jonqmt en KindeAahiend Nieuwe Raadsels Oplossingen raadsels vorige week Ook kleine tuinen kunnen mooi zijn Hoe ontstaat een nieuw vierkant? y B a\ V- A b C EDGAR RICE BURROUGHS Brrrr, wat gaat die Jan de Wind van de week tekeer. Hij tiert als een razende en holt door straten en stegen alsof hij dol is. Hij kruipt onder de dakprunen, zodat ze van schrik van de daken wippen en trekt aan de grendels en smijt, met een gierende lach, de poorten open en rukt venijnig aan een hoed, om te probeeren er mee aan de haal te gaan. En de bomen, die kreunen en klagen onder zijn fel ^ebeuk. Die niet heel sterk zijn slaat hij dood, zodat ze alleen nog wat bedroefd kunnen zwaaien met dorre takken, 't Leek Donderdagmiddag op het Koningsplein wel herfst. Goeiemorgen, wat een afgevallen bladeren en dorre takjes. Je zou er akelig van worden. En toch, straks zal Jan de Wind beschaamd "reggaan, want dan zal hij toch moeten erkennen, dat hij de lente niet weg kan waaien en dat hij de bo men niet allemaal tegen de grond kan slaan en dat de pannen op de Helderse daken er vrij stevig opzitten en dat niet alle hoeden met een boze floep van zijn sterke arm, de lucht ingaan. En als hij dan weg is, ergens naar de Pool, dan kan de zon weer lachen en weer vriendelijk tegen de bomen en plan ten doen en dan kijken de bloemen opeens honderdmaal zonniger uit hun bloemenogen en dan is alles weer fris en blij. Ik hoop, dat het vandaag zo is. Van de week was de taart aan de beurt. En die verhuist naar: MARIETJE ESKES, Goversstraat 8. Geluk ermee, Marietje, eet hem niet alleen op, want dan krijg je vast pijn in je buik. Aaronskelk. Ja, over de regen heb ik maar niet geschreven, Aaronskelk, want die hadden we erg hard nodig, 't Was alleen niet nodig, dat.de wind er mitrailleurgeknetter van maakte op de ramen. Wat rikketikten die druppels nijdig. Piet Strous, Vlissingen. Nu, als je met de grote vacantie in Den Helder komt, dan kom je natuurlijk eens kennis maken, Piet, bij me thuis of op kantoor. Al m'n Helderse vriendjes en vriendinnetjes kan ik niet ont vangen, maar die van buiten zie ik graag eens. 't Is ook fijn als je naar Amsterdam gaat en dan natuurlijk naar Artis. Dank je voor de groeten van Annie v. d. Brink. Ik vond die groet uit Indië erg aardig. Jan Strous, Vlissingen. Als het in Den Helder stormt, dan stormt het oo': in Vlis singen, Jan. Maandag was ik in Amsterdam met die storm en we woeien bijna van Schip hol. Maar toch stegen de grote vogels net zo rustig op alsof er geen vuiltje aan de lucht was. Dat zouden ze tien jaar geleden niet gedaan hebben. Henk Korbee. Ja, dat zou fijn zijn, Henk, als het nu vandaag en morgen en Maandag eens fijn zonnig weer was. Wat een mensen gaan er dan naar het strand en de duinen, naar het Timorpark en naar het „Spoorbossie". Misschien komen we elkaar tegen, want natuurlijk ga ik ook naar de Duinen, als het mooi weer is. Sientje Korbee. Ja, of ik het zie, dat Henk en jij vandaag zelf je briefje geschre ven hebben. Het was wel erg fijn van je moeder, dat ze het voor juhie deed, maar leuker is het natuurüjk, als je zel'f de pen ter hand neemt. En dat is ook de bedoeling van onze correspondentie. De Bengeltjes. Ik zou Jacques maar goed vastbinden in z'n bed, Thea, want anders ben il heus bang, dat hij eruit van daan waait met die storm en dan zie ik hem vandaag of morgen over het Koningsplein waaien, net als de heks op bezem. Brrr, 't Is griezelig als je er aan denkt. Nu, 't beste hoor. Alie Teunissen. Ja, aan dat verzoek wil ik wel voldoen, Ali, dat .s tenminste, n van de dames van kantoor zal het rijmpje erin schrijven en ik zal het ondertekenen. Als je daar mee accoord gaat, breng het dan maar op kantoor, Dinsdagmiddag. Klaas Jellema. Lezen ..er je door het veel te doefi, Klaas en je gaat er van houden ook als je het veel doet. Mijn twee oudste kinderen verslinden nu al heel wat boeken en de jongste van dat tweetal is toch nog maar een goed half jaar op school, maar die vind 's morgens om zes uur soms be neden, dan zit ze te lezen. Je begrijpt, dan leer je het wel goed. Dat moet jij ook doen. Natuurlijk niet teveel, je moet ook flink buiten spelen. Gerde Berkhof. Nu, Gerd hieronder volgt nu die „boze bui". DE BOZE BUI. Daar staat ze eenzaam op 't veld Mopperend is ze er een gesneld! Snuitjes trekkend gaat ze pruilen. Zou ze lachen gaan of huilen? Kijk daar ploft ze op het gras, Of ze een kabouter was. Doch ze houdt ons voor het lapje, De boze bui is slechts een grapje. En ze stormt even later Op ons af als triomphator. Met een vrolijk keelgeluid Schatert ze het nu weer uit. Gerard Jellema. Je hebt van je briefje een stuk afgeknipt, Gerard, 't was bijna onleesbaor geworden en ik begrijp nu heus niet of er iemand in 'evaar verkeerde toen jij op de dijk naar 1 zwemmen keek, of dat die vier visserlui alleen maar gingen roeien. Bali, Annie en Cor v. Bijnen. Ja, die Loeki en Leon boffen, met dat grote open veld voor hun deur. Hpl is te hopen, dat het nog maar niet gauw volgebouwd wordt. Ik dank jullie voor je goede wensen voor mij en m'n gezin met de feestdagen. Ik wens jullie ook blije dagen. Ja, de afstand Indië Holland is door de K.L.M. wel erg klein gemaakt. Gelukkig! Tini x. Brederode. Vier vliegen in één klap, Tini. Dat was leuk, dat kiekje. Ik vond het ook erg aardig, dat er vier vrien dinnetjes van me opstonden en dat ik me nu een klein beetje een voorstelling van jullie kan maken al sta ik er dan ook niet voor in, dat ik jullie nu ken, als ik je tegen kom. De kiekjes heb je natuurlijk al terug ontvangen. Mariet je Weeda. Ik denk, dat er meer zijn, die een vogel zouden willen zijn, Marietje en dan wegvliegen als je onaan gename dingen moet doen. Ja, ja, jij weet het wel. Maar 't zal niet gaan, zusje. IK WOU DAT IK EEN VOGEL WAS! Ik wou dat ik een vogel was! Dan was ik altijd buiten, Ik kon dan in die hoge boom Mijn liedje zitten fluiten. Ik wou dat ik een vogel was! Dan was het uit met leren, De boeken, 'k zou ze aan mijn zus, Of aan mijn broer vereren. Ik wou dat ik een vogel was! Ik ging naar zee of heide, Ik vloog naar verre bossen toe, Of naar de groene weide! („Kinderversje" van A. C. Callenfels) Loeki en Leon v. d. Wal. Dat is jam mer, Loeki en Leon. Ik mocht het wel schrijven aan de v. Bijnentjes, hetis niet te hopen, dat het land spoedig volgebouwd wordt, 't Is dus gauw afgelopen met jullie fijne spel daar. Nu, er is verderop nog veel onbebouwd terrein en ik denk dus, dat jullie wel weer een plekje vinden voor het „bruine monster". Marianne Bruin. Je mag meedoen, Ma- rianne, maar met een schuilnaam mag je nog een jaartje wachten. Simon Visser. Als je naam vandaag niet bij de goede oplossers staat, Simon, heb je alle reden om op je achterste benen te gaan staan, want je had het raadsel goed. Willy Kerkhoven. Die witte pauw in de Donkere Duinen is een echte pronker, Willy, die staat maar breeduit met z'n staart te geuren, alsof hij alle pauwen de ogen uit wil steken en het lijkt waarlijk wel of hij het door heeft, dat de menschen hem mooi vinden. Ik denk niet, dat jij Don derdag op je fiets gezeten hebt, je zou er vast even hard afgewaaid zijn. Tea Geus. Nee, ik heb nog niet ge zwommen, Tea. Twee weken geleden prikte het nog te veel en van de week stormde het te hard. Ik ga alleen te water als het fijn warm zonnig weer is en als ik er erg veel zin in heb. De tijd is voorbij, dat ik, weer of geen weer, te water dook. Mary Jurg. Natuurlijk had je moeder groot gelijk, toen ze beweerde dat een zeven op school meer waard was dan een goede turnoefening, 't Is jammer, dat je van de week geen prijs gewonnen hebt, want dat was als verjaarsgeschenk natuurlijk welkom geweest. Ik hoop, dat je Dinsdag een fijne dag heb. Dan wordt je elf, dat begint al een klein beetje te tellen. Gerhard Molenaar. Een prettige feest dag vandaag, Gerhard, met het 35-jarlg huwelijksfeest van je opa en opoe. 't Ië goed, dat je een paar dagen vrij hebt, dan kan je tenminste uitslapen als het laat wordt. De Kromhout motorenfabriek zal je wel interessant vinden. Ik heb hem juist Maandag ook bezichtigd. Rika Koningstein. Nee, door het weer laat ik me stemming niet bederven, Rika, want in storm en regen zit ook iets fijns. Ja, ik vond het van de week wel treurig, dat die bomen zo gebeukt werden, maar de regen was weer heel goed. Radio heb ik na tuurlijk, maar we luisteren heel weinig, omdat we thuis al vier luidsprekers hebben, die je moeilijk af kan zetten. Jongens en meisjes, tot volgende week. Mijn geheel bestaat uit 17 letters en moet tegenwoordig ieder kennen. Hier zijn de letters: ADDEEEEEGGLNNRSVW. Begin met D en maak er vijf woorden van. 't Lijkt niet zoo eenvoudig, maar het valt mee. Succes! Meter, eiber, ieder, katje, enkel, vader, eikel, regen. Het gevraagde woord is: Meikever. Goede oplossingen ontvangen vant Gerard H. Molenaar; Henny v. d. Wijk; Wiesje v. d. Wijk; Mary Jurg; Hanny Vis ser; Tea Geus; Ellie Bischop; Willie Krij- nen; Nellie Krijnen; Wijnand Kerstens; Willy Kerkhoven; Annie Krijnen; Leontine, Frits, Coenraad en Neeltje Coster; Jan Bek; Truus Noordeloos; Ger de Vroome; Simon Visser; Heidi; Frans Groote; Ali Doves; Loeki en Leon v. d. "Wal; Riek Hendrikse; Annie Janssen; Ida Izeboud; Tiny Bakker; Marietje Weeda; Tiny v. Brederode; Bali, Annie en Cor v. Bijnen; Loeki Janssen; Ma- Nu de tijd weer is aangebroken, dat jullie gaat werken in je eigen tuintje of het hoek je, dat je in de grote tuin van vader en moeder hebt gekregen, is het wel aardig jullie eens wat te vertellen van de grootste tentoonstelling, die ooit op tuinbouwgebied is gehouden en die pas is geopend in Es sen. Natuurlijk begrijp je wel, dat veel grond nodig is om een enigszins volledig beeld te geven van alle planten, die je in een tuin kunt kweken. Omdat men op een tentoonstelling altijd zo veel mogelijk wil is gemaakt. Dan zijn er terrassen aange legd, die je alleen maar willen laten zien, wat je met de kleur van bloemen kunt bereiken. In een halve boog daaromheen liggen nog een arena, waarin talloze soor ten dahlia's te zien zullen zijn, rozenter- rassen waar je niet alleen verwonderd staat over de prachtige kleuren, maar nog kunt genieten van de heerlijke geuren. Dicht bij de hoofdingang vind je een zoge naamde pergolatuin, waarin veel steen is verwerkt in de vorm van zuilengalerijen. laten zien, is het oppervlak langzamerhand 'zo groot geworden, dat men op deze ten toonstelling zelfs een kleine spoorbaan heeft aangelegd om de bezoekers langs de bezienswaardigste punten te rijden. Op die manier kun je genieten zonder er moe bij te worden. Nu is deze tentoonstelling niet alleen be doeld om er een paar aangename uren door te brengen, je kunt er ook veel leren. In de grote hallen heeft men de stof keurig gerangschikt en laat men je aan de hand van goede en slechte voorbeelden zien, hoe je het beste in je tuintje aarde, water, glas, ijzer en zoveel andere grondstoffen kunt benutten. Op het middenterrein zijn aangelegd een grote bloemenhof, met in het midden een vijyer, waarin weer een kunstmatig eiland Door het dak, dat opengewerkt is, hangen allerlei sierplanten omlaag. In deze tuin zijn rijk versierde ijzeren hekken opge steld. Als je eens kon rondwandelen in de koloniale afdeling, zou je misschien den ken dat je droomde van een Indianenge- schiedenis. Daar staan heel wat kleine huisjes, met vurig beschilderde schilden en alles wat daar verder bij behoort. Toch zou je het meest je hart kunnen ophalen in de kleine tuintjes, die rondom dit grote complex zijn aangelegd. Want hier kan je zien wat je al niet kunt berei ken op een klein stukje grond. Het kan even schilderachtig worden als een grote, prachtig aangelegde tuin. Daarvoor is al leen maar nodig dat je weet hoe je het moet doen, en dit wil men je op deze ten toonstelling juist leren. rietje Eskes; Klaas en Gerard Jellema; Annie en Co Visser; Gerda Berkhof; Alie Teunissen; Loes Flotat; Henny v. Os; Re pelsteeltje; De Bengeltjes; Sientje Korbee; Henk Korbee; Piet en Jan Strous, Vlissin gen; Gonnie Aarts. Dit is een aardig spelletje, als je van leg kaarten houdt. Je kan hiermee zelf een legkaartje maken. Let maar eens op, hoe dat gaat. OfJ "l> 1 J - Eerst neem je een stuk papier en een li niaal. Teken nu op het papier een vier kant, waarvan de zijkant 6.3 cm. lang is. Kunnen jullie dat wel? Als je het te moei lijk vindt, wil vader of moeder misschien wel even helpen. Als je het grote vierkant getekend hebt, trek je daar 4 lijnen in, zo dat 9 kleine vierkantjes ontstaan. De zij lengte van deze vierkantjes is dan 2.1 cm. lang. Kijk maar goed naar het plaatje, dan weet je hoe je het doen moet. Nu ga je de vierkantjes die op de hoeken staan, met een vlakgom uitvegen. Als je nu de lijn om de andere vierkantjes nog eens dik overtrekt, kan je goed zien, hoe het fi guurtje wordt. En nu komt een nauwkeu rig werkje, dus let maar eens goed op! Je moet een lijn trekken van de éne hoek naar de andere, dwars door het figuurtje heen. Dat is lijn a. Nu moet je lijn b zó trekken, dat hij loodrecht op lijn a staat, dus dat de hoek tussen die lijnen helemaal recht is. Zet nu in de vierkantjes de let ters A, B, C en D. Nu neem je een grote schaar en knipt langs de dikke lijn om het figuurtje heen en langs de lijnen a en b het papier door. Kunnen jullie van de 4 stukken, die je nu gekregen hebt, weer een nieuw vier kant maken? Probeer het maar eens en kijk dan naar het tweede plaatje of het goed is. EEN REUZENKLOK. De grootste klok van Europa hangt op het 267 meter lange perron van het Hoofd station in Leipzig. De wijzerplaat heeft een doorsnede van 2.70 meter. In het geheel zijn er in het hoofdstation in Leipzig 200 klokken, die allen op één klok zijn aange sloten, die iedere morgen op een bepaald tijdsein uit Berlijn gelijk gezet wordt. - - - - r ».W; l ;„LvT'r* - - 81. Binnen enkele minuten kwamen de apen van Akoet uit het oerwoud te voorschijn, die trotse, machtige troep, en begaven zich on middellijk naar het strand. Onderwijl hadden de drie mannen zich bezig gehouden met de romp van het eigengebouwde 9chip, aan welks bruikbaarheid Tarzan wanhoopte. Akoet, de grote aan met het meeste verstand, snelde hen te hulp en met vereende krachten gelukte het tenslotte de boot te water te laten. De roeispannen van de beide kleine boten van de Kinsaid (die dezelfde nacht, dat de mensen hier op het strand waren geland, door de gol ven waren aangespoeld), waren gebruikt om het zeil woor de tenten op te houden. Haastig werden Ij te voorschijn gehaald en in die tijd was de rest van de apen door het water naar het schip gegaan, zodat alles in gereedheid was om naar het licht te roeien, dat stil over het rustige water scheen. Opnieuw waren de wilde dieren van Tarzan in dienst getreden van hun meester en zonder een vraag te stellen namen zij hun plaats op het schip in. De twee mannen, want de parelvisser kon het niet over zich verkrijgen om zich bij hen aan te sluiten, grepen de roeispanen, gebruikten deze als paddies, terwijl sommige apen hun voorbeeld volgden. En nu bereikte het plompe schip, met Sheeta voor op de boeg, heel rustig de zee. Vlug maar stil gleden ze in de richting van het licht dat op en neer deinde met d9 zachte golven. Mugambi zat aan het stuur, Sheeta kroop aan de voeten van den aapman; achter Tarzan kwetterde Akoet, die de lang zamere apen in lage bromtonen zijn order3 gaf. Maar Tarzan van de apen zei geen woord; zijn blik was met een grimmige vast beradenheid op de schoener gevestigd, die nu vlak voor hen opdook. (Nieuwe spelling.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 15