I Prebihbeurten Ingezonden Texelsch nieuws Algemeene Vergadering Coöp. Boerenleenbank Burgerlijke Stand Texel Volledig Radio-station op het vliegveld Ingekomen personen Vertrokken personen fDe w-tek 'u% f-eilen e,t De Jaarvergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank, die Donderdagavond in Hotel „De Zwaan" werd gehouden, viel een slecht bezoek ten deel, waarover de Voorzitter, de heer G. Zijm Sz., bij opening zijn spijt te ken nen gaf, met een opkomst van alle, ongeveer 800 leden, zei spr. zouden wij in deze zaal verlegen zijn, doch 15 leden is wel wat al te gering. Hierna las de kassier, de heer C. Graaf, de notulen der vorige vergadering en een uit voerig Jaarverslag. In dit jaarverslag wees de kassier op groote moeilijkheden, die de Bank in het afgeloopen jaar had meegemaakt ondanks de betere uitkomsten in het boeren bedrijf in deze gemeente, tengevolge van den grooten toevloed van gelden. De bank kan zonder gelden niet werken, doch het afgeloo pen jaar was een bijzonder jaar, er was name lijk een te veel aan gelden, wat tengevolge had, dat geen behoorlijke rente meer kon worden gemaakt en het Bestuur aanvankelijk genoodzaakt was voor Spaargelden 2% pet. te geven hetgeen op 1 Jan. tot 2 pet. werd ver minderd. Voor een jaar vast werd op 3 pet. gesteld. Terwijl de rente van voorschotten van 4!/2 tot 4 pet. werd teruggebracht. Finan cieel was het geen direct ongunstig jaar voor de bank geweest, doch doordat de rente voor ingebrachte gelden eenigen tijd te hoog was, is het winstsaldo dit jaar bijna 2000 minder dan vorig jaar. Het ledental der vereen, was iets gestegen en bedroeg op 31 Dec. '37 801. Hierna volgde overlegging Verlies- en Winstrekening en Balans. Hieruit ontleenen Wij enkele der voornaamste cijfers: Aan Spaargelden is in 1937 ontvangen 670.353.90 (vorig jaar 372.900.06). Uitgegeven Spaargelden 541.132.91 (vorig jaar 408.797.32). Ontvangen aan Termijndeposito's 217.937.78 (vorig jaar 117.596.52). Terugbet. Termijn deposito's 111.385.63, (v. j. 143.921.96). Uitgegeven voorschotten 247.930.(vorig jaar 169.275.Terugbetaalde voorschot ten 204.727.60 (vorig jaar 185.200.50). Op het gebouw is afgeschreven 2400, op Meubilair 300.Aan salarissen is uitbe taald 3300.Diverse uitgaven 3.919.32. De rekening sluit met de eindcijfers 2.505.484.81. De inhoud der kas bedroeg op 31 Dec. 11.213.06. Uit de Balans bleek, dat het Winstsaldo had bedragen 6.154.04 (v. j. 7.733.06). Het reserve-fonds stijgt met bijvoeging van het voordeelig saldo van dit jaar tot 170.387.39. Aan voorschotten staat in totaal uit 1.361.973.90 (vorig jaar 1.318.771.50). Schulden aan Spaargelden 626.017.44. Termijndeposito's 1.292.681.14. Het eindcijfer der Balans bedraagt 2.421.444.34. De vaste goederen staan nu op 18.400.—, het Meubilair op 1200.—. Niemand verlangde over de rekening en balans nadere inlichtingen, wel»werd er op gewezen dat een saldtf van 6154,04 in aan merking genomen dat zulk een belangrijk bedrag van rente inkomt van het Reserve fonds wel wat al te gering is. De voorzitter deelde mede dat men volgend jaar een hoo- ger winstsaldo mocht verwachten, doch dat de rente der Spaargelden zoo hoog mogelijk was gehouden omdat de bank gaarne haar trouwe spaarders wil behouden. In verband hiermede werd gewezen op de zeer welwillende houding die het Bestuur tegenover de Voorschot- of Hypotheekhou ders had aangenomen, met het brengen van de rente op 4 Pet. Niet veel credietinstellin- gen hebben zulk een mooi standpunt ingeno men. Na goedkeuring der Rekening volgde be stuursverkiezing; aan.de beurt-van aftreden waren de heeren C. Zijm Sz. als lid van het Bestuur en H. Leber als lid van den raad v. Toezicht.Beide heeren werden ij-iet vrijwel algem. stemmen herkozen en namen hun her benoeming aan. De voorz. deed daarna nog enkele mede- deelingen, o.m. dat de rentevoet onveranderd bleef en bepaald was op 2 voor Spaargelden 3 voor een jaar vast en 4 voor Voorschot, tén. Verder vroeg volgens het reglement het bestuur goedkeuring voor het Verleenen van een hypotheek van f 22.000 en een crediet aan het Waterschap „de 30 Gemeenschap Pol ders" van f 29.050. Waartegen geen bezwaren inkwamen. Bij de rondvraag wees de heer T. Zegel op het groote nut dat de Bank, die nu 34 jaar be staat op het eiland heeft gesticht. Spr. had zelf toen de Bank werd opgericht een Bank instelling, die zich een Landbouw-credietbank noemde, gelden tegen 10 pet. in gebruik. Ze mocht zulk een Bank wel noemen „Landbouw vergift" zei Spr. Ook andere aanwezigen, we zen op de zegenrijke werking der Bank, zelfs werd de meening naar voren gebracht dat tien tallen boeren, in de moeilijke jaren, die thans zijn gepasseerd, hun bedrijf hadden moeten opgeven als de bank er niet was. In de tachti ger jaren zijn zelfs bedrijven opgeruimd we gens gebrek aan een crediet van nog geen f 500 In verband hiermede wee3 de heer Zegel op de geringe waardeering ,die het bestuur geniet van de leden, blijkens het treurige vergadering- bezoek. Verder verlangde niemand het woord. De Voorz. sloot met de beste wenschen voor de Bank en verder voor den Texelschen Boeren stand, de vergadering, die een zeer gezellin verloop had gehad. van 7 tot en met 13 Mei 1938. GEBOREN: Fokko Kornelius, z.v. H. Mulder en F. Drijver. ONDERTROUWDB. J. van der Knaap en K. van der Zee. M. Koopman en C. Bakker. GETROUWD: P. L. Krugers en M. J. van der Slikke. M. Witte en A. Kiljan. P. Dros en A. E. Swaerts. J. L. de Haan en M. van der Slikke. OVERLEDEN: P. J. Sauerborn, 92 jaar, we luwe van P. C. Baggé. J. Burger, 61 jaar, geh. m. J. de Groot. BOUWVERGUNNINGEN. Jacob Keyzer te Oosterend, bouwen van een woonhuis met schuur. C. Pzn. Visman, te Oosterend, bouwen van een woonhuis. J. Stada te Amsterdam, verbouwen van een woonhuis te Oudeschild. Departement van Defensie te Den Haag, bouwen van een officierspaviljoen en bestel huis bg de Mok. ZONDAG 15 MEI 1938. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10 u. Geen dienst. n.m. 7.30 Ds. Visser, (Jeugddienst met medewerking van mej. Renes, sopraan). Oosterend v.m. 10 u. Ds. A. W. Kok. Den Hoorn (nog niet ontvangen). De Cocksdorp v.m. 10.30 Ds. Salm. Z u i d-E ierland n.m. 4 u. Ds. Salm. De Koog v.m. 10 u. Ds. v. 't Hooft. Oudeschild v.m. 10 u. Ds. Scholtef Zang koor der N.H. Vrouwenvereen. Maand- collecte. Doopsgezinde Gemeente. De Waal v.m. 10 u. Dr. Vis. Geref. Kerk. Den Burg (Geb. Fanfare) v.m. 10 u. Cand. Wouda, n.m. 3 u. Ds. v. d. Leer. Geref. Kerk (H. V.) Oosterend v.m. 10 u. en n.m. 3 u. .Lees- dienst. Leger des Heils. Zaterdagavond 8 u. Straatzang. Zondagmorgen 7 uur Bidstond. Zondagmorgen 10 uur Heiligingsamenkomst. Zondagmiddag 4 uur Openluchtsamenkomst. Zondagavond Verlossingsamenkomst. Jeugdiensten. Zondagmorgen 9 u. Handleidingsamenkomst. Zondagmiddag 12.30 uur. Compagniesamen komst. Zondagmiddag 5 uur Heilsamenkomst. Men is thans bezig op het vliegveld alhier een volledige inrichting aan te brengen voor radio-ontvangst en -uitzending: reeds zijn de masten geplaatst. Vermoedelijk komt heden de inrichting gereed. VERHUISD NAAR DEN BURG. Het raadslid, de heer H. Leber is verhuisd van de hofstede „Hunzinga" in Eierland naar de Weverstraat te Den Burg no. 24. Jan C. Met en fam., Oudeschild 332, van Zandvoort. Jan B. K. Blom, Herv. G„ Koog 48a, van Amsterdam. Johannes Hemstra en fam., Geref. G., De Koog 16, van Drachten. Godefrida W. van Sambeek, R.K., Witte Kruislaan 2, Den Burg, van Bloemendaal. Anna Leber, R.K., Weverstraat 24, Den Burg, van Groningen. Hendrik Jacob Keyser, van De Waal 39 naar Vlissingen, Aagje Dekensstraat 6. Adrianus van Anraat en echtgen., van Oude schild 332 naar Den Helder, Reigerstraat 8. MOND- EN KLAUWZEER. Het vee van de hoeve „Sir Robert Peal" in Eierland is genezen van Mond- en Klauwzeer. Op heden doet zich op Texel geen enkel geval van deze veeziekte meer voor. Gevonden boekje, 1 sleuteltje, 1 rijwielplaatje. POLITIE. 1 portemonnaie, 1 kerk- OPLEIDINGSSCHIP VOOR KOOPVAARDIJ- OFFICIEREN Rapport commissie van onderzoek? Een commissie, ingesteld vanwege de Ver. „Het Nederlandsche Zeewezen", heeft een rapport gepubliceerd, waarin zij de wensche- lijkheid van den bouw van een varend school- schip voor de opleiding van koopvaardij- officieren bepleit. Zij beveelt een vracht varend zeilschip, dat vierkant getuigd en on geveer 2500 br. ton groot moet zijn, te laten bouwen, dat door vervoer van lading (in de eerste plaats graan uit Australië) de aan de exploitatie verbonden kosten gedeeltelijk kan verdienen. SNELLE GROEI VAN EEN VEREENIGING In één maand tijds 7200 leden. Als een bewijs, welk een groote belangstel ling in ons land voor luchtbescherming be staat, moge het volgende dienen. In de maand April hebben zich voor het lidmaatschap van de Nederlandsche Vereen, voor Luchtbescherming (Nassau Ouwerkerk- straat 3, Den Haag) niet minder dan 7200 personen aangemeld, hetgeen neerkomt op een gemiddelde toeneming van 300 leden per werkdag. Op 1 Mei j.1. bedroeg het aantal afdeelingen 211. DE DIENST IN INDIfi LOKT. Veel animo bjj Nederlandsche res.- officieren voor uitzending. 124 Nederlandsche reserve-officieren hebben gesolliciteerd voor de 35 vacatures in het Ned. Indische leger, voor een actieven dienst van drie tot vyf jaar. (Tel.) BEDRI.IFSCOIMPETITIE. Zondag 15 Mei: 10 uur, terrein Ankerpark: ZVSV I—Post. 10 u., terrein Bios Boys: DamclubZVSV II. £eqeA&e\LcPden LICHTING 1927 NAAR HUIS. De dienstplichtigen van de lichting 1927 van het Regiment Kust-Artillerie te Den Helder zijn met groot-verlof naar hunne haardsteden vertrokken. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U mij plaatsruimte te verlenen in Uw rubriek „Ingezonden stuk ken". Bij voorbaat mijn dank. DE NIEUWE SPELLING: het Asschepoesterkleed voor onze taal. Er zijn van die aanvallen op de nieuwe spel ling, die men schouderophalend voorbij gaat. Het wordt zo vervelend, telkens dezelfde ar gumenten te moeten weerleggen van de tegen standers die beweren, dat we te doen hebben met 'n uitvinding van „luie schoolmeesters, die er tegenopzien hun leerlingen wat bij te brengen" of van „taalbedervers", „revolution- nairen". Maar anders wordt het, wanneer, zo als in uw no. van Woensdag 4 Mei j.1. in een onder bovenstaand opschrift opgenomen arti kel, een man aan het woord is, die zelf stelling neemt tegen de genoemde vooroordelen. De heer De Leeuw heeft de sympathieke geste om de mensen die 't onderwijs dienen, te zuiveren van de blaam van gemakzucht en hij toont ook, dat hij niet staat aan de kant van dege nen, die 't verschil tussen taal en spelling niet begrijpen. Een compliment aan de onderwijzers van 'n zo onverdachte zijde de heer De Leeuw is blijkens zijn artikel niet bij 't on derwijs werkzaam heeft dubbele waarde. Waardering voor dit gedeelte van- zijn be toog, betekent natuurlijk niet, dat ik het met de rest van 't artikel eens ben. Het zij mij vergund aan 'n paar onderdelen mijn opmer kingen vast te knopen'. 1. Ik citeer: „Eenmaal waren daar de bij uitstek kundige mannen, - (bedoeld zijn de professoren De Vries en Te Winkel), die naar strikt logische trant op zuivere gronden van etymologie en linguïstiek, een gewaad haar schonken, dat tevens trachtte te beantwoor den aan de hoge eischen der aesthetica." In de eerste plaats zou ik willen vragen, waaruit 't aesthetische van de spelling De Vr. en Te W. blijkt. Vindt de heer De Leeuw 't aesthetischer, dat men in de „oude" spelling heeren, beenen, leenen ,boomen, ooren, boo ten, en in de nieuwe „heren, benen, lenen, bomen, oren, boten schrijft? Of is 't hand haven van de niet uitgesproken ch na dat grafmonument van een overleden k, zo aesthetisch en is vis, mens, wens kwetsend voor zijn schoonheidsgevoel? Dat schoonheids gevoel zal dan ook wel beledigd zijn door het wegblijven van de ch achter paars, bits, spits, enz. (u weet wel, dat heerlijke rijtje, dat ons vroeger ingestampt werd). Dat was ook bij de Vries en Te Winkel. Wat de heer De Leeuw dus onaesthetisch noemt is niets ander dan dat het nieuwe woordbeeld hem onaangenaam aandoet en dat is volkomen juist, daar moet men aan wennen en de practijk der laatste jaren heeft bewezen, dat 't met die gewenning erg gauw gaat. En nu de logica en de etymologie. Onze spelling is (helaas heeft de nieuwe zich daar niet geheel van los kunnen maken) etymologisch. Voor een gedeelte worden onze woorden geschreven in een spelling gebaseerd op een onderzoek naar vroegere taaltoestanden. Nu is de etymologie een we tenschap, die ten eerste van betekenis is voor enkele ingewijden en ten tweede vaak z'n toe vlucht moet nemen tot hypothesen. Wanneer ik beweer, dat 1 van de Nederlanders zich met etymologie bezighoudt of gehouden heeft, geloof ik nog erg aan de hoge kant te zijn. Die andere 99 kan dus niet weten, wat het hoe en het waarom van deze spelling is en wordt gedwongen deze te leren door veel oefening, veel zien en mechanisch memoriseeren. Wat blijft er dan voor het hele Nederlandse volk, voor wie toch de spelling bedoeld is, van de logica over, als een zeer kleine minderheid er maar iets van begrijpt? 2. Ik heb nu tevens de gelegenheid te wijzen op een andere opmerking van den schrijver, die beweert, er nooit een ogenblik spijt van te hebben gehad, dat er bij zijn onderwijs zo veel uren aan de spelregels besteed zijn. Mag ik dan als oud-onderwijzer eens in letterlijke en figuurlijke zin uit de school klap pen? In de meeste klassen van de lagere school zijn 5 a 6 uren uitgetrokken voor moe dertaalonderwijs en alle uren op een na wor den van de middelklassen af gebruikt voor het onderwijs in spelling en buiging en een uur voor stellen en mijn collega's van de lagere scholen, vraag ik verlof nog meer te verklap pen wanneer de leerlingen het dictee of de ontleding van de vorige dag slecht gemaakt hebben, schiet het steluurtje er nog bij in. Het is dan ook bedroevend, dat vele leerlingen, als ze de lagere school verlaten, wel de spelling en de verbuiging zowat en soms erg goed onder de knie hebben, maar dikwijs geen be hoorlijke brief kunnen schrijven; wel zonder storende spel- maar niet zonder stijlfouten hun gedachten kunnen weergeven. En nu zwijg ik er nog over, dat er natuurlijk ook te weinig tijd is om de leerlingen goed te leren spreken. Aan de onderwijzers ligt 't niet. De heer De Leeuw is 't met mij eens, dat hun ijver boven alle lof verheven is. De enige fout is weer te geven met de woorden, die de schrijver in zijn artikel in een ander verband (zeer terecht) gebruikt: „stamp het (de spelling?) er in, een kinderhoofd is hol." 3. Tenslotte ik moet eerlijk bekennen, dat ik dat een beetje flauw vond, na het voor gaande had ik dat niet verwacht gaat de heer De Leeuw 'n grapje maken met rijm woorden, zoals donderen, wonderer corres ponderen, waaruit dan zou moeten blijken, welke grote waarde het ee-teken heeft. Het is toch te bekend dat dergelijke woorden in de zin nooit fout gelezen worden. Ik wil den heer De Leeuw, zuiver in de „oude" spelling hetzelfde koopje leveren: Barneveld, Bijleveld, Langeveld, Hardinxveld, Beneveld. Het is een klein kunstje om in de zo gewaardeerde „oude" spelling dezelfde fouten te maken. Maar dit is 'n argument, dat wij, vereenvoudigers ver smaden, omdat we betere hebben. Me dunkt, dat onze tegenstanders zich wel erg zwak moe ten voelen, als ze hun toevlucht moeten nemen tot de fouten van mensen die niet lezen kun nen. Tegenover de logica die voor nog geen pro cent der bevolking begrijpelijk is, stelde Kolle- wijn, de veel gesmade, maar fijne taalkenner, een logica, die wel voor ieder aanvaardbaar is. In de door hem ontworpen spelling kan ieder door een eenvoudige redenering komen tot een juiste schijfwijze der woorden en het is alleen maar te betreuren, dat Minister Mar- chant in 1934 een compromis heeft voorgesteld en niet de consequentie heeft aangedurfd van de invoering van een spelling die door een gebruik van 1890 af zijn bruikbaarheid en bestaansrecht heeft bewezen. J. W. VAN VENDELOO, Leraar Ned. taal en letterkunde, Gem. Lyceum te Den Helder. Hr. Ms. „JAVA" VAN GIBRALTAR VERTROKKEN. L.l.o.o.-vlieger K. Ester, van de KrT77 t Mok, 5 Mei '38. Mariiners 3e kl. W. Willeboordse Hr. Ms. kruiser „Java", onder bevel van kapitein ter zee L. Fs Klaassen, is gisteren van Gibraltar naar Napels vertrokken. Bij beschikking van den Minister v. Defensie zijn de volgende plaatsingen gelast: met 16 Mei '38: de luit. ter zee le kl. J. J. Hogendoorn ab. Hr. Ms. „Johan Maurits v. Nassau"; de luit. ter zee 2e kl. L. E. H. Reeser, idem; de luit. ter zee 2e kl. A. J. Marcus idem; de luit. ter zee 2e kl. mar.-res. W. J. Snijder idem; de luit. ter zee 3e kl. J. G. van Couten Piccardt Wieringa, idem; de officier M.S.D. le kl. A. J Krom idem; de officier van gezondheid 2e kl W. J. M. W. Timmers idem; de officier v. adm. 2e kl. J. B. Kempees idem. De officier van gezondheid 2e kl. C. van der Ploeg, dienende a.b. Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord, is den 14en Mei 1938 ter beschik king gesteld. Bij Kon. besl. van 11 Mei 1938 is, met ingang van 1 Juni 1938, aan den hoofdofficier van den marinestoomvaartdienst der 2e kl. W. Dollekamp, op zijn verzoek, ter zake van langdurigen dienst eervol ontslag uit den zee dienst verleend. Bij Kon. besl. van 10 Mei is aan den vice- admiraal J. T. Fürstner vergunning verleend tot het aannemen van het ordeteeken van maritieme verdiensten van Cuba. eerste klasse, hem geschonken door den president van Cuba. Overplaatsingen. Sergt.-hofm.W. F. Hennink, van Kaz. W.oord bevolen overpl. op 4 Mei naar den O.Z.D. inge trokken. Sergt.-hofm. A. A. Jongepier, van Gelder land naar O.Z.D., 9 Mei '38, onder intr. der op 9 Mei bevolen overpl. naar Kaz. W.oord. Sergt.-hofm. W. van Hall, van O.Z.D.datum bevolen overpl. naar Hr. Ms. Gelderland ge wijzigd van 6 Mei in 13 Mei '38. Segt. d. marns. C. Koens, van Kaz. W.oord naar W.s. Vlissingen, 1 Juni '38. Sergt.-konstabel J. J. Heijstek, van v. Speijk naar W.s. W.oord, 7 Mei '38. Sergt.-monteur P. M. A. Wilders, van v. Speijk naar de Kooij, 10 Mei '38, onder intr. der op 16 Mei bevolen overpl. naar Hr. Ms. J. M. van Nassau. Sergt.-monteur J. Leeuwering, van de Kooij naar J. M. van Naussau, 16 Mei '38. Sergt.-vliegt.mkrs. (M.) C. J. de Wilde en H. H. Jamoel, van de Kooij naar Kaz. A.dam, 10 Mei '38. Op datum tewerk gesteld bij de K.L.M. Sergt.-geschutmakers E. Spreeuw en M. P. Manni, van W.s. W.oord naar v. Speijk, 23 Mei '38. Sergt.-ziekenverpl. A. Meertens van W.s. W.oord naar Hospitaal, 27 Mei '38. Sergt.-kok H. Stellingwerf, van Schorpioen naar Gelderland, 14 Mei '38. Sergt.-kok J. G. Laukens, van W.s. W.oord naar Schorpioen, 16 Mei '38. Adj.o.o.-mach. J. K. Valkier, van.W.s. Vliss. naar Brinio, 16 Mei '38. Sergt.-ziekenverpl. IJ. Durand, van Hospi taal naar de Mok, 16 Mei '38. "Sèrgt.-ziekfenverpl. I. Verweij, van de Mok naar Hospitaal, 16 Mei '38. Sergt.-mach. H. le Grand, van v. Spejjk naar Hydra, 16 Mei '38. Sergt.-mach. S. de Groot, van v. Speijk be volen overpl. op 16 Mei naar Hr. Ms. Hydra ingetrokken. Bootsman H. Luiting, van Gelderland naar W.s. W.oord, 21 Mei '38. Bootsman W. F. Gonkel, van W.s. W.oord naar Gelderland, 21 Mei 38. Korpl.-monteur A. Bessem, van O.Z.D. naar v. Speijk, 14 Mei 38. Kwartiermr. J. G. Reurhoff, van W.s. Vliss. naar Brinio, 16 Mei '38. Kwartiermr. R. Maagdenberg, van Schor pioen naar v. Speijk, 17 Mei '38. Kwartiermr. C. J. Ongenae, van W.s. W.oord naar Kaz. W.oord, 14 Mei '38. Kwartiermr. A. van Schaik, van Hydra naaf v. Speijk, 2 Juni '38. Kwartiermr. M. Huisman, van W.s W.oord naar Hjdra, 2 Juni '38. Kwartiermrs. D. L. van Reek, G. J. Barne veld en M. van Warion, van W.s. W.oord naar W.s. Vlissingen, 2 Juni '38. Kwartiermr. C. Kooijman, van W.s. W.oord naar O.Z.D., 2 Juni '38. lems, van Afd. Marns. R.dam naar Kaz a' 8 Juni '38. L.l.-torpedom. E. R. de Nooij, van Scho bevolen overpl. op 2 Mei '38 naar de Kaz^S lemsoord ingetrokken. ^il. Marinier le kl. S. Smits, van Kaz w naar Afd. Marns. R.dam, 7 Mei '38. Marinier le kl. J. de Boer, van Kaz w naar v. Meerlant, 5 Mei '38. w Marinier le kl L. H. Fransen, van W.oord, bevolen overpl. op 5 Mei '38 Jl Ms. v. Meerlant 'ngelrokken. r Hr, Vliegtuigmakersmaat (B.) F. a. van u, van de Kooij naar de Mok,, 6 Mei '38. L.l.-vliegtuigmakers (H.) c. Snoek Dolders, van de Kooij naar de Mok, 6 Stoker 2e kl. W. Tromp, van W.s w' naar de Kooij 9 Mei '38. '°°tj Matroos le kl. J. L. Maurits, van de naar Kaz. W.oord, 11 Mei '38, Matroos le kl. G. F. J. Herlé, van W a tv lemsoord naar de Mok, 10 Mei '38. Matroos le kl. A. T. J. Kloos, van W.s w lemsoord naar Kaz. A.dam, 9 Mei '38. Matroos 2e kl. R. Oudheusden, van tv W.oord naar Kaz. A.dam, 9 Mei '38. '4 Matroos 3e kl. P. Bijl, van W.s. W.oord n Kaz. A.dam, onder intr. der op 16 Mei '30^ volen overpl. naar Hr. Ms. J. M. v. Nassau Matrozen le kl. P. Ekkebus en H. de J0 van Kaz. A.dam naar W.s. W.oord, 9 Mei Matroos 3e kl. H. W. Walraven, van W W.oord naar J. M. v. Nassau, 16 Mei '38 11 Lichtmatrozen J. Bakker, P. Leentjes, a 0 Meijers, c. Oosterlaken, J. v. der Staaij C. Meijers, C M. Versluis, van W.s. W.oord naar Kaz Ad» C 9 Mei '38. s®i I Lichtmatrozen M. J. Bokhorst, J. T. Detiz ,rlL- T. J. Gast, J. A. Kramer, G. van Meur] Kaz, rink en I. Noorduin, van H. Hendrik naar A.dam, 5 Mei '38. Matroos le kl. F. W. Arnoldus, van Afd i Marns. R.dam naar Kaz. A.dam, 9 Mei '38 1 Matroos le kl. P. v. der Toorren, van Ws, 1 W.oord naar Kaz. A.dam, 9 Mei '38. Lichtmatrozen A. H. van Beers, C. Brouwen L. Karman, A. J. Kremers, J. R. Lak, G. D Linnenbank, A. R. H. Sanders en L. F. Schef! fer, van W.s. W.oord naar Kaz. A.dam, 9 Me] '38. Lichtmatrozen K. Akershoek, A. A. van Ber« gen, G. W. Blok, M. de Bruijn, B. J. Heijdeman C. L. M. Koning, J. Koning, M. K. Montijn, G N. Otten en J. Otten, van H. Hendrik naai Kaz. A.dam, 5 Mei '38. Aanwijzing uitzending West-Indië. 8 Juli 1938 per s.s. „Simon Bolivar": Sergt. der Mariniers C. G. M. Abbenhuis. Mariniers 3e kl. F. Fopma, M. Geluk, A. C, Gerritsen, J. J. Goldsmits, P. H. Hamming, A. J. Hibender, M. B. Bommel, H. Hoogen< doorn, D. Hoogerwerf, A. van der Jagt, B, Jansen en J. Kaminga. Aanwijzing uitzending Oost-Indië. 23 Mei '38 per v.s. „Garoet": Korpl.-vliegtuigm. (M.) A. M. Harmelinlii Thuisgevaren. 4 Mei 1938 per m.s. „Indrapoera" uit 0.-L in Nederland teruggekeerd. Schipper S. G. Zijp. Kwartiermeesters M. Huisman, D. L. vas Reek, G. J. Barneveld, W. van Marion, C. Koojj< man en J. C. Rombouts. Korpl.-torpedomakers J. J. Kemp en H. L, Rcdeker. Overbrenging in andere kwaliteit. Stoker le kl. N. van Velzen, 1 Mei '38 stoken olieman. Bevordering. Matroos 2e kl. E. Kamphorst, 1 Mei '38 matrios le kl. Matrozen 3e kl. A. de Deugd, A. van Brum< men, S. J. Eisma, C. van Es, M. N. v. Oeveren, G. P. W. Jacobsson, A. G. H. Smid en M. Over« beke, 1 Mei '38 matroos 2e kl. Stoker 2e kl. F. J. de Kooning, 1 Mei '38 stoker le kl. Matrozen 3e kl. L. v. Lavieren, A. v. de Leur, A. Moerland, J. de Wal, M. Zoet, H. Benda, G, de Zeeuw en J. H. Bethume, 1 Mei '38 matroos 2e kl. Korpl.-konstabel H. J. Erkens, 1 Maart '38 sergeant-konstabel. Majoor-torpedomaker A. Benning, 1 Mei '38 opper-torpedomaker. Sergt.-torpedomaker E. Doornebos, 1 Mei '38 majoor-torpedomaker. Sergeant-schrijver C. Vermaat 1 Mei '38 majoor-schrijver. Sergeant der mariniers R. van Campen, 1 Mei '38 sergeant-majoor der mariniers. 9).e. de-en dei aanito-ati zoover wij ons kunnen herinneren, bracht hij stad en land echter uitslui- Veel, zeer veel is er de laatste weken ten<^ roem en baet, doch blijkbaar den- over onze Nieuwediepsche hoofden ^en autortieiten daar anders over. gegaan, zooveel, dat de componist dezer f betreft het hier een formeele puzzle, wekelijksche regelen werkelijk de kluts waarbij nóch Marine, nóch gemeente- kwijt dreigt te raken welk onderwerp bestuur weet wie hier nu eigenlijk den het eerst bij de horens te grijpen. at bel aan zal moeten binden? Er is echter één onderwerp, welks Wij geven de hoop niet op, doch materie als het ware om behandeling blijven met zorg vervuld voor de in- smeekt, een onderwerp, dat reeds eerder s^an<^houding der overige monumenten, in deze kolommen besproken werd, doch Wat moet er worden van de Timorpark' waarbij de stem der Redactie die eens 5c^e zonnewijzer, eens door meneer de roependen in de woestijn bleek. En Jon9 me^ gedachten aan de eeuwigheid waarop zouden wij anders kunnen gemeentebestuur aangeboden? Over doelen dan op de gedenkplaat aan de iaac IS ze zeker oud-roest! Of we Hoofdgracht, eens door enthousiaste denken aan die andere zonnewijzer, Heldersche burgers ter nagedachtenis staande onzichtbaar voor mensch en aan den meest roemruchte der Neder- ^'ec er#ens in de binnenlanden van de landsche admiraals, Michiel Adriaensz. reestraatopgedragen aan meester de Ruyter, onthuld, en die reeds sedert Hoek. Deze vitale baas zal haar onge' vele jaren schittert door vergetelheid, tf?ijfeld overleven en nog in Nieuwe- veronachtzaming en onopvallendheid. Een onzer monumenten, hetwelk den ondergang zeer nabij moet zijn. Merkwaardig, zoo iets, hoogst merk- diep rondwandelen als de wijzer reeds op haar laatste rustplaats gebracht is. We vrezen ook voor het monument „Voor Hen Die Vielen voor het Red' waardig, nu er zooveel manifestatie is dingsmonument"Wacht hen alle over van de eenheid Marine-Burgerij, nu er erlkele jaren den slooper? Of minstens zoovele aanleidingen geweest zijn bij lleIgeelheid? vertrek en aankomst van schepen, om deze plaat het recht te doen erlangen waar zij reeds vele jaren aanspraak op maakt. Zij is een steen des aanstoots gebleven en men zou zich zoo lang- Michiel s nagedachtenis is een weinig opwekkend voorbeeld. Hier is een onrecht goed te maken, ld et is toch al te dwaas, dat de eerste Marine-veste des lands haar grootsten amerhand in gemoede gaan afvragen Admiraal gaat verqeten wat den grooten .Michiel ons Nieuwe- Natuurlijk... en daarom wachten wij diepers, eigenlijk misdaan heeft. Voor het initiatief! •HimiiHnitHiuna

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 10