Met de Heldersche Courant naar Volendam en Marken een andere tandpasta en liefst de duurste die 'is GERMAAN Woensdag 1 Tuni 1938 Tweede Blad d'dadlrdeiuv-d Naar het Hilversumsche Raadhuisen naar de K.R.O. of A.V.R.0. Ueeleiéancl l/ei&y! Verdeeling werkzaamheden Burgemeester en Wethouders Maak een Pinkstertrip met de ESONA Tc water gereden Wat Groningen wel en Den Helder niet heeft Speldjesdag drankbestrijding Eet meer haring ÏÏlaïine&eAicPiten Ongelukken aan boord van het s.s. „Groenlo" De K XVIIMlm in Lissabon Burgerlijke Stand van Den Helder Texelsch nieuws Den Barg Sportfecsten op het sportterrein Als die breekt... IOMlITJ Duitsch-Italiaansche economische bespreking PINKSTERDAGEN met Schoorl ESONA Alkmaar Agenda in blank- en witmakend en srwl a(volgens Meuw recept, oranje verpakking met blauwe band). U kunt dan zelf waarnemen, hoe Ivorol in kwaliteit, in smaak, in frischheid, menü vermogen, alle andere verre overtreft. Bovendien is Ivorol veel zuiniger in gebruik. Tube 25 ct Groote tube 40 ct. Extra groote tube 60 ct. Volgende week Woensdag zal onze ieerste ééndaagsche excursie plaats vinden. Jdet wordt een volle dagtocht, men zal yeel te zien en veel te genieten krijgen yoor een zoo laag mogelijk gestelden prijs. Een tocht met de autobus langs eenige yan de mooiste punten van ons land. Men zal wandelen door de meest typische dorp jes van onze provincie, Volendam, met zijn pittoreske huisjes, zijn horretjes en boven-gordijntjes en zijn ballonbroek mannen en baaienrokken-vrouwen en ►■kinderen. Een fraai boottochtje,3 kwar tier heen en terug, naar het eigenaardige Marken en voorts een tocht dwars door Amsterdam en door het Gooi naar Hil versum, de stad met zijn prachtige villa's, boschrijke omgeving en uitgestrekte heide- yelden. En natuurlijk terug via het Ber- gensche Lunapark naar Den Helder. Het wordt een dag, die van den vroegen morgen tot den avond benut zal worden en toch niet vermoeiend zal zijn door de afwisseling van rijden en varen en wandelen. Woensdagmorgen om half acht zullen ,we voor ons kantoor, Koningstraat ver trekken en via de Beemster, die op het oogenblik prachtig is, naar Volendam rijden. Na een rondwandeling door dit dorp, die ongeveer een half uur zal duren, wacht dan een groote motorboot om ons, in den tijd van twintig minuten, naar Mar ken te brengen, het eiland, dat we van de haven af, ver in het IJsselmeer zien liggen. Een alleraardigst boottochtje! Op Marken wordt dan weer een rustige rondwande ling gemaakt, waarmee ook ruim een half uur gemoeid is, waarna de terugreis met de motorboot gemaakt wordt en de tocht met de autobus naar Amsterdam wordt Voortgezet. In Hungarya, een modern, op Hongaarsche leest geschoeid hotel, dat .eenig in zijn soort is, gebruiken we ons meegenomen twaalf uurtje of kan men, yoor den gereduceerden prijs van 1 gulden pen uitstekend diner gebruiken. We nemen voor den maaltijd weer ruimschoots .tijd en gaan dan naar Hilversum. In Hilversum kan men bezoeken: Het prachtige moderne raadhuis, met zijn marmeren hallen en trappen, met zijn grooten vijver en schitterend aangelegden tuin. De A. V. R. O - studio, waaraan wij Vorig jaar met honderden abonné s een bezoek brachten en die allen enthousiast Waren over dit technisch wonder. Of de K.R.O.-studio, die eenige weken geleden geopend werd en waar de nieuw- Steunt LueMverdedigingsfondst Postgiro Den Haag ten name van ste technische vindingen en verschillende kunstschatten zijn ondergebracht. Prachtig zijn de glas in lood ramen. Wij lossen hiermede tevens een belofte in, het vorig jaar gedaan. De K.R.O.-directie schreef ons toen, dat zij ons gaarne zou ontvangen als haar Studio gereed was en deze belofte wil zij nu inlossen. Volgende week Woensdag om 3 uur verwacht men ons daar. Het zal ongetwijfeld de moeite waard zijn dit architectonisch prachtig uitgevoerde bouwwerk en deze technisch volmaakte studio te bezoeken. Men heeft dus in Hilversum de keuze tusschen deze drie interessante bezoeken. De kosten voor dezen buitengewonen dagtocht bedragen 2.75. Men kan zich hedenmiddag en heden avond tot uiterlijk acht uur opgeven en in verband met den korten tijd van voorbe reiding, liefst het bedrag gelijktijdig stor ten, hoewel men daarmee ook kan wach ten tot uiterlijk Zaterdagmiddag 5 uur. In verband met het vooruitbestellen van het diner, verzoeken wij vooral gelijktijdig op te geven of men van dit diner tegen den prijs van 1 gulden gebruik wil maken, of dat men z n twaalfuurtje meeneemt. Kosten voor het diner worden in Amster dam betaald. Dus deze niet op kantoor storten. Zij, die in het bezit zijn van een gratis bewijs van een dagexcursie kunnen dat hedenmiddag of -avond inleveren tegen een bewijs van deelneming aan deze excursie. Het college van B. en W. deelt aan den Raad mede, dat in de verdeeling van de werk zaamheden tusschen de leden eenige wijziging is gebracht. Deze werkzaamheden zijn thans verdeeld als volgt: 1. De Burgemeester: Geneeskundige- en gezondheidsdienst, Vleeschkeuringsdienst, Werkverschaffing en Werkverruiming, Jeugd werkloosheid. 2. Wethouder W. de Boer: Onderwijs, Rei niging en Vischafslag. 3. Wethouder P. A. Smits: Maatschappelijk Hulpbetoon, Arbeidsbemiddeling, Uitvoering rijkssteunregeling werkloozen, Personeelsaan gelegenheden (Georganiseerd overleg), Volks huisvesting, Verpleeghuis ouden van dagen; 4. Wethouder P. S. v. d. Vaart: Financiën, Water- en Lichtbedrijven, Grondbedrijf en Pensioenfonds, Gemeentewerken en Plant soenen. Beide Pinksterdagen naar Schoorl en Alkmaar. Zooals het reeds verscheidene jaren de ge woonte is, worden ook thans weer door de ESONA met de Pinksterdagen een tweetal trips georganiseerd en wei een op den lsten en een op den tweeden Pinksterdag. Beide extra reizen gaan naar Schoorl en Alkmaar, vertrek vanaf de van ouds bekende plaats op de Binnenhaven om 8 uur 's-morgens. Voor prijzen verwijzen wij naar de desbetreffende advertentie in dit blad. Wij kunnen hieraan nog toevoegen dat deze excursies met de ESONA zeer preferabel zijn. Men reist rustig, men maakt een aardigen dag men vermoeit zich niet en... een der belang rijkste factoren: het is uiterst goedkoop. Werkelijk: aio men voor weinig geld een aardige dag wil hebben: maak gebruik van de ESONA. U zult er geen spijt van hebben! Gisterenavond om acht uur reed een per sonenauto van de firma Smit, bestuurd door den heer Tesselaar, ter hoogte van de firma Snor, op de Zuidstraat te water. Door den regen was de weg daar ter plaatse bijzonder glad. Juist na het nemen van de bocht WeststraatZuidstraat kwam de wagen te slippen. De bestuurder kon niet verhinderen, dat de wagen, na eerst een boompje uit den grond te hebben gerukt, achteruit het werfkanaal inreed. Gelukkig bleven de voorwielen achter den kanaalkant steken, zoodat alleen het achter ste gedeelte van de auto in het water terecht kwam en de bestuurder zonder zelfs te zijn nat geworden zijn onveilige plaats kon verlaten. De schade aan den .wagen toegebracht is zeer gering. De chauffeur kwam met den schrik vrij. Een kraanwagen van de firma Smit heeft de auto weer op het droge gehaald. Een Dorus Rijkersstraat. Bij het doorbladeren van het officieele orgaan van het „Dorus Rijkers fonds", De Stormklok, lezen wij de mededeeling van een Inwoner van Groningen, dat z\jn stad een Dorus Rijkersstraat bezit. Zooals men zich ongetwijfeld nog zal herinneren, hebben wij er eenigen tijd geleden, om precies te zijn, by de herinnering aan het feit dat de Koning der Zeeridders 10 jaar geledeh overleed (een feit dat niet herdacht is) de aandacht op gevestigd, dat het toch bevreemdend is dat onze stad, de baker mat niet alleen van Dorus, maar van zoovele andere zeeridders, nog maar steeds geen straat, plein of Singel heeft, die den naam van het symbool van den Nederlandschen zeeridder voor het nageslacht bewaart. Het feit dat Groningen, een stad die geen zeeridders telt, ons hierin moest voorgaan mag wederom gelden als een opwekking dat er hier nog iets goed te maken is. Zaterdag 4 Juni organiseert het Centraal Comité voor Drankbestrijding „Helder" een openbare collecte ten bate der kassen van bij haar aangesloten organisaties. Hoewel het ongetwijfeld waar is, dat den laatsten tijd veel van de offervaardigheid van het publiek ge vraagd wordt, is het ook waar, dat de ver schillende vereenigingen, die een speldjesdag organiseeren, niet tot dit middel zouden over gaan, als zij deze aanvulling in de kasmiddelen niet dringend noodig hadden. Men wordt opgewekt om de drankbestrijders in hun streven te steunen door een speldje te koopen. Ook roept het comité de medewerking in van personen boven de 16 jaar, om, door zich als collectrice of collectant op te geven, het succes van deze collecte zoo groot mogelyk te maken. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. De haringvisscherijbond te Yarmouth liet door een bekwame kokkin lessen geven over het bereiden van haring, om er een voedzaam en smakelijk gerecht van te maken. Deze vrouw verklaarde, dat de haring niet veel begeerd wordt voor de reuk waarmede, door het bereiden het huis vervuld wordt en ook omdat er te veel graten in zijn. De reuk kan gemakkelijk tegen gewerkt worden, als de haring gebraden wordt in een kleine hoeveelheid boter en bloem, die zich gemakkelijk met het natuurlijk haringvet vermengd. Er werd ook bewezen hoe eenvoudig het is voor of na het braden de haring van de graat te ontdoen. Er mag wel eenige moeite aangewend worden om de haringnijverheid te bevoor- deelen. De visschers zullen door een grooter ver bruik beloond worden voor hun moeilijken arbeid en zij verdienen het. BIJZONDERE DANSAVOND OP „DENNENHEUVEL". Dinsdag a.s. (Pinkster Drie") organiseert de operette-vereen, van den heer Arie Krijgsman „Ons Genoegen", een buitengewone dansavond op „Dennenheuvel" te Huisduinen. De populaire Heldersche amateurband „The Masterkeys", zal in de volledige bezetting on der leiding van Louis van Loo de dansmuziek verzorgen. Nadere bijzonderheden vindt men in het Advertentieblad van heden. De officier-vlieger 3e kl. bij de zeemacht G. F. Rijnders, aangewezen voor den dienst in Nederlandsch-Indië, zal zijn bestemming volgen per m.s. „Marnix v. St. Aldegonde", I Juni van Amsterdam. De hoofdofficier van gezondheid 2e kl. J. A. Huizen en de officier van gezondheid le kL M. van der Sluis, wegens langdurig ver blijf in Oost-Indië in Nederland terugge keerd, zijn ter beschikking gesteld. De luit. ter zee 2e kl. H. G. Brandt, onlangs uit Oost-Indië gerepatrieerd, wordt 1 Juni gedetacheerd aan boord van het opnemings vaartuig „Hydrograaf". Behandeld voor den Raad voor de Scheepvaart. De Raad voor de Scheepvaart heeft gister middag een onderzoek ingesteld naar twee ongelukken, welke aan boord van het s.s. „Groenlo" van de N.V. Stoomvaart Maat schappij „Noordzee", te Amsterdam zijn ge beurd. Het eerste ongeluk gebeurde op 16 October 1936 tijdens een reis van Archangel naar Rochefort. De Inspecteur-generaal voor de Scheep vaart was van meening, dat het overboord gaan van een gedeelte der deklading moet toegeschreven worden aan het zeer slechte weer. De kapitein zoo zeide spr. heeft alle bijzondere maatregelen genomen, welke in de gegeven omstandigheden dienstig wa ren. Hem treft geen schuld. Het tweede ongeluk had plaats op 8 Febr. 1937 in de Golf van Biscaje en had ernstiger gevolgen. Het schip was met een lading cokes op reis van Rotterdam naar Lissabon. Vijftig ton cokes zoo verklaarde de kapitein lag als deklast op het voorschip. De kapitein on derstreepte de critiek van den voorzitter op deze wijze van laden. Deze cokes was gestort en het was te voorzien, dat de lading reeds bij het geringste buiswater zou wegspoelen. Hetgeen ook gebeurde, want men ont moette onderweg zwaar weer. Door aanhou dende overkomende zeeën ging zeer veel dek last overboord. De op het dek gelegde plan ken, waarop de cokes was gestort, kwamen op vele planken bloot te liggen en dreven weg. Drie matrozen zoo vertelde de kapi tein kregen opdracht van den derden stuurman om deze planken weg te nemen. Tijdens deze werkzaamheden kwam een zware breker over, waardoor een der matrozen over boord spoelde en verdronk. De kapitein had van dit ongeluk niets ge merkt, omdat hij niet aan dek was geweest. Indirect is een en ander te wijten aan den stuurman, die bij deze weersomstandigheden geen werkzaamheden aan dek had mogen la ten verrichten, zonder het schip stil te leg gen en het met den kop in den wind te draaien. De Raad zal later uitspraak doen. Een groot succes. Amsterdam, 31 Mei. De heer Mario de Noronha, te Lisabon, die aldaar de Vereenig- de Scheepsbouw-Bureaux („De Schelde" c.s.) vertegenwoordigt en er steeds op uit is, voor ons land en zijn marine een nuttige propa ganda te maken, heeft, in samenwerking met de Fortugeesche Fhilips-maatschappy te Lis sabon een matiné georganiseerd in het „Tea- tro da Trindade", waarop de film van de reis van de onderzeeboot „K XVIII" is ver toond. Het programma bevatte tal van bijzon derheden, omtrent onze marine in het alge meen en de K XVIII in het bijzonder en aan het slot der beschrijving werd hulde gebracht aan de bemanning, die de wereld heeft ge toond, dat de Nederlandsche onderzeebooten tot de beste behooren. Volgens berichten in de Portugeesche pers is de voorstelling een groot succes geworden. Zij werd o.a. bijgewoond door onzen gezant en verschillende Portugeesche autoriteiten, vooral op marinegebied. Het programma, dat ons van bevriende zijde werd toegezonden, bevatte nog vele bijzonder heden van de reis onder den titel: „23.000 Mil- has em submarino", onder commando van „capito-tenente" D. C. M. Hetterschy. BEVALLEN: V. Veldman—de Vries, d.; J. de RidderWijnand, z. OVERLEDEN: M. A. de Gier—Tjittes, 49 j. ZAKENNIEUWS. De heer C. Mets opent hedenavond een ge heel naar de eischen des tijds ingerichte sigarenzaak tegenover de lunchroom „De Graaf" in de Weverstraat te Den Burg, dus op een der meest daarvoor geschiktste plek ken van dit dorp. Wij wenschen den heer Mets succes met zijn nieuwe onderneming. Ten bate van het Trainingsfonds en van Tex. Fanfarecorps zal op den tweeden Pink sterdag een Sportavondfeest gegeven worden op het Sportterrein te Den Burg. Hieraan werkt ook de Gymnastiekvereeniging „Texel" mee. Voor den aanvang om 7.15 uur maakt Tex. Fanfarecorps een rondgang door Den Burg, hierna geeft de Gymnastiekvereeniging op het sportterrein een turndemonstratie aan brug en paard, daarna volgt marschmuziek. Een voetbalwedstrijd wordt gespeeld tusschen een elftal der Gymnastiekvereen. en Texel III. In de rust treden de Damesafd. der Gym nastiekvereeniging op en de adspiranten. Na afloop taptoe van Texelsch Fanfare corps door Den Burg kunt U loopen. Eén zoo'n schakeltje van den ketting kan Uw fietstocht be derven of U 'n strop bezorgen, door dat U te laat komt. Het mag niet breken. Neem daarom een Germaan. daar heb Je wat aan N.V. RIJWIELINDUSTRIE F.ê J. v. WERVEN. Er zijn heel wat pogingen gedaan om het economisch déraillement van onze wereld weer in goede banen te krijgen. Tot nog toe echter zonder eenig resul taat. Minister Colijn heeft daarvoor zijn krachten meer dan eens gegeven en soms bleek er waarlijk eenig licht aan den bezwangerden economischen hemel, maar telkens weer verduisterde de lucht en bleek men op dit gebied niet tot toena dering te kunnen komen, evenmin als dat op staatkundig gebied gelukte. Dezer dagen zijn er twee feiten op econo misch gebied geweest, die de aandacht waard zijn. Berlijn heeft een handelsaccoord met Italië gesloten en op denzelfden dag het accoord met Tsjechoslowakije afgebroken. De Duitsche handelsbesprekingen met Italië waren noodzakelijk geworden in verband met de aansluiting van Oostenrijk, zegt de N. R. Crt. in een beschouwing naar aanleiding van dit gebeuren. Waar net laatste land als zelf standige staat met vele andere staten handels- en betalingsovereenkomsten had loopen, moet Duitschland nu met alle landen besprekingen voeren over de inschakeling van het Oosten- rijksche gebied in het rijk en de aanpassing van de bestaande handelsov ereenkomsten. Met Italië was deze kwestie daarom inte ressant, omdat ingevolge de protocollen van Rome Oostenrijk en Italië elkaar wederzijds eenige voordeelen hadden toegestaan. De belangstelling van buiten ging vooral uit naar de haven van Triest, waar Oos tenrijk speciale voordeelen genoot, welke naar nu blijkt maar ten deele voor Duitschland zijn gehandhaafd in den vorm van voorkeurstarieven in deze haven. In de Duitsche pers duikt nu het idee van een statenblok op, dat zich op economisch ge bied rond Berlijn en Rome zou kunnen scha ren. Een dergelijke groepeering zou in den aan vang de meeste Midden-Europeesche en Bal- kanlanden kunnen omvatten, maar later uit gebreid kunnen worden tot Japan en Portugal, Een dergelijke statengroepeering, aldus de voorstanders, zou het scheppen van weder- zijdsche aanvullingen en mogelijkheden, als- m-de van een evenwicht in dit deel van Euro pa beteekenen. Het zou als zoodanig geheel passen in het autarkisch stelsel van de landen van de spil en de weinige producten, waar over men dan niet de beschikikng heeft, zou den dan met de deviezen elders gekocht kun nen worden. De samenwerking in dit blok zou, voor wat de handelspolitiek betreft, gegrond vest moeten worden op een wederkeerige voorkeursbehandeling door preferentieele tariefsverlagingen. Duitschland en Italië, aldus de grondgedachte van hen, die als de geeste lijke auteurs van dit plan zijn te beschouwen, zijn tot dusverre passieve toeschouwers ge bleven bij de pogingen van groote mogend heden Engeland, de Vereenigde Staten en Japan om gebieden te scheppen, welke oeconomisch geheel of vrijwel geheel voor hen gereserveerd waren. Nu zij bestreden worden met een wapen de vrije deviezen waar tegen zij zich niet kunnen verweren, omdat zij het zelf niet bezitten, moeten zij overgaan tot een andere tactiek. Zij moeten hun pas sieve houding loslaten en overgaan tot het handelspolitieke offensief onder gebruikma king van dezelfde middelen, waarmede Engeland zich bijv. een voorkeurspositie in de Dominions heeft geschapen. naar ZIE ADVERTENTIE. Nat. Hist. Museum, geopend: Woensdag van 35 uur, Zaterdags van 710 uur.; iedere le Woensdag in de maand van 810 u.; iedere le Zondag in de maand van 35 u. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u.. Zaterdag van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Een huwelijk op afbetaling" en „De bruid neemt vacantie". Rialto, Spoorstraat, half 8: „Kid Galahad" en „Een meisje over boord". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Heidi, het Stiefkind". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 759.8 Temperatuur zeewater 12.6 Temperatuur lucht 10.3 LIch* OP 9u.S8m. Hoogste femp. lucht gisteren 13.5 Laagste temp. lucht gisteren 9.7 Wind: richting W.N.W., kracht 5. Hoog water (heden) 10.5 u. Laag water (heden) 3.50 u! Hoogwater (morgen) 10.10—10.50 u. Laag water )morgen) 4.004.45 u. VEREENIGING VOOR NATIONALE VEILIGHEID. 's-Gravenhage. 31 Mei. De Vereeniging voor Nationale Veiligheid heeft sinds de vorige opgave 591.50 ontvangen, waarmee het totaal der bijdragen sinds het begin der inzameling tot 111.183.58 gestegen is. Het gironummer der Vereeniging is 28177. Den Haag.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5