Elke poetsing met Ivorol nfeuw'recept) is een ware mo^w^sMjljnfl Het Indische voetbalelftal in Nederland HJR.C II wint verdiend van Watervogels Helder-supporters-Be Quick supporters ÏÏlaïin^J^AidïUn Texelsch nieuws Schoolvoetbal Wijziging haringwet 1927 Vervoer naar alle plaatsen per „ESONA" Uit het politierapport Tijdschriften HeAJtc en Zmdituj, De wetenschap staat niet stil. De n.euwste vind.ng is m deze tandpasta toegepast, waardoor de tanden prachtig wit worden en de mond bpzonder fr.sch Wij zijn eens gaan hooren of het Indische voetbal-elftal voor de wereldkampioenschap pen, dat Woensdag j.1. in Holland aankwam, zich al wat thuis voelde. Dat gaat best, zoo verklaarde ons de heer Van Bommel, de al- gemeene leider. In de eerste plaats zijn wij in Hotel Duinoord uitstekend ondergebracht. Men verleent ons alle mogelijke medewerking en er blijft inderdaad, wat dat aangaat, niets te wenschen over. U weet: wij zorgen zelf voor de bijspijzen van de rijst-tafel, de sam- balzns. Dat is zoo iets speciaals in de voe ding van onze jongens, dat wij dat maar „in eigen beheer" houden. Dan de training: dat gaat opperbest. Ik voel mij, "zoo zeide de heer Van Bommel, er eerlijk gezegd, wat ver legen mee, zooals H.B.S. voor onze ploeg zorgt. Dat gaat ook al boven alle verwach ting uit. Warme en koude douches staan ter beschikking, de jongens krijgen thee, enfin: er mankeert niets aan. De training is voor namelijk in den morgen. Van den eersten dag af waren onze menschen zonder eenige ver moeidheid, maar ze hadden in den beginne wat last met de ademhaling, een gevolg van de ijle lucht, waaraan ze niet zoozeer gewend zijn. Maar ook daar zijn ze al overheen. Aleen het weer valt nog niet mee. Het is nog wat te koud voor onze jongens en we moeten ze met alle zorgen omringen om ge vrijwaard te zijn tegen kou-vatten. Wij gaan 31 Mei en 1 Juni naar Reims. Wij nemen zooveel mogelijk voorzorgen, dat ook daar de menschen zich gauw thuis zullen veolen. We nemen bijvoorbeeld onze eigen sambalans mee, de speciale afdeeling van secretaresse, die tegelijk de controle over de voeding heeft. En dan maar met goeden moed tegen de Hongaren, zoo eindigde de heer Van Bommel zgn gesprek. Het zij nogmaals gezegd: onze jongens zullen zich in dien strijd geven tot het uiterste. De Vogels met 35 uitgebekerd. In den gistermiddag gespeelden wedstrijd Watervogels 1HRC 2 voor den Rauchbeker heeft HRC 2 voornamelijk door grootere technische vaardigheid, een verdiende 53 overwinning behaald. Niettegenstaande het weer eigenlijk ongeschikt was voor officieel voetbal is het toch een wedstrijd geweest, welke door het forsche, doch faire karakter het aankijken wel waard was. Er was jam mer genoeg nog een onaangenaam voorval ook, n.1. toen een W.-achterspeler terecht door referee v. d. Hoven van het veld gezonden werd wegens unfair spel. Hier bleef het zelfs niet by, want de weggezonden speler was •blykbaar door het applaus van een gedeelte van het publiek zoo opgewonden, dat hij een -toeschouwer te lijf wilde gaan. Jammer dat zoo iets nog op onze voetbalvelden gebeurt, het doet de sport heusch geen goed. In de eerste helft werd slechts eenmaal gescoord, n.1. door HRC 2, zoodat deze met een kleinen voorsprong ging theedrinken. Na de rust hadden de Watervogels den wind mee, doch het was toch weer Racing, dat het doel wist te vinden (02). De Vogels speelden het kort daarna klaar om den achterstand geheel in te loopen, doch de moeite was tevergeefs geweest, daar de Racers wederom twee doel punten wisten te scoren. Wel maakten de Vogels daarop nog een goed doelpunt, doch even voor het einde stelde HRC 2 door een vijfde doelpunt de zege veilig. De in een buitengewoon vriendschappelijken sfeer gespeelden wedstrijd tusschen de sup porters van Helder en Be-Quick (Groningen) werd met de merkwaardige cijfers 136 door de Helderschen gewonnen. Voor de rust wogen de partijen goed tegen elkaar op, hetgeen ook wel uit den ruststand blijft (54). Daarna hadden de Helder-supporters windje mee en scoorden er toen lustig op los. Het vrij tal rijke publiek had de grootste pret om de niet geringe verrichtingen van den 46-jarigen Jan Kanon, wiens voorzetten als vanouds waren en tegen wien de Groninger rechtshalf niets in te brengen had. En om den dikken Groninger keeper, die met een schier onverwoestbaar optimisme dertien maal het leder uit het net peuterde, doch daarnaast kans zag de Helder- forwards te beletten de twee dozijn vol te maken. Zooa.ls gezegd won Helder, dat hoofd zakelijk uit oude cracks als Gerrit Wit, Sporken, Dijkshoorn, Rueck, Gerrit v. d. Wal en Jan Groote was samengesteld, met 136, waarmede zij een lauwertak, door een der Be-Quick-leden beschikbaar gesteld, in de wacht sleepten. De kapitein-luitenant ter zee H. J. Bue- ninck, aangewezen voor den dienst in Neder- landsch-Indië, zal zijn bestemming volgen per m.s. „Baloeran", dat 8 Juni van Rotterdam zal vertrekken. De luitenant ter zee 3e kl. R. J. Hordijk wordt 23 Mei gedetacheerd aan boord van het opnemingsvaartuig „Hydrograaf". De officier van den Marine-stoomvaart dienst der le kl. H. Gorter en die der 2e kl. J. M. Buitink, uit Oost-Indië gerepatrieerd wegens langdurig verblijf, zijn ter beschikking gesteld. De schoolwedstrijden zijn hier thans in vollen gang. Tot heden zijn de R.K. School van den Burg en O.L.S. A. van den Burg sterk in de meerderheid. Zaterdag bewees eerstgenoemde school haar meerderheid tegen Oudeschild door te winnen met 70. Even willen wij hier de uitstekende verdediging van de kleine Sickelé in het Oudeschild-doel roe men, hij voorkwam nog een groot aantal doel punten. O.L.S. A won te De Koog na hevi- gen tegenstand met 41. Terwijl O.L.S. B te Den Burg onverdiend van Oosterend won met 1—0. De stand is thans: R.K.S. 3 3 0 0 16—1 6 O.L.S. A 3 3 0 0 29—2 6 O.L.S. B 3 111 119 3 Chr. School 2 10 1 4—2 2 De Koog 3 0 12 1—11 1 Oosterend 3 0 0 3 310 0 Oudeschild 10 0 1 07 0 benoeming. Onze plaatsgenoote mejuffrouw Fr. Jonker Cd., die dezer dagen slaagde voor het examen voor leerares in de Landbouwhuishoudkunde, is benoemd tot leerares aan de vereeniging voor Landbouwhuishoudonderwijs te Leeu warden. Bij K. B. is bepaald, dat de wet van 22 April 1937 tot wijziging van de Haringwet 1927 1 Juni 1938 in werking zal treden. Op denzelfden datum zal in werking treden het K.B. tot vaststelling van een nieuw re glement voor de Nederlandsche haring- contróle. Julius H ij man. Nieuwe Oostenrijkse muziek. Bigot en Van Rossum N.V., Amster dam. Julius Hijman poogt in dit werkje uit de Caeciliareeks van Bigot en Van Rossum ons de muziek van de Oostenrijksche school (Schön- berg, Berg, Webern) nader te brengen. Natuur lijk valt het altijd moeilijk zonder veel noten voorbeelden en vooral zonder zelf horen deze zeer -moeilijke en ten deele misschien nog wel problematische muzieken te benaderen. De poging daartoe verdient echter alle lof. Het is juist zoals Hijman schrijft: wat momenteel ex periment lijkt, blijkt over 50 jaar algemeen aanvaard, ja bewonderd te worden. Een zeer aardig boekje, hoewel uit den aard der zaak (de schrijver moest hier en daar wel de techniek uitvoeriger behandelen) niet voor ieder toegankelijk. De B ij e n Zingen. Uitgave van Van Loghum Slaterus' Uitgevers Mij. te Arnhem. Prijs ingen. 1.50, geb. 2.25. Zooals de lezer in het colophon vermeld vindt, behoort dit werkje evenals „Stiefmoeder Aarde" tot de kroniek van Wiarda en ook hierin treft men weer de forsche, meesleepende en rijke taal aan die het werk van de Vries kenmerkt. Het verhaal brengt ons den dood van de grootmoeder Liouck Wiarda en schetst op indrukwekkende manier nog eens de ver betenheid, het onwrikbare, het onverzettelijke in het karakter dezer Friesche boeren. Dit is litteratuur van het meest zuivere soort, doch schoonschrijverij is het nergens geworden. Wel een epos van kracht, een ver haal waarin men de aarde ruikt en waarin de bloeddorst der familieveeten als het ware tastbaar wordt. Een bijdrage, die ongetwijfeld in breeden kring belangstelling zal wekken. De uit voering van het boekje is keurig, terwijl Jan Voskuil voor een zeer geslaagde illustratie zorgde. Bob's bootje krijgt een stuur man, door A. M. NacheniusRoegholt. Uit gave Gebr. Kluitman, Alkmaar. Ingen. 1.65, geb. 2.25. Een gezellig zonnig boek, door de figuur van Bobs, met haar prettig en vroolijk karakter. Bobs heeft graag wat voor een ander over en schept door haar opoffering een kring van goede vrienden om haar heen. Ook op haar zusje Iet, een echte boekenwurm en blauwkous, oefent zij tenslotte goeden invloed uit. In Hugo v. Es vindt zij een goeden en trouwen levenskameraad, nadat haar vriend schap met Jack op een teleurstelling is uitge- loopen. De uitgave is prima verzorgd. De illustratie maakte Hans Borrebach. Een goed boek voor onze jonge meisjes. Het sein staat veilig, door Margot Warnsinck. Uitgave Gebr. Kluitman, Alkmaar. Ingen. 1.65, geb. 2.25. De stroom van nieuwe boeken blijft aan houden en er zijn gelukkig altijd nog grage af nemers, die het den uitgever mogelijk maken, telkens een nieuw boek van de pers te doen komen. Hier voor ons ligt weer zoo'n nieuw werk van Kluitman. De leuke, frissche band- teekening lokt tot kennismaking. En die ken nismaking is inderdaad een aangename, want het groepje flatbewoners, dat ons hier getee- kend wordt, slaat zich gemeenschappelijk op een zoo prettige wijze door de moeilijkheden van het leven heen, dat we het boek met ge noegen tot de laatste bladzijde lezen. De uitgave is goed verzorgd, zooals we dat van Kluitman gewend zijn. De enkele illus traties zijn van Hans Borrebach. Van scheepje zeilen en schuitje varen, door D. J. v. d. Ven. Onder dezen titel verscheen als nr. 267 in de libellenserie, uitgave Bosch Keuning, N.V., Baarn, dit boekje van v. d. Ven. Met groote liefde teekent de bekende folklorist het Friesche waterleven. „Friesland stalt er zijn landseigen schoonheid het mooist uit langs het water en wij moeten die intieme schoonheid en die genoegelijke dorpsaantrekkelijkheid ook benaderen, komende van over het water". Van der Ven neemt ons mee en laat ons genieten. Het boekje is rijk geïllustreerd met foto's en teekeningen. Wentelende Wiel en, door Stuart Cloete. Uitgave van „Servire" te Den Haag. De Zuid-Afrikaansche boer en zijn verschil lende „trekken" hebben reeds menig schrijver geïnspireerd tot het tebogkstellen van histori sche beschrijvingen, verhalen van het doorzet tingsvermogen bij het streven naar onafhan kelijkheid in den harden strijd tegen de kaf fers, zoeloe's en Engelschen en last not least: den strijd tegen een van de onverzoenlijkste vijanden: de natuur. In den regel krijgt men bij het lezen van werken den indruk, dat deze menschen, man nen zoowel als vrouwen, als eenigst, in ieder geval als hóófdmotief nastreefden een vrij en onafhankelijk bestaan en daaraan alles op offerden. Voorts dat zij zich meestal beschouw den als een zeer bijzonder volk, en dat de leiders „Übermenschen" waren. In „Wentelende Wielen" van Stuart Cloete wordt ons dat alles wel anders verteld. Hier uit blijkt, dat dit boeren-volk uit heel nor male menschen bestond, metal de goede «n vooral niet te vergeten, al de slechte eigen schappen daarvan. Dat ook bij hen de harts tochten hoog konden oplaaien en man of vrouw er toe konden brengen te breken met de oude en sterke banden van familieleven, moraal en geloof. Op meesleepende wijze wordt in dit lijvig boek een „trek" en de vestiging van een groep boeren in de eerste helft der negen tiende eeuw beschreven. Er is bijna geen bladzijde, of het bevat het relaas van een groot avontuur, ontmoetingen met kwaadwil lige inboorlingen, of spannei de jachtverha len. Door al deze gebeurtenissen vlecht zich als een drama der oude Grieksche dichters de noodlottige historie van de familie van den Berg. De „voortrekkers" worden hier beschreven als de voelhorens van een groote beweging. Hun was de taak opgedragen de voor kolo nisatie geschikte plaatsen op te sporen en om te komen op de voor die kolonisatie onge schikte plaatsen. Het voortrekkersvolk be- teekende niet meer dan een ploegijzer, dat op den duur moet afsleten door wat ervan ge vergd wordt, en groote dingen volbrengt, van welke hetzelf de resultaten niet zien zal. Het boek houdt den lezer in een ban van de eerste tot de laatste bladzijde. De figuren zijn stuk voor stuk meesterlijk geteekend en als men kennis van dit geheele épos genomen heeft, komt men tot de conclusie een zeer bijzonder en zeer voortreffelijk werk gelezen te hebben. Toch danst Mironova, uitgave van Holkema en Warendorfs Uitg. Mij. Vertaling van J. A. van der Made. Schrijver beweegt zich hier op gansch ander terrein dan in vorige van zijn werken. Hij schrift over Rusland tijdens den laatsten der Tzaren en tijdens den wereldoorlog en revolutie. In deze wereld leeft zij „Mironova", als baby door haar stervende moeder, zelf een groot danseres, reeds toevertrouwd aan den „Maestro" van hetKeizerlijk ballet Borodin, die het meisje opvoedt op zijn manier, alleen en uitsluitend tot danseres. Irina Mironova wordt inderdaad grooter dan de grootsten maar staat, volkomen buiten het werkelijke leven. De eenige schakel daarmede is haar oudere broer Sergei, opgevoed door boeren- ooms, doch later als technicus werkzaam in Petersburg. Uit een vereering voor een chi rurg, Ivan Krilenko, die haar broer door een knappe operatie van den dood redt, groeit Irina's groote liefde. Irine en Ivan brengen in een vacantie eenige weken van overwel digend kinderlijk zuiver geluk door, op een boerderij van een oom, aan welke periode door Borodin een plotseling einde wordt gemaakt. Irina heeft het hart niet, haar opvoeder en leermeester niet te gehoorzamen, als hij haar terughaalt naar het ballet. Deze botsing van Irine's roeping en haar liefde is de eerste van een serie, die tenslotte een onherroeppelijk einde maakt aan haar verhouding tot Ivan. Tijdens en na de revolutie, waarvan Irina Mironova slachtoffer, Ivan echter een der aanvoerders wordt, volgen nog een paar ont moetingen, maar beiden zien den gapenden afgrond, die he scheidt, de daseres, product van het oude stelsel en den revolutionnairen intellectueel, die met beide beenen in het heden staat. Volkomen logisch is het, dat de danseres zich tenslotte bindt aan den fijn beschaafden prins Reginski, die zoolang ver geefs om haar gunst gebedeld heeft en steeds een goed vriend is gebleven. De figuur van den broer, een echte Rus, niet aan een of ander regiem gebonden is een schakel tus schen het oude en nieuwe. jk Klar, S c h i f f door Wilhelm Schreener (Marine strijdt op alle zeeën) 164 pag. Uit geverij J. F. Steinkopf, Stuttgart. In begeesterende woorden schildert de schrijver van het oorlogsboek „Der Tod von Yperen" in korte schetsen het leven aan boord van de Duitsche vloot tijdens den groo- ten oorlog. In den aanvang wordt verteld van de uitzending van het uitbreken van den wereldoorlog door het radiostation Nauen. Er wordt verteld van den slag bij Skagerak, van den onderzeebootoorlog, waarbij alleen van Zeebrugge uit met 80 „U"-booten niet minder dan 2554 vaartuigen tot zinken wer den gebracht met een tonneninhoud van meer dan 4 millioen. In ademlooze stilte leest men tenslotte de laatste schets „Ende" geiteld, een dagboek uit de laatste week van den grooten oorlog, waarin de snel opeenvolgende gebeurtenis sen aan boord van den slagkruiser „Schle- sien" geschilderd wordt. Een bemanning, die deels beïnvloed wordt door den geest van den opstand en het schip verlaat, waarna dit bedreigd door de opstandige schepen be mand met het trouwgebleven resteerende deel van de bemanning met de adelborsten, de haven met geblinde lichten uitloopt. Ten slotte komt dan toch het tragische einde in Swinemünde en de ontwapening daarna Een spannend boek uit bewogen dagen, dat zekr in het Duitschland van dezen tijd vele lezers zal vinden, maar waarin ook voor den Hollandschen marineman wat te leeren valt. Een voorbeeld van trouw aan de eigen vlag. diefstal van hout. Een aannemer deed aangifte, dat van een perceel, dat in aanbouw is, hout is ontvreem schoorsteenbrandje. Op de Westgracht had gisterenmorgen een schoorsteenbrandje plaats. Assistentiei vani de brandweer bleek echter bij het blusschen niet noodig. als souvenir bedoeld? In een café in het Julianapark ontstond gis terenavond twist tusschen eigenaar en en kele bezoekers over het feit, dat de bezoeker een paar aschbakken hadden achterover g - drukt. Deze, blijkbaar door de Amerikanen Holland ingevoerde aardigheid, viel terecht bu den eigenaar in verkeerde aarde. Het kwam zelfs zoover, dat politieassistentie werd ïnge- geroepen en een drietal personen werden aan gehouden. Het Kind, Uitgave C. A. Spin Zn. N.V. te Amsterdam. Nummer van 14 Mei. Dr. W. Schallenbergvan Huffel vervolgt in deze aflevering zijn beschouwing over „Het Kind in de Nederlandsche letterkunde", waar bij men enkele geestige citaten opgediend krijgt van Saartje Burgerhart, het vermaarde en ook thans nog alleszins lezenswaardige boek van Elisabeth Wolff—Bekker. De „Brie ven uit een mondain stadje" zijn als gewoon lijk weer vlot gesteld en puntig van gedachte, terwijl tenslotte de bijdrage „Paedagogische problemen" de aandacht van oudere en andere opvoeders vraagt. stoomvaart imij. nederland. Enggano, 21 Mei van Amsterdam. Johan de Wit (u.), 21 Mei van Suez. Moena (th.), 21 Mei van Soerabaja. Poelau Bras, 21 Mei van Bremen. kon. ned. stoomboot maatschappij. Ajax, 20 Mei van Kopenhagen. Baarn (u.), 19 Mei te Talcahuano. Bodegraven (u.), 15 Mei van Cristobal. Costa Rica, 19 Mei van Curagao. Crijnssen, 20 Mei van Madeira. Euterpe, 21 Mei van Amsterdam. Hercules, 21 Mei van Rotterdam. Mars, 21 Mei te Palermo. Nereus, 21 Mei van Rotterdam. Saturnus, 20 Mei van Thessaloniki. Theseus, 20 Mei van Danzig. Titus, 20 Mei van Rotterdam. Trajanus, 21 Mei van Amsterdam. Triton, 20 Mei van Gibraltar. Venezuela (th.), 23 Mei Plymouth verw. Vulcanus, pass. 20 Mei Gibraltar. kon. holl. lloyd. Eemland, 21 Mei van Amsterdam. kon. paketvaart 5l\atschapfij. Nieuw Holland, 20 Mei van Singapore. Siberoet, 19 Mei te Batavia. Swartenhondt, 19 Mei van Wellington. hollandamerika lijn. Binnendijk, 21 Mei te Londen. Damsterdijk, 20 Mei van Swansea. Rotterdam, 25 Mei van Rotterdam. holland—west-afrika lijn. Amstelkerk, 25 Mei van Amsterdam. Jaarstroom (u.), 18 Mei van Junk. rotterdamsche lloyd. Baloeran (th.), 23 Mei 's midd. 12 uur te Rot terdam verwacht. Indrapoera (u.), 20 Mei van Southampton. Kedoe (u.), 21 Mei van Suez. Kota Agoeng (th.), 21 Mei van Marseille. Slamat, 21 van Rotterdam (toeristenvaart). Sibajak (th.), 20 Mei van Singapore. stoojivaart bnj. oceaan. Clystoneus, 20 Mei te Hamburg. Eurybates, 19 Mei te Swansea. Melampus, 21 Mei van Amsterdam. Patroclus, 20 Mei van Dairen. Theseus, 20 Mei te Suez. java—new-york-lijn. Kota Tjandi, 19 Mei van Singapore. Sembilan, 20 Mei van New York. f otterdam—zuid-amerika lijn. Alphacca (th.), 20 Mei van Victoria. Aludra, 20 Mei van Buenos Ayres. silver-java pacific-lijn. Bengalen, 19 Mei van Singapore. Hoegh Silverstar, 19 Mei van Penang. Salawati, 20 Mei van Tabaco (Philipp.). emzetco lijn. Jonge Elisabeth, 18 Mei van Algiers. Jonge Johanna, 20 Mei Malta gepass. vereentgde ned. scheepvaart mij. (HollandAfrika Lijn). Boschfontein, 21 Mei van Antwerpen. Nijkerk, 25 Mei van Beira. (Holland—Br.-Indië Ujn). Streefkerk (th.), 21 Mei van Calcutta. (HollandOost-Azië Ujn). Serooskerk, 21 Mei te Antwerpen. Pensiongids voor Putten. Ver schenen is de door de Ver. voor Vreemdelingen verkeer te Putten uitgegeven pensiongids voor Putten. Een gids, die alle bizonderheden bevat van het mooie dorpje, met zijn rijke omgeving op de Veluwe, lysten van familie pensions en van kampeerterreinen. In één woord een gids, die ieder die het vriendelijke dorp tot vacantie oord uitkiest, moet raad plegen. hitler en het vaticaan. Dr Gustav Mennhing, privaat-docent in 4. godsdienstwetenschap aan de universiteit u Bonn, deed kort geleden een boek verschijnen. Der Katholizismus, sein Stirb und Werde"' Dit boek is door den paus op den index Thans heeft de Duitsche Rijkskanselier Adoli Hitler den geleerde de onderscheiding Va)l „buitengewoon hoogleeiaar" verleend. oegstgeester zending. De Oegstgeest Zendingscorporaties hadden over de eerste k maanden van dit jaar minimaal vier maal 75.000.— r.oodig om aan de reeds zoo zeer beperkte behoeften te voldoen. ;lt, plaats van deze 300.000. is echter te Oeg$t, geest slechts f 125.000.— ontvangen. Verleden jaar werd over dezelfde vier maanden f 11,5.000 ontvangen. Dit was reeds een noodpcil. Blijk, baar is er nog steeds verdere afbrokkeling. de eed. Dr. Wemer, president van den Evangelischen opperkerkeraad te Berlijn, die onlangs aan alle predikanten der Evangelische kerk van de oud Pruisische Unie den trouweed aan den Führeri verplichtend stelde, op straffe van ontslag heeft een schrijven van de leiding der Niemöl- ler-groep ontvangen, waarin deze verklaart, dat zij dr. Werner niet als rechtmatig president erkent, dat zij derhalve de door hem uitgevaar, digde circulaire over den eed niet als wettig bindend erkent en dat zij overigens zijn poging om een staatsbeambtenrecht in de kerk in te voeren, in strijd met de belijdenis acht en als zoodanig verwerpt. verkiezingen op zondag. In verband met critiek o.a. in Nederlandsche en Zwitsersche bladen op het feit, dat in Duitschland de volksstemming op Zondag (Palmzondag j.l.) plaats vond, schrijft men ons uit Berlijn, dat in Duitschland sedert 1918 steeds op Zondagen gestemd wordt, en dat het indertijd de democratische partijen democra ten, centrum, sociaaldemocraten) waren, die dit doorzetten. Daar was ook een politieke reden voor. De leiders van groote concerns, in- dustrieele ondernemingen enz., die vrijwel allen tot de conservatieve en nationaal-linksche par- tijen behoorden, maakten het vaak hun arbei ders niet direct gemakkelijk om te gaan stem men. Van arbeiderszijde ontstond toen actie teneinde de stemming op een dag te krijgen, waarop geen enkel beletsel in den weg zou kunnen treden, n.1. op Zondag. Dit gelukte en is sindsdien niet veranderd. zendingsvrijheid, Naar wij vernemen bevat punt 7 van protocol der overeenkomst, die tusschen Italië en Enge land den 16en April getroffen werd, een ver klaring over de vrije uitoefening van den zen- dingsarbeid door Britsche religieuse gemeen schappen in Italiaansch Oost-Afrika. Krach tens deze bepaling kunnen zij hun arbeid in ge heele vrijheid uitoefenen. uittredingen. De uittredingsbeweging uit de Roomsch- Katholieke kerk in Duitschland is niet onaan zienlijk, doch was dit voorheen onder andere invloeden ook. In 1931 traden in Duitschland zonder Oostenrijk57781 personen uit deze kerk. Dit getal zonk in 1933 tot 26.376, doch steeg sindsdien weer en bereikte in 1936 het cijfer 1,6.1,27. Het getal toetredingen was in deze jaren aldus: in 1931 traden 5698 personen tot de Roomsch-Katholieke kerk toe, in 1933 steeg dit cijfer tot 13.1,07in 1936 was het weer gezonken tot 5010. De terugvloeiing tot de kerk die in 1933 plaats vond, is voor de Roomsch-Katholieke kerk derhalve allengs niet alleen tot staan ge komen, doch heeft zich in dier voege ontwik keld, dat veeleer van het omgekeerde kan wor den gesproken, dat n.1. de onkerkelijkheid ern stig toeneemt. nachtdienst. In Spanje wordt eiken Zaterdagnacht om 1 u. blijkens bericht in de Miinchener Katholische Kirchenzeitung door den bisschop van Salaman- ca de mis voor de microphoon gelezen, opdat wanneer de andere radiostations rusten, de mis ongestoord ook in Barcelona-Spanje kan wor den gevolgd door wie dit wil. roomsch-katholieke kerk. Mgr. dr. De Jong. De aartsbisschop van Utrecht mgr. dr. J. de Jong, zond aan een Haagsche dame, die over de betreffende zaak inlichting vroeg, de vol gende verklaring: „In Uw schrijven van 27 dezer deelt U mede, dat agenten van R. K. Levensverzekeringen U om beurten wijzen op Uw plicht als goed Katho liek, om Uw bestaande verzekering op te zeg gen en U opnieuw te doen verzekeren bij een R. K. Levensverzekeringsmaatschappij. Bij deze heb ik de eer U mede te deelen, dat van een dergelijken plicht geen sprake is en dat een optreden als boven omschreven, hoogst af keurenswaardig moet genoemd worden". de kerkelijke verhoudingen. Voorheen gold aangaande Duitschland steeds dat er twee-derde Protestantsch was en één derde Roomsch-Katholiek. Door de aansluiting van Oostenrijk is dit natuurlijk veranderd. Er zijn thans in het Duitsche rijk 1,1 millioen Pro testanten en 27 millioen Roomsch-Katholieken, alzoo drie-vijfde Protestantsch, twee-vijfde Roomsch-Katholiek. de h. grafkerk. De Mohammedaansche minister-president van Egypte heeft den Koptischen patriarch Johannes XIX 30.000 Egyptische ponden ge schonken voor de restauratie van de H. Graf kerk te Jeruzalem, bij welke restauratie de Kopten evenzeer als de Christenheid belang hebben. zendingshoogleeraar. Naar uit Indië telgrafisch bericht wordt, heeft dr. J. H. Bavinck te Djocja de benoe ming tot hoogleeraar in de zendingsvakken aan de Theologische Hoogeschool te Kampen en de Vrije Universiteit te Amsterdam aangenomen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6