verzoeningstrein op dood spoor! Oorlog DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN'HOLLANDS NOORDERKWARTIER De Fransch-Italiaansche door de radio! Bommen op een ziekenhuis Waalhaven wordt militaire vlieghaven Engeland maakt zich bezorgd XONINGSTRAAT'78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) V R IJ D A G 20 M E I 1938 66e JAARG. No. 8314 De Spaansche kwestie als twistappel De krijg in China in een nieuwe phase Een Franseh duel op komst Tinbaggermolen „Karimata" naar de Lutine Lord Baden Powell ongesteld Belasting en Defensie Dit nummer bevat 8 pagina's b EERBER1CHT DE BILT SEINT. Duingronden verarmen Het broeit nog in Brazilië heldersche courant Uitgave der Uitg.-Mi). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Frankrijk zegt nog steeds het hoe en waarom niet te begrijpen. De vertraging in de Fransch-Ita liaansche besprekingen heeft tot ver schillende geruchten aanleiding ge geven. In Engeland maakt men zich ernstig bezorgd over de situatie, om dat de stagnatie er wel eens toe kon leiden, dat het terugtrekken van vrij willigers uit Spanje eveneens ver traagd wordt. En dit terugtrekken is immers een der voornaamste punten van het BritschItaliaansche ac- coordl Frankrijk verantwoordelijk? Ten aanzien van de onderbreking- der Franseh Italiaansche besprekingen wijzen de Italiaansche avondbladen er eensge zind op, dat alleen Frankrijk daarvoor verantwoordelijk kan worden gesteld. De hervatting der besprekingen is slechts mo gelijk wanneer Frankrijk zijn houding vol komen verandert. De Parijsche correspon denten stellen bij de bespreking dezer kwes tie de vraag, of Parijs niet juist het voor nemen heeft het Italiaansch-Engelsche accoord te saboteeren, door de zekere over winning van Franco te vertragen door ver sterking van de Fransche hulp. Het „Gior- nale d' Italia" schrijft dat Frankrijk onder den druk van Rusland een Spaansche poli tiek voert, die volkomen tegengesteld is aan die van F.ngeland, Men beweert welis waar, aldus dit blad, in Parijs nog steeds, dat een Franseh-Italiaansch accoord de lo gische aanvulling is van de Italiaansch- Engelsche overeenkomst maar men doet alsof men het vaste voornemen had het ac coord tusschen Italië en F.ngeland te ver sforen. De Tribuna schrijft, dat er voorloo- pig geen teekenen zijn voor een hervat ting der Italiaansch-Fransche besprekingen. De atmosfeer is zoo duister, dat het nut teloos is zich illusies te maken over het tot stand komen van een concreet accoord, zoo lang Frankrijk niet duidelijk en definitief zijn houding gewijzigd heeft. Nog steeds geen Italiaansche uitnoodiging. Bevoegde kringen herhalen, dat de Fran sche regeering tot heden nog geen enkel verzoek der Italiaansche regeering heeft ontvangen. Het Parijsche kabinet heeft aan de lei dende staatslieden te Rome een programma voor de besprekingen gezonden, waaromtrent deze nog niet hun meening hebben laten weten. Buiten de rede van Mussolini te Ge nua en de uit Rome afkomstige persberich ten, bezitten de verantwoordelijke Fransche kringen nog geen enkel officieel bericht over de moeilijkheden, aan de plotselinge vermelding waarvan men in Italië nogal geloof schijnt te hechten, terwijl toch alle besprekingen tusschen den Franschen zaak gelastigde Blondel en Ciano, waarvan de laatste op 11 Mei plaats vond, reden gaven tot optimisme. Afgaande op de rede van Mussolini en de berichten in de pers, meent men dat het CIANO. door Rome opgeworpen obstakel betrekking heeft op de Spaansche kwestie, ofschoon tijdens de besprekingen niets hierop scheen te wijzen. De Fransche regeering is, wat haar be treft, verlangend de besprekingen voort te zetten, en zij wacht op het antwoord der Italiaansche regeering op haar voorstellen. Bezoek van Lord Perth en Grandi. Ten aanzien van het bezoek dat Perth gisteren gebracht heeft aan Ciano wordt ver klaard, dat bij de jongste Engelsch-Franscho besprekingen was overeengekomen, dat Groot-Brittannië goede diensten zou bewij zen bij de Fransch-Italiaansche onderhande lingen. Het verluidt, dat Perth stappen wer den ingegeven door den wensch der regee ring het pad dezer onderhandelingen te effenen. Gisteren heeft Grandi, de Italiaansche am bassadeur, een bezoek gebracht aan den voorzitter der niet-inmengingscommissie. Men vermoedt, dat bij deze gelegenheid is gesproken over de procedure voor het te rugtrekken der vrijwilligers. Rome blijft boos. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat men in politieke kringen te Rome zeer ont stemd is over het feit, dat vanuit Frankrijk nog steeds oorlogsmateriaal aan het roode Spanje wordt geleverd, zegt de Msb. Volgens de laatste berichten, welke de Ita liaansche regeering hieromtrent heeft ont vangen, zouden dagelijks ongeveer vijftig vrachtauto's met oorlogsmateriaal bij Cerbère de Catalaansche grens overgaan. Het goede renverkeer per spoor over Cerbère naar Bar- celona zou dermate overbelast zijn, dat Fransche goederentreinen nu tot aan het Spaansche grensstation Portbou mogen rij den. Italië beschouwt de Fransche leveringen van oorlogsmateriaal als een schending van het besluit der non-interventiecommissie van 4 November 1037. Na den val van Soetsjau. Van Japansche zijde wordt mede gedeeld, dat een ooggetuige een le vendig radioverslag heeft gegeven van den strijd bij Soetsjau. Het ver slag werd uitgezonden over Japan, Korea, Formosa en Mandsjoekwo. De ze allermodernste manier om het oorlogsnieuws te vernemen, werd door de luisteraars zeer gewaar deerd Na den val van Soetsjau. Hoewel van Chineesche zijde wordt tegen gesproken, dat Soetsjau feitelijk gevallen omdat een groot gedeelte der stad n°K handen der Chineezen is, kan het resultaat van den onmenschelijken strijd niet j achtig meer zijn. Met de verovering van Soetsjau door de Japanneezen treedt de oorlog in C een nieuwe phase. De Japanneezen thans n.L in het bezit van alle Noord Zuid loopende spoorwegen en <eYenf .,n hiina van een kuststrook van Iientsin bij Hongkong. Daarmede doet zich de mogelijkheid voor van een vereeniging van de beide autonome regeeringen van Noord- en Midden-China. aldus de Japansche berichten. De woordvoerder der Chineezen spreekt met stelligheid tegen, dat de Japanneezen Soetsjau hebben bezet. Het opperbevel is gereed gekomen met de hergroepeering van dc strijdkrachten langs den Loenghai spoorweg, en indien de Ja pansche strijdkrachten Soetsjau veroveren, zal haar vleugel zoowel van het Oosten als ten Westen van den spoorweg Tientsin— Poekau aan aanvallen blootstaan. Ook zijn sterke strijdkrachten verzameld tusschen Soetsjau en Lanfang, om eventueele pogin gen der Japanneezen, langs den Loenghai- spoorweg op te rukken om Hankau te be dreigen, te verijdelen. Bij het kaartje. Het kaartje geeft de Japansche krijgs verrichtingen weer, welke geleid hebben tot de verovering van de belangrijke stad Soet sjau. Reeds maanden lans was Soetsjau het centrale punt waar de Japanners het even wicht zochten voor de samenstelling van het Noord en Zuidleger; dit is hun ten slotte gelukt. Het Zuidleger der Nippontroepen welke opereerden langs den Poekau spoorweg, maakte een wijden boog naar het Westen en bezette Hoewangkau. gelegen aan den Loenghaispoorwcg. 33 K.M. van Soetsjau verwijderd. Het Noordleger der Japanners bezette Tangsjan en verbrak voor het eerst den Loenghai-spoorweg, hun vooruitgescho ven colonnes vereenigden zich met het Zui- derleger en te samen omsingelden zij het Westelijk gedeelte van Soetsjau. In Ooste lijke richting verbraken dc Japanners bij Pisjen den Loenghai-spoorweg; bij Taierts- wang trokken zij het Keizerskanaal over en Franco's luchtmacht boven Cas- lellon. Opmarsch in Oostelijke richting. Gisterochtend heeft volgens be richten uit Madrid de luchtmacht der opstandelingen Castellon hevig gebombardeerd. Een ziekenhuis werd getroffen, waardoor vier kinderen gedood werden. Vijftig huizen wer den vernield. Ook Villareal en N'ules werden gebombardeerd. Het hoofdkwartier van Franco meldt, dat de opmarsch der rechtschen voortduurt, re gen en sneeuw ten spijt. De troepen vorder den tot voorbij Villafranca del Cid en Cas- tellfort. Gisteren zijn vier vijandelijke Boe- ingtocstcllen neergeschoten. Regeeringsberichten. Het ministerie van defensie deelt mede, dat aanvallen der opstandelingen bij Esca- lona en Puyeruego aan het oostelijke front mislukt zijn, evenals aanvallen op Ba- bent en Las Planas. Ook in het gebied van Cedrillas werden vijandelijke aanvallen af geslagen. De regeeringstroepen weerstaan den druk der opstandelingen in den sector- Albocacer. De regeeringsluchtmacht heeft het vliegveld te Cude gebombardeerd en daar toestellen vernield. Bij luchtgevechten verloor de luchtmacht twee toestellen tegen de vijand zeven. Franco's positie. Franco's troepen hebben het uit strate gisch oogpunt belangrijke dorp Corbalan bezet en zetten de opmarsch in Oostelijke richting voort. Een van de belangrijkste operaties welke Franco nu toepast om de verovering van Castellon te voltooien, is zijn front uit te breiden in de richting van deze stad. Talrijke colonnes snijden nu alle verbin dingswegen af. De voornaamste zijn die welke naar Albocacer en Mora de Rubielos leiden. Nu de ijzeren ring bij Corbalan verbroken is, loopt het front thans van Allepuz, den hoofdweg volgende langs Villafranca del Cid, met een wijden boog ten Noorden van Albocacer. Twee tooneelratfen vechten een oude veete uit op den degen. Volgens de „Paris-Soir" zou het duel tusschen Bernstein en Bourdet van daag op den degen worden uitge vochten. De getuigen zouden Bern stein als den beleedigde hebben aan gewezen, De aanleiding. De tooneelschrijver Bernstein heeft den administrateur Bourdet, directeur van de Comédie francaise tot een tweegevecht uit gedaagd, omdat Bourdet hem door middel van een open brief in een dagblad beleedigd zou hebben. Er waren trouwens verschillen de open brieven van tevoren gewisseld. Het gaat om het feit, dat Bernstein Bourdet ver weet, dat deze de opvoering van zijn nieu we stuk zoolang had uitgesteld, dat het goede seizoen voorbijgegaan was. Waarna Bourdet beweerde, dat dit de schuld van Bernstein zelf was, daar hij op een schrijven van hem van 2 Februari eerst twee maanden later een antwoord ontving. Echter bestond er al lang een veete tus schen beide tooneelmannen en de open brief was dus de bekende druppel, welke de emmer deed overloopen. De schrijver en de tooneeldirecteur zullen zich dus vandaag met elkaar meten. Erg ongerust behoeft men zich over de levens van deze duellisten echter niet te maken. Een Franseh duel is meestal vrij onschuldig en de gevolgen beperken zich meestal tot een enkel schrammetje, waarna de handdruk der verzoening volgt. Indien de weersomstandigheden gunstig zijn zal Zondag a.s. de grootste tinbagger molen ter wereld, de „Karimata" van dc werf van I,. Smit en Zn. te Kinderdijk naar Terschelling worden gesleept om, zoo als bekend, een poging te wagen het goud van de „Lutine" op te baggeren. De baggermolen zal door slecpbooten van L. Smit en Co's Internationalen Sleepdienst worden getrokken. verjoegen de Chineezen ten Noorden van Soetsjau. Op de kaart ziet men den wijden front- boog welke alsdan gevormd werd. De Chi neezen trekken zich thans terug in Ooste lijke richting; voor de omsingeling hadden de Chineezen zich reeds in Westelijke rich ting op Kweiteh teruggetrokken. Verder ziet men op de kaart het front ten Noorden van Kweiteh, waar nog hevige gevechten plaats vinden. Lord Baden Powell, de leider van de Internationale Padvindersbewe ging, die tijdens de Jamboree het vo rig jaar ons land bezocht, heeft vol gens 'n telegram van Lady Baden Po well aan den waarnemenden Chief Scout, Lord Somers, een kleine inzin king gehad. Baden Powell bevindt LORD BADEN POWELL. zich aan hoord van de „Llangibby Castle, op de thuisreis van zijn be zoek aan Afrika. Verdere bijzonder heden zijn niet bekend geworden. De grijze leider zal nu vermoedelijk na aankomst te Southampton, waar hij Zaterdag wordt verwacht, naar zijn landhuis te Hampshire worden over gebracht. De Chief, die nu 81 jaar oud is, zal, naar vrij zeker is, niet op officieele wijze door vertegenwoordi gers der padvindersbeweging worden verwelkomd. WETSONTWERP TOT BELAS- TINGVERHOOGING A.S. DINS DAG IN DE EERSTE KAMER. De Eerste Kamer zal in haar vergadering van Dinsdag a.s. in behandeling nemen het wetsontwerp tijdelijke voorziening tot ver sterking der opbrengst van de Rijksinkom stenbelasting en van de dividend- en tan tièmebelasting tot gedeeltelijke dekking van uitgaven voor Defensie. Rotterdams vliegveld naar den polder Zestienhoven. De Raad van Rotterdam heeft gistermid dag met algemeene stemmen besloten mede werking te vericonen tot de stichting van een nieuw vliegveld voor burgerluchtverkcer in den polder Zestienhoven, waarvan de to tale stichtingskosten zijn begroot op f 4.950.000. Met op één na algemeene stem men werd besloten tot verkoop aan het Rijk, ten behoeve van het departement van De fensie van het vliegveld Waalhaven voor een bedrag van f 1.100.000, onder voorbehoud, dat instemming van het hooger bestuur wordt verkregen voor de stichting van het vliegveld in .den polder Zestienhoven. Verwachting: Matige tot zwak ke wind uit Noordelijke richtingen, aanvankelijk opklarend met koude nacht en ochtend, overdag gedeel telijk bewolkt en iets war mer, waarschijnlijk droog. Verdere vooruitzichten: Geleide lijk stijging van tempera tuur. Nadeelige invloed van water onttrekking. Aankoop van Heemskerker duin met vrees tegemoet gezien. In het veilinggebouw „Kennemer- land", te Beverwijk, is een druk be zochte vergadering gehouden van de Commissie inzake de wateronttrek king aan de duinen in midden-Ken- nemerland. In een résumé herinnerde, aldus de Msb., de secretaris van het comité er aan, hoe na het plaatsen van pomp stations in de duinen, belangrijke cultuurgronden volkomen uitdroog den en voor elke teelt ongeschikt werden. Ook in de omgeving van Castricum en Bakkum waren de ge volgen merkbaar. Bollenkweekers gedupeerd. Na den bouw van de Noordersluis te IJ- muiden, waardoor geruimen tijd water werd toegevoerd, verarmen de duingronden steeds meer. Vele kweekers moesten de teelt van bloembollen en andere gewassen opgeven en verscheidene kleine eigenaren werden met den ondergang bedreigd. De belanghebben den voeren echter een ongelijken strijd. Het Provinciaal Waterleidingbedrijf ontkent, dat de waterwinning nadeeligen invloed heeft, maar de menschen uit de practijk hebben dat jaren achtereen kunnen constateeren. Thans is de provincie voornemens, weder om een groot stuk duingrond aan te koo- pen, het z.g.n. Heemskerkerduin, waar schijnlijk met de bedoeling, de waterwin ning uit te breiden. De gevolgen daarvan zullen niet uitblijven. Een oplossing voor het verdere uitdro gen van den grond kan gezocht worden in het toevoeren van water aan de cultuur gronden langs den duinrand. Opmetingen hebben uitgewezen, dat er ten aanzien van de onderlinge ligging weinig verschil be staat, zoodat de distributie van het water geen moeilijkheden zal ondervinden. Onge twijfeld zou dit evenwel hooge kosten met, zich brengen. In dit verband werd er intus- schen op gewezen, dat momenteel de bollen teelt wordt ingekrompen om te worden ver vangen door groenteteelt. Deze laatste moet echter worden gesteund. Door de gron den weer van water te voorzien, zou men de teelt van bollen stimuleeren, waardoor de uitgaven aan steun vanzelf minder wor den. Gewestelijke actie. Medegedeeld werd. dat zelfs op 4 K.M. afstand van het pompstation de gevolgen van de wateronttrekking funest zijn. Op duingronden bij Castricum, die voorheen van de beste kwaliteit waren, kan niet meer geteeld worden. De vergadering bleek tenslotte van oor deel te zijn, dat een gewestelijke actie moet worden georganiseerd, omdat het hier een streekbelang van de eerste orde betreft. Be sloten werd een commissie te vormen, waar in zitting zullen hebben afgevaardigden van de veilingen, de tuinbouw-standsorganisa- ties. Bloembollencultuur en de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Op 24 Mei zal deze commissie bijeenkomen om een pro gram van actie op te stellen. Het ligt in de bedoeling een request te zenden aan den minister en een deputatie af te vaardigen naar Gedeputeerde Staten. Geheel garnizoen van Rio de Janeiro gereed voor alarm. Van in den regel goed ingelichte zijde wordt over den toestand in Brazilië het volgende gemeld: Sedert 16 Mei is het geheele garnizoen van het militaire district Rio de Janeiro opnieuw gereed voor alarm. Men vreest voor nieuwe militaire opstanden 'in Rio de Janeiro en omgeving. Reeds toegekende ver loven zijn ingetrokken. De kazerne van een onbetrouwbaar regiment vliegers, dat plan nen zou hebben gehad voor een putsch in den afgeloopen nacht, is op bevel van den militairen commandant bezet door een regiment infanterie. In de Braziliaansche bladen worden berichten hierover in ver band met de strenge handhaving der cen suur slechts in den vorm van aanduidingen gepubliceerd.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1