Abonneert II op dit blad k prebihbeurten Reisbrieven Hr. Ms. lavn Bij de Pyramiden Postdienst met de Pinksterdagen Uit het politierapport Het grootste oorlogs schip van onze Marine Cantate „Herfstgoud" Natuurhistorisch Museum Uitslag verloting Texelsch nieuws Het zangconcours op den Tweeden Pinksterdag Vertrokken personen Ingekomen personen Burgerlijke Stand De Koog Texel JCeA& en Zending, De Meeuwenplaag Tijdens ons verblijf in Alexandrië hebben velen van de gelegenheid gebruik gemaakt om een tour te maken naar Cairo In dier ste plaats om daar de wonderen te gaan zien van een tijd die zoo ver achter ons liet daJ wij verbaasd staan, dat er nog zooveel' van bewaard is gebleven. Wij zagen de pyramides machtige bouwwerken, die hebben gediend als graven voor de oud-koningen vin het Egyptische Rijk. De sphinks met haar myste- neuzen blik op het Oosten gericht, daar waar de zon eiken dag weder opkomt. De stand beelden van Ramses de tweede te Memphis en de oudste pyramide in Saggara. Daar vlakbij is door den Franschen onderzoeker Mariette gevonden de tempel van den afgod Ti en daarbij ook de graven van den heiligen stier Apis. Deze stieren werden daar in een onderaardsch gewelf begraven in granieten sarcofagen, elk wegende ruim 80 tot 100 ton. Van binnen en buiten voorzien van het schrift van die dagen, het hyroglieven schrift. De pyramides op zichzelf bieden'weinig moois. Het gaat er slechts om daar geweest te zijn, om er eenigszins een voorstelling van te kunnen maken. En wat het voornaamste is. men rijdt op een kameel. Voor velen een sensatie. Den tweeden dag gaat men oud-Caïro be zoeken. De plaats waar Mozes in het biezen mandje aanspoelde. Op het oogenblik wordt die plaats gebruikt als handelscentrum voor de schepen, die van de boven Nijl af komen zakken en daar hunne waren aan de markt brengen. Vervolgens gaat de tocht naar de oudste Koptische kerk. En omdat het toevallig Zondag was, troffen wij het, want er werd juist een dienst gehou den. De kerk zelf bevat een kelder en hier was het verblijf van Jozef en Maria, zooals ons de gids verzekerde, dat zij kozen om het Kindeke Jezus te verbergen tegen de achter volging van Koning Herodes. En ter eere daarvan werd hier boven een kerk gebouwd. De oude Koptische kerk. Ontmoeting met de „Indrapoera" te Port Said. Vandaag, Dinsdag 1 Juni, liggen wij in Port Said. Wij moeten hier tot een uur blijven lig gen, omdat het kanaal nog niet vrij is. Oogen- ■blikkelijk wordt het schip bestormd door de velen, die hier hun waren aanprijzen. En door enkelen wordt van de gelegenheid gebruik gemaakt om hun Indische uitrusting aan te vullen met witte sokken en wat er nog meer bij komt. Om half negen komt uit Holland de „Indrapoera" aan. Er is een korporaal van de mariniers aan boord, wiens gezin met dat schip naar Indië gaat. Dat is voor hem een niet onaangenaam meevallertje. Hij is dan ook even aan boord geweest. Overigens zagen wij vele kolonialen aan dek staan. Tijdens de parade, opgeluisterd door onze militaire kapel, stonden vele passagiers aan dek deze ceremonie mede aan te zien. Ik weet niet hoe dat op hen gewerkt heeft, wel ken indruk zij moeten hebben gehad, hier in den vreemde, ver van het Vaderland een stuk Nederlandsch grondgebied te zien. En daarbij nog het onvervalschte Wilhelmus te hooren, komende over het water van schip naar schip wij lagen op nog geen honderd meter naast elkaar nadat de vlag, onze driekleur, was geheschen. Wij merkten op, dat de kolonialen aan boord van de „Indrapoera" allen het voorgeschreven eerbewijs deden. Toen daarna de muziek twee marschen speelde, zag ik hen een rondedans doen. Later op den dag hebben wij eenige bezoe kers aan boord ontvangen, wij kenden ze niet, maar het was prettig weer menschen te ont moeten, die nog geen week geleden Nederland verlaten hebben. Misschien ziet men nog ken nissen of een ver familielid of een oud school vriend. De wereld is maar klein. Wij zijn weer een ervaring rijker en gaan nu weer verder naar de Oost. Op de beide Pinksterdagen, 5 en 6 Juni, is het Postkantoor geopend als op Zon dag. De Postagentschappen Zuidstraat en Tuindorp zijn gesloten. Op Maandag 6 Juni, 2en Pinksterdag, vindt één briefpost en één pakketpost bestelling plaats. De laatste buslichting voor de Lucht post naar Ned.-Indië geschiedt op Maan dagochtend 2den Pinksterdag om 5 uur. kinderauto ontvreemd. Een roodgeverfde kinderauto, waarmee men op den Dijkweg aan het spelen was, werd ontvreemd. prettige pinksterdagen. Een tweetal personen, die nog eenige da gen te goed hebben, zijn hedenmorgen voor het ondergaan van hun strai naar Alkmaar overgebracht. diverse aanrijdingen. Den laatsten tijd beginnen aanrijdingen in onze stad tot de orde van den dag te behoo- ren. Zoo had er gisterenochtend op den Mid denweg hoek Sportlaan een aanrijding plaats tusschen een personenauto en een bakfiets. De bestuurder van den auto verleende aan den driewieler geen voorrang en het gevo g was, dat de bakfiets ernstig werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen met voor In de Wagenstraat werd een lantaarnpaal door een auto omver gereden. Vanochtend had eveneens weer een aannj- ding plaats. Op den hoek van de Oostsloot- De nieuwe kruiser van de begrooting- 1938 zal het grootste oorlogsschip van onze marine worden; de kruiser zal n.1. 8300 ton meten, zoo weet ,J)e Tel." mee te deelen. De artillerie zal midscheeps worden opge steld in torens en wel in twee drielingtorens, welke dan bij onze marine voor het eerst ge ïntroduceerd worden en in twee torens met elk twee kanons. Het boeg- en het hekvuur zal bestaan uit vijf kanons van 15 cm, terwijl de geheele artillerie van tien kanons een volle laag over stuur- of bakboord kan geven. De bewapening van den nieuwen kruiser is dus sterker, dan die van Hr. Ms. „De Ruyter" en wel is waar in aantal kanons even groot als van de „Java" en „Sumatra", maar meer modern opgesteld, namelijk midscheeps in torens en niet achter schilden. De anti-lucht vaartbatterij is ook sterker dan op de „De Ruyter", zij feit namelijk twaalf mitrailleurs van 40 mm. In tegenstelling met dezen kruiser zal het nieuwe schip weer wel een torpedo- buisbewapening krijgen en wel zes lanceer- buizen van 53 cm. Nog iets nieuws is, dat er twee watervlieg tuigen aan boord geplaatst zullen worden en twee catapulten gemonteerd worden. De snelheid zal ruim 32 mijl bedragen. Het schip krijgt één schoorsteen en evenals de „De Ruyter" een torenachtige mast met vuurlei ding en commando-toren. Het voornemen bestaat, dezen kruiser op stapel te zetten bij „Wilton-Feijenoord", terwijl de maatschappij „De Schelde" de machine installatie zal leveren. Uit deze gegevens blijkt wel, dat het nieuwe schip over eenige jaren een belangrijke aan winst voor onze vloot zal zijn. straat-Looiersteeg werd een wielrijdster door een auto aangereden. Het meisjes kwam op een kleine verwonding haar haar hahd na, met den schrik vrij. De fiets werd vernield. Het ongeluk is te wijten aan het feit, dat de jongedame niet goed uitgekeken heeft. De chauffeur treft in ieder geval geen schuld. Woorden van C. Prinsen, muziek van A. J. Leewens, voor gemengd koor, mannenkoor, vrouwenkoor en kinderkoor, met orkestbege leiding. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van het Centraal Oranjebestuur bovenstaande cantate, onder leiding van den componist, te doen uitvoeren bij gelegenheid van het 40-jarig Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Bereids zijn de verschillende zangvereenigin- gen en Scholen tot medewerking uitgenoodigd en is de medewerking van het Stafmuziekcorps der Kon. Marine verzocht. Zoo spoedig mogelijk zal met het instudeeren worden begonnen ten einde voor de groote vacantie de ensemble repetities te kunnen houden. Voor zangeressen en zangers welke niet in de gelegenheid zijn bij de verschillende zang- vereenigingen te kunnen oefenen, zullen op nader te bepalen avonden, onder leiding van den heer A. J. Leewens, repetities worden ge houden. Waren het vorige maand de Stekelbaarsjes, die de aandacht vroegen, thans herbergt het museum een aantal Mierenleeuwen, dieren, die in hun levenswijze buitengewoon belangwek kend zijn. Mierenleeuwen heeten de larven van libelachtige insecten, die vooral in het Oosten van ons land voorkomen. Onverzadigbare slok kers zijn het, die larven en geraffineerd is de methode, waarop ze hun prooi, in hoofdzaak mieren, te pakken weten te krijgen. In het mulle zand graven ze prachtige trechtertjes met een doorsnede van enkele centimeters. Komen de mieren op den rand, dan glijden ze naar beneden, de kaken van de mierenleeuw klappen samen en de prooi is gevangen. Tracht de mier er uit te komen, dan maakt de larve door het opwerpen van zand vliegensvlug het trechtertje dieper en de helling stijler, waar door toch de prooi niet ontsnapt. Behalve de mierenleeuwen is er ook een overzicht van de planten, die op het oogenblik in onze omgeving bloeien. Zondag zal het museum weer geopend zijn van 35 uur, terwijl er bij voldoende be langstelling omstreeks half vier een rond leiding plaats zal vinden. N.A.S.B. Steunbons. Het bestuur van den N.A.S.B., afdeeling Den Helder, maakt bekend, dat op onder staande nummers der steunbons, die zij heeft uitgegeven, de cadeaux kunnen worden af gehaald bij Mevr. J. Sasburg, Spechtstraat 29. 97, 291, 301. 115, 425, 254, 70, 414, 387, 351, 226, 37, 416, 96, 31. Omtrent het Zangconcours, dat op den Tweeden Pinksterdag in het Park gehou den zal worden door de Afd. NoorS-Holl- boven het IJ van den Bond v. Chr. Zang verenigingen, deelt men ons het volgende mede: Aan dit concours zullen 365 personen deelnemen. De zangers van buiten Texel zullen hier aankomen met een boot, die om 11 uur uit Den Helder vertrekt. De officieele ontvangst ten Raadhuize heeft plaats te half één, waarna eenige liederen bij het Raadhuis zullen worden gezongen. Hierna wordt in de Ned. Herv. Kerk te Den Burg een wijdingsdienst ge houden, waarbij Ds. v. d. Leer, Geref. predikant te Oosterend zal voorgaan. Om 2 uur zal het concours in het Park aanvangen. Programma's hiervoor zijn verkrijgbaar 10 cent, terwijl voor toe gang tot het Pafrk een entréeprijs van 25 cent wordt geheven. Vermoedelijk zal het Fanfarecorps Ex celsior van Oosterend de zangers weer uitgeleide doen. G. W. Scholte en Joh. D. Scholte, Herv. G. van Oudeschild 128 naar Leeuwarderadeel. M. T. Sigl, R.K., van Den Burg 168 naar Amsterdam, Amstelveensche weg 806. P. H. Zomer, Herv. G., v. Texel n. Hoofd weg 143 II, Amsterdam W. W. Drost, Geref..G., van Hanenburglaan 96, Den Haag, naar Peperstraat 67, Oosterend. A. Lubbens, geh. m. D. J. Bakker, v. Wij- kerstraatweg 1641, Velsen, n. Cocksdorp 22. Teuntje Schuurkamp, Herv. G. v. Utrecht- sche weg 141, Amersfoort naar Weststr. 13, Oosterend. J. v. Kampen, geh. m. C. P. Keyser van Steenwjjk, Markt 34, naar Steenenplaats, 4, Den Burg, P. Venema, Ger. G., van Graaf Wielmansl. 20, Bussum, naar De Koog 15. J. Kooger, Herv. G., van Grijpskerk (Z.) no. 102, naar Peperstr. 6, Oosterend. J. v. Tatenhove Geref. G., van Zaanweg 97, Zaandam, n. Eierland 43. Van 28 Mei t.m. 3 Juni 1938. GEBOREN: Hendrik, z. v. H. C. Prins en H. Geertsma; Gerardus Theodorus, z. v. F. Witte en A. E. M. Veeger; Bouwina, d. v. J. van der Vliet en J. M. de Bloois; Ursula Lisette Betje Guillemine, d. v. D. de Ruyter en B. C. Marre; Nanette Martina, d. v. J. A. Duinker en W. Moojen. ONDERTROUWD: J. Bruin en A. Boot; H. J. Schraag en J. M. Witte. GETROUWD: H. J. Dijt en J. T. Elferding; N. C. Bakker en A. M. Haakman; J. Visman en J. Burger. OVERLEDEN: C. Vonk, 83 jaar, geh. m. Jantje Bakker; M. E. de Graaf, 7 jaar. Folitie. Gevonden: 1 gouden ringetje, 1 zakmes, 1 rijwielplaatje, 1 kniptang, 1 alpinomuts. KERKNIEUWS. Tot hulpprediker in de Ned. Herv. Kerk te De Koog, is voor de zomermaanden (Juni, Juli en Augustus) aangesteld de heer W. C. Luuring, candidaat tot den H. Dienst. ZONDAG 5 JUNI (Eerste Pinksterdag). Ned. Herv. Kerk. Den Burg v.m. 10 u. Ds. Visser, Coll. v. d. Zending. Oosterend v.m. 10 u. Ds. A. W. Kok. De Waal v.m. 10 u. Ds. v. 't Hooft. Den Hoorn v.m. 11.15, Ds. G. Moen. De Cocksdorp v.m. 10.30, Ds. Salm, cell. voor de Zending. Z u i d-E i e r 1 a n d n.m. 4 uur, Ds. Salm. Oudeschild v.m. 10 u. Ds. G. Moen. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg v.m. 10 u. Dr. Vig. Geref. Kerk. Den Burg (geb. Fanfare) v.m. 10 u. Can- Wouda, n.m. 3 u. Ds. v. d. Leer. Oosterend v.m. 10 u. Ds. v. d. Leer, n.m. 3 u. Cand. Wouda. Geref. Kerk H. V. Oosterend v.m. 10 u. en n.m. 3 u. Ds. E. Kok. De Koog v.m. 10 uur, de heer W. C. Lee ring, Cand. t. d. H. Dienst, Extra Cotl. Extra collecte. MAANDAG 6 JUNI. (Tweede Pinksterdag). Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10 u. Ds. Visser. Oosterend v.m. 10 u. Ds. A. W. Kok. Den Hoorn v.m. 10.30 Ds. Moen. De Cocksdorp v.m. 10.30 Ds. Salm. De Koog v.m. 10 u. Ds. v. 't Hooft. Doopsgezinde Gemeente. Oosterend v.m. 10 u. Dr. Vis. Den Hoorn v.m. 10.30 u. Ds. Smidts. Geref. Kerk. Den Burg (geb. Fanfare) v.m. 10 u. Cand. Wouda. Oosterend v.m. 10 u. Ds. v. d. Leer. Geref. Kerk H.V. Oosterend v.m. 10 u. Ds. Kok. Leger des Heils. Zaterdagavond 8 u. Straatzang Den Burg. Zondagmorgen 7 u. Bidstond. Zondagmorgen 10 u. Heiligingsamenkomst. Zondagmorgen 3.30 u. Openluchtsamenkomst Oost. Zondagavond 8 u. Verlossingssamenkomst. Maandag 2e Pinksterdag 's middags 3 uur, De Cocksdorp 4.30 u. Openluchtsamenkomst, Schoolbuurtje, Eierlandsche polder. Jeugddiensten. Zondagmorgen 9 uur Handleiding. Zondagmiddag 1.30 u. Compagniesamenkomst. Maandagavond 5 u. Liefdebond. emzetco lijn. Jonge Anthony, pass. 2 Juni Gibraltar. stoomvaart mij. nederland. Marnix van St. Aidegonde (u.), 3 Juni 3 uur Moena (th.), 3 Juni van Sabang. Poelau Bras (u.), 3 Juni te Genua. Poelau Roebiah, 2 Jui te Suez. Saleier, 2 Juni te Suez. kon. holl. lloyd. «Westland, 3 Juni van Amsterdam. ron. ned. stoomboot maatschappij. Aurora, 2 Juni te Cadiz. Baarn th.), 1 Juni van Tocopilla. Barneveld, 3 Juni van Amsterdam. 'Bodegraven (u.), 1 Juni te Valparaiso. Costa Rica, 3 Juni te Havre. Crynssen, 2 Juni v. Curagao. Deucalion, 2 Juni v. Lissabon. Garoet (u.), pass. 3 Juni Gibraltar. Hebe, 3 Juni te A'dam. Helder (u.), 29 Mei van Cristobal. Irene, 2 Juni v. Amsterdam. Oranje Nassau, 2 Juni v. Madeira. Orion, 2 Juni v. Dubrovnik. Pericles, 2 Juni te Hamburg. Telamon, 1 Juni v. N. York. Theseus, 3 Juni Kiel-Holtenau gepass. Trajanus, 3 Juni van Rotterdam. Triton, 2 Juni v. Triëst. Ulysses, 3 Juni te R'dam. Van Rensselaer, 2 Juni v. Madeira. Vulcanus, 3 Juni te Istanboul. kon. paketvaart maatschappij. Boissevain, 2 Juni te Zanzibar. Ruys, 1 Juni van Batavia. Tegelberg, 1 Juni te Mauritius. silver-java pacif1c-lijn. Silvermaple, 1 Juni te Manila. Silverwillow, 2 Juni te Kaapstad. roomsch-katholieke kerk. Hoe de zeezwaluwen zijn te helpen. In onze duinen en op strandvlakten van onze Noordzee-eilanden is het thans weer een druk vogelleven van zeezwalu wen en meeuwen, van steltloopers en kleine zangvogels. Talrijke kolonies, groot en klein, brengen levendigheid en vroo- lijkheid langs de stranden. Het is een der heerlijkste genietingen in de vrije natuur om dit kolonieleven gade te slaan. Aldus de N. R. Ct. Wij hebben echter in ons land, evenals trouwens het geval is langs de Duitsche Noordzeekust en langs de Oostzee, last van een meeuwenplaag. Het is gelukkig mogelijk om daartegen forsch op te treden, de zilver meeuwen moeten in toom worden gehouden, wilen wjj de andere vogels, de zeezwaluwen, weidevogels en berg- en eidereenden in onze duinen of op strandvlakten langs het duin, in voldoende aantal behouden. De groote meeuwen rooven eieren en jongen en meermalen is het voorgekomen, dat van bepaalde kolonies of meer ver spreide nestplaatsen geen enkel broedsel groot kwam. Nu is dat bestrijden van de meeuwenplaag een lastig werkje, daar de vogels geschoten of vergiftigd moeten worden, voor zoover men door het schud den der eieren niet tot voldoende resul taten komt. Er broeden in ons land dui zenden zilvermeeuwenparen, en ga die allemaal maar eens te lijf! Daar is een legertje jagers voor noodig. Nochtans moet de plaag worden onder drukt. Alles wat kan worden gedaan, moet worden gedaan, natuurlijk met inzicht en verantwoordelijkheidsgevoel. Daarom is het misschien nuttig om een middel aan de hand te doen dat, volgens ervaring elders, voor de bescherming der jonge zeezwaluwen bevre digend werkt. Dr. Otto Leege, de hoogbejaarde na tuurvriend, die op het eiland Memmert zulke verrassende resultaten op wetenschappelijk gebied heeft bereikt, schrijft er over in het tijdschrift „Naturschutz". Voor de bewakers der vogelkolonies in ons land kan het aanbe veling verdienen zijn middel te leeren ken nen, waarom wij iets aan zijn artikel ont- leenen. De jonge zeezwaluwen hebben op vele plaatsen te lijden van de ongunstige weers omstandigheden, o.a. van gietbuien en van stuivend zand. Zoodra zij er last van krijgen, zoeken zij schuilplaatsen achter pollen helm en echter allerlei aangespoelde voorwerpen, Stukken hem enz. Zij worden dan een ge makkelijke prooi van de meeuwen, die b(j slecht weer er ook al moeilijker in slagen om hun voedsel voor de jongen te vinden. Ook bij heet weer lijden de donsjongen zeer. Leege, die eerst allerlei andere middeltjes had gepro beerd om de kolonies te beveiligen, vond ten laatste een heel eenvoudige oplossing. Reeds voor het begin van den broedtijd verzamelde hij op Memmert aangespoelde planken op het strand. Deze spijkerde hij twee bij twee dakvormig aan elkaar. Vervolgens werden ze bij de kolonie neergelegd, met een der zijden ongeveer 10 cm omhoog, rus tend op eenvoudige steunstukjes vanzelf sprekend in de gunstige richting. Deze dakvormige schuthuisjes bleken nu uitermate effectief te zijn. Men kan ze telkens verleggen, al naar mate de weersomstandig heden zijn. De oude vogels blijven de jongen rustig voeren. De meeuwen krijgen de kui kens natuurlijk spoedig in de gaten, zij gaan boven op de hiusjes zitten, doch de opening is te klein om er behoorlijk bij de komen, terwijl de jongen zich heelemaal naar de andere zijde terugtrekken. Moeilijker wordt de bescherming wanneer de jongen beginnen te vliegen. Een algeheele bescherming kan dan ook niet verkregen worden. Leege merkt op, dat lang niet alle meeuwen roovers zijn, doch ook hij meent, dat de beste middelen tot bestrijding der plaag het on vermoeide verzamelen (en schudden) der eieren en het dooden der jonge en oude vo gels zijn, willen onze kusten niet in afzien- baren tijd van andere zeevogels ontbloot zijn. Er dient hogmaals op aangedrongen te worden, dat deze opruimingswerkzaamheden, hoe te betreuren ook op zichzelf, op een ge centraliseerde wijze geschieden. Er moet over leg zijn. Wanneer men op het eiland Griend, beroemd om zijn groote sternkolonie van 20,000 paar, de meeuwen weert, of op Vlie land, en men laat hen in de duinen bij Ber gen, op Texel, Schiermonnikoog en Rottumer- oog rustig voortleven, dan wordt de plaag zeer ernstig. De zilvermeeuwen zijn krachtige vogels, die met krachtige methoden moeten worden bestreden. Wellicht is internationaal overleg noodig, want ook de zwartvleugelige mantelmeeuwen, die hier niet broeden, maken zich aan eier- en kuikenroof schuldig. Het zou jammer zijn, indien het „te laat" hier zou moeten worden uitgesproken. Naar de missie. Naar de Goudkust werden 5, tiaar de Be' neden Volta 3 en naar Kumasi (West-Afrika) eveneens 3 paters missionnarissen door do Sociëteit der Afrikaansche missiën uit gezon- den. Voorts keerden 2 paters van verlof naar. de Goudkust terug, 1 pater naar de Beneden- Volta. jesuitenorde. Op het 28ste generaalconvent der Jezuïeten orde te Rome bleek, dat de orde thans 25460 leden telt, dat is 8000 meer dan bij het vorig generaalconvent in 1923. wereldbond zondagsscholen. Het bestuur van den Wereldbond der Zon dagsscholen besloot om in verband met het toenemend aantal oecumenische vergaderin gen, voortaan het Zondagsschoolwereldcongres met een groote oecumenische vergadering te doen samenvallen. FEEST TE KOWNO. De hoofdstad van Litauen Kowno (Kaunas) vierde den 29sten Mei j.l., dat 550 jaar ge leden Kowno het Christendom aannam. De toenmalige Litausche heerscher Wladislaw Jagiello liet zich doopen teneinde de Poolsche koningin Hedwig te kunnen huwen. HET AANTAL ZITTENBLIJVERS IN DE SCHOLEN. Een medewerker aan de Telegraaf heeft trachten na te gaan, of de verhoogde leerlin- genschaal ook invloed heeft gehad op het aan tal zittenblijvers. Hij is tot de conclusie ge komen, dat dit aantal nu per jaar gemiddeld 18.000 grooter is dan voorheen. Berekend naar 115 gulden pér leerling, zal dit een verhoogde jaarlijksche uitgave worden van ongeveer twee millioen. De oorzaak is natuurlijk, dat het voor den onderwijzer onmogelijk is, ziclijsoo met den afzonderlijken leerling te bemoeien als dit wel noodig is. EEN NEDERLANDSCH TAALGENIE TE TOKIO. Het is bekend, dat het aantal buitenlanders, dat de Japansche taal beheerscht, uiterst klein is. Echter is er te Tokio een Nederlander, die er beter in thuis is dan de meeste Japannee- zen zelve, naar een Belgisch blad meldt. Hij beheerscht niet minder dan 16 talen, waaron der ook het Chineesch en het Mongoolsch. Thans is hij bezig, de taal der Blauwvoet- Indianen te bestudeeren. DE STAD WORDT GEZONDER. Terwijl de medici zich vroeger bezorgd maakten over den gezondheidstoestand van de stadskinderen, begint de situatie in Duitsch- land in onze dagen te veranderen. De gezond heidstoestand der kinderen blijkt nu op het land slechter te zijn dan in de stad. Een gezond heidsinspecteur constateerde onlangs, dat in zijn district 50 pet. van alle schoolkinderen aan rachitis leden. Dat de toestand zoo veranderd is, schrijft men toe aan de betere zorg, die aan de stadskinderen in dit opzicht is besteed. SLECHTE TOESTANDEN OP SCHOOLGEBIED. De toestanden op de volksscholen te Liver- pool moeten allerbedroevendst zijn. De zaak is van overheidswege onderzocht. De scholen zijn overbevolkt. De speelplaatsen zijn veel te klein, en de sanitaire inrichtingen zijn zeer on voldoende. Klassen van meer dan vijftig' leer lingen zijn geen zeldzaamheid, en in een school zaten vier klassen in een lokaal. Er is een geweldige achterstand ontstaan, omdat de noodige terreinen voor uitbreiding voor 1936 niet konden worden onteigend en de sommen ook niet ter beschikking waren. ook DAAR ACHTERUITGANG. Volgens de Engelsche statistieken is het aan tal schoolkinderen in dat land de vier laatste jaren achteruitgegaan. Het verschil bedraagt reeds 511.000 of niet minder dan ruim 9 pet. Terecht zegt een tijdschrift, waaraan we dit ontleenCn: vele problemen zullen zich voordoen, wanneer deze vermindering blijft doorgaan. JAVA—NEW-YORK-LIJN. Rhemius, 31 Mei van Philadelphia. Tawali, 2 Juni te Philadelphi. Troilus, 1 Juni te New-York. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Garoet (u.), pass. 3 Juni Gibraltar. Kota Agoeng, 3 Juni te Hamburg. Siantar (u.), 2 Juni te Belawan. Sibajak (th.), 3 Juni te Suez. Slamat (toeristenv.), 3 Juni te Napels. STOOMVAART I\nj. OCEAAN Patroclus, 2 Juni van Shanghai. Philoctetes, 2 Juni van Kobe. Phrontis, 3 Juni te Suez. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Blommersdijk, 2 Juni te Havana. Burgerdyk, 1 Juni van Tampa. Damsterdijk, 1 Juni van Bermuda. Dinteldijk, 31 Mei van Punta Arenas. Nieuw Amsterdam, 2 Juni van Southampton. HOLLANDWEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (u.), pass. 2 Juni Ouessant. VEREENIGDE NED. SCHEEPVAART >nj. (Holland^—Oost-Azië Ljjn) Meerkerk (u.), 3 Juni te Manila. (Verb.). Serooskerk, 2 Juni v. Rotterdam. Zuiderkerk, 3 Juni van Rotterdam. (HollandAfrika Ljjn). Jagersfontein (th.), 4 Juni te Dover verw. Randfontein (th.), 3 Juni te Antwerpen. (HollandAustralië Lijn). Marken, t., 1 Juni v. Sydney. Meliskerk, t., 1 Juni v. Le Verdon. (HollandBr.-Indië Lijn). Streefkerk t., 2 Juni v. Colombo.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7