SCHUDT UW LEVER WAKKER Dinsdag 7 Juni 1938 Tweede Blad &laxldnieiiw4 Veel zon met de Pinksterdagen Speeltuinserenade afd. Tuindorp Burgerlijke Stand van Den Helder Kermis op Huisduinen Onze excursie voor morgen Impressies van een Pinkstergast op Huisduinen Texelsch nieuws De Texelsche Pinksterdagen Het Zangconcours Vervoer naar alle plaatsen per „ESONA" Russische steun aan China A Drukte langs de wegen. Dezen keer heeft De Bilt bijna voor de volle honderd procent gelijk gekregen. De weer voorspelling voor Zondag en Maandag was voor den eersten dag zonloos en koud en voor den tweeden feestdag groote kans op zon Den eersten Pinksterdag hebben we 's mor gens in bed om de weervoorspellingen ge lachen, want door de dikste gordijnen drong de zon in een overmaat van vroolijkheid naar binnen en wie gemeend had een gat in den dag te kunnen slapen, kon het bij zooveel zonne-uitbundigheid niet uithouden en trok zijn beste spullen aan om van dezen vrijen dag te^ genieten. Dat waren voor de dames en meisjes de vroolijkste zomerjurkjes en en lichtste hoedjes, de open schoenen en de gedurfde kniekous en voor de heeren was het hoogstens een palmbeach pak en ongedekt hoofd. Waar is de tijd van de stroohoeden gebleven! Maar tegen den middag veranderde dit optimisme. De wind kwam gierend opzetten, de hemel werd bestormd met grijze monsters, de zon kroop beschaamd weg en weldra ket sten de eerste drppels op een droge straat. En het bleef dreigen en het bleef koud. Wie er niet tegen op zag trok een wolletje extra aan en trotseerde dan den kouden Westen wind om toch het genot van den vrijen dag buiten te hebben. Zondagavond dook de zon weg tusschen een pad van levend licht, dat ze zich zelf ten uit vaart gekozen had, door met haar licht te spelen op wolkenflarden, die langs den avond hemel slierden. De grauwheid was doorbroken en daarmee was meteen een belofte gegeven voor den volgenden dag. Een belofte, die na gekomen is! Want zelfs de zwartste nurks kan van dezen tweeden dag geen kwaad zeg gen. De wolkenbanken die boven den horizon hingen, waren slechts voor stoffeering van het geweldig egaal blauwe hemelgewelf. En het was er alles te grootscher om. Het is dien tweeden dag een ware exodus geworden. Bij drommen zijn de menschen uit de stad getrokken en hebben het strand en de duinen opgezocht. De uitspanningen waren bezet en de speeltuinen hadden slechts vroo- lijke uitbundige gasten. Autobussen reden vol- beladen langs den weg en de heer v. d. Weijst had een groote wagen van v. d. Schuyt en de Waco gecharterd om aan de animo voor de Donkere Duinen en Huisduinen te voldoen. En honderden trokken op de fiets of met lijn twee naar de pauwen. Want op zoo'n feest dag is het natuurpark bij paal 3 overbevolkt. De roem ervan is tcflt ver buiten de grenzen van onze gemeente doorgedrongen en vooral van de plaatsen uit de omgeving komen er tientallen per fiets of met de auto genieten van ons fraaie park. Pinksterfeest, het was voor de joden het feest van de eerstelingen. Gaven van den eer sten oogst werden als een dankoffer aan Hem, die het al groeien en bloeien doet en die den wasdom geeft, geofferd. Pinksterfeest, het is voor de Christenen het feest van de uitstorting van den Heiligen Geest, die de wereld doortrekt en woning maakt in het hart van allen die het niet meer van den mensch verwachten en zich open- •stellen voor den Geest van Boven. Pinksterfeest is een gave Gods, de schoonste gave in deze leugenachtige wereld waar de menschen elkander trappen en verbijten om niet anders dan wat stoffelijk bezit. Echtpaar v. d. Mey gehuldigd. Zaterdagmiddag is door de afdeeling Tuin dorp van Speeltuinvereeniging Den Helder, een z.g. speeltuinserenade gebracht aan het echt paar Van der Mey in de Dahliastraat. Genoemd echtpaar behoort tot de kernleden der afdeeling en heeft zich gedurende ver scheidene jaren doen kennen als ten zeerste medelevend met de belangen van deze jeugd organisatie. Vandaar dat besloten was beiden eens officieel den dank van de vereeniging te betuigSn. De afdeeling was er grand complet aanwezig, met trommels, groote trom en bek kens. Bij afwezigheid van den voorzitter, den heer Geervliet, sprak penningmeester Buur man een kort woord tot beide kernleden, waarna de eeremarsch geslagen werd en voor beiden een kop en schotel en zilvereen lepeltje met wapen overhandigd werd (namens bestuur en kern der afdeeling). Volgden nog door het korps enkele num mertjes, waarna een spontaan „Lang zullen ze leven" ingezet werd. Men had het echtpaar Van der Mey niet hartelijker kunnen waardeeren voor hun vele bemoeiingen ten aanzien van het speeltuin werk. van 4 Juni. BEVALLEN: A. Kapitein—Wiggers, z.; G. .VisserThomassen, d. OVERLEDEN: J. J. de Langen, m., 72 j.; G. J. H. Schoolderman, 2 maanden. ONDERTROUWD: F. D. Coppoolse en N. yv. Boontjes. MOTORRIJDER MAAKT EEN VAL. Zondagmiddag, toen een motorrijder een (bakfiets, waarnaast een jongmensch reed, wilde passeeren, bemerkte hij, dat dit niet zon der gevaar voor een aanrijding kon gebeuren. Doordat hij sterk remde, kwam hij te vallen. De man liep een paar lichte verwondingen op, .terwijl liet motorrijwiel licht beschadigd werd. TEERTON IN BRAND. Een Zaterdagmorgen geraakte op het erf van een in aanbouw zijnd perceel een teerton in brand. Met zand was men het brandje spoe dig meester en de brandweer, die gewaar schuwd was, behoefde dan ook niet meer in te grijpen. Wilt U gaan tracteeren Dan „De Toelast" niet passeeren Het was geen feest van groot formaat, het was geen oogverblindend en grootsch van allure opgezet lunapark, noch kon men uren langs spullen en kramen flaneeren, maar dat hoefde ook niet. Het was in ieder geval meer dan voldoende om het deksel van het vat der vreugde, dat vele maanden vast gesloten was geweest, op te lichten en jong en oud de gelegenheid te geven hun vreugden uit te leven met gansche- lijk onschuldige genoegens. En zoo draaide er een draaimolen, en bewoog zich in onrhyth- mische beweging een cake-walk. Er waren kramen, waarin noga en koek en chocolade uitgestald lagen als voorwerpen uit een ver Luilekkerland, glimmend van het kleurig cello faan, waarin de avondlijke lichten lokkende glanzen penseelde. Daar waren kleine spellen, waarin men voor een luttel bedrag de Fortuin kon beproeven. Kortom, er was alles wat er op een bescheiden kermis moest zijn. Bovenal de vreugde en de opgewektheid der bezoekers, waarin de Huis- duiners niet ten achter bleven. Muziek was er ook: alle deunen en schlagers der laatste 25 jaar werden afgedraaid, met en zonder dissonanten, maar wie luisterde daar tenslotte naar? En de muziek van al die kleine spellen en tentjes vormde zich tot een kermis- cacafonie, waarin het goed lachen, hossen en pretmaken was. Huisduinen was in eenmaal ontwaakt uit de herfst-, winter- en voorjaarsslaap. De duinen ontwaakten uit hun rustieke rust en de meeu wen vlogen naar zee, stom verbaasd over dit démasqué der menschelijke rust en ingetogen heid. Tot laat des nachts daverde de vroolijkheid over het dorp, en tot laat snorden de taxi's van Den Helder naar Huisduinen vice versa om de feestgangers te bezorgen. Wat de financieele baten, zoowel voor Huis duinen zelf als de kermisexploitanten betreft, veronderstellen wij met reden, dat men te vreden mag zijn. Weliswaar zijn er geen schatten verdient, mgar het viel ons enkele malen op en dan met name op Pinkster-twee, dat een groot deel van het publiek, hetwelk naar onze badplaats getogen was, zich ook liet verleiden ergens z'n anker uit te gooien en iets te gebruiken. En ook d&t heeft Huis duinen juist noodig. En zouden wij geen woord van dank mogen richten aan het adres van de weersomstan digheden, die zoo kranig meewerkten en voor al van den Maandag een waar feest maakten? Wij herinneren er nog even aan, dat de auto bussen morgenochtend om half acht voor ons kantoor wegrijden. Men moet niet in de bus gaan zitten alvorens de leider der nrs. afge roepen heeft. DE HARINGVISSCHERS WIJZEN ARBITRAGE AF. Zaterdag hebben de stakende georganiseerde visschers van Scheveningen, Vlaardingen en Katwijk schriftelijk over aanvaarding of ver werping van het voorstel van den rijksbemid delaar om door middel van arbitrage het con flict bij de haringvisscherij tot oplossing te brengen, gestemd. Dit voorstel is met overweldigende meerder heid van stemmen verworpen, zoodat de sta kende visschers arbitrage van de hand wijzen. EEN A. M. S. TE SOERABAJA. Verplaatsing van Malang. Eenige tijd geleden Is sprake geweest van het overbrengen naar Soerabaja van de te Malang gevestigde algemeene middelbare school. Het N.v.d.D. v. N.I. verneemt thans, dat definitief tot deze overplaatsing is be sloten. De A.M.S. zal te Soerabaja worden onder gebracht in het gebouw van het voormalige filiaal der H.B.S. De A.M.S. te Soerabaja komt voorloopig onder leiding van den rector van het lyceum aldaar. Wat is op Huisduinen verboden en wat niet? Gedurende de Pinksterdagen zijn wij de stad ontvlucht, de drukke en rumoerige stad met z'n levensgevaarlijk verkeer, en hebben wij de rust en de stilte opgezocht van het Huis- duiner strand en duin. Het prachtige duin, hier en daar begroeid met dennen, doch niet in zoo'n tema, dat zij het onvergelijkelijk ver gezicht benemen: het zijn dennen-bosschen, die de einders niet bedekken, we schouwen even goed over het wijde polderland of, op een duin top gezeten, over de zee. Wij treffen juist prachtig lenteweer, het is niet te warm en niet koel, de zonneschijn weerkaatst som wijlen fel in het zeewater; wij zitten uren lang op een duintop het spel der golven te bezien, en naar de wolken en windveren te kijken. In de verte, heel ver ontwaren wij voorbijgaande schepen (nu eens op klaar lichten dag): met het bloote oog zijn ze soms enkel kenbaar aan een rookpluim. De kleur van het zeewater is sterk wisselend, nu eens helgroen, dan weer lijkt het water blauw of zwart. Enkele waaghalzen zijn al aan het baden of zwemmen, en wij genieten van de zeer fraaie gymnastische toeren en rhyth- mische dansen, die een jonge, slanke fee gratis op het strand aan het kijk-grage publiek ver toont. Tóch lokt de zee nog niet voldoende, wij althans vinden het nog te frisch om ons in het zilte nat te storten. Alleen de hond, onze jeugdige terrier, stoort zich niet aan wat koude: die plast en banjert lekker in en door het water en vliegt als een Razende Roland de door den wind opwaaiende schuimvlokken achterna, om, als hij eindelijk zoo'n schuim- Het bezoek aan Texel is gedurende de Pinksterdagen groot geweest. Reeds Zater dag voerde de „Wagemaker" zeer velen aan, die de feestdagen op het eiland kwa men doorbrengen. Ook per vliegtuig arri veerden velen. Zondag was eveneens het bootvervoer druk, doch vooral met het schitterend weder van Maandag kwamen talrijke bezoekers. Niettegenstaande dat evenwel was de heer Boekei gisterenavond van meening, dat het bezoek aan Texel, ondanks het zoo druk bezocht Concours, minder groot is geweest dan andere jaren. De cijfers, die de Directeur van T.E.S.O. ons hierover dezer dagen wel zal kunnen verschaffen, zal dit nader uitwijzen. De vliegdienst was gedurende de feestdagen bizonder druk. Zeer veel belangstelling bestond gistermiddag voor de aankomst van Neder- land's grootste vliegtuig „De Arend", de F 36, het vlaggeschip van de K.L.M., dat op een rondvlucht ook Texel zou aandoen, 't Reus achtig vliegtuig, dat 32 personen vervoerde, kwam een uur na den aangekondigden tijd aan en streek vlot op het vliegveld neder. Even te voren waren daar twee sportvliegtuigen der Nat. Luchtvaartschool gearriveerd, waarvan één op het vliegveld moest achterblijven, om dat bij landing een rem brak. Te Den Burg was het vooral gisterenavond zeer druk; op het Sportveld werd een Gymnas- tiekfeest gehouden, dat veel bezoek trof. De baten van dit feest komen ten voordeele van het Trainingsfond en van Texel's Fanfarecorps. Medewerking verleende hieraan de Gymnas- tiekver. „Texel". Begonnen werd met een gymnastiekdemonstratie (werken op brug en paard door heeren). Daarna werd een voetbal wedstrijd gespeeld tusschen de Gymnasten en Texel 3; deze match werd door eerstgenoemde gewonnen met 32. De Dames-afd. gaf in de pauze Vrije Oef. en Knotsoefeningen. Later werd met Texels Fanfarecorps taptoe gehouden door Den Burg. Met een extra boot, die omstreeks half twaalf in de Texelsche haven aankwam, arriveerden gistermorgen pl.m. 250 perso nen, die deel kwamen nemen aan het Zang concours van den Ring Noord-Holland boven 't IJ van Chr. Zangvereenigingen, dat in het Park te Den Burg gehouden zou worden. Het weder werkte in alle opzich ten mede, en vrijwel de meeste deelnemers van elders wandelden in het prachtige zomerweer, naar Den Burg. Omstreeks één uur kwamen alle deelnemende zangveree nigingen tezamen voor het Raadhuis, waar het Kringbestuur, de Jury en de Rege lingscommissie in het Raadhuis door het voltallig Dageljjksch Bestuur dezer ge meente werd ontvangen en door den Bur gemeester, Mr. Kamp, werd toegesproken, en welkom geheeten op Texel. De ontvangst. Daarna werd door alle deelnemers van het Concours onder leiding van den heer Cor Bre- mer het „Bondslied" ten gehoore gebracht, ge volgd door „Beveel den Heere uwe wegen". Vanaf de stoep van het gemeentehuis richtte Burgemeester Kamp vervolgens nog een kort welkomstwoord tot de zangvereenigingen, bi zonder tot de leden der zangvereenigingen van buiten. Spr. uitte den wensch, dat het concours een uitstekend verloop mocht hebben en dat men een prettige herinnering aan Texel mee naar huis zou nemen. Honderden personen uit onze gemeente waren getuige van deze plech tige ontvangst. Vervolgens werd onder leiding van Ds. Van der Leer, geref. predikant te Oosterend, in de Ned. Herv. Kerk een ontvangst- en wijdings- stond gehouden, het oude kerkgebouw was hierbij geheel gevuld. De uitvoering. Het concours nam ongeveer half drie een massa denkt te pakken te hebben, in het niets, in de lucht te happen. De meeuwen zwieren over het water, dat het een lust is, en wij zitten, met den nu moe-gerenden hond naast ons, maar stilletjes te luisteren naar het eeuwig ruischen van de zee. Daarna zijn we de duinen ingewandeld: wij hadden een wandelkaart voor de duinen in ons bezit, maar dat deze duinen niet vrij zijn, is een taai ongerief, het is zóó toch niet je dht! Want, nauwelijks zijn wij op een rustig plekje gezeten, zitten wij genoeglijk te luisteren naar en te genieten van het gezang der leeuweriken en het geroep van den koekoek, of er komt iemand van de militaire politie zich bij ons overtuigen, of wij wel een toegangskaart voor de duinen hebben, of wij geen afrasteringen en beplantingen beschadigen, of wij soms snoode plannen koesteren om bloemen of levende planten te gaan plukken, bij ons te hebben of te gaan vervoeren, nesten te gaan verstoren of wilde dieren te gaan vangen, dan wel, of wij ons op helmaanplantingen bevinden, kuilen graven (voor ons of voor een ander), een tentenkamp opslaan, aan duinroosjes ruiken of plukken, of wij den hond wel aan een stevigen riem vasthouden, en of wij geen andere wandaden op ons geweten hebben. Hony soit qui mal y pense, doch wij zijn voor onszelf overtuigd een zuiver geweten te hebben en daarom is ons die politie-bemoeiing in de Huisduiner duinen maar matig wel gevallig. Het is geweldig jammer, dat die duinen niet vrjj z(jn, want ook later op den middag, als wij, moe en slaperig van de bui tenlucht, in Morpheus' armen liggen verzon ken (heusch niet in andere, nog betere en zachtere armen), worden wjj herhaaldelijk door maréchaussée's gewekt, die, tuk op een proces-verbaaltje, ongeduldig en een tikje wan trouwend, staan te wachten, omdat wjj met ons slaperig gezicht dan niet zoo gauw onze duinlcaarten kunnen vinden. Zoo lig je dan toch ook weer niet rustig en zou je bijna maar weer een zitje in de Amsterdamsche Kalverstraat. waar de menschen. die niet in het bezit zijn van een uitgesproken misdadi- ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns «kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal In Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carters Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. aanvang. Bij de opening werd even het woord gevoerd door Ds. Visser, Ned. Herv. predikant te Den Burg, daarna sprak de Voorzitter van het Ringbestuur, de heer O. Jansen van Alk maar, die zijn bijzonder genoegen te kennen gaf over de ontvangst, die de zangvereenigin gen was ten deel gevallen, vooral van de zijde van het gemeentebestuur. Dit was de eerste maal, dat het bestuur officieel door een ge meentebestuur in een gemeente was begroet. Aan het concours namen 11 zangvereenigin gen deel, n.1. drie in de 4e afd., twee in de derde afd., één in de 2e afd., twee in de le afd., één in de afd. Uitmuntendheid en twee in de eere- afdeeling. De Jury bestond uit de heeren: J. H. B. Spaanderman, Den Haag; T. W. Spreij, Rotter dam en C. J. Nogarede, Rotterdam. Het concours, dat door 1500 1600 personen werd bijgewoond,- had een vlot verloop. Het verblijf in het Park was een waar genot: het hoog geboomte brak den nog vrij krachtigen wind en beschutte de aanwezigen voor de felle zon. Besluit van den dag. Aan het einde, omstreeks half zeven, werd weder het woord gevoerd door den Voorz. van het Ringbestuur, die dank bracht aan alle medewerkenden voor het welslagen van dit zangersfeest. Spr. prees zeer het werk van de regelingscomissie, onder leiding van haar Voorzitter, Ds. Visser. De heer Jansen besloot met het verzoek aan al de vijf Chr. Zangver eenigingen in deze Gemeente om aan te sluiten bij den Bond. Daarna sprak Ds. Visser het sluitingswoord. Spr. deelde daarin mede, dat er wel een rege- lingscomm. was geweest, doch geen bestuur, als er evenwel iemand lof verdient voor zijn arbeid in dit comité, zei spr., is het de heer Cor Bremer. Ds. Visser wees er vervolgens den zangers op, dat zij door hun ijverige lidmaat schap van een Chr. Zangvereen. nuttig werk verrichten in den dienst van het geloof. Met gebed werd hierna het concours gesloten. Uitslag. De jury deed daarna mededeeling van haar beoordeelingen: 4e Af d e e 1 i n g. le prijs, 307 pnt., „Harmonie", Den Hoorn, Texel. Directeur U. D. Bousma. 2e prijs, 276 pnt., „Zanglust", Stompetoren. Directeur K. Wagenaar. 2e prijs, 275 pnt., „De Lofstem", Alkmaar. Directeur J. F. de Haas. 3e Afdeeling. le prijs, 306 pnt., „Ned. Herv. Kerkkoor", Den Burg, Texel. Dirigente Mevr. H. Visser Dewald. le prijs, 303 pnt., „Sursum Corda", IJmuiden- Oost. Directeur D. Klut. 2e A f d e e 1 i n g. 2e prijs, 287 pnt., „De Lofstem", Oosterend, Texel. Directeur Cor Bremer. le Afdeeling, le prijs, 313 pnt., „Sursum Corda", Heilo. Di recteur K. Pieket Weezerik. le prijs, 301 pnt., „Hallelujah", Schermerhorn. Directeur K. Wagenaar. Afd Uitmuntendheid, le prijs, 319 pnt., „Hallelujah", Medemblik. Directeur Jac. Broer. Eere-Afdeeling. le prijs, 309 pnt., „De Lofstem", Zaandam. Directeur Jac. Kaat. le prijs, 301 pnt., „Ned. Herv. Kerkkoor", Alk maar. Directeur J. F. de Haas. De deelnemers aan het concours van buiten de gemeente werden uitgeleide gedaan door het Chr. Fanfarecorps „Excelsior" van Oosterend. gers-tronie, althans vrijelijk en ongestoord voor de politie kunnen blijven zitten, boven de Huisduiner duinen gaan verkiezen. In arren moede besluiten wij dan ook maar naar de Huisduiner Pinkster-kermis te gaan, ook al, omdat wij den door ons toewaaienden oliebollen-geur trek beginnen te krijgen. Bij de entrée op het kermisterrein een aardig moment: In een gulle bui trakteert een jonge man wel een circa honderd kinderen op een ijsco. Eerst waren het er vier of vijf, die een ijsje kregen, maar hoe de anderen het ineens zoo gauw in de gaten hebben, begrijp je niet, 't is, of ze het ruiken, maar eensklaps krioelt het van kinderen, die belust zijn op een gratis ijsje. Wij dwalen nog wat over het over-volle kermisterrein en genieten mee, als wij de glundere gezichten van de genietende kinderen zien, maar de zee trekt, wij komen toch weer bij het Badpaviljoen aan den zeekant terecht. Hier overstemt de wind en het geruisch van de zee gelukkig weer alle kermis-lawaai. al het gedrens van orgels en het herhaaldelijk bellen van draai- en zwiermolens, en het is hier zoo rustig: niet al te veel publiek en eindelijk eens geen politie. Niet dat wij, zooals reeds gezegd, iets op ons geweten hebben, verre van dat, maar het geeft je toch een beetje een min of meer onbehagelijk ge voel, als men steeds een studie van zjjn duin- kaart moet gaan maken om te weten wat op Huisduinen wel en wat daar niet mag, en als men voer het betreden van den pad eerst angstvallig van verschillende borden moet gaan ontleden, of dit wegje of -dit pad nu al dan niet voor ons toegankelijk is, want zelfs mèt een wandelkaart, zijn sommige gedeelten der duinen vanzelfsprekend ook nog in zeer hooge mate ontsierd door tallooze hekken met notabene prikkeldaad-afsluitingen. Conclusie van den Pinkstergast: Een weinig minder afsluitingen, en dan wat minder afsluitingen in deze afsluitingen, zouden o. i. HUISDUINEN wèl ten goede komen! De gemeenschappelijk vijand: Japan. De strijd in China verkeert in het nadeel van de Chineezen. Dat wil niet zeggen, dat het einde reeds in zicht is, maar toch hebben de Japanners strategisch belangrijke overwin ningen geboekt in den laatsten tijd en het is dus geen wonder, dat China naar versterking zoekt. En waar zou het die andoers kunnen vin den, dan bij Rusland. Europa heeft waarlijk zijn handen en hoofd vol om eigen boontjes te doppen en lgat ons eerlijk zijnEnge land zal heusch niet met misnoegen de ge bondenheid van Japan in China zien. Uit zui ver practische overwegingen komt de Ja- panschChineesche oorlog Brittannië goed van pas. Japan kan daardoor immers moeilijk andere aspiraties in het Oosten volgen, inte resses, die Engeland waarschijnlijk heel wat onaangenamer zouden zijn. Engeland houdt zich dus koest. Rusland daarentegen heeft er alle belang bij, dat Japan in China, als het mogelijk was, murw geslagen werd, want het is Japan om meer te doen dan China. We lazen dezer da gen juist nog in een boek van den bekenden reiziger Illion, dat de Japansche interesses uitgaan naar Rusland en Rusland moet dus trachten Japan van zijn grenzen te houden. Men weet hoezeer, ondanks de verzekerin gen in Japansche persberichten, dat het Rus sische leger door ondergrondsche beweging is lamgeslagen, de Russische troepen aan de Oostgrenzen van de Sowjet-Unie het Japan sche oppercommando reden geven tot nervo siteit, zooals alle bewegingen in Buiten-Mon- golië dit doen, schreef de N.R.Crt. dezer da gen in een beschouwing. Daarnaast bestaat het feit, dat de jongste reconstructie van het Japansche kabinet de meest prominente vertegenwoordigers van de naar het continent gerichte buitenlandsche politiek, of liever de buitenlandsche politiek van het leger op de beslissende zetels heeft gebracht. De Japansche regeering heeft thans groote haast om aan de vijandelijkheden in China een einde te maken. Dit alles brengt voor al na de terugtrekking van de Duitsche mi litaire adviseurs uit China en de mogelijke stopzetting van de Duitsche wapenleveranties den invloed van Rusland op den Chineesch- Japanschen oorlog zeer op den voorgrond. Het zijn dezelfde vertegenwoordigers van het leger, die toen het met de vijandelijkheden in het begin van den strijd nog naar wensch liep, niet moede werden te verkonden, dat deze strijd uiteindelijk een strijd met Rusland beteekende, die thans de leiding in de regee ring, dit is thans van de oorlogvoering, in handen hebben gekregen. De correspondent van de Times te Riga meende uit berichten, welke hem uit Moskou bekend zijn geworden, berichten die met de noodige reserve beschouwd moeten worden, op te kunnen maken, dat de toeneming van Russischen steun indien deze tot stand kwam in de eerste plaats en behalve op de leveran tie van vliegtuigen, betrekking zou hebben op het achtste legercorps, de roode Chinee sche troepen en dat onderdeel van den prijs voor dezen steun het toelaten van actie vere Russische propaganda zou zijn. Het heeft nut de wijziging van de positie van het achtste leger in het Chineesche verdedigings stelsel na te gaan, omdat deze verandering in zeker opzicht ook een wijziging in de politieke situatie in China tengevolge heeft gehad of mogelijk zal hebben. De veranderde houding van Tsjiang-Kai- sjek tegenover de communisten in China,N da teert van zijn gevangenneming in Sianfoe, nu ruim anderhalf jaar geleden. En verder op zegt het blad in zijn beschou wing: De voorbereiding tot de samenwerking van de roode troepen met de nationale legers, is sindsdien begonnen. Welke de concessies zijn geweest, die de communis tische leiders eenerzijds en de nationale regeering aan den anderen kant gedaan hebben, is niet duidelijk. Wel heeft het achtste leger, hoewel in overleg met het centrale oppercommando opereerend, een vrij aanzienlijke graad van autonomie be houden. Zooals zeker is, dat de Kwomin- tang officieel de eenig toegestane poli tieke partij bleef. Een ander ding dat zeker is, is dat vooral na de reconstructie van het Japansche kabi net met de aankondiging van een krachtiger effect van de Japansche legers, het gaat spannen in het Chineesche verdedigingsstel sel. De berichten, dat de Chineesche verde digers eerst thans gunstige posities kunnen innemen ten spijt, gaat het voor China een uitermate gevaarlijke onderneming worden, zich tegen het Japansche optreden te weer te stellen. De beteekenis van ieder der onder- deelen van het leger wordt steeds grooter en de medewerking van het achtste legercorps en daarmede van de communisten zal steeds meer gewicht in de schaal gaan leggen. En dit vooral als dit legercorps op een ver sterkte Russischen steun zou kunnen gaan rekenen. De Russische hulp zal. indien zij toeneemt, gericht zijn tegen Japan, zooals de Japan sche militairen zeiden tegen Rusland te strij den, en zij zal er zich door haar wezen steun aan China reeds voor hoeden Tsjang Kai sjek's positie tegenover het land te on dermijnen. Want is de uitwerking van het Chineesche verzet succesrijk, dan zal Tsjang Kai sjek grooter en onaantastbaarder zijn dan ooit. GESLAAGD: B(j het laatst gehouden examen te 's-Gravenhage slaagde voor 3e stuurman Groote Handelsvaart, de heer J. W. Branjes.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5