Werkfonds met Nederland heeft geen Defensie afspraken DAGBLAD VOOR DEN' HELDER EN'HOLLANDS NOORDERKWARTIER Rumoerige befoogingen te Praag De kiem voor nieuwe werkloosheid gesmoord Een minuut stilte in Japan KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 f2 LIJNEN) ZATERDAG 21 MEI 1938 66e JAARG. No. 8315 Regeering roert de reclame~trom De thans verschenen Memorie van Antwoord aan de iTweede Kamer in zake het wetsontwerp tot verhooging van het crediet voor het Werkfonds kan in het kort in de yolgende punten worden samengevat: Adspirant-verkeersvliegers voor! Tweehonderd duizend pelgrims bijeen Dreigende spoorwegstaking in Amerika Eerste Kamer „Wij vertrouwen op ons zeiven" Oft nummer bevat 16 pagina's EERBERICHT DB BILT SEINT» Duitsche troepenbewegingen Nieuwe gasmaskerfabriek 1 Vertrek „Karimata" uitgesteld N.V. W.A.GO.-Autobusdiensten Dienst- en Tariefregeling HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Mfl. Holland. Noorderkwartier N.V. te Dm Helder GROOTERE BEVOEGDHEDEN VAN DEN STAAT. De Regeering stelt zich op het standpunt dat naast op voering van het bedrijfsleven, openbare werken noodig zijn. Daartoe wordt het aangevraagde crediet voor het Werk fonds verhoogd met 30 millioen en gebracht op 60 millioen. Aangekondigd wordt verder een reorganisatie van het Werkfonds en de werkverschaffing en de instelling van een centraal lichaam dat leiding zal geven bij de werkver ruiming. Medegedeeld wordt, dat maatregelen in overweging zijn om te bevorderen, dat de regeering grootere bevoegdheden krijgt ter overwinning van weerstanden bij de uitvoering van werkverruimingswerken en voorts dat maatregelen In overweging zijn, betreffende grootere bevoegdheid der re geering op het terrein der arbeidsspreiding. Het Werkfonds, zegt het wetsontwerp, zal tevens dienstbaar worden gemaakt aan den bouw van woningen voor groote gezinnen. De Regeering stelt nadrukkelijk vast, dat, zooals zij reeds herhaaldelijk heeft verklaard, naar haar meening de politiek der werkloos heidsbestrijding allereerst gericht behoort te zijn op het behoud en de uitbreiding der werkgelegenheid in het bedrijfsleven in zijn onderscheidene geledingen. In allerhande, min en meer ingrijpende, min en meer kost bare, maatregelen wordt dan ook aan deze primaire zorg voortdurende aandacht ge wijd. Men denke aan de gunstige resultaten van de van handelspolitieke maatregelen, de contingenteeringsbepalingen, de Landbouw crisismaatregelen, de subsidie- en de crediet- verleening aan de industrie en de export- crediet-garanties. Arbeidsspreiding. Nadat de ministers gewezen hebben op wat in ons land van Staatswege reeds gedaan wordt, tot bevordering van een juistere ver deeling van den voorhanden bedrijfsarbeid over de aanwezige arbeidskracht, o.m. in perking van overwerk, uitvoering getalsver- lioudingenwet, beperking arbeid gehuwde vrouw, deelen Hunne Excellentiën het vol gende mede: Het is niet uitgesloten, dat de Re geering, voor de verwerkelijking van doeltreffende maatregelen van ar beidsspreiding, bevoegdheden tot het opleggen van daarmee samenhangen de verplichtingen niet zal kunnen ontberen. Een beslissing dienaan gaande hoopt zij binnenkort te ne men. Wat de Regeering reeds deed- In deze Memorie geeft de Regeering ge volg aan den roep om. zooals het buiten land dit doet, eindelijk eens den propagan- da-trom te roeren voor wat zij reeds deed op het gebied van de werkloosheidsbestrij ding. Zij herinnerde er in 'n vrij uitvoerige statistiek aan, dat het bedrag voor meuwe- en onderhoudswerken van Waterstaat, na jarenlang rond de 60 millioen te hebben gezweefd, voor 1938 tot een maximum van ruim 103 millioen is gestegen. W at het Werkfonds betreft, zal het bedrag der ge blokkeerde gelden per einde Mei naar schatting 125 millioen heloopen, in verband waarmede de aangevraagde 30 millioen tot 60 millioen zullen worden verhoogd. De to tale kosten der Werkverschaffing bedroe gen vanaf 1933 gemiddeld rond 4» millioen P .^a' 50.000 arbeiders in het buiten land. Tewerkstellnig buitenslands werd bevor derd. In de eerste vier maanden van hebben in de beide buurlanden ruim 4800 arbeiders plaatsing gevonden \Vcrk bet totale aantal daar in loon^1®" rn zame Nederlanders is gestegen duizend. Onzichtbare werkloozen. Einde April 1933 stonden bij ^organen der onenbare arbeidsbemiddeling ,Vor- ven 354.715 personen. Dit aantal moedor- den verhoogd met een categori »aten re werkloozen". n.I. zij- ^e zichmet laten inschrijven en dus aan de waai snappen. De regeering waar^chm wekken van een al te hevige verontrusting Aan den anderen kant is zlf van oordeel, dat de uiterste activiteit van menschelijke mogelijkheid ge boden blijft in het opsporen en aan wenden van doeltreffende middelen tot voortgezette vermindering van den afstand naar het ideaal: een zoodanigen toestand in het Neder- landsche gemeenschapsleven, dat, voozoover zulks van Nederlandschen wil afhankelijk is, de leden dezer gemeenschap door arbeid in hun levensonderhoud kunnen voorzien. Gevreesd wordt, dat het gewone parti culiere bedrijfsleven voor een lange reeks van jaren een overschot aan arbeidskrach ten zal laten. Hieruit volgt, dat de regeering de openbare werken-politiek niet ziet als een crisisvoorziening van betrek kelijk geringen duur, maar als een voorziening, welke op langen ter mijn zal hebben bij te dragen tot het verschaffen van arbeid. Met spoed zal aan den voorbe reidenden arbeid worden gewerkt. Overwinning van weerstanden. Bereids is ertoe overgegaan om, waar mogelijk, de goedkeuring van een werkver schaffingsobject te binden aan een termijn van begin van uitvoering van het werk. Uitgebreider schaal der tewerk stelling. Bij het bepalen van den aard der objecten moet de kiem voor nieuwe werkloosheid worden gesmoord. De Begeering heeft daarom ter hand genomen een nauwkeurig en diep- eaand onderzoek naar de mogelijkheden om door wijziging in den opzet dezer voor zieningen op uitgebreider schaal tot te werkstelling te kunnen komen. Zoodra dit onderzoek zijn beslag zal hebben gekregen, zal de regee ring haar beslissingen terzake ne men en daarvan naar buiten doen blijken op het daartoe meest aange wezen tijdstip, vermoedelijk bij den aanvang der werkzaamheden in het nieuwe parlementaire jaar. Noord-Oostpolder. Met de Uitvoering van den Noord-Oost polder in het Ï.Tsselmeer wordt, voortgegaan in het tempo, dat men de technische eischen vereenighaar is. Voor wat betreft de verdere inpoldering is met de noodige onderzoekingen, ten einde tot een definitief plan te komen, bereids een aanvang gemaakt. Ook bii de grootste voortvarendheid zullen intusschen toch en kele jaren er mee gemoeid zijn, alvorens deze inpolderingswerkzaamheden tot werk- vrrruiminff op groote schaal kunnen lei- Coërdineerende instantie. De in het leven fp roepen coördineerende instantie zal tot taak hebben de behoefte aan tewerkstelling naar plaats en tijd zoo goed mogelijk te dienpn, de voorziening daarin zooveel mogelijk te reguleeren en de wijze van uitvoering aan de tewerks el- ling van zooveel mogelijk arbeidskrachten dienstbaar te doen maken. Do Memorie besluit met de mededeehng. ,)at tót den bouw van een centraal mili tair hospitaal is besloten. Vluchtende Chlneezen achter volgd. Na Soetsjan Hankan? Een minnnt stilte werd te Tokio ln acht genomen ter eere van de of ficieren en soldaten der eerste Unie, naar aanleiding van de verovering van Soetsjan. Een verklaring werd afgelegd dat de pogingen van Japan een duurzamen vrede in het Verre Oosten te vestigen, cestadig vorde ren, terwijl de verovering van Soet sjan zal leiden tot een vereeniging van de nienwe regeeringen van Pe king en Nanking. Japanners achter vluchtende Chlneezen. De Japanneezen melden gisteravond, dat zij de Chineesche troepen, die in Zuidooste lijke richting vluchten, na den val van Soetsjau fel achtervolgen. Zij melden, dat alle wegen voor den Chinecschen terugtocht naar het Noorden, Zuiden en Westen uit Soetsjau, afgesneden zijn door het tot stand komen van het contact tusschen de noorde lijke en zuidelijke Japansche troepen. Co lonne na colonne der Chineesche troepen zoekt een weg naar het merendistrict op de grens van de provincies Antiwei en Kiang- soe. Na Soetsjan: Hankan? Het agentschap Domei meldt, dat na den val van Soetsjau de meening, dat direct moet worden opgerukt naar Hankau, veld begint te winnen. De Chineesche troepen zullen nieuwe stellingen innemen in het me rendistrict in de provincies Anhwei en Kiangsoe. De linkervleugel der Japansche strijdkrachten, die het Keizerskanaal zijn overgetrokken, heeft Sjiesjan bereikt 10 km. ten Zuid-Westen van Soetsjau. 30 Jongelieden krijgen de kans. Op 1 Augustus a.s. öëstaat gelegenheid voor ten hoogste 30 jongelieden om, aanvan kelijk bij wijze van proef, te worden toe gelaten tot de rijksopleiding tot bestuurder van verkeersvliegtuigen aan de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam. Van hen zullen uiterlijk 15 September 1938 twintig jongelieden worden aangewezen om als adspirant-bestuurder van verkeersvliegtui gen de bedoelde opleiding te blijven volgen. CONTROLE OVER DE SPAANSCHE GEÏNTERNEERDEN. Dagelijksche melding. In verband met de ontvluchting van vier hunner is in afwachting van nader te tref fen maatregelen aan de hier te lande nog verblijvende Spaansche geasyleerden de plicht tot dagelijksche melding opgelegd. Tot dusver bestond voor hen de verplich ting zich eens per week te melden. Groote bedevaart naar het Portu- geesche Lourde*. In het Portugeesche stadje Fatima, een bedevaartplaats, waar de H. Maagd wordt vereerd, zijn op het oogenhlik meer dan 200.000 pelgrims uit alle deelen van het land verzameld. Honderden kreupelen en lijders aan ziekten beweren genezen te zijn na het bijwonen van de H. Mis en het ont vangen van de H. Communie. Onder de pelgrims bevinden zich ook kardinaal Ma- nuel Cerejeira, patriarch van Lissabon, die iederen dag de H. Mis opdraagt voor de zieken en een twaalftal bisschoppen. Tegen 15 procents loonsverlaging per 1 Juli. De leiders der Amerikaansehe spoorweg arbeiders, vertegenwoordigende 1 millioen man personeel, hebben een waarschuwing gericht tot de spoorwegdirecties en de re geering, dat eht eenlge uiteindelijke gevolg van de 15 procents loonsverlaging waartoe is besloten, aen alcremeene staking bij de spoorwegen zal zijn. In een Donderdag gehouden spoedvergadering besloot het be stuur der vakorganisaties van spoorweg personeel plannen te ontwerpen om de verlaging, welke op 1 .Tuli a.s. zou moeten ingaan te bestrijden. Men bracht tot uiting, dat de spoorwegarbeiders altijd geleden hebben onder de politiek der directies om de dividendenuitekering aan rijke aandeel houders te stellen boven een behoorlijken levensstandaard voor het j>ersoneel. Elke verdere poging om hen in hun le vensstandaard te bcnadeelen, zouden, de arbeiders met strijd beantwoorden; UITDRUKKELIJKE VERKLARING VAN DEN MINISTER VAN KOLONIëN. NIEUWE GLENN MARTIN BOMMEN WERPERS. In de Eerste Kamer is gisteren de behan deling van de Indische begrooting voor 1938 voortgezet. Voor de stelling, dat de minister van Ko loniën niet voor de details van het Indische beleid verantwoordelijk is, beriep spr. zich op de staatsrechtelijke conventie. Voor de gedachte van een imperialen raad, welke de kwesties zou moeten behan delen, waarbij verschillende gebiedsdeelen zijn betrokken, voelt de minister niets, daar de staatsinrichtingen der gebiedsdeelen vol doende mogelijkheden voor coördinatie bie den. De begrooting voor 1939 zal, naar de minister mededeelde, een ongun stiger beeld vertoonen dan de aan hangige begrooting; zij zal wel een schaduw over Indië moeten werpen. Indië niet achterlijk. Wat de klachten over achterstand in de sociale wetgeving betreft, komt spr. op te gen de voorstelling alsof Indië achterlijk is in vergelijking met andere Oostersche lan den staat het zelfs aan de spits. Spr. zet, in verband met de klachten over honger-opstootjes op Sumatra's Oost kust, uiteen, dat deze te vermijden waren geweest; uit de daarvoor bestemde fond sen hadden gelden beschikbaar kunnen worden gesteld. De N.S.B. Indien de N.S.B. in Indië dezelfde houding zou aanemen tegen het ge zag als hier, of ook maar een tien de gedeelte van die houding, zou zij voor ambtenaren verboden worden. De beslissing over een dergelijk ver bod zal mede afhangen van de houding der N.S.B. hier te lande, doch de eenige factor is deze niet Komende tot de defensie, zeide de mi nister dat een verdediging afdoende voor alle eilanden en eilandjes en zeeën niet is te organiseeren. Verwachting: Tot zwak afnemer de Noordoostelijke tot Oos telijke wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen koude ochtend, overdag iets warmer. Verdere vooruitzichten: Geleide- lijk wat warmer weer. Wij moeten ons zoo noodig met geweld staande houden. Aan dat standpunt is elke agressie vreemd. Wij vertrouwen op ons zeiven. op ons leger, op onze vloot, We hebben t.a.v. de defensie géén afspraken, géén contracten, géén verbintenis sen van welken aard ook. De heer v. Vessem redeneerde uit het onge rijmde. Wij volgen een zelfstandige neutraliteitspolitiek. Thans nemen de defensie-uitgaven een derde der uitgaven in beslag. Het drijven naar een vloot die het veelvoud zou kos ten, is onmogelijk. We hebben een homo gene weermacht, geoefend en bewapend, die belangrijken invloed oefent. De weerkracht der vloot zal in niet on belangrijke wijze worden verhoogd, o.m. door krachtige zeevliegtuigen, het inrichten van Ambon als hulpsteunpunt voor de ma rine enz. De regeering schenkt de volle aan dacht aan de territoriale verdediging der buitengewesten. Aan de 2 groepen van 39 Glenn Martin-bomenwerpers wordt een derrie even sterke groep toegevoegd. Met ernst, toewijding en voortvaring wordt er aan onze weermacht gewerkt. (Applaus) De begrooting is na replieken z.h.st. aan genomen. Na korte discussip over de Suri- naamsche begrooting, waarbij de minister blanke kolonisatie van Suriname onmoge lijk noemde, werd ook deze begrooting aam genomen. De Kamer ging tot Dinsdag uit een. (Reuter meldt uit New York, dat de door den Minister bedoelde 39 Glenn Martin bommenwerpers reeds bij de fabriek zijn: besteld. Red.) Strijd tusschen Tsjechen en Su- deten Duitschers verscherpt zich Gisteravond zijn te Praag betoogingen ge houden voor het Duitsche Huis, waar zich eergisteren incidenten hebben voorgedaan. Nu kwam het tot scherpe woorden tusschen Tsjechische nationalisten en Sudeten Duit schers. Een sterke politiemacht kon niet verhinderen dat bij de daarop volgende relletjes dertig personen licht gewond wer den. Volgens Duitsche berichten werd Hen- lein beleedigd, en viel men alle personen met een Duitsch uiterlijk aan. Tenslotte joeg de politie met een gummistok de me nigte uit elkaar. Ook te Brünn hebben zich ongeregeldhe den voorgedaan. Tsjechisch-nationalistische studenten ver zamelden zich bij het „Deutsche Haus" te Brno en betoogden zoowel tegen Henleinis- ten als tegen de Joden. Zij probeerden tot gewelddaden over te gaan. doch de politie en de gendarmerie verspreidden de menig te Duitsche vertegenwoordigers hebben een doeltreffender bescherming van het „Deut sche Haus" gecischt, hetgeen door den gou verneur werd toegezegd. Ook in andere plaatsen hebben zich weer incidenten voorgedaan, waarbij eenige ge wonden zijn gevallen. Te Chodau kon de rust hersteld worden. Het D.N.B. bericht, dat het functionarissen van de Sudeten- duitsche partij gelukte een menigte, die naar Chodau onderweg was, te bewegen hun tocht te staken. Druk op de kiezers ln Tsjecho- Slowakije? Een Egelsche vraag. - Duitschland ontkent. Gisteren heeft de Britsche ambassadeur een bezoek gebracht aan den Staatssecreta ris -san buitenlandsche zaken te Berlijn. Tijdens het onderhoud zou gesproken zijn over troepenverplaatsingen naar de rijks grenzen en verzocht de Britsche staatsman dienaangaande opheldering. Van Duitsche zijde werd verklaard, dat deze troepenbewegingen normaal zijn en verband houden met ma noeuvres op het land. Het Vsb. wijst er op, dat men in officieele kringen te Praag van oordeel is, dat de berichten van troepenbewegingen in de richting der Tsjecho-Slowaaksche grenzen dienen om druk uit te oefenen op de bevol king van het Sudetenduitsche gebied, waar Zondag a.s. de gemeenteraadsverkiezingen hwrinnen-. Achter de Hollandsche waterlinie in industriecentrum. Naar het Hdb. verneemt, is het zeer wel mogelijk, dat binnenkort ook hier te lande, in een industrie-centrum achter de Holland sche Waterlinie, met de fabricage van het zgn. Belgische volksgasmasker zal worden begonnen. Naar men weet, wordt bedoeld volksgas masker, waarin een Fransche vinding is ver werkt, thans alleen in België gemaakt en hier te lande door een Nederlandschen Im porteur ingevoerd. Waar dit fabrikaat mo menteel nog het eenige is, dat als goedkoop volksgasmasker een regeerings-certificaat be zit (er bestaan wel duurdere, Nederlandsche gasmaskers voor leger, industrie en brand weer), zou de fabricage van het betreffende volksgasmasker hier te lande zeer zijn toe te juichen. Overigens herinneren wij aan onze vorige berichten, dat een Nederlandsche fabriek, welke reeds vele jaren gasmaskers vervaar digd heeft, weldra uit Den Haag een goed keuring voor de fabricage van een goedkoop volksgasmasker hoopt te ontvangen. De „Hembrug" heeft reeds haar sanctie aan dit masker verleend. In afwijking van ons bericht van giste ren, waarin wij mededeelden, dat de tin baggermolen „Karimata* a.s. Zondag naar Terschelling vertrekt om te trachten de Lutineschat te lichten, vernemen wij, dat de vertrekdatum nader bepaald is op Zon dag 29 Mei, althans Indien de weers omstandigheden gunstig zijn. Vanaf 15 MEI geheel gewtjzigde f 0.05 verkrijgbaar hij onze chauffeurs en aan onze Jc-auiorem

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1