Luxe betaald met geld der arbeiders Alkmaarsche Kaasmarkt Uitbreiding van Ouweband s Dierenpark Het vaderland niet vergeten Koning Leopold is ons sympathiek Predikbeurten De ton voor Defensie Indienststelling Tromp Wie laat die kruiser bouwen 1 Weekoverzicht Heldersche Visscherij Luitenant Generaal P. H. Weber "J" Het 65 jarig huwelijksfeest van Dirk Vos Vischafslag Den Helder U hebt voorrang +V+<ê> A UIT ONZE OOST Advocaat gearresteerd Twintig aardschokken Prijzen der bacon-varkens Middenstanders naar het examen Drukkerij-chef knoeide ergerlijk Muurversiering in Weensche restaurants Uit onze omgeving Alkmaar, 20 Mei. Opleiding van vliegers? Velen vroegen zich af: Hoe zal men de in gekomen ton voor defensie besteden Men dacht b\jv. aan ontspanning en ontwikkeling voor de militairen, waarbij wellicht eenige aandacht zou kunnen worden geschonken aan de zoo opwekkende! militaire muziek. In „Het Vliegveld" wordt weer een ander idee aan de hand gedaan. Wij lezen daar: In het in dit nummer verschenen tweede deel van de zoo belangwekkende artikelen serie „Militaire Luchtvaartproblemen", waarin ir. B. Stephan de talrijke vraagstukken be treffende de rol van het luchtwapen in den modernen oorlog belicht, zegt deze deskun dige schrijver o.m.: „Door hen die in politiek-leidende functies, in parlementen, e.d. soms zoo gemakkelijk, als het ware langs den neus weg spreken over versterking van luchtvloten in termen van vliegtuigaanschaffing, wordt al te vaak over het hoofd gezien, dat vliegtuigbezit van weinig waarde is als men niet tevoren heeft gezorgd, ook over het noodige deskundige personeel te beschikken! Het verkrijgen daar van kost meer tijd en zorgen dan met den bouw en aanschaffing der vliegtuigen zelf ge moeid is." Toen wij deze woorden lazen, dachten we aan de spontane geste van die goede vader landers, die ten behoeve van 's lands verde diging, aan het Departement van Defensie bij dragen zonden, die thans de 114.000.heb ben overschreden Als men ons zou vragen, wat onder de om standigheden wel de beste manier is om dat bedrag van ruim een ton te besteden, een manier waarop men uit dat geld het maxi mum-rendement zal krijgen, dan zouden we willen antwoorden, en dat met klem en dat met overtuiging: „Laten we er vliegers voor opleiden". Stellen we dat bedrag ter beschik king van het „Luchtverdedigingsfonds" van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid, om haar, eventueel in samenwerking met het Fokker Fonds, de gelegenheid te geven 'n honderd jongelieden voor het semi-militaire M-brevet op te leiden. En tooien we deze jon gens en mannen met een speciaal insigne, waaraan straks een ieder kan zien, dat zij tot een der honderd behoorden die hun vlieger opleiding of verder opleiding te danken heb ben aan dat spontane blijk van vaderlands liefde en vrijheidszin, 'n Dergelijke bestem ming van die nationale gift, zal vele malen doeltreffender zijn en sterker spreken, dan wanneer men voor dat bedrag wat dood- materiaal koopt, dat natuurlijk ook onont beerlijk is, maar waaraan we toch niets heb ben. Zeer waarschijnlijk zal in de tweede helft van Augustus de nieuwe flottieljeleider Hr. Ms. „Tromp" in dienst gesteld worden. Even als destijds voor de indienststelling van Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" roept ook nu weer het Alg. Ned. comité „Onze Marine" allen op, Uiting te willen geven aan hun belangstelling. Het comité stelt zich ook thans voor, gelden in te zamelen tot een blijvend geschenk aan alle opvarenden, als uiting van het Neder- landsche volk in zijn belangstelling voor de Marine in het algemeen en het personeel der Marine in het bijzonder. Naast dit geschenk, stelt het comité zich voor, den commandant van het schip aan te bieden een album, waarin o.m. worden opge nomen de handteekeningen van allen, die een bijdrage beschikbaar hebben gesteld. Deze bijdragen worden verwacht bij het Alg. Ned. comité „Onze Marine", Den Helder, giro 42883. Ieder, die een bijdrage aan het comité de handteekening kan worden geschreven, om in het album te worden geplaatst. De Nederlandsche Scheepsbouw Maatschap pij is op het oogenblik, naar wij vernemen, in onderhandelingen met een buitenlandsche mo gendheid, die hier te lande een kruiser wil laten bouwen. De besprekingen hebben nog niet tot een definitief resultaat geleid. Gaan de plannen door, dan zal het op de werf van de Scheepsbouw te bouwen oorlogs schip worden voorzien van door Werkspoor vervaardigde motoren. Welke mogendheid deze bestelling zou doen, kon men nog niet mededeelen. (Vooruit). HR. MS. „Z. 7" TE AMSTERDAM. Gistermorgen te ruim 11 uur is Hr. Ms. torpedobootjager „Z. 7", te Amsterdam aan gekomen, waar ze thans gemeerd ligt aan den steiger der fa. v. Es v. Ommeren, aan de De Ruyterkade. Maandag a.s. zal het schip weer uit Am sterdam vertrekken. Het loopt onze Heldersche visschers niet mee. In het begin dezer week liet het zich zoo veelbelovend aanzien. Alle dagen werd er ansjovis gevangen en aangevoerd en tegen een stevigen prjjs verhandeld. Veertig tot vijftig kisten per dag werden verkocht 1720 per kist van pl.m. 43 kg. De hoop herleefde en weldra lyerden de netten, welke al waren opgeborgen, weer te voorschijn gehaald en van een ansjovisboezem voorzien, om te trachten een deel van den buit machtig te worden. Helaas trad de krachtige N.-Oostelijke wind op als spelbreker. En daar mede is het momenteel weer gedaan met de ansjovisvangst. Niet alleen voor ansjovisvisscherij, maar ook voor de overige visscherij is die N.O. wind funest. De Noord visscherij is dan ook tot heden schraal, er wordt wel zooveel doenlijk gevischt, maar de resultaten zijn pover. Wat de marktprijzen betreft is er ook nog geen reden tot juichen, de prjjs voor tongen is laag en daar komt nog weinig verandering in. Schol noteerde iets beter, maar is toch nog op peil. Garnalen werden alleen op bestelling tegen minimum prijzen geleverd. Haring en geep waren duur, maar daarvan was de aanvoer gering. Donderdag is te 's-Gravenhage op 81- jarigen leeftijd overleden gep. luitenant-gene raal Ph. W. Weber. De begrafenis zal Maandag om kwart over twaalf op Nieuw Eik en Duinen te 's-Graven hage plaats hebben. Ons wordt door de vereeniging „Moed Vol harding, Zelfopoffering" verzocht haar dank over te brengen aan diegenen, die ook door geldelijke giften den 17den Mei voor het echt paar Vos onvergetelijk gemaakt hebben. Spe ciaal moeten daarbij genoemd worden een anonyme dame in Haarlem, Henri ter Hall, en een persoon, die zich bereid verklaard heeft de belasting voor Vos' hond te betalen, zoolang deze canis familiaris leeft. En tenslottehartelijk dank namens „Moed, Volharding Zelfopoffering" aan de eigenaars der auto's die deze ook ditmaal weer gratis afgestaan hebben. 20 Mei. Aangebracht door korders: Tongen p. kg Slips Schol le soort kist Schol 2e soort Schar Door garnalenvisschers: Levende garnalen Door haringvisschers: Haring p. kist Ansjovis 0.80—0.54 0.52—0.46 7.25—7.00 5.45—2.70 2.40—1.70 p. lit 1.35 10.00— 8.00 19.00—16.00 FAILLISSEMENT. Uitgesproken: Pieter Dikstaal, caféhouder. Curator: Mr. J. Mulder, Weststraat 39, Den Helder. De aanvoer blijft groot en de prijzen waren practisch onveranderd. Wel daal de de hoogste markt met een halve gulden op f 21.doch de gang was zeker niet minder dan de vorige week. Exportkaas maakte in doorsnee f 20. goede oonsumptiekaas f 19.Bij lagere prijzen vertoonde de kaas afwijkingen, als brossig. De kwaliteit wordt beter. Enkele stapels waren inderdaad gras kaas, doch de eerste aanvoer daarvan is meestal nog niet het ware, zoodat van opzetkaas van de beste soort nog niet kan worden gesproken. De export naar Duitschland schijnt weer wat te tanen in afwachting van de onderhandelingen, die in de maand Juni zullen plaats hebben over het derde contingent. In Friesland neemt de productie van vette soorten weer wat toe. Vooral voor poeder schijnt intusschen zeer sterke vraag te zijn en waar het eene pro- duot het andere altijd tot op zekere hoogte meeneemt, valt hierin wellicht een lichtpunt te zien. Indien ti op een voorrangs- weg rijdt of bij Andere kruisingen van rechts nadert. Wie denkt, dat hij daarom alleenheerscher Is op den weg, krijgt meestal In 't ziekenhuis allen tijd om tot indere (voorzichtiger!) gedach ten te komen! Het nieuwe leeuwenterras uniek in Europal Het bekende Dierenpark van Ouwe hand op de Grebbeberg te Rhenen, een geliefkoosd doel van vele zo- meruitstapjes, heeft den gepasseer- den winter zijn inrichting dermate uitgebreid en gemoderniseerd, dat het thans tot een der mooiste die renparken van Europa gerekend mag worden. Het hegrip dierenpark moet men niet verwarren met dierentuin. Zeker, wij bezit ten in onze groote steden dierencollecties die grooter en beter gespecialiseerd zijn dan die van den heer Ouwehand. Doch 't zijn tuinen, waarin men de beesten in hok ken achter tralies kan bewonderen. Welis waar vindt men hier en daar reeds een streven om de dieren te brengen in hun passende omgeving, neemt b.v. het leeuwen terras in „Artis" te Amsterdam, doch een zoo natuurlijke entourage als een dieren park ons kan bieden, neen, dat vindt men in de steden niet. En dit tóch juist is de grootste bekoring, die er van Ouwehands Dierenpark uitgaat. Waar maar eenigszins mogelijk heeft men vermeden de dieren door traliewerk van de bezoekers te scheiden. Een typeerend voor beeld hiervan is het onlangs gereed geko men leeuwenterras, dat een oppervlakte heeft van 2000 M2. en een bevolking van tien volwassen leeuwen herbergt. Dit ter ras is van het voor de bezoekers toeganke lijke park slechts door een sloot van enke le meters breedte gescheiden, hetgeen uniek is in Europa. Juist breed genoeg om de leeuwen te verhinderen er over te springen en weer niet zoo breed, dat men niet de sensatie behoudt als bevindt men zich te midden van een leeuwenkolonie! Doch er is meer, wat de bijzondere aandacht vraagt. Ook bij de olifanten heeft men gebroken met de oude eewoonte om deze dieren op te sluiten achter een ijzerconstructie van decimeters dikke staven. Slechts een ce menten greppel scheidt deze kolossen van het publiek. Een groote verbetering heeft ook het Apen-paradijs ondergaan, dat ge heel eenig in Nederland is en voor de kin deren wel een der grootste attracties vormt. Wat de bekende krokodillen-show betreft, juist dezer dagen heeft men een aanvans gemaakt met het overbrengen van deze dieren duizend in totaal van het winter- naar het zomerverblijf. Het ligt niet in onze bedoeling een op somming te geven in soort en aantal van de geheele dierencollectie. Zeker twee en half uur heeft men echter noodig om dit prachtige park, dat een oppervlakte van 12 H.A. beslaat, geheel door te wandelen. Heeft men deze moeite genomen, dan wacht een uitstekend restaurant, waarvan juist deze week een derde zaal gereed gekomen is, den hongerigen of dorstigen bezoeker en hiedt hem een rustige gelegenheid om tot de conclusie te komen, dat hij van zijn reis naar de Grebbeberg geen spijt zal ge voelen. Er gaat rust en bezinnig uit van het aanschouwen van dieren in hun na tuurlijke omgeving. En zoo iets vindt men in ons land alleen in Ouwehands Dieren park. 12aet&a£ F.V.C.- HOOGEZAND. De in onze voethalvoorheschouwing ge noemde wedstrijd F.V.C.Hoogezand, gaat niet doorl Tienduizend gulden verduisterd. Een te Bandoeng woonachtige advocaat, mr. O. G., is, naar de N. R. Ct. meldt, te Batavia gearresteerd, verdacht van fraude ten bedrage van tienduizend gulden, welke hij gepleegd zou hebben bij regeling van een nalatenschap. De gearresteerde heeft een volledige be kentenis afgelegd. Ongeveer 60 huizen vernield. Gisternacht zijn van 0.20 uur tot 7 uur te Dongala ongeveer 20 aard schokken gevoeld. De eerste werd geconstateerd om tien minuten voor halfeen, was hevig, en duurde een minuut. De tweede was, aldus de N.R.Ct. nog he viger dan de eerste en had een duur van drie minuten. Kasten, enz. zijn omgevallen. De menschen konden nauwelijks op de bee- nen blijven staan en vluchtten de straat op. De nacht werd buitenshuis doorgebracht. Tot dusverre is bericht ontvangen dat een huis is ingestort, het was een geluk dat de lampen zijn uitgegaan, zoodat brand werd voorkomen. In Paloe zijn ruim 50 hulzen Inge stort, terwijl vele scheuren in den grond voorkomen. Een goedang van de K.P.M., waarin copra was opge slagen, werd door zeewater bescha digd. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Nader wordt vernomen, dat te Wani acht huizen vernield of beschadigd zijn. Te Marn- baro zijn zeventien huizen door een vloed golf meegesleurd. Een Chineesche vrouw is verdronken. Nederlanders in het buitenland offeren voor Defensie. Bij de laatste verantwoording van giften voor Defensie, wordt o.m. vermeld f 5075.20 Twentsche Bank, Den Haag, namens Comité Nationaal Defensiefonds te Brussel. De Botterdamsche Bankvereeniging zond namens Nederlanders in het buitenland f 150. Ontvangen werd tot en met deze afre kening f 126.980.98V2- Verlaging met 2 ets. p. kg. De prijzen voor de varkens, bestemd voor baconbereiding, welke aan de Nederlandsche Veehouderij centrale worden geleverd, wor den met ingang van Maandag 23 Mei ver laagd met 2 cents per kg. geslacht gewicht. Bijzonderheden worden per publicatie be kend gemaakt. Factor van groote beteekenis voor de verstandhouding tus- schen België en Nederland. Wat is het eigenlijk, dat de sympathie voor vorsten bepaalt? Er zijn vorsten, die in andere landen dan het hunne volstrekt niet wat men noemt populair zijn. Ook niet het tegendeel. Maar zij zullen nooit elders datgene opwekken, dat men de sympathie des volks noemt, schrijft de Haagsche Post. Er zijn andere vorstelijke figuren, die van meet af in de gratie staan. En zoo een is koning Leopold. Wie het nog niet wist, heeft het kunnen ontdekken bij zijn jongste korte bezoek aan onze residentie. Duizenden en nogmaals duizenden hebben zich uitgesloofd om hem te zien. Ja, koning Leopolod te zien was voor ontelbaren een der grootste at tracties van dezen dag. Maar men heeft het, behalve kunnen zien, ook kunnen hooren in de wijze en in den klank, waarop er over hem werd ge sproken. Overal,Waar men iets over hem opving, waren het woorden van hartelijkheid en sympathie. Wat is het, vraagt het blad, dat deze sym pathie bepaalt? Zeker is zij verdiept door het zware leed, dat dezen jongen vorst eeni ge jaren geleden trof. Maar zij was er al en zij is nu bevestigd. Wie hem, als wij, mochten zien, werd aan stonds getroffen door zijn eenvoudige, slan ke, sportieve, op sommige oogenblikken nog een beetje jongensachtige figuur, zoo geheel zonder eenige pose. Wij hebben hem opge wekt en verheugd zien kijken, maar wat kan er plotseling een weemoedige, diep-peinzende trek vallen over zijn gelaat; dan is het in eens of hij. in gedachten verzonken, weer éven diep leeft in het verdriet, dat hem trof. De menschen hebben hem uitbundig toe gejuicht en iemand zei ons: „Dat zal wat worden, als hij straks zijn officieele be zoek brengt!" Afgezien van alle persoonlijke motieven, is het voor de verstandhouding tusschen België en Nederland, die op het oogenblik stellig beter is dan ooit te voren, van groote moreele beteekenis, dat de Ko ning der Belgen bij ons volk zulke sterke gevoelens van menschelijke genegenheid en waardeerïng opwekt. 7300 candidaten gaven zich op voor het examen Handelskennis. Naar wij vernemen, zullen aan het exa men Middenstandsdiploma Algemeene Han delskennis, in Juni a.s. 7300 candidaten deelnemen uit alle oorden des lands. Aan het volledige examen, dat zoowel schriftelijk als mondeling wordt afgenomen, zullen zich 2800 personen onderwerpen. Voor het speciale examen, dat bestemd is voor personen van 25 jaar en ouder en met ten minste 5 jaar practijk, hebben zich 4200 can didaten opgegeven. In hoeverre de deelneming aan dit eerste examen een maatstaf zal zijn voor een blij vende belangstelling is nog niet te zeggen. Merr krijgt wel den indruk, dat velen zich overhaast voor het verlichte examen hebben opgegeven in de meening, dat dit examen slechts éénmaal in dezen vorm zou worden afgenomen. Dit is evenwel onjuist. Ook in 1939 en 1910 zal een dergelijk spoedexamen worden georganiseerd. Een jaar en acht maanden tegen hem geëischt. Een groote drukkerij te Hilversum is gedurende geruimen tijd ernstig benadeeld door den bedrijfschef van de afd. drukkerij. In Maart van het vorige jaar werd hij wegens knoeie rijen gearresteerd: na drie maanden voorloopige hechtenis is hij in vrij heid gesteld en gisteren stond hij terecht voor de vierde kamer der Arr. Rechtbank te Amsterdam. De officier van Justitie had veertien ge tuigen gedagvaard. Hem waren Vele gevallen van verduistering ten lasfe gelegd. Zoo zou hij groote hoe veelheden oud krantenpapier hebben ver kocht voor de N.V., zonder het geld af te dragen. Aan een slager had hij blanco cou rantenpapier verkocht en ook dat geld had hij in eigen zak gestoken. Aan de Hilver- sumsehe afdeeling van de smalfilmliga had de N.V. biljetten, briefpapier en enveloppen geleverd. Verd. had een quitantie van f 15.— geïnd en niet afgedragen. Voorts was hem nog het ten eigen bate verkoopen van drukkerszetsel (lood) ten iaste gelegd en het niet uitbetalen van gelden voor verrichte werkzaamheden. Ook zou hij geknoeid hebben met de uitbetaling van loonen. Toegekende loonsverhoogingen voor de zetters en het andere drukkerijper- soneel stak de man in zijn eigen zak. De arbeiders hoorden van door de directie vasl gestelde verhoogingen nooit iets. Een rij getuigen kwam voor het hekje, om te vertellen, dat zij verdachte gelden hadden betaald, die la ter bleken niet te zijn afgedragen. Anderen verklaarden, loonsverhoogingen niet te heK ben gekregen, een werkster had in opdra,w van de directie een vlag genaaid, de he. drijfschef zou haar betalen. De vrouw hart echter nooit een cent gezien. 8,1 Verdachte had voor vrijwel Iedere he. schuldiging een weerlegging, die echter tn de meeste gevallen weinig overtuig klonk. Uit het reclasseeringsrapport bleek, rta. de man die in totaal f 5400 verdiende zeer 'luxueus leefde. Hij bewoonde eèn fraai gemeubileerde villa, had een auto en reed paard. „U betaalde Uw luxe met het geld van de arbeiders", merkte de presi dent op. Verdachte is intusschen failliet verklaard Reguisitolr, De Officier van Justitie zeide in zijn re^ quisitoir, dat er op de drukkerij op een er gerlijke manier door verdachte is K0" knoeid en verduisterd. Verd. bestal niet slechts zijn directie, doch ook de arbeiders Hij benadeelde hen regelmatig voor kleine bedragen. Het verduisterde geld is er door verdachte en zijn vrouw doorgejaagd eri verkwist. Spr. vorderde wegens verduistering ]n dienstbetrekking een gevangenisstraf van één jaar en acht maanden. De verdediger pleitte clementie. Vonnis 3 Juni. Wat beteekent „Gsufah"? Men schrijft ons uit Weenenr Wie de eerste dagen na den „Anschluss" zekere restaurants in het centrum van Weenen bezocht, viel dikwijls een merk waardige muurversiering op. Aan een haak aan den wand hing n.i. een groene krans en onder dien krans stond in gulden let ters het mysterieuse woord Gsufah". De verklaring van dit mysterie is de volgende: Aan de haak hing tot het jaar 1933 een por tret van Hitier, dat daarop, op bevel van de regeering, moest worden weggenomen. In de nationaal-socialistische lokalen hing men echter op die plaats niets anders meer op, alleen maar een krans, waaronder dan „Gsufah" kwam. Dat beteekent: „Gott segne unseren Führer Adolf Hitier!" De in gewijden wisten dat! De anderen hoefden het niet bepaald te weten! Thans hangt het portret van Hitier er weer. Maar het „Gsu fah" laat men ook nog hangen. ANNA PAÜLOWM DE MANDOLINECLUB. Onze Mandolineclub die in October 1937 haar 10-jarig bestaan herdacht heeft, er weer een zestal jonge krachten bijgekregen Om ook de financieele aangelegenheid iet wat fleuriger te doen voorkomen (instru menten kosfen geld) houdt „Kunst en Eer" op 28 en 29 Mei in Veerburg een tweetal avonden met attracties. Voor bijzonderheden verwijzen we naar de adv. in dit blad en die welke nog volgen, W1ER1NGEÏÏ Politie. Vermist: nieuw heerenrijwie! en een blauw met grijs geruite regenjas. Komen aanvliegen: een postduif, ge merkt: alumini-umring 195704 H55 en gum- miring R O 84. Inl. bij den Gemeentebode. ZONDAG 22 MEI. Ned. Herv. Gemeente. Anna Paulowna, vm. 10 uur, Ds. Vorstman. Westerland, 's av. 7y2 uur, Ds. Van Beek. Doopsgezinde Gemeente. Hippolytushoef, voorm. 10 u„ Dsa de Wilde Evangelisatie. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer O. Deen. Den Oever, nam. 4.30 uur, de heer O. Deern ALKMAAR, 20 Mei. Aangevoerd 36 stapels, zijnde 110.000 Kg- Fabriekskaas commissie f 21.boerenkaas kleine f 21.—, per 50 Kg. Handel goed. Aardapelen 9.5(1—15.50, aardbeien 15—24. andijvie 9.50—17.50, asperges 12—38, bloem kool I 15—22, bloemkool II 9-13, druiven 69.—, kropsla 0.59—1.80, komkommers 6— preoi 7.79-9.90, peterselie 1.50—3, postelein 1^—27 ct., rabarber 6.50—8.50, raapstelen 0.~01.30, radijs 0.501.90, selderie 0.70 spinazie 0.12—0.31, sniiboonen 28.—toma ten 15—18, uien 7.7—S.40, wortelen 7-D- ALKMAAR, 20 Me!. Kaasbeurs. KI. Edammer 40 plus, aan bod 7920 stuks, verkocht 7200 stuks, m><j' denprijs f 18.50—19, hoogste prijs f 19-™! Commissie 40 plus, aanbod en verkocht 1 stuks, prijs f 20.50 per 50 Kg. Totaal aan bod 7990 stuks, verkocht 7270 stuks. Aan wezig l fabriek. NOORDSCHARWOUDE 21 Me! 1938. Geen aanvoer. BROEK OP LANGENDTJK, 21 Mei. Aanvoer: 2200 Ker. rabarber f 6- 6 20. Kg. tomaten; A 29.30—31.90, B 30.10, C 2S.w> CC 17.50.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 14