TEM Urk en de N*0*~Polder Langzaam schuift de dijk in zee vooruit „Nieuw-Amsterdam verbinde twee staten, Mislukt bombardement op Valencia EDGAR RICE BURROUGHS De eerste Raadhuissteen gelegd tllllllUIIIINI,, DOOR IfiMiiinniiiinm No. 71. Twee weken later had de verlaten groep mensen enkele kleine, doch geriefelijke hut ten gebouwd, maar nooit in die tussentijd was er enige redding geweest. Tarzan stelde ten slotte voor, dat zij zouden trachten een boot te maken, groot genoeg om hen allen terug te brengen naar het vasteland. Hij leerde de mannen hoe ze de ruwe stammen moesten bewerken en ijverig begonnen zij de arbeid onder toezicht van de aapman. Naarmate de tijd verstreek begon de reusachtige taak hen onmogelijk te schijnen en ze begonnen te morren en te pruttelen onder elkaar, zodat er nu een nieuw gevaar bijkwam in de vorm van tweedracht en wantrouwen. Meer dan ooit vreesde' Tarzan Jane onder deze halve wilden van de Kinsaid te moeten laten. Maar hij moest op jacht, want geen der anderen was zo vertrouwd met de jungle en zoo zeker met buit te zullen terugkeren. Soms verving Mu- gambi hem bij de jacht, maar de speer en de pijlen van de zwarte waren nooit zo zeker als het touw en het mes van de aapman en intussen verslapte de ijver voor het werk meer en meer. Al die tijd hadden de bewo ners van Jiet kamp geen spoor van Sheeta, Akoet en de andere grote apen meer gezien. Alleen Tarzan ontmoette hen soms in de jungle, als hij op jacht was, doch dan ging ieder z(jn eigen weg. Juist in de tijd, dat in het kamp van de uitgestotenen aan de Oost kust van het Jungle-eiland de zaken er lelijk begonnen voor te staan, verrees er aan de Noordkust een ander kamp. Hier, in een kleine baai lag een schoener, waarvan het dek en kele dagen tevoren nog rood gekleurd was van het bloed van officieren en leden van de bemanning. Hier had namelijk muiterij ge woed, die was uitgebroken op aanstichting van Kai Shang, de Chinees, die zich wilde meester maken van de rijke buit aan paar- len, welke de schoener aan boord had. ANNA PAULOWNA 13 jaar geleden werden de eer ste raadhuisplannen gemaakt. „Ik ben gelegd op 21 Mei 1938, door G. J. Lovink, oud 3 jaar", aldus de inscriptie op den „eersten steen", die Zaterdagmorgen gelegd is, in verband met den raadhuisbouw te Anna Paulowna. liet mogt een formali teit zijn, zoo een eerste steenlegging, het blijft een plechtig moment en zoo was het ook, toen de kleine „Jaap'' Lovink, het jongste zoontje van den burgemeester de symbolische handeling met den zilveren troffel en de échte specie uit het bakje, waarin een bos gele tulpen als 't ware ver- tolde, dat de specie een bijzondere specie was, verrichtte. Het echtpaar Lovink keek met trots, de genoodigden, architect Saai, de raadsleden, gemeentesecretaris, secreta- riepersoneel, uitvoerder en bouwkundig op zichters, en de overige aanwezigen, on der wie wij Ds. Vortsman opmerkten be langstellend toe, hoe de kleine metselaar zijn verantwoordelijke taak en maar wat goed verrichtte. Daarna was het woord aan den burgemeester, die de volgende rede uitsprak: In deze intieme bijeenkomst, waarin de eerste steen voor ons nieuwe raadhuis zal ■worden gelegd, heet ik gaarne welkom de raadsleden, mijne echtgenoote, onzen jong- sien zoon, den heer D. Saai, architect van clen bouw, de aannemers de heeren Doe- dens en Schilder, de hier aanwezige amb tenaren en tenslotte het personeel met den bouw belast. BURGEMEESTER LOVINK. Wat wij hier gaan doen is feitelijk niets anders dan het verrichten van een symbo lische handeling: een hoeksteen leggen voor het ontworpen en uitvoering zijnde bouwwerk. De bedoeling is het tegenwoordige raad huis, dat door de gemeente Zijpe, waar toe de Anna Paulownapolder toen nog be hoorde, in 1850 werd gebouwd en als school en onderwijzerswoning dienst moest doen en dat in 1875, toen de polder een zelf standige gemeente was geworden, tot raad huis werd ingericht, te sloopen, en het nu te bouwen en op bescheiden wijze naar eischen des tijds in te richten raadhuis daarvoor in de plaats te stellen. Ik behoef U de moeilijkheden niet te noe men, die ons gemeentebestuur heeft gehad alvorens de bevoegde instanties ons kon den toestaan over te gaan tot den bouw van dit nieuwe raadhuis ter vervanging van het inderdaad niet meer bruikbare Iluis der Gemeente. Evenmin zal ik voor U schetsen on welke wijze wij dank zij de medewerking van alle ambtenaren hebben moeten werken en sloven om den dienst nog eenigszins goed te kunnen doen func- tionnecren. Alleen wil ik u thans nog e\en een recent geval ter illustratie geven. Toen ik gisterochtend op het raadhuis kwam en mijn werkkamer, waartoe bij gebrek aan andere Iocaliteit thans de raadzaal dienst doen, binnenging, zag ik daar iemand be zig met het controlccrcn der gemeente administratie. Ik begreep, dat er voord en burgemeester dien dag geen plaats op het raadhuis zou zijn en keerde terug, echter op den voet gevolgd door voormelden vreemden amb tenaar, die op zijn beurt ook weer werd verdreven door gelukkige menschen van 'n juist binnenkomende trouwpartij, en zocht en vond hij toen gelegenheid om een oogen- blik te verpoozen in de eenige daarvoor bescrikbare gelegenheid, n.1. in de gang of eigenlijk in dat gedeelte van de gang, dat nog niet voor andere doeleinden in beslag was eenomen. Enkele data in verband met den bouw wil ik op dit oogenblik nog even in Uwe her innering terugroepen. 9 Januari 1925: De Raad besloot den ar chitect Saai te Alkmaar op te dragen be stek en teekening te ontwerpen voor den verbouw van het raadhuis. Dat is dus 13 jaar geleden! 22 Maart 1937: De Rraad voteert een be drag van f 40.000 voor verbouw en inrich ting van het raadhuis naar de plannen van architect Saai. 22 Sept. 1937: De Minister van Binnen- landsche Zaken en de Minister van Finan ciën kunnen zich vereenigen met de nu zeer besnoeide planen tot raadhuisverbouw en hun goedkeuring verleenen aan een geld- leening tot een bedrag van ten hoogste f 2600. 30 Sept. 1937: De Raad besluit het raad huis niet te verbouwen, doch voor de gevo teerde som een nieuw raadhuis te houwen. 22 Maart 1938: De Raad gunt bij onder- handsche aanbesteding den bouw van het nieuwe raadhuis aan de heeren Doedens en Schilder te 't Zand, gemeente Zijpe, voor f 20320.—, en het schilderwerk voor f 1278. aan P. Kamp te Heerhugowaard. Een woord van diepgevoelden dank wil ik hier nog uitspreken aan het College van Gedeputeerde Staten en speciaal aan den lieer Commissaris der Koningin in deze provincie, die overtuigd van den onhoud- baren toestand, waarin de huisvesting der gemeenteadministratie was ondergebracht, der gemeente veel steun bij hun poging hierin verbetering te brengen, hebben ge schonken niet alleen, doch tenslotte bij de Regeering den bouw van dit nieuwe Raad huis hebben bevorderd. Alle vertrouwen spreek ik thans uit in de aannemers van dit bouwwerk, die daar ben ik van overtuigd onder leiding van architect Saai hier een mooi geheel zullen opbouwen, en spreek ik tenslotte den wensch uit, dat deze lang voorbereide bouw in alle opzichten naar wensch zal mogen verloopen en dat Hij, die de groote Bouw meester zelf is, zijn onmisbaren zegen daarop geven zal. (Applaus.) Een oorkonde. Alvorens de plechtigheid bij het bouw werk aanving was in het raadhuis een korte bijeenkomst, waar de raadsleden, ge noodigden en persvertegenwoordigers de oorkonde teekenden, voor deze eerste steen legging op het bureau van den heer Saai vervaardigd. Na afloop werd de eerewijn aangeboden en bleef men nog even gezel lig bijeen. WIEPINGEN ONS A.S. MUZIEKCONCOURS. De datum van het muziekconcours nadert al meer en meer. Het is op het feestterrein al een drukte van belang; hier wordt geha merd, daar wordt gebouwd. De eerste kraam, die van den bekenden oliebollenbak ker C.orput is reeds gearriveerd. Voor het terrein wordt een mooie poort op gericht, waarboven een fraai gietijzeren wa pen nog eens bevestigt, dat Harmonie ko ninklijk is! Dit wapen zal het volgende on derschrift dragen: „Kon. Muziekvereen. Har monie". Dit concours, dat hier gehouden wordt ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan onzer vereeniging, mag zeker met gulden letteren in de annalen vermeld worden. Niet alleen is de vereeniging „Koninklijk" geworden, maar bovendien heeft het H.H.KK. Prinses •Tuliana en Prins Bcrnhnrd behaagd voor dit concours medailles te schenken, waarvan de eene de beeltenis van Juliana draagt en de andere die van Bernhard. Voorts schonk de gemeente Wieringen een verguld-zilveren lauwerkrans; ook vele anderen, zoowel van buiten als in onze gemeente, stelden kransen, takken en medailles beschikbaar. Zijn we wel ingelicht, dan bedraagt alles tezamen 40 stuks. De jury voor het concours bestaat uit de volgende heeren: M. C. van de Roovaart. toonkunstenaar, Amsterdam; K. H. Kerk- hoff, toonkunstenaar, Haarlem en J. Ri- chard Heuckeroth, toonkunstenaar, Nieuw- Millingen. Het eerecomité is samengesteld uit de volgende personen: L. C. Kolff, burgemees ter C. F. van Duin. gem.secr., notaris II. P. 1). J. v. d. Speck-Obreen; O. J. Bosker, J. J. Tijsen. wethouders, P. Kreijger, dir. Har monie, Joh. v. Glabbeek, dir. Apollo, Dr. J. Beeker, Dr. R. J. de Groot, Dr. I.. Hoede- maker, Ds, J. van Beek, Ds. De Wilde, pas- DE HELFT VAN DEN OMRINGDIJK DIT JAAR GEREED. KERKHOF OP DEN BODEM DER ZEE? Het is nu twee jaar geleden, dat men op Urk met den aanleg van de werkhaven en van het opslagterrein voor materiaal, ten dienste van den omringdijk voor den Noord- Oostelijken polder begon. Hoog rijzen er, aldus de N.R.Crt., de bergen basaltblokken, nog altijd het beste materiaal voor de be kleeding van een dijk als deze, al worden er, naast dit Duitsche product, tegenwoordig ook Zweedsche steen en Nederlandsche be- tontegels gebruikt Zoodoende voorkomt men zooveel mogelijk de vorming van een monopolie met de kwade gevolgen daarvan! Met dat al blijven de Zuiderzeewerken de groote afnemers van basalt, wat anderzijds weer aan onze handelsbalans met Duitsch- land ten goede komt. Geur van rijshout vervult de lucht. Tusschen de basaltheuvels zetten zich eindeloos bosschen rijshout voort,, dat andere voor dijkbouw on misbare materiaal. De" eigenaardige geur van de lenige twijgen Vervult er de lucht. Op 'n soort van seheeps- hellinkje, zinksteiger geheeten, wor den door onze Hollandsche rijswer- kers, eerste klasse-specialisten op dit gebied, evengoed als onze steenzet ters op het hunne, de groote zink- stuk gevlochten, die men nog wel kent van den aanleg van den af sluitdijk. Het zijn de reusachtige wa fels, of wil men liever eilanden van gevlochten rijshout, welke men, met steenen bezwaard, tot zinken brengt, ten einde aan den dijk den noodigen weerstand te geven. Bij de scheepvaartsluis in de onmiddel lijke nabijheid van Urk, zal ook een van de drie gemalen, die den Noordoostelijken polder droog zullen maken èn houden, een plaats krijgen. Op Urk zal het een Diesel gemaal worden, dat te Lemmer wordt elec- trisch, de aard van de drijfkracht van het derde gemaal, hetwelk te Vollenhove zal komen, is nog niet bekend. Als de drie gemalen eenmaal aan den gang gaan, zal de nieuwe pol der in negen maanden droog kun nen zijn. Maar niet vóór 1940 zal met pompen kunnen worden begon nen, want eerst dan zal de omring dijk gereed zijn, zoo vertelde ons ir. van Helden, die zoo vriendelijk was ons rond te leiden. En hij voegde er de verrassende mededeeling aan toe, dat aan het eind van dit jaar de omringdijk voor de helft voltooid zal zijn. In het geheel zal 48000 H.A. land worden drooggelegd. De Noord-Oostelijke polder zal dus veel grooter worden dan de Wieringer- meerpolder, die een oppervlakte van 20.000 H.A. heeft. De kosten van de droogmaking van den Noordoostelijken polder zijn ge schat op f 125.000.000 dat is dus op pl.m. f 2500 per H.A. en dit schijnt ook wel de maximumkostprijs te zijn, wil de grond rendabel worden. Hoe de dijk ontstaat. Hoe zoo'n dijk, midden in zee, gelegd wordt, mag in hoofdzaak als bekend wor den verondersteld. Wij stippen daarom slechts aan, dat eerst ter plaatse waar het dijklichaam komt te rusten de grond ver beterd wordt 7 tot 9Va meter onder den waterspiegel, dat is 4 tot 5% nieter onder den zeebodem, wordt daartoe de slechte grond weggebaggerd. De aldus ontstaande geul, ter breedte van 40 meter op den zee bodem en 70 meter op de waterlijn, wordt door middel van onderlossers (zandbakken die van onderen geopend kunnen worden) of anderszins met zand volgestort. Op deze zandplaat wordt ter weerszijden een kei- lcemdam gelegd en tusschen die twee dammen in spuit men, ter verdere ophoo ging, door water vloeibaar gemaakt zand, dat daarna met keileem bedekt wordt. Voor zoover hierop geen steenglooiing komt, wordt er hierna klei opgebracht, daar op keileem dat overigens onwaardeerbare materiaal der Zuiderzeewerken, dat het IJsselmeer zélf oplevert niets groeit. Het is een merkwaardig gezicht, telkens een nieuw stuk pijp te zien aanleggen, naarmate de dijk vor dert. Van 100—200 meter per week schuift hij zoo gestadig, langzaam maar onverzettelijk, in zee vooruit. Resten van voorwereldlijke dieren. Het benoodigde zand wordt almee in het IJsselmeer-zelf gewonnen. Men zuigt het tot op 17 meter onder den zeebodem op. Bij Schokland, niet ver van het Keteldiep zijn daarbij een mammouth-tand en beende ren van andere voorwereldlijke dieren ge vonden; ook een reusachtig gewei. Andere vondsten wij denken nu in het bijzon der aan die, afkomstig van vroegere be woners, zijn nog niet aangetroffen. Wel licht, dat die na de drooglegging en de bewerking van het nieuw gewonnen land; bloot komen. Commelin vermeldt, dat O.N.O. van Urk, dichter bij Urk dan bij Emmeloord, een kerk heeft gestaan en dat deze plek bij de schip pers als Urker Kerkhof bekend was. Dit Kerkhof wordt door latere schrijvers op nieuw vermeld. Ook in de overlevering der Oud-Schokkers vindt men het. De plaats aanduiding luidt dan: tuschen Urk en Schokland, op 1/3 van den afstand van Urk verwijderd. Dumbar zegt van die plaats, dat ze ver meden wordt door de visschers, omdat de netten er vastraken. toor G. H. E. Mudde, C. Boersen, L. Geuse broek, J. J. Bosker, P. C. de Haan en hunne dames, terwijl als leden van de feestcom missie fungeeren Bays, D. Nieuwbuurt, M. J. Bosker, en P. D. Spaander. De feestelijkheden beginnen reeds Woens dag 25 Mei en wel 's avonds 8 uur met een groot openingsconcert op het feestterrein, uit te voeren door de Mandolineclub OKK, dir. P. Jongkind, zangver. Zang en Vriend schap, dir. Jb. I. Hovenier en de Kon. Mu- ziekver. Harmonie, dir. P. Kreijger. Hemelvaartsdag heeft om voorm. 11 uur de officieele ontvangst plaats in de feest tent waarna om half twaalf het concours aanvangt. De eerewedstrijd begint om half acht, waarna dan op het terrein kermesse d'été is. De uitspraak der jury wordt onmiddellijk na den middag- en avondwedstrijd bekend gemaakt. Dezen eersten dag zal onze eigen vereen, ook uitkomen en wel in de eereafdeeling Fanfare, zij moet als verplicht nummer uit voeren „Sinfonia Picciola" van Felix Boyer, als stuk naar keuze zal „Finlandia", J. Si- belius, uitgevoerd worden. Den volgenden Zaterdag zullen er des middags kinderwedstrijden voor alle school kinderen gehouden worden, zooals zak- loopen, sprietloopen, koekhappen, e.d. 's Avonds wordt dan in de feesttent een groot gemaskerd bal gegeven, waarbij eeni ge dames en heeren uit het Eere-comité als juryleden fungeeren. Op Zondag 29 Mei is het program gelijk aan dat van Hemelvaartsdag, dan zal onze andere muziekvereeniging haar kunnen toonen n.1. „Apollo", van Den Oever. Deze komt uit in de Eere-afdeeling Harmonie met verplicht stuk „Suite Ballet Hcnry VIII' van Saint Saens en met stuk naar keuze „Finlandia" van Sibelius. Den len Pinksterdag worden echter de feesten voortgezet, dan heeft n.1. een voet- baltournooi plaats, waarvan de deelnemen de vereenigingen zijn: Succes 1, Wierin- gerwaard 1, B.K.C. 1 en M.F.C. 1. Aanvang half elf. Na afloop vindt de prijsuitreiking in de feesttent plaats met groot bal na en dan tot slot op 2en Pinksterdag, 's middags om 2 uur vaandelmuziek door Hippol-tus- hoe.f door verschillende vreenigingen met geconstumeerde voetbalmatch en demon straties op het Succesterrein. De prijsuitrei king vindt dan weer plaats in de feesttent waar de feestelijkheden met een groot sernentinebal besloten worden. Mogen deze feestdagen in alle opzichten slagen, zoowel voor de deelnemers als voor de bezoekers en mogen zij een pretti- gen indruk van de gemeente mee naar huis nemen, schrijft burgemeester Kolff van de feesten en we sluiten ons daarbij gaarne aan. Emma-bloem. De jaarlijksche Emma-bloemcollecte, uit gaande van de afd. Witte Kruis alhier, zal Donderdag 26 Mei a.s., Hemelvaartsdag, ge houden worden. KOEGPAS JULIANADOPP FLORALIA- EN ^HDDF.NSTANDSTEN TOONSTELLING. Naar wij vernemen, ligt het in het voor nemen van de vereeniging „Julianadorp Vooruit" om in de maand September a.s. een Floralia te organiseeren en daar tevens een Middenstandstentoonstelling aan te verbinden. t Rotterdam's burgemeester stuurt zijn New Yorksche collega een boodschap van goede gezindheid. Ter gelegenheid van het feit, dat de Nieuw-Amsterdam, voor de eerste maal uit gevaren is naar de stad, waarvan het den oorspronkelijken naam voert, heeft de bur gemeester van Rotterdam een boodschap van „Goodwill" (van goeden wil dus) ge zonden aan den burgemeester van New York. Deze boodschap, welke gepaard ging met de aanbieding van een zilveren schaal in oud-Hollandschen stijl, is door den direc teur der Holland Amerika-lijn, den heer F. C. Bouman, die de eerste reis van het mail schip heeft medegemaakt, aan burgemees ter La Guardia namens den burgemeester van Rotterdam overhandigd. In zijn begeleidenden brief heeft de bur gemeester van Rotterdam eraan herinnerd, dat de „Nieuw Amsterdam", voor welks bouw alle medewerkers het beste hehben gegeven, dat de Nederlandsche scheepsbou wers, kunstenaars en arbeiders vermogen, een boodschapper zal zijn van de goede gezindheid, welke in ons land ten aanzien van de Vereenigde Slaton bestaat en dat liet schip een taak zal vervullen in het on derhonden en versterken van de banden, welke de twee landen verbinden. Rotterdam, dat in het jaar 1620 de „Specd- well" en de „Mayflower" zag uitzeilen op hun reis, welke tot de stichting van Pemn- sylvania zou leiden, heeft sindsdien tmot geen grooter hartelijkheid en belangstelling een schip uitgeleide gedaan, dan het ten aanzien van ons vlaggcschip betoonde, dat zijn thuishaven Rotterdam met het voorma lige „Nieuw Amsterdam" verbindt. Engelsch schip geraakt. Vlieg tuigen van Duitsch fabrikaat? Gistermorgen hebebn drie recht- sche watervliegtuigen, komende van Majorca, gepoogd boven Valencia te vliegen. Zij werden echter tegenge houden door het luchtafweerge schut, zoodat zij hun bommen in de omgeving van Grao neerwierpen. Een der bommen viel neer in de nabijheid van de haven waar brand veroorzaakt werd aan boord van een Engelsch koopvaardijschip de „Penthanes" uit I.onden, die een la ding graan aan boord heeft. Drie leden der bemanning werden ge wond. Twee hunner bevinden zich in ernstigen toestand. Er was een Deensch waarnemer van de niet-inmengingscommissic aan boord van de „Penthanes". De kapitein verzekerde, dat de vliegtuigen van Duitsch fabrikaat wa ren: hij heeft een protest-telegram naar Lon den gezonden. De derde officier verklaarde, dat men het schip heeft willen treffen: een bom heeft de verblijven van officieren en machinisten vrijwel geheel vernield. NED. BOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN. Bij de Zaterdagmiddag j.1. gehouden stem ming ter verkiezing van een bestuurslid der afdeeling Noordholland van den Ncd. Bond van Gemeente-ambtenaren ter voorziening in de vacature W. P. Costerus (Édam), is als zoodanig gekozen de heer W. J. C. Jantjes, commies ter gemeentesecretarie van Velscn te IJmuiden,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 3