Pleidooi voor hervorming der sociale verzekering PRESTO RAD IO iburroughs! Massa-proces voor was en vaat jEDGAR RICE Kachekjes voor wijngaarden Noorderlicht en magnetische storingen HET LAAGST IN PRIJS EN BOVENAAN IN KWALITEIT! Oude inbraken opgehelderd f 100.- boete voor beleedigiog PROGRAMMA Vleugel van „Parkiet beschadigd De Polen in Tsjecho-Slowakije eischen zelfbestuur ETHEL M, DELL WWMW No. 63. Met de nog in leven zijnde mannen liet arzan de Kinsaid onder stoom brengen en met behulp van de stuurman was hij van plan koers te zetten naar het Jungle-eiland. De volgende morgen kwam er een hevige storm u, ke' Westen opzetten, waardoor zij ver plicht waren dagen achtereen aan de oever van de riviermond voor anker te blijven. Overdag wandelde de troep op het dek zonder angst aan te jagen, want zij hadden van Tarzan en Mugambi geleerd, dat zij niemand aan boord kwaad mochten doen. 's Nachts zaten zij in het vooronder. Tarzans vreugde kende geen grenzen, toen hij van zijn vrouw vernam, dat de kleine jonge, die in het dorp van M'ganwazam begraven lag, hun eigen kind niet was. Het leek hun nu waarschijnlijk, dat hun kleine Jack nooit aan boord van de Kinsaid was gebracht, aangezien de trouwe Zweed immers gezegd had, dat er geen an N.V.V. WIL VERZEKERINGSRAAD. „Als je maar arbeider bent, wordt alles voor je gedaan!" Compromis ten aanzien van Staatspensioen? Op den vierden en laatsten dag van het N.V.V.-congres te Amster dam, heeft de voorzitter van het Verbondsbestuur, de heer E. Kupers, een inleiding gehouden over de ei- schen der moderne vakbeweging op het gebied der sociale verzekering. Spr. bepleit een organisatie der sociale verzekering, berustend op één enkele bedrijfsvereeniging voor elk beroep, waarboven in elk dis trict districtsorganen moeten staan, belast met de uitvoering van de so ciale wetten. Als toporgaan boven deze districtsorganen zou er moe ten komen een verzekeringsraad, een autonoom publiekrechtelijk li chaam, in te stellen op grond van art. 194 der Grondwet en bestaande uit vertegenwoordigers der regee ring, der werkgevers, der vakbewe ging en der medici, en geleid door een bezoldigd directorium. Deze ver zekeringsraad zou verordenende be voegdheid moeten hebben en in de plaats moeten komen van de Rijks- verzekeringbank, welker apparaat de verzekeringsraad natuurlijk zou kunnen overnemen. Spr. behandelt vervolgens verschillende gebreken in de sociale wetgeving, waarvan hij het een ernstig tekort acht, dat zij slechts van toepassing is op arbeiders in loondienst. Kleine zelfstandige ondernemer tjes en middenstanders, die in economisch opzicht met arbeiders op één lijn zijn te stellen, blijven van eiken socialen steun verstoken. Dit is economisch onrechtvaar dig en sociaal verkeerd, omdat daardoor de opvatting ontstaat: als je maar arbeider bent, wordt van alles voor je gedaan." Staatspensioen. Spr. oefent verder critiek op de bestaan de ouderdoms- en invaliditeitsverzekering. Meer dan 150.000 daarvoor in aanmerking komende ouden van dagen boven de 65 jaar ontvangen geen enkele uitkeering. Voor de invaliditeitsverzekering dient het aantal loonklassen te worden uitgebreid en moe ten de bedrijfsvereenigingen gestimuleerd worden. Gezien den principieelen tegenstand der drie groote christelijke partijen tegen Staatspensioen, gelooft spr-, dat het uit practische overwegin gen beter is, zich niet te blijven blindstaren op staatspensioen, maar eventueel bereid te zijn tot een com promis. Spr. denkt o.a. aan het Zweedsche systeem, waar een verplichte verzekering bestaat voor iedereen tusschen de 16 en 65 jaar; van de bevolking van Zweden van zes mil- üoen zielen waren op 1 Jan. 1937 3.919.000 personen verzekerd, dat is practisch de ge- heele bevolking. Ook op het gebied van het Ziekenfondswe zen is de toestand in ons land zeer onbevre digend, ten deele door te groote versnippe ring. Er moet een zoodanige concentratie komen, dat elke stad of plattelandsdistrict één ziekenfonds krijgt, met verplichte toe treding van arbeiders en kleine zelfstandi gen, met de mogelijkheid van vrijwillige toetreding van degenen, wier inkomen bo ven bepaalde loongrenzen ligt. De gecon centreerde ziekenfondsen zouden federatief moeten samenwerken in districtsfondsen. Op deze wijze krijgt men groote kapitaal krachtige fondsen, waarbij het grootste deel der Nederlandsche bevolking is aangesloten. Duitsche wijngaardeniers door de regeering geholpen. In het Duitsche district Ahrweiler hebben de wijngaardeniers in dit jaar voor het eerst besloten, 't nieuwe middel tot beschreming der wijngaarden tegen vorstgevaar toe te passen. In de afgeloopen dagen werden 2500 kacheltjes geleverd en in den wijnberg ge plaatst. De aanschaffing werd mogelijk ge maakt doordat de regeering, wat de prijs daarvan en die van de brandstoffen betreft, een tegemoetkoming gaf, waardoor de kosten per kacheltje en per vorstnacht op 20 Pf. komen. der kind aan boord was geweest, sinds ze uit Dover vertrokken waren. Terwijl Jane en Tar zan op het dek van de „Kinsaid" elkaar hun avonturen vertelden, werden zij bespied door een verborgen wachter op de kust, die een plan beraamde waardoor hij het vertrek van Lord en Lady Greystoke zou kunnen verijde len en waarbij hij tegelijkertijd zijn wraak kon koelen. Deze man was Paulvitch, dorstend naar wraak. Hij had kans gezien de „Kinsaid" te S&cfits 5 ets. fieA fvz& PR0.15-020JA, Het Koninklijk Nederlandsch Instituut in de Bilt deelt mede: Het Noorderlicht, dat gisternacht hier te lande is waargenomen, ging gepaard met een sterke magnetische storing, die begon Woensdagnamid dag met een plotselingen inzet om 16.14 uur Nederlandschen tijd. De grootste afwijkingen kwamen te De Bilt omstreeks middernacht voor en bedroegen voor de declinatie 1 graad 20 min., voor de horizontale intensiteit 380 gamma en voor de ver ticale intensiteit 300 gamma. Groningsche rechtbank deelt tien personen^ veroor- Een der verdachten vrijgesproken. Door de arrestatie van leden eener om vangrijke inbrekersbende zijn onlangs tal van oude inbraken in Haarlem opgehelderd, o.a. een in 1927 gepleegde inbraak bij een grossier aan den Koudenhorn, waarbij f 170.werd gestolen en een inbraak bij een kaashandel op de Nieuwe Groenmarkt, waar de inbrekers vergeefs getracht hadden de brandkast te openen. De daders van deze inbraken zijn reeds tot zware straffen veroordeeld. Veertien dagen geleden stond de 47-jarige monteur H. S., uit Amsterdam, terecht, die verdacht "werd medeplichtig te zijn geweest aan beide inbraken. Hoewel hij ontkende eischte het O. M. twee jaar gevangenisstraf. De rechtbank, gisteren uitspraak doende, achtte het bewijs voor verdachte's schuld niet geleverd en sprak hem vrij. Eén der verdachten vrijgesproken. Op 28 April j.1. stonden voor de Bredasche rechtbank terecht de 23-jarige teekenaar C.A.M.T. uit Bussum en de 34-jarige letter kundige L. M. A. K. uit Bilthoven, terzake dat zij in het weekblad „Zwart Front" van 9 October 1937 zich in beleedigenden vorm hadden uitgelaten over de Nederlandsche Jo den, zijnde een groep der bevolking van Ne derland. De Officier van Justitie eischte toen voor beide verdachten, die niet waren verschenen, een geldboete van 150 gulden, sub. 50 dagen hechtenis. De rechtbank deed gisteren uitspraak en achtte voor wat den eersten verdachte be treft, het ten laste gelegde niet bewezen en sprak hem derhalve vrij. De tweede verd. werd veroordeeld tot een geldboete van hon derd gulden, subs. veertig dagen hechtenis. In het massaproces, de vorige week door de Groningsche rechtbank behandeld tegen een vijftiental lieden uit Delfzijl, verdacht van diefstal van graan of heling daarvan, requireerde de Officier van Justitie tegen dertien personen 141 maanden gevangenis straf en tegen twee vrijspraak. Gisteren veroordeelde de rechtbank tien personen tot een gezamenlijke straf van 85 maanden, waaronder elf maanden voorwaar delijk. In de zaak tegen één verdachte, G. K., werd een nader onderzoek gelast. Vier personen werden vrijgesproken. verlaten, tijdens de bloedige strijd. Te mid dernacht, toen de stilte deed vermoeden, dat iedereen aan boord sliep, nam hij zijn kans waar, ongezien langzijde van het schip te ko men. Hier hield hij stil, bevend van zenuw achtige opgewondenheid. Doch er kwam geen geluid van boven. Ah! Als hij zijn handen kon klemmen om een zeker klein houten kistje, verborgen in de hut. (Nieuwe spelling.) tt Ongelukkige landing op het vliegveld van Aruba. De K.L.M. verneemt uit Cura<;ao: Toen Woensdag de vliegtuigbestuurder An- dré de La I'orte met de Lockhead Super Electra, „Parkiet", op het vliegveld van Aruba geland was, maakte het vliegtuig tij dens den uitloop tengevolge van het zooge naamde blokkeeren van een der wielen een onverwachte beweging, waardoor het linker- -landingsgestel en de linkervleugel bescha digd werden. Persoonlijke ongelukken kwamen, aldus de N.R.Ct., niet voor. Het bestuur van het verbond van Poolsche vereenigingen in Tsjecho-Slowakije heeft een resolutie gepubliceerd waarin zelfbe stuur wordt geëischt voor de in Tsjecho- Slowakije wonende Polen In dit bestuur xijn vertegenwoordigd: de Poolsche nationale partij, de katholieke partij en de protestantsche partij, die teza men een afgevaardigde in de Kamer heb ben. Bij de verkiezingen in 1935 hebben zij 28.600 van de 71.000 door Poolsche kiezers uitgebrachte stemmen behaald. In de resolutie wordt verklaard: laten wij vermijden den vorm van het zelfbestuur, dat wij eischen, te bepalen en laten wij voorloopig aan den goeden wil en het po litieke verstand van Praag de zorg er over te beslissen. Rechtsgelijkheid en volle vrijheid voor hun nationale ontwikkeling moet den buiten het zuiver Poolsche gebied wonenden Polen worden toegestaan. FEUILLETON. DOOR 59. Het- is rechtvaardig," zei Pax met opeen geklemde lippen. „En ik zal het doen. Zij staarde hem ongeloovig aan. „Dat kan je geen ernst zijn," zei ze, „en Chris zou in geen geval naar je luisteren." „Neen," klonk het grimmig, „met Chris ben ik klaar, maar nog niet met Yvonne. „Met Yvonne!" Zij liet hem plotseling los en stond, al haar krachten verzamelend, bij het bed. „Denk je. dat ik je voor zoo Jets bij Yvonne zou.toelaten?" zei ze. ,,Neen, zei ze opeens, getroffen door de uitdrukki zijn oogen, „neen dat had ik met moeten zeg gen. Je bent zoo goed voor ons beiden ge weest. Maar Pax, luister even! Als jeje_met verzetten zult - dan zal Yvonne "aar Chris gaan en heeft zij mij niet meer nood.g^ Z>j hijgde naar adem, maar sprak pp „En is dat tenslotte niet, wat je wiltIk hel je verteld, dat Yvonne felukkIg ik den ls met niemand anders inn<r vrij zijn. Het is niet - in je eigen belang om tusschenbeide te komen dat is nog tot vrouw verlangt." Zij zweeg. Ze bedekte het gezicht methaar handen, maar liet ze weer zakken en klemde ze vast Ineen. „Daar! Ik heb het gezegd! zei ze met een aandoenlijke poging tot glimlachen. „Ik hen al dezen tijd niet veel voor je geweest, maar ging zij stamelend voort, toen ze zijn blik ontmoette, „ik zal het zijn als Yvonne en Chris getrouwd zijn." „Dat is dus d.e prijs?" zei Pax. Zij aarzelde, haar oogen konden zijn blik niet verdragen. Want uit zijn oogen vlamde een gloed, die haar van het hoofd tot de voeten scheen te verteren. „Je kunt het zoo uitleggen, als je dat wilt," antwoordde zij. „Als ik het wil!" zei hij en zijn stem stokte plotseling. „Dat durf je tegen mij te zeggen!" Zij maakte een scherpe beweging van pro test, maar het volgende oogenblik had hij haar bij de schouders gegrepen. „Misschien heb ik een vergissing begaan begon ze aarzelend. Maar hij viel haar in de rede. „Je hebt een groote vergissing begaan! Je denkt mij te kunnen omkoopen met mij aan te bieden wat iedereen, die geen ellendige dwaas is, reeds lang genomen zou hebben. Wie van ons is de grootste dwaas, jij of ik?" Zijn stem klonk dieper onder het spreken, zijn armen klemden zich om haar heen. Hij drukte haar tenger lichaam tegen zich aan en toen haar tegenstand ophield, begroef hij zijn gezicht in haar hals, haar steeds vaster tegen zich aanklemmend. Zij uitte een hijgenden kreet, toen hij haar tenslotte optilde en op bed neerlegde. „Pax! Pax! O, wat heb ik gedaan?" Hg hief het hoofd niet op en sprak geen woord; de hartstochtelijke omstrengeling van zfjn arm was zijn eenig antwoord. Zijn lippen rusten op haar bevenden mond. Zij zonk krachteloos in de kussens. „O, Pax" fluisterde ze gebroken „wat ik ook gedaar. heb ik heb altijd het goede bedoeld. Ik heb je nooit willen bestelen. Ik ben altijd van plan geweest om eerlijk spel te spelen eerlijk spel." Haar stem brak. Met een bruuske beweging hief hij het hoofd op, bijna alsof zij hem geslagen had. Hij keek haar aan met vreemd gloeiende oogen, die haar onwillekeurig deden denken aan een wild dier. dat plotseling getemd was. Toen verslapte langzaam de druk van zijn armen en hij zonk naast haar op de knieën. Zijn armen lieten haar los en kruisten zich. Zij zag ook zijn vingers zich krampachtig krommen om zijn ellebogen, terwijl zijn hoofd naar voren zonk. Er volgde een vreeselijke stilte, waaronder zij op een uitbarsting wachtte, wetend, dat zij volkomen machteloos was om die te weerstaan. Maar er kwam geen uitbarsting. Eenige minuten lang bleef hij onbeweeglijk geknield liggen, en scheen zelfs niet te ademen. Toen, op het oogenblik, dat de spanning onver draaglijk werd, bewoog hij en hief zijn hoofd op en zag zij de doodelijke grauwheid van zijn gezicht. „Je hebt gelijk," zei hij, en, vreemd genoeg, glimlachte hij, maar het was een glimlach die haar door de ziel sneed. „Het moet eerlijk spel blijven tusschen jou en mjj. Zoo zal het zijn van nu af aan." Hij stond op en keek op haar neer, zijn handen langs zijn zijden geklemd. „Morgen," zei hij, „zal je Yvonne vertel len, dat geen macht ter wereld mij kan be wegen om toe te stemmen in haar huwelijk met Chris Markham of een anderen man. Dit is mijn laatste woord." Hij wilde het vertrek verlaten, maar Claire wenkte hem te blijven. De kracht ontbrak haar om op te staan. Fluisterend vroeg zij: „Pax, waarom moet ik haar dat zeggen? Welke macht heb jij om dat te beletten?" Hij keek haar aan met een somberen blik. Hij had zijn gelfbeheersching herwonnen, en geen spoor was er meer te vinden van het vuur dat haar bijna verteerd had. „Vraag dat Yvonne," zei hij. „Zij weet het antwoord." En toen wendde hij zich langzaam naar de deur. Daar bleef hij een oogenblik staan, en zijn stem kwam tot haar zeer kalm en ten eenenmale onverbiddelijk. „Denk er aan. dat wij eerlijk spel spelen Als jij het haar niet vertelt doe ik het." En toen opende hij de deur en verdween in de duisternis van de gang. Terwijl zij daar bewegingloos lag, hoorde zij hem naar boven gaan, zijn kamer binnen gaan en daarna een geluid, alsof hij zich op zijn bed liet neervallen. En toen, verborg ze bevend haar gezicht in het kussen en snikte. HOOFDSTUK VIII. De Schaduw. Een wazig zonlicht scheen over de velden, toen Chris zich den volgenden morgen naar Silverhayes begaf. Hij liep met verhaasten pas, zonder iets van zijn omgeving op te merken, slechts er op uit, zijn doel zoo spoe dig mogelijk te bereiken. Hij had een onrus- tigen nacht doorgebracht, waarin hij zich menigmaal verweten had, dat hij niet dade lijk naar Yvonne was gegaan, inplaats van zich eerst naar het hotel te begeven. Maar nu de nacht voorbij was, verdween zijn zelf verwijt. Hij hield zich voor, dat hij ziek was. en dat hij haar niet zoo laat had mogen storen, en dat ten slotte Pax niets ergers kon doen dan zijn afkeuring uitspreken. Daar zou hij mettertijd wel van terugkomen of gaan inzien, dat het zijn zaken niet waren. Dat was alles wat Chris wenschte zijn eigen weg te kunnen volgen. Eindelijk had hij het hek van Silverhayes achter zich, en liep langs het kronkelende pad door den boomgaard naar het met klimop begroeide huis. Hier bleef hij een oogenblik staan, want de voordeur stond open, maar daar hij geen ge luid hoorden, belde hij aan. Er kwam da delijk iemand op zijn bellen, en hij keek naar de blozende appels in den boomgaard, terwijl hij wachtte. Het was een oogenblik, dat in zijn later leven hem menigmaal voor den geest kwam de overladen takken, het gonzen der bijen de volkomen stilte in het huis achter zich. Was er iets tragisch in die stilte, dat zelfs toen reeds tot hem door drong ZATERDAG 14 MEI 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. KR O-Uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten, m.m.v. solist. 1.00 Gramofoonmuziek en berichten. 1.20 Vervolg concert. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 KRO- orkest. 3.00 Kinderuurtje. 4.00 KRO-orkest. (4.455.00 Gramofoonmuz.); 5.30 Esperantonieuws. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „IJsheiligen en nog wat". 7.35 Actueele Aetherflitsen. 8,00 Berichten ANP, MededeeBngen. 8.15 Overpeinzingen met muzikale omlijsting. 8.35 Harmonie-orkest van de Oranje Nasau Mijnen, de KRO-Melodisten, solLiten en gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Internationale sportrevue. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 301,5 m. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.80 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgén wij ding. 10.20 Uitzending voor arbeiders in de Continu bedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. I.001.45 Esmeralda-Septet en gramofoon muziek. 2.00 Causerie „De Radioraad 10 jaar". 2.15 Gramofoonmuziek. 3.15 Causerie over het Schadespel. 3.30 VARA-Orkest, m.m.v. solist. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Gramofoouopnamen. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 Uit de Roode Jeugdbeweging. 7.05 Filmland. 7.30 Bijbelvertellingen, 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.00 Berichten ANP, VARA-Varla. 8.30 Souvenir-orkest, m.m.v. solist, hierna toe spraak. 9.15 „En nu... Oké". 10.30 Berichten ANP. 10.35 Sportuitzending. II.00 Zang en orgel. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Hij hoorde een lichten voetstap, hij wendde zich haastig om en stond tegenover Claire. Met uitgestoken hand kwam zij bleek, maar kalm naar hem toe. „O, Chris," zei ze. „Hoe maak je het? Kom in den tuin, dan kunnen wij praten." „Hoe is het met Yvonne?" vroeg hij gretig. „Niet zoo goed, vrees ik. Maar kom mee, dan zal ik je alles vertellen. Er staat daar een bank tegen den muur in de zon." Met haar hand op zijn arm trok zjj hem mee over een pad van flag-stones, dat om het huis liep. Om den hoek stond een houten bank, waarop Claire neerzonk, alsof zij te vermoeid was om langer te staan. „Ik heb je eerst iets te vertellen," begon ze, „wat ik je niet geschreven heb wat ik aan geen mensch ter wereld verteld heb. Je weet welk een vreeselijken tijd zij door maakte toen Guy stierf. Daar behoef ik je je niet aan te herinneren. Ik releveer het alleen om je te doen beseffen, dat het een zeer slechten invloed op haar had. Wij hebben het niet doorleefd, dus voor ons is het moeilijk, het in zijn vollen omvang te begrijpen. Maar het maakte haar bijna ktankzinnig. Zij kon niet slapen. Zij werd steeds vervolgd door de herinnering aan dien vreeselijken nacht. Chris zei ze met grooten ernst, wat ik je nu ver tellen ga, mag je nooit, aan wie ook, vertel len. Maar als je haar zult helpen moet je het weten. Ik had juist zekerheid gekregen vóór ik je schreef. Ik schreef in mijn w anhoop. Haar lippen beefden en zij hield op met spreken. Chris legde zijn hand op de hare. „Hoor eens Claire, je kunt mij alles vertellen," zei hij. „Ik ben hier om te helpen.' Zij knikte. „Dat weet ik. Je houdt van haar. Dat maakt alle verschil. Maar toch ben ik er nu niet zeker van, dat ik goed gehandeld heb. En zijn zooveel beletsels „Vertel mij alles!" zei Chris zacht. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7