Geuzenbaai Tentoonstelling Noorder Kunstkring VOOR fyeuaA haai XtadMieuuM Een bezoek ten volle waard Vrijdag 10 Juni 1938 Tweede Blad ^2)acht U nu werkelijk dat Dobbelmann z,|n goeden naam aan Geuzenbaai zou geven wanneer hij dien naam daardoor zou kunnen verliezen? Echtpaar van Dok in de bloemetjes Jongen van glijbaan gevallen Marineschip manoeuvreerde onhandig llfiriD a,le buitenlandsche Het leger mobiliseert Burgerlijke Stand van Den Helder Jeugdvoorstelling van Alvata T5T B eiaardbespeling Ditmaal treedt het werk van de gasten niet zoo sterk op den voorgrond Wachter wat is er van den nacht Toch spoedig een nieuw postkantoor Rheumatische rugpijn De waterrot geëerd. Gisteren was het de dag dat Jan van Dok en tijn vrouw 40 jaren in de huwelijksboot zaten en is het eigenlijk wel noodig, dat we vertel len dat dien dag voor den kleinen, maar zeer dapperen Jan de Waterrot en diens vijftig procent onvergetelijk geworden is. Al in den vroegen morgen begon het bloem stukken en brieven te regenen in het beken de huisje in de Basstraat en toen wij des avonds om 8 uur even binnenwipten was dat alleen nog maar te vergelijken met een lust hof. Een lusthof, geflankeerd door sigaren, taartjes en taarten en verdere kostelijkheden die des 40-jarige huwelijksfeest zijn. Jan en vrouw zagen er monter en tyij uit. Natuurlijk, wie zou op zoo'n dag anders kij ken dan vroolijk en monter? En we kregen inzage in den vloedgolf correspondentie, waaronder telegrammen van Henri ter Hall, en natuurlijk van oud-burgemeester Hou wing, die altijd nog een drie-kwart Jutter gebleven is. Er was een prachtige fruitmand van den heer en mevrouw Ritmeester, van de afdeeling „Moed, Volharding, Zelfopoffe ring" te Callantsoog en tal van meerdere organisaties en particulieren. Serenade. Om half negen was het verzamelen gebla zen in Basstraat en omgeving. In de verte naderde het Stedelijk Muziekcorps en dus gingen dakvensters en ramen open, en aan iedere deur stonden 10 menschen te wachten op de dingen die komen gingen. Met daverende marschen, kwam het Stedelijk aanmarcheeren en terwijl de geheele familie voor het huisje stond op gesteld (en de familie is groot!) werd daar voor Jan den Waterrot en z'n vrouw een serenade gebracht, die klonk als een klok. Jan en z'n vrouw keken maar. Naar de muzikanten en naar de leden van „Moed, Volharding en Zelfopoffering", waaronder Janus Kuiper en Piet Ostenburg natuurlijk niet ontbraken. En ze luisterden naar de be kende klanken, waaronder ook die van Sarie Marijs waren Het was de heer Roetman, die enkele woorden tot het gouden echtpaar sprak, en daarbjj dank bracht aan het Stedelijk, aan den burgemeester voor het geven dei- vergunning tot het bespelen van het carillon en den heer Dito voor de uitvoe ring van dit concert. En hjj wenschte Jan en zijn vrouw nog vele jaren toe, wat met een hartelijk applaus van de honder den onderstreept werd. Daarna sprak Coen Bot nog een enkel woord en bood onder grooten bijval een pracht van een bloemenmand aan. En toen... toen mengde zich de jongste ge neratie der van Dokken, wellicht water rotjes in 't klein, onder het publiek met sigaren en sigaretten, terwijl allen uitgenoo- digd werden om even binnen te komen voor den klassieken oorlam. Jan van Dok nam tenslotte ook zelf nog even het woord om allen dank te zeggen, die dezen dag voor hem zoowel als voor zijn levensgezellin inderdaad onvergetelijk ge maakt hebben. Jan de Waterrotnog vele jaren! Wat het carillon-concert betreft, dit werd 's middags op het Helden der Zeeplein ge geven. Jan en vrouw waren natuurlijk present en bij hen was een aantal leden van „Moed, Volharding, Zelfopoffering". Ook deze eer, Jan den Waterrot aangedaan, werd hoogelijk geapprecieerd. ONZE XWEEDAAGSCHE EXCURSIE. In ons nummer van morgen, hopen we nog eenige bizonderheden mee te deelen over de tweedaagsche excursie van Maandag en Dinsdag a.s. Waarschijnlijk nog goed afgeloopen. Gistermiddag, te omstreeks kwart over vier, waren tal van kinderen aan het spelen op den tuin van de afdeeling Centrum van Speeltuinvereeniging „Den Helder". De jon gens en meisjes waren verdeeld over de di verse spellen en ook bij de glijbaan hielden zich verscheidenen op. Bovenop deze glijbaan zijn toen een paar jongens elkaar min of meer in de haren gevlogen om „de eerste" te zijn. Hierdoor verloor het 5-jarig zoontje van den heer De Boer uit de Basstraat het evenwicht en kwam van boven af te vallen. De opzichter van den tuin, de heer v. d. Nol, die op het ongelukkige moment juist bij de zandbak bezig was, snelde toe en daar hij vermoedde dat het knaapje ernstig ge wond was, zorgde hij direct voqr hulp. Hier voor zorgde het Roode Kruis, terwijl de jon gen zoo spoedig mogelijk naar het Marine- Hospitaal vervoerd werd. Men veronder stelde, dat hij een hersenschudding opgeloo- pen had. Naar men ons later op den avond mede deelde, was hij bij kennis gekomen, zoodat verwacht wordt dat dit ongeval geen al te ernstige gevolgen zal hebben. De aanvaring te Vlissingen. De Marineraad heeft uitspraak gedaan be treffende het ongeval overkomen aan Hr. Ms. mijnenvegers „Abraham van der Hulst" en „Pieter Florisz", welke op 30 December 1937 op de reede van Vlissingen voor de haven met elkaar in aanvaring zijn gekomen. De Raad is van oordeel, dat deze aan varing in hoofdzaak is toe te schrijven aan het verkeerd en onhandig ma noeuvreeren door Hr. Ms. „Abraham van der Hulst", die Hr. Ms. „Pieter Florisz" geen duidelijke orders heeft ge geven en dit schip in verwarring heeft gebracht. Het moet helaas aan zeer onvoldoende leiding worden toegeschreven, dat de beide schepen onder de gegeven omstan digheden met elkaar in aanvaring zijn gekomen. De „Abraham van der Hulst" had alles kunnen voorkomen, indien het gezorgd had de „Pieter Florisz" ruim vrij aan bakboord te houden en zich voor het schip te plaatsen. De afwachtende houding van Hr. Ms. „Pieter Florisz" acht de Raad onder de gegeven om standigheden verklaarbaar en begrijpelijk. VUUn Spoorbiljetten REISBUREAU VELTHUIJS Inderdaad lezer(es) de schrik zou u om het hart slaan bij het lezen van dit onrustbarend kopje. En toch, daar is geen enkele reden toe, want het betreft hier een mobilisatie van de meest vredelievende beteekenis. Gisterenavond heeft het Leger des Heils zijn tiendaagsche tentcampagne geopend en daar was voor deze eerste samenkomst, in de groote tent aan de Madoerastraat, tusschen Singel en Javastraat, een vrij groote belangstelling. Misschien kwam dat ook door het bizondere feit, dat deze tentcampagne door den burge meester werd ingeleid. Doch hoe het ook zij, er was groote aandacht, toen majoor Boekhout, een van de plaatselijke leidsters van het Leger des Heils een woord van welkom sprak, dat in het bizonder den burgemeester gold, waarna zij den heer Ritmeester het woord verleende. Openingswoord Ritmeester. van burgemeester GETROUWD: J. de Wijn en H. C. de Moor, BEVALLEN: A. Standhardt-Rustenburg, z. OVERLEDEN: J. Salzberger, (m.), 5 maan den; C. Wijma—van de Put, 75 jaar; J. A. de Best, (m.), 54 jaar. De burgemeester zeide van harte gevolg ge geven te hebben aan de uitnoodiging om deze tiendaagsche tentcampagne te openen. In de twee jaar, dat hij hier staat als hoofd van de gemeente, heeft hij van nabij kennis gemaakt met het werk en streven van het Leger des Heils, dat hij ook voordien reeds had leeren kennen. Wanneer men het werk, dat het Leger des Heils over heel de wereld verricht ziet, aldus de burgemeester, dan kan men niet anders dan daarvoor de grootste bewondering koesteren. Men moet wel erkennen, dat zij de kracht voor dezen arbeid van Boven ontvangen, waardoor zij in staat zijn van dag tot dag uit te gaan en uit te deelen. De burgemeester wijst op de groote veran dering die er in de wereld gekomen is ten op zichte van de waardeering van het werk van het Leger des Heils. Wie kennis neemt van hetgeen geschreven is in het gedenkboek, uit gegeven bij het vijftig-jarig bestaan, ziet dui delijk deze kentering ten goede, de erkenning en de eerbiediging van het werk van het Leger des Heils. Deze arbeid van het Leger des Heils is een macht ten goede voor ons volk en daarom van de grootste beteekenis. Ook wijst spr. op de verandering van de gezindheid van de ver schillende kerkgenootschappen, die vroeger af zijdig stonden van den arbeid van het Leger. Op het programma van deze tiendaagsche cam pagne prijken de namen van verschillende plaatselijke predikanten. Wij moeten leeren begrijpen, dat allen de handen ineen moeten slaan om het goede te brengen, dat daarom zoo moeilijk te brengen is, omdat men zooveel aan zichzelf te doen heeft. Maar wie zoover komt, wordt een blij moedig mensch. Deze blijmoedige menschen treft men zooveel aan bij het Leger des Heils. Het is spr. een genoegen de waardeering en erkentelijkheid van de burgerlijke overheid voor het werk van het Leger des Heils te mogen uitspreken. Hij hoopt, dat deze tien daagsche campagne aan de verwachtingen mag beantwoorden. Dankwoord aan den burgemeester. Kapitein Laarhuis dankt de burgemees ter voor zijn sympathieke toespraak, maar meer nog voor de steun, die u ons altijd geeft, zoo zegt hij tegen het hpofd van de gemeente. Wij bidden u toe, dat God u mag sterken in uw veelomvattende taak. Wij zullen voortgaan, aldus de kapitein, om het Evangelie van de Verlossing te prediken en in de kracht van onzen Meester te doen wat onze hand vindt om te doen. Het Leger des Heils is een groep van man nen, vrouwen en jonge menschen, die in hun hart meedragen de zekerheid, dat hun schuld vergeven is door God, om het werk van Jezus Christus. Kapitein Laarhuis spreekt daarna een warm persoonlek getuigenis uit en deelt voorts mede, dat kolonel Beekhuis tot zijn groote spijt ver hinderd was, in verband met zijn vertrek naar Indië, om de samenkomst te leiden. De avond werd verder gevuld met eenige persoonlijke getuigenissen, gemeenschappelijke en koorzang en een toespraak van kapitein Laarhuis, naar aanleiding van een bijbelwoord uit het Lucas-Evangelie. Er was groote aandacht. Hedenavond zal de samenkomst onder leiding staan van adjudan- te van Amerongen en zal Ds. Meiners, Herst. Evang. Luth. predikant, het woord voeren. 1/onP K0RTE ZEEREIZEN VUUn Midd.Zee,Madeira,Noorwegen REISBUREAU VELTHUIJS Agsntsch. St. MIJ. „Nederland". Knip de bon uit! Alvata, de wondermensch, de man die zonder een spier te vertrekken de meest ver bazingwekkende toeren uithaalt, zal morgen middag een speciale voorstelling geven voor de Heldersche jeugd. In dit nummer vindt men een bon en tegen overgave hiervan kunnen de kinderen van abonné's der Heldersche Courant tegen den gereduceerden prijs van... 20 cent van den Magiër genieten. We vestigen er de aandacht op, dat een dergelijke entrée voor een zoo uitmuntende voorstelling uniek is. Het is daarbij aan geen twijfel onderhevig, of jong Den Helder zal zich de oogen uitzien naar al de toovenarij van Alvata, die ook de ouderen onder ons eenige uren in groote spanning weet te hou den. Voor bijzonderheden leze men de desbetref fende advertentie in dit nummer. LUCHTREIZEN ook vanaf Texel REISBUREAU VELTHUIJS Agentschap K.L.M. Klokkenspel Monument Nederlandsch Red dingwezen te geven op Vrijdag 10 Juni 1938, van 89 uur n.m. door den stadsbeiaardier Tj. Joh. Dito. Programma: „Hoe zacht glijdt ons bootje" C. M. v. Weber. 2. „Gaillarde" Fr. Thomé. 3. a. „Ave Maria" Fr. Schubert. b. „Wiegenlied" Joh. Brahms. 4. a. „Menuet" W. A. Mozart. b. „Andante Cantabilé" W. A. Mozart. c. „Ave Verum Corpus" W. A. Mozart. 5. „Tuim'lende klanken" Joh. W. Meyll. Uf]np cheques, goedkoope VUUR marken, lires enz. t. o. Postbrug VELTHUIJS NEUTR. BIJZ. KWEEKSCHOOL DEN HELDER. Geslaagd voor het eindexamen: Mej. M. Koning en de heeren J. F. van Dijk, H. Schoorl, D. J. Wansink, allen te Den Helder. Een van de 800 Juttertjes. die Woensdag middag door de combinatie Huisduin^ -Speeltuinvereeniging Den He prettige uren op de Huisduinei bezorgd werd. enkele kermis Zoo heeft dan onze plaatselijke schilders bent weer beslag gelegd op de gastvrije ruimten van „Musis", welke door den heer Steeman en zijn helpers in een kostelijke expositieruimte zijn omgetooverd. De gasten Als gasten zien we ditmaal wat de schil ders betreft werk van Koos Stikvoort uit Alkmaar, Jan Zondag uit Soest, en van onze oud-stadgenooten Wim Beuning en Lambert Simon. H. van Twuiver uit Anna Paulowna expo seert hier voor het eerst een vijftal stillevens, die om een nadere kennismaking met het werk van dezen buurman uit het Noorder kwartier vragen. Moge hij. die hier toch eigen lijk thuis hoort, spoedig tot de kring-menschen zelf behooren. Wim Beuning. Over het werk van den jeugdigen winnaar van de internationale Conté- prijsvraag, schreef de helaas te vroeg over leden kunstjournaliste, mej. Jo Zwartendijk, het vorige jaar voor de „Held. Courant" een interessant artikel. Thans zien we hier een tweetal teekeningen en een schilderij welke de aandacht voor het talent van den jongen acade mieman opeischen. Zijn witte koe met staal- blauwen, donkeren achtergrond spreekt tot den eenvoudigsten bezoeker, terwijl een teekening Boerenecht" vele kwaliteiten bezit. "koos Stikvoort. Het werk van dezen schilder is zoo onbepaald, dat men bij een eerste kennismaking als deze, nog niet weet wat men aan hem heeft. Jan Zondag. Het werk van dezen be kenden schilder heeft een zonderlinge stijl. Een stijl overigens, welke iets sprookjesachtigs heeft. Zijn „Landschap bij Soestduinen" ver dient met het „portret" van de vrouw met het roode haar ongetwijfeld de meeste aandacht. Jammer dat dit laatste schilderij zoo ver in den hoek hangt. Lambert Simon. Wie zich nog het magistrale schilderij (een vrouw met blonde lokken en fluitspeler in 't halfdonker achter haar) van de vorige expositie herinnert, zal ook thans weer geboeid worden door zijn legging". Een schilderij met groote kwa- n, doch eveneens met opvallende fouten, nenscheljjk zijn de figuren; ook van den tus. Te veel jeugdige kracht en span- i. g, maar imponeerend zeer zeker. De dames. Wanneer we nu tot de inzending der eigen leden komen, missen we dit jaar het werk van mevr. Doorman, wier poppenschilderijen ons al zoo vertrouwd zijn geworden. De beide andere schilderessen zijn echter met belangrijke inzendingen voor den dag gekomen. Mevr. v. A s b e c kP a t rj n exposeert o.a. een stilleven van potten met een bloesemtak, dat opvallende kwaliteiten bezit; een schilderij tje met stemming, dat opvalt door z'n fijne tinten. Mevr. E n k 1 a a r houdt van levendige kleuren. Uit het vele werk dat zij inzond, vielen ons de witte cyclamen met de vroolijke doek op den achtergrond, wel het meeste op. De mannelijke leden. Vanzelfsprekend zijn de drie leeraren-van-'t- vak de aanvoerders van het gilde. K1 a p m e ij e r, de echte aquarellist, boeit ons met z'n kleuren. Uit zijn Rhododendron spreekt den fijnzinnigen kunstenaar. Beekhuis v. Till heeft dit jaar minder geschilderd. Zijn schilderijen zijn zwaar en som ber van kleur. Voor het „Gezicht op Rhenen" met de dreigende onweerslucht blijft men graag lang staan kijken. Opvallend zijn ditmaal zijn etsen. Een „Landschap op Terschelling" zoo wel als „Overwerk" willen wij slechts uit de prachtige collectie noemen. Voorzitter Pinkhof komt ditmaal met een groote inzending belangrijk werk voor den dag. Naast tal van knappe teekeningen vesti gen wij speciaal de aandacht op de aquarel „Gladiolen" en zijn beide batikspatteekenin- gen. Van een groot glas-in-loodraam voor de Synagoge te 's-Gravenhage, zijn teekeningen zoowel als foto's geëxposeerd. Carstens en Wittebol exposeeren eveneens talrijke weken. In de teekening van „de waterhoentjes" ontpopt de laatste zich als een kundig illustrator. Met belangstelling zien wij naar meer van dergelijk werk van hem uit. Aug. Beckering is een frissche Zon dagschilder, iemand die van kleur houdt. Zijn „Vletten" heeft ongetwijfeld bekoring. Hier nu eens een echt Heldersch zeegezicht het Marsdiep met de Texelsche kust en de heldere cumulus-wolken er boven. Ook G o e s en v. d. W o u w, de laatste eveneens met twee zeegezichten, die al meer geëxposeerd zijn, ontbreken niet op het appèl. Carstens, Schoonhoven en Pink hof teekenden alle drie het bruggetje in Fra- neker. Men verzuime vooral niet deze drie werken te vergelijken. Vergissen wij ons niet, dan zal het bruggetje van Carstens, ditmaal de meeste waardeering ontmoeten. Schoonhoven vervaardigde het reclame biljet voor de tentoonstelling in lithografie. Al met al een tentoonstelling, die weer veel belangstelling zal trekken en die dit zeker waard is in onze aan kunstuitingen helaas zoo arme stad! We leven in een tijd van vraagteekens. Er is waarlijk vandaag niet te zeggen, wat er morgen wezen zal. Het is moei lijker dan ooit zich aan voorspellingen te wagen omtrent de gebeurtenissen die voor de deur staan. Niemand,, die zich ernstig bezig houdt met de vraagstukken en spanningen van het oogenblik, die wil trachten een verantwoord oordeel te geven en aan wien het vergund is van tijd tot tijd een steelschen blik te werpen in de diplomatieke centra van ons wereld deel, zal een oordeel durven geven, dat langer dan een week vooruitziet, schreef dezer dagen de bekwame overzichtschrijver van de „Nw. Rott. Crt,". De vraag, hoe zich de situatie in de toe komst zal ontwikkelen, is afhankelijk van zoo veel subtiele verhoudingen, welke zich dage lijks wijzigen, en waarvan niemand kan zeg gen, hoe zij er volgende week uit zullen zien, dat ieder oordeel van vandaag morgen achter haald en verdwenen kan zijn in den stroom van nieuwe feiten. Maar Engeland dan, zal men protesteerend zeggen; Engeland heeft toch voor twee weken door een krachtige houding den vrede gered, zoo kan men dagelijks hooren. Maar wat is Engeland. Engeland is geen begrip, geen statisch wezen, waarmede men kan rekenen van vandaag op morgen. Ook Engeland is maar een samenstel van meeningen, geen een heid, maar een dynamisch heen en weer spelen van allerlei krachten. Er is geen Engelsche meening; er is slechts een resultante van een reeks meeningen, welke verandert van week tot week, van dag tot dag. Meer dan voor iets anders geldt dat ten aanzien van het Tsjecho- Slowaaksche vraagstuk. Wat wit Duitschland? Weten wij daarvan meer dan dat op het oogenblik geen Duitsche troepen aan de Tsjechische grens staan over de vraag of zij er geweest zijn (wij spraken nog niemand die hen daar gezien heeft, al wordt het van andere zijde volgehouden) wordt hevig gestreden dat men geen miliioenen zal opofferen om andere miliioenen te krijgen? Maar wat weten wij van de innerlijke ge voelens van de groote groep raadgevers van Hitier? Hoe kunnen wij zeggen, wie morgen, wie overmorgen het oor van den leider zal hebben? Op het oogenblik is de situatie rustig; de laatste Duitsche nota aan Praag stelt vier vragen, teneinde nieuwe botsingen te ver mijden en zij gaan alle zoo weinig ver, dat Praag zonder moeite daaraan kan voldoen. Maar morgen reeds kan de situatie veranderen, indien de omstandigheden zich wijzigen. Aan het slot zegt de N. R. Crt.: Bedenkt ten slotte, gij allen, die een direct antwoord wenscht, dat al die binnenlandsche krachten in de verschillende landen ook weer wederzijds op elkaar invloed uitoefenen, dat de ontplooiing bij den een weer afhangt van ge beurtenissen bij den ander, en dan zal uw hoofd suizen van alle combinaties en mogelijkheden. Dan zal ook u duidelijk zijn, waarom geen ernstig antwoord mogelijk is op al die vragen, waarop gij een antwoord wenscht. Naar wij vernemen, heeft de inspectie van de P.T.T. te Haarlem op het oogen blik onderhandelingen aangeknoopt met het bestuur van het oude R.K. Tehuis in de P.H. Laan, omdat men naar een ge schikt gebouw zoekt om het postkantoor tijdelijk in onder te brengen. Het schijnt dus inderdaad in de bedoeling te liggen, met meer spoed dan aanvankelijk verwacht werd, een nieuw postkantoor op de oude plaats neer te zetten. Woensdag zijn de inspecteur en adj.-inspec- teur van Haarlem in onze stad geweest, ter bespreking van een en ander. Of de onder handelingen hun beslag zullen krijgen, zal af hangen van de voorwaarden, die het bestuur stelt en van de mogelijkheid, om in dit vrij kleine gebouw de omvangrijke postdienst onder te brengen. Hoe zij er zich van bevrijdde. „Ongeveer twee jaar geleden leed ik zoo hevig aan rheumatische pijnen in mijn rug, dat ik slechts een paar minuten achter elkaar kon staan. Het werd steeds erger, zelfs als ik zat of lag ging het niet over. Men raadde mij aan iederen morgen in mijn eerste kop thee wat Kruschen Salts te nemen en na dit een week of twee te hebben gedaan, was ik van mijn pünen verlost." Mevr.. W. B. te S. Rheumatische pijnen beteekenen meestal, dat Uw organisme niet voldoende gereinigd wordt van de schadelijke afvalstoffen, zoodat deze achterblijven en de oorzaak kunnen wor den van velerlei klachten. Kruschen helpt Uw afvoerorganen hun taak naar behooren te ver vullen en in korten tijd zullen Uw oude klach ten dan ook totaal verdwenen zijn. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij apothekers en erkende drogisten, (Adv.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5