Damrubriek Verbeterde atmosfeer io Tsjecho Slowakije Ingezonden Rotterdam in de oppositie HEEMAF Bemoei je met je meisje, sergeant! Oostenrijksche schulden zijn geen Duitsche schulden Schuschnigg is verhuisd Troebel Mexico STOFZUIGER A. HILDERING Waarom vraagt de „Centrale" opnieuw uw gave? Uitslagen Competitiewed strijd Tennisclub Animo Minister van Defensie in Den Helder Dc Fransche vloot versterkt Uit onze Omgeving Postduivenver. „Victoria" 't Onverwoestbare hart van een waar niets aan verslij ten kan, de S. K. A. Rotor.Vraag eens aan Uw electricien wat dat isl Verkrijgbaar bij: Tel. 449. Spoorstraat 88 hoek Palmstraat. Men schrijft ona: Mogelijk vraagt iemand na het lezen van dit opschrift: „Welke Centrale wordt bedoeld? Er zijn heel wat lichamen die zich met dezen naam tooien". Met de „Centrale" bedoelen wij de Centrale voor werkloozenzorg, die gesticht werd op initiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken voor Practisch Christendom en die tot drie keer toe de medewerking van de Christe nen in Nederland vroeg om den strijd aan te binden tegen de nadeelige gevolgen van de langdurige werkloosheid. Deze „Centrale" omvat heel de groote groep Protestantsche Christenen van allerlei Kerk- formatie( waaraan ook de Oud-Katholieken nog toegevoegd moeten worden). Ons werk wordt door al de Kerken aanbevolen, de geheele groep Christelijke Jeugdorganisaties, de Christelijke vakorganisaties van werk gevers, werknemers, boeren en tuinders en middenstanders. Voorts nog de drie Christe- lijk-sociale organisaties. Verleden jaar bracht de collecte ruim honderdduizend gulden op en in 1937 zijn er 4618 werklooze jongens gedurende 173.020 mankampdagen in de negen werkkampen geweest. Voorts werden in het Internaat voor huishoudelijke beroepen te Haarlem dat ook van de „Centrale" uitgaat, 120 meisjes opgeleid. Voor dit werk werd de honderdduizend gulden gebruikt. Dit alles mocht de „Centrale" onder Gods zegen voor de crisis-slachtoffers doen. Dank zij de offervaardigheid van Christelijk Neder land. En die mogelijkheid om te offeren komt weer in de week van 30 Mei4 Juni, dan is er een collecte door heel Nederland. Gelukkig viel het weinig goeds-belovende weer afgeloopen Zondag nogal mee, hoewel de zeer sterke wind natuurlijk niet bevorderlijk was voor goed zuiver spel. Animo II heeft nu de laatste competitie wedstrijd achter den rug. Het zal er veel belovend uit toen de 4 singles achter elkaar slechts winstpunten voor Animo opbrachten, maar daarna gingen zoowel de heeren- als de dames-double verloren. Onder groote span ning werden de beide mixed-doubles ver speeld en groot was de opluchting toen de le gewonnen werd. Hoewel Animo II dus met 53 won van het sterk opgekomen Haarlem, is de kam pioenstitel net niet behaald worden, dank zjj een 8O-overwinning van Bakkum op Beverwjjk. De stand na 5 gespeelde wedstrijden was: Club Punten Gew. partijen Verl partijen Haarlem 8 23 17 Animo II 6 24 16 Bakkum 1 6 22 18 Beverwijk 0 11 29 De eindstand werd: Club Punten Gew. partijen Verl partijen Bakkum 8 30 18 Annimo II 8 29 19 Haarlem 8 26 22 Beverwijk 0 11 37 In deze afdeeling eindigde dus 3 clubs met een gelijk aantal punten; zoodoende moesten de gewonnen partijen den doorslag geven. Animo kan dus zeer tevreden zijn met deze buitengewoon eervolle 2e plaats. Hierbij de uitslagen: Mej. M. Bijlmej. L. Jongeneel 64, 6—3 Mej. L. Vismanmej. G. Alofs 63, 62 W. J. van RhijnG. v. Löben Seis 60, 64 Jhr. J. H. W. S. Laman TripR. Reinalda 6—3, 6—3 Mej. M. Bijl en C. J. Feenstra Kuiper versus mej. M. v. Beeck Vollenhoven en R. Rei nalda 64, 46, 64. Mej. L. Visman en Jhr. J. K. W. S. Laman Trip versus mej. L. Jongeneel en G. F. von Löben Seis 26, 61, 68. W. J. van Rhijn en C. J. Feenstra Kuiper versus G. F. von Löben Seis en R. Reinalda 2—6, 6—2, 2—6. Mej. M. Bijl en mej. L. Visman versus mej. M. v. Beeck Vollenhoven en G. Alofs 36, 3—6. Ook Animo I heeft zich vast veilig gesteld op de 2e plaats door een 53 overwinning op Advendo. Deze keer viel er niet zoo heel mooi spel te genieten, alleen de heeren-double gaf aardige, snelle rallies te zien. De stand in deze afdeeling is na 5 wed strijden: Club Punten Gew. nartjjen Verl nartijen T.C.G. I 9 32 —8 Animo I 5 18 22 Advendo 13 15 25 Heemstede 3 15 25 Hier is dus alleen sprake van een strijd om de laatste plaats tusschen de beide laatstge noemde clubs. Mevr. Badenmej. Dun 62, 61 mevr. v. Dijkmej. v. Amerongen 75, 61 H. v. d. ArendMr. Schuurman 16, 36 V. van DijkK. Asjes 62, 26, 63 Mevr. Baden en V. G. van Dijk versus mej. Dun en Mr. Schuurman 26. 26. Mevr. v. Dijk en H. v. d. Arend versus mevr. Schuurman en W. Stroink 62, 61. H. v. d. Arend en J. van Dijk versus Mr. Schuurman en K. Asjes 63. 62. Mevr. Baden en mevr. van Dijk versus mej. Dun en mej. v. Amerongen 46. 62, 3—6 De Zondag na Prinkster moet Animo I de De Zondag na Pinkster moet Animo I de op eigen banen spelen. De oploasing van het laatste probleem luidt als volgt: Wit Zwart Wit Zwart L 40—35 29X40 2. 39—34 40X29 3. 41—36 25X34 4. 35—30 34X25 5. 4440 45X34 7.' 4944 38X40 8. 27X38 16X18 9. 36—31 33X42 10. 48X37 46X32 11. 26—21 17X37 12. 6X8 3X12 13. 14X3 25X14 14. 3X3 Intusechen blijkt de auteur van dit probleem niet zoo onbekend te zijn. De heer J. Wit, een probleemoplosser in hart en nieren, herkende dit probleem direct. De auteur is de in de dam- wereld zeer bekende problemist Bourquin. Deze heeft dit probleem den naam gegeven vu-i „Het Eerekruis". Het zal den oplossers duidelijk zijn, waarom hij het dezen titel heeft gegeven. Van degenen die dit probleem ter oplossing was opgedragen, slaagde alleen de heer H. Veenstra erin de juiste oplossing te vinden. Op zijn beurt heeft hij thans een probleem te. oplossing opgedragen, in het bijzonder aan den heer D. C. W. Rab, waarvan ook hij de acteur niet weet, maar dat naar den stand te zien er waarlijk moorddadig uitziet. Onder de goede oplossers van dit probleem zullen wij een notitiebloc verloten. Wjj zijn nieuwsgierig wie er in zal slagen de juiste op lossing van dit probleem te vinden. De stand is: Zwart 10 schijven op: 2, 4, 5, 8, 14, 15, 22, 30, 32, 35 en vijf dammen op: 6, 10, 27, 46 en 50. Wit 14 schijven op: 11, 13, 16, 19, 23, 24, 26, 3.' 36, 39, 42, 43, 45, 47 en twee dammen op 18 en 29. Wit speelt en wint. Oplossingen moeten uiterlijk Vrijdag 10 Juni in ons bezit zijn en gericht zijn aan den Dam- redacteur van de Heldersche Courant. Tot slot nog een tweetal problemen voor de minder sterke dammers. Allereerst een probleempje van onze 15- jarige plaatsgenoot Arie Ouwens, die met dit probleempje tevens zijn eerste schrede zet op het pad der problematiek. Zwart 8 schijven op: 11, 15, 19, 21, 28, 32, 33 en 38. Wit 8 schijven op: 18, 25, 30, 34, 40, 48, 49 en 50. Thans nogmaals een probleem van den heer W. v. Ravensteijn, een getrouw medewerker aan onze rubriek. De cijferstand is: Zwart 11 schijven op: 7, 8, 13, 14, 18, 19, 22, 24, 26, 30 en 34. Wit: 10 schijven op: 27, 31, 32, 33, 35, 37, 38, 43, 47 en 49. Voor beide problemen geldt wit speelt en wint. CORRESPONDENTIE. W. v. R„ Den Helder. Zal Uw partij na zien, probleem is geplaatst. H. V., Breezand. Zal de partij schriftelijk beantwoorden. Alle correspondentie te richten aan den Damredacteur van de Held. Courant. J. STOLL. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Den Helder ,28 Mei 1938. Mijnheer de Redacteur, beleefd verzoek ik opname van de volgende regels. Bij voorbaat mijn hartelijken dank. Met genoegen heb ik het schrijven gelezen in de Heldersche Courant van Zaterdag j.1., onder den titel: Pluimveekennis onder de jeugd". Dit streven juicht ondergeteekende harte lijk toe, want men moet als vereeniging inderdaad meer voorlichting geven aan jeug dige liefhebbers, welke deze tak van sport beoefenen. Op één punt ben ik het echter niet eens met den geachten schrijver, n.1. dat er zoo weinig gedaan wordt om die animo aan te kweeken bij de Heldersche jeugd, want dat is niet juist. Het is toch een feit, dat de speciale Konij nenfokkers Vereeniging „Streven naar beter", voor Den Helder en Omstreken reeds een half jaar een speciale adspirant-afd. bezit, welke heel wat leden telt en waa. 10 cent p. maand contributie wordt betaald. Ook met deze adspiranten worden excursies gehouden en lezingen gegeven. Ook werden er dieren beschikbaar gesteld door onze leden voor de adspiranten. U ziet dus dat er inderdaad al iets gedaan wordt voor de jeugd en dit was bekend aan den schrijver van bedoeld stukje of althans het kon hem bekend zijn en het is m.i. niet sportief, wanneer hij doet voor komen alsof dit vraagstuk nu eens eindelijk opgelost moet worden. Want door dergelijke berichten wordt het werk van andere vereenigingen op dit gebied verkleind en dat is toch bezijden de waarheid gezien de actieve houding welke het Bestuur van onze Vereeniging aanneemt, welke uitge drukt wordt in het steeds grooter wordend ledental. Laat men dit bedenken als men weer eens iets op dit gebied bekend maakt. Hoogachtend, A. P. DE WIT, Voorz. Kon. Fokkers Vereen. „Streven naar Beter". Scherp adres van de Kamer van Koophandel tegen de stichting van een Centraal vliegveld btj Leiderdorp. In de gistermiddag gehouden ver gadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rotterdam is met algemeene stemmen besloten een adres te richten tot den voorzit ter van den Ministerraad. Daarin wordt gezegd, dat de Ka mer en met haar het geheele Rot- terdamsche bedrijfsleven met ernsti ge bezorgdheid heeft kennis geno men van het plan der regeering om te geraken tot de inrichting van een centraal vliegveld onder Leiderdorp. Het besluit is voor de Rotterdam- sche samenleving een volkomen ver rassing geweest. Naar de vaste over tuiging der Kamer behoort het denkbeeld van een centraal vliegveld onder Leiderdorp als schadelijk voor de economische belangen van Rotter dam en Amsterdam beide te worden los gelaten. In plaats daarvan bevordere het Rijk wat Rotterdam betreft, den aanleg van het vliegveld in den pol der Zestienhoven. Een centraal vliegveld, dat 32 k.m. van Amsterdam en 36 k.m. van Rotterdam is verwijderd, is, aldus het adres, voor beide steden onaannemelijk en het spreekt van zelf, dat Amsterdam, dat zelf den afstand van 32 k.m. naar het centrale vliegveld te groot oordeelt, in redelijkheid nimmer zal kunnen bepleiten Rotterdam voor het lucht verkeer naar Schiphol, dat 68 K.M. is ver wijderd, te verwijzen. De regeering kome met bewijzen. Het Tweede Kamerlid, dr. van den Tem pel, heeft den ministers van Waterstaat en Defensie gevraagd, welke overwegingen hen hebben geleid bij het plan tot stichting van een centraal vliegveld te Leiderdorp en in hoeverre defensiebelangen daarbij van invloed zijn geweest. Heeft de regering overtuigende aanwijzingen en redenen om te ver wachten, dat de door de gemeente besturen van Amsterdam en Rotter dam voor hun steden gevreesde noodlottige gevolgen zich niet zul len voordoen? Dr. van den Tempel wijst voorts op de schade, welke voor het binnenlandsch en internationaal luchtverkeer zal ontstaan, doordat dit over een centraal vliegveld wordt geleid, dat op belangrijken afstand van de grootste bevolkingscentra ligt. Als soldaat onder invloed Is, doet hij soms rare dingen Op een mooien avond liepen drie solda ten van de trein-afdeeling van de eerste ar tillerie-brigade te Den Haag door de Vos-in- Tuinstraat, toen zij hun sergeant in gezel schap van een dame ontmoetten. De drie sol- datenhadden alle drie wat gedronken en liepen er daardoor nonchalant bij. De ser geant, wien dat gedrag niet beviel, vroeg hun namen, waarop de soldaten te kennen gaven, dat hij zich beter met zijn meisje, dan met hen kon bemoeien. Hierop gelastte de sergeant hen zich zoo spoedig mogelijk naai de kazerne te begeven en zich in arrest te stellen. Oogenschijnlijk voldeden ze daaraan, docli bij de Mauritskazerne sloegen ze rechts af met het doel naar het Malieveld te gaan. De sergeant had hen gevolgd en herhaalde zijn bevel, waaraan zij ten slotte voldeden, maar niet nadat zij allerlei tegenwerpingen hadden gemaakt: „val dood vent", had zelfs een hunner gezegd. Deze feiten hadden hen voor den krijgs raad gebracht en zij werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van twee weken, twee hunner voorwaardelijk, de derde, die het brutaalste was geweest, onvoorwaardelijk. Gisteren stonden zij in hooger beroep voor het hoog militair gerechtshof terecht, maar de advocaat-fiscaal zag geen reden de straf te wijzigen en vorderde bevestiging daar van. Het hof zal in al deze zaken nader sen tentie wijzen. Naar men ons mededeelt zal de minister van defensie, Z.E. J. J. C. v. Dijk, morgen een bezoek aan den Helder brengen. Z. E. arriveert 's morgens 9 uur en zal door den commandant der Marine officieel worden ontvangen. Na een bezoek aan het vliegveld de Kooij worden diverse instellingen bezocht Des avonds verlaat de minister de stad weer. wmmmmmwm Duitschland wil de Oostenrijk sche verplichtingen niet overne men. De onderhandelingen over de beta ling van Oostenrijk's schulden aan het buitenland, waarvoor op het oogenblik een Britsche delegatie in Berlijn vertoeft, zijn vastgeloopen, zegt het Vsb.. Duitschland weigert verdere betalingen. Het wil geen ver antwoordelijkheid aanvaarden voor schulden, die de Oostenrijksche re geering heeft aangegaan, voor Oos tenrijk in het Duitsche Rijk werd op genomen. De Engelschen dreigen thans met inbeslagneming van Duit sche saldi in Londen en met het in stellen van een clearingregeling. Voor de City is de mislukking der onderhandelingen schokkend nieuws. Men geloofde tot voor kort, dat Duitschland verplichtingen van de zen aard, in het bijzonder ten op zichte van de 4V2 pct.-Volkenbonds- leening, zou erkennen. De „Strasbourg" wordt eerstdaags in dienst gesteld. Vermoedelijk zal de nieuwe Fransche kruiser „Strasbourg", het zusterschip van de „Dunkerque", 13 Juni a.s. naar Brest vertrekken, waar het schip gestationneerd zal worden. Het schip is 12 December 1936 van sta pel geloopen en is thans geheel gereed gekomen. De „Strasbourg" is nog moderner dan de „Dunkerque". Men verwacht, dat het een snelheid van 29.5 knoopen zal kunnen bereiken. De waterverplaatsing bedraagt 26.500 ton. De lengte is 215 meter. Het schip is bewapend met acht stukken ge schut van 33 c.M. gemonteerd in twee to rens en vijftig stukken snelvuurgeschut. Aan boord worden vier vliegtuigen meege voerd. De bemanning bestaat uit 66 officie ren en 1315 minderen, Op eerewoord beperkte bewe gingsvrijheid? In tegenspraak met de alarmee- rende geruchten dat Schuschnigg naar een concentratiekamp in in Duitschland zou zijn overgebracht, komt een bericht uit Weenen, dat de oud-bondskanselier verhuisd is. Naar van semi-officieele zijde vernomen wordt, heeft hij het slot Belvèdere verlaten en te W **nen een andere, eenvoudiger woning betrokken. Hij geniet daar op eere woord beperkte bewegingsvrijheid. MODERNE BLOUSE-MODE. Steeds onderhandelingen met de Sudeten. In het geheim worden de zeer delicate onderhandelingen tusschen de regeering en de Sudetenduitschers gevoerd. Het is nu uitgelekt, dat Hodza Zondag de vertegenwoordigers der Sudetenduitschers heeft gesproken. Men meent hieruit op te maken, dat de onderhandelingen voortgang maken. Een ander teeken voor de verbeterde at mosfeer is het feit, dat een aantal onder de wapenen geroepen manschappen Is toege staan weer naar huis te gaan, indien zij ge mist kunnen worden en hun aanwezigheid in hun bedrijven vereischt is. De grensscheidingen. Van semi-officieele zijde wordt gemeld, dat de Tsjechoslowaaksche gezant op het ministerie van buitenlandsche zaken een nota heeft overhandigd, waarin verscheide ne gevallen van het vliegen van Duitsche vliegtuigen boven Tsjecho-Slowaaksch ge bied zijn opgesomd. Van Duitsche zijde, al dus wordt verder verklaard, is er indertijd reeds op gewezen, dat alleen lijnvliegtuigen van de lijn Berlijn—Weenen in overeenstem ming met het verdrag over Tsjechoslo- waaksch gebied vliegen. Boerenopstand in Durango. Generaal Cedlllo nog niet pakt. Toch een guerilla kotend? Tijdens een aan de pers aangeboden maal tiid heeft de Mexicaansche president Car- denas verklaard dat de opstand afgeloopen' is, daar alle opstandelingen zich hebben overgegeven. Alleen zal men nog het geval Cedillo moeten regelen. Bondstroepen achter Cedilo aan Volgens officieuze inlichtingen uit San Luis de Potosi zou generaal Cedillo zich on de rancho Espanzula in het noorden van den staat San Luis ophouden en zouden bondstroepen zijn gezonden in den hoop hem gevangen te kunnen nemen. Met het oog op de ontoegankelijkheid van dit gebied welks bewoners trouw ziin aan generaal Cedillo denkt men, dat hij niet kan worden gevangen genomen, zoolang hij in vrijheid zou willen blijven. Cedillisten in Durango aan het werk. Men meldt, dat in den staat Durango boeren in opstand zijn gekomen. Overigens duren de plunderingen door bandieten in de staten Michoacan, Oaxaca, Zagategas, Sonora, Sinoloa, Vera Cruz en Tabasco voort. Zij worden zonder onderscheid toe geschreven aan de Cedillisten, ondanks te Mexico gegeven verzekering, dat het volko men rustig zou zijn. WlERINGEn Rijkspostspaarbank. Aan het kantoor te Hippolvtushoef werd in de maand Mei 1938 op spaarbankboekjes ingelegd f6.386.37 en terugbetaald f3.267.40, derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f3118.97. ANNA PAULOWM Verloting „Huiszorg", Dinsdagmiddag had de trekking plaats van de verloting ten bate van „Huiszorg", De eerste prijs, een Gazelle-fiets, werd ge wonnen door den heer M. G. de Nijs op lot no. 631. Duivensport. Bij de wedvlucht vanaf Quievrain (afst. 287 k.m.) had „Altijd Verder" 62 duiven iri concours, die met N.N.O. wind om 7 u. 30 in vrijheid werden gesteld. De eerste vogel, geconstateerd om 1 u. 30 m. 16 sec., vloog met een snelheid van 795 m. per minuut. De laatste prijswinnende vogel kwam om 2 u. 36 m. 4 sec. aan en vloog 669 m. per minuut. Prijzen behaalden: A. Liefhebber 1, 3, 8 en 11, met 12 punten: P. de Vries, 2, 4 en 6 met 11 punten: W. Blaauboer 5 en 7 met 8 punten; N. Spigt 9 en 10 met 4punten en J. Hengsdijk 12 met 1 punt. VAN EWIJCKSLUIS. Postduif door den storm verrast. Blijkbaar door den hevigen storm ver rast, is Maandag bij den heer G. Meuleveld, Stoomweg 4a, een postduif aan komen vlie gen, waarvan de ring de letters: BELG en het nummer 4167191 vertoonde. Zondag 29 Mei werd de 6e buitenlandsche vlucht vervlogen en wel Corbell, afstand 510 km; in concours 88 duiven. De prijzen hiervan zijn gewonnen door: C. Bruin 1, 2, 16, 18; L. Bak 3, 4, 6, 7; Duin- ker 5, 10, 25; H. Boon 8, 13, 24; A. de Wolf 9, 15, 17; W. v. Leeuwen 11; J. Kramer 12, 22; D. Ramler 14, 21; J. Hendriks 19; P. Ham 20; J. Buurmeester 23. De eerste vogel werd geconstateerd om 12.45.9, de 25e om 1.17.11. Gelost om 6.15 uur met Z.W. wind. Door de eerste vogels werd een snelheid behaald van pl.m. 85 km per uur. A.s. Zondag geen vlucht en Donderdag 10 Juni inkorven voor Orleans, tevens beker- vlucht. C. Bruin behaalde hiermede het Vitesse- kampioenschap met 314 punten. PURMEREND, 31 Mei. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 19 Pa"°" tijen, wegende 68.000 Kg., handel go®"- hoogste prijs f 20.50. 5 stapels kleine renkaas f 22.50; 1770 Kg. boter f 1.281-3»« weiboter f 1,19 per kilo. Runderen, totaal 562 stuks: 210 vette koeien 6372 et. per kilo. matig; 156 g®'f'®' koeien f 110210 per stuk, matig; 130 melk koeien f 200-290 per stuk, matig; 46 stieren 5458 ct. per kilo, matig; 19 paarden f —210 per stuk, vlug; 66 vette kalveren 50 ct. per kilo, matig; 549 nuchtere kal veren voor de slacht f 5—12, voor de fok f 11—18 per stuk, vlug; 186 vette varkens voor de slacht 49—51 ct. per kilo, vlug! magere varkens f 24—37 per stuk, matigt 433 biggen f 15—23 per stuk, 694 schapen f 17—31 per stuk, 82 bokken f 3—13 P®' stuk, 855 lammeren f 812 per stuk, kip- eieren f 3.10—3.50, eendeieren 2.90. per 10" stuks, oude kippen y hanen (5400 stuks; 5055 ct. per kilo, konijnen f 0.501-60 P®» stuk, 500 eenden 3035 ct. per stuk, duiven 40 ct. per paar, 3200 jonge hanen 50—65 cU 8900 N.H. blauwen 7580 ct. Coöp. Centrale Eiervoiling. Aanvoer. 110.000 eendeieren f 3.85-3.20, 100.000 kip- eieren: 65—66 Kg. 3.30—3.40, 63—64 Kg. 3 —3.35, 60—62 Kg. 3.15—3.30, 5S-69 Kg. 3.1" —3.20, 50-57 Kg. 3.05—3.15, 53—65 Kg- 3- 3.10. BROEK OP LANGENDI.TK, 1 Juni. Aanvoer: 8750 Kg. aardappelen: Schotsen muizen f 1314. kriel 14.20—15.40, dneim gen 14.20—15.60, 6250 bos rabarber 4.30-* 6.90, 324 stuks bloemkool 15.5016.80, 2e soort 10.30—14.20. NOORDSCHARWOUDE, 1 Juni. Geen aanvoer.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6