", kolonel v. Aller en den com mandant van Hr. Ms. AVachtschip, overste Brouwer, prezen zich geluk kig, dat 't ongeluk zoo gunstig was afgeloopen. De M.L.D. was gisteren en eergiste ren reeds zoo zwaar getroffen, dat men, de in hoofdzaak materieele schade licht telde. De oorzaak. De officier-vlieger Den Hollander, ver klaarde zelf voor een raadsel te staan. Zijn toestel bevond zich op geringe hoogte en dook plotseling omlaag. De heer Den Hollander heeft het Marinehospitaal, waarheen hij was vervoerd, reeds verlaten, de korporaal blijft voorloopig ter observatie. Vijf boerderijen te Vden in de asch gelegd. Honderden kip pen omgekomen. Gistermiddag heeft te Uden (N. Br) een buitengewoon zware brand gewoed, waarbij vijf boerderijen en eenige landbouwschuren in vlammen zijn opgegaan. Vermoedelijk doordat kinderen met lu cifers epeelden is, aldus het Hsb., omstreeks half vijf brand ontstaan in de schuur, staan de achter de boerderij van den heer T. van Langerland. Het vuur vond veel voedsel in de groote voorraden stroo en hooi, waardoor een groote vuurzee ontstond als gevolg waar van spoedig het rieten dak van de boerderij vlam vatte en het geheele complex in min der dan geen tijd in lichter laaie stond. De brandweer, die slechts over primitieve hulp middelen beschikte, was spoedig ter plaatse, doch zij kon niet voorkomen, dat het vuur achtereenvolgens oversloeg op de boerderijen van de landbouwers N. van Es, B. School, •J. Vogelenzang en M. van der Elzen. Er ont stond een geweldige vuurzee, waartegenover de brandweer machteloos stond. Zij moest zich beperken tot beveiliging van de omlig gende boerderijen in de buurtschap Het Zand, die groot gevaar liepen. Het gelukte haar na veel moeite verdere uitbreiding van den brand te voorkomen. Alle vijf boerderijen brandden met de bij gebouwen geheel af. De schade, die onge veer f 50.000 bedraagt, wordt door verzeke ring gedekt. Het meeste vee liep in de weide: veertig varkens en ongeveer 250 kippen zijn in de vuurzee omgekomen. Het derde vliegongeluk bij den Marine Luchtvaartdienst. Het verongelukte water vliegtuig van De Mok ziet men hier langszij geheschen van de „Amsterdam", het beton ningsvaartuig van het Loodswezen, dat het zwaar gehavende toestel ook naar Nieuwe diep bracht. Japansche successen bij Loenghaispoorweg. den Het Chineesche telegraafagent- schap Central News deelt mede, dat de Chineesche luchtmacht gister ochtend vroeg met succes Japansche oorlogsschepen in het Zuidelijk deel van de Chineesche zee gebombar deerd hebben. Twee Japansche tor pedojagers werden tot zinken ge bracht, twee buiten gevecht gesteld en drie Japansche vliegtuigen neer gehaald. Japanners winnen terrein. bij hun opmarsch naar den Loenghaispoor weg. Zij veroverden na verschrikkelijke ge vechten Joengstsjen, Sinantsjen, terwijl Mentsjeng wordt bedreigd. De Chineezen geven de Japansche successen toe. Volgens de laatste Japansche berichten van het front zijn de Chineesche stellingen langs den spoorweg Tientsin Poekau en in den westelijken sector door de nsnellen Ja- penschen opmarsch geheel geïsoleerd. Schrijven van Ged. Staten voor kennisgeving aangenomen. Gistermorgen heeft de gemeenteraad van Marken vergaderd. De burgemeester las een schrijven voor, van Gedeputeerde Setaten in verband met de Zondagssluiting. Daarin werd de raad uitgenoodigd, kennis te nemen van de bezwaarschriften, die bij dit college ingekomen waren over het raadsbesluit van 21 Februari, dat Zondags- sluiting voor alle vergunning- en verlofza ken bepaalt Gedeputeerden gaven den raad in overweging dit besluit te wijzigen. De raad ging, aldus het Hsbl., hierna op voor stel van den burgemeester in geheime zit ting. Nadat de openbare zitting was heropend stelde de burgemeester, als uitslag van de gevoerde besprekingen, voor, het schrijven van Gedeputeerde Staten voor kennisge ving aan te nemen en de verordening onge wijzigd te handhaven. De raad vereenigde zich met 4 tegen 2 stemmen met dit besluit Van wethouder C. Visser (c.h.) die de vorige maal blanco had gestemd, was een schrijven ingekomen, dat hij als lid van den Baad be dankte in verband met de gevoerde pers campagne tegen het genomen raadsbesluit Zij opvolger, de heer J. Teerhuis heeft nog geen beslissing genomen. Tegen ontwerp-Romme. Voor coöperatie, verlaging leerlingen- schaal, hoogere landarbeiders- loonen en collectieve contracten. Gisteren is de zeventiende algemeene vergadering van het N.V.V., die vier dagen geduurd heeft, gesloten. In de middagzitting werden verschillende voorstellen van aangesloten vakbonden be handeld. Aangenomen werd o.a. een voor stel van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden om stappen te doen bij de regeering teneinde te bereiken, dat wettelijke maatregelen worden getroffen ter bevordering van het afsluiten van collectie ve contracten. Aangenomen werd eveneens een voorstel van den Alg. Ned. Bond van Huispersoneel waarin wordt uitgesproken, dat ook het huispersoneel onder sociale wetten als Ziektewet en Ongevallenwet behoort te vallen. Groote Instemming vond een voorstel van den Bond voor de Klee- dinp«ndustrie, door aanneming waar van het congres zich uitsprak tegen het voorontwerp-Romme i.z. het ver bod van vrouwenarbeid. In aansluiting op de eergisteren gehouden inleiding van den heer Hiemstra werd een voorstel van den Landarbeidersbond aange nomen, waarin wordt uitgesproken dat van overheidswege maatregelen dienen te wor den getroffen om de loonen van de daar voor in aanmerking komende werknemers- groepen op een redelijk peil te brengen. De bond van Ned. Onderwijzers verde digde een voorstel om in het belang van het onderwijs en ter vermindering van de werk loosheid onder het onderwijzend personeel ten spoedigste over te gaan tot verbetering van de leerlingenschaal. Beide voorstellen werden onder applaus aangenomen evenals een voorstel van den transportarbeidersbond i.z. de wenschelijk- heid, mede met het oog op de groote werk loosheid in Nederland, van wettelijke rege ling van den arbeidstijd voor alle arbeiders. Felle brand In Amersfoortsche garage. Een felle brand heeft gisteravond een groote garage, tevens reparatiewerkplaats van de N.V. expeditie van Doorn, gelegen aan de Achter de Kamp 25 te Amersfoort voor een aanzienlijk deel in de asch ge legd, Bij het blusschingswerk liepen een brandweerman en een monteur verwondin gen op, tenvijl een verslaggever aan den enkel werd gewond. Tegen zes uur waren in het gebouw eeni ge monteurs bezig met het repareeren van vrachtauto's, toen zij plotseling een dichte rook waarnamen. Het bleek, dat op onver klaarbare wijze brand was ontstaan. Een zestal vrachtauto's en veel materiaal gingen verloren. De bij het vliegongeluk te Eelde omgekomen officier-vlieger AV. Dusseldorp. Overeenkomstig de verklaring van Hit- Ier in zijn Rijksdagrede van 20 Februari j.1. dat Duitschland Mandsjoekwo zal erken nen, is gisteren in 't departement van Bui- tenlandsche Zaken een verdrag geteekend, dat het onverwijld aangaan van diplomatie ke en consulaire betrekkingen tusschen bei de landen behelst en tevens bepaalt, dat spoedig onderhandelingen worden geopend over een consulair- en scheepvaartverdrag. EEN SCHOOL VOOR VERLOOFDE MEISJES. Op het eiland Schwanenwerder in den AVannsee bij Berlijn, zal dezer dagen de eer ste school voor verloofde meisjes worden geopend, die tevens als model dient voor al le later nog te openen scholen. In deze scholen zullen de meisjes gelegen heid hebben, binnen zes weken alles te lee- ren, wat zij als vrouw en moeder weten moe ten. Zoo zijn in de school ook modelwonin gen van twee kamers ingericht, zooals de meisjes die van een huwelijksleening van 1.000 BM. kunnen inrichten. Gedurende haar verblijf in de school wonen de meisjes^in zulke woningen. KOEGRAS JULIANADORP. Luxe-motorbootje uitgebrand. Gistermiddag werd aan den Rijksveld wachter, den heer C. J. Vroom, kennis gegeven, dat een luxe motorbootje genaamd „Jona" en afkomstig uit Dokkum liggende in het nieuwe Balgzandkanaal een eind- weegs voorbij De Kooij in brand geraakt was. Volgens mededeelingen moest zich aan boord een man, vrouw en 1 kind be vinden. Toen men bij het scheepje aan kwam, was dat reeds in zooverre uitge brand, dat men eerst het ergste vreesde. Doch deze vermoedens werden gelukkig niet bewaarheid, want de geheele familie was er per autobus op uit. Voor zooveel noodig bepaalde men zich tot blussching van 't brandende scheepje, waarvan slechts een troosteloos wrak is overgebleven. Benoemd tot melkcontroleur. Onze plaatsgenoot Jan Fidder Hz., werk- zaan aan de Zuivelfabriek „De Vooruit gang" alhier is met ingang van 16 Mei a.s. benoemd tot Melkcontroleur aan de Fabriek van Zuivelproducten te Alkmaar. Holi. Mij. van Landbouw. AVoensdagavond werd door de afd. Den Helder van de Holl. Mij. van Landbouw een algemeene vergadering gehouden in het café „Prins Hendrik" van den heer A. Doorn. Er waren 19 personen aanwezig. Bij ontstentenis van den voorz., werd de veragdering geopend door den hr. A. Grin, die woorden van dank sprak tot den heer S. Eriks Jz., die als bestuurslid de afdee- ling verlaat. Door den heer C. J. Maters werden de notulen gelezen, welke onveranderd werden vastgesteld. Bij het punt mededeelingen van den voorzitter werd naar voren gebracht om via de afdeeling bindertouw te betrekken. In Anna Paulowna doet men dat ook en be valt 't best, ook voor zoover betreft de kas, die er een voordeel van heeft van 1 cent per kilogram. Er zal t.a.v. deze zaak een nauw gezet onderzoek ingesteld worden. De rekening over het vorige boekjaar was door de heeren N. Hoornsman en P. van der Veer nagezien. De Penningmeester deelt mede, dat in het vervolg het een en ander dient gewijzigd te worden, zulks met het oog op de financiën. Verder drong hij er op aan, dat ieder in zijn omgeving zal trachten den toevloed van nieuwe leden te bevorderen. Tot lid van de rekening-commissie werd bij acclamatie benoemd de heer D. J. de Graaf Pz. Arolgde verkiezing van twee bestuursleden De periodiek aftredende heer C. J. Maters werd bij acclamatie herkozen. De heer S. Eriks Jz. die als bestuurslid bedankt had, werd na twee stemmingen vervangen dooi den heer Nic. Hoornsman. De functies van secretaris en penningmees ter werden gecombineerd en aan den heer C. J. Maters toegewezen. A'oor twee afgevaardigden werd een drag van f 10 uitgetrokken, doch als het be stuur het niet noodig oordeelt een vergade ring te gaan bijwonen, dan gebeurt zuiks niet. Daarna werd de agenda voor de 146ste algemeene vergadering nauwkeurig bespro. ken. De rondvraag leverde niet veel op. pe heer Eriks dankte hartelijk voor de samen- werking en het gesprokene aan zijn adres waarna sluiting volgde. WIERINGEH ANTI-LUCHTBESCHERMING. Luchtbescherming is: de burgerij zand in de oogen te strooien, Naar aanleiding van een luchtbe schermingsavond, die hier de vorige week gehouden is, had gisteravond in hotel De Haan een avond plaats vanwege het Syndicalistisch Vakver bond AVieringen, over de vraag: ls luchtbescherming mogelijk? en AA'at is de beste bescherming? Te ruim acht uur heet de heer L. Bas de aanwezigen, die niet erg talrijk zijn, wel kom. Spr. zegt: Wij willen geen oorlog, maar ons idéé is, dat luchtbescherming voorbe reiding van den oorlog is. Voorzitter geeft hierna het woord aan den spreker, den heer Jacques Rees. Ik zal de heeren van de vorige week, al dus spr., antwoorden op hun woorden. Ik wil heelemaal geen debat, maar onze denk wijze naar voren brengfn en dan moet ik U zeggen, dat bescherming tegen lucht aanvallen een idéé fixe is. Het sprookje van bescherming tegen aanvallen uit de lucht leidt tot oorlog. Een komende oorlog is verschrikkelijk; hij brengt ons een zee van ellende en ver woestingen. De moderne oorlog betreft niet meer twee legers, maar twee volken. De oorlog treft de burgerbevolking en wordt gevoerd met bacterieën en dergelijke vree- selijkheden. De oorlog brengt een einde der beschaving, einde der cultuur en misschien wel einde der menschheid Uitvoerig schetst spr. dan de huidige omstandigheden, de kapitalistische over- heersching. Het verschil tusschen den Ned. Staat en het fascisme is, aldus spr., van gradueelen aard. Naar onze meening is luchtbescherming de burgerij zand in oogen strooi en voor de gevolgen van een toe- komstigen oorlog. Spr. zet dan uiteen hoe volgens hem, het gebruik van bom- en gasvrije kelders in b.v. groote steden van practisch geen be lang is. Over gasmaskers sprekend, merkt de heer Rees op, dat onze gasmaskers uit Duitsch land afkomstig zijn, zoodat deze natuurlijk wel zoo gemaakt zijn, dat ze voor zoo'n ge heim gas niet afdoend zijn. Met een opwek king te trachten een vrij mensch in een vrije maatschappij te zijn, besluit spr. het eerste gedeelte van zijn rede. Na een korte pauze vervolgt de Spreker en hij heeft het dan voornamelijk over de Spaansche arbeiders, die dan tot leuze had den: verantwoordelijk produceeren. Het Spaansche volk kan bogen op een anti-militairistische historie. Bij den bouw van forten e.d. waren het daar dan ook bui tenlanders die den arbeid moesten verrich ten. Spreker noemt dan eenige voorbeelden als staking sabotage e.d. Wij moeten weige ren, zegt hij, bij opleiding voor oorlog. In dien dit werd toegepast, dan zou het zeer zeker het ontketenen van een massamoord tegengaan. De leiders moeten weten, dat de arbeiders niets van den oorlog willen weten, dit moet dan getoond worden door woord en daad. Daarnaast moeten wij aankweeken het socialisme en het humane volksgeweten. AVe moeten de bevrijding der arbeiders klasse door de arbeiders zelf bewerkstelli gen. Wij kunnen niet aan een oorlog, een zuiver kapitalistisch belang, deelnemen. AVij moeten zoo meteen kunnen zeggen: Eén volk, de menschheid, één land, de we reld, één wereld, de socialistische wereld. Aan het einde van zijn betoog had de spreker een hartelijk applaus in ontvangst te nemen. Nadat nog een vraag door den heer Sies- ling gesteld, naar genoegen was beantwoord sloot de heer Bos met een propagandistisch woord de vergadering. IJSCLUB Zaterdag a.s. zal in café A. Minnes te De Haukes de trekking plaats hebben van een door de ijsclub „Westerland" georganiseerde verloting. OPENBARE AANBESTEDING. Door de Genie te Utrecht werd in het openbaar aanbesteed het uitbreiden van de Kromhoutkazerne te Utrecht (2c gedeelte: maken van 2 paviljoens. Raming f 203.250. Ingekomen waren 52 inschrijvingsbiljet ten. Laagsle inschrijver: Siemerink en Ree huis te Wieringen f 214.600. Hoogste in schrijver: N. Keizer te Hilversum f 235.000. HELDERSCHF. F.IERVEILING, 12 Mei. Aanvoer: 24192 kipeieren: 5254 Kg 2.70, .'>.>—57 Kg. 2.80—3, 58—60 Kg. 3—3.46, 61-63 Kg. 3.20—3.50, 64-67 Kg. 3.46—3.80, 306 eend eieren 2.502.80, alles per 100 stuks. ETERVEILING SCHAGEN, 12 Mei. Aangevoerd: 80.000 kipeieren: 56—58 Kg. 3.10—3.20, 58—60 Kg. 3.15—3.25, 66-62 Kg. 3.2o3.35, 62-65 Kg. 3.35-3.55, p. 100 st. BROEK OP LANGENDIJK, 13 Mei. Aanvoer: 1450 bos rabarber 7.70—8.20, 120 Krop sla 1.60, 460 stuks bloemkool 20.10- -0.90, 2e soort 16.90, 250 Kg. tomaten A 43.40 B 43.50, C 41.30, CC 25.30. NOO RDSCHARAA"OUDE, 13 Mei. Geen aanvoer.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6