Maak goede reclame AKKERTJE" Sport Dc Gepoc werkt in ons land De sigaret Hevige aardschokken in Indië Rotterdam moet Waalhaven offeren Texelsch nieuws Druk bezoek Den Hoorn De Koog Zendingssamenkomst Oosterend Op concours Tewaterlating van 3 schepen bespaar U die nare dagen ÏÏlaAüiefreALcAten Vxyelbal Atlas I'C.S.V. I 2-0 Bxï&fdt-eAjxh&kirLty Duitschland protesteert te Praag Licht in het Rotterdamsch» ontploffingsdrama Novae was leider der nationalisten in de Oekraine Texel trekt gewoonlijk op den Hemelvaarts dag reeds heel wat bezoekers, vooral bij gun stig weder, zooals gisteren het geval was. Met de boot die omstreeks half elf in onze haven arriveert, kwamen reeds velen mee. Vooreerst was er een gezelschap van ruim 100 personen, dat de V. d. Schuits trip meemaakten, dan waren er pl.m. een 50-tal esperantisten, die deel kwamen nemen aan den Herdenkingsdag die hier in verband met het 50-jarig jubilé van het Esperanto werd gehouden en verder kwa men zeer velen, die een dagje in onze gemeente doorbrengen zonder bepaald doel. Verder arriveerden twee botters in de haven, die de Heldersche Heilsoldaten aanvoerden die medewerking kwamen verleenen aan de hier te houden Openluchtsamenkomsten. Dit gezel schap voerde een muziekcorps mee, dat reeds bjj het binnenkomen van de haven van haar aanwezigheid deed blijken. Het gezelschap gaf verder om 10 uur straat zang te Oudeschild, om half twee vond op de Groeneplaats te Den Burg een samenkomst plaats, waarbij muziek en zang werd gegeven. W(j hebben eenigen tijd geluisterd naar de vooral zeer goeden zang, die voornamelijk door de Heldersche Heilsoldaten werd gegeven. Door een der vrouwelijke officieren werd de verzamelde menigte toegesproken, terwijl de muziek door zang werd onderbroken. Getuige nis werd o.m. gedaan door een Texelsche Heil soldaat. Het woord werd ook gevoerd door den heer De Geus van Den Heidér, die er op wees, dat de vorige commandant van Den Helder voorspeld had, dat er over eenigen tijd verschil lende heilsoldaten op Texel zouden zjjn, deze voorspelling is uitgekomen, de afd. Texel telt reeds vele leden. Des middags half vier had een samenkomst ln de Dennen plaats. Deze laatste samenkomst vooral viel een druk bezoek ten deel. Het was een interessant aanzien, die groote menigte, die zich amphitheaters gewijze tegen het duin had geschaard. Ook hier werd muziek en zang ten gehoore gebracht en door verschillende personen het woord gevoerd. Met autobussen werden de Heldersche Heilsoldaten vanaf de Dennen naar de haven gebracht, waarna het gezelschap met eigen vaartuigen weder naar Den Helder vertrok. De Esperantisten werden met autobussen van Oudeschild gebracht naar het Badhotel „Prinses Juliana" te De Koog, waar een Her denkingsdag werd gehouden in verband met het 50-jarig Esperanto jubilé. Een welkomst-,, woord sprak aldaar de voorzitter van de Tex. Adsp. Ver., de heer T. Tiessen. De herden kingsrede werd uitgesproken door den beken den Roemeenschen Esperantist Andreo Cseh. Na afloop werd een wandeltocht gemaakt langs den Minister Ruysweg naar het Gerritslander kerkje, vanwaar het gezelschap per autobus naar de boot ging, die omstreeks half zes het eiland verliet. VOOR DE ZOMERCAMPAGNE. De heer Boekei heeft dezer dagen in zijn om vangrijk autobus-bedrijf weder een prachtige nieuwe bus in gebruik genomen. De nieuwe bus biedt plaats voor 29 personen en is van alle moderne verbeteringen voorzien. DS. J. MOEN GAAT TEXEL VERLATEN, Ds. G. Moen, Ned. Herv. predikant te Den Hoorn, heeft het beroep naar Nieuw-Leuzen aangenomen. Velen zal dit vertrek spijten, daar ds. Moen zich in de jaren dat hij werk zaam geweest is te Den Hoorn, zich aller sym pathie heeft weten te verwerven. In een duinvallei bij De Koog had gistermid dag de 26ste Zendingsdag van de Ned. Herv. Gemeente plaats. Zooals altijd trok ook nu weder dit Zendingsfeest talrijke bezoekers. Medewerking werd verleend door het Herv. Gemengd Zangkoor, onder leiding van mevr. VisserDewald, dat met kort gezang de bij eenkomst opende. Daarna volgde uitspreking van gebed en voerde ds. Papineau Salm het woord. Zendeling D. Kok sprak over het zendings werk op Nieuw-Guinea. Ds. F. Visser had als onderwerp: „Moment opname uit het leven van een ploeger". Het sluitingswoord werd gesproken door ds. A. W. Kok. Gisteren behaalde Vios te Oost, op het mu ziekconcours te Wieringen, den tweeden prijs in de vierde afdeeling, met 300 punten. Op het concours te Weesp behaalde Excel sior van Oosterend den 2en prijs in den Marschwedstrijd met 24 ptn. en den 2en prijs in den Concert-wedstrijd met 49 ptn., in de afd. Uitmuntendheid. Bij de Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr. N.V. te Rotterdam zijn gisteren drie schepen, een vrachtpassagiersschip, een zeesleepboot en een motorpassagiersboot, kort na elkaar te water gelaten. Voor den havendienst Spido het motorpas sagiersschip „Prinsenplaat". Dit schip kan on geveer 200 passagiers vervoeren. Voor deze passagiers is een behoorlijk verblijf ingericht, dat groote ramen heeft, zoodat de havens ook bjj minder gunstig weer kunnen worden be zichtigd. Voorts heeft de tewaterlating plaats gehad van de zeesleepboot „Thames", welke In aan bouw is voor de N.V. Internationale Sleepdienst Mij. Hierb\j werd de doopplechtigheid verricht door Mej. C. B. M. Vuyk. En tenslotte is ook een motorvrachtschip te water gelaten, dat het bouwnumer 513 draagt. Mevr. A. E. van BeuningenCharlouis heeft hiervoor de laatste beletselen weggenomen. Binnen een kwartier verdwijnen Uw pijnen, Uw lusteloosheid, Uw mi graine en gevoelt ge U vroolijk en opgewekt. Let op hel AKKER-merk. Per koker van 12 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. Bij Kon. besluit van 23 Mei zijn bevorderd tot luitenant ter zee der le klasse, de luite nant ter zee der 2e klasse P. A. Mulock van der Vlies Bik en A. C. van Versendaal; tot officier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse de officier van den marinestoom vaartdienst der 2e klasse de officier van den marinestoomvaartdienst der 3e klasse H. T. A. M. Schoenmakers. Bij Kon. besluit van 23 Mei is aan officier van gezondheid der 2e klasse bij de Konink lijke marine-reserve H. F. Hamelberg, met ingang van 1 Juni, eervol ontslag uit den dienst verleend. Op het H.R.C.-terrein vond bovenstaande wedstrijd plaats, de laatste match van Atlas, dat er in een matige ontmoeting in slaagde, het kampioenschap van den N.H.V.B.' onge slagen te behalen. Neen, op grootsche wijze is dat niet geschied, de A.-ploeg speelde ver be neden haar kunnen, de spelers waren waar schijnlijk voetbalmoe, 24 wedstrijden zijn te veel in 1 seizoen! Het eerste gedeelte van de match was nog het aantrekkelijkste. Atlas loopt al spoedig van stapel, vele scho ten gaan naast en over. Ook C. trekt menig maal ten aanval, doch dikwijls stranden zij op de backs en de weinige schoten die de A.- doelman te verwerken krijgt, zijn te zacht en slecht gericht. Bij een serie A.-aanvallen plukt de C.-keeper eenmaal keurig een bal van Beijer's schoen, even daarna moet hij echter zwichten voor een hard schot van Wijker, doch de scheids rechter had buitenspel geconstateerd, volgens velen echter ten onrechte. Vlak hierop stopt Petrus een geweldig hard schot van den C.- midvoor, dan is het weer de A.-voorhoede, die ten aanval trekt, en nu met meer succes: de midvoor scoort na mooi aangeven van rechts, over den uitgeloopen keeper en geeft Atlas de leiding..De meeste A.-aanvallen stranden echter op offside, vooral de linker vleugel bezondigt zich er aan: Er ontstaan nu eenige gevaarlijke situaties voor het A.- heiligdom, maar verder dan eenige corners, welke niets opleveren, brengen de Castri- cumers het niet. Het succes is weer aan 'den anderen kant, waar J. Wijker scoort na goed aangeven en de stand op 20 in het voordeel van Atlas brengt. De tweede helft bood van Atlas' zijde be zien, weinig fraais. C.S.V. gaf in deze periode den toon aan, welke wel afgewisseld werd door uitvallen der zwart-witten, die echter geen gevaarlijk karakter droegen. Wat C.S.V. ook probeerde, tot doelpunten kwam het niet, en daar-ook de C.-veste voor verdere doorboringen bespaard bleef, bleef het 2—0 toen scheidsrechter van Duyse, die goed voldeed, het eindsignaal blies en kan Atlas, na een geweldig zwaar seizoen, eindelijk eens een paar maanden uitblazen. VRIENDSCHAPPELIJK. Helder 6—Atlas 2 101 JUBILEUM H.B.S. TE HOORN. Men verzoekt ons te melden, dat de H.B.S. te Hoorn op 18 en 19 November het feest van haar zeventigjarig bestaan zal vieren. Er heeft zich een feestcommissie gevormd, die thans bezig is met het samenstellen van het feest programma. De nieuwe dienstregeling, door Herman Salomonson, uitgave H. J. Paris, Am sterdam. Dit werkje van den bekenden schrij ver Salomonson (Melis Stoke) werd uit dank baarheid aan de Oxfordgroep geschreven. Salomonson, zelf gezegend door de Oxfordbe- weging, wil ook gaarne andere tot gids zijn naar den weg tot bevrijding van zichzelf en gebondenheid aan den Grooten Leider. Hij heeft dat op geen beter wijze kunnen doen dan door middel van dit werkje, dat practisch, eenvoudig, en daardoor voor ieder verstaan baar is. Het is klein van omvang, handig van formaat en goedkoop van prijs 0.45). Dit boekje heeft geen slot en kent geen afscheid, zegt de schrijver op de laatste blad zijde. Het is een practische aansporing om op reis te gaan, op een avontuurlijke reis, waar van het programma verborgen blijft. Dit is een spoorboekje zonder tijdsaankondigingen. Het bevat slechts de teekens van de spijziging. De uwe en die, van u, aan anderen. Waagt u het er maar op. U zult, over de geheele wereld, medereizigers ontmoeten. En u zult ze her kennen aan dien vrijen blik in de wereld, aan die oogen, die ge van de zeelieden kent. Het zijn de oogen, die oneindigheden hebben ge peild en de rustige zekerheid uitstralen van menschen, die weten, dat hun werkelijke vei ligheid niet berust in bezit of tractaten, maar bij God, die ons beveelt als wij ons spreken staken en luisteren. Het is een boekje, dat men lezen moet om zichzelf. Verkoopszinnen. De kellner vraagt of ge een ei in uw melk wilt hebben. Bijna automatisch antwoordt ge: neen. Maar iemand, die geoefend is door Elmer Wheeler, uitvinder van de „Beproefde ver koopszinnen", houdt in elke hand een ei en vraagt of ge er één wilt of twee. Bijna auto matisch antwoordt ge: één, en de kas ontvangt weer een stuiver meer. Honderden van zulke winstgevende antwoorden, ter beschikking ge steld van de eigenaars van benzine-stations, hotels, winkels en warenhuizen, hebben Elmer Wheeler's naam geboekstaafd in de annalen der toegepaste psychologie. „Vraag -niet öfvraag wélke" zegt Wheeler. Geef een klant nimmer de keus tusschen iets en niets; stel geen vragen, die gemakkelijk ontkennend beantwoord worden, richt ze zoo in, dat ze leiden tot het begeerde antwoord. Te Brooklyn werd den bezoekers van een restaurant gevraagd, of ze van een bepaalden drank een groot of een klein glas wilden. En kelen bestelden een groot glas. Toen Wheeler echter zgn proeven beëindigd had, zeiden de kellners alleen: „Groot glas?" en in twee van de vijf gevallen werd het een groot glas. In 1927 was Wheeler bij de advertentie-af - deeling van de „Baltimore American". Een winkelier klaagde, dat de reclame wel men schen naar zijn zaak bracht, maar dat zij te weinig kochten als zij er waren. Wheeler ging achter de toonbank staan, luisterde, observeer de, en besefte spoedig, dat de woorden en daden der bedienden toevallig en mechanisch waren. Waarom zou hij hun niet de goede methode leeren om elk artikel te verkoopen? Zoo werd tien jaar geleden Elmer Wheelers nieuwe beroep geboren: het onderzoek met welke woorden men het best verkoopt. Als Wheeler en zijn helpers aan het werk gaan, stellen zij niet direct pasklare zinnen voor. Langen tijd luisteren, probeeren, tellen en schiften zij. Vaak komt de verkoopszin ten slotte van een der bedienden. Wheeler ontdekte, dat 146 verschillende zin nen gebruikt werden om de mannen voor een bepaalde soort scheerzeep te interesseeren. Na tal van proeven ruimde hij ze allemaal op, op één na, want in den winkel, waar de verkoo- per zeide: „Hoe zoudt U het vinden, als U den scheerzeep tot de helft kon bekorten", werd de verkoop verdrievoudigd. Een schoenwinkelier vroeg hem te helpen bij den verkoop van een voorraad kinder-moc- casins. De moeders bleven onverschillig voor den lof, dien de bedienden over de schoenen zongen, maar toen Wheeler hun leerde zeggen: „Zoo dragen de echte Indianen ze, jongen", haalden heel wat knapen hun moeders tot koo- pen over. Wheeler vond zinnen, waardoor vlie genmeppers snel verkocht werden: „U krijgt ze er mee te pakken"; de verkoop van witte schoensmeer steeg met 300 pet. door den zin: „Ze gaat er niet af", en een voorraad van ver scheiden maanden verdween in één week door: „Hebt ge ooit een wetenschappelijke tanden borstel gebruikt? Wheelers activiteit gaat verder dan toon banken. Hij adviseert verhuizers bij de klanten te komen met zeep en handdoek en alvorens de meubelen aan te raken, te vragen waar zij hun handen kunnen wasschen. Op zijn voorstel instrueeren wasscherijen haar colportrices zich voor te stellen als „mevrouw", ook al zijn zij ongehuwd. Hij raadt verkoopers van stofzui gers om, als zij eenmaal binnen zijn, uit te zien naar vogels, honden en kinderen. Als er een kanarie isluidt des verkoopers „beproefde zin" volgens voorschrift: „Zingt-ie mooi?" Als er een hond is, vraagt hij den naam; bij een kind naam en leeftijd. Dit verklaart mede, hoe een verkooper stofzuigers kon verkoopen aan 92 pet. van de menschen, die op hun deur ver meldden: „Aan de deur wordt niet gekocht". Eigenaars van honden vertelt Wheeler, dat de zin „Wacht u voor den hond" lang niet zoo doeltreffend is als „Wacht u voor den honge- rigen hond". Aan hotels gaf Wheeler den raad de prijzen te noteeren met „zes dollar en lager", inplaats van „3.50 dollar en hooger". Na vele proeven ontdekte hij, dat de bediende, die een gast zijn kamer wijst, het best kan zeggen: „Is U on langs nog bjj ons geweest?" Zoo neen, dan kan de bediende hem de inrichting der kamer toonen en hem de voordeelen van het hotel op sommen. Voortdurend vragen groepen zakenmen sehen Elmer Wheeler, zijn beginselen te komen uiteenzetten. Hij zegt, dat zijn archieven 105 000 zinnen bevatten, die op 19 millioen klanten beproefd zijn. Maar hg pretendeert niet, alleen in het bezit te zijn van tooverwoor- den. Hij wijst ook op begaafde amateurs, zoo als de kruier die, in plaats van het afgezaagde „Koffer dragen, meneer?" vraagt: „Welken trein wilt U halen?", of op den blinde, die zijn Mei-inkomsten vermeerderde door een bord te dragen met de woorden: „Het is lente, en ik ben blind". Eens heeft Elmer Wheelers systeem een man weerhouden van de achttiende verdieping te springen. Hij stond op een vooruitstekenden richel en was moeilijk te bereikend Verscheide ne menschen gingen naar het dak en poogden hem van zijn voornemen af te brengen, maar hij bleef met zijn doodensprong dreigen. Toen werd een van Wheelers assistenten ontboden. Zij beproefde verschillende zinnen: „Zal ik een kop koffie voor U halen?" hielp niet. Evenmin het plan een glas wijn te laten aanrukken. Ten slotte riep ze: „Je staat voor gek op die richel. Kom naar beneden vóór je vrouw ziet hoe bespottelijk je je aanstelt". De wouldbe- zelfmoordenaar kwam er af, getroffen op zyn meest kwetsbare plek: zijn ijdelheid. („De Kern"). door Cliarles Dclambrcs. Dc commissaris keek over zijn brillegla- zen heen naar den man tegenover hem. „Ik begrijp dat het een groote schok voor U was," zei hij. „Maar U moet toch trachten me zoo rustig mogelijk alles te vertellen, meneer Dutoit." „Ik heb U alles al verteld wat ik weet," zei Armand Dutoit. Ilij haalde een zakdoek te voorschijn en veegde zijn voorhoofd af. „U begrijpt, eerst die ontzettende schok toen ik hoorde dat mijn vrouw dood was. Door de telefoon zooiets aan te hooren... ontzettend! Laval belde me op. Onze huisknecht. Hij vond haar toen hij thuis kwam. Had een avond vrij gekregen, zooals geregeld elke week gebeurde. Ik was voor zaken de stad uit en hij wist niet beter te doen dan mijn hotel op te bellen. Aangezien ik daar niet In Parigi (Celebes) en omstreken zijn hevige aardschokken waargenomen, welke zware verwoestingen hebben aangench Slechts enkele gebouwen zijn staande ge houden. De schade kan nog niet worden bepaald. Voor zoover bekend, zijn er tvvin- tij? dooden gevonden, De "kampongs langs dc kust hebben het meest te lijden gehad. Wegens schending der grenzen. Berlijn heeft Woensdag J.1. te Praag ge- protesteerd tegen schending van de zen door Tsjechische vliegers en tegen het samentrekken van troepen in het Sudeten- gebied, was, gaf men hem het nummer op van een restaurant waar ik een' zakelijke af spraak had gehad. Daar kreeg ik toen de tijding. Ontzettend!" „Uw vrouw had geen vijanden met uw weten?" „O neen! Ze was wel eens heftig en moei lijk maar vijanden... neen. Aalleen... Hij stokte. De commissaris vulde den zin aan: „Alleen was ze gebrouilleerd met haar broer." Dutoit kuchte. „Tje... och, maar dat was geen ernstige kwestie." „Zoo? Er is mij verteld, dat zij niets meer van dien broer wilde weten, hoewel deze een poging tot verzoening deed." „Ja, ze was heel boos. Hij had zich heftig gekant tegen ons huwelijk en zich over mij uitgelaten op een wijze, die... wel, die haar woedend maakte. Mijn vrouw was iets ouder dan ik... haar broer wilde niet geloo- ven dat ik haar liefhad... hij meende, dat het om haar geld te doen was. Daarom stond ik erop dat we zouden trouwen op huwelijksvoorwaarden." De commissaris knikte. Hij nam den man voor zich nog eens op. Een knappe kerel. Was bijna twaalf jaar jonger geweest dan de vermoorde, die bovendien niet knap was geweest. Er had eenige reden bestaan voor de familie om aan zijn bedoelingen te twij felen. En eenige reden voor den broer om woedend te zijn over dat huwelijk. Zijn za ken waren sterk achteruitgegaan en het was gebleken uit de nagelaten correspon dentie der doode vrouw, dat deze gewei gerd had haar broer en diens gezin te helpen, hoewel zij-er financieel even goed voorstond als vroeger. Dit dank zij het be leid van haar man die verstand had v^m financiëele transacties en door zijn beheer van haar vermogen niet alleen haar fortuin door alle gevaarlijke tijdsomstandigheden wist te bewaren, doch zelfs te vergrooten. Hij mocht er wat fattig uitzien, maar her- sens bezat hij zeker wel. „Ik kan me niet voorstellen dat haar broer... ze waren toch vroeger aan elkaar gehecht... hoewel, geld is natuurlijk een sterke drijfveer..." Dutoit schudde weife lend het hoofd. „Wel, ik hoop dat hij een alibi heeft." „Dat heeft hij niet," zei de commissaris. Hij keek naar den ander met wat toege knepen oogen. Een half uur tevoren had hij tot een der inspecteurs gezegd: „Ik wil een kleine proefneming wagen, die mis schien niet heelemaal door den beugel kan. Er is eén sigaretteneindje gevonden in de kamer, waarin de vrouw vermoord werd. Dutoit, zoowel als zijn zwager zal ik een sigaret aanbieden. Die sigaret kan me misschien een aanwiizing geven." Hij haalde zijn koker te voorschijn doch onende die niet. „Er is een aanwijzing," zei bij langzaam, „die wellicht opheldering kan brengen." Bij het lijk werd een sigaretten- eindie gevonden. U weet zeker wel, dat het wetenschappelijk onderzoek tegenwoordig zeer ver is op criminalistisch gebied. Dege ne, die deze sigaret rookte, deed dit op een bijzondere manier. Ik ben benieuwd, of Uw zwager, als ik hem een sigaret aanbied, op die wiize rookt" Hij opende ziin koker. "Van- sigaretten gesproken... mag ik er U een aanbieden?" Dutoit glimlachte verontschuldigend. „Ik rook geen sigaretten, dank U." De commissaris slak een sigaret on, klapte zijn koker dicht en zei: „Dat is dan alles voor vandaag." Toen de deur zich gesloten had achter Dutoit, belde de commissaris. Een recher cheur volgde den ander zoodra hij het bureau verliet. Dutoit werd twee dagen la ter gearresteerd, zoodra was vastgesteld, dat zijn alibi niet deugde. „Hij was heel handig." zei de commissa ris tegen de verslaggevers, „koos het tijd stip kort na de vergeefsche pogingen van haar broer om geld te verkrijgen. Natuur lijk was ze op huwelijksvoorwaarden ge trouwd. maar hij vermeldde niet, dat ze dadeliik een testament te zijnen gunste had gemaakt. Hij gaf in zijn hotel dat restau rant op waar hij inderdaad een afspraak had. doch veel vroeger op den avond. Gaf een flinke fooi aan een kellnrt- en verzocht hem, als later op den avond voor meneer Dutoit werd opgebeld, voor hem te ant woorden. De kpllner meende dat het een heimelijk liefdesavontuurtje gold, dat iemand voor zijn echtgenoote verborg en zocht er niets achter. Toen hij die bood schap kreeg, was hii wel onthutst maar de man die hem de fooi gaf had gezegd, dat hij zich niet er om hoefde hekommeren welke boodsrhan hii kreeg, als hij maar deed alsof hij Dutoit was. Dutoit slaagde erin na den moord den indruk te wekken, dat hij die boodschap in het restaurant ge kregen had, den laatsten trein had geno men en 's morgens vroeg aankwam. De keil ner wist niet anders, dan dat het een me neer Dutoit was en zocht er niets achter, meenende, dat die meneer de boodschap er gens ander gekregen had. Dutoit rekende erop. dat de volle verdenking zou vallen op zijn zwager. Maar die sigaret verried hem aan mij. Hij durfde niet rooken en gaf Voor dat hij het nooit deed, maar ik wist het tegendeel! Een leugen, die gemakkelijk ontdekt kon worden en een zoo scherpzin nig man moet dat weten en verkoos toch te liegen, liever dan te rooken. Dat was duide lijk, nietwaar? Overigens was dat verhaal tje over die bijzondere wijze van roken Moord door middel van tijdbom. 5 Spoediger dan wij hadden verwacht is de sluier, welke was gelegd over de geheimzinnige ontploffing op den Coolsingel te Rotterdam, groo- tendeels opgelicht, zegt de N.R.Ct. In de eerste plaats is de identiteit van het slachtoffer, den zoogenaam- den Novack, vrijwel vastgesteld. Hij was de leider van de nationalisti sche beweging in Oekraine, en dus een gevaarlijk tegenstander van de Russische Sovjet. De geheimzinnige Bora ls een partijge, noot van Novack en schijnt achter het com- plot te zijn gekomen om Novack te ver- moorden. Hij heeft zich gehaast om Novack achterna te reizen, doch daar hij begreep zich hierdoor zelf aan groot gevaar te zuh len blootstellen, was hij oorspronkelijk met zijn mededeelingen tegenover de politie autoriteiten zeer spaarzaam. Novack is Maandagmorgen om 11.24 aait het Maasstation te Rotterdam uit Duitsch- land aangekomen. Voor zoover men dit heeft kunnen na* gaan is hij per taxi naar het hotel gereden, Blijkbaar had hij op dat moment nog vob doende contanten. Een uur later had hij zoo goed als niets meer bij zich en ook in zijn bagage is niets gevonden, dat er op duidt, dat hij ergens een tegoed had te Rot terdam. Hieruit wordt geconcludeerd, dat ook deze Novack te R'dam een bevriende relatie had, die hem van de noodige geld middelen zou voorzien, tenzij ook hij, nadat hij in het hotel zich had laten inschrijven, zijn bagage had gedeponeerd en zich in zijn kamer wat had opgeknapt, naar die rela tie heeft hegeven. om zijn geldswaardige papieren te laten opbergen, dus ongeveer juist zoo, als een paar uur later Bora moet hebben gedaan. Het blad komt dan tot de volgende re constructie van het drama. Degeen, diee en aanslag op het leven van den zoogenaamden No vack in den zin had. heeft den man gevolgd en vermoedelijk toen No vack in een café zijn overjas had uitgetrokken men neemt namelijk voorshands aan, dat de ontmoeting met de bevriende relatie in een café heeft nlaats eehad van de gelegenheid gebruik gemaakt, om 'n geprepareerde tiid-bom in zijn zak te doen glijden. Kort na het onder houd is Novack op zijn schreden teruggekeerd; vermoedelijk wilde hij weer naar het hotel gaan. On derweg is de bom tot explosie ge komen, met het bekende noodlottige gevolg. Algemeen neemt men aan, dat het slachtoffer niet heeft geweten, wat voor gevaarlijke machinerie hij bij zich had, sterker nog, dat de zoo genaamde Novack het slachtoffer is geworden van een uiterst geraffi- neerden opzet, om hem van het le ven te berooven. De orders van de Gepeoe zijn dus wel prompt uitgevoerd. Gebleken is zegt het blad, dat in Botter dam personen wonen of vertoeven die in wel zeer nauwe relatie staan met de Gepeoe en eveneens lieden, die behooren tot de par tij, althans geestverwanten zijn van de con- tra-revolutionnaire beweging in Oekraine. Het onderzoek wordt, zegt het blad, met kracht voortgezet. Motie van den Amsterdamschen gemeenteraad tegen het afstaan van Schiphol. In den Amsterdamschen Gemeente raad is Woensdagmiddag geïnter pelleerd ovor de plannen van de re geering tot stichting van een cen traal vliegveld te Leidersdorp en het bestemmen van Schiphol tot militaire viieghaven. De interpellanten achten dit stre ven van dc regeering een bedreiging van de millioenen, die Amsterdam in het inrichten van Schiphol ge ïnvesteerd heeft en een groot gevaar voor de belangen van Amsterdam als centrum der burgerlijke lucht vaart. De Raad heeft tenslotte met algcmcene stemmen den motie aangenomen, waarin een dringend beroep op de Regeering wordt gedaan, aan genoemde voornemens geen gevolg te geven, resp. Schiphol als cen trale luchthaven aan te wijzen. De minister van Waterstaat heeft aan de gemeente Rotterdam medegedeeld, da dc regecring be zwaar heeft tegen overbrenging van de burgerluchtvaart van Waal naven naar een terrein in den pol- der Zestienhoven. Zooals men weet, heeft Botterdam Waal haven aan het Rijk ten behoeve van Defen sie verkocht. De Maasstad heeft te kennen gegeven, dat rusten1" moe^ijk in ^esIuit zal kunnen be- Voetbal. OM DEN K.N.V.B.-BEKER. In het tournooi om den K.N.V.B.-beker werd gisteren gespeeld de wedstrijd D.F.C.- leimondin, welke eindigde in een 32 over- vvinning voor de Hclmondschc club, die (laardoor met Haarlem, V.S.V. en A.G.O.V.V. tot de laatste vier behoort.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6