ROOK DE BESTE 1 CENT SIGARET k. prebihbeurten TRIUMPH Vijftien jaar strijd met de zee Tweede Blad VANAF F 48. E. N. Heijligenberg Marinesloep bij zeilwed strijd gezonken Eerste Zomerconcert Te koop VEEL GELD ff fa/fa De heer Zeilstra verlaat 1 Juni onze stad qa/kW* gje &&ELLZ tandem nzeèr Hoofdagent Gazelle-RUwle,en Keizerstraat 118 4 uithouders van de Gelderland knapten Jack dc Vries' internationals Burgerlijke Stand van Den Helder butL g&udenziUxh, JUWELIER BEEMSTERBOER SlyendcL Een zeer verdienstelijk hoofdambtenaar gaat 1 Juni onze stad verlaten. Een man, die weinig aan den weg getimmerd heeft en van wiens werk toch ieder profiteert. Met ingang van 1 Juni is de heer F. B. Zeilstra, technisch hoofdambtenaar bij den Rijkswaterstaat overgeplaatst, naar den dienstkring Meppel. Ruim 15 jaar heeft de heer Zeilstra Den Helder als standplaats gehad en in die vijftien jaar, zijn onder zijn leiding de groote dijk werken tot stand gebracht en is de intense strijd tegen den sterkeren stroom, als gevolg van de afsluiting van de Zuiderzee, aange bonden. Een strijd die nog niet beslecht is, maar die tot op heden toch succes heeft ge boekt. Zooals in de eeuwen die achter ons liggen Holland zich altijd heeft moeten weren tegen de dikwijls verraderlijke aanvallen van de zee, zoo zal ons land ook in de toekomst Immer op haar qui vive moeten zijn voor on- aangename verrassingen. Stormherlnnerlng. De storm van 9 op 10 October 1926 is 8e aanleiding geweest, dat Waterstaat besloot tot de verbetering en verzwaring van den dijk, zooals wij die thans kennen. Het was itoen ook wel dringend noodig gebleken, want niet alleen in het dijkslichaam, bij Kaap- -• r - -- hoofd, waren zoodanige gaten geslagen, dat ze inderhaast met stormzeilen gedekt en met zakken zand versterkt moesten worden, maar de aanval op den ringmuur had zelfs een groot gat achter dezen muur geslagen. „Het was de sterkste aanval van de zee öp den dijk, in mijn diensttijd," zegt de lieer Zeilstra. Voor ongeveer een half millioen werd toen aan de' verbetering besteed en de „Chineesche jnuur" was daar onder meer 't resultaat van. De afsluiting eischt voorzieningen. Ook de Zuiderzeewerken vroegen extra voorziening aan onze zeewering. De sterkere stroom en hoogere waterstand eischten een nog betere verdediging dan die tot op dat oogehblik door het storten van duizenden kilo's stortsteen verkregen werd. Geweldige zinkstukken gevlochten van rijshout, in totaal een honderdduizend vierkante meter, werd voor de zeewering tot zinken gebracht. Met deze werkzaamheden was een bedrag van ongeveer 1 millioen gemoeid. Goede samenwerking met de Marine. Al deze reusachtige werken werden onder leiding van den heer Zeilstra tot stand gebracht. Hij toonde zich bij de uit voering daarvan niet alleen een bekwaam technicus, maar ook 'n zeer soepel mensch. Daaraan is het mede te danken, dat er o.a. tusschen Waterstaat en Marine altijd een zoo goede en prettige verstandhou ding bestond, want toch telkens grijpen de belangen van deze twee staatslichamen in elkaar en dan is een goed begrijpen van beide kanten noodig om tot de beste oplossing van de vraagstukken te komen. Het was het werk van Waterstaat om de oevers bij De Mok te verdedigen en een vlieg tuighelling van gewapend beton te maken. Ook de baggerwerken bij „De Mok" worden door Waterstaat uitgevoerd. Meermalen heeft Waterstaat daartegenover weer geprofiteerd van de onderzoekingen, welke door het duik- bedrf der Marine, dat over uitstekend perso neel en materiaal beschikt, op de onderzee- sche oever, soms tot 35 m. diept, werd ver richt. jaéAet J_)ck dan. -^arL&eruj niejtie.denJis^, se/vendel Een interessant geval. Een interessant staaltje verteld de heer Zeilstra ons daarvan in verband met een onderzoek bij 't Horntje, dat in de 18e eeuw 600 meter meer zeewaarts lag dan momenteel. In den nacht van 17 op 18 Februari 1792 kwam daar een ernstige oeverval, waarvan de herstelling geraamd werd op 82000 gulden. De Staten van Holland en West-Friesland vroegen het advies van 3 deskundigen en die adviseerden om het werk daar te verlaten en de oeverwerken prijs te geven. In den loop der jaren waren daar reusachtige hoeveelheden steen gestort en had men er rijswerken laten zinken. Een duikeronderzoek van de Marine, dat in 1936 gehouden werd, bracht aan het licht, dat vrij dicht onder de oppervlakte een pyrami- daal gevormde steenhoop was van zeker 25 meter hoogte en van grooten omvang. Waterstaat is nu bezig deze steenen weg te halen. Dat beteekent niet alleen een voor deeltje voor 's Rijks kas, maar het is ook in het belang van de scheepvaart. Het werk is opgedragen aan de Fa. Bosker, die met be hulp van een polypgrijper in korten tijd 2000 ton steen boven bracht. Ook Texel was arbeidsterrein. Texel behoort ook tot den tak van dienst van den heer Zeilstra en ook daar zijn in de vijftienjarige periode verschillende be langrijke werken tot stand gekomen. De havenverbetering van Oudeschild en de vernieuwing van de Havenhoofden ge schiedde onder leiding van den heer Zeilstra. Maar vooral een interessant werk was de verzwaring van den zeedijk te Oudeschild. In verband met het dorp moest deze verzwaring n.1. aan den zee kant plaats hebben en dat was een werk dat bijzondere maatregelen vroeg en dat aan de uitvoerders zware eischen stelde. „Het voorbereiden van de werkzaamheden is altijd het prettigste," zoo zeide ons de heer Zeilstra. In 1931—1932 werd de dijksverhooglng bij 't Horntje uitgevoerd. De toestand is daar den laatsten goed al blijft hij ook voortdurend aanleiding tot waakzaamheid geven. Groote bodemverzakkingen. Een eigenaardig verschijnsel rondom Texel zijn de oevervallen, iets dat we in Den Hel der niet kennen en dat moet worden toe geschreven aan de eigenaardige stroomaan- vallen en de geaardheid van den bodem aan den overkant. Het zijn z.g. bodemverzakkin gen, die soms heel onverwacht optreden ep duizenden kubieke meters zand dikwijls tot een diepte van 10 meter doen wegzakken. Het laatst had zoo'n bodemverzakking plaats bij het oeverwerk aan den kop van den Stuif- dijk, achter het vliegkamp „De Mok". Dat was in October 1936. De in verband met dezen overval te treffen voorzieningen vorderden een bedrag van ongeveer drie ton. Zoo blijft de zee altijd tot waakzaam heid aanmanen. Als men denkt dat men den strijd gewonnen heeft, dan zorgt ze vaak plotseling voor verrassingen. Het blijft een peilen en controleeren, een her stellen van werkzaamheden en het voor- - zien van ontstane zwakke plekken. De heer Zeilstra heeft den strijd hier vijf tien jaar volgehouden en het 'was hem niet teveel, maar als de hoogste instantie beveelt, dan ga je, met dankbaarheid terugziende op alles wat tot stand gebracht kon worden en dankbaar ook voor de prettige samenwerking met alle instanties. 1 Juni verlaat de heer Zeilstra Den Helder, dan verwisselt hij onze stad voor zijn nieuwe standplaats, Meppel, dat geheel andere zor gen vraagt. Wij wenschen den sympathieken hoofd ambtenaar een prettigen werkkring ook in zijn nieuwe omgeving. De 6 inzittenden gered Kranig werk van de redders. Gistermorgen heeft zich ter reede van Texel, tijdens de periodieke zeilwedstrij den der Koninklijke Marine, een ongeluk voorgedaan, dat ernstig had kunnen af- loopen. Een der sloepen sloeg om, waarbij de 6 inzittenden in het ijskoude water van het Marsdiep terecht kwamen. Dank zjj het buitengewoon voortvarend optreden van de redders mocht het gelukken allen te redden. Gistermorgen had tusschen Nieuwediep en Texel de tweede serie periodieke zeilwedstrij den voor sloepen der Koninklijke Marine plaats, welke wedstrijden, zooals men weet, onder lei ding staan van de Koninklijke Marine Jacht club. Er vertrokken 22 sloepen aan de start, waar van 16 model- 6 fantasie-sloepen. Tengevolge van opkomende regenbuien schoot tegen den tijd, dat de modelsloepen startten, de wind, die tot nog toe met vrij matige kracht door stond, plotseling fel uit naar het noordoosten, waardoor de open vaartuigjes het bij een wind kracht van 7 tot 8 zwaar te verantwoorden kregen. Een fantasiesloep der Marinekazerne zeilde plotseling door een feilen rukwind zijn boord onder water en aangezien ter plaatse een holle zee stond, liep zij vol, en zonk door haar zware ballast vrijwel onmiddellijk. Assistentie ln de nabijheid. Het was een gelukkige omstandigheid, dat toevallig Hr. Ms. O 16 ter reede aanwezig was, en eveneens een sleepboot van de firma C. J. Bosker, die een bak, geladen met steenen, op sleeptouw had. Béide schepen waren op het moment dat de sloep in de diepte verdween, vrij dicht bij deze plaats aanwezig en namen oogenblikkelijk maatregelen om hulp te bieden. Ook diverse modelsloepen, waarvan de equipage's het omslaan gemerkt hadden, schoten direct te hulp. Keurig zeemanschap. Door waarlijk keurig zeemanschap slaagde de kapitein van de sleepboot, die daarbjj ten zeerste gehandicapt was door de zware bak, erin zijn schip langszij van een der drenkelingen, den kwartiermeester Pelgrim, te brengen en deze uit het water op te pikken. De bij de bak behoorende vlet nam den opperschipper Besterveld, de stuurman van de sloep, aan boord, en gaf dezen over aan boord van Hr. Ms. O 16. De overige sloep-bemanning, bestaande uit 2 beroepsmatrozen en 2 zeemiliciens, konden door de overige, aan den wedstrijd deelne mende vaartuigen eveneens opgepikt worden. In verband met de holle zee, veroorzaakt door sterk doorstaanden vloed en een feilen Noordooster, mag het een wonder heeten, dat geen menschenlevens te betreuren waren. Van verschillende zijden wees men er ons op, dat hier aan de redders voor het demon- streeden van hun achttien karaat zeemanschap grooten lof toekomt, daar anders dit resultaat niet bereikt zou zijn. Nadat de drenkelingen binnengebracht waren, bleek, dat kwartiermeester Pel grim veel water binnengekregen had, zoo dat het noodzakelijk was hem ter obser vatie in het Marine-Hospitaal op te nemen. De overige leden der gemanning hadden geen letsel bekomen. Wat de sloep betreft, deze is gezonken in Texelstroom. Zij ligt in diep water, doch zal vermoedelijk wel gelicht kunnen worden. Vestigen wij er tenslotte nog de aandacht op, dat in verband met het bovenstaande de wedstrijden werden afgelast. Bij den gisterenmorgen opgestoken Noord ooster storm, heeft het ook in de haven be hoorlijk gespookt en Hr. Ms. „Gelderland", weliswaar veilig en wel aan den steiger rus tende, heeft het moeten verduren. Of eigenlijk de „Gelderland" zelf niet, maar haar uit- houwers. Nadat het eerste stel van twee door midden geknapt was als waren het lucifers, en men een tweede stel had aangebracht, ble ken ook deze tegen den druk van het water tegen het schip niet bestand te zijn. Kort daarna deelden ook zij zich in tweeën Een en ander is toe te schrijven aan het thans afgebroken piertje, waardoor het water met ongebroken kracht op het schip werkt. £le uu*e£& in cf^ilet% en JxmlaAi&'eri OvU de fxxfpdeJklq.'uicM en de )Uidde\nacAt^ncUn^ Verleden week heeft de gemeenteraad gesproken, en dies sprak ook de heer Uithol. Er was een meneer die in de krant Raadsreflexen schreef en dus schreef meneer Uithol ook. En of we nu Uitholiaan (Uithollist is tusschen haakjes veel mooier!) zijn of niet. we staan achter onzen Nationalen Herstel ler. Want wat heeft hij gedaan Het geheele politiekorps aan zich ver plicht. door dit watervrije kleedij te willen verschaffen bij branden, en met name de adspirant-adjunct-inspecteur. meneer Akkerman, die bij drie branden protest is hier ongetwijfeld op z'n plaats nu dat dreigt, dat een plaatselijk monu ment als deze rustieke gracht ons dreigt te ontvallen. Overigens de 250.000 pieterman nen die dit klusje zou kosten, zijn er ook nog maar, niet zoo één, twee, drie, zoo dat we vermoeden de eerste decennia nog wel in het bezit te zijn onzer gracht- der-geuren. tot vreugde der omwonen den en allen die zich wenschen te ont doen van gestorven huisvee, inhoud van vuilemmeren en niet te noemen de em mers met zekere substantie als men de G.R. gemist heeft. We zouden over den Raad nog veel meneer AKKerman, uic v.j meer willen schrijven, doch zullen er drie pakken ver e',r l^er aar e*-a maar over zwijgen. Evenals we zullen later als eerste op e ijs ee enen voor 2Wjjgen 0(;cr /,e^ fej( (ditmaal een standbeeld, dat eens uyve s off tas^e^ jat enkele stadgenoot gaat bouwen voor den eersten en laat sten Nationaal Hersteller. Opdat het nageslacht wete welk een groot huma nist in den jare 1938 deze contreien bevolkte. Ter sprake in den raad kwam ook het plan om de Fabrieksgracht te dempen, de beek der duizend geuren, waarop 's zomersavonds de geliefden in gondo- la's voortwiegen, waarin honden-, kat ten- en geitenlijken gelijk op de heilige Ganges ronddrijven. De Fabrieksgracht, wereldvermaard om z n odeuren men wil haar ons ontnemen. Een woord van zwijgen. zwijgen over het feit (ditmaal geen fan- en. voor heen bewoners van het land van Hitier. zich eenige dagen geleden onledig ge houden hebben met het inwerpen van fascistische brochures in de bussen van slapende burgers (het geschiedde na half 12 's avonds)Mogen wij vertrou wen, dat deze ongewenschte propagan da van gasten voortaan onbedreven zal blijven, opdat de Duitsche kolonie be wijze begrip te hebben niet alleen voor de rechten der gastvrijheid, doch daar nevens voor de plichten. We dispereeren in deze niet. GEVENT ZONDER VERGUNNING. Door de politie werd gisteren een persoon aangehouden en bekeurd wegens het venten zonder de daartoe vereischte vergunning. OPGEPAST! Een aantal jongelui werden gisteren op het Hoofdbureau van Politie ontboden, alwaar hun medegedeeld werd hoe gevaarlijk het is op het stations-emplacement te spelen. Hier aan hadden de knapen zich schuldig gemaakt. WAT IN 'T VAT LIGT.... Een persoon werd aangehouden, die nog een hechtenis te goed had van 10 dagen. Hij is overgebracht naar Alkmaar. ORANJE HARMONIE-KAPEL. Hieronder volgt het programma van het eerste zomer-concert, te geven op Dinsdag 24 Mei a.s., 's avonds 8.3010 uur, in het Julianapark, door de „Oranje-Harmoniekapel", directeur de heer D. H. Steinroth. 1. Psalm 66. 2. Marsch „K 18" A. J. Maas. 3. Ouverture L'enlevement on Serail Maart. 4. Atilla, fantasie uit Opera Verdi arr. Roele. 5. Kif-Kif, polka voor 2 pistons J. Gantz. Solisten de h.h. A. Bontes en P. Kramer. 6. Tambour Major, fant. Opera Offenbach, arr. Schouten. Les Rameaux J. Flanse. R. B. Hall. 7. 8. Officer of the Day Men schrijft ons: Het groote succes van Jack de Vries' In ternationals, één der allerbeste dansorkesten van ons land, is voor de Casino-directie een aanleiding geweest om deze Band voor alle overige Zondagen in deze maand te engagee- ren. Jack de Vries, de nestor der Nederland- sche Jazz-orkesten heeft, zooals bekend, in binnen- en buitenland een zeer goeden naam. Gedurende de Juni-maand zijn ze gecontrac teerd voor Hamdorff. Laren, en Juli gaan ze naar de badplaats Blankenberge in België, waar zij 't vorig seizoen een eclatant succes hadden. Het orkest zal nog 3 maal in Casino optre den en wel op morgen (Zondag), Donderdag (Hemelvaartsdag) en den Zondag daarop vol gend. Voor deze gelegenheden zal in Casino een speciale feest-illuminatie worden aange bracht. van 20 Mei 1938. GETROUWD: J. Kenter en H. E. Daalder. BEVALLEN: N. A. van den EndeBos kamp, d.; C. M. van SpeldenGrin, z.; H. Bergmansvan den Steenhoven, d. OVERLEDEN: J. Riedeman, ,(m.), 4 maanden. ie nuur: iLtage voor 2 or 3 jeeren; tevens Zit-Slaap kamer v. w.; H.rywiel te koop. i Adres: Binnenhaven 19. Te huur modern Huis: 3 gr. jaapk., Begoniastr. 38, netjes i orde 6.p.w. Inlichtingen: jONDON, Hertzogstraat 52. aangeboden Spoed! Wegens ziekte billijk koop LUNCHROOM. countantsonderzoe* toegestaan Brieven: Vlamingstraat 80. Te koop: een a rijwiel en Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) Geen dienst. Westerkerk, (Helden der Zeeplein). 's Morgens 10.30 uur: Ds. H. A. Enklaar. Geref. Kerk. (Julianapark). 's Morgens 9 uur Ds. Tollenaar, 's Morgens 10.45 uur Ds. Tollenaar, 's Avonds 5.30 uur Ds. Veenhuizen. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur Ds. Veenhuizen. 's Avonds 5.30 uur Ds. Tollenaar. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's middags half 6 Leesdierist. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur Ds. W. J. F. Meiners. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). 's Morgens 10 uur Ds. P. J. Smidts. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur Kerkdienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur Ds. M. C. W. Wege- ling, van Brussel. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat 's Morgens 10.30 uur, samenkomst Zondagmid. 4 u., straatprediking Tuindorp 's Avonds 8 uur, samenkomst Leger des Heils. 7.30 uur v.m. Bidstond 10 uur v.m. Heiligingsdienst 8 uur n.m Verlossingssamenkomst Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 6 uur Samenkomsten. Hersteld Apostolische Zending Gemeents Sluisdjjkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 9.30 uur Ds. M. van Wichen. JULIANADORE Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 11 uur Ds. M. van Wichen. Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Morgens 10 uur en 's avonds 7.30 uur de heer A. Donkers van Zaandijk. GEVEN WIJ VOOR Nat. Hist. Museum, geopend: Woensdag van 35 uur, Zaterdags van 710 uur.; iedere le Woensdag in de maand van 810 u.; iedere le Zondag in de maand van 35 u. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u.. Zaterdag van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Hoogspanning... Levensgevaarlijk" en „De Zwarte Spin". Rialto, Spoorstraat, half 8: „Saratoga" en „Go West young man". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Schandaal om een vleermuis" en „Pers schandalen". Heden: Casino, 8.30 uur: Eindbal Dansinstituut „Mouton". Musis Sacrum, 8.15 uur: Cabaret-avond van „Happy Hours". Zondag 22 Mei. Rialto, 10.30 uur: Intellect-voorstelling: „De Golem". Casino, 3.30 en 8 uur: Jack de Vries' Inter nationals (dansband). Adres: Jan in e koop: 1 p. f 9.75, 1 i heem. k 7.0( Te Grap. 3 Theem Salontafels spiegels van t t 6.90, f 5.25, D 4 Stoelen, enz opheffing. Doe Adres: BONT P. Te koop: FLINKE M Brieven onder Bureau van dit t Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 766.5 Temperatuur zeewater 11.4 Temperatuur lucht 9.1 Licht op 21 uur 24 min. Hoogste temp. lucht gisteren 9.7 Laagste temp. lucht gisteren 7.6 Hoogwater (heden) 0.85 Laagwater (heden) 18.20 Hoogwater (morgen) 12.20 Laagwater (morgen) 6.00 19.10 UITSLAG AANBESTEDING. Door den architect N. Schermer werd gister avond in Hotel „De Lindeboom" publiek aan besteed de bouw van een woonhuis voor den heer A. Bakker te Oudeschild. Laagste in schrijvers waren: de heeren. J. V. Wessen Zn. voor timmerwerk, H. J. Blom voor schil derwerk. J. Agter voor loodgieterswerk en J. Witvliet voor electra. De gunning is nog aangehouden.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5