Een Lentepraatje over het Sint Nicolaasfeest ÜC©PPEM %dt ca 'CikdooïnS vmn1 Ingezonden Ayenda Vrijdag 20 Mei 1938 Tweede Blad ^n^!®st!ar?d,ei?» Qezond tandvleesch, schoone tong en frissche mond, &JtadA/tieuux& Een poging tot Centrale vieringf na het succes van vorig jaar Nog niet alle hoofden in één zak te doen vieren, terwyi zij voor de kleintjes een De eerste voorstelling der K.F,A. veiwijdeïen a De heer v. Twisk lost een belofte in Burgerlijke Stand van Den Helder Dc Zomerdienstregeling Wie was de „Golem"? Italië en Frankrijk blijven verwijderd Reisplan van de „Urania" Vlug en goed vervoer gaat samen per „E50MA" oro 0 Sens nieuw recept)Deze geeft eeD ware mondwassching. Heerlijk schuimend. Frisch van smaak enzeer zuinig. Tube 60, 40 ct. Doos 20 ct. eigen feest zullen houden. De heer Nieuweboer, als vertegenwoor diger van de groep van minst gestitueerden, vreest, dat zijn groep bij de Centrale viering minder bedeeld zal worden als bij de viering, waar voor ieder kind het bedrag van een gul den besteed kan worden. Voor deze groep zijn speciale wenschen. De heer G e r r i t s van de Kath. Marinever. „St. Joseph", begrijpt niet, waarom juist de kleintjes uitgeschakeld moeten worden. Hij wil de leeftijdsgrens liever anders stellen en de hoogste klassen van de Lagere scholen uit schakelen om daarvoor in te voegen de kinde ren van vier tot zes jaar. De heer M a r i n u s brengt de organisato rische en financieele bezwaren naar voren tegen de viering met de kleine kinderen, vooral financieel is het een bezwaar. Het Initiatief tot het vieren van een gemeenschappelijk Sint Nicolaasfeest is afkomstig van onzen burgemeester. Het vorig jaar hebben de Openbare Lagere scholen in onze gemeente zich spontaan achter dit initiatief geplaatst en het feest met drieduizend kinderen gevierd. Het is een succes geworden, ook al heeft het financieele resultaat niet direct aan de verwachtingen beantwoord. Met verstan dig beleid van het bestuur en in het bij zonder door het financieel inzicht van den penningmeester, een soort dubbeltjes goochelaar, zijn de drieduizend kleinen te vreden naar huis gegaan. Om te voorkomen, dat verschillende bestu ren en corporaties met de voorbereiding van hun feest voor dit jaar zouden beginnen, had het comité besloten vroegtijdig gezamenlijk de plannen te bespreken om alle hoofden in één zak te krijgen en het feest centraal met alle leerplichtige kinderen te vieren. Gisterenavond was daartoe een samenkomst belegd in de trouwzaal van het Stadhuis. Een dertigtal afgevaardigden had aan de uitnoodi- ging van het voorloopig comité gehoor gegeven en het was de heer H. J. Marinus, die als leider van deze vergadering de plannen nog eens in het kort uiteenzette. Protestantsche en Comenlusschool af wy zend. Hij deelde in zijn openingswoord mede, dat van de Prot. Chr. School een afwijzend schrij ven was binnengekomen, waarin er de voor keur aan gegeven werd het huiselijk karakter van het feest te handhaven. De heer Marinus sprak daarover zijn teleur stelling uit, omdat vorig jaar verschillende ouders van kinderen, die deze scholen bezoeken, hadden te kennen gegeven, dat ze hun kinde ren graag aan het feest hadden willen laten deelnemen. Ook de Comeniusschool had afwijzend op het verzoek beschikt en zal zijn eigen feest vieren. De bedoeling van deze gemeenschappe lijke viering is niet alleen de bestrijding van het teveel aan Sinterklazen, maar ook om de maatschappelijk minst bedeelden aan een extraatje te helpen. De heer W i t m e r, afgev. van het Held. Fanfarecorps, had bezwaar tegen het feit, dat het Centrale feest alleen de schoolgaande jeugd omvatte en niet de kleintjes van vier tot zes. Zijn vereeniging zou daardoor genoodzaakt zijn toch een eigen feest te vieren, omdat zij de kleintjes niet uit wilde schakelen. De heer Marinus stelde voor, het feest met de kleintjes apart te vieren, maar de schoolgaande kinderen in het Centrale feest te betrekken. De heer TJipkes betreurt, dat juist van den kant van Held. Fanfarecorps bezwaren komen. Hij had gemeend, waar deze feestvie ring bedoelt ,,De sterkeren voor de zwakken van dien kant niet and<vs dan instemming te ontvangen. De heer Boogaard begrijpt het bezwaar van Held. Fanfarecorps, dat al sinds veertien jaar feest met zijn leden viert, doch hij stelt voor het feest voor de kleintjes huiselijk te doen vieren. De heer VanderKuijl dringt er op aan, dat de uitgenoodigde vereenigingen het eens een jaar probeeren. De heer L ii c k e r deelt namens de Speel tuinver. mee, dat het bestuur gaarne geneigd is, de schoolgaande kinderen het Centrale feest daar alléén gaat het niet om, maar om Uw voeten d i e behandeling te geven, dat U weer onvermoeid kunt gaan en staan. DAAR GAAT HET OM! Laat Uw voeten eens op 'n degelijke manier behandelen, wetenschappelijk - dus veilig, volgens het beroemde Podl- forma systeem. MEDISCH GEDIPLOMEERDE PEDICURE. Als het op stemming aankomt voor het voorstel tot viering van een gemenschap- pelijk feest uitsluitend voor de school gaande kinderen, blijken de Marinebonden, het Held. Fanfarecorps en de afgevaar digde van den Bond van Werkloozen eerst nog het oordeel daarover van hun bestuur te moeten hebben, alvorens daartoe te kunnen besluiten. Van dezen wordt dus nog nader bericht ver wacht. Benoeming Algemeen Comité. Vervolgens wordt overgegaan tot de benoe ming van een algemeen comité. Van elke school wordt een lid van het personeel en een lid van de Oudercommissie benoemd, van de R.-K. School een lid van het personeel en een lid van het bestuur. Onder applaus wordt besloten den penning meester van het vorig jaar, den heer De Stigter, die niet in de vergadering aanwezig is, wederom tot penningmeester te benoemen, terwijl het dagelijksch bestuur wordt gevormd uit Mevr. Groote en de heeren Marinus, Dek ker, Woud en Zijp. Binen niet al te langen tijd zal het al gemeen comité btf elkaar komen tot het uitwerken van meer definitieve plannen. Een 3000 schoolkinderen genieten van een prima jeugdprogramma. Men zal zich ongetwijfeld nog herinne ren, dat ter gelegenheid van het jubileum van den heer P. van Twisk, deze bij de tallooze cadeaux ook door de schoolkinde ren van Den Helder niet vergeten werd. Hem werd toen een meer dan levens groot bloemstuk aangeboden. Dat viel dusdanig in den geest, dat de heer Van Twisk alle jongens en meisjes van de Heldersche scholen beloofde, dat als de film van den doop van Prinses Beatrix uit zou komen, zij deze gratis mochten komen zien. Welnu, het was geen ijdele belofte, en Dins dag - en gistermiddag heeft de schooljeugd, zoowel de Witte als het Tivoli-theater bezet en het gratis programma aanschouwd. Men zegt wel eens: je moet een gegeven paard niet in den bek kijken, maar in dit geval mocht dit wèl. Het was zelfs gewenscht! Wat is er gelachen door jong Den Helder. Gegierd en gebruld om de dwaze teekenfilms, waarin men al de bekende vrienden van het konijn tot Popay hun daverende dingen zag uithalen. Stormen van enthousiasme klonken bij een allerdwaaste film, waarin de hoofdrol door niemand minder dan de vermaarde Fatty Arbuckle gespeeld werd. De Tivoli stond op z'n grondvesten te trillen4 Het belangrijkste was natuurlijk de film der doopplechtigheid. Het was heel stil in de zaal, stil toen het kleine witte kindje naar de kerk gereden werd en nog stiller, toen de grijze dominee Weiter zegenend zijn oude handen over de Koninklijke baby uitspreidde. Toen de film afgedraaid was ging er een heel hartelijk en heel dankbaar applaus op, dat den aanbieder van dit bij uitstek jeugd programma wel prettig in de ooren geklon ken moet hebben! EINDBAL DANSINSTITUUT „MOUTO.V. Men verzoekt ons mede te deelen dat de diploma's, welke Zaterdag a s. op het eindbal van dansinstituut „Mouton" uitgereikt wor den, van terugwerkende kracht zijn. Dus ook verkregen kunnen worden door oud-leerlingen. van 19 Mei 1938. BEVALLEN: W. C. Th. Westra—Verheul, d J. C. BindingaSchut, z.; J. L. Hoo- m'ans—Slager, d.; J. Feenstra—Visser, z.; M. SwartBremer, z. GETROUWD: K. Bakker en M. A. Koster; J P H. Hoogkamer en A. J. M Grimmon; j' J. Nassij en H. A. Wilemsen; F. H. A. H. van Hoek en A. M. Groenevelt. „De Verloren Zoon" een meester werk van Trenker. Gisteravond is in het Rialto-theater de eerste filmvoorstelling hier ter plaatse gegeven, uitgaande van de „Katholieke Film Actie" en gezien de groote opkomst mag deze voorstelling ongetwijfeld als geslaagd te signaleeren zijn. Wy vernamen dat de plaatselyke afdee- ling, welke eerst sedert Februari j.1. be staat, thans reeds 500 leden telt, waar voor de propaganda-commissie ongetwijfeld een woord van waardeerlng toekomt. Het was de heer Zyp, die de voorstelling met een kort woord opende en daarbij speci aal het welkom toeriep aan burgemeester Ritmeester, den spreker van dien avond, pater Weezenbeek, den commissaris van politie, den heer Kolster en de geestelijkheid. Hij wees er op, dat de thans ingeboekte 500 leden z.1. een duidelijk bewijs waren dat de K.F.A. ook in Den Helder als een behoefte gevoeld wordt. H\j dankte den heer P. van Twisk, voor zijn buitengewone medewerking inzake de eerste opvoering, waarvan hij hoopte dat nog vele zouden volgen. Nadat vervolgens een voorprogramma ge draaid was, waarbij de heer van Twisk zich de sympathie aller K.F.A.-ers verwierf door belangloos het vertrek van Hr. Ms. ..Java" en de doopplechtigheid van Prinses Beatrix te vertoonen, nam de spreker van den avond het woord. Pater Weezenbeek: Pater Weezenbeek zegt in feite te spreken als afgezant van den Paus en de Bisschoppen, aangezien het op hun 'wensch is, dat deze groote actie op touw gezet is. Zij ook wezen reeds lang geleden op den buitengewonen invloed, dien de film in het algemeen op de menschheid heeft, een invloed zij 't ten goede, zij het ten kwade. Zoo groot is deze invloed, dat de Paus hem stelde boven die van de pers en de radio. Dieper, belangrijk dieper, grijpt het vertoonde beeld dan in het gesproken woord of de lectuur. Laat de menschheid haar oogen openen, aldus de spr. en handelen. Opdat wordt tegen gegaan dat de hoogste waarden van het leven door het slijk gesleurd worden. Het was kardinaal Pacelli, die eischte dat ieder goed Katholiek zich schaarde achter 't front voor de goede film, hij achtte het zelfs het meest noodzakelijke leeken-apostolaat, 'n missie in eigen land. Na nog gewezen te hebben op het gevaar, met name voor de jeugd, van het slechte kaliber films en den heer van Twisk, bene vens de propagandisten voor deze eerste voor stelling, dank gezegd te hebben besluit hij met een woord van aanmoediging om de Actie ook in de toekomst een succes te doen zijn. „De Verloren Zoon". Hierna vangt de hoofdfilm van dit program ma aan en wel met de door ons reeds aan gekondigde Luis Trenker-film „De Verloren Zoon". Zij, die eenigermate met de cinematografie op de hoogte zqn, weten dat de naam Tren ker een garantie is voor het genre films, wat goeddeels buiten het gewone kader valt. Zon der dat deze Duitsche cineast nu direct tof de avant-garde der moderne film behoort, is hij in ieder geval een kunstenaar, die zijn werk een groote mate van artisticiteit meegeeft. Deze film speelt, zooals vrijwel alle Tren- ker-films, voornamelijk in Tirol. Trenker is een zoon van dit land en men kan het in iedere meter dezer film weer aanschouwen, dat dit werk zijn volle liefde moet hebben. Ziet hoe hij de bergen filmt, de bosschen, waarop de rulle sneeuw te glanzen ligt in de wintersche zon, ziet hoe de ski-ers langs de witte sneeuwhellingen suizen en zie hoe hij dit volk temidden van zijn romantiek en schoonheid van een imposante natuur stelt. Uit dat alles bljjkt dat hier het filmen een passie geworden is, dat hier een cineast een drift uitleeft. De opnamen in Tirol zijn van grootsche allure en het is alleen Trenker, die zoo zeer mensch en natuur in elkaar kan laten ingaan. Later verplaatst zich de handeling naar Amerika en ook in de verfilming van 't beeld der „Groszstadt" weet hij dit te maken tot een beklemmende suggestiviteit. Ziet hoe hij de sl-yscrapers laat rijzen tegen een strak fond van blauwe lucht. De r.jen werkloozen voor de parken en bij de gaarkeukens. Het is hier dat het Trenker lukt de tragiek der massa te symboliseeren, op een wijze die alleszins respect verdient. De film heeft enkele zwakke zijden. Doch uitsluitend in het er doorgeweven en vrij secundaire verhaal. Het kon haast niet anders of in de weergave van een zoo grootsch gege ven moest de romantische idylle eenigszins overbodig lijken. Van deze film is door het publiek ongetwij feld genoten. Een voortreffelijke inzet der KFA In het boekje met de zomerdienstregeling moet de volgende rectificatie worden aange bracht: Op pag. 30 moet bij de dienstregeling van de „Blauwe Express", „behalve Maandag, hiervoor Zaterdagavond 6 u." vervallen, aan gezien de dienst dagelijks rijdt. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Geachte Redactie. In Uw blad van j.L Donderdag 19 dezer, komt van de hand van den heer KI. F. Oort- gijsen, een ingezonden stuk voor, hetwelk de aandacht ten volle waard is. Ik zal niet elk object voor de werkverruiming, waarop de heer Oortgijsen de aandacht vestigt, op den voet volgen. Doch op één daarvan wil ik dit wel doen, n.1. op de demping van een ge deelte van het Heldersche Kanaal. Bij het be spreken en daarbij met het uitvoeren der nieuwe vaste brug, is er door mij op gewezen, dat het verstandiger en doeltreffender zou zijn, dat gedeelte te dempen en wel vanaf het Postkantoor tot aan het Redders-monument Ik pleitte daarbij dit werk uit te voeren in b.v. vijf achtereenvolgende jaren. Een pracht werkverruiming; er is geen mooier denkbaar, waarmede men zoo'n resultaat bereikt. Maar ja, het zou voor de eerste maal zijn, dat on- dergeteekende eenig succes ten deel zou val len. Welnu, de vaste brug is er, de vaart is gestremd en wij hebben een welriekend ge deelte kanaal meer behouden. Nu haalt de heer Oortgijsen ook aan, verbetering van het einde der Molenvaart. Bij deze verbetering is mede noodig, de volle medwerking van den heer Oortgijsen zelf. Ik twijfel dus niet, of bij een eventueele bespreking over deze ver betering zal de heer Oortgijsen zijn volle medewerking verleenen. Nu ik toch over werkverruiming schrijf, wensch ik gaarne de object van den heer Oortgijsen aan te vullen, met: le verbreeding van den Huisduiner straatweg, met aparte fietspaden, 2e. de levensgevaarlijke bocht weg nemen aan den J. Verfailleweg en 3e. aan sluiting van het oostelijk en westelijk ge deelte van de stad. Vooral het laatste schreeuwt om verande ring. Wanneer er dus sprake is van het zoeken naar werkobjecten, heeft men daar niet lang over te tobben. Ze zijn er, in ruime mate. Het is een kwestie van aanpakken! Welnu, ik meen te mogen veronderstellen, dat het Gemeentebestuur straks aanpakken zal. Rest dus de volle medewerking van den Raad zelf. Hoogachtend, J. J. Schoeffelenberger. Den Helder 19 Mei 1938). HR. MS. VAN MEERLANT EN DE HOOFDSTAD. Gisterenavond om 19 u. 40 is Hr. Ms. mijnenlegger Van Meerlant te Amsterdam aangekomen. Het schip ligt gemeerd aan den steiger van Van Es en van Ommeren aan de De Ruyterkade. Geachte Redactie. Beleefd verzoekt ondergeteekende opname van het volgende. In de Held. Crt. van Donderdag 19 Mei komt een ingezonden stuk voor van den heer KI. F. Oortgijsen over verschillende werken voor de werkloozen. Bij letter f. staat onder meer dit: het Spuikanaal, dat enorme kosten heeft veroorzaakt, werkt thans niet, daar de toldeur in Fortgracht muur- vastzit. Geachte red., hoe is het mogelijk, zooiets in de courant te zetten; wat de heer O. schrijft is nietwaar. Wat is de waarheid? De drie spuideuren werken goed, staan ms, worden wekelijks door gemeentewerken nagezien en goed onder houden. Welke spuideuren de heer O. dan be doelt, begrijp ik niet. Ik denk, dat de heer O. niet begrijpt hoe ons spuikanaal werkt en dat zijn er zeer velen; zij zien bij spuien de spuideur Fortgracht dicht en de twee spuideuren aan het einde Spuikanaal, achter het „Rusthuis", open staan en vertellen dan maar aan hen, die het hooren willen, dat de boel vast zit. Ik zou den heer O. en zij, die willen weten hoe ons Spuikanaal werkt, eens aan raden een kijkje te gaan nemen. Dan kunt u zien, dat de deur in de Fortgracht dicht is en de twee deuren aan het einde Spuikanaal achter het Rusthuis open staan. Dan even kijken naar de kolken onder de bruggen van het Spuikanaal en bij de kolk bij het Raadhuis, dan kunt U het water zien weg stroomen, of beter gezegd zien spuien. Als nu het spuien ten einde is, wel, dan gaan de spuideuren achter het Rusthus dicht en de spuideur in de Fortgracht gaat vanzelf weer opgn. En door de goede zorgen van Gemeente werken zijn de deuren prima in orde. Daar nu de heer O.ln zijn schrijven de lezers der H. C. verkeerd voorlicht, meende ik er een andere lezing van te moeten geven. U dankende voor plaatsing, Hoogachtend, H. HANDGRAAF. A.s. Zondagmorgen draait in het Rialto- theater de film „De Golem", uitgebracht door United Artists, vervaardigd door den zeer artistieken cinéast Julien Duvivier, met in den titelrol Harry Baur. Hoewel het niet onze gewoonte is op biscoop-voorstellingen vooruit te loopen, ma ken wij in dit speciale geval een uitzonde ring, in verband met het feit, dat slechts weinigen bekend zullen zjjn met het feno meen, dat met name in de middeleeuwen (veelal in Centraal Europa) ter sprake kwam, doch waarover men thans zelden of nooit meer iets hoort. Wie of wat Golem precies is... daarover tast men in het duister. Het is een mystieke figuur, geboren waarschijnlijk in het be ruchte ghetto van Praag met zijn duizend legenden en overleveringen. Op het oude Praagsche kerkhof wjjst men U echter nog de plaats waar begraven ligt Rabbi Löw, waarvan beweerd wordt dat hij in de zestien de eeuw de Golem schiep teneinde er Israëls vijanden mee te tuchtigen. Het woord Golem is van Hebreeuwsche afkomst, en beteekent een niet natuurlijk verwekte mensch. Deze oud-Joodsche overlevering komt men eenige malen tegen in de moderne literatuur, o.a. bij Max Brod en Gustav Myerink. De laatste schreef er een uitermate boeiende roman over. die geheel gehouden is in dien zeer specialen sfeer van het oude Praagsche ghetto. In zijn boek wordt ons de Golem beschre ven als een wezen, dat eens in de honderd jaar te voorschijn komt, verderf rond zaait, doch even plotseling als het gekomen is weer oplost in het niet, We hebben kort geleden nog geschre ven, dat de weg tot verzoening tusschen de verschillende staten van Europa, een lange zou zijn. Tal van voetangels en klemmen liggen erop en evenzoovele malen zal men zich bezeeren en pijnlijk terugtrekken. Wie in zijn optimisme, eenige weken geleden, al een vierlanden gemeenschap zag tusschen Engeland, Frankrijk, Duitschland en Italië, heeft zich deerlijk vergist. Wel is de verhou ding tusschen Engeland en Italië veel verbeterd (voor zoolang het duurt!), maar tusschen Italië en Frankrijk botert het nog niet erg. De poging van Frankrijk om door de erkenning van de verovering van Abessinië, Mussolini te verteederen, is op een teleurstelling uitgeloopen. Een dezer dagen kwam een bericht uit Rome, dat de besprekingen tusschen Italië en Frankrijk op het doode punt zijn gekomen. Spanje zit nog tusschen de toenadering in. „Wij staan," zeide de Duce, „elk aan een andere zijde van de barricade. De Franschen wenschen de overwinning van Barcelona; wy wenschen de overwinning van Franco". In Italiaansche kringen kan men thans de klacht vernemen, dat de uitvoer van oorlogsmaterieel van Frankrijk naar Spanje ten behoeve van de linkschen, sedert het begin van de Fransch- Italiaansche onderhandelingen te Rome instede van verminderd weder is toegenomen. Mussolini had er waarschijnlijk op gehoopt en gerekend, zoo schreef het Hbl. in een be schouwing, dat hij, dank zij het accoord met Gr.-Brittannië, een voor onderhandelingen wil lig Frankrijk zou vinden en dat bovendien een snelle afloop van de krijgsoperaties in Spanje, ten voordeele van Franco, Frankrijk voor Rome murw zou maken. Zooals men weet bepaalt het Italiaansch- Engelsche voorloopige accoord, dat het eerst in werking zal treden, wanneer de Italiaan sche „vrijwilligers" het Spaansche grondge bied zullen hebben verlaten, hetzij krachtens een wederzijdsche overeenkomst der partijen in de noninterventiecommissie, welke slechts met een slakkengang vordert, hetzij bij het einde van den oorlog. Mussolini verklaart reden te hebben, de Franschen met wantrouwen gade te slaan. De Franschen hunnerzijds zullen wel ten minste evenveel reden hebben de Italianen met wan trouwen te beschouwen. Het EngelschItaliaansche non-interven- tie-accoord immers komt neer op het erken nen van het gezag van generaal Franco als definitief en onbetwistbaar. Welke reden heeft Frankrijk zich aan een dergelijke politiek te binden, zoolang niet even definitief en even onbetwistbaar vaststaat, dat Frankrijk geen kat in de zak koopt? Uit het normale verloop van zaken kan men afleiden, dat dit naar de meening van Parijs vooralsnog niet het geval is, zegt het blad. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u„ Zaterdag van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Hoogspanning... Levensgevaarlijk" en „De Zwarte Spin". Rialto, Spoorstraat, half 8: „Saratoga" en „Go West young man". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Schandaal om een vleermuis" en „Pers schandalen". Zaterdag 21 Mei: I Casino, 8.30 uur: Eindbal Dansinstituut „Mouton". Zondag 22 Mei. Rialto, 10.30 uur: Intellect-voorstelling: „De Golem". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 769.0 Temperatuur zeewater 12.2 Temperatuur lucht 7.9 Licht op 9 uur 24 min. Hoogste temp. lucht gisteren 12.0 Laagste temp. lucht gisteren 7.9 Hoog water (heden) 23.50 Laag water (heden) 17.45 Hoog water (morgen) 11.400.35 Laag water (morgen) 5.3018.20 Het reisplan van Hr. Ms. schoenerjacht „Urania", varende voor de practische vorming van adelborsten, in de maand Juli 1938, is als volgt vastgesteld. Vertrek Den Helder 11 Juli, Hartlepool 1415 Juli, Edinburgh (Leith) 1618 Juli, Aberdeen 2022 Juli, Grimsby 2325 Juli, IJmuiden 2829 Juli, terugkomst Den Helder 29 Juli. Voor de overige schepen, bestemd voor de practische vorming van adelborsten, zijn de volgende bezoeken aan buitenlandsche havens vastgesteld: Hr. Ms. rmjnenlegger „Van Meerlant" van 37 Juni te Flensburg-Murwik. Hr. Ms. torpedoboot „Z 5" en Hr. Ms. mp- nenleggers „Van Meerlant" en „Medusa" van 910 Juli te Dover.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5