Tweespalt in Chr. vakorganisatie Om op te knappen! R00DE*STER Postvluchten op Indië Recht van vereeniging nader geregeld Het uitponden wordt verboden Vierhonderd wilde stakers Radiobelasting op komst? Zwart-Fronter gooit de ruiten in Dc nieuwe grasinkuilmethode Verbetering Rijksweg Stolpen-Den Helder Redders gehuldigd Reeders geven niet toe Locomotief op hol geslagen Duitsche regeering dankbaar PUBLICATIES Op meerderen bloembollen- uitvoer aangedrongen „Oranje" promoveert op radio-problemen Herziening ambtenarenverbod De rechter beslist Gedeelte In de gemeente lantsoog aanbesteed. Cal De Hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Haarlem heeft gisteren aanbesteed het aanbrengen van een deklaag van asfaltbeton met bijkomende werken op den rijksweg nr. 10 (De StolpenDen Hel der) in de gemeente Callantsoog. Hoogste inschrijfster was de N.V. Aan- nemings Maatschappij v.h. J. M. S^rijland te Uithoorn voor f 52.000. Laagste inschrijfster de N.V. Wegenbouw W'. van der Slik te Epe voor f 42.348. De raming was f 50.000. Plechtigheid te Katwijk. In hotel „Du Rhin" te Katwijk aan Zee is gisterochtend de beman ning en schipper Messemaker gehul digd vanden Katwijkschen motorlog- ger K.W. 159, de „Java" van de visscherij maatschappij „Insulinde" te Katwijk, die op 3 Maart een veer tiental opvarenden van het Zweed- sche s.s. „Birma" met gevaar voor eigen leven wist te redden. De heer. de Booy, voorzitter van de Nrd.- en Zuidhollandsche Redding Maatschappij, hield een hartelijke toespraak tot de be manning en bood aan schipper Messemaker een scheepskijker en aan de bemanning een enveloppe met inhoud aan, een en ander luit het Berlinfonds. Schadepost voor Insulinde De directeur van de maatschappij „Insu linde", de heer B. G. Lammens, hield daar na een toespraak, waarin hij er op wees dat, h'oewel de kapitein van de „Birma" be loofde, dat de schade, ontstaan als gevolg van het feit. dat de loggpr door de redding gedurende acht dagen niet heeft künnen visschen, zou worden vergoed, de reederij meende, een tegenovergesteld standpunt te moeten innemen, zoodat deze kwestie voor de maatschappij „Insulinde" wel zeer onaangename gevolgen heeft. De bemanning was door de hartelijke huldiging, welke hun van de Noord-Zuid- Ilollandsche Redding Maatschappij ten deel viel, zeer getroffen. Ilaringvisschers contra hoofdbe stuur. Gisterochtend heeft de Rijksbe middelaar in het conflict in de ha- ringvisscherij, drie conferenties ge houden, t.w. met de reeders, den Christelijken Transportarbeidersbond en met den Centralen en den R.K. Transportarbeidersbond. De reeders verklaarden, onder de huidige omstandigheden tot geen verdere concessies dan zij reeds ge daan hebben, bereid te zijn. Het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders deelt ons mede, dat de samenwerkende organisa ties op 13 Mei j.1. op een minimum aantal eischen, aan de reeders te stellen, overeen stemming hadden bereikt. Niettemin heb ben de leden-vissehers van den Chr. Bond met overvroote meerderheid het advies van het hoofdbestuur verworpen en kwam men, aldus het hoofdbestuur met verlangens, die naar onze overtuiging door een verant woordelijke leiding niet mogen worden aanvaard. De stemming der Christelijke visschers was zoo, dat men de bij het begin der actie gestelde eischen onverzwakt wilde handha ven. Wij zijn overtuigd, aldus het hoofdbestuur, dat de reeders een groote verantwoordelijkheid op zich hebben geladen door weigerachtig te blijven verzoeken in te willigen, die met een beetje goeden wil best zijn uit te voeren. De onafgebroken rusttijd te Scbeveningen, het niet bij nacbt en ontij uitvaren ,het jaag- loon verhoogen, het zijn zaken, die ook onder deze moeilijke omstandig heden ,te verwezenlijken zijn. Het halsstarrig „neen" moest het verzet der visschers aanwakkeren. Het wei geren van arbitrage in zake de geschilpunten heeft eveneens geen goed aan de verhoudingen gedaan. De „moderne" organisatie verzekerde her haaldelijk. dat, wat de Vlaardingsche vis schers vragen, momenteel onbereikbaar was. Dit is ook onze mcening. Mag dan voor iets onbereikbaars worden gestaakt? Immers neen! Hef hoofdbestuur van den Bond meent, mede gezien de toezeggingen der reeders, dat in dezen tijd van verwarring en ontreddering op ve lerlei gebied de verantwoordelijk heid van een groot conflict voor dn overgebleven punten van verschil niet te mogen aanvaarden. Inmiddels zal het hoofdbestuur alles doen om te bevorderen, dat zonder een on geoorloofd conflict alsnog aan redelijke ver langens der visschers zal worden voldaan. Zooals men weet. hebben de leden van de Christelijke organisatie zich niet aan de lei ding gestoord en weigerden te monsteren. Naar uniforme vleeschkeurings- tarieven. NIEUWE REGELING VOOR DESTRUCTIE In het Hsb. lezen wij dat in de toekomst uniforme tarieven van het keuren van vleesch zullen worden vastgesteld. Bedoe ling is, dat het rijk de gemeentelijke keur- loonen uniform zal vaststellen en een egali satiefonds stichten, waarin de groote ge meenten storten ten behoeve van de kleine. Het gemeentelijk invoerkeurloon wordt af geschaft. Een voorontwerp voor een her nieuwde vleeschkeuringswet zal na het zomer reces bij de Tweede Kamer worden ingediend. Aan het uitponden wordt een einde gemaakt. Het „gelegen- heidsslachtcn" door boeren, die daarvan ver- koopen, zal verboden worden. Alleen voor eigen gebruik zal nog mogen worden ge slacht. Rechten en plichten der destruc tie. Ook ten aanzien van de destructie van af gekeurd vee en vleesch zullen nieuwe rege len worden gesteld in dien zin, dat aan elk der bestaande destructoren een bepaald district wordt aangewezen, waarbinnen deze een concessie zullen hebben, doch ook ver plicht kunnen worden tot destructie. Om gekeerd zullen óók de gemeenten kunnen worden gedwongen, zich bij de betrokken destructie-inrichting aan te sluiten. Er zij nog op gewezen, dat een en ander uitsluitend geldt voor de slachtingen voor binnenlandsche consumptie; de export slachtingen en -keuringen vallen onder de V eewet. Conflict in Amsterdamsche houthaven. In de Amsterdamsche houthaven is gister morgen een wilde staking uitgebroken, waar bij een keline vierhonderd arbeiders zijn be trokken. De moeilijkheden, die reeds geruimen tijd in de Amsterdamsche en Zaansche houtha ven bestaan, zijn bekend. Zij werden voorna melijk veroorzaakt door het feit, dat naar de meening van do aanvoerders van hout het lossen teveel tijd in beslag nam, waartegen over echter staat, dat de wijze van lossen op zich zelf van groot voordeel is voor den houthandel, omdat te Amsterdam en Zaan dam het hout tegelijkertijd gesorteerd wordt en een betere behandeling ondergaat dan elders. De federatie van transportarbeiders meent dat de staking weinig resultaat zal hebben en men beter het werk kan hervatten. De overgroote meerderheid der arbeiders heeft zich uitgesproken tegen het advies van het bestuur om het werk te hervatten, zoo dat verwacht kan worden, dat hedenochtend den toestand onveranderd blijft. De mogelijkheid van radioreclame overwogen. In bevoegde kringen houdt men rekening met het voornemen der regeering om reeds met ingang van 1938 tot de invoering over te gaan van de z.g. „radiobelasting" voor de luisteraars met een eigen ontvangtoestel. Den luisteraars zou men voor de keuze wil len stellen zich aan te sluiten bij een der erkende radio-omroepvereonigingen ten einde zoodoende aan deze belasting bij te dragen, of wel deze direct te voldoen aan het Rijk, in verband waarmede een bedrag van f 6.— per jaar wordt genoemd. Uit de opbrengst dezer radiobelasting zouden de kosten worden bestreden voor het verzor gen der werelduitzendingen, welke thans in voorbereiding zijn. Deze door de NEZOMA uit te voeren programma's zouden tevens gelegenheid bieden tot het maken van ra dioreclame, zooals ook in andere landen geschiedt Tegen de uitvoering dezer plan nen zouden evenwel bij verschillende om- roepvereenigingen nochtans ernstige be zwaren bestaan. Relletje voor dagbladbureau te Breda. Gistermorgen te kwart voor zes verscheen voor de bureaux van het dagblad van Noord-Brabant en Zee land aan de Reigerstraat te Breda, een 23-jarig jongmensch, genaamd P., die in opgewonden toestand ver keerde. Onder herhaalde uitroepen van „Leve Arnold Meyer" en „Leve Zwart Front", sloeg het jongmensch met een groote baksteen de ruiten van een vijftal fotokastjes en van vier hulletinkastjes in gruizelemen ten, totdat de meesterknecht, die boven de administratiekantoren aan de straatzijde woont, naar buiten snelde en den man tot bedaren wist te brengen. Men belde de politic op, die het jong mensch arresteerde en naar het politiebu reau wilde overbrengen. Dit ging echter niet zoo heel gemakkelijk. P. Bood tegen stand en slechts met behulp van een toe vallig passeerende postbode gelukte het den dader in verzekerde bewaring te stellen. Naar de moteiven van zijn daad gevraagd verklaarde de man, dat hij op deze wijze wilde protestecren tegen de berichtgeving van het genoemde blad. Psychologische belastingverla gingen. In den Raad van 's-Gravenhage heeft zich een merkwaardig geval van belastingsver laging" voorgedaan, lezen we in de „Haag- sche Post". Een der leden, oud-minister De Vries, stelde voor, het aantal opcenten op de inkomstenbelasting te verlagen van 70 op 67. B. en W. waren er radicaal tegen. De burgemeester rekende trouwens voor, dat de verlaging niets zou beteekenen. Op een inkomen van f 1000 zou zij namelijk bedragen negen centen (herzeggo en her- schrijve: f 0.09) per jaar, per héél jaar; op een inkomen van f 3000 zou zij de formi dabele hoogte bereiken van f 1.80 per jaar en men moest al een heel hoog inkomen genieten, wilde men tot een briefje van tien komen. Deswege veroorloofde de bur gemeester zich te spreken van zand-in-de- oogen-strooierij, en hij had schoon gelijk, aldus hpt blad, te meer, daar het totaal der verlagingen ruim 2 ton gouds zou be dragen, waarmede eenige nuttige andere maatregelen konden worden genomen, die wèl effect zouden hebben, Maar de leden, die vóór deze „verlaging" waren, en haar met een zeer kleine minderheid wisten door te drijven hadden een pracht-uitvinding gedaan: zij be doelden haar als een „psychologi sche" belastingverlaging, want zij zou psychologisch een prachtuitwer- king hebben! De menschen zouden opkikkeren alléén al van het woord „verlaging". Hiermede is op fiscaal gebied een ont dekking gedaan, waarop patent moet wor den genomen. Psychologische belasting verlagingen. Wij worden er bepaald gezond van. Maar wij zouden de gezichten wel eens willen zien van die tienduizenden zoo niet honderdduizenden die f 1000 of f 1500 per jaar verdienen, en die op hun belastingbiljet zullen merken, dat de ver laging negen h vijftien centen per jaar be draagt. Zullen zij met de psychologische verklaring genoegen nemen? zoo vraagt 't blad ten slotte. Stokers op tijd eraf gesprongen. Twee machinisten gewond. Gistermiddag om vier uur is te Dieden in de gemeente Ravenstcin op het terrein van de werkverschaffing bij de Maaskana lisatie een vrij ernstig ongeluk gebeurd. Door het onklaar raken van een stoom- schuif, sloeg een losse zandtreinlocomotief op hol. Hierbij kwam de machine in bot sing met de locomotief van een uit de te genovergestelde richting komenden zand- trein. Beide stokers, die het gevaar zagen aankomen sprongen van de machines en bleven ongedeerd. De macninist van de los se locomotief kreeg bij de botsing inwen dige kneuzingen, terwijl die van den zand- trein zware inwendige kneuzingen en een gescheurden schedel opliep. Een succes voor de patenthoud ster, onze regeering. Op 13 Mei 1933 werd de Ned. Staat eige naar van het octrooi voor ons land, van een nieuwe inkuilmethode, eii stelde uit dien hoofde de Ned. boeren in de gelegenheid, om deze methode vrij toe te passen. In het eerste jaar werd gebruikt 24 ton A.I.V.-zuur, in 1934 reeds 163, in 1935 steeg dit tot 204 en in het jaar daarna tot 345 ton en vorig jaar werd een hoeveelheid van 586 ton bereikt. Hiermede is de toepas sing in ons land gestegen boven die in De nemarken (174 ton) en Noorwegen (457 ton) In Zweden 665- ton) en vooral in Fin land zelf (2550 ton) wordt het systeem echter nog méér toegepast. Vanwege de onaangename eigenschappen van het sterke zuur probeeren vele boeren om in de plaats daarvan iets anders te eebniiken, b.v. wei, ondermelk en suiker, doch onderzoekingen van het Rijksland- bouwnroefstation te Hoorn en van de rijks consulenten hebben aangetoond, dat alleen de A.I.V.-methode de zekerheid van een goed product geeft. In Noordholland gebruikte men vorig jaar 3(Mon. Proeven hebben uitgemaakt, dat naast het A.I.V.-voeder basische stoffen moeten wor den gevoederd, b.v. geslibd krijt en sodex (onderzoek dr. Brouwer) of bieten en aard appelen (onderzoek Möllgaard, Kopenhagen dat nog aan den gang is.) Het loffelijke initiatief van de regeering om ten behoeve van de boeren een patent aan te koopen en vrij te geven, blijkt dus door de praktijk op prijs te worden gesteld, zegt het Hsb. Dit is tevens een landsbelang, n.1. het verkrijgen van goed eiwitrijk voe der van eigen bodem. S.s. „Tjikarang" hielp Duitsch schip. De Duitsche regeering heeft door bemid deling van haar gezant te 's-Gravcnhage liet ministerie van Buitenlandsche Zaken verzocht, de reederij van het Nederlandsche stoomschip „Tjikarang" haar dank te be tuigen voor de hulp welke genoemd stoom schip op 3 Juni 1937 heeft bewezen aan het Duitsche s.s. „Oliva", dat tusschen Manilla en Singanore in brand was geraakt. In het bijzonder wordt de dank uitgespro ken voor de hulp, welke de arts van de „Tjikarang" heeft bewezen aan de gewon den van de „Oliva". PRIJZEN VARKENS BESTEMD VOOR BACONBEREIDING. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de prijzen voor de met in^antf van Maandag 23 Mei a.s. aan haar te leveren varkens, bestemd voor baconberei- ding tot wederopzegging als volgt zijn vast gesteld: Prijs per kg geslacht gewicht ln centen. Kwaliteit Ben. v. v. v. v. v. Bv. 50 50 54 58 76 81 85 tot tot tot tot tot kg 53 57 75 80 85 kg kg kg kg kg IX naar 69 73 75 73 69 65 IB IIA kwali- 67 71 73 71 67 63 IC 1IB IIIA teit 65 69 71 69 65 61 1IC IIIB max. 63 67 69 67 63 59 II1C 59 61 65 67 65 61 57 CC cl 59 63 65 63 59 55 Onder geslacht gewicht wordt verstaan het koude gewicht na slachting td.i. het warme gewicht verminderd met 2 De voorwaarden, waaronder de varkens geleverd moeten worden, zooals- zij het laatst zijn vermeld in de publicatie d.d. 24 April 1937 zijn ongewijzigd gebleven. 's-Gravenhage, 20 Mei 1938. DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937 De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend dat de denaturatievergoeding voor erwten van oogst 1937, welke zijn ge denatureerd in het tijdvak van 16 tot en met 21 Mei 1938. f 1.— per 100 kg. zal bedra gen voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kawliteitsklasse C en f 0.50 per 100 kg voor voedererwten, door de telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1937, welke aan de daartoe ge stelde eischen voldoen en door telers of handelaren zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak zal f 2.30 per 100 kg. bedragen. 's-Gravenhage, 20 Mei 1938. Adres van de Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencul tuur. Het hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur heeft aan den minister van Economische Zaken verzocht het daarheen te leiden, dat bij de te voeren onderhandelingen verhooging der contingenten plaats vindt voor bloembollenuitvoer naar Duitsch- land, Denemarken en Noorwegen. Mét het oog op de onderhandelingen over de vaststelling van de contingeiiten, voortvloeiend uit het Nederlandsch-Duitsche handelsverdrag en de DuitschNederlandsche clearingovereenkomst, wordt medewerking verzocht om 't contingent voor bloembollen voor het derde kwartaal van 1938 te ver hoogen. De thans uitgeoefende aandrang doet de vereeniging met des te meer vrijheid, om dat het haar bekend is, dat de Duitsche af nemers van bloembollen een grootere hoe veelheid wenschen te ontvangen Zij gebrui ken bloembollen in hoofdzaak als grondstof voor hun trekkersbedrijf. De zeerob stuurt met vaste hand Zijn notedopje naar den kant. Waarom verlaat hij 't ruime sop? Zijn pakje Roode Ster is op/ Eerst nieuwen voorraad opgedaan! Dan kan hij weer uit varen gaan,,, NIEMEIJER'S 6, 10, 13 ct. per half ons. Zeldzaam zacht en licht in de pijp. Vertrek ren Aankomt! te Valk (heenreis) lJodhp' 20 Mei lRan*- 20 M°1 (terugreis) |A1Iah' 20 Mel Basra 20 Wielewaal (heenreis) Oehoe (terugreis) Nandoe (heenreis) Athene 20 Mei:Basra 20 Mei Singap. 20 Mei Rang, 20 Mei A'dam 21 Mei Waar de omroep al niet goed voor is. Maken wij in den regel geen melding van promoties buiten ons gebied, wij maken een uitzondering voor Mr. J. Oranje uit Eindho ven. Deze meneer met een beroemden naam had een zeer modern onderwerp bij den kop genomen, om te trachten doctor in de rechts geleerdheid te worden. Mr. Oranje promo veerde op een proefschrift, waarin de nieuwe problemen door den radio-omroep ontstaan, worden behandeld! Vereenigingen opgepast! De minister van Koloniën, de heer Ch. J. I M. Weiter, heeft in de Eerste Kamer mede gedeeld, dat hier te lande een onderzoek is ingesteld naar de houding der onder het Ambtenarenverbod vallende vereenigingen. De daaruit voortgekomen regeeringsmaatre- gelen zullen volgens het Vsbl. binnenkort worden bekend gemaakt. Meer daadwerkelijk vóortoezicht. Actie der vreemdelingen beknot. Behond van het groote goed der burgerlijke vrijheid eischt verscher ping van de verantwoordelijkheid door middel van doelmatige sancties tegen degenen die de vrijheid mis bruiken tot schade van het alge meen welzijn, zegt de regeering ln haar memorie van toelichting van het wetsontwerp tot nadere regeling van het vereenigingsrecht. Hoewel deze gedachte van repressief toezicht ook ten grondslag ligt aan de oor spronkelijke wet van 1855 heeft zij in de be staande wet onvoldoende uitwerking ge vonden. Hoewel de geestelijke verwarring waaraan ook ons volk niet geheel ontkomt, mede aanleiding is tot het doen van de on derhavige voorstellen, moeten de maatrege len niet als crisismaatregelen worden beschouwd. De betere uitwerking is gezocht in een meer werkdadig beteugelend toezicht, op grondslag van de reeds thans in de wet neergelegde normen van open bare orde en goede zeden. Volgens de bestaande bepalingen zijn feitelijk alleen maatregelen te nemen tegen rechtspersoonlijkheid bezittende vereenigin- gen als zij afwijken van de aanvankelijk toegelaten werkzaamheid. Krachtens de regeling, zooals die wordt voorgesteld zal het algemeene onderzoek om trent het verboden karakter van een ver eeniging gevolgen kunnen hebben voor elke vereeniging. ongeacht het bezit van rechts persoonlijkheid. Tiet vastgestelde gevaar ligt in de organi satie, in de werkzaamheid in groepsver band, niet in de aansprakelijkheid naar burgerlijk recht van de leiders voor hun handelingen. Het ontwerp sfelt voor, dat in de toekomst vereenigingen verboden zullen zijn in allo gevallen, waarin komt vast te staan dat zij naar inzicht der regecring verkeerd hebben gehandeld. De wijzigingen en aanvullingen, in art. 6 van het ontwerp voorgesteld, doen duidelijk zien, dat de ovorschriften van publiekrech telijke strekking, zooals die na de tot stand- koming der wet in de art. 2 en 3 der wet vatf 1855 zullen zijn vervat, zonder uitzondering voor alle vereenigingen moeten gelden. Met name is er geen aanleiding voor staatkun dige vereenigingen een uitzondering te ma* ken. Het doel der staatkundige vereeniging' als orgaan van staatkundige gedachtenvor- ming in de nationale gemeenschap, is, bc hoort althans te zijn: direct mede te werken aan het doel van den staat. Het is duidelijk, dat de staatkundige ver' eeniging eerder en in sterkere mate in aanra< king kan komen met de openbare orde dan een andere private vereeniging. Er is dus zeker geen goede grond eerstbedoelde ver eenigingen uit te sluiten van toetsing aan de in de wet neergelegde normen. Deze beschouwing heeft haar logischs consequentie met betrekking tot de deelne' ming van 'vreemdelingen aan Nederlandsche staatkundige vereenigingen. Waar deze ver- eenigingen, gelijk gezegd, organen van ?e' dachtenvorming zijn van de Nederlandsen^ staatkundige gemeenschap, kan deelneming aan haar door vreemdelingen niet worden toegelaten. Evenmin als deelneming van vreem delingen aan Nederlandsche staat kundige vereenigingen, principieel, kan worden aanvaard, kan in be ginsel worden toegelaten, dat deze laatste haar werkzaamheden tot het buitenland uitstrekken. Ook prac- tisch kan zoodanige staatkundige werkzaamheid in den vreemde tot alle mogelijke complicaties leiden. Ontbinding politioneele bevoegdheid Het is gewenscht, ter bevordering v®a bet toezicht op de hier te lande bestaand vereenigingen en gehouden vergaderinge van vreemdelingen, aan de politie de D voegdheid te verleenen ook niet-openha' vergaderingen mede te maken, voor zooj deze zekeren omvang bezitten en "lts!'n tend of mede door vreemdelingen wonde bijgewoond. Reeds thans maakte de leid"1? van zoodanige vergaderingen in den reg geen bezwaar de politie ter vergadering te laten. Hot schijnt echter, beter don dezen bestnanden feitclijken toestand i" 09 wet te fundeeren.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2