Waar.. moeten wij met ons geld naar toe? Engeland, Den Helder- Alkmaar v.v. DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER N.V. Autobusdienst NOORD-HOLLAND Japansche successen in China de vredestichter 3 13 maal daags KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 30 (2 LIJNEN) V R IJ D A G 3 J U N I 1938 66e JAARG. No. 8325 Ncdcrlandschc regeering bescherme dan de geldgevers! Televisie-uitzending van de Derby-rennen Ook Italië spaart oud ijzer Een algemeene overeenkomst met Duitschland? De intern, arbeidsconferentie Dit nummer bevat 8 pagina's EERBER1CHT DB BILT SEINT: HE LDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg.-MtJ. Hollandi Noorderkwartier N.V. te Den Helder Beleggen in het buitenland, zegt de Vereeniging voor den Effec tenhandel. Een economisch belang van de eerste orde. Een algemeen aanvaarde econo mische waarheid is, dat de goederen export van een land een der groot ste grondslagen vormt, waarop de welvaart van dat land berust, en dat in normale omstandigheden een toe neming van den export de strekking heeft het welvaartspeil van het ex- porteerende land te verhoogen. Minder algemeen bekend doch evenzeer vaststaand is het feit, dat ook de kapitaal-export de beleg ging van geld in vreemde landen een gunstigen invloed uitoefent op het economisch leven van het kapi- taalexporteerende land, aldus de ver eeniging voor den effectenhandel in een beschouwing over den kapitaal export. Het eerste in het oog sprin gend voordeel is de toeneming van de productiviteit van de internatio nale gemeenschap en de bevordering van internationale economische activiteit. Een studie voor het laatste congres van de Internationale Kamer van Koophandel acht het wel mogelijk, dat er zich omstandig heden kunnen voordoen, waarin kapitaal export niet gerechtvaardigd is. Zij gaat er n.1. van uit, dat slechts dan een belegging van kapitaal in het buitenland gerechtvaar digd is en aanbeveling verdient, wanneer de beschikbare arbeidskracht in het kapitaal- exporteerende land volledig wordt benut, m.a.w. wanneer er geen werkloosheid heerscht. Deze beperking is naar onze mee ning onjuist. Ook en zelfs juist in de economische omstandigheden waar in Nederland op dit oogenblik ver keert, dient ondanks de omvangrijke werkloosheid kapitaal-export te wor den bevorderd. De in belangrijke mate toegenomen be sparingen in Nederland hebben geleid tot een enorme kapitaalvorming, welke o.a. blijkt uit den uitzonderlijk lagen rentestand. Voor dit „goedkope gold" bestaan in het binnenland geen. althans niet voldoende, aanw.endingsmogolijkheden. Voor een gedeelte dezer onbelegde gelden is in het binnenland zeker emplooi te vin den ter vermeerdering van de welvaart, mits de investeeringsobjecten zorgvuldig worden uitgekozen. Doch zelfs daarna zal nog een groot gedeelte der beschikbare middelen onbelegd gebleven zijn. 'Worden de bespaarde kapitalen in het geheel niet belegd en blijven zij dus renteloos, dan leidt dit nood zakelijkerwijze tot een verzwakking van den spaarzin van het Neder- landsche volk. Daarom belegging in het bui tenland, zegt de ver. van effectenhandel verder, Mant deze beleggingen vormen een onmis bare finaneieele reserve, u-aarvan de Maar- de zich in tijden van spanning op de geld en credietmarkt manifesteert. De rente uit in het buitenland belegd kapitaal is verder een permanente bron van inkomsten, welke van het grootste belang is in verband met een sluitende betalings balans. Deze inkomsten uit het buitenland zijn onontbeerlijk voor landen, die, zooals Nederland voor hun eerste levensbehoeften van een grooten import van goederen af- hankelijk zijn. Een verstandige kapitaalbelegging in het buitenland moet ook in den tegenwoordigen tijd en ook voor Ne derland als een economisch belang van de eerste orde worden be schouwd. Uit deze conclusie volgt, dat het even zoo een Ncderlandsch belang is, dat bij niet- betaling van rente en aflossing der geëxpor teerde kapitalen door de Nederlandsrhe re geering voor dit belang wordt opgetreden. De beleggers, die hun kapitaal in het bui tenland investeerden en daarmede een eco nomisch gerechtvaardigde functie %ei\ ui- den, hebben dan ook rqcht op overheidsbescherming. De regeering doet in deze haar plicht. Als kapitaalexporteerend land neemt -Ne derland de vierde plaats in, na Groot-nut- tannië, de Ver. Staten van Amerika en Frankrijk, Op diverse gronden verdient het aanbe veling den renteoverdracht ten behoeve van Nederlandsche schuldeischers op peil te houden en hiervoor, ingeval geen overma king in vrije deviezen geschiedt, gelden uit clearingrekeningen ter beschikking te stel len. Voorts dient in het oog gehouden te wor den, dat de als rente en dividend uit het buitenland ontvangen bedragen zuiver in komen der Nederlandsche belanghebbenden zijn en dus grootendeels in Nederland voor verbruiksdoeleinden zullen worden besteed. Valt deze koopkracht weg, dan beteekent dat een vermindering van het nationale in komen en van de volkswelvaart. Tenslotte moet ook hierom de in standhouding van den rentetrans fer als van eminent belang voor de Nederlandsche volkshuishouding worden beschouwd, omdat, wan neer de rechten van degenen die hun geld in het buitenland heb ben belegd niet voldoende worden beschermd, hun de lust tot sparen en tot investeering van kapitaal in het buitenland wordt benomen, wat in verband met de bovenuiteenge- zette niet te onderschatten voor deden, welke aan kapitaalexport zijn verbonden, voor de Nederland sche volkswelvaart funeste gevol gen zou hebben. Het geheele economisch leven van Neder land heeft een zeer groot belang bij een voldoening van de finaneieele vorderingen van Nederland op het buitenland, ook Man neer deze voldoening slechts mogelijk is door de betaling uit in Nederland gestorte clearinggelden te doen geschieden. Duitschland Er bestaat geen enkele reden om in te gaan op u'enschen van Duitsche zijde tot vermindering der aan de crediteuren in de geldende Nederlandsch-Duitsche trans ferregeling toegekende rechten. Mede met het oog op het groot econo misch belang, dat zooals uit de hiervo- ren opgenomen beschouwing over „kapi taalexport" blijkt bij voldoening der fi naneieele vorderingen van Nederland en het buitenland betrokken is, mag verwacht worden, dat bij de binnenkort aanvangende transferonderhandelingen met Duitschland de belangen der rentecrediteuren door de Nederlandsche regcering evenals tot dusver op krachtige wijze zullen worden behar tigd. Niet slechts het individueel belang der vele betrokkenen, ook dat van de Neder landsche volkshuishouding als geheel zal hiermede zijn gediend. De B.B.C. is er in geslaagd een televisie uitzending te geven van de Derbyrennen, welke zeer goed geslaagd genoemd mag wor den, niettegenstaande dt regen Men kon zeer goed zien hoe de winnaar, Bois Boussel, plot seling de leiding nam. Naar schatting heb ben meer dan 10.000 personen cleze televisie uitzending gezien. In verband met de moeilijkheden, welke ontstaan zijn in de metaalindustrieën bij de verkrijgin van voldoende grondstoffen is in in Italië tot de oprichting besloten van een centrale tot aankoop cn verdeeling van oude metalen cn metaalafval, welke instantie te dien aanzien regelend zal optreden. Deze centrale zal te Ilome gevestigd zijn. De minister van Defertsie, Z. Exc. J. J. C. van Dijk, bracht een bezoek aan den Onderzeedienst te Den Helder, waar hij door de marine-autoriteiten werd rondgeleid. Hr. Ms. „Java" bracht een bezoek aan Alexandrië, waarbij de commandant, kapt. ter zee L. F. Klaassen, door den gouverneur werd ontvangen. V. 1. n. r.: de heer F. van der Zee, consul der Nederlanden te Alexandrië; Z. Exc. Mo- hamed Husein pacha, gouverneur; de commandant van Hr. Ms. „Java"; en Z. Exc. Baker Bey, hoofd van politie te Alexandrië. Voor alles ophouden met bom bardementen van open steden. Het Spaansche conflict worde eerst in werkelijkheid een Spaansch conflict. Alle Londensche bladen meldden gister ochtend op sensationeele wijze, dat de Brit- sche regeering in de naaste toekomst zal streven naar: 1. de beëindiging van den oorlog in Spanje Zij zal beiden partijen de gedachte, toe te stemmen in een bemiddeling, doen aanvaar den; 2. Met Duitschland een algemeene over eenkomst te sluiten, die met name betrek king zal hebben op de koloniale eischen. De voorwaarde voor de verwezenlijking van dit eerste punt zou zijn de terugtrek king der vrijwilligers, de tweede voorwaar de de vreedzame en definitieve regeling van het Sudetenduitsche vraagstuk. De bladen voegen hier aan toe, dat de Britsche regeering in afwachting hiervap krachtig zal optreden om een herhaling van luchtaanvallen, waarvan Britsche koopvaardijschepen nog onlangs in de Spaansche territoriale wateren het slacht offer zijn geworden, te voorkomen. Voor alles: geen bombardemen ten meer! De gedachte van een bemiddeling tusschen de beide partijen in Spanje, trekt ook in Engelsche diplomatieke kringen de aan dacht. Men is van oordeel, dat dit denk beeld slechts veld kan winnen, wanneer eerst voldaan is aan twee voorwaarden: Er moet een einde gemaakt worden aan de bombardementen der burgerbevolking, ten einde niet de tegenstelling tusschen de bei de partijen nog onverzoenlijker te maken. De Britsche regeering is voornemens hier naar te streven. Ten tweede moet de terug trekking der buitenlandsche strijders en van het oorlogsmateriaal zoo snel mogelijk verzekerd worden, ten einde te vermijden, dat de taak der bemiddelaars gecompliceerd wordt en verzwaard door interventie van buitenlanders. In verband hiermede ver heugt men zich over de vorderingen, die gemaakt zijn in de subcommissie voor de niet-inmenging. Wanneer deze beide voor waarden eenmaal vervuld zijn, geheel of wat het tweede betreft gedeeltelijk, en het conflict weer „zuiver Spaansch" is gewor den, zou een initiatief in den zin eener be middeling de grootste kansen op succes heb ben. De Britsche regeering blijft, wat haar betreft, volkomen bereid haar mcdeM'crking te verleenen aan een werk, dat even nuttig is van Spaansch, als van internationaal standpunt. De Engelsche Pers zegt: (Daily Telegraph): Het M-ordt steeds duidelijker, dat het Spaansche conflict een beletsel is voor het herstel van de Europeesche rust. (Times): Geregeld wordt de mogelijkheid overwo gen om de beide Spaansche partijen te brengen tot een M'apenstilstand en tot on derhandelingen en polsingen in dien zin worden gedaan. Afgezien van alle andere ovprwegingen blijft het ernstige bezwaar be staan, dat onder de huidige omstandig heden het Engelschfltaliaansche aceoord niet tot stand kan komen. Om deze reden alleen al zou een wapenstilstand van groote waarde zijn. Nieuwe geruchten doen de ronde dat directe onderhandelingen over een regeling tusschen Engeland en Duitschland zullen worden onder nomen. Zeer zeker zal van die mogelijkheid nooit M'orden afstand gedaan door een regeering, die een vreedzame oplossing van de inter nationale moeilijkheden verkiest boven een demonstratieve oppositie. Maar het is duidelijk dat zulke besprekingen moeten worden voorafgegaan door een redelijke re geling van het Tsjechoslou-aaksche vraag stuk. Indien dit zou kunnen werden be reikt met een waarlijk belangloozc steun van de Britsche regeering, dan zouden de besprekingen die een algeheele verzeke ring van den vrede ten.doel hebben, her opend kunnen u-orden. Staatsraad Aalberse vice-voor- zitter. In de internationale arbeidsconferentie is gistermiddag tot vice-voorzitter gekozen staatsraad Mr. P. J. M. Aalberse, verte genwoordiger van de Nederlandsche re geering. Voorts M'erden tot vice-voorzitters geko zen Knob, vertegenwoordiger voor Hon garije van de werkgevers en Hallsworth, vertegenwoordiger voor Engeland van de arbeiders. Verwachting: In den nacht af nemende u-ihd, opklarend, weinig of geen regen, vrij. koud, overdag meest mati ge Zuidwestelijke tot Zuide lijke wind, in den namid dag toenemende bewolking, M-einig of geen regen, iets zachter. Verdere vooruitzichten: Op nieuw kans op regen. Zij bereiken Kih-Sien. Verbit terde gevechten bij Lang-feng, Tsjang Kai Sjek bezorgd voor Hankau. Volgens berichten uit Chineesche bron hebben de Japansche troepen na een snel len opmarsch ten zuiden van den Loenghai spoorweg Kihsien bereikt. Voorts wordt ge meld. dat het Chineesche opperbevel de ont zetting van de Japansche troepen, die ten noorden van Lanfeng ingesloten zijn, vreest en daarom bevel heeft gegeven de aanvallen op deze troepen te versterken. Bij Lanfeng zou hevig gevochten worden. Van Chineesche zijde wordt toegegeven, dat de Japanneezen ten westen van Poh- sien Loeji bereikt hebben. Damei meldt, dat de Chineesche troepen, die getracht hebben Lanfeng te heroveren, zware verliezen hebben geleden en in vollen aftocht zijn. De Japanneezen zijn meester van de stad. Zij zouden de omsingelde divisie van Dol hora ontzet hebben. Tsjengsjau zijn de Japansche troepen thans tot op veertig kilometer afstand gena derd. Tsjang Kai Sjek heeft zijn meest ver trouwden onderbevelhebber, generaal Hoe Tsoeng Nan het bevel gegeven over 200.000 man in deze streek om den aanval van de Japansche troepen te keeren, aangezien hij veel waarde hecht aan Tsjengsjau. aange zien door het verloren gaan van deze plaats de geheele Loenghaispoorlijn verloren gaat en hiermede de laatste verdedigingslijn voor Hankau. Een lugubere lijst van Meigeluiden. Gedurende de maand Mei heeft de luchtmacht van de Japansche mari ne 1800 maal Chineesche steden ge bombardeerd, waarbij 900 ton bom men omlaag werden geworpen. Ge durende deze maand werden 21 Chi neesche vliegtuigen neergeschoten, terwijl vijf anderen op de vliegvelden M-erden yernield. De Japansche ma rineluchtvaart verloor twee toestel len. Sedert het uitbreken van het con flict in China heeft de Japansche ma rineluchtmacht 469 Chineesche vlieg tuigen neergeschoten cn 505 op de vliegvelden vernield. De Japansche luchtmacht verloor 81 toestellen. Zuinig, zegt Chineesche regeering. De nationale regeering heeft, naar het Chi neesche persbureau meldt, een bezuinigings campagne aangekondigd, waarvan het doel is, de Chineezen, die niet geroepen zijn, hun leven in de M-aagschaal te stellen, op te wek ken, ook het hunne bij te dragen door af te zien van het gebruik van weeldeartikelen, en het gebruik van andere goederen te be perken. Itagaki minister van oorlog? Het lijdt thans geen tu'ijfel meer of Itagaki zal benoemd u-orden tot minister van oorlog. Zijn benoeming zou nog deze u-eek u-orden afgekondigd. De generaal is door den keizer in den loop van den middag ontvangen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1