Indië heeft plaats voor Hollandsche hoeren jaap Kuiper rijdt in da Ronde van Luxemburg! Vieze vingers grepen naar Duitschlands vlag Strijd tegen Franco met geestdrift voortgezet! Jacht op de kinderroovers Waarom eischt Hitier geen eed van de Roomsche geestelijken Italië blijft Duitschland trouw Wapen in het conflict Niemöller Engelands vlootbouwprogram 1938 Chili uit den Volkenbond Goering vader van een dochter Dertig menschen in de Nijl verdronken „Families hongeren in Sudetenland" Onafgebroken geschutvuur in den sector bij Teruel. De president van de Baskische regeering, Aguirre, heeft, komende uit Barcelona, een onderhoud ge had met de vertegenwoordigers van de Catalaansche generaliteit te Pa rijs. Tegenover vertegenwoordigers van de pers verklaarde hij o.m.: „De oorlog wordt voortgezet met hernieuwde geestdrift en met een moraal, dat beter is dan ooit". Op vragen ten aanzien van de po gingen tot bemiddeling waarover in Engeland wordt gesproken, zei- de Aguirre: „Sta mij toe mijn mee ning voor te behouden. Over vijf of zes dagen denk ik iets daarover te kunnen zeggen". De strijd bij Teruel. Ondanks de onweders is de druk der rechtschen gistermorgen op het geheele front van Teruel en Castellon voortgezet, vanaf de kust der Middellandsche Zee tot den weg naar Sagunto, ten zuidoosten van Teruel. De linkervleugel van het leger van generaal Aranda heeft een hecht verband gevestigd met elementen van het leger van Valino, die in het centrum opereeren. Zij hebben in het noorden en oosten den hal ven cirkel vernauwd, die door de rechtschen getrokken is voor Albocacer. De rechtervleu gel van Varela is er in geslaagd een nieuwe vordering te maken in de Siërra Nogueres- las, vanwaar het groote dorp Mora de Rubie- los geheel beheerscht wordt. Een ononder broken geschutvuur wordt gegeven aan een front van bijna 30 K.M. tussctien Puebla de Valverde en de Siërra Nogueruelas. Aan het Oostelijk front zijn de troepen van Franco overgegaan tot den aanval op de stellingen van de regee ring bij Pobla de Segur, bij Tremp. De re- geeringstroepen op de hoogten ten westen van San Roman de Abella weerstonden de aanvallen. Ten zuidoosten van Cordova, bij Porcuna, zijn de regeeringstroepen twee kilometer opgerukt. ItaliaanschBritsch verdrag bracht veel opheldering. Bij de opening van het tweede con gres voor internationale politieke studie te Milaan, heeft de Italiaan- sche minister van buitenlandsche za ken, graaf Ciano, een rede gehouden, waarin hij o.a. verklaarde, dat het fascistische Italië trouw blijft aan de as RomeBerlijn en nauw zal blijven samenwerken met het nati- onaal-socialistische Duitschland. Deze vriendschap is ontstaan en versterkt in moeilijke uren en op het oogenblik vor men de gemeenschappelijke grenzen een nieuwe reden tot goede verstandhouding. Voor het eerst is de DuitschItaliaansche solidariteit gebleken, toen beide landen een gelijke houding hebben aangenomen tegen den aanval van het bolsjewisme in Euro pa, toen het poogde in Spanje een basis te vinden voor zijn morale en sociale vernie ling. De strijd, welke op het oogenblik nog voortduurt en waarin veel Italiaansch bloed is vergoten, zal eens worden erkend als een weerstand van Europa tegen de bedreiging met den ondergang. Ten aanzien van den strijd in het Verre Oosten zeide Ciano dat ook hier Italië en Duitschland met Japan samenwerken tegen het bolsjewisme. Bedoelde strijd vindt zijn oorsprong in de vernielende actie van het bolsjewisme, waarmede de Chineesche regee ring zich op onvoorzichtige wijze heeft ver bonden. Het Italiaansch—Britsche verdrag heeft veel opheldering gebracht, zei spreker en wees er op. dat het niet op den weg van het fascistische Ita lië ligt een overeenkomst te sluiten, waarachter misverstand en wantrou wen verborgen liggen. Dit is niet in het belang van den vrede, welke niet kan steunen op ten zwakken ondergrond van politieke listen, doch erken ning eischt van de geschiedkundige posi tie. Dit geeft kracht aan het Italiaansch— Britsche verdrag. Deze rede \nn graaf Ciano werd door de vergadering luide toegejuicht. Zijn de G-men op het spoor der daders? G-men gelooven een belangrijk spoor te hebben gevonden bij hun nasporingen naar de ontvoerders van het knaapje Cash. Het is een schoenendoos, waarin zijn vader het losgeld heeft overgebracht. Bij deze doos hebben de G-men een primitieve kaart van de streek en de sporen van autoban den, vermoedelijk afkomstig van de auto, welke de ontvoerders hebben gebruikt, gevonden. De nummers van de bankbiljetten, welkt als losgeld zijn betaald, zijn opgegeven aan alle bankinstellingen in het geheele land. Twee van de drie personen, die Woens dag in verband met deze zaak waren on dervraagd, zijn op vrije voeten gesteld. Intusschen is de stemming bij de plaatsgenooten van Cash verbitterd. De au toriteiten nemen voorzorgsmaatregelen om te voorkomen, dat de ontvoerders, mochten zij worden opgespoord, gelyncht zullen worden. Meer dan 3000 personen hebben zich aan gemeld om deel te nemen aan de klop jacht. Velen hunner zijn gewapend. De eergisteren gehouden drijfjacht was een der grootste in de geschiedenis van Florida. Men vreest, dat de ontvoerders 't knaapje naar de moerassteppen hebben overgebracht, te meer daar op een station een portefeuille is gevonden, waarin zich een foto bevond, welke geleek op die van het knaapje. Er was een aanteekening bij: „Knaapje wordt door gewapende lieden en vrouw vastgehouden. Ik ben in de step pen ontsnapt". Weigerende predikanten zetten hun standpunt uiteen. In verband met den eed van trouw aan Hit'er, welke dezer dagm door de meeste Duitsche predikanten werd afgelegd, zond de belijdenis- kerk richtingNiemöller, die, zooals bekend, den eed geweigerd heeft, een kennisgeving aan den president van den Evangelischen Opperkerkeraad dr. Werner, waarin zij haar stand punt in de volgende drie punten for muleerde: le. dat zij den ambtseed slechts af wilde leggen met de bijvoeging: „De zen eed leg ik af gebonden aan mijn ambtsbelofte". 2. Dat zij afwees om den ambtseed samen af te leggen met hen, die deze toevoeging niet op dezelfde wij ze eischten. 3. Dat zij den eed niet wilde afleg gen voor den president van den Opperkerkeraad of zijn gemachtigde, doch uitsluitend voor hen, die daar toe vanwege den staat besteld wer den. Voorts bliikt dat van de 17000 Duitsche Evangelische predikanten er reeds ruim 16000 den ambtseed aflegden en dat bezwa ren door de groote Luthersche landskerken op geenerlei wijze zijn ingebracht. De groote belijdenisbeweging Mahrarcns deelt de bezwaren van de Niemöller-richting niet en acht, dat het aanroepen van den naam Gods in VEETEELT MOGELIJK; AFZET GEBIED VERZEKERD. Kolonisatie van Europeanen mis lukte tot nu toe doer gebrek aan vakkennis. Het staat slecht met de Europce- sche kolonisatie in Indië, schrijft het Hdbld. Lauwe belangstelling van de Indische regeering, een minister in het moederland, die geen heil ziet in de ontginning van ongeschikte ter reinen, waar ongeschikte menschen in zorgen rondploeteren. Het beneemt bijna den moed er over te schrijven. En toch is er ook in Indië voor Euro- peesche kolonisatie plaats. De mislukkingen leerden hoe het niet moet en men moet die kolonisatie vooral niet als massa-emigratie uit het moeder land willen zien. Voor de Vaderlandsche Club heeft dr. Vrij burg, die onvermoeid ijvert voor kolonisatie van Nederlanders in Indië in kleine land bouwbedrijven, een nrac-advies uitgebracht, dat wij, aldus het Hbld., aantroffen in het orgaan der verecniging „Nederlandsch In dië". Den gedachtengang, die er aan ten grond slag ligt, achten wij reëel. De stellingen, daaruit voortgekomen, zijn bewijsbaar en het prae-advies heeft recht op de actieve be langstelling in Indië en hier te lande. Genoeg ongecultiveerde terreinen! De praeadviseur zoekt het in den kleinen land- en tuinbouw en de klei ne veeteelt. De kolonist moet niet al leen werken maar in coöperatief ver den ambtseed reeds vanzelf insluit, dat men natuurlijk Gode meer ge hoorzaam moet zijn dan de men schen, terwijl zij in geenen deele on derstellen wil, dat de staat van een tegengesteld gevoelen zou zijn. Het cijfer der weigerenden beloopt vol gens sommige mededeelingen niet meer dan 200, volgens andere hoogstens 800. Tenslotte kan men op de vraag, waarom de burgerlijke ambtseed aan de Duitsche predikanten werd opge legd en btjv. niet aan de Roomsch- Katholieke geestelijken, tot antwoord geven, dat het kerkelijk ministerie in samenwerking met den Evangeli schen Opperkerkeraad op deze wijze 't conflict met de oppositie-Niemöl- ler uitvecht. Het punt is daartoe niet zonder beleid ge kozen. De burgerlijke ambtseed kan in een staatskerk van Duitsch genre gevorderd worden zonder dat men dit abnormaal kan vinden. Men kwam op de idee door de jongste proceduren, waarbij het ging over het optre den van staatspolitieke voorschriften. Men wil dit thans ten einde toe uitvechten en principieel beëindigen. Steeds sterkere bewapening. Gisteren is het nieuwe vlootbouwprogram van Engeland voor 1938 bekend gewor den. Het maakt een aanvullende begrooting van 2400.000 pond sterling noodig. In dat bedrag zijn begrepen, ongeveer 1800.000 pnd. voor dit jaar te bouwen schepen, twee slag schepen, zeven kruisers, een vliegkamp schip, een vliegkampschip voor de marine, dat van Australië zal worden gekocht, drie duikbooten, zeven snelvarende motorboo ten, schepen voor herstelwerkzaamheden en verschillende andere marinevaartuigen. In de memorie van toelichting wordt ver klaard, dat in de oorspronkelijke begrooting geen gelden waren aangevraagd voor den bouw van nieuwe schepen die op het pro gram van 1938 staan. Lidmaatschap opgezegd. De secretaris generaal van den Volkenhond heeft van den ambassadeur van Chili te Londen, Edwards, een brief ontvangen, wel ke den officieelen tekst inhoudt van de me- dedeeling van Chili, dat het uit den Vol kenbond treedt. De vrouw van minister-president Goering heeft heden het levenslicht geschonken aan een dochter. Moeder en kind maken het goed. Op den Nijl nabij Maghagha is een veerboot omgeslagen. Dertig perso nen zijn verdronken. band. Er zijn in Indië ongecultiveer de terreinen van voldoende afmetin gen die, wat klimaat en vruchtbaar heid betreft, geschikt zijn voor Eu- ropeesche kolonisten en voor de be oefening van het kleine boerenbe drijf. Zoowel op Sumatra, Borneo, Celebes als de Kleine Soenda-eilanden en misschien ook op N. Guinea zijn zij te vinden. Voordeelig fokken. Verschillende der bestaande kleine landbouwbedrijven hebben hun bestaansmogelijkheid bewezen, aldus de praeadviseur. Bewezen na melijk, dat men in de koele streken van Indië allerlei dieren kan fok ken: runderen, paarden, varkens, schapen, geiten en pluimvee. De ondervinding heeft reeds ge leerd. dat de kwaliteit van dien aard is, dat ze met voordeel gefokt kunnen worden, dus dat dergelijke fokkerijen niet alleen technisch, doch ook economisch mogelijk zijn. Ook leerde de ondervinding, dat granen, vruchten, groenten in ver schillende soorten en van zeer goed gehalte kunnen worden gekweekt. Bekend is anderzijds, dat jaarlijks nog voor vele millioenen wordt geimporteerd in Tndië aan zuivelproducten, aan gesteriliseer de en gecondenseerde melk, ingemaakte groenten en vruchten, waaraan weer het bewijs kan worden ontleend, dat het kleine bedrijf in Indië, dat die zaken kan voort brengen, van een afzetgebied verzekerd is. Men legde zich te veel op het telen van een export-product toe De heer Vrijburg wijdt terecht aandacht aan de vraag: waarom tot nu toe de Euro- peesche kolonisatie in Indië zoo weinig suc ces had. Omdat, zoo antwoordt hij, de allereerste voorwaarden ontbraken, vakkennis en coöperatie, terwijl bovendien de fout gemaakt werd, dat men zich te veel op het telen van een exportproduct ging toe leggen; b.v. koffie op de Giesting en in de Dairilanden en den kleinen landbouw voor de binnenlandsche markt verwaarloosde. Nieuwe incidenten in Tsjecho- Slowakije door Duitsche pers hoog van den toren blazen. Nieuwe incidenten in Tsjecho Slo wakije, een inbeslagname van een Duitsche vlag, beieediging van Hit- Ier en andere plagerijen doen de Duitsche pers op ongekend felle wij ze ageeren. De grens van Duitsch- land's geduld wordt snel bereikt, wanneer vieze vingers naar zijn vlag grijpen en de eer van Duitsch land aantasten, schrijft de Berliner Boersen Zeitung. Het blad komt tot de conclusie, dat het steeds duidelijker wordt, dat de regeering te Praag de. teugels van het gezag ontglip pen. Wie thans nog de oogen voor de fei ten sluit, om wellicht Praag niet te moeten zeggen, wat om der wille van den F.uro- peeschen vrede onder alle omstandigheden gezegd moet worden, maakt zich mede schuldig en mede-verantwoordelijk. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft o.m.: Zoolang zulke ontstellende gebeurte nissen, als men sedert weken dag aan dag meemaakt, mogelijk ziin. en zoolang verant woordelijke ministers bij alle vlijt in het verleenen van interviews voor lovaliteits- verklaringen, niet bij machte zijn hun goe den wil, dien men dan nog wil veronderstel len, te doen gelden, zoolang bestaat er geen mogelijkheid, met de Tsjechen in politieke onderhandelingen te treden. Wat er nu weer gebeurde! Volgens het D.N.R. hebben op 29 Mei in het dorp Nieder-Nillersdorf in het district Senftenberg, vier Tsjechische soldaten een Duitsch echtpaar gedwongen een haken- kruisvlag uit te leveren, wel^e overeenkom stig de verordening van de Tsjechische re geering tegelijk met de Tsjechische vlag mag worden uitgestoken. De soldaten dron gen met de bajonet op het geweer in den nacht de slaapkamer van het echtpaar bin nen en dwongen den man de vlag van zol der te halen. Zij namen deze onder schimp scheuten mede, evenals een portret van den Fuehrer. Een klacht hij het militaire com mando bleef zonder gevolg. Hü droeg witte kousen De Dresdener Neueste Nachrichten bericht uit Praag, dat te MaehrichSchoenberg een Duitsch onderdaan door Tsjechische solda ten werd aangevallen, omdat hij witte kou sen droeg. Hij werd mishandeld en een der soldaten gaf hem een vuistslag in het gelaat waardoor hem een tand werd stukgeslagen. De soldaat werd door de politie aangehou den, doch verder ongemoeid gelaten. Families hongeren in Sudeten- land, volgens de Duitsche berichten, want de vele bewoners, die in Tsjecho Slowakije wonen, doch in Duitschland werken zijn door het versperren van de wegen ernstig gehinderd. Velen kunnen hun werkplaatsen niet berei ken en moeten hun loon derven. Hierdoor zijn talrijke families veroordeeld tot honge ren, aangezien van Tsjechische zijde geen steun wordt verleend. Bovendien moeten vele fabrieken in het Sudetenland hun be drijf inper ken, aangezien door het ver sperren van wegen geen grondstoffen kun nen worden aangevoerd. Ook hierdoor is de werkloosheid in het Sudetenland aanmerkelijk toegenomen. Vol gens het Duitsche nieuwsbureau heeft het allen schijn, dat van Tsjechische zijde al les in het werk wordt gesteld om honger oproeren in Sudetenland te provoceeren, waardoor de Tsjechische soldaten zouden kunnen ingrijpen. Reeds zou in vele plaatsen levensmiddelenschaarschte zijn in getreden, aangezien de aanwezige voorraad op de eerste plaats voor de militairen is en op de tweede plaats eerst voor de be volking. Op N. Guinea mislukte de za.de door ge brek aan vakkennis, verkeerde terreinen en slecht klimaat. Het materiaal, dat men noodig heeft, zijn boeren. De inlandsche ko lonisatie slaagt omdat men vakmen- schen heeft; de .Tavaansche 'kolonist is boer. Omdat de Europcesche kolo nist dat niet was, mislukte de kolo nisatie. Vakmenschen en Westersche energie acht de heer Vrijburg voorwaarde voor slagen. Leerkampen voor Indische jongens acht hij een onvoldoend lapmiddel. De vakman moet uit Holland komer Heeft hij le leiding dan kan de Indische jongen bij hem in de leer komen als boerenknecht, en, als hij volleerd is, zelf een boerderij beginnen. De heer Vrijburg heeft zich afgevraagd of het wel een Indisch belang was, die ker nen te vormen van Hollandsche boeren. Hij antwoordt daaron volmondig: ja! Er zijn in Indië nog vele leege gebieden, welke men geen bestemming weet te geven. De vraag naar producten der groote cultures is verminderd en de mogelijkheid van uit breiding o.a. door de restricties aan een li miet gebonden. Het is niet meer noodzake lijk voor het grootbedrijf uitgebreide terrei nen te reserveeren. Een nieuwe cultuur, een nieuwe industrie moeten worden gezocht. En die kunnen, aldus is zijn oordeel, gevonden Een schoone droom vermeien., lijkt Joris van den Bergh, de ai-ziende Onze verwachtingen mogen niet te groot zijn. De droom van iederen wielrenner die zijn bestaan in de wegwedstrij den zoekt, is, éénmaal de kans krij gen om in een grooten, klassieken wedstrijd uit te komen. Dan kan hij de bestuurders der Fransche en Belgische rijwielfabrieken immers toonen, wat hij waard is! Ook de Noordhollandsche renner Jaap Kuiper uit .Tulianadorp liep r eeds geruimen tijd met dit droombeeld rond. Maar het i& nu eenmaal harde werkelijkheid, dat een renner eerst in de gewone courses moet uit- blinken, voordat hij een kans krijgt om in een klassieken wedstrijd mee te rijden Voor zoo'n grooten wegwedstrijd worden toch slechts de goede renners gecontracteerd. JAAP KUIPER. In ons land is het de wielerdeskundige bij uitstek, Joris van den Bergh, die de con- tracten van zulke buitenlandsche „klassie kers" verzorgt. Het goede rijden van Jaap Kuiper is ook Joris van den Bergh niet ont gaan. Nog in de laatste dagen heeft Jaap fraaie successen geboekt. Zondag j.1. be hoorde hij tot de uitblinkers in den wed strijd BrusselLuik, die over 240 k.m. ging en Dinsdag daarop bezette hij in de ver maarde „acht van Chaam" weer de tiende plaats, een prachtige prestatie. Daar de Julianadorper zijn taak als wegrenner bo vendien heel serieus opvat, heeft Joris van den Bergh hem voorstellen inzake de ronde van Luxemburg gedaan en juist dezer dagen heeft Jaap hef contract geteekend. Kuiper zal als eerst® Noordhollander dezen grooten klassieken wegwedstrijd rijden. Dit wel een bijzondei; heuglijke tijding, zoowel voor den renner- zelf als voor de wielersport in Noordhol land. Dol gelukkig De stevige blonde boerenzoon uit Juliana- dorp had ons eerst al eens geraadpleegd, wat hij doen zou; nu alle moeilijkheden uit den weg geruimd waren, kwam hij ons Dinsdagnacht, toen alles sliep, wekken, met de mededeeling, dat alles in kannen en kruiken was! Hij kwam van Chaam en was op weg naar huis. Zijn oogen tintelden van vreugde, toen hij ons een en ander vertel de. Nimmer zagen we een renner zoo gelukkig als Kuiper in dezen laten nacht Uren gingen voorbij, eer wij den slaap weer konden vatten. Wij waren vervuld met respect voor dien „dwangarbeider van de route," die na zooveel tegenslag en moei lijkheden, eindelijk zijn naam heeft weten te vestigen als internationale renner van klasse. In het bergachtige Luxemburg zal hij de Hollandsche kleuren verdedigen tegen de Belgische, Fransche, Duitsche en Luxem- burgsche renners. Al te groote verwachtin gen mogen wij intusschen niet hebben; Jaap moet daarvoor nog te veel leeren in het étapperijdersvak Maar dat hij zal vech ten als een leeuw staat voor ons vast. Mocht het hem gelukken een goed figuur te slaaiq dan zal hij daarvan zeer zeker de vruchten kunnen plukken. Een contract voor de Ron de van Zwitserland moet dan niet uitge sloten worden geacht. Dat is evenwel van later zorg. Voorloopig zal onze kranige routier zich concentreeren op de course door het Hertogdom Luxemburg. worden in vee, zuivel, granen, vruchten en groenten, die thans in Oostersche landen nog in voldoende mate worden geprodu ceerd. Wanneer men in Indië de vakkennis maar heeft, dan kan men op dit gebied pro- duceeren wat men tot nu toe invoert. Verder zal het goed zijn niet langer te spreken van kolonisatie van Holland sche boeren in Indië. Men moet ondernemin gen oprichten voor het bedrijven van den kleinen land- en tuinbouw en de kleine vee teelt en daar Hollandsche boeren heen bren gen. Hulp der regeering Is noodifl. Misschien is dan, ja hoopt hij, hulp te krijgen van de Hollandsche regeering en van net Hollandsche kapitaal. Men zal moeten beginnen en die gedachte achten wij zeer juist met een proefbedrijf. Over den op zet en de ligging zal nog nader moeten wor den beraadslaagd. Men heeft, aldus het prae-advies, millioe nen uitgegeven, verspild zelfs in vroegere jaren, vóórdat bleek, dat Javanen-koloni satie succes kon hebben. Er is dan ook alle reden om ook een zeker bedrag beschikbaar te stellen voor een proefbedrijf zooals de heer njburg zich dat voorstelt voor Holland sche boeren. Beide geschieden binnen de grenzen van het koninkrijk. Beide hebben j^cht op gelijke behandeling van de over-

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6