Japansche invloed in onze Oost Het wapenmonster met de duizend vangarmen De schrik der kinderroovers Vickers» één der machtigen der aarde Engelsche soldaten door Engelsche kogels gedood DE ISLAM ALS WAPEN IN DEN STRIJD TEGEN HET EUROPEESCH OVERWICHT? MOHAMMED'S LEER VERBREIDT ZICH IN HET LAND VAN DEN MIKADO. MALANG. Weder heb Ik eens eenige dagen gereisd langs de kust, waar thans de kentering is ingetreden, de overgang van den westmoesson naar den oostmoesson, met nu en dan regen en vaak een bewolkte lucht, waardoor een vochtige, on draaglijke broedkastemperatuur ont staat, zoodat ik spoedig weder de vlucht heb genomen naar het berg klimaat om daar mijn indrukken te verwerken. In verschillende hotels heb ik op de voorgalerij kennis gemaakt met tallooze menschen, Nederlanders, Duitschers, Zwit sers, die reeds lang in Nederfandsch-Indië vertoeven. Ook enkele Chineezen ontmoette ik, Chineezen, die uitstekend Nederlandsch bleken te kennen. Bijna steeds kwamen binnen enkele oogenfolikken de gesprekken op het onder werp, dat thans hier de geesten het meest bezig houdt: de mogelijkheid van een oorlog ln de Stille Zuidzee, want evenals in Europa leven de menschen hier in een zenuwachtige stemming en heerscht een algemeene oorlogs koorts, die zich o.a. uit in allerlei alarmeerende verhalen over Japan sche spionnen, over geheimzinnige bewegingen van Japansche oorlogs schepen, in vaak eenigszins ver dachte geschiedenissen, zooals men die steeds hoort in dagen van on gerustheid. Elke troepenbeweging, elke doodgewone oefening van het Nederlandsch-Indische le ger wordt in verband gebracht met een onmiddellijk oorlogsgevaar. Het feit, dat vliegtuigen der Nederlandsch-Indische ma rine geregeld controle-tochten ondernemen over de Nederlandsch-Indische wateren, wordt niét als geruststellend, doch als ver ontrustend beschouwd. Zelfs gebeurtenis sen, die de gemoederen zouden moeten kal- meeren, worden uitgelegd op een wijze, als beteekenen ze een vergrooting van het oor logsgevaar. Dit geschiedt bij voorbeeld ten opzichte van den hevigen, goed georgani- scerden tegenstand, welken de Chineezen thans stellen tegenover de Japansche troe pen in China. Alarmeerende persberichten. Een der groote Indische bladen wijdde een dezer dagen aan dien Chineeschen tegenstand een artikel, waarin de vrees werd uitgesproken, dat de moeilijkheden der Japanners in China voor de Japansche oorlogsvloot een reden zou kunnen vormen plotseling een aanval op Nederlandsch- Indië te ondernemen. In Japan, zoo was de redeneering zijn leger en vloot mededingers, die elkander met ijverzucht bekijken. De tegenslagen van het Japansche leer zou den de vloot ertoe brengen nu eens te too- nen wat zij kan. Min of meer overdreven komt me dit alles toch wel voor. De sensatieberichten van Engelsche en Amerikaansche zijde zijn hieraan evenwel niet vreemd. En het ziin bijna uitsluitend berichten uit Engel sche en Amerikaansche bron, welke het wereldpubliek over de gebeurtenissen in •Oost-Azië worden voorgezet. Het is ongeveer dertig jaar geleden, dat een Amcrikaansch schrijver, Herbert Adam Gibbons, erop wees, dat het Amerikaansche volk berichten over de gebeurtenissen van internationaal-pnlitieken aard steeds opge diend kreeg van Engelsche persbureaus, overgoten met een sterk gekruid Engelsch sausje. De Amerikaansche schrijver wees toen op de noodzakelijkheid, dat Amerika zich voor de internatio nale berichtgeving van Engeland onafhankelijk zou maken. Dit is sedert dien min of meer geschied en het zijn thans Engelschen en Een beëediging in het Nederlandsch- Indische leger. Amerikanen tezamen, die inzake de berichtgeving betreffende de ge beurtenissen in Oost-Aziië vrijwel het monopolie hebben. Dat deze be richtgeving steeds uitmunt door vlekkelooze onpartijdigheid, zal wel niemand gelooven. Daarvoor zijn teveel Engelsche en Ameri kaansche belangen betrokken bij de gebeurtenissen in het Verre Oosten. Wat deden die Japanners in Indië?? Intusschen is het zeker, dat Japan niet slechts met geweren en kanonnen bezig is, hetzij zijn politieken invloed, hetzij zijn afzetgebied te vergrooten, doch dit ook in de wereld van den Islam doet op andere, meer vredelievende en tevens meer slink- sche wijze. Gedurende mijn reizen in de Nabije Oriënt heb ik daar meermalen Japanners ont moet, van wie niet zoo heel gemakkelijk te zeggen viel, wat zij er eigenlijk uitvoerden. Ik herinner me uit Teheran twee zeer rustige, waardige Japanners, die er maan denlang in een der groote hotels woonden. Zij stonden ingeschreven als kooplieden, doch zij kochten niets en zij verkochten niets. Wel hielden zij herhaaldelijk bespre kingen met enkele ministers en er werd ook verteld, dat zij in particuliere langdu rige audiëntie door den sjah waren ontvan gen. Dergelijke geheimzinnige Japan ners ontmoette ik ook in Turkije, in Egypte, waar zij eveneens verbindin gen onderhielden met regeerings- kringen. Te Damascus vertoefden enkele jaren geleden eenige Japan ners, die verbinding zochten met Mohammedaansche kringen. In Abes- synië bestond voor den oorlog een vrij sterke Japansche invloed. Er gebeurden daar ook al geheimzinnige dingen. Ongeveer twee jaar voordat Italië zijn veroveringstocht begon, kwam er te Djibouti een Japansch oorlogsschip met eenige honderden aanstaande marine-offi cieren. Met een extra-trein zijn de officieren en de aanstaande officieren toen naar Ad dis Abeba vertrokken en door keizer Hailé Selassié ontvangen. Tegen zekere toezeggin gen van de Italianen hebben later de Ja panners hun belangen in Abessinië prijs ge geven, zooals ik vroeger hier reeds eens uiteenzette. Met eenige bitterheid zal Hailé Selassié misschien nog wel eens aan dit Ja pansche bezoek denken. De verbreiding van de Islam in Japan. Zeer snel verbreidt zich de Islam in Ja pan zelf met krachtigen steun der Japansche regeering. De leiding heeft hierbij een ze kere Mohammed Abd-el-Hai, een geleerd man, afkomstig uit Russisch Turkestan, die in de hoogste kringen, onder militairen, ge leerden en staatslieden veel bijval vindt. Er is in Japan een Islamietische vereeni- ging opgericht, die vele tienduizenden leden telt en nog steeds in ledental toeneemt. Moskeeën zijn gebouwd, mohammedaansche scholen. Er is een uitstekende Japansche vertaling verschenen van den Koran, die in groote oplagen goedkoop wordt verspreid. De Japansche Islamietische vereeniging on derhoudt door haar leden, waaronder zich ook Syriërs, Iraniërs, Mongolen, Afghanen, Siameezen, Arabieren, Javanen en Maleiers bevinden, nauwe verbindingen met vele dee- len der wereld. Sommige Engelsche en Duitsche schrij vers beschouwen dit als een nieuwe poging van Japan om den Europeeschen invloed te bestrijden en aan het Europeesche over wicht een einde te maken. Is het dit werkelijk of is het slechts een uiting van de algemeene Oos- tersche neiging tot alles wat wijsbe geerte en godsdienst is? Als strijd middel is deze liefdoenerij met het Mohammedaansche geloof echter on deugdelijk zoo lang niet de meerder heid der Japanners Mohammedaan zijn geworden (en daarvan is het nog verre) en zoo lang niet de kei zer van Japan zelf den Islam om helsd heeft. Dit zal men toch zeker ook in Japan wel weten, maarJapan heeft al zooveel argwaan gewekt, dat het niets kan doen zonder dat de geheele wereld alarm roept. Een groote font. In elk geval begint men hier nu alge meen in te zien, dat er na den wereldoor log een groote fout gemaakt is door de Duitsche eilanden in de Stille Zuidzee, o.a. de Bismarck-Archipel en de Carolinen-eilan- den, aan Japan in mandaat te geven. Japan is uit den Volkenbond getreden, maar heeft de Mandaat-eilanden niet ter beschikking van dien bond gesteld om een nieuwen mandataris te laten benoemen. Japan houdt die eilanden vast en ongelukkigerwijze vormen die eilan den een prachtige springplank zoo wel naar Australië als naar Neder- landsch-Indië. Men beweerde na den wereldoorlog angst te koeste ren voor het Duitsche gevaar, maar vreest nu, dat er een veel ernstiger gevaar voor in de plaats is geko men. Is dat gevaar echter zoo onmiddellijk dreigend als het groote publiek hier aan de hand van verschillende berichten aanneemt? Hoe dit zij, krachtig wordt er gewerkt aan de versterking en de betere bewapening van het leger. Nieuwe eenheden worden opge richt en tienduizend nieuwe vrijwilligers, inlanders, in kort verband worden aange nomen en liefhebbers hiervoor bieden zich in overvloed aan. J. K. BREDERODE. Een vernuftige menschelijke uitvinding, aan God Mars gewijd. Wij vervolgen onze artikelenreeks over de „wapenkoningen", de machtige fabrikanten van oorlogsmateriaal met een beschouwing over één der belangrijkste Britsche wapen-industrieën, de „Vickers-Arm- strong". Het zal den lezer verbazen te vernemen, dat de halve pro ductie van deze miliioenenfirma bestaat uit „vredesartikelen", zoo als landbouwmachines, keukengerei, enz.; voor de overige vijftig procent echter fabriceert Vickers bommen, tanks en ander gevaarlijk materiaal, dat de wereld in deze dagen niet schijnt te kunnen ont beren. „Vickers Ltd." is de naam van de onderneming die in Engeland op het oogenblik bekend staat als een zaak, waarvan het actieve kapitaal een bedrag van 16 millioen Pond Sterling beloopt. Maar om haar juis te financieele draagkract te becijfe ren, doe men goed te bedenken dat zij bovendien is geinteresseerd in ver schillende andere maatschappijen, van enkele waarvan de meeste aan- deelen in haar handen zijn en waar door haar ware financiecle draag kracht op een som van omstreeks 85 millioen Pond Sterling neerkomt! En deze kolossale onderneming dankt haar bcteekenis voor alles aan een koopman van Grieksche afkomst. Wij moeten teruggaan tot het jaar 1867, drie jaar dus voor den Franseh-Duitschcn oorlog. In dat jaar schreven de handelsre gisters een kleine onderneming in de me taalindustrie in, gesticht door zekeren heer George Naylor, onder den naam Vickers, Sons Cv., met een kapitaal van 150.000 Pond Sterling. Vier jaar later, togen den tijd dat Bismarck Parijs den vrede dicteer de en tot zijn ongeluk F.lzas-Lotharingen annexeerde, was het kanitaal van de firma al gestegen tot 500.000 Pond Sterling. Wij maken wederom een sprong van acht jaar waarmee wij hij den volgenden oorlog aankomen; Griekenland en de Balkanstaten strijden tegen Turkije, terwijl Turkije en Rusland elkander de controle op de Oost betwistten. Dat was een vruchtbaar terrein voor den wapenhandel en er was in die dagen een makelaar Zaharoff, die terdege thuis was op dat gebied en die de „Norden- feldt Companv" vertegenwoordigde, een on derneming die zgn. „snel-schietkanonnen" vervaardigde en ander oorlogsmateriaal •Sjroedig kwam deze onderneming in aan raking met George Vickers Cy, Rusland als afnemer. Gedurende den Russisch-Japanschen oor log verkocht Engeland bondgenoot van Japan! met groote geestdrift materiaal aan de Russen. En Zaharoff had relaties tot stand gebracht tusschen Vickers, de „Sint Petersburg IJzer Maatschappij" en andere wapen-industrieën in Rusland. De opdrach ten betroffen pantserschepen, kanonnen en pantserplaten. Zaharoff had eveneens over eenkomsten tusschen Schneider en Creusot tot stand gebracht, maatschappijen waarvan hij belangrijk aandeelhouder was. Tengevolge van deze internationale combinatie moesten Britsche solda ten zich in Gallipoli laten dooden door oorlogsmateriaal dat Vickers aan de Turken had verkocht. En in tusschen schreef de „Banque Otto- mane", in het bestuur waarvan de directeuren van Vickers zitting had den, een Turksche leening uit in Engeland, een leening die voor een deel bestemd was om Vickers het oorlogsmateriaal te betalen dat aan de Turken geleverd was, kort voor den oorlog Laat ons daaraan toevoegen dat Krupp, bij wijze van compensatie aan Vickers een lijst zond, die alle bijdragen bevatte op wa- pengebied, die tegen de Duitsche troepen in den oorlog gebruikt waren. Over inter nationale „verwikkelingen" gesproken! Vijf vliegtuigfabrieken. Op het huidige oogenblik bezit Vickers mede door tusschenkomst van zijn aanver wante ondernemingen, vijf groote vliegtuig fabrieken. Bovendien heeft zij zeggenschap over alle vloot-constructies door haar di- rectioneele functies en aandeelen bij Cam- mell Laird en Vickers-Armstrong. Geweren kanonnen, mitrailleurs en kogels worden eveneens door talrijke ondernemingen van Vickers gefabriceerd. Armstrong-Vickers bezit een mo nopolie op tanks en tractors, mili taire vervoerwagens en ander rol lend materiaal, die onder controle staan van de „Metropolitan Cam- mell Carriage Wagon and Finance Company". Dit wat de wapenindus trie in en voor Engeland betreft. WIL MEN DE POLITIE ORGANISATIE DER G-MEN ONTBINDEN? De vondst van het lijkje van den kleinen S-keegie Cash, het ontvoerde Amerikaansche kind, in een kreu- pelbosc-hje bij Princeton, vestigt nog eens de aandacht op het lugu ber bedrijf der kidnappers, de ge- wetenlooze kinderroovers. Het waren de G-men, de politie organisatie, welke zich speciaal be last met 't opsporen van gangsters, die ook deze treurige vondst deed en bovendien den dader arres teerde. In verband met dit jongste bewijs van den succesvollen arbeid der G-men wekt des te meer verba zing het gerucht, dat men van plan AL CAPONE, één der beruchtste gangsters uit de V.S. IJDELTUIT AAN HET STRAND. De kleine meid draagt óók al zoo'n modern hoofddoekje! zou zijn het instituut der G-mien te ontbinden. De beweging zou n.1. te duur worden. De waardige heeren deskundigen op fj. nancieel-politiek gebied in de' Vereenigde Staten zullen ongetwijfeld zuiver econo misch denken, maar ware vrienden van het volk en behoeders van zijn meest primi tieve sociale belangen zijn zij geenszins, want anders hadden zij zeer zeker den storm van verontrusting, die op het oogen blik over Noord-Amerika waait, vermeden. Er bestaat geen twijfel aan, dat de ze kerste en beste, in de laatste jaren afge sloten zaak voor de Vereenigde Staten de benoeming van Edgar J. Hoover tot leider van het „Federale Bureau voor Onderzoek" was. Dit ietwat eigenaardig betitelde bu reau is een soort samenstelling van crimi- neele en veiligheidspolitie. Een aan Hoover ter beschikking gestelde som ter grootte van 6 millioen dollar per jaar maakte het hem mogelijk, een politie-élite, de G-men uit te rustent De activiteit van deze troep bestond uit een onverbiddelijke jacht op de gangsters en kidnappers. 6 millioen dollar een geweldige som, indien men bedenkt, dat het aantal G-men de zevenhonderd nooit te boven ging. Maar men moet weten, dat deze G-men het wa ren, die den staat in het jaar 1937 niet minder dan 41 millioen dollar bespaard of ingebracht hebben in den vorm van bezuinigingen op algemeen po litioneel gebied, door geldstraffen, enz. Slechts door de G-men werden eveneens in het jaar 1937 119 van de 122 menschenroovers onschadelijk gemaakt! En men weet, dat de „kidnapping" op het oogenblik tot de geliefdste bezigheden van de Amerikaansche onderwereld behoort. De G-men waren het, die aan den eeuwi gen strijd tusschen de verschillende benden een einde maakten, die de misdadigers- organisaties van 4-4 staten door hun ge strengheid in het hart troffen; de G-men waren het, die honderden moordenaars ontmaskerden; zij tenslotte speelden het klaar, corrupten politie-am.btenaren nieuw respect voor de wet in te blazen. Om een juist beeld van de crimi naliteit in de Vereenigde Staten te verkrijgen, moet men weten, dat hier om de 40 uren een moord ge schiedt, dat dagelijks in 24 uren! op het gebied der Vereenigde Staten 5000 arrestaties plaatsvinden, dat de meeste gevaarlijke misdadi gers na 54 maanden uit de Sing— Sing ontslagen worden en dat „le venslang practisch slechts 10 jaren dwangarbeid beteekent Meer dan 700.000 aan de politie bekende misdadigers zijn nog geen 21 jaren oud, 7000 gevallen zijn op het oogenblik aan het bureau van Hoover ter onderzoek overge dragen en nog eens 7000 gevallen wachten op de afdoening, zoodra deze eerste opdrach ten uitgevoerd zijn. F,n dit alles volbrengt men met slechts 700 man, die intusschen aan den staat jaar lijks 6 millioen dollar kosten. En deze 8 millioen zijn het, die klaarblijkelijk vol gens de meening van de financieele des kundigen „verspild" worden. Nog is de beslissing op het voorstel van de bezuinigingscommissie niet gevallen. F-11 het is slechts in het belang van de Amen- kanen te wenschen, dat deze zuinigheid die de wijsheid zou bedriegen, njet wordt toe gepast. Intusschen zijn de betrekkingen met de verschillende buitenlandsche firma's uiter aard niet zoo hecht meer als dat voor 1914 het geval was. Maar dat neemt niet weg dat de Vickers maatschappij nog vele groo te belangen heeft bij verschillende wapen industrieën in het buitenland, hetgeen in de betreffende vakkringen wel degelijk te merken is. Zoo is men volkomen op de hoogte van haar aandeel in de „Vickers Tcrni" fabriek in Italië (waarin haar naam dus al in die van de firma is opgenomen) en haar belangen bij „Resitza" in Roemenië, bij de voornaamste Spaanscho wapenfabriek de „Sociedad Espanola de Construccion Na val" en hij de „Japanese Steel Works", die op zichzelf weer een onderdeel vormen van de groote internationale wapen-industrie der Mitsoei's. De „Dir-ectie-raad." De raad van de directie der Vickers-maat- schappij, dat wil dus zeggen, de menschen, die rechtstreeks achter Vickers staan, is voor het grootste deel samengesteld uit lie den die de meest belangrijke posten beklee- den bij het leger en de marine, alsmede uit menschen, die de beste relatie met de fi nanciecle wereld onderhouden. President is Sir Herbert Lawrence, die de graad van generaal heeft. Commandant Sir Charles Graven, de di recteur die belast ism et alle maritieme con structies, is een expert op het gebied van duikbooten. Tijdens de jongste algemeene ver gadering der onderneming ver klaarde de president van Vickers dat vijftig procent van de produc ten van-zijn firma niets te doen hadden met de wapen-industrie, maar zuiver handelsproducten be troffen. Waaruit deze 50 vredes artikelen dan wel bestaan? Het zijn machinerieën en onderdeelpb voor brouwerijen en distilleerderijen, w tenschappelijke instrumenten, olie-reinigel landbouwmachines, handels- en transpor schepen, metalen keukengerei en sin kort alles wat te maken heeft met staa en motoren. Toegegeven.; deze firma maakt voortrr folijke, nuttige dingen, waarvan het n kijken in haar showrooms een genoeg' is. Maar, de man die U rondleidt, kan ook nog iets anders laten zien, dat^o n.I. wat tot de andere vijftig procent t hoort, als „bijzonder snelle mitrailleurs vlugger dooden dan andere soorten, derne bommen" en andere oorlogsattn 1 ten van bijzondere kwaliteit, maar die hun samenstelling even vernuftig als d velsch zijn

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 14