De politieke moord te Rotterdam Bepaalde doorlaatposten voor üüivreemdelingen Jaarvergadering van het Roode Kruis Postvluchten op Imlie Staatsbelangen in het spel Door electrischen stroom getroffen Duitschland uitgeschakeld Persoonlijke wraak? Prinses Juliana als voorzitster aanwezig fjJiaJken Euwc remise met Bogoljnbow WXelïennm Uoetlat Dc wereldkampioenschappen Minister overweegt betere regeling van het asylrecht Volledige onthullingen niet mo gelijk. Konovalec geen terro rist. Wie verzond de mislei dende telegrammen? Vier of vijf medeplichtigen in het spel. Bora zal gestraft worden. Thans deed de Rotterdamsche politie, bij monde van Commissaris Roszbach, ons eenige onthullingen over de resultaten van het onderzoek, dat de rechercheurs Sc^oe- makers en Bontenbal te Berlijn en Weenen hebben ingesteld naar aanleiding van den bomaanslag op den Coolsingel. Dit onder zoek is thans ten einde. Het is vast komen te staan, aldus verklaarde ons de commissaris, dat Konovalec, die gedurende de laat ste jaren van stad tot stad is ge schaduwd, allerminst een terrorist was en dat hij door middel van valsche telefoongesprekken en tele grammen naar Rotterdam is gelokt, waar men een val voor hem had opgesteld. Tevens zijn er alle aan wijzingen, dat de politieke moord, zooals wij reeds hebben gemeld, is bedreven door een Oost-Oekrainer, in dienst stond van de Gepoe. Wat Boranowski betreft, is gebleken, dat hij inderdaad de waarheid heeft gesproken, voor zoover hij iets heeft gezegd. Hij wordt voorloopig nog op het hoofdbureau van po litie vastgehouden als ongewenschte vreem deling, in verband met enkele nadere in formaties, welke nog uit het buitenland worden verwacht. Daarna zal hij hier zijn slraf ondergaan voor het binnenkomen in Nederland, zonder in het bezit te zijn van geldige papieren. De Rotterdamsche inspecteurs hebben een aantal zeer waardevolle inlichtingen verza meld. Een groot deel van die inlichtingen leent zich uit den aard der zaak niet voor publicatie, omdat er staatsbe langen mee zijn gemoeid en omdat men moet afwachten, welk gebruik de regecring van deze inlichtingen wenscht te maken. Een insinuatie weerlegd. Er is reeds geinsinueerd aldus com missaris Roszbach dat de Nederlandsche politieambtenaren onder toezicht van de Duitsche politie zou werken en dat het eigenlijk Duitschland was, die aan de touwtjes trok. Zulks meende de cohimissaris ernstig te moeten ontkennen: De Nederland sche politic-ambtenaren zijn alle hulpmid delen, waarover men in Duitschland be schikt, te weten: verreschrijvers, auto's en uitgebreide inlichtingendiensten ter be schikking gesteld. Met het onderzoek heeft de Duitsche politie zich niet bemoeid. Op insinuaties, als zou de justitie hier de zaak niet objectief behandelen, meende commissaris Roszbach niet te moeten in gaan. Teder, die weet, welke een grootc hoe veelheid bewijzen de justitie van de politie ambtenaren verlangt, vóór zij tot. veroordee ling van een verdachte overgaat, weet, dat dit uit de lucht gegrépen verdachtmakingen zijn. Wanneer er misschien nog eens een ver dachte in deze zaak zal kunnen worden ge arresteerd. dan zal men nog de grootste moeite hebben, om dezen man iets te be wijzen, omdat er zeer vele complicaties zijn en het nog maar de vraag is, of men zoo veel materiaal zal kunnen verzamelen, dat tot een veroordeeling zal leiden. Dat. de justitie hier een comedie zal op voeren. zooals elders het geval wel eens is, kan hier eenvoudig niet voorkomen, aldus de commissaris. Door middel van de telcxnettcn in Duitsch land was het mogelijk, als het ware het ge- heele land te omspannen en uit de verst verwijderde hoeken in een minimum van tijd alle gewenschte inlichtingen te verkrij gen. Waluck is Waluck niet. Uit het voortgezette onderzoek is komen vast te staan, dat rond Konovalec sinds de laatste twee jaar een uitgebreid net ge spannen is, dat zich uitstrekte over geheel West Europa tot ver in het Oosten toe. Het is zelfs zoo geweest, dat de tegenpartij Konovalec in een bepaal de richting heeft gedwongen, d.w.z. in het bepalen van plaatsen, waar hij samenkomsten zou hebben, leid de hij op bepaalde momenten niet, maar werd geleid. Er zijn n.1. een aantal telefoongesprekken en tele grammen gevonden, die er op wij zen, dat de tegenpartij door middel van valsche mededeelingen Konova lec inderdaad naar Rotterdam heeft gelokt om hem hier de helsche ma- chine in handen te spelen. In feite heeft dus de tegenpartij er zouden, volgens den commissaris tal van aanwijzingen zijn dat het inderdaad de Ge- poe is, die hier achter zit Rotterdam als plaats bepaald, waar Konovalec uit den weg moest worden geruimd. Dit blijkt ook uit het feit. dat deze telegrammen en tele foongesprekken voor een belangrijk gedeel te gedurende den laatsten tijd uit Rotterdam naar Konovalecs Berliinsche adres zijn verzonden of aangevraagd. Nu komt men voor de vraag te staan, wie deze telegrammen heeft verzonden. Vast staat, dat er geen enkele Nederlander bij het complot is be trokken geweêst en dat ook geen en kele Nederlander zijn medewerking aan dezen aanslag heeft verleend. Waluck kan hier de schuldige geweest zijn. Maar wie is Waluck? Er heeft in de geschiedenis van de Oekraï ne inderdaad een zekere Waluck een groo- te rol gespeeld, maar dit kan niet ge weest zijn de man, die Konovalec hier de helsche machine heeft overhandigd, omdat de leeftijd heelemaal niet klopt. Bovendien behoeft de man, die het projectiel in elkaar heeft gezet, niet vereenzelvigd te worden met den uitvoerder van het helsche plan. Men neemt dan ook aan, dat er niet één man heir zijn medewerking aan het uit den weg ruimen van Konovalec heeft verleend, maar dat er vier of vijf personen in het spel zijn geweest. De verraderlijke „z". Eén van de telefoongesprekken met voor- oproep, die de agent met Konovalec heeft aangevraagd .vermeldt echter den naam Konovalez (met z.) Uit het onderzoek dienaangaande is geble ken, dat alleen Oost-Oekraïners den naam zoo spellen, alle anderen schrijven Kono valec (met c.) of Konovaletz (met tz). Daar uit is af te leiden, dat men wel degelijk te doen heeft gehad met een Oost-Oekraïner. een landgenoot van Konovalec, die vermoe delijk in dienst heeft gestaan van de Gepeoe Wel houdt men nog rekening met het feit, dat Konovalec is gedood uit persoonlijke wraakneming. Onder de Oekrainers bestonden n.1. tal van tegenstrijdige stroomingen. Onwaar schijnlijk is deze persoonlijke afre kening evenwel in hooge mate. om dat onderlinge veten in de Oekraï ne gewoonlijk niet met helsche ma chines plegen te worden beslecht. De rol van Bora. De rol van Bora (Baranovski) in deze zaak is zeer mysterieus. Baranovski was namelijk allerminst de koerier van Konovalec. Dat heeft hij maar gezegd, om tegenover de politie zijn mond te kunnen houden. Hij is een zeer intelli gent persoon, die zeker van veel meer din gen uit de Oekraïnische beweging op de hoogte is, dan hij hier wel toegeeft. Hij zwijgt echter eenvoudig, omdat hij bang is, (lat hij de volgende man uit de party is, die door de tegenstanders uit den weg zal Wor den geruimd. In de beweging wordt een strenge eed afgenomen om te zwijgen en Baranovski is een man, die desnoods gevangenisstraf of zijn leven waagt, wanneer het gaat om de belangen van zijn partij te behartigen. Hij is een felle tegenstander van alles wat communisme heet. Hij is ook in verschillen de landen uitgewezen en wanneer hij daar eventueel terugkeert, staat hem nog gevan genisstraf te wachten. genistraf te wachten. Over het feit dat me vrouw Konovalec de politie iets vertelde over de pakjes, die haar man telkens ontving van den gewantrouwden Waluck, heeft Baranovski zijn ernstig misnoegen te kennen gegeven. Baranovski was van oor deel dat zulks nooit had worden mogen medegedeeld. Evenmin als het feit, dat Ko novalec steeds hierheen is gekomen om geld. Omdat Baranovski in het bezit was van een valschen of vervalschten Tsjechischen pas heeft men aanvankelijk bij de politie gedacht, dat het slot van deze intrige was gesmeed te Praag. Praag uitgeschakeld. Het onderzoek heeft echter uitge wezen, dat Praag niet bij dit com plot is betrokken geweest. De onder handelingen over geld of de val sche berichten over belangrijke me dedeelingen zijn via Rotterdam aan Konovalec te Berlijn medegedeeld. Daarom is het onderzoek te Praag ook uitgeschakeld en hebben de Rotterdamsche inspecteurs ook al- leen te Berlijn en Weenen hun licht verder opgestoken. Baranovski wordt voorloopig nog op het hoofdbureau van politie te Rotterdam vast gehouden. De verdachte Waluck is naar men aan neemt vermoedelijk een Russisch agent voor Konovalec geweest, die in stilte naar de Sovjets was overgeloopen. Het pakketje, dat de helsche machine heeft bevat, was met een Oekraiensch em bleem versierd. De bom of wat het dan ook ge weest mag zijn, is in geen geval hier in Nederland vervaardigd, wel is de machinerie zeer waarschijn lijk hier in elkaar gezet. Konovalec zou hier te Rotterdam een bespreking hebben met twee zijner agenten van wie er één Baranovski was. De ander was eveneens een Oost-Oekrainer, die de belangen in de Sovjet-Unie waarnam. Of deze man nu Waluck is geweest, blijft een open vraag. Bora kwam te laat. Konovalec ging op zeer geheimzinnige wijze te werk. Hij hield zijn gesprekken met zijn agenten steeds in bijzijn van een vertrouwensman, in dit geval Bora (Ba ranovski) en deze gesprekken waren steeds zeer kort. Degeen, die den leider het gevaarlijke pakje heeft overhandigd, reken de er blijkbaar op, dat het onderhoud we derom zoo kort zou duren, dat hij zich vóór de ontploffing uit de voeten kon maken en Bora, de vertrouwde, zou voor de samen- preking te laat zijn gekomen. De taak van de Rotterdamsche politie in deze zaak, die aldus een onverwachte wen ding heeft genomen, is met dit onderzoek geëindigd. Doodclijk ongeluk te Zuidschar- woude. Bij het sloopen van een boet op het erf van den heer P. Ploeger te Zuidscharwoude is gisterenmiddag een ernstig ongeluk ge béurd met doodelijken afloop. De 19-jarige P. N. Kardinaal, die bij den timmerman Van der Plas als knecht in dienst was, had van zijn patroon opdracht gekregen de door den heer Kamp gekochte boet, die op het daarnaast gelegen terrein een huis laat bouwen, te sloopen. Er zou met het achter ste gedeelte begonnen worden, doch voor zou de electrische leiding al worden weg genomen. In zijn onvoorzichtigheid heeft de ongelukkige daarbij met beide han den de buis vastgegrepen, waardoor de draden worden geleid, en on gelukkig stond die pijp onder stroom Ongetwijfeld is dit gekomen door kortsluiting, ontstaan, doordien er aan een aansluitend deel der lei ding al was gerukt en gewrongen. Onmiddellijk wer dhet stopcontact uitgeschakeld, doch het was al te laat. Dood viel de jongen op den grond. De gemeente politie heeft van een en an der proces-verbaal oj)gemaakt, en nada burgemeester het lijk in beslag had geno men, is het naar de woning zijner oudeis te Noordscharwoude vervoerd. We vernemen nog, dat het slachtoffer goed met electriciteit op de hoogte was, doch de onvoorzichtigheid; om niet. eerst den stroom uit te schakelen heeft hem het leven gekost. Heden zal het Nederlandsche Roode Kruis zijn jaarlijksche vergadering te Bergen op Zoom houden, als gast van deze stad. wel ke haar roemrijk verleden herdenkt. Er zullen op deze vergadering vertegen woordigers aanwezig zijn van Ned. Indië en Curacao. Prinses Juliana zal de vergadering ope nen, terwijl het jaarverslag zal worden uit gebrhcht door den secretaris-generaal. Het Roode Kruis kan op een gunstige ont wikkeling van zijn bemoeiingen wijzen. Het aantal transportcolonnes beweegt zich nog steeds in stijgende lijn. Er zijn nu to taal 84 colonnes, terwijl er nog vijf in wor ding zijn. Nadat er overleg gepleegd was met de verkeersbonden over eerste hulp bij onge lukken langs de verkeerswegen, werd een plan uitgewerkt om een 200-tal nieuwe posten op te riebten. De minister van Wa terstaat. wien dit plan voorgelegd werd, hechtte er zijn goedkeuring aan en het in uitzicht gestelde bedrag van f30.000.uit hét voordeelig sa)do van het Centraal Bu reau voor de afgifte van bewijsstukken van rijvaardigheid kwam ter beschikking van het Hoofdbestuur ter uitvoering van dit omvangrijke object. Het geheele werk is zoo goed als voltooid en Nederland is daarmede in het bezit ge komen van een net van hulpposten, dat aan de meeste landen ten voorbeeld kan strekken. Er is krachtige propaganda gevoerd tot uitbreiding van het aantal Roode Kruis bloedtransfusiediensten. Na deze vergadering zullen de deelnemers door het gemeentebestuur op het stadhuis worden ontvangen. MMS*? <&U Tartakower verliest. HET TOURNOOI TE NOORDWIJK. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de tweede ronde van het internationaal tournooi te Noordwijk luiden: BogoljubovEuwe remise; Spielmann Schmidt 10; PircEliskases Y'/"i; Tar takowersir G. A. Thomas 01. Keres Landau afgebroken in een iets betere stel ling voor Keres, doch de kans is zeer groot, dat de partij remise wordt. De afgebroken partij uit de eerste ronde tusschen Keres en Bogoljubov is in remise geëindigd. De stand, na twee ronden luidt: 1. sir G. A. Thomas lK pt.; 2. Spielmann 1 pt. plus 1 afgebroken partij; 3, 4 en 5. Pirc, Euwe en Bogoljubov, ieder 1 pt.; 6, 7 en 8, Landau, Keres en Eliskases, ieder pt, plus 1 afgebroken partij. 9 en 10. dr. Tartakower en Schmidt, ieder H pt. Heden worden de afgebroken partijen van de eerste twee dagen voortgezet. DE TITELMATCH ALJECHINFLOHR. Geen secondanten. De match om den wereldtitel tusschen Al- jechin en Flohr wordt gespeeld in October November en December 1939, in verschillen Tertrek tm» Ae»fce*et t, Oehoe (heenreis) Singap. 9 Juni Band. 9 Juni Ibis ^terugreis) Athene 9 Juni A'dam 9 jUn5 Gier (heenreis) Basra 9 Juni Jodhp. 9 jun[ Reiger (terugreis) Rang. 9 Juni Jodhp. 9 JunI Buizerd (heenreis) A'dam 9 Juni Athene 9 Ju^ Pelikaan (terugreis) Band. 9 Juni Medan 9 jUnI de steden van Tsjecho Slowakije. Een merkwaardige bepaling is wel, er geen secondanten zullen worden aange. wezen, hetgeen in do matches tusschen Al- jechin en Euwe wel het geval was, zoodat beide grootmeesters geheel op zichzelf Zjja aangewezen. Overigens zijn de voorwaap. den dezelfde als die, welke bij de matcK EuweAljechin overeengekomen waren. Ter voorbereiding op den grooten strijd zal Flohr eenige matches tegen andere mees ters spelen. Met Mikenas is de strijd reeds begonnen, daarna zal de Tsjech zich met een aantal jonge Russische spelers meten. Kort voor den aanvang van den grooteg strijd zal hij nog tegen Paul Keres uitko. men. RONDE VAN DUITSCHLAND BEGONNEN Umbenhauer wint de eerste étappe. Gisteren is de ronde van Duitschland aangevangen met de étappe Berlijn-^Zit, tau, welke over een afstand van 259 KM, voert. De geweldige hitte en het stof wa ren de grootste tegenstanders voor da renners. Langs de wegen maakten zich do toeschouwers verdienstelijk door emmers water aan te dragen, welke over de ren. ners werden leeggegooid. Winnaar van deze eerste étappe werd Umbenhauer (Dld.) in 7 uur 26 min. voor Funke (Dld.) en Grundahl Hansen (Den.)j De Belgen Bonduel en De Caluwé kwa men resp. als vierde en zevende aan. 42 nederlaag tegen de Zwitsers. i In het kader van het wereldkam pioenschap zijn gisteren in Frankrijk de wedstrijden overgespeeld, welke in eerste instantie in een gelijk spel waren geëindigd. Zwitserland won met 42 van Duitschland, terwijl Cuba met 21 over Roemenië zege vierde. Het klopte in het Duitsche spel, waarin! men vijf Weensche spelers had opgenomen, niet al te best. Niettemin werd er voor de rust niet slecht gespeeld; na drie kwartier voetbal stond Zwitserland met 21 achter. In de tweede helft was bet verband in het team onzer Oosterburen echter geheel en al zoek. De Zwitsers brachten eenige wijziging in bun ploeg, welke een verbetering bleek te zijn. Bichei scoorde den gelijkmaker en' na goed werk van Trello Abegglen, die zelf. na ongeveer een half uur spelen zijn land dé leiding gaf. Met een schitterend schofi verhoogde Abegglen tenslotte de score nog, De kwarteindwedstrijden, Zondag 12 Juni a.s. worden dus de vol- gende kwart-eindwedstrijden gespeeld: BraziliëTsjecho Slowakije; ZwitserlandHongarije; Frankrijk—Italië; CubaZweden. Ieder, die een vluchteling huis vest, moet aangifte doen. Vruchtdragende debatten in de Tweede Kamer. „Een vluchteling zal voortaan als ongewenscht vreemdeling worden beschouwd", schreef de minister van Justitie in zijn circulaire, over het vluchtelingenvraagstuk d.d. 7 Mei j.1., gericht aan de gerechtshoven en politie-autoriteiten. Zijne Excellen tie deelde in dit rondschrijven mede, dat de Nederlandsche regeering de tot nog toe gevolgde gedragslijn ten aanzien van vreemdelingen zou ver laten en tot dat doel o.m. de grens bewaking verscherpen (wat inmid dels gebeurd is), en de politioncele bevoegdheden op dit punt verruimen. Het is deze circulaire, die den heer Lou de Visser (comrn.) aanleiding gaf een inter pellatie in te dienen, welke gistermiddag ter vergadering van de Tweede Kamer aan de orde kwam. Het verloop van deze vergadering deed eenigszins denken aan de zittingen, waarin de naturalisatie-aanvragen ter sprake kwa men; herhaaldelijk en soms langdurig moet de voorzitter hameren om de orde te handhaven. Hoewel allen op Nederlandschen bodem gelijk recht hebben op be scherming van lijf en goed. is niet temin de vreemdeling binnen onze grenzen feitelijk geheel afhankelijk van de politie. De rechtspositie van vreemdelingen is hier te lande dan ook niet voldoende verzekerd, be toogt de interpellant. De anti-fascistische vluchteling is hier aan willekeur overgeleverd en het asylrecht wordt alleen op contra-revolutionnairen toe gepast, zooals o-m. blijkt uit de behandeling der Spaansche vluchtelingen, aldus spr. Thans is Nederland zoo goed als hermetisch gesloten voor alle oud-Oostenrijkers. Bovendien wordt aan de ministerieele circulaire terugwerkende kracht verleend tot 1 Maart 1.1. Dit is een brute De voorzitter, hamerend; Zegt U maar „sterke". De heer De Visser: Een ongekende ver krachting van het recht. Aan het einde van zijn rede richt de in terpellant een reeks van vragen tot den minister, op het volgende neerkomend: Is de regeering er zich van bewust, dat de thans geldende uitwijzing van vreemdelingen gelijk staat met uitlevering van politieke vluchtelin gen, en in strijd is met de kostbare Nederlandsche traditiën van men- schelijkheid en rechtszekerheid, bo vendien tegen letter en geest van de wet van 1849 (op dc toelating en uit wijzing van vreemdelingen) en de Grondwet ingaat? Is dc regeering niet ontzet over de pogin gen teft zelfmoord bedreven door vreemde lingen, die met uitwijzing worden bedreigd? Wil de regeering de anti-fascistische vluch telingen, die hier zijn ingesloten, vrijlaten? Minister Goseling aan bet woord. De minister van Justitie, de heer Goseling, beroept zich in zijn ant woord op het landsbelang. Zeker, in de gewraakte circulaire komen scherpe woorden voor, doch het was niet dc bedoeling de vluchtelingen als mensch te disqualificeeren. Wanneer den vreemdeling bij terugzen ding naar zijn land lijfs-of levensgevaar be dreigt, heeft geen uitwijzing plaats. In ver band met de mogelijkheid van pogingen tot zelfmoord kunnen echter op zichzelf gerecht vaardigde maatregelen niet achterwege wor den gelaten. Naar de meening van de regeering verzetten Grondwet en wet zich niet tegen de regeling der circulaire van 7 Mei. Verschil in behandeling naar staatkundige ideologieën in het algemeen wordt niet gemaakt. Wat. de interneering betreft, herinnert spr. aan de wet van 8 April 1937, die inter neering mogelijk maakt in verband met de non-interventie in den Spaanschen oorlog. De minister geeft toe, dat de regeling van ons vreemdelingenrecht niet volmaakt is, doch kan thans geen groote wijzigingen aanbrengen. Geen open denr voor oud-Oosten rijkers. Het asylrecht heeft, aldus de heer Go seling in hoofdzaak toepassing gevonden voor aangrenzende landen. Men kan echter niet zeggen, dat Oostenrijk nu ook een aan grenzend land is geworden (gemompel). Een algomeene aanmeldingsplicht voor vreemdelingen is in voorberei ding. Ook zal voortaan ieder, die een vreemdeling huisvest, dit moe ten aangeven. Vreemdelingen zul len voortaan slechts langs bepaalde doorlaatposten ons land mogen binnenkomen. Eerst wetswijziging! Door middel van circulaires regeeren is niet geoorloofd! roept de heer de Visser, repliceerend, uit. Moeten er maatregelen worden genomen, dan dient wetswijziging vooraf te gaan! Van vrijzinnig-, sociaal-democrati sche en van liberale zijde wordt betoogd, dat dc ministerieele cir culaire in strijd met wet en tradi tie is. Ieder te goeder trouw zijnd vreemdeling, die niet armlastig of gevaarlijk is, wordt volgens de wet immers toegelaten! zegt mevr. BakkerNort (v.d.) Een heter wettelijke regeling wordt doofi genoemde groepen, alsook door de anti-re- volutionnairen bepleit. De bomaanslag komt er aan te pa*« Nederland mag zijn grenzen niet voor ide alisten en misdadigers openzetten, meent de N.S.B.'er de Marchant et d'Ansembourg die, om zijn bewering kracht bij te zetten, wijst op den bomaanslag te Rotterdam. We hebben hier volgens spr. te doen met een communist (den heer de Visser, red.), die het opneemt voor de vluchtelin gen! Hef communisme is een gevaar vooB het land. (De voorzitter hamert herhaalde'' lijk.) De Paus heeft het communisme een uit vinding van Salan genoemd. Spr. moet eB toe medewerken, het volk de oogen openen. De heer Wijnkoop (Comm.) interrumpeert, dat dit niet over de circulaire gaat. (Da voorzitter hamert luid en langdurig.) De heer de Marchant haalt in zijn ver dere toespraak de Joden, Franco en nóg eens de ontploffing aan den Coolsingel er b'h terwijl zijn partijgenoot Rost van Tonnin- pen dit betoog doorspekt met de kreten: Ossü Oss! De voorzitter hamert. Uit de debatten komt nog de vrees nasB voren, dat het bij het weigeren van Pa^'" vrijheid bij de Joden niet zal blijven; straks komenmenschen als ds. Niemoeller en d0 Katholieken aan de beurt De besprekingen hebben blijkbaar indruk gemaakt op minister Gose ling. want deze zegt in zijn ant woord, (in tegenstelling dus met zijn repliek van straks,) te zullen overwegen of een betere wettelijke regeling van het vreemdelingensta tuut mogelijk is. Nadat de heer de Visser nog heeft opp®- merkt, dat het fascisme voor geen misdaad erugdeinst, hetgeen den voorzitter wederom, gelegenheid geeft krachtig te hamer®0' worden de beraadslagingen gesloten,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2