Den Helder wordt aangekleed IN SMAAK ROOKT TRiUMPH 1 CENT VIPGINIA Jlf^enda „TRIUMPHATOR" Verlost van hevig SPIT IN DEN RUG KLOOSTERBALSEM Brief voor Indië DE DIENSTREGELINGEN VERANDEREN NACHTPOSTTREINEN BLIJVEN OVERAL IN HET LAND VERZEND MET DE NACHTPOSTTREINEN „Frissche Morgen Zaterdag 14 Mei 1938 Tweede Blad Niettegenstaande de bezuinigingsmanie den heer Uithol Krotwoningen worden opgeruimd van ZIJ BRENGEN UW CORRESPONDENTIE, WELKE S AVONDS VOOR DE AANSLUITING GEVENDE BUSLICHTING IS GEPOST, DEN VOLGENDEN MORGEN BIJ DEN GEADRESSEERDE Zwem- en Sportclub DANK ZIJ KLOOSTERBALSEM AKKER'S om«IN««L TM INM« Loopjongen gaat er met f40»— vandoor De nieuwe zomerdienstregeling Verzendt en ontvangt Uw goederen per„ESONA" Op den verkeerden weg Er was Dinsdag een lintworm van een agenda, en dat was geen wonder, want de heeren waren sedert 10 Maart niét bij elkaar geweest. De lengte van de agenda was overi gens niet in overeenstemming met de bel^g- njkheid en wij kunnen ons daarom volkomen begrijpen, dat de burgemeester geen lust Te te^en"' edelachtbarcn eerder bij elkaar We mogen niet zeggen, dat men de gele- genheid misbruikt heeft. Om kwart voor elf werd voor de laatste maal afgetikt achter het hoofd van de tafel en toen hld het gestormd en geregend. Vertoornd had de heer Smit (s.d.) gefulmineerd en degelijk had de burge meester geargumenteerd. Sarcastisch had wethouder v. d. Vaart zijn opmerkingen ge plaatst en humoristisch was Mr. Mulder uit den hoek gekomen. Die behoudt zijn studenti koze neigingen. Gelukkig! Interessant werd de discussie eerst toen men aan de beplanting van Den Helder toe kwam. Want, het moet nog maar eens ge zegd, met prijzenswaardigen ijver is de bur gemeester sinds zijn entree bezig, Den Hel der in een vriendelijk gewaad te steken. Leeu warden heeft zijn singels en plantsoenen en zijn vriendelijke lanen. Den Helder zal ze krijgen. Al het goede van zijn oude stad wil de burgervader naar zijn nieuwe woonplaats overbrengen. Als hem dat nog gelukt met handel en industrie ook, zal het nageslacht zijn komst zegenen. Het experiment van het vorig jaar, met de hoornen van de Sierteeltcentrale, was goed gelukt en dus heeft burgemeester Ritmees ter geredeneerd: „We gaan er mee voort." De Raad was het daar roerend mee eens, van verschillende kanten kwamen hartelijk gemeende complimentjes, behalve de heer Uit hol, die niet alleen weigert gemeente-sigaren te rooken, maar ook niet tegen gemeente- hoornen aan wil zien. Hij schijnt inderdaad te vreden met het groen in zijn eigen tuintje. Om financieele redenen stemde hij tegen het geheele voorstel. Maar tegelijkertijd (wie is er niet eens inconsequent in zijn leven), wilde hij de Fabrieksgracht een opknapbeurt geven, waarvoor het nageslacht nog krom zou liggen (financieel dan!). Want dat plannetje had de burgemeester uitgerekend, kostte niet min der dan een kwart millioen! „Dat moet je meemaken," zou de schoonmaker van ons kantoor zeggen. m°°u nai.rCi 811 Dt>1 dat men daji alles wel oo ?n ny,whafflng kan ""voeren, lijkt ons Natum-inir f en?men een weinig overdreven, bezien men ieder object serieus te Nu we toch over stadsverfraaiing spreken, ver^fi We hier tevens het besluit van de wn,?nh S V?n Dlnsdagavond tot het onbe- aar verklaren van een twintigtal wo- mgen in de Vijzel- en Vischstraat. Het be rekent het opruimen van krotwoningen, per- e en, die den naam van woning niet meer mogen dragen en die weggescholen zijn in achterafsteegjes achter het mariniersplein. F valt m deze buurt veel op te knappen. Er zijn toestanden, die waarlijk ten hemel schreiend zijn en dat het mes er in gezet wordt is toe te juichen. Hier kan een andere woonwijk gemaakt worden. Ook oud Den Helder zal nóg vallen onder het critisch odg van het College en de kans is zeer groot, dat men verschillende wijken van Den Helder over tien, twintig jaar niet meer herkennen zal. Een hoofdofficier van de Marine, die een verzoekschrift ingediend had bij den raad, om zijn kinderen les te doen geven in de spelling De Vries en Te Winkel, was met de redactie daarvan al zeer ongelukkig geweest. Het ver zoekschrift, waarvan de inwilliging niet tot de competentie van den raad behoorde, lokte van den kant van de s.d.a.p. een heftig pro test uit en ook de burgemeester uitte zijn ontstemming over den vorm. Het was even een harde noot, die in de overigens vrij rus tige vergadering gekraakt werd. Een principieele kwestie werd tusschen den burgemeester en den heer Boogaard uit gevochten over het maken van de betonnen boomkransen. De burgemeester wilde ze in werkverschaffing laten maken, maar de heer Boogaard, en hij werd nog door enkele raads- collega's ondersteund, wilde ze in eigen be heer doen vervaardigen. De menschen heb ben dan betere loonen. De burgemeester waarschuwde voor de financieele gevolgen daarvan en wees op het feit, dat er dan een aanbesteding zou worden gehouden, die voor bijna honderd procent zeker het werk buiten onze stad zou brengen, terwijl het, in werk verschaffing uitgevoerd, verscheidene men schen heel wat weken werk zou geven. De strijd werd beslecht door een stemming, waarin de heer Boogaard het won. De boom- kransen zullen nu worden aanbesteed en daar mee zal het werk zeker voor onze stad ver loren gaan. Wij betreuren deze gang van zaken. Dit heele werk, de verfraaiing van onze stad, mag natuurlijk geen hooge kosten met zich brengen. Dat zou remmend werken op het voortzetten ervan. Want, we zijn er nog niet! En als nu in werkverschaffing tal van men schen aan productief werk gezet kunnen wor den, tot heil van de gemeenschap en van Zichzelf, dan had men dat met beide handen aan moeten grijpen. De angst van de heeren „Ziezoo, dat is achter den rug. van mijn SPIT ben ik fijn afl was de verzuchting, die ik slaakte, toen ik na het gebuik van 2 potjes Kloosterbalsem finaal van mijn spit af wasNiet staanniet zitten, niet liggen te kunnen en toch vooruit te moeten om de boterham te verdienen. Door de vreeselijke spit, die in mijn sluit begon en door mijn geheele rug trok, was ik hulpeloos als een klem kind. Vanaf het oogenblik, dat ik den geneeskrachtigen Kloosterbalsem aan wendde, begon mijn genezing. En nu heb ik in geen 8 maanden meer een aanval gehad." jm Zw. te A. „Geen goud zoo goed Onovertroffen 1»U brand-en »nU wonden Ook ongeëvenaard als .w»"I|J1,nlldd,®' Rheumatiek, spit en pfonlijke spieren Schroef doos 3t ct. Potten: 62 H ct. en 1.04 De politiek, die zich soms schuil houdt bij onze vroede vaderen tot tegen den tijd van de verkiezingen (dan is men weer volop partij en beginsel-man) heeft Dinsdagavond toch even fel den kop opgestoken, bij de benoe ming van een hoofd aan school IV. De meer derheid van den raad negeerde de voordracht van B. en W. en stemde op nummer 2. Maar het was toch wel een sterk staaltje. Hier werd een bekwaam onderwijzer, die reeds eenigen tijd de functie van hoofd vervulde, gewoon opzij gezet, uitsluitend uit politieke overwegingen. We zullen er maar niets meer van zeggen. Tenslotte kregen de taxi-houders nog een lik uit de pan, omdat ze na instelling van de ta rieven, steen en been klagen, en nu het ge meentebestuur verwijten gaan maken. Ze moeten bij zichzelf zijn, merkte de burgemees ter op. Wij hebben ze gewaarschuwd en het zal verstandig zijn, als ze B. en W. er bui ten laten. Er is nog altijd een spreekwoord, dat zegt: Beter ten halve gekeerd, dan ten heele ge dwaald". Wellicht is terugkeer nog mogelijk. EVEN EEN SLIPPERTJE naar „DE TOELAST" voor EEN LEKKER GLAS PILS. F. M. is gereed haar leden te ont vangen. Nog een week mooi weer... en dan!... Een week met prachtig voorjaarsweer ligt achter ons: de zomer heeft zijn intrede gedaan, een week eerder dan de Ned. re geering, die eerst hedennacht den zomer tijd laat ingaan, verwachtte... Nóg zoo'n weekje vol van stralenden zonneschijn en dan zal er aan den Dijk weer de bekende gezellige drukte van snaterende zwem sters en serieuze zwemmers zijn... Deelden wij de vorige week het een en ander over de H.Z.V. mede, in dit bestek zijn wij in staat nieuws van onze oudste zwem- en sport club „De Frissche Morgen" te vertellen. Velen zullen al opgemerkt hebben, dat het bekende F.M.-gebouwtje reeds eenige weken den Dijk zijn vertrouwde, zomersche aspect verleent. Het staat er weer, ja, frisch in de nieuwe verf en van binnen voorzien van een afdeeling, waarin vijf cabines de dames gele genheid geven zich gesepareerd van de hee ren in badcostuum te steken. Vijf cabines maar?, zal de outsider vragen. Inderdaad, vijf, maar de bedoeling is, dat de dames na het ver- kleeden de kleeren in de ruimte naast de ca bines deponeeren, zoodat andere dames van de cabines gebruik kunnen maken. Een geslaagde miniatuur van F.M.'s huisvesting is dezer dagen te zien in den winkel van den heer Leyenaar (filiaal Tielemans, Sluisdijkstraat). „Frissche Morgen" zal er ook nü het devies: „maximum amusement en sport tegen lage zullen we 't hier niet hebben, daarvoor ver wijzen we naar de advertentie in dit blad, maar contributie" op na houden. Over de contributie wèl over het amusement en de sport. Het zui vere amusementszwemmen kan men weer naar hartelust beoefenen in het gedeelte vóór de kleedhokjes, de sportzwemmers worden ver wezen naar het poloveld en de startbanen nabij de Kluft. Voor de vroolijke noot tijdens het ver- frisschende bad zal mede gezorgd worden door een nieuwe attractie, bestaande uit een ge weldig vat, dat kantelt als men er met een bepaald aantal menschen of liever met een Den Helder, 12 Mei 1938. Amice, Het is alweer bijna een jaar geleden sedert wij elkaar langs dezen, misschien minder ge- bruikelijken weg, schreven. Kortgeleden werd ik weer naar onze Jutterij overgeplaatst en haast ik me, jou en de andere marine-vrienden in Indië, het één en ander over onze marine- basis te vertellen. Ik weet wel, drie maal per week neemt de luchtpost een uitgebreide correspondentie tusschen Den Helder en Soe- rabaja mede, maar er zijn toch altijd van die kleine onderwerpen die per particuliere brief nimmer behandeld worden en die toch de in teresse hebben van de vele „Heldersche Courant"-lezers daar ginds aan den evenaar. Daar heb je nu b.v. het vertrek van Hr. Ms. „Java" naar jullie toe. Een geweldige menigte was op de been! Op het wierhoofd werd het verkeer door de politie geregeld. Eén-richting-verkeer werd op een gegeven oogenblik ingesteld. Bij het jou welbekende bord „niet (k)ankeren" aan den haveningang, kwam men slechts moeizaam voetje voor voetje voorwaarts. Telkens zag je natuurlijk bekende gezichten. Behalve de altijd bij zulke gelegenheden aanwezige officieele belangstel ling op het wierhoofd waar tegenwoordig, het centrum der opleiding afstandwaamemer gevestigd is zag ik de admiraals Quant en Goossen. Eerstgenoemde vlagofficier was het immers, die Hr. Ms. „Java" nu 14 jaar ge leden commandeerde, toen het schip de eerste reis naar Indië aanvaardde. Welk een ver schil. Toen een schip met 2 lange masten, het geen het schip nu voor onze oogen een schier voorwereldlijk aanzien gaf, thans een schip met moderne lijn. moderne vuurleiding en een prachtige a.1. batterij aan boord. Toen een belangstelling voor het vertrekkende schip alleen van interne marine-zijde, thans was het oog van heel Nederland getuige de di verse radio-omroepinstallaties en filmrepor tage geconcentreerd op onze vertrekkende kruiser. Een deputatie van verschillende korp sen der landmacht was met muziek en in vol ornaat op het plankier onder het wierhoofd opgesteld, om de vertrekkende collega's van de zeemacht een goede reis toe te wenschen. Kortom in dit vertrek demonstreerde zich de zoo ten gunste gekeerde belangstelling voor ónze navy. Dat is een goed teeken kameraad! Na het vertrek bood de haven weer het oude aspect. Hr. Ms. „Gelderland", de „Gruno" Wachtschip natuurlijk, enkele mijnenleggers, die met adelborsten zullen gaan varen en achterin eenige onderzeeboóten. Ja, wacht, er was toch iets bijzonders. Geheel achter in de haven lag de „Urania" het nieuwe jacht waar mede de adelborsten onder leiding van overste Coolhaas een reis zullen gaan maken naar de Oostzee. Ook Nieuwediep zelf veranderde weer iets sedert mijn laatste verblijf daar ter stede. Het hoofdbureau van politie zul je niet meer her kennen, zoo is dat gebouw verfraaid. Ook de motorpolitie was voor mij in Den Helder iets nieuws. Blijkbaar is dit laatste instituut wel van noode, want bij mijn speurtocht door de stelling, zag ik bij „Dito" voor de deur de wrakstukken van 2 motorfietsen liggen, die daar juist „kanaal" gemaakt hadden. De brandweer in onze stad heeft het druk den laatsten tijd. Ik heb nu al die drogisterij op den Kanaalweg naast het Casino zien af branden en een paar dagen later liep heel Nieuwediep uit, omdat er op de werf een loodsje in brand stond. Het waren wat wij in onze „school 8" tijd zouden noemen: „fijne fikkies". Op den Singel is het nu huis aan huis ma rine. Zondagsmiddags, wanneer de uit Indië terugkeerende families „gaarne bezoeken ont vangen" is het er bepaald druk. Ik heb dezen weg reeds de „walegang" hooren noemen. Bij de doopplechtigheid van Prinses Beatrix zal bij de Groote Kerk in Den Haag een eere- wacht gevormd worden door de marine met de stafmuziek. Het geheel onder leiding van overste Stellingman: luitenant ter zee van der Werf cn de officier-vlieger Uytenhout, zullen in de kerk ceremoniemeester zijn. Op „Animo" onze aloude tennisclub zag ik vele bekende gezichten. Mevrouw Baden en overste van Straelen en ook kapitein van Rhijn zijn nog steeds sterke krachten in de competitie. Ook jullie gewezen chef personeel in Soerabaja, luitenant ter zee van den Arend is weer in het wedstrijd team. dat onder lei ding staat van dokter Baden, opgenomen. De volgende week krijgen we weer bezoek van de heeren van de landmacht-krijgsschool uit Den Haag. Dat zijn zoo van die jaarlijks terugkeerende evenementen, die maken dat het beeld hier in de stelling eigenlijk weinig ver andert. Het zullen dan ook maar enkele brie ven zijn. die ik je schrijf. Piet. Wanneer alle bijzonderheden verteld zijn is onze correspon dentie ook weer ten einde. Voorloöpig tot de volgende week dan maar. Gegroet. HENK. zeker gewicht, dat eenige honderden kilo's be loopt, op gaat staan. resp. in gaat zitten. Een aardig stuk werk van het F.M.-lid, den heer Jan Rueck, die tevens een bijzonder zwem- enthousiast genoemd mag worden, daar hij tezamen met enkele andere dapperen... den heelen winter door gezwommen heeft! Voorts is het „vlot" van een nieuwen duik- toren voorzien, welke men s.v.p. liever niet ge lieve om te trekken... F.M. is niet alleen voor de sport- en de ge oefende zwemmers. Iedereen kan bij haar de vreugde van het verkwikkend bad genieten, zelfs zij, die n i e t de zwemkunst machtig zijn Die kunnen zich n.1. rustig onder de hoede stellen van een van de twee badmeesters (geen badknechts!), de heeren I. Leyenaar en W. Koningsteyn. Ook trainer J. Koningstein zal weer present zijn en aan hem zal het te danken zijn, als straks de hope van F.M. mooie succes sen in de sportzwemmerij gaat boeken! Wat het polospel betreft kunnen wij mede- deelen, dat een zevental van de sportclub F.M. wederom deel zal nemen aan de competitie in één afdeeling met „de Ham" en „de Alkmaar- sche Waterratten" Nog een paar dagen, zeggen de F.M.-ers en dan zal de temperatuur van het zee water 15 C zijn. Dat is de vereischte tem peratuur voor den normalen zwemliefheb- ber. Nog een paar dagen en dan... een prettig zwemseizoen toegewenscht, F.M.- ers! Aan genoeglijkheid zal 't de komende maanden weer niet ontbreken in jullie milieu, dat zoo typisch samengesteld is uit alle rangen en standen! GESLAAGD: B(j het laatst gehouden exa men slaagden te Den Haag voor 3e stuurman Groote Handelsvaart de heeren G. Anema en G. Smits. Per taxi naar Alkmaar, Gistermorgen begaf een der loopjongens der firma S. Coltof aan den Kanaalweg zich naar een klant, teneinde aldaar de betaling van een bestelling, ten bedrage van 40.in ontvangst te nemen. Het duurde echter lang voordat het 17-jarige jongmensch terugkwam, zoo lang zelfs, dat de heer Coltof argwaan begon te krijgen en de politie in de zaak moeide. Al spoedig bleek, dat de bediende er met de noorderzon vandoor gegaan was; men vernam, dat hij per taxi naar Alkmaar vertrokken was. Nog gisteren werd een radio-bericht uit gezonden, maar tot op dit moment is de knaap voortvluchtig. Totale wijziging in de treindiensten. Vandaag vindt U in de Heldersche Courant ingelegd een goede vriend: de traditioneele nieuwe dienstregeling, het bekende boekje, dat in den loop van reeds verscheidene jaren voor onze lezers onontbeerlijk geworden is. Ook thans vindt de reizende Nieuwedieper hierin een handleiding voor alles wat hij weten wil. Spoordiensten, autobusdiensten, bootverbin dingen, vracht-autodiensten en beurtvaart- diensten. Natuurlijk werd het handige formaat, waardoor men het boekje kan opbergen zonder dat het praktisch eenige plaats in neemt, bewaard. Als het ooit geboden is geweest de oude dienstregeling direct in de prullemand te deponeeren, dan is dat wel nu het geval, daar met name de spoordiensten een totale ver andering hebben ondergaan. De geheele dienst is vrijwel gewijzigd, zoodat in dit opzicht den eersten tijd uitkijken geboden is. Mogen wij tenslotte ook de aandacht vragen voor de advertenties, in den Zomerdienst 1938 opgenomen Onze abonné's buiten de r ad ontvangen het boekje in het nummer van Maandag. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma. Kanaalweg. Van Maandag 16 Mei tot 23 Mei wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door H. J. Rootlieb, Binnenhaven. Nog eenmaal heeft de Negus een poging gedaan om recht te krijgen. Het is tevergeefs geweest. De groote vriend, Engeland, heeft den keizer van Abessinië laten roepen. Men heeft in Genève ge bogen voor Italië en zich bij de feiten neergelegd. „Realiteits-politiek" noemt men dat. Gezien het groote belang, dat de Engelsche regeering aan het accoord met Italië toekent, was te verwachten, zoo schreef de N.R.Crt. gisteren in een beschouwing, dat zij zich door niets zou laten weerhouden. Haar besluit stond vast en de gang naar Genève was slechts bedoeld als een slaapmiddel tegen enkele pijn lijke gedachten. Dit alles zij zoo. Ook wij hebben ons niet verzet tegen de realiteit in de politiek, een realiteit, welke men niet kan ontkennen en welke, als men haar uit den weg gaat, bij voortduring pijnlijke verrassingen kan bren gen. Toch rijst de vraag of men met de ge volgde procedure niet meer heeft verloren dan gewonnen. De minderheid heeft zich nog beroepen op het beginsel van den Volkenbond, maar die heeft moeten wijken voor de meerderheid, die zich op „practisch" standpunt stelde. Tot de bijeenkomst zelve zullen wjj het zwijgen doen. Hoe minder over deze stuitende geschiedenis wordt geschreven, des te beter het is. Velen hopen en een enkele spreker maakte zich ook tot tolk van deze gedachte, dat de onderhavige kwestie geen precedent zal scheppen. Dat men zulks niet wil, is heel be grijpelijk, maar toch kan dit het gevoel niet wegnemen, dat het in de praktijk wel eens anders zou kunnen gaan en dat de vergadering van gisteren zoo al géén precedent voor zekere manieren zal scheppen, die allerminst geschikt is óm het weinig vertrouwen, dat nog in het Geneefsche instituut bestaat, te be vorderen. De noodzakelijkheid van een herziening van het Volkenbondspact is Donderdag nog eens duidelijk tot uiting gekomen. Een organisme kan slechts leven, indien zijn leden weten waar zij aan toe zijn. Het is op den duur onbe staanbaar, indien het de jure in de eene, de facto in een andere richting stuurt, want daarmee wordt een onzekerheid geschapen, tegen welker sloopende werking op den duur geen gebouw bestand is. Want wat baten principes, indien blijkt, dat men, gesteld voor de keuze tusschen twee idealen, die principes kan omzeilen door handig te manoeuvreeren me proceduremogelijkheden? Het afleggen van een eenzijdige verklaring, gevolgd door een resumé van den voorzitter, zet de sluizen voor alles open. Het schept figuren, welke op den duur onverdragelijk zijn en slechts er toe kunnen dienen hét principe van de collectieve veiligheid verder af te breken, juist op een oogenblik, dat de mogelijkheid van een her leving zich in het verre verschiet begon af te teekenen. Nat. Hist. Museum, geopend: Woensdag van 35 uur, Zaterdags van 710 uur.; iedere le Woensdag in de maand van 810 u.; iedere le Zondag in de maand van 35 u. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u„ Zaterdag van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Wie doodde Mary Clay?" en „De Helle veeg". Rialto, Spoorstraat, half 8: „De Wereld wil bedrogen zijn" en „Zij is gevaarlijk". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Het wrekende water" en „De Sperwer". Zondag 15 Mei: Casino, 3.30 en 8 uur: Russische Dansband en Cabaret. Dinsdag 17 Mei: Kegelhuis, 8.30 uur: Filmavond fotohandel H. W. Zegel. Musis Sacrum. 2.30 uur: Bijeenkomst Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Licht op 8 u. 17 m. Laagste temp. lucht gisteren 7.1 Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 761.8 Temp. lucht 16.9 J5CMCCI3TP FOTO PCRTPET ATELIER" JAC dl EitDER OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG EN LAAG WATER Zomertijd Zon Mei op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 15 5.08 20.46 8.55 21.05 2.50 15.05 M 16 5.06 20.48 9.25 21.40 3.20 15.45 D 17 5.05 20.49 9.50 22.15 3.50 16.20 W 18 5.03 20.51 10.15 22.45 4.15 16.45 D 19 5.02 20.52 10.45 23.20 4.40 17.15 V 20 5.00 20.54 11.10 23.50 5.05 17.45 z 21 4.59 20.55 11.40 0.35 5.30 18.20

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5