ROOK TRIÜMPH 1 CENT VIRGINIA UW SMAAK TRIOMFEERT UW BEURS PROFITEERT! Agenda ....en het puikje van de nieuwe Sumatra- Oogst is weer voor de Ritmeester-Rookers Zaterdag 11 Juni 1938 Tweede Blad Onze tweedaagsche excursie 2e Zomerconcert Rijkspostspaarbank Het edele natuurproduct ve rleent KING PEPERMUNT die kenmerkende heerlijke geur en smaa k. De 1000 Mysterie's van Alvata Overplaatsing onderwijzer Vischafslag Den Helder Verdroomde wereldreizen 5e periodieke zeilwedstrijd Voor dc Zending Nutsspaarbank tc Den Helder Zonnestraal-loterij Het Spaansche gevaar £tad5nieuw4 Maandagmorgen om half acht vertrek Maandagmorgen om half acht vangt onze tweedaagsche excursie aan. We zullen de heide dagen benutten en daarom niet te laat vertrekken. Wij verzoeken den deelnemers een lunch pakket van huis mee te nemen, dat bij aan komst in Heerenveen, pl.m. 12.30 uur, waar de koffie gereed staat, genuttigd kan worden. Men verzuime dit dus vooral niet. Het diner gebruiken we in 't Oranjewoud, 's midags om ongeveer half vijf, vóór het vertrek naar Epe. In Epe zullen we 's avonds om ongeveer (half negen aankomen. We hebben dan gelegen heid ons wat te verfrisschen en een wandeling door de prachtige omgeving te maken. Om half acht den volgenden dag zullen we ontbijten, om ook dezen dag, die ons door de prachtigste plekjes van de Veluwe zal bren gen, volop te genieten. Een Geldersche koffiemaaltijd gebruiken we In het Jagershuis op het landgoed de Hooge Veluwe en 's middags zakken we af, langs den miooisten weg, naar Amsterdam, waar we zullen dineeren en vanwaar de laatste trip, paar Den Helder, gemaakt wordt. We verzekeren den deelnemers, als het weer I V 'I V V; ':y meewerkt, dat het een zeldzaam mooie reis zal zijn, waarbij we niet alleen zullen genieten van de natuur, maar ook van typisch folkloris tische dorpjes als Staphorst en Rouveen, ter wijl, indien mogelijk, een bezoek gebracht Wordt aan den kunstpottenbakker Ranooy. Volledigheidshalve deelen we mede, dat men ibehalve het hierboven reeds aangeduide lunch pakket, een waschhandje en zeep en een hand doek mee moet nemen, ingrediënten, die men nogal eens vergeet en die niet in de hotelka mers zijn. Overigens neme men zoo weinig mogelijk bagage mee We hopen Dinsdag, om ongeveer tien uur, weer in Den Helder te zijn. Het worden dus twee volle dagen. Het Stedelijk Muziekkorps, directeur Joh. F. Pala, geeft Maandag 13 Juni 1839, van 8.30— 10 uur een concert in de muziektent in het Julianapark. 1 Heroes of the Flag Thomas Bidgood 2 Französische Lustspiel Keler Bela Ouverture 3 Am Frühlingsmorgen F. v. d. Bossche Grande Valse 4a Liebestraum O. Kranz Intermezzo arr. J. ter Hdll '4b Soldiers in the Park Monckton 5 Fantasi Paillasse Leon Cavalier arr. O. Coquelet 6 La Reine de Saba Marche Cortège Opéra Gounot Carnier Marchand 7 The Gladiators' Farewell H. L. Blankenberg March Opgave betrefende het kantoor der poste llen te Den Helder: In den loop der maand Mei 1938 werd aan bovengenoemd kan toor op spaarbankboekjes in- legd 171.010,13 en terugbetaald 95.079,13 perhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 75.931, Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 80, - APOTHEKEN". Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van de firma SmeetsSnel, Weststraat. Van Maandag 13 Juni tot 20 Juni wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door A. P. Hoolmans, Spoorstraat. Ongelooflijke toeren van een magiër Alvata's mysterie-show is het brillantste, het overweldigendste wat Den Helder ooit op het gebied der zwarte kust, oftewel magie, meegemaakt heeft. Het is van een dusdanig kaliber, dat men na afloop der voorstelling zich afvraagt of men zich zelf nog is ofdat men wellicht na dit alles in den huid van z'n buurman getooverd is... Ma- ie... dat is een woord, dat op nagenoeg alle menschen, ook al zijn het de meest nuchtere lieden, een wonderlijke uitwerking heeft. De magie die we aanschouwen als het fenomeen dat spot met de wetten der zwaar tekracht, die niet maalt om logica en rede en die een loopje neemt met alles wat we van kindsaf leerden. De magie: dat is, in 't kort gezegd: de wereld en met alles er op, op z'n kop. De zwarte kunst heeft vele aanhangers maar het is aan geen twijfel onderhevig, of Alvata is een der grootsten, zoo niet de grootste, onder hen. Wat deze man of dit wezen (al naar men hem noemen mag) gister avond in het oude en ons zoo zeer vertrouwde Casino heeft doen slikken is werkelijk verbluf fend en om 11 uur was het publiek, dat stil huiswaarts toog, diep onder den indruk van een dusdanig gesol met de werkelijkheid. Alvata... een sympathieke persoonlijkheid, die het bestaat naast een schier eindelooze opeenvolging van nummers een tempo te be reiken waarvan men na de eerste vijf minuten vreest dat hij binnen een half uur aan het eind van z'n latijn zal zijn.. Maar niets ervan: de show gaat door en met een alles overbluf fende snelheid vliegen de nummers over het tooneel. Nog is men bezig zich het laatste te realiseeren of het volgende is reeds begonnen en vergt de geheele aandacht. Zoo gaat het door. Twee en een half uur lang. Daar is nog iets wat Alvata maakt tot de prominenten van zijn kunstbroeders en dat is de wijze waarop hij zijn nummer „verkoopt". Hier geen toovenaar die geheimzinnig doet, poespas uithaalt en vreemde bezweringen mompelt. Niets daarvan: een charmante jonge kerel, die met een Witz en een praatje dat alles afdraait. Soms zelfs spottend met de verbazing van z'n auditorium, dat in stomme verbijstering dat alles ondergaat'. Men verwacht wellicht van ons een ge trouwe weergave van al datgene wat zich gisteravond in Casino heeft afgespeeld, doch er is met de beste wil ter wereld geen begin nen aan. We zouden 5 kranten vol moeten schrijven en nog zou een dergelijk verslag geen schijn van eenige volledigheid bezitten. Enkele, zij het willekeurige, uitzonderingen willen we maken en daar is dan allereerst de grandioze truc met het zwevend medium dat ge voor Uw oogen naar hooger sfeeren ziet trekken, terwijl er inderdaad tusschen hemel en aarde geen enkel contact gemaakt is. Daar is de koffer die hoog aan het Casino- tooneel hangt te bungelen, den ganschen avond, zichtbaar voor iedereen. Alvata is bezig op de Bühne met een experiment, een schot weerklinkt, de koffer, waarin zich 4 andere koffers bevinden wordt geopend en... Alvata komt te voorschijn, terwijl men hem nog zocht op het tooneel. Daar is het geheim van de bloemen, die in honderdvoud ergens uit Alvata's hand getoo verd worden, daar zijn de konijnen, eenden, kanaries die hun deel aan deze „big show" hebben en dat zonder dat hen ook maar eenig ongemak geschiedt hoewel de kanarie in een stuk papier gevouwen wordt en uit een pistool afgeschoten. Een dame wordt onder den hakbijl gelegd, het mes schiet neer, dwars door den nek, maar het hoofd zit er -log even stevig als altijd aan vast. Alvata heeft een karaf in zijn hand en schenkt in glaasjes iedere likeur die ge wenscht: terwijl de liefhebbers van limo nade en bier eveneens bedacht worden. En met gul gebaar laat Alvata dit alles door het auditorium opdrinken. Tenslotte: Alvata is een bescheiden per soonlijkheid, die er slag van heeft zich de sympathie van z'n publiek te verwerven. En daarom ook klaterde er eigenlijk één onafge broken applaus door het Casino, dat in langen tjjd niet een dergelijk verbaasde en dankbare schare bezeten had. Alvata... een mysterie-mensch, van wiens wonderbaarlijke kunsten men niets zal be grijpen doch die U enkele uren in een wereld van wonderen brengt, waarvan ge het bestaan nimmer bevroedde. Door den onderwijzer R. Gravemaker is bij schrijven van 12 Mei j.L verzocht hem te willen overplaatsen van school no. 4 naar de school voor het centraal zevende leerjaar (vacature W. C. J. Veth). Bij B. en W. be staat tegen die overplaatsing geen enkel be zwaar, terwijl ook de Inspecteur van het Lager Onderwijs en de Commissie van bij stand voor het onderwijs zich daar zeer wel mede kunnen vereenigen. In het vertrouwen, dat ook bij den Raad tegen de overplaatsing geen bedenkingen zullen bestaan, hebben B. en W. betrokkene reeds met ingang van 7 Juni j.L aan de school voor het centraal zevende leerjaar te werk gesteld. Op grond van een en ander stellen B. en W. voor aan het verzoek van Gravemaker te voldoen en den datum van ingang der over plaatsing te bepalen op 7 Juni 1938. NIEUWS VAN ONZE ADVERTEERDERS. Het bekénde aardappelhuis Bakker, Molen straat 153, heeft zijn vleugels wijder uitge slagen en met ingang van heden zullen de klanten niet alleen aardappelen vand en heer Bakker kunnen betrekken, maar zullen even eens groenten en fruit in zijn zaak verkrijg baar zijn. Een maatregel, die door de clientèle zeker op prijs gesteld zal worden. RECTIFICATIE. In de advertentie van v. Willigen, opge nomen in ons nummer van gisteren, moet men lezen: Plantenflit, verdelgt bladluizen en andere schadelijke insecten, per spuitbus 85 cent. Abusievelijk stond hier 25 cent. Den Helder, 10 Juni. Aangebracht door korders: Tongen per kg f 1.05—0.91 Slips 0.88—0.80 Tarbot 0.65 Schol le soort per kist 6.20—5.80 Schol 2e soort 4.002.90 Schar 2.10—1.40 Aangebracht door garnalenvisschers: Gekookte garnalen per kg 0.16 Bezoekt U graag een goed café? Wel, wordt dan TOELAST-abonné Ze zijn mij een Tantalus-kwelling. De kranten in deze maanden, met hun pa gina's aankondigingen van wereldreizen op zeekasteelen, van trips door Centraal-Afrika en excursies naar het lago Maggiore. Ze zijn mij een kwelling, zooals het ieder een zal vergaan die naast een rampzalige reis lust de beschikking heeft over een vacantio- nair budget, dat geen enkele internationale reis-capriool duldt. Maar 's avonds lig ik in m'n bed en bij het ruischen van den wind in de atmatische boompjes en het beluisteren van den fluiten- den jongen, die 6 maal in de week precies op hetzelfde uur met dezelfde stap voorbijkomt, ga ik op reis. Ik reis de wereld door met een Indrukwek kend pak bankbiljetten op m'n linker borst. Met een koffer, waarop 12 blauwe plakadres- sen juichend verkonden, dat ik eens wat in Grand Hotel Terminus te Luzern, in Astoria te Budapest, in Park Hotel te New York, in Ritz te Algiers, en Ik reis naar Duitschland en hoor in de avondlijke sfeeren het gebel der ossen op de Alm, ik hoor de liedjes van de Maderl, gezon gen op een smaragd-groene bergwei en ik ruik de zwiebeln, kunstig verbakken in hard brood. Of ik ruik _de Hongaarsche puszta, waar op kleine paardjes galoppeeren. met waaiende manen en wuivende staarten. De steppe, waar je de verten ruikt en waar de goulasch uit ieder café mijlenver trekt en lokt. Vrouwen als vlammen zoo schoon, mannen met al de melancholie der romaansche volken. Zoo is het land van de Kovacsen en czardas. In het bed met de krakende onderlaag reis ik verder. Naar China, het land van de goede aarde en de bruischende rivieren. Waar de menschen in holen en de mandarijnen in sorookjes-paleizen wonen. Het land van Li ta Pe. den dichter van de oranjebloesem en de maan. en die men des morgens dronken vond in het druivenat. Nogthans: een groot poëet en nog grooter philosoof. Van China dwars door de sfeeren terug naar Noord-Afrika. Naar Algiers met z'n nauwe slobjes, waarin men de honderdduizend geuren van het Oosten ruikt. Het begin en het einde van den Oriënt. Waar de vrou wen in kleurige kimono's over de bazar ijs- beeren en de mannen 's avonds vroom luis teren als de muezzin zijn zilveren klanken over dezen Oosterschen bijenkorf uitschudt. Van Algiers naar Rusland is niets in de fantasieën van een dagdroomer. Rusland, waar de kozakken niet meer springen en de vrouwen man geworden zijn. In Rusland waar iedereen Katja en Dimitri heet. Het land van de Berezina en den Wolgabootman. Van bloed en graan, dictatuur en vadertje Stalin. Land der tegenstellingen. En terug met de koffers en de bankbiljetten over alle landen waar we nooit waren en zoo gaarne zouden willen zijn. Een droom...r.v wat is een droom. Niets meer dan een ijle fantasie, waarin we ons zelf zien wegdraaien achter het geflonker van goud-geuniformde portiers, in de draaien de kolk van een tourniquet. Slapen in hotel kamers met nachtschellen en lits jumeaux. het wandelen over blanke promenade's en door straatjes, waarin de gothiek nog leeft. Dagdroomen Totdat de slaap komt en daarna de morgen met het ontwaken. Dan is de reis voorbij en zijn we weer in Holland, het goeie ouwe Holland met z'n hor retjes en spiegeltjes aan de straatzijde, met z'n .menschen die al maar gewoon doen en met z'n ontzaglijke nuchterheid. Het is goed in den avond voor het slapen gaan te droomen van de verre reizen, die we nooit zullen maken. Het zijn wellicht de schoonste reizen, want men beleeft er louter prettige belevenissen en nimmer is daar het noodlot of de werkelijkheid, die ingrjjpt. Neende schoonste reizen zijn de ver droomde reizen. Merkwaardigze worden nooit geannon ceerd op de esmerald-blauwen knal-roode bul letins der reisbureaux.^.._vs Eindelijk waren de weersomstandigheden weer eens van dien aard, dat van een ge slaagden wedstrijd kan worden gesproken. Helaas lieten de modelsloepen van Hr. Ms. „Gelderland" verstek gaan wegens het kolenladen, terwijl de gelederen der fan tasiesloepen belangrijk gedund zijn door het recente verlies van twee sloepen. Spoedig hopen we de sloep van Hr. Ms. „Wachtschip", die vorige week bjj de Malzwinton kapseisde, doch gelicht kon worden, weder op het water te zien. Een frissche W.Z.W. bries en kalme zee maakten het verblijf op het water een genot en er zat een flinke vaart in de sloepen, toen om kwart voor negen de modelsloepen als eersten startten. Hoewel er een flinke eb trok, waren alle stuurlieden zoo verstandig geweest om in de buurt van de startlijn op en neer te houden, zoodat het resultaat een mooie start was. Negen van de twaalf modelsloepen waren binnen de minuut weg en ruimschoots ging het in een gesloten veld op de Malzwinton aan. Het in de windsche rak BoltonWierhoofd bracht de verrassingen en zij die het over bak boord zochten, trokken het meeste voordeel van de eb. De eerste ronde was voor opperschipper Overduin, op de hielen gevolgd door luitenant ter - zee Drijfhout van Hooff. Overduin kon echter zijn eerste plaats niet handhaven en werd tenslotte derde. Bij de fantasiesloepen startte de bootsman Van Aperen in 32 seconden, luitenant ter zeer Van Asperen in 32 seconden, luitenant ter zee Kruijs liet hem echter niet los, doch zag pas in de tweede ronde kans om de. sloep van Hr. Ms. „Schorpioen" fraai af te dekken. Kruijs stand zijn aldus verkregen voorsprong niet meer af en ging als eerste door de finish. Helaas bleek hij bij het gijpen rond de Malz winton deze ton geraakt te hebben, zoodat hij, hoewel het wedstrijdcomité dit niet geconsta teerd had, reglementair moest worden gedis kwalificeerd. In de puntentelling begint reeds eenige teekening te komen, doch de laatste loodjes wegen het zwaarst eh ér is dus-nog van alles mogelijk. Het resultaat werd: Modelsloepen: 1. Luit. ter zee der 2e kl. J. F. Drijfhout van Hooff, Onderzeedienst (25 pnt.). 2. Luit ter zee der 2e kl. S. L. de Jong, Hr. Ms. „Wachtschip" (19 pnt.). 3. Opperschipper A. Overduin, Hr. Ms. „Wachtschip" (16 pnt.). 4. Luit. ter zee der 2e kl. S. C. Ritsema van Eek, Hr. Ms. „Wachtschip" (12 pnt.). 5. Sergeant der mariniers A. H. Krisman, Kon. Inst. v. d. Marine (11 pnt.). Fantasiesloepen 1. Bootsman J. van Aperen, Hr. Ms. „Schorpioen" (17 pnt.). 2. Kwartiermeester H. Heuving, Onderzee dienst (11 pnt.). Dinsdagavond 8.15 u. zal ds. P. Veenhuizen, in de Geref. Kerk, Julianapark, een lezing hou den voor de zending over Nederland en Ned. Indië. De toegang tot deze samenkomst is, blijkens advertentie in dit nummer, vrij. Ds. Veenhuizen, die zelf jaren in de zending ge arbeid heeft, zal zeker interessante dingen over dit onderwerp, uit eigen ervaring, weten mee te deelen. Opgave uitsluitend betreffende de Nuts spaarbank te Den Helder, Polderweg 1, over de Maand Mei 1938, Op spaarbankboekjes werd in den loop der maand Mei ingelegd f 230.172.61 en terugbe taald 191.320.26, derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 38.851,90. Het aan inleggers verschuldigde kapitaal bedraagt thans 3.269.661,87. In de maand Mei werden 99 nieuwe boekjes uitgereikt: het aantal in omloop zijnde boek jes steeg hiermede tot 11.581. Onder deze boekjes zijn begrepen 12 boek jes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaats de Spaarbank een eersten initg van 1,—). De lediging der spaarbusjes in den loop der maand leverde een bedrag van 2.921,32 aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes be draagt thans 2.300. Het Sanatorium „Zonnestraal" te Hilver sum heeft weer een nieuwe landelijke ver lating opgezet: ook nu weer is de hoofdprijs een landhuis ter waarde van 4000.te bouwen in ons land in overleg met den win naar, die trouwens ook, zoo hij zulks wenscht, een andere prijs van gelijke waarde kan krijgen. Een Chevrolet-auto, eenige motor rijwielen en voor de watersportliefhebbers'een vergroote B.M.-zeilboot, zijn de volgende bij zonder attractieve prijzen. Een lot kost een kwartje. Wie tegelijk tenminste 2 loten be steld, kan bovendien voor 0.12 extra, doch alleen deze maand, nog meedoen aan een puzzle, met een afzonderlijke hoofdprijs van 500.in contanten. Bestellingen worden door „Zonnestraal" gaarne ingewacht op haar postrekening 800 of gemeente-giro-reke ning Z. 1800, Amsterdam, Stadhouderskade 153. Een Europeesche oorlog nog altijd dreigend gevaar. Nu de strijd in Spanje maar voort blijft du ren tot bittere teleurstelling van Franco, zoekt deze naar methoden om aan zijn tegen stander de levenssappen te onttrekken en hem daardoor een gewisschen dood te bezor gen. Franco tracht alle aanvoer voor zijn tegen stander te belemmeren en voert daartoe de dagelijksche bomaanslagen uit op schepen in de havens van de linksche regeering. Een intimidatie-methode, die in Europa onrust en verontwaardiging verwekt. Vernieling van menschenlevens en eigen dommen van neutrale staten is daarvan het gevolg en het wordt met den dag dui delijker, dat de situatie onhoudbaar wordt. Maar wat hiertegen te doen? zoo schreef de N.R.Crt., gisteren. Het pro bleem is niet eenvoudig, noch principieel, noch practisch. Franco's erkenning als oorlogvoerende komt voorloopig nog niet en daarmede afgezien van de vraag of hij daartoe practisch ook in staat zou zijn zijn recht van blokkade. Hij tracht nu langs anderen weg nl. activiteit in de lucht -hetzelfde te bereiken, n.1. dat de leveranties aan het linksche Spanje wor den stopgezet. De overeenkomst van Nyon, toen soortge lijke aanvallen op volle zee gebeurden, heeft reeds bewezen, dat de belanghebbende mo gendheden niet van plan zijn Franco van ieder willekeurig middel gebruik te laten maken. Er zijn bij de methoden van oorlogvoering grenzen, welke men in acht genomen wil zien. En het controle-systeem bleek inderdaad heel aardig te helpen. Intusschen is de situatie echter veel moei lijker geworden, vooral uit juridisch oogpunt. Want het systeem van Nyon, al stónd de Spaansche regeering het binnenvaren van de territoriale wateren toe, was gericht tegen aanvallen op volle zee, maar wat nu gebeurt, vindt binnen de territoriale wateren plaats. De Engelsche regeering, welker scheepvaart het zwaarst wordt getroffen, heeft tot nu toe het standpunt gehuldigd, dat zij bescherming verleent tot aan de territoriale wateren en dat wie deze binnenvaart, dit op eigen risico doet en tegen het advies van de regeering. Maar verbieden kan zij dat niet, zoolang voedsel, brandstoffen enz., hoewel voor de oorlogsvoering belangrijk, niet voorkomen op de lijst van artikelen, welke als contrabanda worden beschouwd. Tot de middelen, welke vandaag de aan dacht van de Engelsche regeering hebben, be hoort de mogelijkheid van een uitbreiding van neutrale zónes in de verschillende havens, in welke zones deze schepen dus plaats zouden kunnen nemen en waar zij beschermd zouden zijn. Of het middel veel succes zal hebben, is twijfelachtig. Mussolini zal niet ongenegen zijn om naar Engeland's wenschen te luisteren. Op de En gelsche klachten zal hij antwoorden: maar wat doen uw schepen er ook. Haal die weg en ge lijdt geen schade. Dit is zoo ongeveer de basis, waarop de bespreking tusschen En geland en Italië zich zal ontwikkelen. De Ita lianen zullen geen bezwaar hebben, tegen een veiligheidszone, mits zij weten, dat de scheep vaart er niet door toeneemt. Nat. Hist. Museum, geopend: Woensdag van 35 uur, Zaterdags van 710 uur.; iedere le Woensdag in de maand van 810 u.; iedere le Zondag in de maand van 35 u. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u.. Zaterdag van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „De Wonderbaarlijke avonturen van de onderzeeboot D. I" en „De Man in het Rialto, Spoorstraat, half 8: Blauw". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De groote illusie". „Nobleza" en „Twee Onmisbare Vrouwen". 8 tot en met 12 Juni. Musis Sacrum: Tentoonstelling Noerder Kunstkring. 9 tot en met 19 Juni. Leger des Heils: 10-daagsche tentcampagne Madoerastraat. 10 tot en met 12 Juni. Casino: Alvata. Tot 30 Juni: Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". Zondag 12 Juni. Btdpaviljoen Huisduinen: 812 u. n.m. Johny Anderson and his Comedian Swingers. Duinoord Donkere Duinen: 3.30 8 uur: The four Tango Serenaders. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 766.4 Temperatuur zeewater 14.6 Temperatuur lucht 12.5 Wind; richting: West; kracht: 1 Licht op 9.50 u. Hoogste temp. lucht gisteren 14.4 Laagste temp. lucht gisteren 7.3 Hoogwater (heden) 19u.25m. Laagwater (heden) Hoogwater (morgen) 7u.55m. - 20u.5m. Laagwater (morgen) lu.35m.14u.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5