De dappere voorjaarsbloemen ï3<e&U fonqmö en mewfo! KindeAuAlend RuidAo-tHje. Oplossing raadsel vorige week Nieuw raadsel Een uitvinding die de wereld veroverde Mannen in een pak van asbest. Villa; Vitamine „C E D G A R RICE BURROUGHS Nee, dat ia te moeilijk geweest, dat raad sel van de vorige week. Al die letters door elkaar hebben voor jullie ogen staan dansen net zo lang tot je er draaierig van werd en hopeloos en radeloos je potlood hebt neer gegooid en gezegd: 't Gaat niet? 't Gaat niet. .Misschien zijn vader en moeder er toen nog aan te pas gekomen en heeft een grote broer of zus er over gebogen gezeten, maar dat alles was zonder resultaat en vandaag ding je niet mee naar het boek Het aantal inzendingen was inderdaad schraal van de week. En de kans om een boek te winnen was daardoor weer zoveel groter. Toch was het raadsel heus niet zo moeilijk, omdat het een vrij gemakkelijke vraag betrof! Je ziet het aan de oplossing. Ieder moet tegenwoordig kennen: De regels van de weg Eenvoudig vind je niet. Vandaag zal ik het jullie echter gemakkelijker maken. Een puzzle, die ieder met wat goede wil op kan lossen. Doe je best en veel succes. Het boek is deze week gewonnen door: COENTJE COSTER, Wachtstraat. Wily Kerkhoven, Leuk, Willy, dat je woord gehouden hebt en niettegenstaande je ook op het raadsel bent blijven steken, me toch een briefje schrijft. Nu, je had ook wat te schrijven. Wat een leuke spelletjes doe je bij de streepjes, 't Lijkt me er echt gezellig en vooral van de zomer, nu je met Offi, je leidster naar de duinen kan trek ken. Tea Geus. We hebben het wel getrof fen met de Pinksterdagen, Tea, vooral de tweede dag was een feest- en uitgaansdag. Wat een menschen waren er langs de weg en in de duinen en wat een scheppen gezond heid zijn er opgedaan. Tea Bok. Ik denk, dat je oplossing en briefje van de vorige week te laat gekomen is, Tea, want ik vind het nu pas en daarom kom ik ookN met m'n gelukwens te laat. Tweede Pinksterdag was dus een dubbele feestdag, eigenlijk een driedubbele. Je had vrij, je was jarig en het was prachtig weer. Bali, Annie en Cor v. Bijnen. Nu, en of ik fijne Pinksterdagen gehad heb, drietai. Daartoe werkte alles mee en ik begrijp dat jullie ook, evenals natuurlijk al m'n andere vriendjes en vriendinnetjes, genoten hebt. AH Teunissen. Vacantie is inderdaad fijn, maar alleen dan ,als je anders altijd hard werkt. Vacantie is dan het fijnst als je be hoefte hebt aan rust en aan ontspan n'ng. Anders is het een straf. Gedwongen vacantie is heel akelig. Als je op school je nest doet en straks met een goed rapport thuis komt, dan zijn die vier weken vrij een groot feest, maar voor kinderen die lui en traag geweest zijn is de vacantie ook vervelend. Zorg dus dat je tot die eerste groep behoort. Tini v. Brederode. Ik heb met lui'ak maar één sleep gehoord, Tini, en gelukkig geen trommels van de speeltuin, want dat waren vorig jaar nog de grootste levenmakers maar van het jaar zijn ze gelukkig met stille trom vertrokken. En het was fijn voor al die vroege speeltuinvriendjes, dat het droog was en de zon al vroeg kwam Kijken en warmen. Marietje Weeda. Jij zal wel niet van de warmte gesmolten zijn, Marietje, want je bent nog wel een klein beetje op Indië in gesteld, denk ik. Maar Woensdag was ik met en bus naar Amsterdam en Hilversum en toen was het warm, vooral als de bus stil stond. Als hij reed kreeg je genoeg wind, maar als hij stil stond, dan smolt je weg. als het lang geduurd had, was er alleen nog maar een grote plas water overgeweest. Mary Jurg. Dat was een schaduw over je verjaardag, Mary, dat overlijden van je opa en ik kan me begrijpen, dat je niet echt blij geweest bent, ook al kreeg je zulke fijne dingen. Maar dat is de weg, die ieder mens gaat, veel oude mensen en ook jonge. Tel kens en telkens worden we erbij bepaald, dat het leven zo snel voorbijgaat. Jij bent weer een jaar ouder en gelukkig nog heel erg jong en ik hoop, dat dit nieuwen levens jaar zonnig voor je mag zijn. Draag daartoe zelf bij wat je kunt. Annie de Hoop. Wat een hoop nieuwe dingen zijn er bij jullie thuis gekomen, Annie Een nieuwe kinderwagen voor het nieuwe kindje, een nieuwe pop voor je zusje en een nieuwe jas voor jou. Allemensen, 't lijkt een hele nieuwe familie. Aaronskelk. Bijna iedere week is er een vriendje of vriendinnetje, die denkt dat hij of zij verongelijkt is, Aaronskelk, omdat de naam niet bij de goede oplossers staat, maar toen de meneer, die ze nakeek, eens die foutieve oplossingen bewaarde, bleek ook telkens, dat die vriendjes en vriendin netjes zich vergisten en dat er inderdaad een klein foutje inzat. En dat zal bij jou ook wel zo zijn. Arie de Hoop. Hoe was de wandeling langs de dijk naar Huisduinen, Arie? Na tuurlijk fijn, met de wind in je haar en de frisse zeelucht in je longen. Ben je ook nog op de fiets naar Callantsoog geweest? Dan zeker door de duinen, hé, want dat fietspad dwars door de duinen is het mooist. Wat zal jullie tuin er vrolijk uitzien met al die bloemen. Ik zal er weer eens opletten, als ik langs jullie huis rijd. De Bengeltjes. Gelukkig, dat Jacques weer bijna beter is. Nee, ik ben tweede Pinksterdag niet naar Huisduinen geweest, wel naar de duinen en daar heeft ons vier tal reuze veel plezier gehad, met van de heuvels af te rollen en door de hoge struiken te lopen zodat je alleen maar hun hoofden zag en grote kuilen te graven en andere fijne dingen. Gerard Molenaar. Je hebt het Donder dagmorgen niet zo bizonder getroffen, Gerard, met het bezoek aan de Kromhout- motorenfabriek. 't Was wat donker en er is een stevige plensbui gekomen. Maar Donderdagmiddag heeft vast veel goedge maakt, want toen scheen de zon en was het buiten niet zo benauwd warm. Vertel me volgende week maar eens of je het interes sant vond. Ger de Vroome. Ik weet waarlijk niet waarom jouw briefje de vorige week niet beantwoord is, Ger, maar waarschijnlijk is het zó mager geweest, dat ik het over het hoofd heb gezien of het niet de moeite waard vond het te beantwoorden, anders begrijp ik het niet, omdat vorige week alle briefjes beantwoord waren. Neeltje de Vroome. Dat zeggen lang niet alle kinderen je na, Neeltje, dat het raadsel van de vorige week gemakkelijk was, want wat was de oogst schraal. Nella Bastiaanse en Lena Coureur. Jullie wilden graag weten waar Jane, de vrouw van den beroemden Tarzan, het goed van haar zwarte japonnetje gekocht had, omdat je haar daarmee al jaren ziet lopen en het dus wel van ijzersterke kwaliteit moet zijn. Voor het aanschaffen van een schooljurk wilde je nu het adres weten van den leverancier. Nu, ik kan je vertellen, dat die jurk van Jane inderdaad bij een Helder- se firma gekocht is, maar jullie moeten nu zelf maar eens uitzoeken bij welke. Jongens en meisjes, de briefjes zijn beant woord. Ik groet jullie tot volgende week. Wie wil 172 soldaatjes ruilen voor even veel weegschaaltjes. Jan van Bale, Emmastraat 16. De regels van de weg. Goede oplossingen ontvangen vans Goede oplossingen ontvangen van: Neeltje en Ger de Vroome, Wijnand Eer stens, Gerard Molenaar, Simon Visser, Riek Hendrikse, Erna Meyer, Tillie en Ellie Bis schop, L. Flotat, De Bengeltjes, Arie de Hoop, Trea Bok, Annie de Hoop, Mary Jurg Henk Prospor, Jan Bek, Rietje Weeda, Leontine, Fi.tsje, Neeltje en Coentje Coster Frans Weissenborn, Jikkie Bruinsma, Loeki en Annie Janssen, Ida Izeboud, Henny v. Os. Tiny v. Brederode, Nelly Rotgans, Ali Teunissen, Bali, Annie en Cor v. Bijnen, Annie en Co Visser, Marianne Bruin, Nellie Visser, Hanny Visser Mary Eskes, Ali Doves Jan Koomen, Aaronskelk. X. zandvlakte bjj de zee. X. steengruis; grint. X specerij. Xvrucht uit Indië (hier ook te koop) X gegraven vaarwater. X vruchtje (groeit in ons land. Xgebruiken wjj "Vooral in de warme dagen. Xgrote hoop van voorwerpen. Xmaakt onze haren in orde. Xprikkelende vrucht (wordt ge- confijt gegeten). XStad in Z.-Holl. (bekend uit de geschiedenis en om de kaas, die op de markt komt. De op de kruisjes komende letters vormen den naam van een sappige vrucht. Wanneer een nieuwe machine is gebouwd, die voldoet aan alle eisen en nog mooier en beter is dan vroegere machines, staan wij er vol bewondering naar te kijken. Maar een groter wonder dan de machine zelf is de uitvinding, de gedachte, die in het hoofd van den uitvinder is opgekomen, waar hij misschien jaren aan gewerkt heeft, voor het helemaal uitvoerbaar was. Hoe ontstaat zo'n gedachte? Daarop kan de uitvinder zelf het best antwoord geven en als hij dat doet horen we dikwijls, dat de tijd en de omgeving waarin ze leefden invloed heeft gehad op die gedachtengang. Bij Rudolf Diesel, naar wien de Diesel motoren zijn genoemd, en die 80 jaar gele den werd geboren, kan men wel duidelijk nagaan hoe hij tot zijn uitvinding van de dieselmotor is gekomen. Van jongsaf had de techniek zijn belangstelling, leefde hij voor machines en motoren. Op de techni sche school in Augsburg leerde hij een soort aansteker ken'nen, waarbij een stuk je tonde] gloeiend werd door het samen drukken. van lucht; Rudolf Diesel zelf be weert, dat dit al eenvan de eerste aanlei dingen tot zijn latere grote uitvinding is geweest. Later op de Hogere Polytechnische school in München werd hij leerling van den uit vinder van een ijsmachine en van een ma nier om lucht vloeibaar te maken. Bij de beide uitvindingen van dien leermeester kwam juist weer het samendrukken van lucht te pas. Daardoor werd hij weer een stapje dichter gebracht bij zijn levenswerk. Hij was de enige van de leerlingen van Linde, de leermeester-uitvinder, die door zijn lessen op nieuwe gedachten kwam. Toen hij 35 jaar oud was, had hij de plan nen voor zijn uitvinding zo ver klaar» dat hij er mee naar een fabriek in Augsburg, Neurenberg en Essen, ging voor practische proeven. Jaren van hard werken volgden, met succes, maar ook met mislukkingen. In 1893 was de eerste proefmotor klaar. Nog niet helemaal zoals wij de Dieselmotoren kennen, maar in 1897 was de dieselmotor toch al de meest practische en voordelige machine van dien tijd. Omstreeks het jaar 1900 heeft Diesel met zijn uitvinding hèt grote succes: hij krijgt de grote prijs van de wereldtentoonstelling. In de volgende jaren vechten de fabrikan ten om het gebruik van de nieuwe motor voor voertuigen en schepen. De toen nog nieuwe onderzeeboot bemachtigde hem. Dat nu de dieselmotor zich ook een plaats heeft veroverd in de luchtvaart, heeft de grote uitvinder zelf niet meer mogen beleven. In 1913 al is hij gestorven, juist toen hij op het toppunt van zijn roem stond. Er zijn grote ijzergieterijen, waarin het gevaarlijk is om te werken, als de arbei ders niet heel goed beschermd zijn tegén de rondspattende vonken. In Duitsland heeft men nu voor dergelijke werklieden pakken gemaakt van asbest, terwijl zij voor het gezicht een zuurstofmasker dra gen, dat wel wat van een gasmasker weg heeft. Zo zijn ze heel goed beschermd tegen al het vuur en het gloeiende ijzer, waarmede zij om moeten gaan. Niet alleen in de ijzergieterijen, maar ook aan boord van sommige schepen heb ben de Duitse rederijen ingezien, dat zij de passagiers en de bemanning van hun schepen de grootst mogelijke zekerheid en veiligheid moeten bieden. Daarvoor trach ten zij niet alleen door steeds verbeterde inrichtingen ter bescherming van de men senlevens op zee, maar ook door vakkun dige opleiding van de bemanning de veilig- terwijl men pas op de schepen „Bremen". heid te verhogen. Passagiersschepen van de Noord-Amerika- en de Oost-Aziëlijn van de Noord-Duitse Lloyd hebben, ter be strijding van brand, buitengewone veilig heidsmaatregelen genomen. De bemanning beschikt over rookmaskers en rookhelmen, „Europa", „Columbus", „Scharnhorst", „Potsdam" en „Gneisenau", evenals op ver schillende touristenschepen is overgegaan tot het instellen van een speciale brand wacht, die in tijd van nood beschikt over kleren van asbest, zodat zij zich onmiddel lijk naar de haard van de brand kunnen begeven en op die manier kunnen trachten het vuur spoedig meester te worden, in- plaats dat men gedoemd is, op een grote afstand te blijven, omdat men daartoe door de grote hitte gedwongen is. Jullie hebt natuurlijk allemaal wel eens van vitamine „c" gehoord, een zekere stof, die in de groente veel voorkomt. In Hon garije 'woont professor Szentgyorgy, die zijn villa Vitamine „C" genoemd heeft, om dat hij door zijn onderzoekingen naar deze vitamine schatrijk geworden is. De Winter was laat begonnen en dat kon hij zichzelf maar niet vergeven, want nu had hij zo veel tijd verloren. Al gauw zou die Lente weer komen en dan was het ge daan met z]jn heerschappij. Maar daar voelde hij weinig voor, hij wou dit jaar eens wat langer regeren en toen de Lente uit het Zuiden naar het Noorden kwam, stuurde de Winter haar een ijzige Noor- dewind tegemoet. Die joeg haar zoveel sneeuw in het gezicht, dat de arme Lente niet meer uit haar ogen kon zien en ten slotte helemaal verdwaalde. Zij werd zo moe, dat zij maar op een beschut plekje in het bos ging liggen en insliep. sneeuwklokjes, narcissen en crocusjes. En toen de vogels de bloemenstemmetjes hoor den, zetten ze ook hun lenteliedjes vast in, om de Lente toch vooral te roepen. Maar de Winter werd er wakker van en kwam brommend en dreigend naar ze toe. De kleine vogels kropen angstig weg, de bloe men krompen ineen van kou, de zonne stralen klommen gauw weer naar boven. En de Lente kwam maar niet! Maar iedere dag probeerden zij het weer: als de Winter zijn slaapje deed, riepen en zongen ze, de klokjes luidden, allemaal om de Lente wakker te maken. Als dan de Winter kwam bromde hij wel altijd, maar daar trokken En als de Zon haar stralen uitzond om de Lente te zoeken, dan zette de Winter er gauw een paar grote wolken voor, *waaruit dikke harde hagelkorrels rolden, zodat de zonnestralen gauw terug gingen. De kleine zangvogels hadden wel verteld, dat de Len te al onderweg was, maar toen was de Win ter boos geworden. Eindelijk konden de bloemen het van verlangen niet meer on der de grond uithouden. Ze keken al eens of zij er niet was, maar er was niets van haar te zien. Toen begonnen ze te roepen met hun fijne heldere stemmetje, maar daar kwam de Winter en zei, dat ze dade lijk hun mond moesten houden. Dat deden ze verschrikt, maar toen de Winter midden overdag even een dutje deed, begonnen ze toch weer. De zonnestralen waagden zich ook gauw op de aarde en liefkoosden de ze zrch ten slotte niets meer van aan. De Winter zond toen zijn hagel en zijn nacht vorsten nog eens op ze af, maar die had den al niet zo vee] kracht meer. Ze zeiden, dat hun tijd voorbij was en dat ze niet meer tegen de lucht konden en zenuwach tig werden van dat geroep van de bloemen en gezang van de vogels. Daar had de Winter dus ook al niet veel meer aan. En de voorjaarsbloemen gingen maar door en er kwamen steeds meer, tot.... eindelijk de Lente wakker werd. En toen haastte zij zich met rasse schreden naar het Noorden waar ze op haar wachtten. En zij was blij, toen de bloemen en vogels haar daar al be groetten en dankte hen voor het roepen en luiden. Maar de Winter verdween met al zijn gezellen, zodra hij de Lente zag ver schijnen. DOOR No. 2. Vele weken achtereen was de Rus aan boord van de „Marjorie W" gebleven, die langs de kust kruiste. Gecharterd door een rijk syndi caat was ze voorzien van een laboratorium om met een staf van geleerden en technici aan boord, uitgezonden om nieuwe vindplaatsen van een natuurproduct te ontdekken, dat tot nu toe tegen hoge prijs in Zuid-Amerika werd ingevoerd. Het werk had de expeditie naar 'n eonzaam eiland aan de Westkust van Afrika gebracht, waar het schip nu voor anker lag. Gedurende deze maanden van gedwongen niets doen begon de eentonigheid van het leven aan boord de bemanning zwaai te vallen en her haaldelijk hadden ze toestemming gekregen om naar land te gaan. Verre van dankbaar te zijn voor zijn redding, begon Paulvitch, nadat hij zijn lichamelijke krachten had terugwon nen, zijn metgezellen te haten. Nog te zwak om te werken, werd hij spoedig aan zijn lot overgelaten en door de zeelieden geduld, omdat ze medelijden met zijn geknakte gezondheid hadden. Ook hg had op zekere dag, beu van het eentonige leven aan boord, toestemming gekregen om mee naar de kust te gaan. Het eiland was dicht begroeid; een ontoegankelijke wildernis reikte tot aan het strand. De geleer den waren ver het land ingetrokken, zetten hun onderzoekingen voort, terwijl de scheeps bemanning ging vissen of jagen. De rus, ver laten als gewoonlijk, wandelde op het strand heen en weer en ging tenslotte onder een grote boom liggen slapen. Een uur later werd hij wakker door de aanraking van een hand op zijn schouder. Met een ruk zat hij overeind en. zag een grote mensaap, die naast hem stond te schetteren, terwijl hij hem nauwkeu rig opnam. Paulvisch huiverde toen hij op sprong, bevend over al zijn leden. De aap stond eveneens op. Er was geen hulp in zicht. De aap trok hem aan zijn schouder en smeekte klagelijk. Half verblind van angst trachtte Paulvitch te ontvluchten. De aap volgde hem, terwijl hij de man bij zijn arm vasthield.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 15