1EM TARZ De nieuwe spoordienst regeling een succes Zware branden in ons land O#** Radioprogramma EDGAR RICE BURROUGHS R.K* arbeiders en het socialisme ETHEL Mt DELL OOOR No. 65. Na de helse machine weer verborgen te hebben, deed Paulvitch de lamp uit en ging de hut uit. Hij liep naar zijn vroegere slaap plaats en zocht de paar dingen, die van hem waren, haastig bij elkaar, liep het dek over en kwam zonder enig geluid te maken weer in zijn kano. Eenkele minuten later paddelde hij naar de kust, beschermd door de duister nis van de nacht in het Oerwoud, terwijl hij zichzelf gelukwenste met het welslagen van zijn onderneming. Als hij slechts even gewe ten had, wat hem in de lange jaren, die voor hem lagen, voor vreselijks te wachten stond in de jungle, waar hij zijn verder leven zou moeten slijten, dan zou hij een zekere dood op de open zee verkozen hebben boven dit gruwelijke leven. Doch op dit ogenblik wa ren zijn gedachten bezig met zijn ongeloof lijke triomf en met zijn vroeger leven in Oud- Rusland, waar hij in de gevangenis had ge zeten, omdat hij helse machines had gecon strueerd, als die, waarmede hij de „Kinsaid wilde vernietigen. Jaren geleden, onder het bewind van den Czaar, in zijn vaderland, was Paulvitch een vooraanstaand lid geweest van de gevreesde Nihilistenbende. In het oude St. Petersburg had hij geleerd en ook in de prac- tijk gebracht, hoe deze dodelijke machines ge maakt werden, die zo dikwijls naar leden van de gehate hogere klassen werden geworpen. Om uit Siberië te ontsnappen had hij zich tenslotte bij de bende van Rökoff aangeslo ten, die van plan was het kind van Tarzan te ontvoeren, waarvoor hem goud zou worden betaald. Gedurende de lange reis langs de kust van Afrika had hij in zijn vrije tijd een helse machine gemaakt, die binnen enkele seconden iedere vijand aan boord van de „Kinsaid" kon vernietigen. Paulvitch grens de bij het vooruitzicht hoe het schip de lucht in zou vliegen. (Nieuwe spelling.): EEN KRANS VOOR DEN SAMENSTELLER. Toekomstdroom: Op het geheele Europeesche net een snelheid van 100 K.M. per uur! Gisternacht bij het ingaan van den zomertijd, brak voor de Neder- landsche spoorwegen een belang rijk oogenblik aan. De omwenteling is thans een feit geworden en heeft op den eersten dag, getoetst aan de harde practijk, bewezen aan de verwachtingen te beantwoorden. Met meer belangstelling dan ooit tevoren werd afgewacht hoe de ge heele dienst zou reageeren op de nieuwe regeling, welke alle perso nen in dienst van de Nederlandsche spoorwegen grootere verantwoording oplegde dan onder de gebruikelijke omstandigheden. Zoo was het dan ook gemakkelijk te be grijpen, dat op alle centrale posten, de lei dende functionarissen aanwezig waren om persoonlijk getuige te zijn van den gang van zaken en eventueel gereed te staan om voor het geval zich onverwachte moeilijk heden zouden voordoen, terstond in te kun nen grijpen. Behoudens een enkele uitzon dering waarbij de schuld geheel buiten het personeel van de spoorwegen is gelegen, is van ingrijpen geen sprake geweest. Waardeering voor den steller. samen- Wij troffen gistermorgen op het iureau van den Utrechtschen stationschef den heer Admiraal, den chef van de dienstregeling, hoofd-inspecteur G. F. H. Giesberger met zijn rechterhand en assistent, inspecteur J. A. Alma, alsmede een groep journalisten. Met waardeering sprekend over het groo- te werk van den heer Giesberger'en zijn bui tengewoon welwillende houding tegenover de vertegenwoordigers van de pers prijzend, overhandigde de heer W. A. Pohl namens de journalisten, die regelmatig in contact waren gekomen met den chef van de dienst regeling een fraaie krans, welke deze met groote dankbaarheid aanvaardde. De plech tigheid duurt slechts kort, doch was niette min zeer hartelijk. Eenige oogenblikkcn la ter vergde evenwel de dienst wederom de volledige aandacht van den lieer Giesber ger. Gebruik makend van het eigen telefoon net inspecteerde de chef van de dienstrege ling bij de belangrijke knooppunten van het regelmatige systeem hoe de nieuwe regeling functionneerde. In tal van plaatsen werd de verantwoor delijke dienstleider door zijn chef opgeroe pen om zijn bevindingen mede te deelen. „Hier, Giesberger de chef van de dienst regeling, zoo klonk het dan door de tele foon, vertelt u mij eens, hoe staan bij u de zaken?" Van alle kanten kwam dan hetzelf de bevredigende antwoord. Nationaal gaat voor internationaal! De dienstleider te Hengelo, nog te veel doordrongen van het sinds de invoering van de nieuwe dienstregeling verouderde begrip voorrang aan de internationale treinen had gistermorgen in strijd met de nieuwe voorschriften de nationale die seltrein. nr. 304 laten wachten op de Duit- sche trein D. 174, die om 7.21 in Hengelo had moeten arrivecren om 1 minuut later wederom te vertrekken, de nationale die sel moest volgens de nieuwe dienstregeling dan 9 minuten later vertrekken in dezelfde richting. De Duitsche trein was evenwel door de douane te Oldenzaal 12 minuten te lang opgehouden. De douane heeft voor de visitatie een half uur toegewezen gekre gen, Hoewel, het hier een normaal bezette trein gold, bleek, dat de douane aan een half uur niet voldoende had. In afwijking van de thans geldende voorschriften had de dienstleider in Hengelo aan den internationalen trein de voorrang verleend. Dit had tot gevolg, dat de diesel nr. 104 uit het Noorden komend, aanslui ting gevend op het vervoer naar Utrecht, Den Haag en Rotterdam, thans volgens voorschriften móest wachten op de aankomst van de te laat vertrokken diesel nr. 304 uit Hengelo. Diesel nr. 304 kwam ook te Utrecht met vertraging binnen. Dit was wel een duidelijk voorbeeld, dat aantoonde, dat de leider van den dienst een zeer juist standpunt heeft ingenomen, door onder de huidige omstandigheden aan het nationale vervoer de voorrang te -geven. Nog meer perspectief. Ik zie in de toekomst nog grootere moge lijkheden dan wij tot nu toe bereikt hebben aldus verklaarde ten slotte de heer Gies berger. Het behoort volgens mij geenszins tot de onmogelijkheden, dat op het geheele Europeesche net, zooals thans reeds op ver schillende gedeelten met een rcisnelheid zal worden gereden van 100 k.m. per uur. Wanneer dat zal zijn bereikt, zal het mo gelijk zijn binnen 12 uur van Amsterdam naar Weenen en op één dag van Amster dam naarBudapest of naar Genua te reizen. Het zou een ideale toestand zijn, wanneer wij het zouden kunnen bereiken, dat in al le Europeesche landen de regelmatige dienst zou worden ingevoerd, waarbij wij dan even tueel zouden kunnen krijgen uurdiensten op Brussel en Parijs. Tot het rijk der onmogelijkheden behoort deze ideale toestand niet! Het werk van den Ned. R.K. Volksbond. De Nederlandsche R.K. Volksbond ïri Het bisdom Haarlem vierde gisteren zijn gou den jubileum. Tot de feestredenaars behoorde o.m. de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers. Spr. zeide, dat het werk van den Bond de katholieken van het socialisme heeft afge houden. Door den Bond hebben de R.K. ar beiders zich altijd trouw getoond aan de bisschoppelijke leiding, beter zelfs dan an dere standen, hoewel toch voor hen de strijd het zwaarst was. Nu men, aldus de bisschop, van de werkloosheid gebruik wil maken om de R.K. arbeiders hun geloof te ont nemen, vinden zij in den Bond een sterken steun daartegen en daarom is de Bond zoo noodzakelijk. Als men hem nu moest oprichten, zou het te laat zijn. Protest tegen anti papisme- De voorzitter van het R.K. Werklieden verbond, de hr A. C. de Bruin herinnerde in een toespraak er aan, dat mede door den Ned. R.K. Volksbond het R.K. Werklieden verbond is opgericht. „Wij vormen een on neembare burcht", aldus de heer de Bruin, „en het zou weinig moeite kosten binnen enkele dagen onze 200-000 leden bijeen te brengen om te protesteëren tegen het anti papisme van dezen tijd.'. Langdurig ap plaus). Groote oliefabriek te Amersfoort verwoest. Enorme veenbranden in Drente. Woonhuizieni en boer derijen verbrand. Het wordt langzamerhand een trieste tra ditie, dat wij in ons Maandagochtendblad 'n lange reeks branden hebben te vermelden. Ook 't afgeloopen weekend heeft de brand weer in diverse plaatsen druk werk be zorgd. Een zeer zware brand heeft Zaterdag te Amersfoort gewoed in de stoomoliefabriek van Vollenhoven N.V. te Amersfoort, een brand, welke een der grootste is, die Amersfoort ooit heeft gekend. Om twee uur vermoedelijk was de oorzaak broei in een partij rijstevoenmeel begon het te bran den en om half vijf woedde het vuur nog met angstaanjagende hevigheid. De vlam men vonden gretig voedsel in de Wegvloei ende olie, die het terrein spekglad maakte, waardoor het blusschingswerk zeer bemoei lijkt werd. Een oogenlblik dreigde gevaar dat een olietank zou springen. Tengevolge van de enorme rookontwikkeling bleek het zeer moeilijk de vuurhaard te bereiken. Met man en macht ook de Utrechtsche brandweer was aanwezig, en men gaf totaal met veertien stralen water, slaagde men er in de belendende houtopslagplaatsen te be houden. Tegen zes uur was men den brand meester. De fabriek was tot een ruïne ge worden. De schade, die eenige tonnen be draagt, wordt door verzekering gedekt. Veen- eni heidebranden kwamen! ook weer in verschiiende deelen van ons land voor. In Z.O. Drente is gis terochtend op diverse plaatsen veenbrand geconstateerd, n.1. bij Nieuw-Weerdinge, Amsterdamscheveld en Bargercompascuum. In het Weerdingerveen is 70.000 stuks persturf, 8000 M3. bolsterturf en 600 M3. fa- brieksturf verloren gegaan. Met groote moeite wist men twee boerderijen te behou den. Gisteravond werd bericht, dat als de wind niet gaat liggen, de omvang der bran den, die nog steeds niet gebluscht zijn, niet te overzien is. De brandweer heeft vannacht op volle kracht doorgewerkt. Bij Amersfoort heeft een heidebrand ge woed, die een groot gedeelte van het fraaie Birkhovensche Bosch bedreigde. Op het nip pertje wist men dit natuurschoon te behou den. In Noordbrabant, te Oorschot, staat 175 bunder heide in brand. Veel dennenaanplan- ting is reeds verloren gegaan, Woonhuizen en villa's. Te Bargeroosterveld is een boerderij, be woond door twee gezinnen, afgebrand. Eén gezin was niet verzekerd. Te Borculo verbrandde door onbekende oorzaak een dubbel woonhuis. Door een ex plosie in een gasgeyser ontstond te Sant poort brand in een dubbele villa, tengevolge waarvan de bovenverdiepingen geheel zijn uitgebrand. De bewoner van een der villa helften, de componist Badings, heeft veel schade door het bluschwater, waardoor ve le composities verloren zijn gegaan. Gevaar in een Dieseltrein. Door onbekende oorzaak ontstond brand in het onderstel van een Dieseltrein, even voor dat deze het station Deventer binnenliep. De vlammen vlogen naar alle kanten uit, zon der het te weten zaten de passagiers boven op een vuurhaard. De door een voorpost ge waarschuwde stationschef te Deventer, stond met man en macht klaar het vuur te blus- schen, zoodra de trein tot stilstand zou zijn gebracht. Hun werk met schuimblusschers had echter geen resultaat, eerst toen de De venter brandweer was gealarmeerd, kon het vuur bedwongen worden. De trein heeft met 25 minuten vertraging de reis naar Den Haag voortgezet. De D-trein uit Berlijn, clie zich achter den Dieseltrein bevond, had even eens 25 minuten vertraging. DINSDAG 17 MEI 1988. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. KRO-Uitzending. 4.005.10 HIRO. 8.00—9.15 Gramofoonmuziek, (Om 8.15 Be. richten). 10.00 Gramofoonmuziek. 11,30 Godsdienstig halfuur 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten, solist en gramofoon muziek. 2.00 Voor de vrouw, 3.00 Kniples. 4.00 Berichten, Gramofoonmuziek. 4.05 Causerie „De taal der dieren". 4.30 Gramofoonmuziek, 4.35 HIRO-Post. 4.40 Gramofoonmuziek. 4.45 „Theosophy and spiritual life", lezing. 4.55 Vertaling van de voorgaande lezing in het Hollandsch. 5.10 Zang en piano. 5.20 Gramofoonplaten, 5.35 Vervólg concert, 5.45 Gelukwenschen. 6.05 KRO-Melodisten en solist. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over de Pygmeeën van West. Afrika. 7.35 Sportpraatje. 8.00 Berichten ANP, Mededeelingen, 8.30 Utrechtsch Stedelijk Orkest. R. K. Oratoriumvereeniging Haarlem en solisten. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.05 Causerie „18 Mei Volkenbondsdag", 9.15 Maastrichtsch Stedelijk Orkest, 10.30 KRO-Orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Bandi Balogh en zijn Hongaarsch orkest, 11.0512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 301,5 m. AVRO-Uitzending. 11.0011.80 V.m. en 6.30—7.00 RVU. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Berichten), 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Aeolian-orkest (gr.opm.). 11.00 Causerie „Nieuwe banen ln het ge schiedenisonderwijs", 11.30 Lyra-trio. 12.15 Orgel en viool. (Om 12.15 Berichten), 1.00 Bartho Deckers's ensemble. I.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Omroeporkest. 2.45 Kniples. 3.45 Pianovoordracht. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.30 Causerie „Humanisme als Ideeënstelsel". 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Zepparoni-strijkkwartet, 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Causerie „De Volkenbondsgedachte". 8.00 Berichten ANP, Mededeelingen. 8.15 Bonte Dinsdagavondtrein. (Om 9.15— 9.45 Gramofoonmuziek). 10.30 Disco-nieuws. II.00 Berichten ANP. Hierna: het AVRO- Dansorkest. 11-4012.00 Gramofoonmuziek, FEUILLETON. DOOR 61. HOOFDSTUK IX. De vergeten liefde. Yvonne lag op een rustbank voor het open raam van haar slaapkamer. Er waren zomer dagen geweest, waarop ze op Claire's ernstig aandringen in den tuin was geweest, waar ze op een zonnig plekje in den boom gaard had gelegen, maar dat was nooit op haar eigen verlangen geschied, en nu dat de zomer voorbij was was het voor haar een opluchting om haar dagen in vrede door te brengen zonder dergelijke krachtsinspannin gen. De schrikbeelden die haar vroeger onop houdelijk vervolgden, waren den laatsten tijd aanmerkelijk verminderd.. Misschien had de rust van Silverhayes daartoe meegeholpen. Haar leven was een volkomen stilstand ge worden. Zij zag bleek en was zeer vermagerd, maar behalve die vreemde afkeer van elk soort van inspanning was zjj niet ziek. Haar oogen stonden flauw en zij sprak weinig, maar omringd als zij was door de onbegrensde teederheid van Claire's liefde en zelfopoffering, scheen zij tevreden en slechts zelden uitte zij cenigen wensch. Een boek lag steeds naast haar, en soms las zij, maar meestal lag zij stil, zooals zij op dien Octobermorgen lag met droomerige oogen half gesloten en de lustelooze handen gevouwen, onverschillig, misschien wel onbe wust van alles wat om haar hdén gebeurde. Zij was nog steeds bijzonder mooi ,maar het was een geheel andere schoonheid, dan waar mede zij het geheele station Bhanapore stor menderhand veroverd had. Al haar bekoorlijke vitaliteit het sprankelend vuur was uit gedoofd. Zij had nu de schoonheid van een wondermooi standbeeld. Haar bloeiende jeugd was verdwenen, maar in plaats daarvan was iets tijdeloos en onvergetelijke gekomen, dat niet voorbij zou gaan, al leefde zij nog vijftig jaar. Claire, die haar dikwijls met een wan hopig hart gade sloeg, vond in haar dikwijls iets van de rustige majesteit, die slechts de dood op een gelaat kan neerleggen. En het leek onnoodig wreed om haar uit die rust op te wekken, want dat was synoniem met herinneringen en lijden. Het was voor Claire een drukkende last geweest dien geheelen zomer door en zij had dien alleen moeten dragen, met als eenige hulp Ghulam, dien zij nooit ten volle vertrouwd had. Eenige malen had zij op het punt gestaan een dokter te roepen, maar er woonde geen geschikte dokter in de buurt en Yvonne had haar altijd gesmeekt het niet te doen. „Ik wil alleen maar rust," zei ze dan en Claire had het hart niet, tegen haar wensch te handelen. De ontdekking, die zij aan Chris had mede gedeeld was een schok voor haar geweest, maar was bijna gelijktijdig gekomen met het oogenblik, waarop zij zich verzekerd wist, dat Yvonne nog altijd van Chris hield, en het scheen haar, alsof het geneesmiddel haar te gelijkertijd aan de hand werd gedaan. Vreemd genoeg, was het Ghulam geweest, die haar op de hoogte gebracht had. „De mem-sahib verlangt naar Markham- sahib," had hij plotseling op een dag opge merkt, en de groote waarschijnlijkheid hier van had Claire er toe gebracht om, voorzich tig tastend, Yvonne's gevoelens te toetsen. Eerst had zij niets aan Yvonne gemerkt, maar op dien benauwden avond voor den storm, was zij wakker geworden en riep onop houdelijk om Chris, en toen had Claire zeker heid. Zij had niet langer gewacht, maar haar brief aan Chris onmiddellijk verzonden. Zij had geen woord ervan aan Pax verteld, omdat zij, bij intuïtie, bij hem niets dan tegen werking verwachtte. Zijn gebrek aan belang stelling voor Yvonne had zij nooit kunnen verklaren. Dieper in haar hart wist ze, dat Pax een man was, die nooit handelde zonder een geldige reden. Zij had zichzelf overtuigd, dat die reden te vinden was in zijn oude en steeds blijvende afkeuring van de verhouding, die in Bhanapore tusschen Yvonne en Chris bestaan had en daarom had zij zonder zijn me deweten gehandeld. Maar toen zij dien morgen de trap opging naar Yvonne's kamer wenschtt zij, dat zij dien brief aan Chris nooit geschreven had. En toch, toen ze de kamer binnentrad en de stille ge stalte daar zag liggen, kwam een flauwe straal van hoop haar wanhoop verlichten. Mis schien zou de komst var Chris haar nieuwe krachten geven. Als Pax maar overtuigd kon worden om in te zien, dat een huwelijk tus schen die beiden het beste voor hen beiden zou zijn! Het was de laatste kans en die mocht Yvonne niet onthouden worden. Zij trad op de rustbank toe en bleef naast Yvonne staan. In haar hand had zij een oon- kerroodc, sterk geurende roos Zacht legde zij de bloem tegen Yvonne's wang. „Ben je wakker, lieveling?" Yvonne bewoog zich, drukte haar gezicht tegen de roos, zonder de oogen te openen en glimlachte flauw. „Wat heerlijk!" fluisterde zij droomerig. „Ja, de late rozen zijn altjjd het mooiste," zei Claire. „Ik zal de roos in een vaasje naast je zetten, dan kan je ervan genieten." „Dank je, lieve," fluisterde Yvonne. Claire boog zich een weinig over haar heen „Ben je vandaag erg moe?" vroeg -ze. ..Heel, heel moe," zei Yvonne. Claire streek het kussen glad. „Zou het te veel voor je zijn om een ouden vriend terug te zien?" vroeg ze zacht. Yvonne's zware oogleden openden zich langzaam, tot de prachtige oogen Claire verwonderd aankeken „Een vriend?" vroeg ze. „Wie wie?" Claire streelde met liefkoozende vingers Yvonne's donkere lokken .„Het is iemand, dien je in Indië gekend hebt, iemand aan wien je dikwijls denkt." „Iemand uit Indië!" zei Yvonne met iets van angst in haar oogen. Claire boog zich dieper over haar heen en kuste haar op het voorhoofd. „Zou je liet heel prettig vinden," fluisterde ze, „te hooren, dat Chris Markham met verlof is en hier is om je een bezoek te brengen?" „Chris Markham," stamelde Yvonne. „Is hij hier?" „Hij wacht beneden," zei Claire. „Zal ik hem hier brengen?" „O, neen, wacht!" antwoordde Yvonne zenuw achtig. Een donkere blos bedekte haar bleeke wangen. „Waarom zou hij mij bezoeken?" zei ze. „Toen heeft ook hij mij verlaten." „Liefste," zei Claire kalmeerend, „hij gaat weer weg, als je hem liever niet ziet. Zal ik hem zeggen, dat je hem liever niet ontvangt?" „Neen, dat is niet noodig," zei Yvonne, nu weer rustig, onverschillig bijna. „Hij mag, wat mij betreft, komen. Het kan nu toch niets meer veranderen." Terwijl Claire Chris ging roepen mompelde Yvonne: „Waarom zou hij gekomen zijn?" Chris trad de kamer binnen. Met één blik nam hij alles in zich op het zonnige vertrek de rustbank bij het raam met de beweging- Iooze gestalte. Voor Claire het vertrek verliet, fluisterde zij hem toe: „Zorg er voor, dat je haar niet verdrietig maakt. Blijf niet te lang!" Chris knikte en liep zachtjes naar de rust bank. „Yvonne!" zei hy en knielde naast haar neer. Een rilling ging door Yvonne. zjj hief lang zaam haar oogen tot hem op. „Wei Chris!" zei ze met een flauwen glimlach. Hij nam haar hand en drukte er een kus op. „Waarom ben je nog ziek?" vroeg hij. „Ik weet het niet. Ben ik ziek?" zei Yvonne. Hij drukte haar hand tegen zijn gezicht. „Nu wordt je ln elk geval gauw beter," ver klaarde hij. „Denk je?" zei Yvonne. Zij keek hem met een vreemde verwondering aan. „Je bent niets veranderd," zei ze. „Natuurlijk niet," zei Chris luchtig, „of schoon ik een tijd van geweldige hitte achter den rug heb, sinds ik je het laatst gezien heb." Weer overviel haar een heftige rilling'. „Sinds je mij het laatst gezien hebt!" her haalde zij. „Dat was eeuwen en eeuwen geleden." Chris voelde zich warm worden, was hij op gevaarlijk terrein? Nu dat hjj bij haar was en de verandering zag, die het lijden in haar i i .ewee£ gebracht, was zijn eenige ge dachte, om haar elke pijnlijke herinnering te besparen. „Ja," gaf hij toe. „Lang geleden dat is voorbij en vergeten. Het eenige mooie wat er van het verleden overblijft is ,dat wij elkaar kennen." Yvo^0lmen elkaar werkelijk?" vroeg lachte haar vol vertrouwen toe. „J0 t toc)l nict vergeten, hoe wij samen dans- en dansen oversloegen?" zei hij. Haar zware oogleden sloten zich. „En toen scheidden wij en zagen elkaar nooit weer," zei ze. ..Wij zien elkaar nu," drong Chris aan. „Ja, voor een kort oogenblik,' zei ze met een zucht. Hij drukte haar handje vaster in de zijne, ïv voe^e koud en als levensloos aan. "Waarom niet voor altijd?" zei hij dapper, „Alles ig nu anders geworden." „Heel heel anders," zei Yvonne. (Wordt vervolgdj

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8