Koe komt Nederland aan goedkoope electriciteit? De Chinees is druk, de Japanner stil R00DE*STER Post vluchten op Indië De sierteeltceotrale op oorlogspad Olympische dag 1938 Een internat, zesdaaqsche zonder Jan Moejes Premiekeuringen te Hoofddorp Tweede Kamer Het petroleumlampje weer van zolder gehaald... Wereldrecord van Jopie Waalberg in gevaar Keres wint afgebroken partij tegen Landau PUBLICATIE. DEN HELDER "LEIDOOI VOOR ÉEN GROOTE ELECTRISCHE CENTRALE. DE GEMEENTELIJKE BEDRIJVEN IN HET NAUW. GEEN OLIE VOOR JAPAN, ZEGT WIJNKOOP. De Tweede Kamer heeft een aan vang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp houdende re geling omtrent de electriciteitsvoor- zicning. In dit wetsontwerp wordt een stelsel van concessies voorge steld, te verleenen door de Kroon, gehoord den Electriciteitsraad en Gedeputeerde Staten. Tevens wordt voorzien in een bevordering van de koppeling van centrales en in een re geling van de keuring van electri- sclie artikelen. Het voor en tegen van dit ontwerp is in den breede door een reoks van sprekers uitgemeten. Uit de discussies stippen wij het volgende aan: De heer Van der Waerden (s.d) bepleit één groote electrisrhe centrale in staatsbe heer; dat is economisch. De gemeenten moe ien niet aan haar autonomie vasthouden. Spr. vindt het wetsontwerp onbevredigend. De N.S.B.-fractie verlaat de zaal. De heer de Marchant et d' Ansembourg (N.S.B.) komt er tegen op, dat door hem gemaakte opmerkingen niet in het Voorloo- pig Verslag zijn opgenomen. Sprekers fractie verlaat de zaal. Later verklaart de roomsch- katholieke afgevaardigde Bongaerts, dat de heer de Marchant et d' Ansembourg aan de samenstelling van het bewuste verslag niet eens heeft medegewerkt. Wat bedoelt de minister eigenlijk?, vraagt de lieer Butgers van Rozenburg (c.h.), één lichaam voor de electriciteitsvoorziening in ons land of een combinatie van koppelnct- ten? Spr. waarschuwt tegen een buiten sporige macht van den minister op dit punt De minister krijgt dictato riale bevoegdheid over de bedrijven, eigenlijk méér nog dan de macht van een gewonen huis-, tuin- of keu kendictator. Volgens den heer Botterweg (a.r.) verdient het concessiestelsel van het wetsontwerp geen aanbeveling; bemoeiing met de tarie ven is af tc keuren, terwijl regeling der kop peling voorbarig wordt genoemd. De vrijzinnig democraat Ebels acht de voorgestelde regeling niet van willekeur vrij tc pleiten. Spr. streeft naar 'n beheers vorm, waarin gemeente-, provinciale- en an- dercr belangen vereenigd worden. Het is, aldus spr., onbegrijpelijk, dat het centrale gezag in dit ont werp niet de bevoegdheid krijgt, de koppeling in den kortst mogelijken tijd tot stand te brengen. De heer Sweens (r.k.) zou een regeling willen van de verhouding tusschen produc tie- en distributiebedrijven en betreffende gemeentelijke productiebedrijven die buiten hun gemeente leveren. Nu zien we allerlei onverkwikke lijke processen. De regeering wil concentratie der productie in pro vinciale bedrijven, doch dan moeten de gemeentelijke bedrijven worden opgeofferd. Spr. vreest, dat de ge schiedenis van Noordholland zich zal herhalen. Spr. gelooft niet, dat in directe levering door producent aan verbruiker de ware economie schuilt. De heer van der Weyden (r.k.) merkt op, dat in tal van gemeenten de begrootingste- korten worden afgewenteld op de bedrijven en de arme gebruiker daar tenslotte de dupe van wordt; die haalt zijn pertoleum- lampje dan maar weer van zolder De groote gemeenten moeten gedwongen worden, hun winsten wat te beperken! Het vragen-halfuurtje weer in eere. De behandeling wordt onderbroken door bet eenigen tijd in onbruik geraakte vra gen-halfuurtje. De heer Wijnkoop stelt den minister van Algemeene Zaken, die den minister van Buitenlandsche Zaken ver vangt, de mondelinge vraag of Nederland het initiatief zou nemen of had genomen tot een actie, te samen met de Vereenigde Staten en Engeland, om den toevoer van grondstoffen, zooals petroleum, tin, enz., naar Japan stop te zetten in verband met de luchtbombardementen op open steden in China. Minister Colijn antwoordt ontkennend. naar van W.F.C. Z—Zaandijk 2. De beide Zaankanters zouden van de week on een avond even uitvechten wie naar Juliana- dorp zal gaan. Op dit moment is het ontf nog niet bekend welke gasten J.V.C. krijgt Maar in elk geval een sterke eerste klas- ser. De vooruitzichten van J.V.C. dat er nu op eigen veld bij gelijk spel uitligt, zijn dan flbk niet zoo erg hoopvol. De andere demi-finale is VroneStrand vogels 2. De Rroekerhavcn-reservcs, die uit komen in -2-F bij Schagen 2 etc., hebben het dus prachtig ver gebracht. Maar in St. Pan- cras moeten ze o.i. sneuvelen. De winnaar van laatstgenoemden wed strijd krijgt dé finale op 19 Juni a.s. thuis. ADSPIRANTENDAG. De jaarlijkscho adspirantendag van den N.H.V.B. in het Sportpark te Alkmaar, vindt Zondag 10 Juli plaats. We hoeven dit prach tige voetbal festijn wel niet meer bij onze jeugdige voetballers aan te bevelen! DE WEDSTRIJD N. NIEDORP—M.F.C. De K.N.V.B. heeft het protest van Nieuwe Niedorp met betrekking tot haar verloren thuiswedstrijd tegen M.F.C. toegewezen. Men zal zich herinneren, dat M.F.C. na rust, zon der Nieuwe Niedorp of den scheidsrechter te waarschuwen, met een paar frisschc spelers speelde,- terwijl niemand bovendien iets be merkt had van blessures of iets dergelijks, dat de M.F.C.'ers tot vervanging noopte. De ze wedstrijd moet nu worden overgespeeld. Het merkwaardige is dat een zege van N. Niedorp nog een beslissingswedstrijd tus schen D.T.S. en Strandvogels meebrengt. Ziehier de stand: D.T.S. Strandvogels N. Niedorp 18 5 2 11 57—43 12 18 5 2 11 28—58 12 17 5 1 11 20—30 11 Nederlandsch elftal in het wit. De Ncd.-Indische spelers zullen in den wedstrijd tegen Nederland op den Olympi- schcn Dag waarschijnlijk in dezelfde samen stelling uitkomen als de vorige week te Reims tegen de Hongaren. Zij zullen het bekende Oranje-tenue dragen. Het Nederlandsch elftal blijft in de oor spronkelijke samenstelling aangewezen voor dezen wedstrijd, dus de volledige verdedi ging, zooals die tegen Schotland en Tsjecho- Siowakije gespeeld heeft en de aanval van rechts naar links: Draeger (D.W.S.), Van der Veen (Heracles). Dumortier (D.O.S.), Smit (Haarlem) en de Harder (V.U.C.) Eerst na de volgende week zal beoordeeld worden of Smit en van der Veen nog hinder van hun blessures ondervinden en of hun ver vanging alsnog noodig is. Het Nederlandsch elftal zal geheel in het wit spelen. Wat de athletiekwedstrijdcn betreft, de Zweed Strandberg, één der snelste sprin ters van de wereld, finalist bij de Olympi sche athletiekwedstrijden te Berlijn, zal uitkomen tegen Tinus Osendarp, Wil van Beveren en de andere Nederlandsche sprin ters. ïïloicDuLpcDit Ook Bakker Schut zal niet deel nemen. Voor de 20e internationale zesdaagsche, welke dit jaar zal worden verreden van 11— 16 Juli in Wales hebben 18 Nederlanders in geschreven. Het ziin o.a. D. Renooij op Eijsink 350 cc., J. H. S-hrandv on Triumph 500 cc., van Hamersveld op B.M.W. 500 cc., Fiima op Ariel 500 c.c. en van Dinter op D. K.W. 98 c.c. Zeer jammer is het, dat Jan Moejes uit Heerhugowaard, tenge volge van het hem overkomen auto ongeval, ditmaal niet beschikbaar is. Daar intusschen ook Bakker Schut door drukke werkzaamheden niet zal uitkomen, valt er uiteraard nog niets tc zeggen over do K.N. M.V.-teams, die do zilveren vaas voor ons land zullen hebben te ver dedigen. Na den Dnmoneenu-bckerrit. die als proefwedstriid voor de zesdaagsche geldt en op 18 en 19 Juni in België en Luxemburg zal plaats vinden, zullen de heide teams door de K.N.M.V.-sportcommissie worden samengesteld. De landen-teams. die in den Dumonceau- bekerrit zullen uitkomen tegen de Relgische teams, ziin als volgt samongostnld: A-team: Van Hamersveld, B.M.W., Roest B.M.W. en Bovee B.M.W.; B-team: D. Rennoy, Eysink, Mcicrdres, Ariel en van Rijn, Matchless. Voetbal N.H.V.B. Rauchbeker. De finale van den Rauchbeker tusschen de winnaars van Groep Noord en Zuid zal a.s. Zondag gespeeld worden op het veld van eerstgenoemde. Dat beteekent dat zich Zondag in ons district nog een belangrijke officieele wedstrijd voordoet, n.1. Wieringer- waardPurmersteijn. De roodhroeken zijn de laatste weken vooral door de invallers voor Schenk en Hazeloop lang zoo sterk niet meer als tegen hef einde der romoetitie. Het Rauch bekertournooi zijn ze bijvoorbeeld via een dikwijls gelukkig verkregen reeks gelijke spelen op vreemd terrein doorgerold. Hoewel Purmersteijn tot de matigste 3e klassers behoort, is deze ploeg bij de huidi ge verhoudingen ongetwijfeld heel wat sterker dan Wieringerwaard. Maar mis schien geeft den roodhroeken 't onbezorg de vooruitzicht op drie dagen kermis een dusdanige prikkel dat een succesje toch nog wel bereikbaar is. Gouden Kruis. Voor dit tournooi zijn nog 4 clubs aan, die Zondag paarsgewijs de halve finales zullen verwerken. J.V.C. ontvangt den win- $uj-emmen Tijdens de Braziliaansche kampioenschap pen te Rio de Janeiro verrichtte Maria Lenk de phenomenale prestatie door op een 50-meter baan de 200 meter schoolslag af te leggen in 2 min. 58,4 sec. Naar men weet is Jopie Waalberg wereldrecordhoudster op dezen afstand met een tijd van 2 min. 56,9 sec., echter op een 25-meter baan gemaakt. Maria Lenk is de derde zwemster op de wereld, die een tijd heeft gemaakt binnen de 3 minuten. Overigens is zij een veelzij dige zwemster, immers zij won de 100 me ter borstcrawl in 1 min. 13 sec. en de 400 meter borstcrawl in 5 min. 58,6 sec. itchaHen Het tournooi te Noordwijk. Gisteren werden, te Noordwijk de afge broken partijen uit de eerste en tweede ronde voortgezet. Eliskases won van Spiel- mann, terwijl onze landgenoot Landau te gen Paul Kerës het onderspit moest del ven. De stand na de tweede ronde luidt: 1, 2 en 3. Keres-, sir G. A. Thomas en Eliskases allen 1% pnt.; 4, 5, 6 en 7. Euwe, Bogoljubov, Spielmann en Pirc, ieder 1 p.; 8, 9 en 10. Landau, Tartakower, en Schmidt, ieder i/2 pnt. Ulielhentieti DE RONDE VAN DUITSCHLAND. De tweede étappe van de ronde van Duitschland, welke leidde van Zittau naar Chemnitz, óver 294 K.M., werd gewonnen door 'Hermann Schild (Dld.) met twee lengten voorsprong op den bekenden Bel gischen coureur Bonduel. De tijd van den winnaar was 8 uur, 44 min. en 7 sec. Derde werd Bautz, vierde Funke, vijfde Roth, zesde Fischer en zevende de Belg De Caluwé. In het algemeen klassement leidt Bon duel. DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937, De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoeding voor erwten van oogst 1937, welke zijn ge denatureerd in het tijdvak van 7 Juni tot en met 11 Juni 1938. f 1.70 per 100 kg zal bedragen voor groene envten, door hande laren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonstpr van kwaliteitsklasse B, f 1.20 per 100 kg voor groene erwten vol doende aan het staMdaardmonster van kwa liteitsklasse C, en 0.70 per UK) kg voor voe- dercrwten, door de telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1937, welke aan de daartoe ge stelde eisclien voldoen en door telers of han delaren zijn gedenatureerd in genoemd tijd vak, zal f2.30 per 100 kg bedragen. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd, dat tegen een nader vast te stellen ver goeding, met ingang van 13 Juni a.s. ook groene erwten van de kwaliteitsklasse A door handelaren kunnen worden gedenatu reerd. 's Gravenhage, 10 Juni 1938. VxuiAclenLjioAt Een vergelijking met het mate riaal te Slootdorp. De inschrijvingen voor de premiekeuringen te Hoofddorp waren iets grooter dan voor die te Slootdorp. De kwaliteit over de verschillende rubrie ken was nu eens beter dan weer minder goed dan die te Slootdorp. Over het alge meen kan worden gezegd, dat de fokkers uit Hoofddorp over eerste klasse fokmate- riaal beschikken, onder de oudere merriën. Materiaal, dat overal in den lande kan con- curreeren. En in vergelijking daarmee viel het jongere materiaal nu juist niet mee. Het verschil in klasse tusschen de hengst veulens te Slootdorp en te Hoofddorp was uiterst klein, hoewel de kop in Hoofddorp misschien iets beter was. De kopgroep van de merrieveulens .vonden we in Slootdorp absoluut beter. Ook was dit het geval met dc entermerriën. De entermerriön waren ook in Slootdorp beslist beter, terwijl de plaatsing door de jury in Hoofddorp naar onze meening nu juist niet gelukkig was. De beste van het gezelschap stond bijna op de achterste plaats. Beter was de collectie twentermerriën en naar onze meening moest hier Slootdorp hot onderspit delven. De driejarige merriën daarentegen waren in Slootdorp weer heter en het mocht zelfs den energieken fokker A. Spaans gelukken met zijn merrie Elvire onbedreigd op den mooien wisselbeker voor één jaar beslag te leggen. De oudere merriën van 47 jaar waren beslist beter in Hoofddorp en zelden zagen we een zoo schitterende collectie van de kleine maat bij elkaar. Hierin zat zelfs een kopgroep van een zestal buitengewoon cor recte typische merriën en het zal vele fok kers genoegen hebben gedaan dat een mer rie van de kleine maat de schitterende Aza lea hier het championaat deed. Wij voor ons hadden haar echter bij de groote maat gezocht en reeds de Certain- docliter Ida van Pruissen als kampioene ge doodverfd, die harder is en langer mee kan dan de kampioene Azalea. De publieke belangstelling in Hoofddorp viel ook thans weer tegen en kon het bij lange na niet halen hij die van de fokkers in den kop van N.Holland. De karakters der oorlogvoeren de volken. Groote tegenstel lingen. Eén van onze bijzondere correspon denten, beschrijft in een tweetal brieven een door hem gemaaktvi tocht op de Jangtse. Bijzonder inte ressant is zijn beschrijving van het Chineesche en Japansche volkska rakter een onderwerp, dat het permanente twistgesprek tusschen de blanken in het Verre Oosten vormt. Een reis van Nanking naar Hankau, de millioenenstad stroomopwaarts aan de Jantse duurt aanboord van een der snelle, uitstekende schepen, waarmede een Britschc scheepvaartmaatschappij de reusachtige ri vier bevaart, ongeveer drie dagen. Het per soneel van de schepen is Chineesch, de of ficieren zijn F.ngelschen. De schepen zelf zijn volwaardige zeeschepen van eenige duizenden tonnen. 7.ij bezitten naast groote vrachtruimcn goed ingerichte, zindelijke hutten. Aan beide zijden van het schin is, eenige meters hoog en breed, de Engclsche vlag geschilderd als bescherming tegen be schieting van het land af. Een moeilijke tocht. Er behoort een buitengewoon groote er varing toe om op de .Tangtsekiang een schip te navigceren. Strooming, wisselende waterstand, de in bepaalde jaargetijden zeer gevaralijke winden brengen zelfs groo- tere Europeesche oorlogsschepen op de Jangtse in een moeilijke situatie. In de eerste klasse reizen met mij naast eenige Chineezen zes blanke passagiers. Het zijn kooplieden, een ambtenaar en een mis sionaris. Aan tafel ontspint zich al spoedig het debat over het onderwerp, dat elk ge sprek tusschen blanken in het Verre Oosten beheerscht.: „Wat is de Chinees, wat is de Japanner? Ontwikkelt China zich langzaam, maar zeker? Of is China een „hopelsse," een hope loos geval?" In F.urona stuit men steeds weer, ook in ontwikkelde kringen, op de verkeerde voor stelling, dat Chineezen en Japanners zoo ongeveer hetzelfde zijn. De oorzaak van deze vergissing ligt in de gelijkheid van het menschentvpe. de schrijfteekens, de kunst, de temnelarchifectuur en toch bestaat er nauwelijks 'n grooter tegenstelling, dan tus schen deze heide volken, zoowel in het groo te als in het kleine. Allerlei verschillen. De groef, de manier van zitten, dc klee ding, de haardracht der vrouwen, het schoenwerk zijn absoluut verschillend. De Chinees houdt van lawaai, de Japanner is stil. In Japan is dc eerste stand de militaire stand, in China is het de geleerde, die de eerste plaats inneemt. De soldaat staat hier op de laatste plaats ach ter den geleerde, den hoer. den am bachtsman en den koopman. De Chi-. neezen ziin een door en door paci fistisch volk. de Japanners een volk, dat hij de recruteering het lot l««t beslissen: „Wie wint, mag dienen." De_ massa van het Chineesche volk doet weinig artn lichaamsverzorging, met uitzon dering van de tanden, de Japanner ook de armste baad) zich dagelijks warm. De Chinees heeft unieke technische prestaties volbracht, zooals den bouw van den Groo- ten Muur, het Keizerkanaal, de dijken langs zijn reusachtige rivieren, maar het ligt niet in zijn karakter het geschapene te be houden en te verbeteren. De Japanner heeft uit ouderen tijd niets, wat zich met deze technische wonderen laat vergelijken, maar hij behoudt en onder houdt oud en nieuw met groote zorgvuldig heid, wijl een groote liefde voor orde tot de hoofdeigenschappen van zijn karakter behoort. De economische structuur. Volkompn verschillend is ook de economi sche structuur. China is voor 80% een zui ver boerenland: de eenige ietwat hooger ontwikkelde industrie is de textielindustrie. .Tapan's agrarische bevolking bedroeg reeds in 1930 nog slechts 49%, terwijl zijn in dustriebevolking 23% uitmaakte. De Chi nees bedrijft een zeer ontwikkelde binnen scheepvaart, zeevaart ligt echter niet in zijn aard: de Japanner is als eilandbewoner de geboren zeeman. China's verkeerswezen is verouderd, zijn spoorwegen zijn absoluut onvoldoende. De regeering doet ongetwij feld veel voor den aanleg van wegen en spoorwegen, maar het ontbreekt haar bij de "nornie uitgestrektheid van hot land aan de poodige middelen. .Tnnan heeft een uit stekend, ten doele geëlectrificeerd spoor- wegnet_ en talrijke autobusverbindingen. Chi na is in het algemeen arm aan bosschen, •Tapan's heerliike wouden bedekken 60% van ziin oppervlakte. Terwijl de eentonige oevers van de reus achtige rivier aan ons voorbij glijden, soms onderbroken door een handelsplaats, een tempel of door een steil eiland in de rivier neemt het debat voor en tegen China, voor en tegen Janan zijn voortgang. Een derge- liik debat leidt hier af en toe jvlfs tot sto ringen van vroegere vriendschappen en ik heb het op een groot passagiersschip tus schen Japan en China beleefd, dat een aan tal kooplieden, die in China en Japan han del dreven, over dit onderwerp aan tafel de grootste ruzie kregen. Wie noten mist of zich vergist, Wordt van zijn leven geen solist! Solist kun je alleen maar zijn Als je wat kan op je terrein. Dus, zoo bezien, is onbetwist Ook Roode Ster Tabak solist! NIEMEIJER'S 5, 10, 13 ct. per hall ons. Zeldzaam zacht en licht in de Vertrek ran Aankomtt te Gier (heenreis) Jodhp. 10 Juni Rang. 10 Juni Reiger (terugreis) Jodhp. 10 Juni Basra 10 Juni Buizerd (heenreis) Athene 10 Juni Basra 10 Juni Pelikaan (terugreis) Medan 10 Juni Rang. 10 Juni iOO. roe bollen in beslag gene* men. S0 Man waren er in eert half uur mee klaar! Gistermorgen 11 uur heeft de hr. J. de Wit aan den Nieuwen Weg naar Julianadorp een sensatie be leefd, die hij niet spoedig vergeten zal: volkomen onverwachts stopten namelijk voor zijn deur een viertal autobussen beneven een zware vrachtauto, gevuld met werkloozen uit Lisse en omgeving, terwijl even eens diverse inspecteurs van de Sierteeltcentrale .bij het gezelschap aanwezig waren. De komst betrof het in beslag ne men van de op het land van de Wit gekweekte bollen, aangezien de eigenaar daarvoor geen vergunning van genoemde Centrale zou bezeten hebben. In een goed halfuur was de gcheele bollcnvoorraad uit het land gerooid en vertrokken de auto's weer. Het geval is de moeite waard, al zal nieiï er rekening mee kunnen houden dat het hoogstwaarschijnlijk wel weer een juridi» sche twistappel zal worden. Het betreft hier bollen, die door den Breezander kweeker Woud van Veen on contract voor een ham delaar uit Beverwijk geteeld zijn Van Veen! heeft, naar men ons vertelde, tot 1936 een' contract gehad, zoodat het kwestieus is of hier zoo licht een veroordeeling zal kun-1 nen volgen. Wij hebben een der mcnschen gesproken, die de „overval'' meegemaakt hebben en hoewel hij een houding aannam van „wat gebeurd is, is gebeurd", bleek toch dat do geheele zaak hem wel degelijk danig intm resseerde. Men was 's morgens kalm op het land aan het werk geweest, toen de 5 autos arriveerden. Eerst wist men niet wat er eigenlijk aan de hand was, doch al spoedig werd men op de hoogte gesteld. De bollen op hef land, in to'aal een 100 roe late tul4 pon, moesten in beslag genomen worden, aangezien de eigenaar in Beverwijk de wet inzake de Sierteelt-verordeningen overtre4 den had. Men liet er geen gras over groeien eri oven na aankomst verspreidden dc kleine man, allen werkloozen uit Lisse, zich over het land en werd met man en macht begonnen de bollen te rooien. Er werd een dusdanig tpmpo in gezet dat nien in een goed half uur reeds klaar was en alles op de vrachtauto gestapeld h°n nordon. Bij een en ander hielden do in4 specteurs der Centrale een wakend oog, terwijl eveneens veldwachter Vroom Julianadorp en veldwachter van Hcrpcrt mt Breezand op post gesteld waren. Het stuk land ligt kaal tusschen de platgewaaide en verregende iris sen. Nog enkele weken en door de mcnschen waren de bollen zelf ge rooid, thans is dit niet meer noodig. Rij informatie naar het verdere verloop van deze zaak vernamen wij. dat de 'bollen na ongeslagen .te ziin, zullen worden verkocht, waar na de onkosten voor het rooien er afgetrokken worden. Voor den Beverwijksehen kweeker intusschen een gevoelige strop!

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2