SCHUDT UW LEVER WAKKER ytc^enda STER-MEUBELEN T eraardebestelling Sé Hoekstra MEUdELFABRIEK „DE STER", Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant Maandag 16 Mei 1938 Tweede Blad tftacUnieiuai Brand in melkfabriek Burgerlijke Stand van Den Helder Reclame u-ool aeitity Marinedetachement naar Indië Ridders der militaire Willemsorde gehuldigd Kolonel Warnsinck te Parijs Telefoon voor zijne excellentie Texelsch nieuws Gymnastiekver. „Texel" Vlug en goed vervoer gaat samen per „ESONA" Rondom den Volkenbond ^^ierlijk van lijn cn kleur Topprestatie in stoffeering B xceptioneele modellen doch lage prijzen M^Cobuust en onverslijtbaar zijn de kenmerkende eigenschappen van HOOg in kwaliteit in prijs Keuze uit meer dan 100 modellen. Langdurige garantie. Levering direct aan particulieren- Gratis advies en ontwerp voor Uw woning-inrichting Boor de hitte van den schoorsteen is waarschijnlijk het dak gaan smeulen. Gistermiddag, te omstreeks halft twee ont dekte de heer G. K. Dykstra, eigenaar van de Stoommelkinrichting v.h. R. v. d. Hoek op de Achterbmnenhaven No. 29, dat in het zich op de binnenplaats bevindende ketelhuis brand ontstaan was. Het bleek, dat zich onder het dak vuur bevond en oogenblikkelijk werd door enkele personen een poging gedaan den brand, die zich vrij onschuldig liet aanzien, te blus- pchen. Nadat men geruimen tijd bezig geweest was, werd het toch verstandiger geacht officieel hulp in te roepen, zoodat ook de motorbrand spuit ten tooneele verscheen. Een slang werd uitgerold en nadat men het dak voor een gedeelte had opengehakt, werd een hoeveelheid water naar binnen gespoten. Reeds direct bleek, dat men er in zou slagen het vuur tot deze plaats te beperken. Wat de oorzaak betreft, in het ketelhuis, waar de melk gekookt wordt, bevindt zich een schoorsteenpijp, weliswaar omgeven door een ijzeren koker, welke echter naar alle waar schijnlijkheid dusdanig heet geworden is, dat het asfalt en mastiek, die zich tusschen zolde ring en dak van de schuur bevinden, is gaan smeulen en daarna ontbrand. Het is niet uitge sloten, dat het smeulen reeds eenigen tijd ge leden begonnen is. Zooals gezegd, liet de brand zich niet ernstig hanzien en al spoedig was ieder brandgevaar geweken. Het duurde echter vrij lang alvorens de mastiek en het asfalt geheel gedoofd waren. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op den opperbrandmeester, den heer Dokter, bur gemeester Ritmeester, den commissaris van politie, den heer Van der Hoeven, hoofdinspec teur Helder, inspecteur Schipper en den heer Teune. Er was veel belangstelling van het publiek. TWEE DAGEN BROMMEN. Een persoon, die nog twee dagen te goed had, is Zaterdag naar Alkmaar overgebracht. IN DE SLOOT TERECHT GEKOMEN. Een beweonster van de Tuinstraat deed aangifte, dat zij, rijdende op den Huisduiner- weg, door een achter haar komende driewieler is aangereden, met het gevolg, dat zij in de sloot terecht kwam. Haar kleeding werd be schadigd. EEN EIGENAARDIGE AANRIJDING. Een bewoner van de Anjelierstraat, die In de Spoorstraat reed kreeg van een wielrijder achter hem, plotseling een duw, zoodat hij kwam te vallen. Rijwiel en kleeding werden beschadigd. LEELIJKE VAL GEMAAKT. Een 11-jarig meisje-', dat gisteren tegen 6 Uur op het tegelpad reed, kwam door tot nu toe niet bekende oorzaak te vallen. Hevig bloedend werd het meisje naar het hospitaal overgebracht, waar men een hersenschudding constateerde. Een zusjes, dat achter op de fiets zat, kwam met den schrik vrij. Naar wij vernemen, heeft het meisje een lustige nacht doorgemaakt. BEDRIJFSCOMFETITIE. Z.V.S.V. 1—Post Z.V.S.V. 2—Damclub 1—2 0—4 van 14 Mei 1938. GETROUWD: R. H. Visser en Y. Schaafstal. BEVALLEN: A. LaunspachGoes, z. GESLAAGD: By het laatst gehouden exa men slaagden te 's-Gravenhage voor 3e stuur man Groote Stoomvaart de heeren B. B. Bakker en E. Hoogland. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal In Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. ü.75. In 27 Amerikaansche staten is men een -reclame-campagne in couranten begonnen, waarmee de veiligheid op den weg wordt be vorderd. Bovendien is het de bedoeling deze campagne over nog grooter deel van Amerika Uit te breiden. x De campagne wordt collectief gelanceerd door een combinatie van automobiel-verze- kerings-maatschappyen, die m de a v - ties aanbieden aan het eind van J 15 der premies aan eiken verzekerde te retourneeren, wanneer hem geen enkel geluk in het afgeloopen jaar is overkomen. De leiders der campagne kozen couranten reclame, in de eerste plaats omdat zij va hun advertenties in couranten het meeste resulaat verwachten en in de tweede p aa omdat de couranten zich zoo verdiens e y maken voor het propageeren van veuig Verkeer. Amilda-crême, die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat en Bruin. Doos 50 en 25 ct. Betere accommodatie aan boord van vrachtschepen. Amsterdam, 14 Msi. Bij het hooren van den naam „Tarakan" komt in menig hoofd de herinnering op aan de vacantiereizen, welke dit vrachtschip van de Stoomvaartmaatschap pij „Nederland" enkele zomers heeft onder nomen. De huisvesting, welke men den jeug digen vacantiegangers aan boord verleende, trok de aandacht van die marine-autoriteiten, die geregeld met het verschepen van detache menten naar de Oost hebben te doen. Deze detachementen werden ondergebracht als 4de- klas passagiers en genoten als zoodanig zeer weinig bewegingsvrijheid. Met de „Tawali", een vrachtschip van de „Nederland", is onlangs een proef genomen met het zenden van een deta chement naar Indië. Het was een reis aan één stuk, zonder tusschenhaven, maar de proef bleek een succes te zijn. De marinemannen hadden veel grooter bewegingsvrijheid dan aan boord van passagiersschepen en de goede geest kwam treffend tot uiting toen op een gegeven oogenblik een omvangrijke voorziening in de machinekamer moest worden verricht, spon taan hulp werd aangeboden en even spontaan aanvaard. Bij deze eerste proef heeft men het niet ge laten. Vanmiddag is de „Tarakan" van de Javakade naar Indië vertrokken met een deta chement van 150 koppen aan boord. In het tusschendek was het logies ingericht, de kooien in lange rijen, twee hoog. Reeds bij het afscheid kwam tot uiting hoe veel meer bewegingsvrijheid de mannen ge nieten. Dat zulks gewaardeerd werd was buiten kijf en zal ook onderweg nog blijken, wanneer de kunstzinnige kwaliteiten van tooneelspelers en muzikanten zich zullen doen gelden. Amsterdam, 14 Mei. De ridders der Mili taire Willemsorde, beneden den rang van offi cier, die deze hooge onderscheiding resp. Vijftig, veertig en vijfentwintig jaar geleden voor de door hen verrichte heldendaden in den krijgs dienst verwierven, zijn hedenmiddag in de Ko ningszaal van „Artis" door de goede zorgen van het Fonds Ridderdagen op hartelijke wijze gehuldigd. Nadat des morgens de Koninklijke Bond van Ridders der Militaire Willemsorde beneden den rang van officier in algemeene vergadering bijeen was geweest, waar de aftredende be stuursleden J. Jongman en A. Stam herkozen werden en de heer Jongman een toespraak hield op het thema „er klonk een kinderstem in den aether", vereenigde het gezelschap van geridderden zich aan een gemeenschappelijke koffietafel, waar als gasten o.m. aanzaten Luit.-kol. W. A. Boswijk, als vertegenwoordi ger van den Minister van Defensie en den Com mandant van het Veldleger, J. J. de Jongh, administrateur van het Departement van Ko loniën, als vertegenwoordiger van den Minister van Koloniën. Z. Exc. T. L. Kruys, vice-admi- raal, commandant der Marine, Luit.-kol. der Artillerie van het K.N.I. Leger, ir. H. J. W. Verniers van der Loeff, ais vertegenwoordiger van den commandant van het K.N.I. Leger, benevens vele anderen. Na het noenmaal volgde de huldiging der jubileerende ridders. ZIJ DIE GAAN EN ZIJ DIE K03DEN, Batavia, 14 Mei. Met ingang van 14 Mei en 5 Juni zijn eervol ontslagen als lid van den Marineraad, de kapiteins ter zee J. W. G. van Hengel en J. A. Sonnenberg. In hun plaats zijn benoemd de kapitein-lui tenant ter zee W. A. de Jong en P. J. M. Cikot. (Aneta). De correspondent van de „N. Rott. Crt." te Parijs meldt: Bij gelegenheid van de installatie als lid der academie van marine te Parijs, heeft kapitein ter zee J. C. M. Warnsinck voor leden en ge- noódigden met meesleependen gloed gesproken over de verhouding van De Ruyter jegens de overheid, zijn geloof en zoowel taktische als strategische bekwaamheden. De deskundige spreker zette met pakkende voorbeelden den eenvoud van den admiraal en diens eerbied voor het gezag uiteen. De aan wezigheid van gedeputeerden op de vloot was hem nooit teveel. Hij beschouwde zich ten volle als dienaar van de regeering en liet nooit na haar vertegenwoordigers, met wie hij in aanraking kwam, in zijn dagboek de volle titels huner waardigheid te geven. Kapitein Warn sinck verheelde de moeilijkheden noch den on dank, waaraan De Ruyter ten gevolge van binnenlandsche verdeeldheid heeft blootgestaan en ging uitvoerig het beloop van den slag aan de Zeeuwsche kust van Juni 1673 na, waarin de opperbevelhebber, door Bankert en Cornelis Tromp ondersteund, zoo meesterlijk manoeu vreerde, dat de Engelsch-Fransche zeemacht moest afdeinzen. De spreker haalde ter staving van zijn zienswijze Fransche bronnen aan, waaruit duidelijk bleek, op hoe hoogen prijs de Franschen den tegenstander stelden. En deze eerste Nederlandsche redenaar voor de ge noemde academie eindigde met zyn trots uit te spreken, op een vloot te dienen, die bevelvoer ders gelijk Michiel Adriaanszoon de Ruyter geteld heeft alsmede zijn erkentelijkheid voor de benoeming, waarbij hij aanstipte, dat Fran sche en andere zeeofficieren bij een bezoek aan Amsterdam de gelegenheid niet verzuimen bloemen op diens graf te leggen. De voorzitter dankte kapitein Warnsinck en stelde vooral den door den spreker vermelden trek in het licht, dat De Ruyter vóór het begin van den slag boven woorden de persoonlijke aanraking van een handdruk en een blik van oog tot oog stelde, waarna uit de hoorders her innerd werd aan het feit, dat de Fransche vloot bij Sicilië na den dood van De Ruyter als hulde aan diens nagedachtenis zich van elke daad van vijandschap tegenover den bodem, die het stof felijke overschot naar het vaderland terug voerde, onthield. Centraal militair hospitaal Naar wij vernemen, staat het thans vast, dat het Centraal Militair Hospitaal te Utrecht zal worden gevestigd. Met den bouw zal reeds spoedig een aanvang worden genomen. Dit nieuwe hospitaal zal worden gebouwd nabij de Hommel aan het nieuwe Amsterdam Rijnkanaal. Het komt te liggen in het uitbrei dingsplan „De Halve Maan", waarin eenige jaren geleden voor dit doel gronden werden gereserveerd. De grondwerken voor dezen nieuwbouw wa ren eveneens reeds eenigen tijd aanbesteed, maar nog niet gegund. („Maasbode"). „Nieuw Amsterdam" spreekt uit volle zee met paleis te Buitenzorg. Ten Paleize te Buitenzorg werd Woensdag avond onverwacht een welbekende stem ge hoord, n.1. die van den heer Bouman, direc teur van de HollandAmerika-Lijn (in Indië welbekend als de vroegere chef-scheepvaart van de Rotterdamsche Lloyd). De „Nieuw Amsterdam" was n.1. met het Paleis te Bui tenzorg verbonden. De heer Bouman deelde mede, dat het schip juist van Southampton was vertrokken voor zijn eerste reis naar Amerika. De gouverneur-generaal, die den onver- wachten oproep ten zeerste waardeerde, uitte den wensch voor een voorspoedige reis voor het prachtige schip en een behouden aankomst te New York. (Hbl.) wm Zaterdagmorgen is de korporaal-vliegtuig maker S. Hoekstra, die eenige dagen daar voor door het zoo nood lottig vliegongeval boven Eelde verongelukte, met militaire eer begraven. Reeds vóór 10 uur had den zich voor het Mari ne-hospitaal velen verza meld om den uitrit gade te slaan. Er was een gedrukte j stemming onder deze menschen, die onwille keurig getroffen geweest moeten zijn door de tra giek, die in deze ter aardebestelling school; want alles op dienmorgen sprak van nieuw leven. Overal voelde men het leven nabij, geu rend en tintelend. Om kwart over tien kwam de stoet de poort uit: voorop de tamboer, dof roffelend op de zwart-omfloerste trom en de pijper, die een melancholieke wijs blies. Op de begraafplaats was groote belang stelling. Wij merkten o.m. onder de belang stellenden op de commissaris van H. M. de Koningin, de heer Linthorst Homan, de voor zitter van den luchtverdedigingsdag te Gro ningen, het Tweede Kamerlid Krol, voorts waren er de burgemeester van Den Helder, de heer Ritmeester, de commandant van het Vliegkamp „De Kooij", kolonel K. v. Aller, de eerste officier van dit vliegkamp, luit. ter zee der le kl. L. H. Quant, den chef van den technischen dienst, off. M.S.D. 2e kl. v. d. Tak, de chef-instructeur, off.-vlieger le kl. Broesder, verschillende officieren van het vliegkamp, alsmede van het vliegkamp „De Mok". Een deputatie van Soesterberg, een vertegenwoordiger van Koolhoven en van Fokker en vertegenwoordigingen van ver schillende vereenigingen. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door den commandant van „De Kooij" kolonel van Aller, die tevens als ver tegenwoordiger van den commandant der Ma rine, vice-admiraal T. L. Kruys, sprak. Kameraad Hoekstra, aldus de commandant, aan belangstelling heeft het U en Uw nabe staanden niet ontbroken. Hare Majesteit de Koningin gaf blijk van Hoogstderzelver be langstelling en op mijn bureau liggen stapels telegrammen uit Nederland en Ned.-Indië en van de schepen op zee. Wie vooral meeleven en medevoelen en uw sterk zullen missen, dat zijn uw commandant, officieren, onderofficie ren, manschappen en burgerpersoneel van den M.L.D. In de volle kracht van uw leven zjjt gij weggeroepen, bij de uitvoering van de uw op gedragen taak. Plotseling, onverwacht, maar met onverbiddellijke zekerheid. Het is mij een voorrecht het volle licht te mogen laten val len op uw voorbeeld van plichtsbetrachting en trouw. Uw leven was gewijd aan den M.L.D. Onze gedachten gaan ook uit naar uw diep bedroefde weduwe. „Ik krijg van beneden veel troost", zoo heeft ze mij bij mijn laatste bezoek gezegd, maar toch weet ik, dat de ware troost van boven komt. Ik onderschrijf deze gevoelens volkomen en hoop van harte, dat God haar in deze moeilijke dagen troost van boven in volle en rijke mate zal schen ken. Ds. Tollenaar, predikant bij de Gercf. Kerk te Den Helder, sprak een ernstig woord tot de omstanders over de sprake die van dit graf uit ging. Hij wees daarbij op de paradox, waar heel de natuur spreekt van ontwakend leven, deze jonge man werd weggerukt in de kracht en bloei van zijn jaren. Het is een pre diking, dat de dood ons als een schaduw volgt en de eenige macht daartegen is het geloof in Hem, die gezegd heeft: ..Ik ben de opstan ding en het Leven, die in Mij gelooft zal niet sterven in der eeuwigheid. Het is een troost voor zijn familie, dat Hoekstra, deze belijdenis in zijn leven heeft afgelegd. De voorzitter van de Ver. v. Chr. Marine personeel bracht een woord van dank aan den overledene voor alles wat hij in 't belang van den bond gedaan had en dankte daarna, na mens de familie sprekers en belangstellenden voor de laatste eer aan Simon Hoekstra be wezen. De baar. die gedekt was met de Nederland sche vlag. waarop de muts van Hoekstra was neergelegd, werd bedolven onder een groot aantal kransen en bloemstukken. De Jaarvergadering van bovengenoemde vereeniging, die Vrijdagavond in „Eelman's Danszaal" is gehouden, werd door ongeveer 100 leden bijgewoond. Door afwezigheid van den oVorzitter, den heer Kiljan, werd de bij eenkomst door den secr.-penningmeester, den heer Jb. Roeper Johz. geleid. De rekening was reeds nagezien door mej. M. Keijzer en den heer S. Bruin en in orde bevonden. De ontvangsten hadden over het afgeloopen jaar in totaal bedragen 520.21, de uitgaven 431.76, zoodat er een batig saldo was van 88.45. Daar ook het batig saldo vorig jaar pl.m. 80 bedroeg was er slechts een geringe vooruitgang van de geld middelen. Tot bestuurslid werd met algemeene stem men herkozen Mej. T. Eelman, die zich deze herbenoeming liet welgevallen. Turnfeest. Vervolgens deed de voorzitter mededeelin- gen omtrent het groote Turnfeest, dat de Turnkring „Ons Noorden hier zooals in de Held. Courant reeds is medegedeeld voor nemens is op 17 Juli a.s. te Den Burg te ge ven. Aan dit feest zullen geen adspiranten van clubs buiten Texel deelnemen. Over de deelname van de adsp. v. Texel zal nog met het Bestuur van Turnkring worden onderhan deld, Dit bestuur komt dezer dagen naar hier om het feest nader met het bestuur van de plaatselijke vereeniging voor te bereiden. Het aantal personen, dat naar ons eiland komt, om mede te werken aan het Turnfeest, zal 500 a 600 personen bedragen. De Sportdemon- stratie zal plaats hebben op het voetbalveld van de Sportver. Texel, dat zich nu reeds be reid heeft verklaard, 'het terrein hiervoor be schikbaar te stellen. Het hoofdbestuur is voornemens om dit feest groot op te zetten, waarschijnlijk komt en vertrekt het gezel schap met extra booten. Tevens ligt in het voornemen aan dit feest een groot Turnbal te verbinden, waarvoor, omdat er reeds zulk een groot aantal gasten zijn, wel van alle dans gelegenheden te Den Burg gebruik zal moeten worden gemaakt. De heer Roeper stelde voor om aan het be stuur een Regelingscommissie toe te voegen, die ook dezer dagen de bespreking met het Bondsbestuur in Hotel „de Lindeboom" zal bijwonen. Dit voorstel vond instemming. Be noemd werden als leden dezer commissie de dames M. Keijser en M. Koorn en de heeren C. Mets, J. Blom en S. Bruin. Nog werd aan de volgende dames en heeren verzocht zitting te nemen in een commissie voor terrein, gereedmaken van eventueele lunchpaketten en andere werkzaamheden: de dames N. Blok, Tr. Koorn, C. Roeper, C. Zijm, W. Bruin en de heeren K. Mantje, G. Witte, Jn. Kiljan en Jb. Witte. Bij de rondvraag verzocht de heer C. Mets medewerking van dames- en heeren-afdeeling aan een feestavond op het Sportterrein op den 2en Pinksterdag, ten bate van de Sportver. en van „Texel Fanfarecorps", waartoe werd 'besloten. Ook zal uit de Gymnasten voor dien dag weder een voetbalelftal worden samen gesteld. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Wie doodde Mary Clay?" en „De Helle veeg". Rialto, Spoorstraat, half 8: „De Wereld wil bedrogen zyn" en „Zij is gevaarlijk". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Het wrekende water" en „De Sperwer". Dinsdag 17 Mei: Kegelhuis. 8.30 uur: Filmavond fotohandel H. W. Zegel. Musis Sacrum, 2.30 uur: Bijeenkomst Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 761.7 Temperatuur zeewater 12.1 Temperatuur lucht 12.4 Licht op 9 u. 18 m. Hoogste, temp. lucht gisteren 18.8 Laagste temp. lucht gisteren 12.1 Hoogwater (heden) 21.40 u. Laagwater (heden) 15.45 u. Hoogwater (morgen) 9.5022.15 u. Laawater (morgen) 3.5016.20 u. Chili trekt consequenties. De Volkenbondsvergadering van de laatste dagen heeft allesbehalve een beeld van een stemmigheid gegeven. En dat is geen wonder. Zoolang ieder lid in de eerste plaats zijn eigen belang ziet en voorstaat is er geen eenheid te verwachten. Zoolang men niet begrijpt, dat het belang van den ander ook het eigen be lang beteekent, zal er nooit die eenheid ko men, die tot vruchtbare samenwerking zal leiden. Chili heeft dan ook zijn consequenties getrokken en heeft ervoor bedankt langer in het gareel te loopen, als de bond niet radicaal wordt gereorganiseerd. Voorzitter Munters deelde mede, dat de Volkenbondsraad met betrekking tot den wensch van Chili naar radicale Volkenbonds hervorming niets anders kon doen dan de zaak naar de Volkenbondsvergadering verwij zen, die bovendien reeds over de taak der commissie van 28 voor de volkenbondshervor ming te bereedslagen heeft. Edwards, Chili's vertegenwoordiger, deelde mede, dat zijn regeering hiermede geen genoegen kon nemen en nu den Vul- kenbondsraad den wensch van Chili niet had kunnen aannemen, moest hij namens zijn regeering het lidmaatschap opzeggen. Over twee jaar eerst zal Chili nu vrij ko men van den bond en het heeft de belofte af gelegd, als de hervormingen in den geest van Chili's wenschen worden aangebracht, dat het dan blijven zal. Wij vreezen, dat het zoover niet zal ko men, want dan moet eerst de geest van de leden veranderd worden. Aan de Chineesche regeering is een eventueele hulp van de Volkenbondsstaten beloofd. Als het maar niet bij een schoone belofte alleen blijft! Het voorbeeld van Abessinië, waarvan de laatste phase ook juist in deze raadszitting behandeld is, is niet erg bemoedigend. Wat de Zwitsersche neutraliteit betreft, de door Sandler voorgestelde resolutie, waarin de volkenbondsraad acte neemt van den Zwit- serschen wènsch naar volstrekte neutraliteit binnen het kader van den Volkenbond dan ook geen deelneming aan economische en finan- cieele sancties van Zwitserland meer verlan gen zal. werd eenstemmig aangenomen, met stemonthouding van Litwinoff en ook van Wellington Koo. brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. f Oude meubelen worden desgewenscht INGERUILD. SPOORSTRAAT 111-115 Telefoon 831.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5