ongarije Groote veldslag Zond Hitier Henlein naar Londen in China op komst Morgen Zomertijd Belgische regeering afgetreden DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER gaat het nationaal- socialisme bestrijden Dankbetuiging Raakt Amsterdam zonder taxi's? Drie keer per dag door de luebt naar Texel Geen grooter misdadigers dan marechaussees KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON SO (2 LIJNEN) ZATERDAG 14 M E I 1938 66e JAARG. No. 8309 „Een tegenoffensief van het Joodsche kapitaal De Ilongaarsche regeering D aryani is afgetreden Rijks regent Horthy heeft het ontslag aanvaard en den presi dent van de nationale bank Bela von Imredy met de vor ming van een nieuw ministerie belast. Blijkbaar was deze met de formatie al gereed en kon den rijksregent een kabi- netslijst voorleggen, die onmiddellijk door Horthy werd goedgekeurd. De nieuwe regeering beteekent een duidelijke verschuiving naar rechts en een struikelblok voor de ont- v ikkeling van het nationaal-socialisme. In Duitsche krin gen is men dan ook weinig voldaan. N.V. W.A.C.O.-Autobusdiensten Dienst- en Tariefregeling Dit nummer bevat 16 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTi De klokken een uur vooruit Hedennacht gaat de zomertijd in. Men zette dus alle klokken één uur vooruit Spaak kabinetsformateur Verbitterde gevechten in Spanje heldersche courant Uitgave der Uitg. Ml). Hollandi Noorderkwartier N.V. te Den Helder H Ontstem- Nieuwe regeering a la minute. ming in Duitschland. De oude regeering was uitgewerkt! Over de oorzaken, die geleid hebben tot het aftreden der regeering Daranyi, is een of- cieel communiqué uitgegeven, waarin o.a. gezegd wordt, dat Daranyi, toen zij zich met de regeeringszaken belastte, zich een reeks taken had gesteld, die thans als uitgevoerd beschouwd kunnen worden. Daartoe behoo- ren de constitutioneele en sociale hervor mingen, de voor het handhaven van de staatsorde noodige politiemaatregelen ten aanzien van de pers, de wet op de beveili ging van het maatschappelijke en economi sche evenwicht (d.w.z. z.g.n. Jodenwet) en het groote beleggingsprogram. De nieuwe regeering Beteekent, zooals gezegd, een duidelijke ver schuiving naar rechts. De ministers van ju stitie, nijverheid en landbouw en de minister zonder portefeuille, Homan, behooren tot de uiterst-rechtsche zijde der regeeringspartij. Homan zal belast worden met de propagan da voor het vijfjarige plan. De ministers van binnenlandsche zaken, eeredwmst en on derwijs en buitenlandsche zaken zijn conser vatief. De premier en de minister van fi nanciën zijn in de eerste plaats economische deskundigen. Imredy is echter ook een be lijdend roomsch-katholiek. 0 Men meent uit de samenstelling der nieuwe regeering te moeten op maken, dat de regeering een krachti- gen en doelmatigen strijd tegen de nationaal-socialisten wil voeren, het geen zou blijken uit de benoeming van Fischer aan binnenlandsche za ken. Men verwacht, dat de politiek ten aanzien van de joden geen wij ziging zal ondergaan. Het is mogelijk, dat Imredy zich niet zal tevreden stellen met de onderdrukking van de extremistische agitatie door administra tieve maatregelen en dat hij hervormingen zal voorstellen om den toestand van werk- loozen en landbouwarbeiders te verbeteren. Oo kin de buitenlandsche politiek verwacht men geen verandering van beteekenis. Wel gelooft men op het ministerie van handel, tt van het Prinselijk Paar Nog geheel onder den in druk van de vele bewijzen van medeleven en van harte lijke belangstelling bij de ge boorte en den Doop van Onze Dochter ondervonden, betui gen Wij langs dezen weg daarover Onzen diepgevoel- den dank. Voor de talrijke gelukwen- schen, welke Ons langs $chriftelijken en telegrafi- schen weg bereikten, is het Ons helaas niet mogelijk ieder afzonderlijk Onze erkentelijk heid te betuigen. Het is Ons echter een behoefte, hier uit te spreken, hoezeer ook deze door Ons op prijs werden gesteld. Juliana en Bernhard. IMREDY. dat Imredv belag zal hechten aan de betrek kingen met de westelijke landen. Keresztes-Fischer en generaal v. Ratz wor den als de „sterkste figuren" van het nieu we kabinet beschouwd, zegt de Msb. Keresz- tes heeft, onder de premiers Karolyi en Goemboes, blijk gegeven een energieke be stuurder te zijn. Ratz, die tot nu toe chef van den generalen sfaf was. wordt algemeen als de man beschouwd, die in staat was Ilorthy's programma uit te voeren en het leger uit de politiek hield. Ontstemming in Duitschland. Te Berlijn is men niet zeer voldaan over de oplossing der Ilongaarsche regeerings- crisis. De „National Zeitung" ziet daarin het resultaat van „een tegen-offensief van het •ïoodsche kapitaal na de aankondiging der .lodenwetten." volgens de „Germania" is het nieuwe kabinet de vrucht van een coalitie „tusschen de conservatieve magnaten en het liberaal-getinte Jodendom", bestemd om de nationaal-socialistische partij van majoor Szalassy te bestrijden. Het blad gelooft niet temin, dat de buitenlandsche politiek be paald zal worden „door de historische vriendschap voor Rome en Berlijn." Buitenlanders geadviseerd te ver trekken. Nederlanders veilig op Amoy. In verband met de Japansche voor bereidingen tot een grooten veldslag heeft de Japansche ambassadeur de vertegenwoordigers der buitenland sche mogendheden geadviseerd hun onderdanen te bewegen zoo snel mo gelijk de onveilige gebieden in de Loenghai zone te verlaten. Vermoe delijk zal de veldslag in de Loeng- haizone de grootste van dezen oor log zijn. Oorlogsschepen bij Swatau. Volgens nict-bevestigde berichten uit Amoy 'ijn vijf Japansche oorlogsschepen bij de Wrdragsbaveii Swatau geconcentreerd, /-tl zetten troepen aan land op het in de n Wjheid gelegen eiland Namtang. Verbitterde strijd wordt gevoerd om de Stad Toengtsjeng Het Chineesche agentschap Central News deelt officieel mede, dat de Chineesche troepen, die gisterenmiddag onder den druk van een aanval van 500 Japanneezen, die door tanKs machinegeweren werden gesteund, Joengtsjeng hadden moeten ontruimen, er na een verwoed gevecht in geslaagd zijn, de Japanneezen naar het Zuiden der stad te rug te dringen. Bommen op een kapel. Volgens Chineesche frontberichten zouden gistermiddag veertien Japansche vliegtui gen meer dan 50 zware bommen hebben geworpen op Tsjentsjau, het knooppunt van de Loenghai-spoorweg en de lijn Pe king—Ilankau. Meer dan 125 personen wer den gedood of gewond. Uit Hankau wordt gemeld, dat gisteren vijf Japansche vliegtuigen de buurt van het station Hsoe Tsjau hebben gebombar deerd waarbij 200 slachtoffers vielen. Het stadsdeel Tietsjeng werd geheel verwoest. Een hom is terecht- gekomen op de kapel van de Presbyteriaansc.be missie en heeft er aanzienlijke schade aangericht. De correspondent van Havas, die on langs nog een bezoek heeft gebracht aan deze missie, heeft toen geconstateerd, dat op alle daken groote Amerikaansche vlag gen waren aangebracht. Amoy geisoleerd. Nederlanders veilig. Het eiland Amoy is, naar de P.T.T. me dedeelt, tot nader bericht buiten telegra fische gemeenschap. Van den Nederlandschcn consul-generaal is in verband met de bezetting van het ei land en van de stad Amoy bericht ontvan gen, dat de Nederlanders zich thans in vei ligheid bevinden te Kulangsu. Vanaf 15 MEI geheel gewijzigde Vanaf Maandag 9 Mei a f 0.05 verkrijgbaar bij onze chauffeurs en aan onze kantoren. „Praag moet zijn buitenlandsche politiek ingrijpend veranderen." Naar verluidt, liceft het bezoek van den leider der Sudetenduit- schers, Henlein aan Londen, welk bezoek geen officieel karakter zou dragen, ten doel, steun te krijgen voor de Sudetenduitsche partij. De diplomatieke redacteur van de Evening Standard verklaart uit Ber lijn vernomen te hebben, dat het be zoek van Henlein aan Londen in op dracht van Hitier is geschied. Volgens mijn inlichtingen, aldus genoem de redacteur, rekent Hitier op Henlein om aan politieke figuren te Londen het onher roepelijk karakter van de eischen inzake autonomie, welke de Sudetenduitschers tot de Tjechoslowaaksche regeering hebben ge richt, duidelijk te maken. Hitier staat er eveneens op, dat Praag het bondgenootschap met Rusland prijsgeeft. Indien Praag tot uit voering dezer doelstellingen bereid is, zou Hitier bereid zijn, over een „algemeene re geling" te praten. Henlein heeft o.m. niet Churchill en Sin clair geconfereerd. Wat betreft het standpunt, dat Henlein in zijn onderhoud met de Engelsche staats lieden zou hebben ontwikkeld, verneemt de N. R. Ct. uit geloofwaardige bron nog het volgende: De Sudeten-Duitschers, aldus Hen lein, zijn volkomen bereid, Tsjecho- slowaaksche onderdanen binnen het kader van den Tsjechoslowaakschen staat te blijven, mits Praag zijn bui tenlandsche politiek ingrijpend ver andert. Dat beteekent nog niet, dat van Praag gevraagd wordt, zijn bondgenootschap met Frankrijk op te geven. Integendeel, Berlijn zelf beschouwt dit bondgenootschap als een steun van den Europeeschen vrede. Het beteekent alleen, dat van de Sudeten-Duitschers onmogelijk venvacht kan worden, dat zij loyale onder danen van een staat blijven, welks buiten landsche politiek geheel tegen hun broeders in het Derde Rijk is gericht, m.a.w. het ver drag tusschen Praa_g en Moskou moet wor den opgegeven. Op die basis zijn de Sude ten-Duitschers volkomen bereid, binnen het kader van de Tsjechische constitutie hun geschillen met Praag op vreedzame wijze te regelen. Bevestigd wordt, dat Henlein bij zijn ge sprekken is uitgegaan van zijn programma van Karlsbad en dat verdedigd heeft. Er is reden om te geloovcn, dat men hem er van zal overtuigen, dat iedere oplossing van het Sudeten-Duitsche probleem, die geen aanslag op de territoriale onschendbaarheid van Tsjecho-Slowakije medebrengt, gunstig door het Britschc publiek ontvangen zal worden. Bij het verlaten van Churchill's woning verklaarde Henlein. dat hij Londen van daag verlaat, doch dat hij binnenkort terug ■denkt te konten. Dreigend conflict. Werkgevers stellen ontslagen een week uit. Omtrent het dreigende conflict in het Am- sterdamsche taxibedrijf vernemen wij, dat de werkgevers besloten hebben de chauffeurs nog één week aan het werk te houden, ten einde het publiek op den dag van de uni- versiteitsroeiwedstrijden niet te dupeeren. Van dit respijt hoopt men gebruik te ma ken een oplossing in het conflict te krijgen. Nachtverg adering van chauffeurs. In een nachtvergadering van taxichauf feurs hebben deze vertrouwen in hun vak bond uitgesproken. Men heeft rechtgezet, dat huns inziens niet de chauffeurs gaan slaken, maar ontslagen worden om de loo- nen te drukken. Het eerste loonvoorstel der werkgevers beteekende een loonsverlaging van f 24.75 tot ruim f 19.per week. De besturen der samenwerkende organisaties wezen dit voorstel af, waarop de werkgevers het personeel per 14 Mei ontslag hebben aan gezegd. Het bestuur van de werkhonden stelt zich op het standpunt, dat er geen reden is voor de chauffeurs om zich ongerust te maken en hij wekt hen op, den toestand nuchter te bekijken. Een stad als Am sterdam kan het niet zonder taxi's stellen en zoolang er taxi's loopen zijn er chauf feurs noodig. Aanmerkelijke - uitbreiding van den dienst. De verrassende uitkomsten van den zomer 1937 op de Texel-Iijn hebben tot aanmerke lijke uitbreiding van dezen dienst geleid, hclgeen niet anders te verwachten was. E enerzijds is nieuw materiaal in gebruik genomen,, en anderzijds is het aantal vaste diensten 'gedurende het eigenlijke badsei zoen van- 15 Juni tot en met 17 September van twee op drie per dag gebracht. Op de Zaterdagen in het seizoen wórden 3- dien sten in elke richting onderhouden. Verwachting: Zwakke tot mati ge Zuidwestelijke tot Zuide lijke wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen re gen, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Nog weinig verandering. JANSON KON DE BROKKEN NIET LIJMEN! Zooals wij gisteren reeds deden uitkomen, stond de Belgische minis ter-president Janson na het aange kondigde ontslag van de drie Katho lieke ministers voor een schier on mogelijke taak zijn kabinet te red den. Zooals verwacht is, hij er niet in geslaagd zijn ministerie te reorga- niseeren en heeft na zijn aanvanke lijke overwinning uiteindelijk de ne derlaag geleden. Het kabinet Janson is afgetreden, de minister van bui tenlandsche zaken Spaak is met de vorming van een nieuw kabinet be last. SPAAK. Een verklaring. De nieuwe kabinetsformateur heeft aan de pers een verklaring verstrekt, waarin o.m. gezegd wordt: „De Koning heeft mij de eer bewezen mij met de vorming van de nieuwe regeering té belasten. Ik heb deze opdracht aanvaard. Ik heb gemeend niet met de traditioneele formule te moeten antwoorden: „Ik zal mijn vrienden raadplegen." De huidige toestand eischt, dat men zui nig is met langdurige besprekingen. Ik ben bereid een zware verantwoordelijkheid op mij te nemen. Ik kan mij niet in verbin ding stellen niet de fracties. Jk zal trachten een regeering te vormen, die alle richtingen van de vroegere meerderheid omvat, maar die toch uit minder ministers zal bestaan dan de vorige kabinetten. Ik heb een programma en zal dit voorleg gen aan de persoonlijkheden, wier mede werking ik onontbeerlijk acht. Ik moet heel vlug handelen/want, wanneer ik slaag, moet de nieuwe regeering zich Dinsdag aan de Kamers voorstellen De arrestatie te Terneuzen. Omtrent de arrestatie van den marechaus see v. d. Weert, vroeger lid van de Ossche brigade, later geplaatst te Terneuzen, ont vangt de Tel. van betrouwbare zijde eenige inlichtingen. Van de W. zou zich aan onhebbelijk op treden tegenover een getrouwde vrouw heb ben schuldig gemaakt en hieruit beproefde men, op grond van misbruik van gezag, een strafbaar feit te constateeren Of men hier in zal slagen is nog een vraag. Voor ons gaat het, aldus het blad, niet om de vraag of v. d. W. als wachtmeester te handhaven is. Wel is het voor ons van beteekenis, dat dezelfde procureur-generaal, die de hand had in het ontnemen der opspo ringsbevoegdheden aan de mare chaussee te Oss, ook de drijvende kracht bij deze nieuwe vervolging is geweest. Van nog meer belang achten wij het te vernemen, welke autoriteit verantwoordelijk is voor het A.N.P. bericht, dat de arrestatie van v. d. W. in de Nederlandsche pers rond bazuinde. Het wordt, aldus het blad, tijd, dat mi nister Van Dijk zich gaat bekommeren om de marchaussees, die orider hem ressortee ren en wier belangen langzamerhand heel erg in het gedrang komen. Als men ze kere Haagsche en Bossche autoriteiten nog eenigen tijd hun gang laat gaan, dan zal men weldra in ons land de meening ves tigen. dat er geen grooter misdadigers zijn dan de marechaussees. Rechtschen vorderen bij Teruei. Het ministerie van Defensie deelt mede, dat zeer verbitterd wordt gevochten in den Aifambrasector, waar de opstandelingen in bedwang worden gehouden, en verder ten zuiden van Iglesuela del Cid en in de huurt van Cuevas de Vinroma. Bareelona weer gebombardeerd. Rechtsclie vliegtuigen hebben gisteroch tend om half elf opnieuw Barcelona gebom bardeerd. Zij wierpen verscheidene bommen op de buitenwijken der stad. Zeven personen kwamen om liet leven en een dertigtal werd gewond. Sedert gisteren zijn thans meer dan zestig personen gedood en meer dan 15® gewond.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1