Mogelijke belastingverlaging Huisjes diep in den grond Debat over Heemskerkerduin Post vluchten op Indij m. De „Hannah" is getorpedeerd De politieke moord te Rotterdam Het aanstaande regeerings- jabileum van H.M. de Koningin De Zuiderzeesteunwet Deensche gaspakken voor onze soldaten Konovalec werd door verschillende mannen belaagd Drie boerderijen verbrand Spoedig blikvleesch verkrijgbaar Groote Amerikaansche vlootmanoevres En 's morgens een koe voor de deur**** PROVINCIE NOORD-HOLLAND. Pro«l met medezeggenschap. Pe Provinciale Staten van Noord-Holland kwamen gisteren bijeen onder voorzitter schap van den Commissaris der Koningin. De heer Vermeulen (a.r.) vond in de re sultaten van de rekening over 1936 aanlei ding te vragen of nu de regeering belasting- .verhooging heeft aangekondigd. Gedeputeer de Staten geen reden meenen te hebben de opcenten op de Inkomstenbelasting te iverlagen. De heer Polak (Ged. Staten) merkte op, dat de heer Vermeulen feitelijk buiten de orde is. De opcen ten voor '38 zijn al vastgesteld. Maar spreker wil wel zeggen, dat Gedepu teerde Staten bij het opmaken van de begrooting voor 1939 zich gaarne opmerkingen van den heer Vermeu len zullen herinneren. Een belofte is dit niet, maar de mogelijkheid van verlaging der belasting is niet uitgesloten. Het is nu echter enkele maanden te vroeg. De rekening werd, aldus het Hsbl., ver- Volgens vastgesteld. Hierna kwam in behandeling de voor dracht van Gedeputeerde Staten tot vast stelling van een verordening betreffende commissies van medezeggenschap. De meeste leden waren van oordeel( dat de benaming niet geheel juist is en zooals door den heer Asscher (lib.) opgemerkt werd, verwachtigen konden worden opge wekt, waaraan niet voldaan kan worden. Medezeggenschap wil zeggen: medelei ding en spr. is er niet van overtuigd, dat de aangewezenen uit het personeel vol doende commercieel zijn om mede te lei den en daarom vraagt spr. wat de bedoe ling is van deze commissies. De heer Meijer (S.D.) vindt het begrijpe lijk, dat de noodige voorzichtigheid in acht wordt genomen, maar de voorzichtigheid van Gedeputeerde Staten gaat wel wat erg yer. Waarom willen Gedeputeerde Staten den proeftijd handhaven? Bijzondere motie ven zijn hem niet bekend. Hij vraagt, waar om de Provinciale Ziekenhuizen zijn uitge sloten. En voorts, wanneer een rapport over de resultaten zal worden uitgebracht. Gede puteerde Staten zeggen „Over eenigen tijd". De opmerking van den heer Asscher over gebrek aan commercieel inzicht hij het per soneel acht spr. volkomen ongegrond. „Kwakzalver Meijer". De heer Van Kampen fN.S.B.) is er van overtuigd, dat alle commissies van mede zeggenschap een camouflage zijn en dat er van medezeggenschap geen sprake is. Spr. laat zich door den „kwakzalver Meijer" den weg niet wijzen. Voor groote woorden is spr. niet bang ("voorlijkheid). Wij nationaal-soci- alisten, zegt hij, gaan voor scheldwoorden niet uit den weg. De redding van dit land moet komen uit den nieuwen geest. De heer Witteman ("Ged. Staten) noemt het onjuist de medezeggenschap af te wijzen, omdat zij alleen in een corporatieven staat tot haar recht kan komen. Dat nu een proef genomen wordt zal niemand onjuist achten, zegt hij. Het personeel moet eerst scholing hebben, daarom is de proef tot de bedrij ven beperkt. Het is z.i. juist dat de zieken huizen niet in de proef zijn betrokken. Wat de tijd betreft,'waarna een rapport zal worden uitgebracht, noemt spr. een jaar. De voordracht werd aangenomen met 54 tegen 7 stemmen. In bespreking kwam hierna het prae-ad- vies van Gedeputeerde Staten op het voorstel van den heer De Miranda om de korting van 10 sinds 1934 op het provinciaal subsidie toegepast in te trekken. Gedeputeerde Staten adviseeren met ingang van 1 Juli a.s. aan de vereenigingen welke koloniehuizen voor zwakke en prae-tuberculoose kinderen ex- ploiteeren de oorspronkelijke subsidie te herstellen. Uitspraak van den Raad voor de Scheepvaart. De kapitein is afgeweken van zijn veilige route De Raad voor de Scheepvaart heeft gis termiddag uitspraak gedaan inzake het ten gevolge van een ontploffing verloren gaan van het stoomschip „Hannah" onder de Mid- dcllandsche Zeekust van Spanje, ter hoogte .van Kaap San Antonio, op 11 Jan. 1938. De Raad is van oordeel, dat de „Hannah" ter hoogte van de Spaansche kust verloren gegaan is, na door een torpedo te zijn ge troffen. Volgens de verklaringen van den kapitein en den uitkijk, kan er niet anders dan van een torpedo gesproken worden, daar door hen een hellcnbaan is gezien. De kapitein verklaarde nog, dat hij slechts een oogenblik het genoemde ver schijnsel en wel op een afstand, welke hij op 300 meter schat, heeft waargenomen en dat hij toen dadelijk de noodige maatrege len heeft getroffen en o.a. de telegraaf op „stand bv" heeft gezet en eerst bij de ont ploffing op „stop." Dit wijst wel zeer sterk op een torpedo en deze handelwijze zou met een ontplof fing door een mijn in het geheel niet zijn overeen te brengen. De Raad komt tot de conclusie, dat naar alle waarschijnlijkheid de „Hannah" is ge torpedeerd. Op de na de ontploffing door den kapi tein getroffen maatregelen heeft de Raad geen aanmerkingen. Het was zeer zeker een zeer gunstige omstandigheid, dat nagenoeg de geheele equipage beneden was. Wan neer de equipage aan dek was geweest, zouden, gelijk de kapitein verklaarde, werkzaamheden op of bij luik 2, waar het schip is getroffen, zijn verricht en zouden er dus zeker dooden te betreuren zijn ge weest. Wel echter maakt de Raad aanmerking op het feit, dat de kapitein is afgeweken van de in de berichten aan zeevarenden aanbevolen veilige routes. Het is den Raad niet duidelijk geworden, waarom de ka pitein zich aan die voorschriften niet heeft gehouden. Pro en contra wateronttrekking aan de geestgronden. „Of het IJsselmeer blijvend goed zal zijn, kan niemand zeggen." In de middagvergadering van de Prov. Staten van N.-Holland kwam o.m. in behandeling de voordracht van Ged. Staten om voor f 600.000 aan te koopen het Heemskerkerduin te Heemskerk en Castricum, groot 718 ha. De heer van der Wal (s.d.) verdedigde, al dus het Hsb., den aankoop in hoofdzaak om het belang van het behoud van dit duin gebied voor de gemeenschap. Er is een adres aan de Staten gericht door belang hebbenden in den tuinbouw en de bollen- cultuur, waarin voor uitdroging van het duingebied wordt gewaarschuwd en ge vraagd wordt eerst het IJsselmeerwater te gebruiken, alvorens weer tot boringen in de duinen wordt overgegaan. Spr. wijst er op, dat Ged. Staten al toezeggingen hebben ge daan; maar overigens meent hij, dat wan neer het water noodig mocht zijn, verzet tegen boringen in de duinen niet verhinderd mag worden. De heer Valkering (r.k.) zette de bezwa ren van tuinders en bollenkweekers tegen verdere wateronttrekking aan de geestgron den uitvoerig uiteen en verklaarde tegen de voordracht te zullen stemmen. De heer Thomassen (s.d.) vraagt of uit breiding van de prise d'eau niet mogelijk is in de duinen ten N. van Bergen, die in het bezit zijn van het rijk. Dan was waarschijn lijk het IJsselmeerwater niet nooclig. Wat de schade aan teeltgronden betreft, wijst spr. er op, dat Ged. Staten immers schade wil len vergoeden aan hen, die aanwijsbare schade hebben geleden. De heer Korff (Lib.) bepleitte aanvaar ding van deze voordracht, al zou het al leen zijn in het belang van de watervoor ziening. De heer Vlekke (N.S.B.) verdedigde een voorstel om nadrukkelijk te bepalen, dat, alvorens tot exploitatie van dit duingebied voor waterwinning over te gaan, eerst ge tracht zal worden het water van het IJs selmeer voor dit doel te gebruiken. De heer Var Dok (S.D.) vroeg of het mogelijk zou los van dezen aankoop, water uit b -eestermeer naar de dro ge cultuur- te brengen. Hij zou wenschen da 'erzocht werd of den gedu peerden tuinders kan worden tegemoet ge komen. De heer Groen (R.K.) concludeert uit de toelichting, dat Ged. Staten zich, wat de watervoorziening uit het IJsselmeer aan gaat, aan het terugtrekken zijn. Den koop prijs acht spr. volstrekt niet laag, integen deel vrij hoog. Urgent is de aankoop niet; Ged. Staten mogen eerst onderzoeken of dè watervoorziening uit het IJsselmeer moge lijk is. Hij vraagt terugneming van de voordracht; anders zal hij tegenstemmen. De heer Van der Waerden (S.D.) acht het in hooge mate gevaarlijk alleen het IJsselmeer voor water voorziening te gebruiken. Of het IJsselmeer blijvend goed zal zijn, kan niemand zeggen. Het water is goed, maar het moet regelmatig gecontroleerd worden; in een peri ode, waarin het niet goed is, moet over het duingebied kunnen wor den beschikt. Historische optocht In Amsterdam. De afdeelingen der Tweede Kamer zullen heden te kwart voor één vergaderen tot het benoemen \an de leden eener commissie van redactie (uit en door elke afdeeling een lid) voor het samenstellen van een ontwerp-adres van hulde en gelukwensching aan Hare Ma jesteit de Koningin, ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum. Historische optocht in Amster dam op Zaterdag 10 September. Onder de auspiciën van de huldigingscom missie 1938 worden te Amsterdam door het Centraal Comité van Oranje en nationale or ganisaties voorbereidingen getroffen voor de organisatie van een grootcn optocht op Za terdag 10 September a.s. De artistieke leiding is in handen van den- heer Joh. de Meester. Minister op inspectie. Naar wij vernemen heeft de Minister van Waterstaat, Mr. Dr. Ir. J. A. M. van Buu- ren, gisteren bezoeken gebracht aan eenige gemeenten in Noordholland, langs de Zui derzee, teneinde zich ter plaatse op de hoog te te stellen vai. aangelegenheden, verband houdende met de uitvoering der Zuiderzee steunwet. De minister begaf zich omstreeks 5 uur met het jacht van den rijkswaterstaat van Marken naar Monnikendam, waar hij eenigen tijd vertoefde o.a. op de scheeps werf van de firma Van Goor, en vandaar ging de minister naar het gemeentehuis van Monnikendam, waar een bespreking met vertegenwoordigers van belanghebben den inzake de Zuiderzeesteunwet werd ge houden. Zooals men weet, is het met de beproe ving van gaskleeding ten behoeve van de ontsmettingsploegen van ons leger een wa re lijdensgeschiedenis geweest. Buitenland- sche gaskleeding bleek, aldus de N.R.Ct., of te duur of niet deugdelijk genoeg. Gaspak ken naar binnenlandsche procédé's vervaar digd, konden al evenmin den toets der kri tiek doorstaan. En al dien tijd beschikten onze ontsmettingsploegen noch voor oefe ning en noch met het oog op een eventu- eele mobilisatie over gaskleeding, zonder welke het onschadelijk maken van besmet tingen, door den vijand met blaartrekken de strijdgassen gesteld, niet mogelijk is, om dat de vloeistof en dampen dezer strijdgas sen door gewone kleeding en schoeisel heen dringen. Gelukkig zal in dezen onhoudbaren toe stand thans verandering komen. Het legerbestuur heeft namelijk den knoop doorgehakt en is er na beproeving toe over gegaan een aantal Deensche. gaspakken aan te schaffen, voldoende om in een eerste behoefte te voorzien. Deze gaspakken zijn ook bij het Deensche leger in gebruik en moeten daar uitstekend voldoen. Do Deensche gaspakken zijn van zeer goed rnbber vervaardigd. Zij zullen uit een pantalon en een jas met capuchon be staan, aangezien gebleken is, dat deze draag wijze zich beter dan een overall leent voor gemakkelijk aan- en uittrekken. Bovendien beschermen ook een pantalon en een jas 't lichaam voldoende tegen de inwerking van vloeistof en damp van blaartrekkende strijd gassen. Het ligt in de bedoeling van ons legerbestuur voortaan jaarlijks gelden op de defensiebegrooting uit te trekken voor de aanschaffing van beschermende kleeding, opdat de achterstand zoo spoedig mogelijk kan worden ingehaald. Signalement van den moorde naar bekend. Hollandsche en Duitsche politie werken samen. De Rotterdamsche politie is er in geslaagd, uitvoeriger gegevens om trent den dader van den bomaanslag te Rotterdam te verzamelen. Onder meer heeft men een foto, welke ech ter van twee tot drie jaar geleden dateert. Het nadere signalement luidt: leeftijd ongeveer 32 jaar, lengte 1.76 tot 1.78 meter, gladgeschoren gelaat, donkerbruin, achterover gekamd haar, donkerbruine oogen, gave tan den, zeer zelfbewust maar elegant optreden, wenkbrauwen, welke naar den neus doorgroeien, spreekt Rus sisch, Oekrainsch, een weinig Duitsch en vermoedelk ook wat Fransch. Bij Konovaleek en diens vrienden stond hij bekend als Waluch. Hij is echter ook be kend onder de namen Dissinov en Petro- bitch. In werkelijkheid zal hij wel geheel anders heeten. Uit het onderzoek is nog, volgens het Hsb. gebleken, dat er eenige mannen bij den moordaanslag betrokken moeten zijn ge weest; zij hebben Konovalec van de aan komst aan het station te Rotterdam af tot aan het hotel „Atlanta" gevolgd en be waakt. Gistermiddag zijn enkele Neder- landsche inspecteurs van politie naar Duitschland vertrokken. De hee- ren zullen vermoedelijk ook nog een bezoek aan Polen brengen. Den heer Broekhof, commissaris van de Centrale, tot Opsporing van Interna tionale Misdadigers, te Amsterdam, is om medewerking verzocht. O.a. zal worden nagegaan, wie de man is wiens naam wordt genoemd in de cor respondentie, die men zoowel op Konova lec als op Boranowski heeft gevonden. Dertig menschen dakloos. Tijdens een korten, doch feilen brand zijn gisteravond omstreeks half zeven in de buurtschap de Mortel onder Gernert drie boerderijen in de asch gelegd. De brandweer van Gemert verscheen spoedig ter plaatse, doch kon weinig tegen het hoog oplaaiende vuur uitrichten. De drie boerderijen brandden, evenals een schuur tot den grond toe af. De inboedels gingen in vlammen op. Het vee kon men tijdig in veiligheid brengen. Naar schatting bedraagt de totale schade f20.000. Zij wordt door verzekering gedekt. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Dertig menschen zijn dakloos geworden. H. W. BRUGMANS t Te Amsterdam is overleden de heer H. W. Brugmans. oud-leeraar aan de Rijks H.B.S. te Hoorn en vervolgens te Semarang, aldus de E. C. Na zijn terugkeer in Nederland werd hij schoolopziener, achtereenvolgens in de arrondissementen Helder, Alkmaar, Texel en Amsterdam. Vertrek ran Aaakaaut ta (hesereis) I?inRap' 31 Mei'Band- 31 Mei Buizerd Athene 31 Mei A'dam 31 Mei (terugreis) I •T,ei Pelikaan Jodhp. si Mei Akyab. 31 Mei (heenreis) I el Valk I Jodhp. 31 Mei 'Basra 31 Mei (terugreis) I I Torenvalk A'dam 31 Mei .Athene 31 Mei (heenreis) I I e' Wielewaal |B d 31 Mei j.\iedan 31 Mei (terugreis) 1 lel De Pelikaan vloog wegens slecht weer niet verder dan Akyab. Negen ons voor 3714 cent. Deze week begint de fabricage. Naar het Hsb. verneemt, zal, na de „proef- order" van 100.000 stuks deze week wor den begonnen met het aanmaken van blik vleesch, te distribueeren via de gemeente besturen aan werkloozen en behoeftigen. Het product wordt, zooals bekend, bereid van bevroren vleesch, dat eerst door ruil tegen industrieproducten door Duitschland uit Argentinië is verkregen en vervolgens door ruil tegen stroo, boter en groenten door onze regeering uit Duitschland is be trokken. Het blad verneemt tevens, dat de regee ring aan de vleeschwarenfabrikanten een vergoeding betaalt van 11.4 cent per blik, waarvoor dezen het vleesch moeten verwer ken, benevens het blik, de doozen en de étiketten moeten leveren. Het is de bedoeling, dat de deelnemende bedrijven 800.000 blikken per week maken netto-inhoud circa negen ons: verkoopsprijs aan gegadigden 3714 cent). Het Amerikaansche departement van ma rine heeft aangekondigd, dat begin van het volgend Jaar de vloot van den Stillen Ooe- aan naar de Oostkust zal komen om ten Oosten van het Panamakanaal manoeuvres te houden, tezamen met de vloot van den Atlantischen Oceaan. Op de persconferentie is Cordell Huil, den minister van buitenlandsche zaken, ge vraagd, of de Zuid-Amerikaansche staten op de hoogte waren gesteld van deze plannen. Het antwoord van den minister was: „Dat zal wel." Sinds 1934 is de vloot van den Stillen Oceaan niet aan de oostkust geweest, aldus bet Hsb., en de zeemacht, welke zich bij West Indië zal verzamelen, zal de grootste zijn, die er ooit bijeen is geweest. De ma noeuvres zouden eigenlijk onder de kust van Brazilië worden gehouden en senator Borah en vele andere politici zien er een waarschuwing in aan het adres van de fas cistische staten in Europa om zich niet ts bemoeien met Amerikaansche zaken. De manoeuvres moeten ook den Zuid- Amerikaanschen republieken den indruk geven, dat de Vereenigde Staten op grond van hun „politiek van goede nabuur schap" bereid zijn de omverwerping van de grondwettige regeeringen in de Zuid-Ame rikaansche landen te voorkomen. Na de manoeuvres zal de vloot in Mei naar New York komen voor de internatio nale tentoonstelling en in Juni zal de Pa cific Fleet terugkeeren naar den Stillen Oceaan. In totaal zullen er twaalf slagschepen zijn, vijf vliegtuigmoederschepen met vijf honderd vliegtuigen, 25 kruisers, 50 torpe- dobootjagers en 30 onderzeeërs, bemand met 58.000 man. Zóó leefden de Urkers in vroe ger tijden. - Verdronkende sombere inscriptie op vele graf- steenen. „Onze visschers oefenden op hun kleine scheepjes hun bedrijf bij al le weer en wind uit en verrichtten vaak wonderen van dapperheid," zoo getuigde burgemeester Grave- stein, toen wij, aldus schrijft de N. B.er hem spraken. En een van de oude en nota bele bewoners van Urk, de heer Koffeman, de vader van Mariap, de dorpsdichteres, met wien wij op een avond een praatje gingen ma ken, bevestigde nos: De Urkers zijn niet bang! Zij durfden al van ouds even goed met kleine als met grootere schepen op de Noordzee te visschen, en de grootste vaar tuigen van vroeger waren loch niet gronter dan de middelmatige van nu- Vandaar ook, dat. naar hij ons vertelde, de zee heel wat slachtoffers maakte. De ergste ramp jaren voor het eiland waren: 1868, toen er 24 mannen verdronken, die 13 weduwen en natuurlijk tal van weezen achterlieten (dp Urkergezinnen zijn vaak zeer kinder rijk); 1881, toen er 26 visschers omkwamen, waarvan er 17 gehuwd waren en die 52 kinderen hadden, en 1904. toen er 12 man nen den dood in de golven vonden. Waarbij dan nog kwamen de vele rampen met één vaartuig. Wij herinneren ons nog heel goed. hoe wij, bij ons eerste bezoek aan Urk. ve le jaren geleden, getroffen werden door de herhaling, telkens weer. van: „verdronken" als doodsoorzaak op de grafsteenen \an het kerkhofje bij de Ned. Herv. Kerk, steeds dit spreekt vanzelf in dit streng geloovig dorp, zonder uitzondering, vergezeld van een vertroostend Bijbelwoord. De trek naar buiten. Een aanrakingspunt met de buitenwe reld heeft bet eiland niet alleen door de visschers, die de vangst elders aan de markt brengen, doch ook door het groot aantal Urker meisjes, dat op den vasten wal een dienst pleegt te zoeken. Het blad vertelt verder, dat ook de jonge mannen in de jaren na den oorlog, werk zochten buiten hun gehoortenlaats. O.a. werden in IJmuiden en Den Helder Urker kolonies gevestigd. De inheemsche klccdij. Wij lazen ergens, dat het dragen van de inheemsche kleedii op Urk nu al achteruit gaat. Hef is ons. eerlijk gezegd, niet opge vallen. Wel trof ons al dadelijk hij de aankomst hef beeld van een paar visschers in de oude dracht, die een kind in „mo derne" spullen aan de hand hielden. Over het algemeen dragen de Urkers echter nog bet deftige donkere pak der eeuwen her: het nauwsluitend baaifie met aan den hals de twee gouden knoopios en de korte, tot over de knieën reikende, betrekkelijk smal foelnonende broek, aan de voorzijde (op den band) versierd met een naar groote. nlalte zilveren knoopen. On die knoonen komen Biibelscbe voorstellingen voor. Zoo bewon derden wii bijv. bij Loosman, den vuurtoren wachter, die zijn ambt al in het derde ge slacht vervult hii is een prachtig tvpe van den onvelvalschten Urker knoopen met daarop de voorstelling van Folifar's huisvrouw en Josef. Bii het pak behoort de karnoetsmufs. op Urk van achteren met zwartziiden lintjes dichtgemaakt. Zoo'n muts, die wat achter op het hoofd wordt gedragen, zdó dat de kuif er branieachtig uitkomt, kost soms wel f 10, verzekerde men mij. Ze is van grof duffel gemaakt en bij wijlen van binnen met leder bekleed. De vrouwen en meisjes dragen nog steeds een hulletje over een zilveren oor-ijzer, om den hals eenige snoeren granaatjes. Het gekleurde lijfje (kroplap) verleent aan haar costuum bijzondere verve. De onderarmen worden bloot gedragen; de rokken zijn wijd en lang. Eén lantaarn voor de heele plaats- Er zijn op Urk nog heel wat huisjes van het oude type, zich kenmerkend door een puntigen houten bovengevel, groengeschil- .derd. waarin een groot luik voor het in- en uitbrengen van de netten, maar de nieu we, leelijke karnkterlooze bouwtrant dringt al meer door. Toch zijn de onregelmatige sfraaties. geleidelijk dalend naar het laag ste gedeelte van het eiland en naar de ha ven, nog van een bijzondpre bekoring, vooral op de dagen als de lijnen met waschgoed gesnannen zijn. Dat kan dwars over de straatjes gebeuren, omdat, er toch geen rijverkeer is en dus loopt men dan onder ware eerenoorten. of wil men liever: guirlandes, van Urker dessous door, die op een heel aparte wijze zijn vastgeklemd tus- scbpn twee ineen gestrengelde lijnen. In de huisics is niets moer overgebleven van het moois, dat er vroeger in aanwezig schijnt te zijn geweest. Men sprak mij van eikenhouten kasten met vier denrpn richels met horden en zelfs van schilderijen. Als dat alles er eeweest is .dan is het eiland wel radicaal leeggeplunderd door de koop lieden van den vasten wal. iets wat dezen niet moeilijk mnet zijn gevallen door de armoede van vele bewoners. Alleen muur- tegels ziet men hier en daar nog. Overi- eens moeten die oude woningen heel primi tief van inrichting zijn geweest. De beer Koffeman sprak mij van buisjes diep in den grond, met heel kleine raampjes en tamelijk hooge, open bedsteden. In bet woon- en slaapvertrek was een groote en wij de schoorsteen voor het drogen van de netten. Daar zaten de men schen 's wintersavonds omheen en soms gebeurde bet zoo vertelde bij mij, dat de sneeuw naar binnen stoof on degenen die om 't vuur zaten. Men kan zich voorstellen hoe, op stormachtige dagen, de wind om en over die als weggedo ken huisjes heen loeide, De wegen (straatjes) waren nog ongepla veid, dus modderig, en slecht verlicht. Er is een tijd geweest, dat de gansche open bare verlichting uit één petroleumlantaarn bestond, welk minimum later is opgevoerd tot 28. Als die dan nog geheel of gedeelte lijk door den wind uitwoeien, was het bui ten stikdonker. De kooien graasden nog tot midden in het dorp. Menigmaal gebeurde het dat men er 's morgens een op zijn erfje vond. Moderne zegeningen. In dat alles is nu verbetering gekomen, grootcndeels in de periode van 29 jaar, dat de heer Gravestein er burgemeester was, Er is thans een gemeentelijke electrische centrale, een waterleiding, ofschoon me nigeen nog regenwater schijnt te drinken een riolering ja zelfs een... tuindorp, maar dat is meer dorp dan tuin. Tuin vindt men niet op Urk, daar is geen ruimte voor op den beperkten leemklomp- Fr is een modern raadhuisje, in oud-Hol" landschen stijl, met twee vleugels; in den eencn woont de burgemeester, in den an deren de dokter; ook is er een groote school met den bijbel. En dit brengt ons weer op don godsdienst, 's Zondags' is alles er ge sloten en vreemdelingenverkeer is er dan ook weinig of niet. 3 oc'?. 'pont het wel de moeite om er eens een kijkje te nemen desnoods dan in de week ook naar de Zuiderzee-wcrken, dat brok gigantischen arbeid van Nederland. En een wandeling, zooals wij op een helde ren lentedag om het eiland maakten, is on vergetelijk. Het laaggelegen wei- en hooi land van Urk, dat. het grootste gedeelte van hef eiland uitmaakt en dat uitloopt in een zandbank „De Staart" gehecten, was beste' reld met bloemen: paardebloemen, madelief jes on roze plassen bloeiend wolgras. Buiten de palissaden die de weiden z00 goed mogelijk tegen het water beschermen, lag liet eindeloos lijkende IJsselmeer een gladde blauwe spiegel. Aan het ein van den omringdijk van den toekomstige' polder, de zand- en leemstrook die staag m zee vooruitworstelt, roffelde bet werkeelu' gedreun van staal, gebonk en gepuf- wij bedachten opeens, dat al het water a-" deze zijde van don dijk, zoover bet p0* reikte, binnen enkele jaren land zal z'Jn

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2